Uit wetenschappelijk onderzoek blijkt: Na catastrofale overstroming Voedselsituatie in Pakistan rampzalig bandjes mis te lopen PROBLEMEN BIJ HANTEREN St Loos alarm op Ijsselmeer Waar vindt U eksklusieve interieurs? CONCEP CONDOOMS Ervin dreigt iH I i I VAN „STANKLIJNENKAART klassiek tijdloos IHIflHilrïMs’lrïl Raamsingel 42, Haarlem. Aleens ’’Brie van de mat” bij Tromp kaas gehad? 2 t donderdag Goedgekeurd door de NVSH Vraag er om bij uw winkelier Bestuurder maakt Rijnmondraad verwijten 99 Zeepostverzending A beschermingsgeld Niets bekend over L 1 8 OKTOBER 1973 (Van onze correspondent) Geen spoor van zinkend schip Voor nadere informatie: NVSH, Prinses Beatrixlaan 11, Den Haag, TeI.(070) 832900. z 1 Verbeterd 4 Rechter wijst eis af Tromp kaas specialiteit UTRECHT Een speciale be handeling van 48 man-vrouwparen, van wie de vrouw vrijwel of hele maal geen plezier beleefde aan de seksuele omgang met haar partner (anorgasmie), heeft in 75 percent van de gevallen tot verbetering van die situatie geleid, zowel naar het oordeel van de paren zelf als naar dat van de therapeuten. Het onder zoek naar de behandeling van sek suele problemen werd dit jaar uit gevoerd door een groep weten schappelijke medewerkers en doc toraalstudenten van het Instituut voor Klinische en Industriële- Psychologie van de Utrechtse uni- versiteit. 1 Vitaal, dynamisch, internationaal! Peter Stuyvesant - Jte rijke geurige tabak en... het Miracle Filter Peter Stuyvesant, U geniet zoveel meer! Dit woord: HORLOGE Dit woord: HERAUT Dit woord: HEILAND Als u vanaf de Schouwburg naar het Houtplein gaat en U blijft langs het water rijden, dan stopt U bij nummer 42. Daar vindt U karaktervolle meubelen. 30 percent Jongste der wereldmerken. ADVERTENTIE er op ADVERTENTIE •r c Hoe te teü in Haarlem: Gen. Cronjéstraat 87 in Santpoort-Z.: Bloemendaalsestraatweg 138B ken twee uur per week naar de zitting in Utrecht toe en kregen „huiswerk” mee, waarvan het resultaat de volgende keer werd besproken. De eerste stankkaart van Rijnmond, gebaseerd op metingen die in 1969 zijn gedaan, is overigens vervangen door een bij gewerkte kaart, die slaat op de situa tie van het vorig jaar. Daarop is te zien dat de stanksituatie sindsdien een weinig is verbeterd. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. WASHINGTON (Reuter en DPI) De federale Amerikaanse rechter John Sirica heeft gisteren het verzoek van de Amerikaanse Senaatscommissie voor de Watergate-zaak tot verkrijging van de geluidsbanden van het Witte Huis met gesprekken over de Watergate-affaire, van de hand gewezen. o a vj w Uit het onderzoek blijkt dat paren die voor de behandeling een goede relatie hadden en alleen op seksueel gebied problemen kenden de meeste vorderin gen maakten in hun seksuele relatie. De paren die geen baat vonden bij de be handelingen hadden meestal te veel an dere relatieproblemen om een beter sek sueel contact te kunnen opbouwen. Er liggen nu nog drie taken in het verschiet. Ten eerste het veiligstellen van de voedselvoorziening voor de be volking, de slachtoffers van de overstro mingen beter te huisvesten. Op een persbijeenkomst vertelde dr. W. Everaerd gisteren dat de seksuele stoornissen bij paren overwegend voort komen uit gebrek aan informatie over seksualiteit, angst, afkeer en remmin gen voor seksueel verkeer en, daarmee verband houdend, een geringe vaardig heid op seksueel gebied. Twee behande lingsmethoden werden met elkaar verge leken naar het effect dat ze uitoefenden op de beleving van, met name, de seksu ele relatie. De methode van Masters en Johnson probeert de belemmeringen tussen man en vrouw te overwinnen door de onder linge communicatie te overwinnen door de onderlinge communicatie te verbete ren. Door met elkaar te praten tijdens het seksueel verkeer worden de stimulatie van het lichaam en de processendie daarbij horen in gang gezet. De andere methode, die wel iets langer duurde, maar hetzelfde resultaat opleverde, was een gedragstherapeutische. Ze gaat ervan uit dat de met angst en remmingen omgeven situatie wordt besproken in een sfeer waarin men zich volledig op zijn gemak voelt. De