FC Groningen maakt beloften niet waar GROENEWOUD BLIJFT IN ELFTAL GELOVEN Geen hoofdrol voor Cruyff tegen Arsenal Bobby Moore WIM VAN HANEGEM: Geen gratie voor Varga SPORÏHBHH Okker verder Best belaagd Bestuur WISO o o Den Hertog: proces tegen de wielerbond I nu geformeerd „Ik als ausputzer? jpeelt niet fcgen Polen Ego Boy sprong in serie te royaal met z’n krachten om Aardig probeersel” Ölilllö I SU Ander sponsorrelement PRIJS DER GIGANTEN VERRASSEND VOOR FIDEEL CA ,bana-bhet""s" 19 WOENSDAG 17 OKTOBER 1973 18 Wrange vruchten Duur bekopen V- 2 5 M M M H M M H 14 I i I s H ïf uWBP*'' BSi - - si 5 i dat Telstar op eigen terrein nog niet ge wonnen heeft de ploeg van Jan Rab scoorde in eigen om geving tot dusver uitsluitend gelijke spelen, red.), dat moeten we als het even kan maar houden.” .4B lp «•■ij a Ron Groenewoud: „Sfeer is prima". (Van onze redacteur in Barcelona) Bobby Moore: Niet in actie. (Van onze paardesportmedewerker) (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) - 'I zo De tototips van Van Hanegem: Ski ■1 Over het algemeen wist FC Barcelona iets meer gevaar te stichten dan Arse nal. Beide ploegen maakten overigens slecht gebruik van de geboden kansen. Ie niet Van „De sfeer in het elftal is ondanks de tegenslagen goed. We speuren met el kaar naar de oorzaken van de slechte resultaten, maar niemand weet eigenlijk precies wat eraan schort. Als we maar eenmaal een beetje geluk hebben, gaat het spel we! weer de goede kant op. Ik geloof nog altijd in de ploeg.” op ik dan de stil Die verrichtingen hadden nog glanzen der kunnen zijn, als niet het Zweedse paard Tim Cross op het laatste moment voor het absolute hoofdnummer van gis- op. „Ik Dat feit vormt inderdaad het grote probleem voor Groenewoud. FC Gronin gen kan nauwelijks een vuist ballen als het verplicht is het spel te bepalen. Zoals in de thuiswedstrijden tegen De Graafschap, Telstar en gezamenlijk een winst opleverden. Fideel en de Franse hengst Vernet hadden geen verweer tegen het geweld van Ego Boy, die zich met een kilome- tertijd van 1.18.2 overtuigend kandidaat stelde voor de eindzege. DEN HAAG (ANP). Tijdens een vergadering in het Haagse schaatscen- Irum De Uithof heeft de WISO dinsdag avond z(jn definitieve bestuurssamen stelling gekregen. De profschaatsorganisatie, een stich ting, zal worden geleid door: voorzitter mr. H. P. Schotanus, secretaris H. J. v. Marie, Penningmeester jhr. drs. W. R. T. Van der Does de Willebois en de leden Klaas Schenk, M. Barel, P. Admiraal en J. Koeleman. Als juridisch adviseur zal optreden de Rotterdamse advocaat mr. 0. J. H. van Eijndhoven. De public relations zullen worden ver zorgd door Ton Vissers, die tevens ma nager is. Jan Klok, een der oprichters en pro motors, heeft zich uit het stichtingsbe stuur teruggetrokken, doch zal als tech nisch adviseur blijven fungeren. ik. wat rond mijn als Twee spelers die het gezicht van FC Groningen kunnen bepalen, maar kenne lijk met te weinig gerichtheid naar hun potentiële hoogte worden geleid. Qua materiaal moet FC Groningen in staat zijn om zich als eenzame post van het topvoetbal in het Noorden te handhaven. "Groenëwöud kan zich momenteel nog vastklampen aan de langdurige blessures van vaste pijlers als Hovenkamp en Cornelis, die nu weer beschikbaar zijn. Op een volledige remedie kan hij slechts hopen: na de Gwardia Feye- rukken naar de voorste gelederen, maar