Drama met onzeker einde it Nobelprijs vrede voor Tho en Kissinger en Amsterdam Veel doden en Alibi's van Grieken, Turken Cyprioten niet sluitend Zorg over beleid openbaar vervoer in gewonden bij legeroefening Golda Meir: „Arabieren nog niet genoeg geslagen” -4 Middellandse Zee-landen willen Arabieren te vriend houden T erechtstellingen in Iran 3 WOENSDAG 17 OKTOBER 1973 2 Tankslagen Mariniers Zorgen Makarios Morele steun COMMENTAAR OP ACTUELE ZAKEN Vraagt u eens bij een van onze kantoren naar deZe spaarrnogel^kheden' UITBREIDING OORLOG over ADVERTENTIE meer NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK aan meen door oon- lang dent :king jaar een post nen dat dit vervoer de laatste dagen is toegenomen. Wat wel is toegenomen is de vaart van Russische oorlogsschepen door de Dardanellen naar de Middel landse Zee. President Sadat zei gisteren zoals ge meld, dat Egypte zijn raketten van het type „Zafir” gereed heeft om op zijn eerste sein te worden gelanceerd” naar Israel. Premier Golda Meir van Israel deelde gisteren in het parlement mee dat „Is- Volgens westelijke diplomaten dreigt het door dr. Kissinger met de leiders van het Kremlin uitgewerkte concept van vreedzame samenwerking ineen t e storten. Oosteuropese diplomaten uitten zich behoedzamer maar toonden zich even eens bezorgd over de toekomst van de samenwerking tussen oost en west. De Israëliërs staan op het standpunt dat zij met de verstoring van de détente niets te maken hebben. Het is de Sovjet unie die door een onverantwoordelijke, agressieve politiek de wereldvrede in gevaar brengt. Sit- Iron- vilde :gle- nnen raar- ge- com- sitief irden n de erbe- in de n le- bond anse visie 'iteit had n de k de tieke ages. de raan leeft issen Loon ;uwe geo- deti- ngs- Zee- deze eden Isse- evo- orge- egro- geen ,e zo >tref- pten, :eurs, ikke- alge- rden- ictie- sr op inigd kken i Uyl erho- eigen n. In heeft t dit neten ende 'oor- ook De ende uit- itge- issen isten DAG W DAG poli- 3 het tves- u 39 i in Begin 1973 poseerden zij in Parijs tijdens de laatste gesprekken over een vrede in Vietnam, de nieuwe Nobelprijswinnaars voor de vrede, de Noordvietnamees Le Doec Tho (links) en de toenmalige advi seur van president Nixon, nu minister van Buitenlandse Zaken, dr. Henry Kis singer. Een archieffoto van de Egyptische „Za- fir”-raket. Met deze raketten voor middellange afstand zou Egypte, zoals president Sadat gisteren heeft gedreigd, vanaf eigen grondgebied Israel kunnen beschieten. Het projectiel heeft een be reik van 380 kilometer, hetgeen betekent dat vanuit Egypte vrij gemakkelijk de Israëlische hoofdstad Tel Aviv kan wor den bestreken. De lancering geschiedt met een trap vanaf een mobiel platform. Aan de fronten in de Sinaï en in Syrië woedden gisteren hevige tankslagen. Volgens Israëlische bekendmakingen zét ten Egyptenaren, Syriërs en Irakezen de aanval in en duidde de hevigheid er, volgens militaire deskundigen, op dat het om het voorspel van grote slagen gaat die wellicht spoedig over de afloop van de oorlog zouden kunnen beslissen. Een Israëlische eenheid bevond zich gistermiddag al vierentwintig uur op de westelijke oever van het Suez-kanaai waar artilleriebatterljen en luchtdoelra- keteenheden waren vernietigd, zo deelde rael geen wapenstilstand zal aanvaarden zonder een algemene uitwisseling van alle gevangenen. Mevrouw Meir zei dat „de Arabieren nog niet hard genoeg geslagen zijn om een bestand te aan vaarden”. Rest nog Turkije. Ook hier verzeke ringen dat de Amerikaanse bases op Turks grondgebied die officieel „joint installation” worden genoemd niet te gen de Arabieren worden gebruikt, ook niet de grote bases Incirlik bij Adana die niet ver van de Syrische grens ligt. De overwinningen van de links-georiën- teerde Ecevit en de uiterst rechtse, pro- Arabische en anti-westerse Erbakan bij de jongste verkiezingen zetten deze be tuigingen voor de toekomst extra kracht bij. In Oost- en Westeuropese diplomatie ke kringen maakte men zich gisteren steeds meer zorgen over de overlevings kansen van de Russisch-Amerikaanse toenaderingspolitiek. Het is bekend dat Syrië om