Militaire waarnemers: Vernietigende slag toebrengen aan Egypte Hevige strijd ontbrand Mansfield wil Vice-president topgesprek hielp Liddy over oorlog aan baan Na serie kraken brandkasten in OLIEPRIJZEN OMHOOG Noordzeekanaal Filippijnen geteisterd door tyfoon I ANTIEK „DE OUDE EIK AGENDA pagina 9 Verder in de krant Het woord is aan... WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Terug naar Chili Door beslissing landen rond Perzische Golf KAMERLID BEZORGD OVER TEKORT AAN HET WEER Koude nacht „Gïfn kunt" CL oueval Dineren boet (X Bij gevecht 1 S 3 HUISBRANDOLIE ANTIEK LAATSTE NIEUWS '4 Syrische front Isoleren Veel slachtoffers wnH/ufnunniMMffnfNHf/fWfi IJmuidenaar aangehouden 2 Beurs 11 Radio en tv 11 Strips 13 Kunst 15 Economie 19, 21 Door export naar Duitsland plast Sport Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina’s WOENSDAG 17 OKTOBER 1973 63e jaargang nummer 292 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19 u. tel. 10519 PERSPEX op maat Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3 Van Dag tot Dag Plaatselijk nieuws 4, 5, 7, LETTERS - LICHTBAKKEN NIJMA Wisselend bewolkt met en kele buien, waarvan som mige met hagel. Matige tot krachtige wind uit west tot noordwest. Minimum tempe raturen van 3 graden aan de kust tot om het vriespunt in het binnenland. Maximum temperaturen circa 8 graden. Watergate-samenzweerder Gebed en (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De prijzen van olie, olieprodukten en benzine, che mische pf-odukten gewonnen uit ruwe olie, zoals plastics, kunst vezels voor kledingstoffen en stoffen voor medicamenten, zul len in prijs worden verhoogd. Ook wegenasfalt zal duurder worden. Dit als gevolg van de prijsverhoging met 17 percent van ruwe olie, waartoe zes olie producerende landen, Iran, Irak, Koeweit, Saoedi-Arabië, Abu Dhabi en Qatar, hebben beslo ten. Mochten de oliemaatschap pijen deze prijsverhoging niet willen betalen, dan zullen deze landen hun olie aan de meest biedende verkopen. IJmuider Courant Looij Abonnement - bij vooruitbetaling - f 9,30 p. mnd., f 27,00 p. kwartaal (p. post f 30,00), p. jaar f 106,20. Losse nummers 40 cent.. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman, H. van Fel offensief van Israel op komst I 'Eu: 3 o 9 (Van een onzer verslaggevers) tot KNMI het (Zie verder pagina 7). zijn ook de oliemaatschapppijen verte genwoordigd. Twee foto’s uit de Sinai. Links buigen Egyptische soldaten zich voor een gebed. Zelfs de felste gevechten beletten hen niet op gezette tijden hun godsdienstplichten te vervullen. Op de foto rechts Israëlische tanks in actiè in de woestijn. Damascus heeft vanmorgen gezegd dat Syrische vliegtuigen vandaag drie Israë lische Phantoms hebben neergeschoten. De Phantoms zouden geprobeerd hebben de haven van Lataika e n burgerlijke doelen in Tartoes te bombarderen. Israel heeft nog geen melding gemaakt van dit incident. Wel werd in Tel Aviv gezegd dat het aan het Syrische front betrekke lijk rustig was. Twee Syrische vliegtui gen zouden volgens Tel Aviv zijn neer geschoten. Joodse humor: In Israel is van alles te koop, behalve de vrede. Daarvoor moet ie in Moskou zijn. Perdraux Alsacienne Canard Roti Kleine Houtstraat 44 Haarlem Telefoon 32 37 34 3 et (Van onze Haagse redactie) c Wagenweg 150 - Haarlem 023 - 31 65 23 - 31 56 71 Gespec. In 16e t.m. 19e eeuwse EIKEN MEUBELEN c De heer Peijnenburg stelde zijn vra gen naar aanleiding van artikelen, onder meer in onze krant, over Nederlandse olie-exporteurs die sinds de „Grote Ver- zoendag-oorlog” tegen hoge prijzen huis brandolie naar West-Duitsland transpor teren. eigen ontwerp-studio Spaarne 34 - Haarlem - Tel. 320077 Diverse verwisselbare Lettersystemen De functionaris zei dat hij, toen hij het nieuws op de Oostenrijkse radio hoorde, had gedacht dat er sprake was van een fout en dat men een verhoging van 70 percent bedoelde. DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid voor de KVP de heer Peijnenburg heeft minister Lubbers van Economische Za ken gevraagd tijdig na te gaan op welke wijze kan worden voorkomen dat ons land als gevolg van de exporten van huisbrandolie naar Duitsland met tekor ten te kampen zal krijgen. Antiek - Antiek - Antiek - Antiek 3 TEL AVIV (AFP, Reuter en UPI). Volgens een bekendmaking in Tel Aviv is de strijd in de centrale sector op de oostelijke oever van het Suezkanaal tus sen Egyptische en