echtparen moesten een aantal we- De 48 (echt)paren werden geselecteerd uit meer dan 300 paren die zich eind vorig jaar aanmeldden. In leeftijd vari eerden zij van 20 tot 60 jaar, terwjjl de duur van de relatie van één tot 20 jaar varieerde. PETER SIIIYVESANT DEN HAAG (ANP) In antwoord op vragen vanuit de Tweede Kamer heeft minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) meegedeeld, dat de regering niet beschikt over informaties als zouden be paalde luchtvaartmaatschappijen „be schermingsgeld” aan Arabische organisa ties betalen om zodoende gevrijwaard te blijven voor kaping. De vraag van het Tweede-Kamerlid Imkamp (D’66) of er aanwijzingen zjn dat ook de KLM dit „beschermingsgeld” uitkeert beantwoordt de minister ont kennend. De minister noemt de opmer king in de vraag dat de veiligheidsmaat regelen op Schiphol tot voor kort uiterst summier zouden zijn, onjuist. DEN HAAG (ANP). Drie helikop ters (twee van de marine en een van de luchtmacht) zijn gisteravond naar hun bases Den Helder en Soesterberg terug gekeerd na een zoekactie boven het Ijsselmeer naar een zinkend schip. Ach teraf bleek het loos alarm te zijn. Sirica, die het Witte Huis r-'eds gelast heeft de bandjes aan hem te geven, opdat hij kan uitmaken of zij aan de federale officieren van justitie overhan digd dienen te worden, heeft verklaard, dat hij de bevoegdheid mist om het verzoek van de Senaatscommissie te be handelen. Het Amerikaanse Hof van Beroep heeft het bevel van Sirica aan het Witte Huis, de banden aan hem te geven, gesteund, maar het Witte Huis zal naar verwachting in beroep gaan bij het Hooggerechtshof. Hoewel de speciale procureur Archi bald Cox eveneens de bandjes wil heb ben om zijn vervolging van functionaris sen van het Witte Huis te vergemakke lijken, wil de Senaatscommissie van on derzoek de bandjes tevens hebben om na te gaan of de president zelf wellicht ook schuld treft. Het Latijnse woord hora betekent: uur, tijd. Een horologium is dan ook bij de Romeinen: een instrument dat de uren vermeldt, dus een zonnewij zer of wateruurwerk. In de vijftiende eeuw maakte men de eerste uurwer ken met een veer. Aanvankelijk noemde men die allemaal horloges, zelfs de uurwerken die in kerktorens werden geplaatst. En nog noemt men de antieke klokken waarvan het uur werk door de zwaarte van een ge wicht in beweging wordt gebracht en die op de grond staan: een staand horloge. Nu is dat woord horloge, dat steeds met de Franse g wordt uitge sproken, beperkt tot wat voluit een zak- of polshorloge heel. Het Nederlands behoort tot de Ger maanse talen, maar het heeft uit Romaanse talen en in het bijzonder uit het Frans veel woorden overgeno men. Maar ook het Frans heeft Ger maanse woorden en een daarvan is het woord heraut. De oudste vorm waarin dit woord bewaard is, is het Oudhoogduitse heriwalto dat letter lijk vertaald: legerbestuurder is, een samenstelling van heer: leger en wal- ten: heersen, besturen. In de vorm heralt is dit woord in het Oudfrans overgenomen en dit is het Franse héraut. Het Engels heeft herald. Oor spronkelijk was een heraut iemand die namens de vorst bekendmakingen deed en vandaar: boodschapper, zend bode. Nog treden bij vorstelijke kro ningen en dergelijke plechtigheden wel herauten op. Het is wel duidelijk dat in het woord heiland het woord heil opge sloten zit. Maar wat moeten wij met dat and beginnen? Ter vergelijking leggen wij naast heiland het woord vijand dat net zo gevormd is. Het zijn allebei tegenwoordige deelwoor den van werkwoorden, zoals lopend het tegenwoordige deelwoord van lo pen is. In ons geval is dat het werk woord helen: genezen, letterlijk: heel maken. De Heiland is dus: de genezer. In de Middeleeuwen gaf men aan Christus een andere naam die precies hetzelfde betekende, namelijk: gesontmakere. Dat woord is helaas geheel in onbruik geraakt en vervan gen door het uit het Duits stammen de heiland. De Staten-vertaling ge bruikt dit woord nog niet, maar spreekt van de salighmaker. Tel 31 51 12. De na de resterende rijstoogst binnen te halen en nieuwe tarwe-aanplant te verzorgen, die genoeg moet opleveren om de tijd tot de volgende