Turkse steun heeft verzocht, maar die is tot nu toe tot het morele vlak beperkt gebleven. De Turks-Syrische grens is, in tegenstelling tot weer andere geruchten, nog gewoon open. De Bosporus zal de komende week nog extra in de internationale aandacht staan omdat ook de Verenigde Staten van hun kant drie oorlogsschepen naar de Zwarte Zee willen laten opvaren. Het gaat hier om een jaarlijkse test die deze keer een wat pikant karakter draagt. De vorige paar keren heeft de Sovjet-Unie de Zesde vloot stilzwijgend over de Zwarte Zee laten rondvaren. Anders dan de Sovjet-Unie hebben de Verenigde Staten het verdrag van Mon treux nooit getekend. Herziening van dit verdrag zou spoedig aan de orde kunnen komen, als de Russen hun vliegdekschip Kiev, dat nu zijn voltooiing nadert, door de Bosporus willen laten varen. Het lijkt tenminste weinig waarschijnlijk dat ze zo’n vaartuig opgesloten zullen laten in de Zwarte Zee. Maar de bepalingen van het verdrag verbieden ten enenmale de doorvaart van een dergelijk reuzenschip. Amerika nam gisteren een aantal mi litaire maatregelen in verband m et de escalatie in het Midden-Oosten. Was hington maakte bekend dat tweeduizend mariniers naar de zesde vloot in d e Middellandse Zee zullen worden gezon den. Het helikopterdekschip „Iwo Jima” kwam in Morehead City aan om de mariniers aan boord te nemen en zou nog dezelfde dag vertrekken. Een niet nader genoemd aantal hefschroefvlieg- tuigen gaat met de mariniers mee. OSLO (AFP). De Nobelprijs voor de vrede 1973 is toegekend aan de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Za ken Henry Kissinger en de Noordvietna- mese vertegenwoordiger bij de vredeson derhandelingen in Parijs, Le Doec Tho. Sommige diplomaten zijn van mening dat een snelle topbijeenkomst tussen president Nixon en partijleider Breznjev het gevaar zou kunnen bezweren. Maar het hoeft zover niet te komen, omdat de Sovjetrussische belangen met zo’n situatie op geen enkele wijze ge diend zouden zijn. De confrontatie tus sen de supermachten heeft eigenlijk al plaats gehad en de berekening van Mos kou is fout gebleken: Amerika trekt zich van de oliedreiging niets aan, antwoordt op ongekend directe wijze op de Russi sche wapensteun aan de Arabische lan den door Israel een ruimere wapensteun te geven dan zelfs de Israëlische rege ring had verwacht. Israel kan deze oor log, die door de schuld van de Russen wat langer moet duren dan meestal met de Arabisch-Israelische afrekeningen het geval was, niet verliezen, maar lijdt wel ontzaglijke schade. De Arabische lan den echter hebben niet zo’n goede verze keraar tegen molestschade als Israel. Als de wapenstilstand een feit zal zijn, zal Israel profiteren van een soort „Marsh allplan” voor zijn wederopbouw en herstel, gefinancierd door Amerikaanse investeerders en leningen. De Arabische landen krijgen van de Sovjet-Unie geen roebel, als ze die niet aan oorlogstuig be steden. Toch bergt de huidige ontwikkeling de lugubere kans in zich, dat een van de beide supermachten te ver gaat en de internationale vrede beschadigt. Een der de wereldoorlog hoe hypothetisch ook, be hoort nog niet tot de science fiction. Hij zal dan beginnen in het Midden-Oosten, maar waar hij eindigen zal kan niemand voorspellen. Maar de Turkse neutraliteit zou ook van Russische zijde aan de tand kunnen worden gevoeld. Geruchten in de Turkse en buitenlandse pers dat Russische vliegtuigen over Turkije vliegen voor militaire hulp aan Syrië worden even fel van de hand gewezen, onder andere met het argument dat, als deze plaatsvinden, Israel het al lang zou hebben gemerkt en hebben geklaagd. Het is verder Amerika’s zaak hoe het hierop reageert, maar Israel staat hier buiten, zo redeneert men in Israel, te meer omdat de machtsstrijd binnen het Kremlin hier het centrale punt is en met name de vleugel in het Kremlin die de détente met Amerika helemaal niet wil. Hier sluit bij aan dat de détente, zoals die op de Europese veiligheidscon- ferentie in Helsinki uit de bus is geko men alleen maar mogelijk was omdat daar juist het Midden-Oosten buiten werd gelaten. Het was dus eigenlijk