Israëlische tanks nu in volle hevigheid ontbrand. Vliegtuigen van de Israëlische luchtmacht deden daarbij aanvallen op Egyptische concen traties. Er zouden verder bombardemen ten zijn uitgevoerd op de Egyptische basis Koeteinia en op Egyptische rake- tinstallaties. Het communiqué maakt geen melding over het wel en wee van de Israëlische eenheid die zich op de westoever van het kanaal bevindt. Oude Groenmarkt 12, Haarlem (achter de grote kerk) Hier treft u de grootste voorraad antiek van West-Nederland tegen lage tot redelijke prijzen. De Nederlandse ambassadeur in Chili, Goedhart, zal niet van zijn post worden ontheven, ofschoon er vooral in de PvdA-rfractie van de Tweede Kamer grote ontevredenheid was ontstaan over zijn optreden tijdens 'de dagen van de Chileense machtsovername. Minister Van der Stoel heeft kennelijk oog gehad voor de uiterst moeilijke omstandigheden, waarin een ambassade verkeert tijdens dergelijke situaties. De kwetsbare positie van een buitenlandse vertegenwoordiging bij een machtswisse ling in het betrokken land vereist een hoge mate van tact en bezinning, die niet uit de normale instructies zijn af te lezen De heer Goedhart heeft nu nieu we instructies gekregen, waaruit wel blijkt dat de oude niet voldoende waren of niet zó ruim dat zij voldoende gele genheid tot specifieke initiatieven in ab normale omstandigheden gaven. Een en ander is misschien aanleiding om in het algemeen zorgvuldig na te gaan of de Instructies aan ambassades wel met hun tijd zijn meegegaan en wellicht moder nisering behoeven. De Chileense over rompeling zal wel niet de laatste zijn geweest en de rol van een ambassade kan van belang zijn voor mensenlevens, Nederlandse zowel als andere. De heer Goedhart, die nu teruggaat naar Chili, heeft blijkbaar het ministeriële vertrou wen behouden voor zijn uiterst delicaat geworden functie onder de hete adem van de junta. pijen hier (in Wenen) al veel meer geboden. Een verhoging van 17 percent dekt niet eens de inflatie”. Verwachting van donderdagavond: MANILLA (Reuter). Zeker vijf mensen zijn omgekomen en 36 worden vermist na een tyfoon die in de afgelo pen nacht de Filippijnen trof. De tyfoon, waarbij windsnelheden tot 150 km per uur werden bereikt, veroor zaakten overstromingen en aardver schuivingen in verscheidene delen van het eiland Luzon. Ongeveer 16.000 men sen moesten hun huizen verlaten. Egypte heeft de aanwezigheid van een Israëlische legereenheid op de westelijke oever van het kanaal bevestigd. Volgens Cairo zijn zeven Israëlische amfibie- tanks erin geslaagd over de Bittermeren de westelijke oever te bereiken. De Egyptische artillerie zou drie tanks heb ben uitgeschakeld en de andere vier achtervolgen, zo werd in Cairo gezegd. WASHINGTON (AP). De nieuw benoemde vice-president van de Vere nigde Staten, Gerald Ford, heeft toege geven dat hij de veroordeelde Waterga- te-samenzweerder Gordon Liddy heeft geholpen om een betrekking te verkrij gen in een ministerie, om een ander lid van het Huis van Afgevaardigden een politieke dienst te bewijzen. Ford ont kende een andere bewering, namelijk dat hij psychiatrische behandeling had ondergaan. De leider van de Republikeinen in de Senaat zei, dat hij het ministerie van Financiën had opgebeld, in 1967 of 1968, om Liddy aan een baan te helpen. Hij had dit gedaan op verzoek van afgevaar digde Hamilton Fish jr., uit New York. Liddy heeft later deel uitgemaakt van de zogenaamde „loodgietersgroep” van het Witte Huis en is veroordeeld wegens zijn aandeel in de inbraak in het hoofdkwar tier van de Democratische partij in het Watergate-gebouw. Verder wordt erop gewezen dat de strijd aan het Syrische front ondanks opnieuw een opleving vanmorgen vroeg, niet langer de inzet van grote aantallen troepen en wapens vergt. Tel Aviv spreek echter van een „ta melijk grote eenheid” die is overgesto ken. De eenheid heeft aanvallen uitge voerd op luchtdoelgeschut en artillerie- tellingen, aldus de woordvoerder. De Is raëliërs willen zo proberen om de 100.000 man sterke troepenmacht op de oostelijke oever te isoleren. Vast staat dat via de gigantische Ame rikaanse luchtbrug die al 30 uur functioneerde voordat het nieuws hiero ver maandagmiddag bekend werd ge maakt enorme hoeveelheden wapens en munitie in Israel zijn aangevoerd. Mansfield, die sprak in de Senaat, zei dat een dergelijke topconferentie zou moeten leiden tot een onmiddellijk be