oogst te overbruggen. Ten derde de aanleg van een moderne waterhuishouding, die soortgelijke rampen in de toekomst moet voorkomen. Malik Boecha, een assistent van de premier belast met de landbouw, zei dat dit „het grootste gevecht is waarvoor Pakistan zich ooit geplaatst heeft gezien. Het vereist van ons een enorme inspan ning. „Voor het buitenland hebben we de boodschap dat we dringend behoefte hebben aan voedsel, gebruikte kleding, zaden en medicijnen. De rest zullen we zelf doen”. Moet u proberen’ Zijne majesteit Charles d’Orleans deed in de 15e eeuw dozijnen van die kaas cadeau, aan zijn vrienden, met nieuwjaar. Deze koninklijke Franse kaas is nu erg voordelig bij ons: 1,25 per ons „van de mat”. En „matten”, dat zijn die smakelijke wagenwielen Brie, die u in ons geurige winkeltje vindt. Laat een flink stuk Brie van de mat afsnijden! Snuffel en passant aan nog wat meer van onze 160 soorten kaasjes! De Rijnmondraad heeft zich evenwel telkenmale, meestal slechts met een ge ringe meerderheid, beroepen op de „nooduitgang” van het besluit, namelijk dat „zwaarwegende factoren” om toch te bouwen (bijvoorbeeld woningnood) voor rang kunnen krijgen boven het eigenlij ke „Stanklijnenbesluit”. Toen dit een week geleden opnieuw gebeurde, was voor bestuurder De Jong de maat vol. Hij vindt nu dat Rijnmond zich bij het beoordelen van woningbouwprojec ten maar moet beroepen op het in april volgend jaar vast te stellen streekplan. De Jong: „De normen daarin wyken niet eens zoveel af van het eigenlijke Stank- De piloot van een Cessna-burgervlieg- tuigje meldde, dat op het Ijsselmeer twee mijl ten noord-westen van de Fle- vocentrale een schip lag, dat nog slechts gedeeltelijk boven water uitstak. Het zou een Esso-tanker zijn, waarop men sen stonden te zwaaien. Meteen na de melding vlogen de heli kopters uit. De rijkspolitie te water in Lelystad en de reddingboot van Urk gingen ook op weg. Het bleek snel dat op de bewuste plaats geen schip lag. Wel lag er, aldus de helikopter-piloten, in de buurt een schip, dat volledig beantwoordde aan de beschrijvingen van de piloot van het vliegtuigje. Het is een grindschip, dat reeds vorige week daar tijdens mist is gezonken. Van een Esso-tanker geen spoor. Maar de taak om genoeg te importe ren wordt bemoeilijkt door de huidige tekorten aan tarwe in de wereld waar door de prijzen zeer hoog zijn. Tijdens een recente toespraak zei premier Bhoetto: „De ramp is een maatschappij overkomen die amper in staat is in zijn levensonderhoud te voorzien. We hebben geen reserves en geen bronnen waaruit we kunnen putten om zulke rampen te kunnen opvangen”. De overstromingen richtten in de pro vincies Poenjaab en Sind in augustus enorme schade aan. Bij de ramp zijn meer dan 400 personen om het leven gekomen en werden 20.000 dorpen en 800.000 huizen geheel of gedeeltelijk ver woest. In totaal werden op een of ande re manier ongeveer 10 miljoen mensen getroffen. Verder zijn ongeveer een half miljoen van de drie miljoen hectare aanplant katoen Pakistans belangrijke export artikel verwoest. Ook gingen ruim 200.000 hectaren rijstvelden verloren. Vijftigduizend stuks vee werden door de overstromingen gedood. De VN en andere internationale orga nen zullen binnenkort in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad bijeenkomen om de plannen tot hulpverlening uit te werken. De eerste fase van het herstel is vrijwel achter de rug. De wegrail- en telecommunicatieverbinding zijn hersteld en het kanalen- en irrigatiesysteem is hersteld. RAWALPINDI (AP) Na de rampzalige overstromingen van deze zomer heeft Pakistan met zjjn 64 miljoen inwoners een lange en zware winter voor de boeg voor de oogsten van volgend jaar weer genoeg voedsel zullen opleveren. Niemand gebruikt in dit land het woord „hongersnood” maar van regeringszijde wordt toegegeven, dat grote schaal ondervoeding kan voorkomen tenzij men er in slaagt uit het buitenland voldoende hoeveelheden tarwe te importeren om de slachtoffers van de overstromingen van voedsel te voorzien. lijnenbesluit en het is in ieder geval iets dat meer kans van slagen lijkt te hebben. De stanklijnen kunnen we altijd nog gebruiken als norm bij het saneren van de industrie”. „Praten verdrijft anorgasmie” Argentinië: ms Alkes (24-10), Austra lië: ms Botany Bay (24-10), Brazilië: ms Alkes (24-10), Canada: ms CP Trader (23-10), Chili: ms Ciudad de Guayaquil (22-10), Indonesië: ms Bavaria (22-10), ms Ascanius (26-10), Israël: ms Sally Isle (24-10), Ned. Antillen: ms Neptunus (22-10), Nieuw-Zeeland: ms Tasmania Star (23-10), Suriname: ms Neptunus (22-10), Verenigde Staten: ms Sea-Land McLean (24-10), Z.