gezichtsbedrog. Men kon het over alles eens worden, behalve over het Midden- Oostpn. En men heeft toen maar beslo ten dit er helemaal buiten te laten”. Aldus méldt onze redacteur in Tel Aviv. nten- een ;pot- rover even, con- ER. lelijk be- 1 te de i van zich veel- t in ft te urele is de MÜNCHEN (DPA). De zevendaagse leger-oefening „Reforger 5” in Zuid- Duitsland, die gisteren werd afgesloten, is met veel ongelukken gepaard gegaan. Aan de oefening is deelgenomen door ongeveer 51.000 Amerikaanse, Canadese en Westduitse militairen tijdens de oefe ningen ontplofte een Phantom-straalja- ger in een duikvlucht boven Amerikaan se pantservoertuigen. De bemanning en nog vier Amerikaanse soldaten kwamen om het leven. Verkeersongelukken eisten verder van vijf Amerikaanse militairen en twee Dit laatste argument maakt ongetwij feld alle betrokken partijen momenteel erg voorzichtig. Zij zullen, als zij kun nen kiezen, alle liever een goede politie ke regeling voor het Midden Oosten accepteren. Maar dat daarin dan Israel als een bevestigde, invloedrijke natie zal opbloeien is zowel een conditie als een gegarandeerd gegeven. TEL AVIV (Reuter, AFP, UPI en DPA). Egypte en Israel namen giste ren, op de elfde dag van de oorlog, het woord „bestand” in de mond. De oorlog echter breidde zich uit met een Israëli sche uitval over het Suez-kanaal, het Egyptische dreigement „Zafir”-raketten op Israel af te schieten en hevige ge vechten a an beide fronten. Bovendien voerden Amerika en de Sovjet-Unie nog meer materiële versterkingen aan naar de oorlogvoerende landen. De Verenigde Staten stuurden bovendien 2.000 mari- l niers ter versterking van hun zesde vloot in het gebied van de Middellandse Zee. gument dat Piraeus in kritieke situaties de hulp aan Israel ten goede zou komen. tiek, al zijn de betrekkingen met Israel nooit verbroken. De Britse bases waar van ook Amerikaanse vliegtuigen ge bruikmaken, staan niet onder zijn soe vereiniteit; niettemin zou zijn uitblijven van verzet tegen deze bases in een toegespitste situatie wel eens openlijke Arabische wrevel kunnen gaan opwek ken. Makarios’ houding in dit opzicht is tot nu toe opvallend verschillend van Mintoffs opvattingen en daarom is het veelbetekenend dat hij ook het eiland Malta spoedig met een bezoek zal ver eren. zien in zijn donkere kostuums, hij be wéés in Parijs dat hij veel en hartelijk kan lachen. Dr. Henry Kissinger is 50 jaar. Sinds 22 september van dit jaar is hij Ameri ka’s minister van Buitenlandse Zaken. Kissinger was de eerste van Duitser tot Amerikaan genaturaliseerde staatsburger van de Verenigde Staten die het tot minister van Buitenlandse Zaken bracht. Hij is de zestiende Amerikaan die de Nobelprijs voor de Vrede heeft gekre gen. Ónder zijn voorgangers zijn Martin Luther King (1964), generaal George Marshall, van het naar hem genoemde wederopbouwplan voor Europa na de Tweede Wereldoorlog (1953) en de presi denten Woodrow Wilson (1919) en Theo dore Roosevelt (1906). De Doec Tho is de eerste Aziaat en tweede niet-westelijke persoonlijkheid die de Nobelprijs boor de Vrede heeft gekregen. De ander was de Zuidafri- kaanse leider Albert Luthuli (1960). WAT CYPRUS betreft, Makarios, die eerdaags Libië zal bezoeken, volgt per traditie een uiterst pro-Arabische poli- Wel functioneert al enige jaren met de Sovjet-Unie een akkoord over Turkse wegen die de Russen mogen gebruiken voor aanvier, ook van militair materieel, naar Irak en Syrië. Er zijn nog geen teke- ment zijn aangebroken waarop al het moderne oorlogstuig van Russische ma kelij in landen als Syrië en Irak en later ook Egypte onbruikbaar zal zijn bij gebrek aan goed opgeleide mensen die ermee kunnen omgaan. Op dat moment zullen Russen naar de fronten moeten en als de Sovjet-Unie deze gevaarlijke drempel overschrijdt verwikkelt zij zich in een soort Vietnam waar zij, zoals de geschiedenis leert, grote spijt van kan krijgen. Het is duidelijk dat door deze, nu al aan de horizon glorende situatie, het broze bouwsel van de „goede ver standhouding tussen de supermachten” verbrokkelt en plaats maakt voor een nieuwe koude oorlogsperiode. spaarrente