Boek Ko van Dijk verschenen over ARABISCHE OLIEMONOPOLIE SCHEPT PROBLEMEN Bezwaren tegen flatgebouw afgewezen over NS Sahel-Euro-aktie zet zich in voor Afrika Europees parlement in actie over ratificatie z bedrijven (Èw ACBV bezorgd ACBV-venet tegen federatieplannen Kruisinga boos op premier Kamervragen over kashih’etten aan toonder VNO: soann'ng over indexcijfer consumptie b F K I Volgende week antwoord van Westen Handelsverdrag met Noorwegen GROTE VERKIEZINGSENQUETE TRACHT VRAAG TE BEANTWOORDEN: 4 „Samenwerking met CNV op het spel" Industriebonden: vrije zaterdag in aardappelmeel III VRIJDAG 19 OKTOBER 19 7 3 Inwoners Purmerend Antwoord Vrije markt ch Beleidsplan ontbreekt” Veranderingen (Van onze redactie economie) PUTTEN „Wij zien huisves ting in één gebouw en met één ge zamenlijke apparatuur uitdrukke lijk niet als de voornaamste voor waarde voor het slagen van fede ratief samenwerken van de ver- voersbonden”. De heer J. J. Das sel, voorzitter van de Algemene Christelijke Bond van Vervoers- personeel, verklaarde dit vandaag op de algemene vergadering van zijn organisatie in Putten. w 7 1 Hr MA *1 I in Wie is progressief en wie niet? De burgemeester moet gekozen wor- Het hof heeft gisteren de vonnissen in kort geding bekrachtigd omdat inmiddels voor een belangrijk gedeelte is tegemoet gekomen aan de bezwaren en er verder geen noodzaak is de bouw van de flat op te houden. De groep Purmerenders had bezwaren tegen de torenflat, omdat huns inziens de plankaart bestemmingsplan Overwhe- re 1973 fout is en het bouwplan niet in overeenstemming is met het bestem mingsplan. Daar kwam nog bij dat de flat op slechts 28 meter van de huizen aan de Suze Groenewegstraat werd ge bouwd. Deze afstand is inmiddels ver groot tot 35 meter. afwijkende ruwe alu- De minste daarvan is wel de verho ging van de prijs van benzine met twee a drie percent van de huidige prijs, ook al is dat nog zo onaangenaam voor de automobilisten. De douanerechten op aluminium zul len in zeven in plaats van in vijf jaar worden afgebroken, terwijl gedurende negen jaar een bepaald maximum wordt aangehouden. en de aan, een boek over mij”. Zo reageerde Ko van Dijk destijds toen een uitgeverij met het plan kwam om Guus Verstraete over hem een boek te laten schrijven. Guus Verstraete is aan het werk gegaan en liet zijn vriend (en neef) gedurende zestien uur bandjes volpraten, waaruit hij een boek destilleerde. Donderdagmid dag overhandigde Georgette Hagedoorn de eerste exemplaren van het boek „Ko van Dijk” aan schrijver en beschrevene, in het bijzijn van vele prominenten uit de toneelwereld. Op de foto v.l.n.r. Guus Verstraete, Ko van Dijk en Georgette Hagedoorn. r minium dat het dankzij overvloedige waterkracht tegen lagere kosten dan el ders in Europa kan produceren en voor visfilets, een belangrijk Noors ex- portprodukt en artikel waarvoor het douanerecht is verminderd van 15 tot 3 percent. (Van onze redactie economie) DEN HAAG Het besluit van de zes olielanden aan de Perzische Golf de prijs van ruwe olie, die aan de internationale oliemaatschappijen wordt geleverd, met bijna zeventig percent te verhogen, stelt West-Europa, Amerika en Japan voor een aantal belangrijke problemen. zelf de nieuwe prijs vastgesteld. Tot nu toe geschiedde dat in onderhandelingen met hun afnemers, de grote internatio nale maatschappijen. In het vandaag verschenen CH-week- blad „De Nederlander” zegt de CH- fractievoorzitter de uitlating van de pre mier te betreuren, dat hij de motie- Kruisinga zou voegen bij de „overbodige stukken.” Door dit soort opmerkingen, aldus de heer Kruisinga, zaait hij om het zacht te zeggen