die poging mislukte. MADRID (Reuter) Tom Okker heeft zich geplaatst voor de derde ronde van een internationaal tennistoernooi in Madrid. In de tweede ronde wees de Engelsman John Feaver in drie sets terug: 6-1, 1-6, 6-1. Eerder had de Ne derlander vrij gemakkelijk de tweede ronde bereikt. Zijn Westduitse tegen stander Harald Elschenbroich gaf bij de stand 1-6, 0-1 op. Verrassende nederla gen werden in de eerste ronde geïncas seerd door Arthur Ashe en de jonge Zweed Björn Borg. DEN HAAG. De KNWU gaat de reglementsverandering die het sponsoren van amateurwielrenners aan leeftijd bindt, definitief doorvoeren. Het voorstel van de ploegleiders om een studiejaar in te stellen en pas in 1975 over te gaan tot verandering, is door sportcommissie en hoofdbestuur afgewezen. De wielerauto- riteiten kwamen wél tot een andere tussenoplossing: in 1974 geldt de over gangsregeling dat renners die nog geen 26 jaar zijn in een merkenploeg mogen uitkomen. Met ingang van 1975 wordt dan de steeds voorgestane maatregel van kracht: amateurs mogen slechts gespon sord worden tot het jaar waarin ze 24 worden. Deze beslissing, die woensdagmorgen aan alle sponsors bekend is gemaakt, belooft nog heel wat rumoer, want Fri- sol-directeur N. de Vries kondigt aan dat zijn kopman Fedor den Hertog een proces tegen de KNWU zal aanspannen. De Vries: „Wat hier gebeurd is, gaat alle perken te buiten. We nemen het niet. Fedor daagt de wielerbond voor de rechter en ik zal op 20 november wel eens wat van me laten horen. Dat wordt een belangrijke dag, let op. In elk geval zal Frisol stoppen met een profploeg, dat wil zeggen in Neder land. De Vries gaat uitwijken naar Bel gië en zal maximaal vier Nederlandse beroepsrenners in dienst houden. Woordvoerder H. Meuwesen van de KNWU: „We menen dat we met die overgangsmaatregel tegemoet zijn geko men aan de wensen van de ploegleiders, wier kritiek we beslist niet helemaal onredelijk vonden.” De ploegleiders ech ter wensten nog een jaar op de huidige voet door te gaan. Meuwesen: „Dat leek ons ongewenst omdat dan in 1975 het effect eraf zou kunnen zijn. Bovendien waren we van mening dat daarmee de problematiek alleen maar een jaar ver lengd zou worden.” HILVERSUM. Niet de uitgesproken favoriet Ego Boy, maar de onberekenba re Belgische outsider Fideel heeft gister avond in Hilversum de met honderd duizend gulden gedoteerde Prijs der Giganten gewonnen. Van die verrassende ontwikkeling waren, ondanks de zeer slechte weersomstandigheden, vele paar- desportliefhebbers getuige. Zij hebben, zowel in de beide series als in de eindstrijd, een aantal glansvolle verrich tingen van de Europese draverselite kunnen bewonderen. Roda JC, die van één punt •■V fe.' 'Vra FRANKFURT. Zoltan Varga, de Hongaarse spitsspeler voor wie Ajax momenteel grote belangstelling aan de dag legt, is een van de voetballers van wie een verzoek tot gratie betreffende lijn aandeel in het veelomvattende om koopschandaal in de Westduitse Bundes liga is afgewezen. Varga, die momenteel voor de Schotse club Aberdeen uitkomt, is door de West duitse bond tot 1 april 1974 geschorst. Hj speelde tot het moment van zijn schor sing voor Hertha BSC. Ook gratieverzoe ken van Fichtel en Lütkebohmert (Schalke ’04) en Kaack (Eintracht Braunschweig) werden afgewezen. I FC Twente won gisteravond in Leeuwarden met 2-0 van SC Cambuur. Bij de rust was de stand nog 