stand in het Midden-Oosten en Israel en de Arabische landen moeten brengen tot onderhandelingen over het conflict. Als een dergelijke top niet verwerkelijkt kan worden moeten volgens Mansfield de ministers van Buitenlandse Zaken van deze zes landen op zo kort mogelij ke termijn bijeenkomen. „Er is niet veel tijd meer. Eén Vietnam is er al één te veel”, aldus Mansfield. Zijn voorstel kreeg onmiddellijk de steun van de Joodse Republikeinse Se nator Jacob Javits. Overigens reageerde in Wenen een Opec-functionaris in de loop van de ochtend als volgt op de berichten over de prijsverhoging: „Dit is volkomen ir reëel, er moet ergens een vergissing zijn gemaakt. Het zou onlogisch zijn de prijs met 17 percent te verhogen. Per slot van rekening hebben de grote oliemaatschap- WT* (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV/CAIRO Alles wijst erop dat Israel op het punt staat het lang verwachte grote offensief tegen de Egyptische stellingen langs het Suezkanaal in te zetten. Militaire waarnemers nemen aan dat het Israëli sche opperbevel een vernietigende slag wil toebrengen aan het Egyp tische leger, dat zich sinds het uitbreken van de oorlog, elf dagen geleden, aan de oostzijde van het Suezkanaal heeft ingegraven. Gezegd wordt dat het Israëlische offensief van „verschrikkelijke” kracht zal zijn. WASHINGTON (AFP) De Demo cratische fractieleider in de Amerikaan se Senaat, Mike Mansfield, heeft presi dent Nixon gevraagd het initiatief te nemen tot een topconferentie van zes landen die een eind moet maken aan de oorlog in het Midden-Oosten. Nixon zou „een dringende uitnodiging" moeten stu ren aan de Russische partijleider Leonid Breznjev, de Franse president Pompidou, de Britse premier Heath, de Westduitse bondskanselier Willy Brandt en de Ja panse premier Tanaka. IJMUIDEN. Een buit van achthon derdduizend tot één miljoen gulden de opbrengst van een serie brandkast- kraken en inbraken is spoorloos, maar een van de hoofddaders zit opge sloten in het Haagse hoofdbureau van politie. Het is een 32-jarige vishandelaar uit IJmuiden, die na te zijn aangehouden voor een diefstal van garnalen in Sche- veningen, volgens de politie een volledi ge bekentenis heeft afgelegd. Hij vertel de tegelijkertijd de lege brandkasten in het Noordzeekanaal te hebben gesmeten, nabij een los- ep laadplaats voor zand en grint achter het woonwagenkamp. Duikers van de Koninklijke Marine in Den Helder hebben gistermiddag op die plaats naar de kluizen gezocht, daarbij gadegeslagen door Haagse en Velsense politiemannen en de ruikspolitie te wa ter. Twee kleine kluizen konden (zie foto) worden tevoorschijn gehaald- Zes moeten er nog liggen, diep weggezonken in het slib. De inbraken strekten zich uit over een groot aantal jaren. Verscheidene ervan waren tamelijk geruchtmakend, zoals de kraak van een brandkast bij een anti quair in Haarlem, waar de buit ƒ170.000 bedroeg. De dader weigert de namen van een of meerdere mededader(s) te noemen. De prijscalculatiebeschikking bepaalt, dat stijging van grondstoffenprijzen aan de consument mag worden door berekend, doch niet dan nadat de olie maatschappijen hun calculaties heb ben voorgelegd. Daarnaast geldt dan nog de prijsmeldingsplicht, waardoor een prijsverhoging een maand voor ingang moet worden aangekondigd en door het ministerie worden goedge keurd. Wanneer de prijsverhoging van de olieproducerende landen in de Ne derlandse consumentenprijzen zal gaan doorwerken, kan echter niemand op dit moment zeggen. De westerse oliemaatschappijen zijn nog niet ingelicht door de zes landen die het besluit tot prijsverhoging hebben genomen. Het hoofdkantoor van de Shell in Londen deelde vanmorgen mee, dat alles wat bekend is over de voorgenomen prijsverhoging uit de pers komt en dat men officieel nog van niets weet. Aangenomen wordt dat de materiële verliezen die Israel tot nu toe heeft geleden, ruimschoots zijn goedgemaakt, met mogelijk een uitzondering voor zware tanks. Het ministerie van Economische Zaken deelde mee, dat deze prijsverhoging voor ruwe olie nog niet wil zeggen dat alle uit olie gewonnen produkten met 17 percent omhoog zullen gaan. „In ieder geval zullen de prijzen wel stijgen. Dat kan niet anders”, zo werd gezegd. Het ministerie heeft een amb telijke commissie die de prijsstijgingen gaat bestuderen. In deze commissie TT J 3 jr 3 sr

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 1