twijfel. Dat vin den wij een ernstige zaak, vooral omdat uit beleidsbeslissingen van dit kabinet in elk geval tot nu toe van die belangstel ling voor het lot van de middenstand en de landbouw niets is gebleken, aldus het commentaar. Hij vraagt zich af, of de premier ook na het Kamerdebat nog steeds niet is doordrongen van de ernst van de middenstands- en de landbouw problematiek. Tenslotte hadden de oliemaatschappij en veertien dagen geleden in Wenen toen daar de vorige week gestaakte on derhandelingen over prijsverhogingen met de OPEC-landen (OPEC - Organisa tie van Olie Exporterende landen) be gonnen, al a angeboden de prijs voor ruwe olie met enkele tientallen percen ten te verhogen. Dat voorstel zou. als het was aangenomen, onvermijdelijk ook prijsverhogingen voor olieprodukten tot gevolg hebben gehad. Het belang van het prijsbesluit van Saoedi-Arabië, Koeweit, Irak, Iran, Aboe Dhabi en Bahrein, ligt vooral in de wijze waarop het tot stand is gekomen: voor de eerste keer hebben deze landen evenals de VVD en DS’70, voor drie kwart uit kiezers met een conservatieve of matig conservatieve houding. Een nogal merkwaardig resultaat is, dat maar liefst 20 percent van de stem mers op de Rooms-Katholieke Partij Nederland (RKPN), toch echt geen pro gressieve partij, progressief of matig progressief is. Ook de Boerenpartij heeft onder zijn kiezers nog aardig wat pro gressie ven: 38 percent. Conclusie: van ons, want de polito- cologen wagen zich daar niet aan de CHU heeft er goed aan gedaan om niet in het kabinet-Den Uyl te stappen; de ARP had dat beter kunnen laten; de KVP zit op de wip. Eén christen-demo- cratische partij kan men maar beter vergeten. DEN HAAG (ANP). —De Nederland se Organisatie Voor Internationale Ont wikkelingssamenwerking (Novib). het Unesco Centrum Nederland en het Ne derlands Comité Unicef zullen hun tra ditionele najaarsaktie dit jaar richten op de door hongersnood geteisterde Afri kaanse landen ten zuiden van de Sahara, de zogenaamde Sahellanden. De aktie vindt plaats tussen 22 en 29 oktober. Omdat ook andere Europese landen een dergelijk initiatief zullen ne men, kreeg de aktie de naam „Euro- Aktie 1973 SOS Sahel”. De aktie in Nederland wordt behalve door Novib, Unesco en Unicef ook ge steund door Mensen in Nood (de katho lieke nationale stichting voor bijzondere noden en vluchtelingenzorg), de SOH (stichting oekumenische hulp aan kerken en vluchtelingen) en het Hivos (huma nistisch instituut voor ontwikkelingssa menwerking). Soortgelijke hulpverle ningsorganisaties in Groot-Brittannië, West-Duitsland, Frankrijk. België. Oos tenrijk, Italië, Denemarken en Spanje zullen eveneens steun verlenen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Een progressieve re gering moet voor de verwezenlijking van zijn „andere” beleid kunnen steunen op een brede basis van progressieve kiezers. Bij de grote verkiezingsenquête van een aantal politicologen („De Nederlandse kiezer ’73) is dan ook geprobeerd een antwoord te vinden op de vraag: wie is er progressief en wie niet? Dit aspect van het verkiezingsonderzoek is tot dus ver nog weinig in de publiciteit geko men. Ten onrechte, want uit het resul taat van dit onderdeel van de enquête zijn interessante (politieke) conclusies te trekken. De eerste vraag die echter rijst, is: hoe kunnen die politicologen bepalen om welke redenen iemand zich progressief of conservatief mag noemen: bent u progressief? De geënquêteerden hadden dan waarschijnlijk in koor geroepen: „Natuurlijk zijn we progressief. Er is toch geen mens die niet vooruitstrevend wil zijn!” De onderzoekers hebben om tot hun resultaat te komen