tot De rente, die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 41/2% voor dagelijks opvraagbare tegoeden tot 8!4°/o voor onze Spaarwinstbiljetten aan toonder en de N.M.S. - Rentespaarbrieven. een militaire woordvoerder in Tel Aviv mee. Uit de woorden van de militair kon niet worden opgemaakt of de eenheid zich gisteravond nog steeds op Egyptisch gebied bevond. Volgens Israëlische mededelingen trachtten de Egyptenaren gisteren tussen Ismalia en de Bittermeren door te bre ken naar de Mitla-pas. Twee eerdere pogingen hadden zij met verlies van 220 tanks en 1.000 soldaten” moeten beko pen. Ook nu weer kon Israel, mede dank zij de luchtmacht”, de aanval af slaan. Het Nobelcomité verklaarde in zijn verantwoording dat Kissinger en Le Doec Tho een einde hebben gemaakt aan de „gruwelijkste oorlog uit de geschiede nis, en wel op een wijze die geheel strookt met wat Alfred Nobel voor ogen stond toen hij de prijs instelde: dat conflicten opgelost moeten worden door onderhandelingen en niet door oorlog..” Kissinger en Tho die geen van beiden genoemd waren als kandidaten voor de vredesprijs hebben vorig jaar over een wapenstilstand in Vietnam on derhandeld op een reeks bijeenkomsten in Parijs. Politici en Nobelprijsexperts verklaar den dat de bekendmaking de grootste verrassing uit de geschifedenis van de prijs was. Aan de Nobelprijs voor de vrede van dit jaar is een recordbedrag, namelijk 520.000 Zweedse kronen, ver bonden. Het comité verklaarde dat Kissinger en Le Doec Tho zijn voorgedragen door professor Jon Sanness, hoogleraar in de geschiedenis aan de universiteit van Oslo en directeur van het Noorse instituut voor buitenlandse politiek. De 62-jarige Le Doec Tho is door de Amerikaanse diplomaat W. Averell Har riman een „fascinerende man” genoemd. Harriman was hoofd van de Amerikaan se delegatie die in 1968 in Parijs met Noord-Vietnam begon te onderhandelen. Tho werd óp 14 oktober 1910 geboren in de provincie Nam Ha in wat nu Noord-Vietnam is. Hij heeft sinds 1928 actief deelgenomen aan de revolutionai re activiteiten in Indo-China, sinds 1929 als lid van de Indochinese Communisti sche Partij. In 1944 werd hij gekozen in het Centrale Comité van de partij en later in het dagelijks bestuur. Tho mag er dan dikwijls streng uit- Griekenland heeft het ’t moeilijkst zijn alibi bij de Arabieren te bewijzen. De Amerikaanse Zesde vloot heeft sinds vorig jaar een thuishaven bij Piraeus, en al verzekert de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken Palamas bij hoog en bij laag dat Griekenland niet verant woordelijk is voor wat de Amerikanen De invloed die de Sovjet-Unie met wisselend succes nastreeft en uitoefent in het Arabische deel van het Midden- Oosten blijkt te leiden tot militaire machtswaan bij verschillende Arabische regeringen, maar draagt niets bij tot herstructuering van sociaal achterlijke naties, noch tot oplossing van onderlinge Arabische problemen zoals het vraag stuk van de Palestijnse vluchtelingen. De Amerikaanse invloed in het Mid den- Oosten, voornamelijk steunend op het bestaan van een westelijk georgani seerde maatschappij als de Israëlische, is in hoofdzaak economisch en financieel gericht en daardoor ook voor een aan merkelijk deel effectief op Arabische landen. De Amerikaanse relaties met „de Arabieren” heten slecht, tengevolge van de duidelijke bondgenootschappelijke verhouding van de V.S. met Israel, maar zij zijn niet met alle Arabische landen slecht. Zij zijn selectief en differentieel en vooral gevarieerd met betrekking tot de aard van de belangen die in het spel zijn. De voornaamste reden waarom de Amerikaanse diplomatieke activiteiten zo zwaar op Israel zijn gericht, ligt in het feit dat Amerika’s politieke strategie van na de laatste wereldoorlog rekening houdt met het vooruitzicht dat Israel in de toekomst cultureel, sociaal en techno logisch de belangrijkste, meest vooruit strevende natie van het Midden-Oosten zal zijn, waarvan de uitstraling alle Arabische landen in hun achterlijkheid en maatschappelijke onbeweeglijkheid zal aantasten. De Sovjet-Unie heeft al sinds jaren de