0-0. Streuer en Notten scoorden in de slotfa se voor Twente, dat aantrad zonder doelman Schrijvers en de Westduitse rechterspits Schwemmle. HENDRIK IDO AMBACHT Een nieuwe naam dook zon dagavond onverwacht op in het rijtje gegadigden voor de po sitie van Ausputzer in het Nederlands elftal: Die van Willem van Hanegem. In de deze keer zo eenzijdige derby tussen Feyenoord en Sparta had Van Hanegem als laatste man de Feyenoord-defensie dermate overtuigend georganiseerd, dat maar meteen werd gesuggereerd dat het oranje hemd ook in die hoedanigheid niet zou misstaan in de wedstrijd tegen Bel gië op 18 november. Maar in de finale moest Ego Boy de krachtsexplosie die in de serie was gele verd duur bekopen. Opnieuw startte het paard slecht en belandde het aan de buitenkant van het veld in zesde positie. Met een tussensprint, die hetzelfde ef fect beoogde als in de zo succesvol verlopen serie, probeerde Ego Boy op te Tot de kentering in de mistwedstrijd tegen Go Ahead Eagles was FC Gronin gen dan ook uitsluitend in vreemde omgeving de geprezen ploeg die levens gevaarlijk kon counteren. Toch is er intern bepaald geen sprake van paniek. Bij de enige noordelijke eredivisieclub wenst men ditmaal niet tot onberaden daden over te gaan. Het ver trouwen in een ommekeer bestaat nog steeds, gebaseerd op het spel dat FC Groningen in een aantal uitwedstrijden liet zien en dat een aanleiding vormde tot lovende woorden van Groenewouds collega’s. FC Den Haags Evert Teunissen bijvoorbeeld: „Groningen is veel beter gaan voetballen. Het mist alleen voldoen de aanvalskracht”. - - - - voor plaats): het hele elftal draait, en dat was zondag het ge val, dan gaat het ei genlijk vanzelf goed. Maar er wordt veel te veel over gepraat, vind ik. Laat het maar wat rustig worden optreden als laat ste man in de verde diging. Het was een probeersel van trai ner Coerver en het gleed door een reeks uiterst teleurstel lende prestaties naar de laatste plaats op de ranglijst en lijkt voorbestemd een zenuwslopend gevecht tegen de degrada tie te moeten voeren. De critici in Gro ningen eisen reeds het hoofd van Groe newoud, dë publieke belangstelling daalt geleidelijk. Kortom: FC Groningen lijkt in de ernstigste crisis te zijn beland sinds de affaire-Veg, die vier jaar gele den in een vergelijkbare situatie na een pinnig interview in een krant vroegtij dig zijn koffers mocht pakken. De loting voor de achtste finales van het UEFA Cup-toernooi (28 november, 12 december) vindt op vrijdag 9 novem ber in Zürich plaats. Begin januari wordt in Parijs geloot voor de kwartfi nales van de drie EC-toernooien. Na de vijfde nacht van de Zesdaagse van Montreal hebben de Belgen Seeuws en Stevens de leiding. Tine Zwaan heeft in de eerste ronde van het damestennistoernooi in Boca Raton (VS) verrassend gewonnen van de Amerikaanse Valerie Ziegenfuss. Marga ret Court moest zich wegens ziekte te rugtrekken. Guus Cantelberg stopt met voetbal len. De veelvoudige international van Sittardia (73 maal) maakte zijn besluit gisteren bekend. Manchester City heeft de doelman van het Schotse Motherwell, Keith McRea, voor 520.000 gulden gekocht. Voor het gevecht Clay-Lubbers, za terdag in Djakarta, is een kwart van de beschikbare 119.000 kaarten verkocht. De boksers ontmoeten elkaar in het Senayan-stadion. De Belg Van Roosbroeck heeft de profronde van Putte gewonnen. Zijn landgenoot Baert