twee series vragen gesteld. Eén in termen van vrij heid en gelijkheid en één in termen van veranderingen van het politieke systeem in Nederland. Over een week, als de olielanden en de vertegenwoordigers van de maat schappijen elkaar weer in Wenen ont moeten. zal blijken hoe de oliereuzen daar over denken. DEN HAAG. (ANP)CH-fractievoor- zitter Kruisinga zal zonodig minister president Den Uyl interpelleren over de uitvoering van een door hem ingediende en door de Tweede Kamer aangenomen motie, waarin de regering werd ge vraagd een zodanig prijs- en inkomens beleid te voeren dat middenstand en landbouw niet onevenredig zwaar wor den getroffen. De motie werd ingediend en aanvaard bij de algemene politieke en financiële beschouwingen in de ka mer. Volgens de politocologen zijn het meest progressief in termen van vrijheid en gelijkheid: De kiezers die vinden dat de werk- Een gering deel van de ruwe olie valt niet onder de OPEC-akkoorden inzake prijzen en leveranties en wordt op de vrije markt verkocht. De prijzen die de laatste tijd op deze markt voor ruwe olie werden betaald, lagen bijna tweemaal zo hoog als de prijzen die de olielanden voor hun pro- dukt kregen op basis van het laatste prijsakkoord dat door de OPEC met de oliemaatschappijen was afgesloten. De Perzische-Golfstaten hebben hun prijzen nu dus eenzijdig aangepast aan de situa tie op de vrije markt. Als de oliemaatschappijen (al dan niet gesteund door de regeringen van de Westelijke landen) deze beslissing van de Perzische-Golfstaten „slikken” dan bete kent dat, dat de prijzen voor ruwe olie in het vervolg volkomen afhankelijk zijn van de traditionele wet van vraag en aanbod, en dat de olielanden dus ook in het vervolg eenzijdig die verhouding in hun prijzen gaan uitdrukken. Dat is des te belangrijke omdat de olielanden gemakkelijk het vraag-aan- bodmechanisme kunnen beïnvloeden door de produktie van ruwe olie te verminderen of althans langzamer uit te breiden dan de onstuitbaar toenemende vraag naar deze grondstof in de geïn dustrialiseerde wereld. Doordat een aantal Arabische olielan den maar direct de daad bij het woord heeft gevoegd met hun besluit de olie- produktie maandelijks met vijf procent te verminderen zolang geen „bevredigen de” oplossing wordt gevonden voor het probleem van de „Israëlische agressie”, laten ze het nu aankomen op een krachtmeting met het Westen en Japan, dat als grootste importeur van ruwe olie uit het Midden-Oosten het meest door de prijsverhogingen wordt getroffen. Het is nog niet duidelijk hoe vooral Amerika, als Israëls grote bondgenoot, op deze politieke chantage zal reageren. De grote Europese landen, die veel meer dan Amerika afhankelijk zijn van de Arabische olie, 'hebben zich vanaf het uitbreken van de vierde Israëlisch-Ara- bische oorlog, al bij voorbaat zeer voor zichtig opgesteld om de Arabieren niet voor het hoofd te stoten. AMSTERDAM (ANP). Het ge rechtshof in Amsterdam heeft de bezwa ren van inwoners van Purmerend tegen de bouw van een flat aan de Suze Groenewegstraat in die gemeente afge wezen. De bewoners waren in beroep gegaan van twee kort gedingen tegen zowel de gemeente Purmerend als de bouwer, Proned in Amsterdam. Het meest progressief in termen van veranderingen in het politieke sys teem van Nederland zijn volgens de onderzoekers de kiezers, die het eens zijn met de beweringen: De minister-president moet recht streeks door de kiezers worden ge kozen; Kamerleden dienen per district ge kozen te worden; DEN HAAG (ANP) „Kent de minister het bestaan van kasbiljetten aan toonder, waarbij de rentevergoeding op basis van samengestelde interest bij