Hoogvlakte van Golan: Een graf dat zich steeds iets verder uitstulpt Spionage-satelieten boven Midden-Oosten Gastarbeiders willen niet in Heeft spaargeld gemeentepand D u a a 1 „Vluchtelingen in dat u voorlopig niet nodig heeft? Neem dan een RPS beleggingsrekening: Meer rente! Rijkspostspaarbank Chili onbeschermd” w ihi' nih Jong w» i STUK NUTTELOZE GROND ALS BARRIÈRE TUSSEN STRIJDENDE PARTIJEN VN uit bezorgdheid bij junta Zowel Russische als Amerikaanse PI I I Ikwil meer weten L <T‘7 ..'te 11 DONDERDAG 18 OKTOBER 1973 Robots Nutteloos Stofwolken Miljoenenproject mislukt naam: adres: ge no Hoe spaart u nu? Wellicht heeft u een paar duizend gulden ergens op een spaarrekening of boekje staan, waarvoor u 4 a 4*/z rente krijgt. Denkt u daar langer dan 3 maanden... 1,2 of 3 jaar niet aan te komen? Waarom zou u dat spaargeld dan niet op een rekening met een hoger rentepercentage zetten: de RPS Beleggingsrekening met opzegtermijn! Hoe langer de opzegtermijn hoe hoger de rente. Kijk en kiest u maar: 5% rente bij een opzegtermijn van 3 maanden. 6% rente bij een opzegtermijn van 1 jaar. 7%rente bij een opzegtermijn van2 jaar. En zelfs 8% rente bij een opzegtermijn van 3 jaar! geveer zo BIJ AANKOOP VAN: Toch is uw'spaargeld niet geblok- f keerd. Het kan natuurlijk gebeuren dat u onverhoopt tóch uw spaargeld nodig hebt, terwijl het niet van tevoren is opgezegd. Geen nood:u kunt er altijd over beschikken. In zo’n geval worden natuurlijk wel kosten in rekening gebracht. Nog meer RPS voordelen. Via een bank- of girorekening kunt u uw geld overmaken op zo’n renterijke beleg- j plaats: gingsrekening. Gemakkelijk en snel. Voor stortingen in contanten is er altijd j U kunt deze bon in een envelop wel een postkantoor in de buurt. zonder postzegel sturen naar de Rijks- En tenslottede Rijkspostspaar- I postspaarbank in Amsterdam. bank is onze nationale spaarinstelling, I U kunt de brochure.ook tele- veilig en vertrouwdj fonisch aanvragen. Bel - gratis - 0017. I Of haal hem even in het postkantoor. (Van onze redacteur in Genève, Steven de Winter) GENÈVE Bij de vluchtelingenorganisatie van de Verenigde Naties is men zeer bezorgd over het lot van de duizenden vluchte lingen die Chili willen verlaten. In een telegram zijn de nieuwe machthebbers in Chili er nu aan herinnerd, dat er bepaalde regels bestaan ter bescherming van vluchtelingen. Dit telegram is gisteren naar Santiago gestuurd door het bestuur van de VN-vluchtelingen- organisatie, ofwel het uitvoerende Comité van het Hoge Commissa riaat voor Vluchtelingen, dat momenteel in Genève vergadert. Stuur mij de brochure waarin j alles staat over de RPS Beleggings- rekeningen met opzegtermijn. ^.71 c - F ADVERTENTIE HDC b.v. D D de via of I In zo’n schijnbaar totale chaos, in die alom aanwezige vernietiging, waartussen de artillerie dan nog grote trossen pro jectielen van grote afstand neerlaat, blijft van onze doorgaans goed geregle menteerde alledaagsheid slechts het in stinct over. Zodoende scharrelen na kor te tijd de schapen al weer wezenloos mekkerend onder leiding van een vrien delijke, doch Arabische, nabuur rond De doden hebben er geen weet meer van ze liggen verpletterd en verrast tussen het verwrongen metaal van hun voertuigen. De glimmende messing hul zen van de granaten zijn al door andere rupsvoertuigen platgereden en verfrom meld; de nette verpakking blijft inder haast opengebroken achter bij de be- voorradingspunten. Soldaten, bestofte ro bots met ijzeren koppen en stofbrillen als insectenogen, worden blijkbaar pas weer mens als ze gewond raken of sterven. Sadruddin Aga Khan heeft in Chili ook om opheldering gevraagd over de betekenis van