werd tweede, Jan van Katwijk zesde. Voor de Coupe Nationale Nederlan den heeft het ijshockeyteam van NN Nijmegen met 5-6 verloren van HYS. Tussenstanden: 1-2, 2-2, 2-2. Joke van Beusekom heeft de finale van een internationaal badmintontoer- nooi in Kopenhagen met 7-11 3-11 ver loren van de Deense Lene Koppen. Voor het toernooi om de UEFA Cup heeft Vitoria Setubal uit Portugal thuis met 1-0 gewonnen van Racing White Daring Molenbeek, momenteel koploper in de Belgische competitie. (Van onze sportredactie) GRONINGEN. De feiten schenen trainer Ron Groenewoud aan hankelijk in het gelijk te stellen. Ondanks het vertrek van de routiniers piet Fransen en Martin Koeman en een volledige inactiviteit op de trans fermarkt van FC Groningen, luidde zijn prognose voor dit seizoen: „Hoe gek het ook klinkt, ik ben van mening dat we sterker zijn geworden. Ik leb volledig vertrouwen in de ploeg.” Maar ook die faam hebben de Gronin gers inmiddels goeddeels verloren na de recente nederlagen in Deventer en Am sterdam, die het zelfvertrouwen aanzien lijk schokten. Nog altijd lijkt FC Gro ningen bereid om met een bundeling van de energie de koers om te buigen, maar het is de vraag hoe lang het elftal nog tegenslagen kan incasseren. De uitslagen: Lyon-prijs 2000 m: 1. Kasper Mac (M. Ver- gay) 2.51.2 1.25.6, 2. Karin W, 3. Kwant. W 6,30 PL 2,40 3,60 3,- Kop 27,- Trio 586,50. Fideel-prijs II 2440 m: 1. I’m Happy (J. Hoejenbos) 3.28,7 1.25,5, 2. Karosa H, 3. Katan- je. W 30.20 PL 5,00 2,90 2,- Kop 9,60. Prijs der Giganten (le serie) 1600 m: 1,Art Hill (J. Fröming) 2.06,5 1.19,1 2. For Ever, 3. Florissant. W 1,90 PI 1,80 2,- Kop 6,10 Trio 37.20. Prijs der Giganten (2e serie) 1600 m: 1. Ego Boy (I. OIofsson) 1.18,2 2.05,2 2. Fideel, 3. Vernet. W 1.20 PI 1.10 1.80 Kop 5.70. Amyotprijs 2040 mo 1. Ido Hanover (M. van Leeuwen) 1.21.4 2.46,-, 2. Geatonka, 3. Gay Rodney. W 3.40 PI 1.70 2,- 4,- Kop 5,- Trio 264,40. Fellx-prijs 2920 m: 1. Kabbes du Bois (P, Petersen) 1.26,3 4.11,9, 2. Jheronlmus, 3. Indra, W 14.20 PI 3,- 1,90 4,20 Kop 28,10. El Hadlep-rljs 2000 m: 1. Iris Volo (L. Boonen) 2.46.9 1.23.5, 2. Ideal Buitenzorg, 1 Fleetwood. W 2.10 PI 3.- 4,- 1,90 Kop 52,70. Prijs der Giganten (finale) 1600 m: 1. Fideel (G. Desoete) 2.04,5 1.17,8, 2. Vernet, 3. Art Hill. W 16.60 PI 3.- 4,- 1.90 Kop 52.70. Henri Bultenzorgprijs 2040 m: 1. Lolo Bui tenzorg (P. Koppejan) 2.51.9 1.24.3, 2. Lord Tulpenburg, 3. Lucie Roodnoot. W 8, PI 3.40 3.- 2.90 Kop 12.20 Trio 494.30. Dart Hannoverprljs 2040 m: 1. John Areta (C. Roodenrijs) 2.50.7 1.23.7, 2. H. Bond, 3. In» van Hovl. W 2.60 PI 1.70 6.20 2.70 Kop 14.80. Totallsatoromzet I 624.570.- I KONDEN (Reuter) Bobby Moore Bakt geen deel uit van het Engelse raetbalelftal, dat vanavond tegen Polen speelt. De opstelling van Engeland, dat aoet winnen om de eindronden in West- Buitsland te bereiken, ziet er als volgt lit: doel: Shilton; achter: Madeley, HcFarland, Hunter en Hughes; midden: Bell, Currie en Peters; voor: Channon, Chivers en Clarke. De opstelling van Polen is: doel: Tomaszewski;; achter I Szymanowsky, Gorgon, Musial en Bulc- lacki: midden; Kasperczak, Cmikiewicz en Deyna; voor: Gadocha, Domarski en llato. I De jeugdploegen (onder 23 jaar) van Polen en Engeland hebben gisteravond in Plymouth tegen elkaar gelijkgespeeld. Er werd niet gescoord. Dat vertrouwen groeide aanmerkelijk de onafwendbare nederlaag