aankoop op het nominale bedrag in mindering wordt gebracht.” Dit vraagt het Tweede-Kamerlid Dol man (PvdA) aan de minister van Finan ciën. Dolman wil voorts weten of deze vorm van ontgaan van inkomstenbelas ting over rente betrokken wordt bij de ondernomen studie over vermogens winstbelasting. DEN HAAG. —Met spanning wordt uitgekeken naar het oktobercijfer van de index der gezinsconsumptie, dat in de eerste helft van november bekend wordt, zo merkt het Verbond van Ne derlandse Ondernemingen in zijn blad „Onderneming” op. De stijging van het indexcijfer in oktober ten opzichte van dat in april zal immers voor driekwart van de collectie ve arbeidsovereenkomsten de omvang van prijscompensatie begin 1974 bepalen en daarmee een deel van de loonkosten stijging in dat jaar. Het maken van prognoses over de ontwikkeling van het prijsindexcijfer van maand op maand is uitermate spe culatief, zo merkt' het verbond onder meer op. Met enig voorbehoud kunnen over de vermoedelijke ontwikkeling van oktober ten opzichte van september toch wel enige opmerkingen worden gemaakt. Bij een stijgingspercentage op jaarba sis van zeven a acht percent, zou nor maal gerekend mogen worden op een stijging van het oktobercijfer met circa één percent. Voor een niet onbelangrijk deel moet dit in verband worden ge bracht met de volledige overgang van het zomer- naar het wintertextielpakket, verhoging van een aantal tarieven in de sector medische verzorging. Soms, zoals vorig jaar, kunnen belangrijke stijgingen van land- en tuinbouwprodukten optre den. Daarnaast treden nog verschillende andere prijsstijgingen op. Het minst progressief, ofwel conserva tief, zijn de kiezers die het met deze beweringen helemaal niet eens zijn. Tweederde van de kiezers (63 pet) blijkt hier progressief. Er mankeert dus nogal wat aan ons politieke systeem. Kiezers van de progressieve partijen zijn op dit punt veel progressiever dan die van de christelijke partijen. Van de PvdA-kiezers is 79 percent progressief of matig progressief, van de PPR-kiezers 85 percent en van de D’66-kiezers 75 per cent. Bij de christelijke partijen is al leen de KVP-aanhang in meerderheid voor veranderingen in het politieke sys teem; 53 percent. Bij de ARP is 44 percent hier voor en bij de CHU slechts 37 percent. Opmerkelijk is, dat de WD- kiezers in meerderheid progressief zijn: 51 percent wil veranderingen. Bij DS’70- kiezers is de meerderheid conservatief. 56 percent wil geen veranderingen. Bij de niet-stemmers blijkt een groot percentage progressieven of matig pro- gressieven te zitten: 63 percent. Er moet dus heel wat aan ons politieke systeem veranderen, willen zij weer naar de stembus gaan. identiteit vooral is gelegen in machts denken. Het NKV is naar zijn opvatting een vakcentrale met een vrij sterk dua lisme tussen de opvattingen van NW en CNV, waardoor in NKV-kring soms vrij scherpe tegenstellingen zichtbaar zijn. „Voor beide vakcentrales geldt, dat ze veelal vrij scherp omlijnde opvattingen hebben en die vaak stevig beargumente ren. Voor beide vakcentrales geldt he laas ook dat-zij soms de gevangenen zijn van eigen identiteit en daardoor wel eens te veel in zwartwit-schema denken en handelen”, aldus voorzitter Dassel. den door de inwoners van de ge meente; Over sommige, voor ons land belang rijke beslissingen moet door de kiezers zelf worden gestemd; het zogenoemde referendum. Achtereenvolgende ministers staatssecretarissen hebben veel van problemen voor zich uitgeschoven en tot op heden geen beleidsplan op tafel ge legd dat voor de toekomst een helder doel stelt en dat alle maatregelen daar op richt, zei hij. Inmiddels is