het woord „overtre ding”. De Chileense junta had name lijk meegedeeld dat vluchtelingen die in Chili overtredingen hadden begaan, zullen worden vervolgd. Op korte termijn willen zeker 1000 vluchtelingen Chili verlaten. Maar in In deze omgeving, op dit stuk nuttelo ze grond, dat alleen als barrière tussen strijdende partijen enig recht van be staan heeft gekregen, scharrelen in ver laten dorpen miauwende katten rond, ontploft er nu en dan een van de onbeheerde ezels in een mijnenveld en in de lucht trekken grote, zwarte vogels trage kringen. De hoogvlakte van Golan is een graf waarvan de afmetingen nog moeten worden vastgesteld en dat zich steeds iets verder uitstulpt op Syrische bodem. Een macaber landschap met slechts en kele wegen. Knarsend en ratelend schui ven de mechanische wapens daarin rond, begeleid door de zwiepende knal van hun schoten en het onophoudelijk geha mer van de mitrailleurs. Tanks, merk waardig genoeg, branden als fakkels en slaan zo nu en dan in vreemde brokken uiteen. Het was de laatste van de Amerikaan se spionage-satellieten, die elke week een capsule met films naar beneden sturen. Deze capsules worden in de at mosfeer opgevangen door C-130 trans portvliegtuigen, die opereren vanaf de luchtmachtbasis Hickham op Hawaii. Volgens Amerikaanse deskundigen zijn deze films veel beter van kwaliteit van die van de Russische camera’s. De Rus sen halen hun films naar de aarde aan parachutes, die in het gebied van Kara ganda neerkomen waar ook de kosmo nauten bij terugkeer vanuit de ruimte terechtkomen. Ter weerszijden van een kruispunt ligt een Syrisch dorp. Als symbool van abso lute nutteloosheid staat en bord met „Stop. Controlepost van de VN” nog overeind. De huizen zijn leeg, de bewo ners gevlucht naar de uithoeken van het bestaan hun dekens liggen er nog en óok hun etenswaar. „Niet binnengaan. Nergens aankomen”, waarschuwen Is raeli’s. Explosieve valstrikken kunnen tenslotte overal worden opgesteld. In een winkeltje, een duister vertrek met kleiwanden, liggen sperciebonen van inferieure kwaliteit te verschrompelen naast langzaam tot pulp vervallende to maten. Tussen de opengetrapte deur en het raam waar nooit glas voor heeft gezeten trekken tochtvlagen heen en weer die bladeren in het opengeslagen kasboek. De kat stelt zich afwachtend op bij een etensbakje en kijkt schuin omhoog. Er is geen water voorhanden. De Rotterdamse wethouder G. Z. de Vos van Sociale Zaken, gisteren bij een bezichtiging van het Huis Ter Schie: „Het is jammer, maar de sceptici hebben in belangrijke mate gelijk gekregen. Terwijl er zelfs een negatief saldo is op het ogenblik, neemt de huisvesting van het aantal buitenlandse gezinnen ook nog toe. Daardoor komt pensionruimte vrij, maar er komt ook nog ’es een keer pensionruimte bij omdat die gezinnen meestal weer zelf gaan verhuren aan een of twee gasten”. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Eind van dit jaar trekt een zeventigtal Surinamers en An- tillianen in het Huis Ter Schie in Rot terdam, een dan voltooid miljoenenpro ject, dat plaats had moeten bieden aan 213 alleenstaande gastarbeiders. Maar door de een jaar geleden ingetreden scherpe daling in de conjunctuur is er nauwelijks meer vraag naar pension ruimte voor buitenlandse werknemers in het Rijnmondgebied. WASHINGTON. De Verenigde Sta ten en de Sovjet-Unie volgen uiterst nauwgezet de militaire activiteit in het Midden-Oosten via geperfectioneerde verkennings- of spionagesatellieten waarover beide beschikken. Ten koste van enorme bedragen lan ceert Moskou jaarlijks 35 tot 40 van deze datellieten, terwijl Washington zich tevreden stelt met 6 tot 10. Gewoonlijk draaien