-Afrika: ms Swellen- dam (25-10). (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Het besluit een kaart met zogenaamde „stanklijnen” te hanteren bij het wel of niet bouwen van woningen in milieubelaste gebieden in Rijnmond moet worden ingetrokken, vindt milieubestuurder J. de Jong van het openbaar lichaam Rijnmond. „De Rijnmondraad”, motiveerde hij woens dag in een vergadering van de raads commissie voor het milieu, „heeft niets anders gedaan dan zich uitputten in het vinden van argumenten om dit besluit niet uit te voeren. Ik heb geen zin nog langer voor joker te zitten’. Inmiddels is ook een „lawaailijnen- kaart’ ontworpen, waaruit blijkt dat de als maximum aanvaardde grens uit de stanklijnenkaart ongeveer parallel loopt met die van de lawaaioverlast. Uit zelf verrichte metingen concludeert men on der meer dan ook dat „in een aantal woonwijken in het Rijnmondgebied een toelaatbaar te achten geluidsniveau ’s nachts wordt overschreden door al leen al het industrielawaai”. De lawaaigrens heeft men getrokken op 45 decibel. Er zijn aanwijzingen dat de geluidshinder toeneemt naarmate men in hogere regionen metingen ver richt. Tot een hoogte van 40 meter betekent dit ongeveer een verdubbeling van het lawaainiveau. Daarop bepleit het rapport „Industrielawaai”, dat bij de kaart hoort, een grote voorzichtigheid bij het ontwikkelen van hoogbouwpro jecten in het Rijnmondgebied. Het Stanklijnenbesluit dateert van mei vorig jaar. De Rijnmondraad aanvaardde toen een grens van 30 percent als maxi mum (wat betekent dat 30 percent van de bevolking binnen zo’n zone geregeld stankoverlast ondervindt). Woningbouw projecten in hoger belaste gebieden dienden te worden opgeschort totdat door sanerende maatregelen bij de in dustrie de 30-percentsgrens naar bene den zou zijn gepasseerd. In een volgend onderzoek, dat deze maand begint, zal dan ook meer aan dacht worden besteed aan relatieproble- matiek naast moeilijkheden in het sek suele vlak. Tegelijkertijd wordt een onderzoek gestart over de behandeling van impotentie. Volgens het instituut kunnen paren met problemen op dit terrein zich nog melden voor deelname. Het aantal therapeuten dat aan het tweede onderzoek deelneemt, is ook gro ter: 24 tegen 14 bij het eerste onderzoek. De paren die hierbij waren betrokken, kwamen overwegend uit de zogenaamde middenklasse: hadden een middelbare opleiding of hoger. Mensen uit lagere sociaal-economische klassen hadden zich vrijwel niet voor behandeling aange meld. Volgens eerder verrichte onder zoeken elders zijn echter schattingen naar voren gekomen dat ten minste 50 per cent van paren die langdurige relaties met elkaar onderhouden seksuele pro blemen hebben. Het merendeel van de paren dat zich in Utrecht voor behandeling meldde, had daar vóór al andere wegen gezocht om uit de seksuele problematiek te geraken. Sommigen waren bij psycho-therapeuten geweest, anderen hadden het gezocht in partnerruil of groepsseks. „Die laatste twee bleken slechte oplossingen te zijn”, aldus dr. Everaerd. „Als iemand prettige seksuele ervaringen heeft met een ander wil dat nog niet zeggen dat hij of zij daarna met de eigen partner ook een goede seksuele relatie krijgt.” Tijdens de gesprekken met de paren bleek herhaaldelijk dat het taboe op seksueel gebied nog steeds bestaat: echt paren durfden vaak niet met elkaar over de problemen te praten. Vormen van anticonceptie bleken soms een rol te speln bij de problematiek. Bijvoorbeeld als de vrouw fysiek niet goed op de pil reageerde of de man zidh geremd voelde door het gebruik van een condoom.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 9