de commissie-Reinoud ingesteld. Die moet binnen drie maanden „even” tot de conclusie komen hoe bin- ,nen NS het beslag op de rijksbegroting kan worden verminderd. Maar de heer Dassel vindt dat de minister toch beter moet weten dan wie ook, „dat de finan ciële gevolgen van een uitblijvend en falend beleid niet in de uitvoering kun nen worden gecorrigeerd of opgevan gen.” Hij meent dan ook, dat de com missie-Reinoud er niet had moeten ko men. Zijn standpunt is tegengesteld aan de aanbeveling van het bureau Bosboom en Hegener, dat de drie vakcentrales in een rapport adviseert een federatie te stich ten in één gebouw en met één staf. Dassel betoogde, dat de ACBV zijn soli dariteit naar het CNV niet wil verabso luteren en daardoor de samenwerking met de vervoersbonden frustreren. Om gekeerd wil hij echter de vervoersbon den er van weerhouden „hun samenwer king met ons te verabsoluteren, omdat dat moet leiden tot ongewenst afstand nemen van het CNV”. GRONINGEN (ANP). De industrie bonden van NVV, NKV en CNV willen in de volgende campagne een vrije za terdag in de aardappelmeelindustrie. Bij de Avebe aardappelmeelfabrieken toonde men zich verrast over dit voor stel. De Avebe, die zich nog intern zal beraden, wil de wekelijkse 126 produk- tie-uren handhaven om het machinepark zo rationeel mogelijk te gebruiken. De industriebonden stellen dat de di recties het aantal produktieuren niet op weekbasis, maar over het gehele jaar moet bekijken. Hun antwoord zal bepaald worden door de wijze waarop de regeringen van de landen van West-Europa, Amerika en Japan zich opstellen tegenover het be sluit van de Perzische-Golfstaten. De Perzische-Golfstaten konden dit besluit met voorbijgaan aan de olie maatschappijen nemen als gevolg van de ingrijpende wijziging die zich de laatste jaren op de wereldoliemakrt heeft voor gedaan. De OPEC is mede opgericht om de landen die lid van de organisatie werden, een bepaald aandeel tegen vaste prijzen te garanderen in de totale be hoefte aan olie in de wereld. Nog maar enkele jaren geleden kon er gemakkelijk meer olie worden geproduceerd dan er vooral in de geïndustrialiseerde landen nodig was. Nu is komen vast te staan dat Ameri ka, West-Europa en Japan nog zeker twintig jaar voor hun steeds stijgende energiebehoefte afhankelijk zijn van de olielanden in het Midden-Oosten. ver kregen deze landen min of meer een monopoliepositie. Het verbruik van olie nam bovendien zoveel sneller toe dan de produktie van ruwe olie dat er de laat ste tijd vrijwel een situatie van even wicht was ontstaan. nemers te weinig te zeggen hebben in de bedrijven waar zij werken; Er te weinig gelijkheid van kansen is voor iedereen om door te leren en een baan te krijgen waar hij geschikt voor is; Er te weinig demonstratievrijheid is; Er te weinig vrijheid is voor de jeugd om te doen wat zij wil. Het antwoord op de vraag progressief óf conservatief is dus alleen gevonden door de meningen van de geënquêteer den over deze onderwerpen. Zo noemt men het minst progressief, ofwel conser vatief, kiezers die vinden dat op ge noemde punten zowel te veel vrijheid als te veel gelijkheid is. Een opmerking: men kan op deze punten progressief zijn en op andere, niet bij het onderzoek betrokken punten, conservatief. In zo verre is het onderzoek niet waterdicht. Het resultaat is: bijna de helft van de kiezers, 47 percent, is progressief of matig progressief. Conservatief of matig conservatief is 53 percent. Kiezers van de progressieve partijen (PvdA. PPR. D’66) zijn progressiever dan die van de christelijke partijen. Bij de PvdA is 66 percent progressief of matig progressief, bij