de Russen maar 12 of 13 dagen rond de aarde en de Amerikanen drie of vier maanden. Op 3 oktober drie dagen voordat de Arabisch-Israelische oorlog uitbrak lanceerde Moskou met een raket 8 Kos- mos-satellieten en sindsdien zijn nog de Kosmos 596, 597, 598, 599, 600 en 601 in de ruimte gebracht. Vanaf de basis Van denberg in Californië vertrok op 27 september een Titaan-3b-Agena raket met een Samos-satelliet. de komende maanden kan worden gerekend op een stroom van ten min ste 13.000 vluchtelingen uit Chili. Dit laatste cijfer is een schatting van de, ook in Genève gevestigde, Wereldraad van Kerken, eveneens betrokken bij de hulp voor vluchtelingen uit Chili. Intussen heeft een en ander uitslui tend betrekking op mensen, die tij dens het bewind van Salvador Allen de uit andere Latijnsamerikaanse landen naar Chili zijn gevlucht, dus buitenlanders in Chili, die nu Chili willen verlaten. Chilenen die hun land nu (om politieke redenen) wen sen te verlaten, zijn officieel pas vluchteling als ze Chili al hebben verlaten. Deze groep kan dus niet, zoals de buitenlanders in Chili, nu al door de diverse organisaties worden geholpen. n I* een 12 pers, cassette: 1 aardap pel-, 1 groente-, 1 saus- en 1 soep lepel gratis. een 9 pers, cassette: 1 aardap pel-, 1 groente- en 1 sauslepel gra tis. ...een 6 pers, cassette: 1 aardap- pellepel en 1 groentelepel gratis. Gr. Houtstraat 82-84, Haarlem, Tel. 312610 (Van onze redacteur in het Midden-Oosten H. Kolb) TE VELDE. Als er op de maan ooit wordt gevochten, moet het er on- uitzien als op de hoogvlakte van Golan. Niet dat alle feielijk- heden overeenstemmen, want op de maan groeien niet van die schaarse, bruine planten, maar toch; deze troosteloze onmetelijkheid, die rotsblok ken, die lava, dat is wat men vroeger, toen er nog niet zo verre reizen' werden gemaakt, een „maanlandschap” zou hebben genoemd. tussen de nog nauwelijks afgekoelde wrakstukken. De geluiden van de krijg hebben zich inmiddels naar verderop verplaatst en na afloop van het bezoek kun je je die ook niet meer zo nauwkeurig herinne ren, omdat het er zoveel tegelijk zijn. De weg, naar Damascus, die zich kilo meters ver voortsleept over de vlakten en flanken van de heuvels, is aan de zijkanten gerafeld. Tanks en half-tracks hebben hem tot voor de oorlog bruik baarder proporties verbreed en elk voer tuig dat langsraast werpt dichte, bruine stofwolken op die het zicht voor gerui me tijd belemmeren. Op zo’n half-track, en soort gepant serde open vrachtwagen met wielen van voren en rupskettingen aan de achter kant, staan hospitaalsoldaten die plastic zakken met vloeistof omhoog houden, terwijl een arts al aan het werk is met een gewond. Hun stof spoor verwijdert zich zo snel als het maar kan achter waarts. Toen het aanbod van gastarbeiders nihil bleek te zijn, besloot men het huis te bestemmen voor de opvang van rijks genoten. Tot dusverre is de animo echter beneden alle peil. Met moet 176 bedden bezet hebben om bij een volledige pen- sionprijs van 104 gulden per week een sluitende exploitatie te krijgen. Het afgelopen jaar heeft de gemeente via de stichting Huisvesting Migranten die het pand beheert, voor ongeveer 1,2 miljoen geïnvesteerd in het opknappen ervan. De Hoge Commissaris voor vluch telingen, prins Sadruddin Aga Khan, heeft de 31 landen die in het bestuur van zijn organisatie zijn vertegen woordigd, gevraagd vluchtelingen uit Chili op te vangen. Frankrijk, Zwit serland, Nederland en Zweden heb ben zich hiertoe intussen bereid verklaard, en Canada heeft de eerste 20 vluchtelingen uit Chili al binnen zijn grenzen. L ...*L M

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11