kans verspeeld enige in vloed bij de opeenvolgende Israëlische regeringen te verkrijgen en probeert halsstarrig het verkeerde paard, waarop zij is gaan wedden tot een winner te forceren. Vandaar dat militaire kracht en oorlog, de enige middelen waarmee Israel mogelijk nog te liquideren is, de kern van haar steun aan de Arabische landen uitmaken. De Sovjet-Unie heeft de nu woedende vierde oorlog tegen Israel duidelijk gewild en bevorderd. Zij verricht daardoor in dit deel van de wereld een tragische, cynische missie. De kampioene van mensenrechten, sociale hervorming, verheffing der arbeiders klasse, maatschappelijke vooruitgang voor de minst bedeelden en ontkrachting van de kapitalistische structuren ontpopt zich in het Midden-Oosten als de ver sterkende, inspirerende macht voor feo dale en dictatoriale regimes. De „arbei dersklasse” wordt nu onder haar aan sporingen gemobilisserd en naar de slag velden gezonden. Spoedig zal het mo- AMSTERDAM (ANP). Burgemees ter en Wethouders van Amsterdam voe ren het beleid, gericht op het onvermin derd voorrang geven aan en het bevor deren van het openbaar vervoer, niet uit volgens hun beloften en de wensen van de raad. Dit is de conclusie in een adres van de werkgroep Openbaar Vervoer in de agglomeratie Amsterdam, dat is toe gezonden aan de gemeenteraad van Am sterdam, Provinciale Staten van Noord- Holland en de minister van Verkeer en Waterstaat. De werkgroep maakt zich zórgen over het beleid ten aanzien van het openbaar vervoer in de hoofdstad. Als voornaamste redenen geeft zij op: 1. Dat de ge meenteraad en de bevolking van Am sterdam door B. en W. informatie wordt gegeven die niet overeenkomt met de werkelijkheid, 2. Dat overbodige zaken van B. en W. voorrang krijgen ten koste van het openbaar vervoer en 3. Dat het vervoersbeleid van B. en W. tergend langzaam werkt. (Van onze redacteur in Istanboel) ANKARA. Drie overigens totaal verschillende staten, Griekenland, Cyprus en Turkije, bevinden zich in een zelfde positie: de Arabische wereld te moeten beves tigen dat de faciliteiten die zij de Amerikanen bieden, absoluut niet in het nadeel van de Arabische oorlogsvoerenden worden gebruikt. Alle drie landen wensen de Arabieren te vriend te houden, al was het alleen maar om te ontsnappen aan een eventueel olie-embargo. Alle drie landen zijn min of meer vurige voorstanders van een terugtrekking van Israel uit de bezette gebieden. Nixon heeft bovendien de onhandig heid begaan, de installatie van deze thuishaven vorig jaar bij het Congres goed te praten met het strategische ar- Minister van Buitenlandse Zaken Hen ry Kissinger zei dat Amerika geen troe pen naar het Midden-Oosten zendt maar dat dat zou kunnen veranderen als de Sovjet-Unie direct tussenbeide zou ko men in het conflict. Het 87.000 ton metende vliegdekschip „John F. Kennedy”, dat op de Atlanti sche Oceaan aan NAVO-oefeningen heeft deelgenomen, zal niet, zoals eerder voorgenomen, maandag in zijn thuisha ven Norfolk terugkeren, maar voors hands „op een niet nader genoemde plaats in het oostelijk deel van de At lantische Oceaan worden gestationeerd. De „John F. Kennedy” heeft gewoonlijk negentig vliegtuigen aan boord. Men neemt aan dat het vliegdekschip zich vlak bij de Middellandse Zee zal gaan ophouden. De Arabische organisatie voor de boy cot van Israel waarschuwde gisteren voor een volledige boycot van de Vere nigde Staten en elk ander land dat de Israëlische oorlogsinspanning steunt. buiten de Griekse territoriale wateren uitvoeren, steeds blijft dat de schepen altijd weer op deze nabij gelegen thuis haven kunnen terugvallen. TEHERAN (AFP). In Teheran, de hoofdstad van Iran zijn gisteren drie mannen terechtgesteld wegens handel in verdovende middelen. heeft 99 ongelukken geregistreerd waar bij legervoertuigen van de oefening be trokken waren. Daarbij werden 38 men sen gewond, van wie sommigen ernstig. Totale schade: 8 miljoen mark. De politie had bij de mannen respec tievelijk 18, 277 en 370 gram heroïne aangetroffen. Ze zijn door militaire tri bunalen ter dood veroordeeld.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3