de PPR 74 percent en bij D’66 zelfs 85 percent. De kiezers van de KVP zijn progressiever dan die van de ARP en de CHU: KVP 46 percent progressief of matig progressief. ARP 27 percent, CHU 26 percent. ARP en CHU bestaan dus, Bouwweerberichten. Van 1 april 1974 kunnen de speciale weerberichten voor de bouwvakken weer telefonisch worden beluisterd, deelt het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening mee. In het afgelopen win terseizoen werd dit weerbericht 218.100 maal aangevraagd. Dit is ge middeld bijna 1700 maal per dag. Voor deze telefonische weerberichten is het land in vier rayons verdeeld. Veneta dividend. Veneta heeft, door in cidenteel tegenwerkende factoren in het boekjaar 1972-1973, een nagenoeg gelijke omzet behaald als in het vori ge boekjaar. Doordat tevens eenmalige kosten het resultaat nadelig hebben beïnvloed, is het exploitatieresultaat circa 9 pet lager dan vorig jaar. Voorgesteld wordt een onveranderd dividend ad 2,80 uit te keren en 320.000 (v.j. 370 000) aan de reserve toe te voegen, zo heeft het bedrijf meegedeeld. PUTTEN (ANP). De algemene Christelijke Bond van Vervoerspersoneel maakt zich grote zorgen over de Neder landse Spoorwegen en de centrafe plaats die dit bedrijf inneemt in het gehele systeem van nationaal openbaar vervoer. Er is te lang en teveel alleen maar gedacht en te weinig gedaan aan een integraal verkeers- en vervoersbeleid, aldus de voorzitter van de ACBV, de heer J. J. Dassel, vandaag op de algeme ne ledenvergadering van zijn bond Putten. De ACBV zou vandaag een besluit nemen over het deelnemen aan een federatie. „Wij willen actief proberen tot afspraken te komen met alle vervoers bonden over een vorm van federatieve samenwerking, die enerzijds past in onze opstelling en die anderzijds natuurlijk ook moet passen in de keuze die deze bonden al hebben gemaakt”, aldus Das sel. Hij deelde mee dat de ACVB niet alleen geen gezamenlijke huisvesting en apparatuur wil, maar dat ook niet zou kunnen omdat in CNV-verband op het ogenblik concrete pogingen worden on dernomen tot gezamenlijke aanpak van „onze administratieve apparatuur en wat daarmee samenhangt” te komen, met als doelstelling een sterk CNV. De ACBV-voorzitter karakteriseerde het NVV als een organisatie, waarvan de STRAATSBURG (ANP) Het Euro pese parlement heeft de omstandigheid, dat het advies moest uitbrengen over het handelsverdrag dat de E.E.G. met Noor wegen heeft gesloten, aangegrepen om nogmaals te vragen in staat te worden gesteld zijn oordeel te vellen over over eenkomsten die een nadelige invloed kunnen hebben op de eigen inkomsten van de gemeenschap (b.v. op de op brengst van het gemeenschappelijk dou anetarief). Het parlement wordt, volgens de zgn. Luns-procedure, gehoord over associatie- akkoorden, maar het heeft niet de be voegdheid handelsakkoorden te bekrach tigen. Het vroeg de Europese Commis sie, het „dagelijks bestuur” van de ge meenschap, voor het einde van dit jaar de ministerraad voorstellen te doen over de deelneming van het Parlement aan de ratificatie. Het verdrag met Noorwegen komt in grote lijnen overeen met de akkoorden die de gemeenschap heeft gesloten met de landen van de Europese Vrijhandels zone die van het begin af aan niet tot de gemeenschap wilden toetreden. (In Noorwegen sprak een meerderheid zich in een volksstemming tegen lidmaat schap uit). De douanerechten zullen m vijf fasen, waarvan de eerste op 1 juli is begonnen, en eindigend op 1 juli 1977, worden afgeschaft. Voor Noorwegen zijn voorzieningen getroffen voor „Grote god, dat ontbreekt er nog maar T

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 23