tegen (jax, waarmee FC Groningen startte, [en glanzende zege op MVV in Maas tricht en een loffelijk gelijkspel bij ipirta, leken de voorbode voor een rompetitie waarin de Groningers zich als ten onbekommerde middenmoter zouden intpoppen. In die situatie is inmiddels een volle- iige kentering gekomen. FC Groningen teravond had moeten worden terugge trokken. Tim Cross kreeg tijdens zijn tweede warming up een acute koliek- aanval. In de eerste serie had de be- faamde Westduitse pikeur Hans Frömming met Art Hill, als favoriet gestart, in de slotfase de grootste moeite om zich For Ever, gereden door Harry Pools, van het lijf te houden. In de tweede serie kwam het echte vuurwerk... Ego Boy, de Europese recordhouder, had een slechte start, maar liet daarna een indrukwekkende demonstratie van pure snelheid zien. In één ronde sprintte het Zweedse drafwonder naar de eerste plaats en stond die niet meer af. jaar geleden zelf nog tegen gespeeld. Maar met ploegen uit Oost-Europa kun je nooit voorzichtig ge noeg zijn. We heb ben enig houvast aan de twee overwinnin gen die Gwardia te gen Ferencvaros uit Hongarije heeft be haald. Dat zegt wel wat, want Ferencva ros is geen kinder achtige ploeg." Willem van Hane gem is zich ervan bewust, dat het Rot terdamse publiek volgende week tegen Daarbij komt het vermogen van Groe newoud in discussie. In feite heeft de ambitieuze oefenmeester jarenlang te veel hooi op zijn vork genomen via een drievoudige functie van trainer, manager en coach. Groenewoud zag dat ook zelf wel in, getuige het plan dat hij een half jaar geleden ontwikkelde om een deel van zijn taken af te schuiven. Zijn werkzaamheden zouden zich meer bepa len tot het organisatorische vlak terwijl de technische arbeid voor een belangrijk deel voor rekening moest komen van assistent-trainer Bert van Lingen. De medische afkeuring van de bij de spelers zeer gewaardeerde Van Lingen haalde echter een streep door deze opzet. BARCELONA. De derde vriend schappelijke wedstrijd van Johan Cruyff voor FC Barcelona, ditmaal te gen een ploeg die op zijn minst een waardige tegenstander was (het Engelse Arsenal), heeft een schrale sportieve oogst opgeleverd. Barcelona won, inder daad verdiend, met 1-0 (De twee voor gaande wedstrijden van Cruyff eindig den respectievelijk met 6-0 en 2-0). Het doelpunt werd ditmaal in de tweede minuut van de twee helft gemaakt door Juanito. Fideel, de Belgische draver met een voorbeeldige vechtlust, lag op dat mo ment aan kóp! Dte rösïtie "Stond Fldééi; uitstekend bestuurd door George Desoe te, niet meer af, al volgde er nog wel een hevige aanval van Vernet, Art Hill en Ego Boy, die echter niets opleverde. Ego Boy kwam niet verder dan een vierde plaats; in de eindsprint bleven Vernet en Art Hill in die volgorde hem voor. MWUtrecht 2, De Graafschap Haarlem 2, SpartaAZ '67 1, Tel starFeyenoord 2, FC Den Haag NAC 1, Roda JCTwente 2, FC GroningenNEC 1, Go Ahead Ea glesFC. Amsterdam 3, Vitesse Veendam 1, ExcelsiorFC Den Bosch 1, Fortuna (VI.)Fortuna SC 2, EindhovenHeerenveen 3, FC DordrechtDe Volewijckers 1. Johan Cruyff 'probeerde tevergeefs een zekere organisatie in het spel van Barcelona te brengen. Hoewel men dit maal niet zou kunnen zeggen dat zijn ploeggenoten hem tegenwerkten, was het duidelijk dat zij zijn bedoelingen onvol doende begrepen. Vooral in de laatste tien minuten speelde Barcelona erg on samenhangend, waartegen de 4().000 toe schouwers luidruchtig protesteerden. DUBLIN (Reuter). George Best heeft zich slechts door een snelle vlucht kunnen onttrekken aan de over-enthousiaste attenties van het publiek tijdens de vriendschappelijke wedstrijd van Manchester United te gen het Ierse Shamrock Rovers. Best, die probeert terug te komen, nadat hij aanvankelijk verklaard had nooit meer te zullen voetballen, slaagde erin veilig de kleedkamer te bereiken, maar het incident dwong de scheids rechter de wedstrijd tien minuten voor tijd te staken. Best had eerder de 30.000 toeschouwers vergast op enkele geweldige voetbalstaaltjes en United-manager Tommy Docherty zcnspeelde erop dat de Ier zaterdag wel eens zijn comeback in competi- tie-voetbal zou kunnen maken in de wedstrijd tegen Birmingham City. United leidde met 2-1 voordat de wedstrijd moest worden gestaakt. Het lijkt evenwel uitgesloten, dat het duo Fadrhonc-Van der Hart in die voor plaatsing in het eindtoernooi van het wereldkampioen schap 1974 beslissen de ontmoeting tot een dergelijke in greep zal overgaan. Van Hanegem zelf over zijn succesvolle „rentree" als ausput zer (in de aan de competitie vooraf gaande reeks interto- to-wedstrijden stond hij ook enkele malen op die voor hem vreemde „Oh, als Van deze tegenslag plukt FC Gronin gen mogelijk nog steeds de wrange vruchten. Het belofterijke jonge materi aal Jaap Bos, Klaas Kirchhoff, Ab Gritter, Sip Bloemberg dat na het afscheid van Fransen en Koeman de kans leek te grijpen zich volledig te ontplooien, mist duidelijk een intensieve individuele begeleiding. Een talent als Jaap Bos, in het Nederlands Militair elftal hogelijk gewaardeerd door trainer Zwartkruis, ontplooit zich bij FC Gro ningen nauwelijks en hetzelfde geldt voor de eens zo gevaarlijke aanvaller Ab Gritter. Gwardia een betere prestatie eist dan die van de Rotterdam mers tegen het Zweedse Osters IF, twee weken geleden- „Maar dat zal ook wel moeten. We spe len eerst thuis, dus we moeten gewoon een lekkere voor sprong zien te ne men. Wat dat betreft is de situatie heel anders dan toen met Osters. Toen zaten we eigenlijk al in de tweede ronde voor dat we aan de thuis wedstrijd begonnen.” 4 iMT/ feMre®! i h i Iwówsü J ''"‘'"■•.t’L.-. is wel aardig gegaan, meer niet. Voorlopig blijf ik een duidelij ke voorkeur houden voor mijn vertrouw de plaats op het middenveld." Of Willem van Hanegem zondag in Velsen tegen Telstar ook als ausputzer zal fungeren tegen Sparta nam hij de plaats in van de een week eerder tegen De Graafschap fa lende Joop van Dae- valt nog te zeggen. Hanegem is er ook niet de man naar om zich daar nu al erg druk over te maken. „Het be langrijkste is dat we zondag een goed re sultaat halen, welke plaats speel doet er niet zo verschrikke lijk veel toe. Tegen Telstar wordt het moeilijk genoeg, dat hebben we al vaak genoeg gemerkt. Maar ik heb gehoord Onmiddellijk Telstar doemt naam van Warschau, noords tweede tegen stander in het UEFA Cup-toemooi, Van Hanegem: weet totaal niets van die club. Er is van Feyenoord ook nie mand naar Polen ge weest om Gwardia aan het werk te zien. Ik geloof trouwens dat de competitie daar stil stond in verband met die wedstrijd van Polen tegen Engeland. Van de Poolse clubs ken ik alleen Gornik Zabrze en Legio Warschau, daar heb ben we een paar lij-iib

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 19