Inheemse kikkers, slangen en REGERINGSPLOEG IN BELGIË VERKLEIND UITGEVERIJ HAD PECH Politieke sfeer een beetje opgekiaard 1 „Doelstelling van onderwijs is geen taak voor de overheid ft N i qw 1 S,u^san K I I- L hagedissen zijn beschermd Cox’s. Die smaakt. gevangene Cox’s. Die smaakt. Cox's. Die smaakt. «SR Eerste hulp voor BUMA begint proces tegen zeezenders >5 Hoek van Holland wil een naaktstrand l- 8W5 >5 35 ft Ta~ Voorzitter van Bond Protestants Christelijke MAVO-scholen 13 1973 OKTOBER (Van onze redacteur in Brussel) Vreemde situaties Verklaring NIEUW BOEK Raffinaderij Vaag J 25 J r .c^ a Ja „Overschatting” „Rustig werken” Overleg 7 Jongste der wereldmerken. Vitaal, dynamisch, internationaal! Peter Stuyvesant- rijke geurige tabak en... het Miracle Filter Peter Stuyvesant,xU geniet zoveel meer! fel e ADVERTENTIE rivier- ADVERTENTIE ADVERTENTIE 4 h resultaten van het onderwijs weer te rugkeren. Met scholen bouwen kan men gevangenissen niet afbreken”. BRUSSEL Kort voordat premier Leburton gistermiddag in Kamer en Senaat de vorige week toegezegde regeringsverklaring aflegde, werd be kend dat koning Boudewijn heeft ingestemd met herziening van de samen stelling van de regering. Het kabinet Leburton bestond uit 36 katholieke, socialistische en liberale ministers en staatssecretarissen. Door zijn om vang was het een te log werkend apparaat, waarin de samenhang vaak zoek was. UTRECHT „Het is niet de taak van de overheid om doelstellingen te formuleren voor het bijzonder onderwijs. Dat moet de minister aan het bijzonder onderwijs zelf overlaten. De minister heeft dan ook de grenzen overschreden en de school gebruikt voor realisering van zijn politieke overtuiging”. Het BUMA heeft in dit kort geding dat maandag 29 oktober zal dienen voor de president van de rechtbank in Den Haag, Chris Carry en Andy Archer ge dagvaard als exploitanten van Radio Ca roline, Radio Seagull, Radio Atlantis en Radio Mi Amigo. Voor de in die programma’s uitgezon den muziek wil het BUMA de verschul digde muziekauteursrechten betaald zien plaats voor de eveneens liberale staats secretaris Olivier. Over de bouw van de Ibramco-raffi- naderij in het gebied van Luik wordt praktisch niets nieuws gezegd, noch over de stand van het onderzoek naar de rentabiliteit, noch over de manier waar op de eventueel op te richten raffinade rij met ruwe olie moet worden bevoor raad. Voor het debat kregen verscheidene vertegenwoordigers van de Nederlandse Vereniging van Naturisten de gelegen heid de belangen van de naaktbaders te verdedigen. soorten wassen sche er. k- olf - it n- e. mp sche Verdwenen zijn twee ministers en ze ven staatssecretarissen. De twee minis ters zijn vervangen door staatssecretaris sen en er is een nieuwe staatssecretaris bijgekomen de socialist prof. Van Bo- gaert zodat de regeringsploeg tot 28 leden is teruggebracht. Dit zei gisteren de heer A. de Jongh. voorzitter van de Bond Protestants Christelijke MAVO-scholen in een com mentaar op de begroting van Onderwijs en Wetenschappen. De heer De Jongh De regering, aldus de verklaring, zal geen besluit nemen voordat de resulta ten van het onderzoek naar de rentabili teit zijn voltooid en voordat eventueel een contra-expertise is gedaan. De rege ring is bereid de materie door een aan het parlement voor te leggen wetsont werp te doen regelen. Leburton bevestigde de jegens Neder land aangegane verplichting: Nederland zal geconsulteerd worden over eventuele bedreiging van het leefmilieu met ver vuiling. De uitspraak dat de vrijgekomen be voegdheden van de heengegane staatsse cretarissen zouden worden overgenomen door ministers van dezelfde politieke kleur heeft tot vreemde situaties geleid. De socialist Cudell, minister voor Brus selse zaken, krijgt er ineens ontwikke lingshulp bij en de buitenlandse handel gaat niet naar de minister van Buiten landse Zaken ,maar naar de liberale vice- premier en minister van Financiën De- clerck. Dit laatste heeft al meteen een poli tiek incident opgeleverd. Nadat de be sluiten van de koning bekend waren gemaakt heeft de Vlaamse katholieke vice-premier Tindemans gezegd dat dit in strijd was met een bijzondere af spraak en dat de Vlaams-katholieke mi nister van Buitenlandse Zaken van Els- lande erop staat dat hij ook de buiten landse handel onder zijn bevoegdheid krijgt. DEN HAAG. Het Bureau voor Mu ziekauteursrechten (BUMA) heeft een kort geding aangespannen tegen de ex ploitanten van een aantaf zeezenders, die vanaf het voor Scheveningen in zee liggende schip „Mi Amigo” programma’s hebben uitgezonden. Hij wees erop dat men bij het onder wijs „snakt” naar een periode waarin rustig gewerkt kan worden. Men is druk bezig met alle vragen en moeilijkheden, die de realisering van de mammoetwet heeft opgeroepen. En terwijl het eerste eindjaar van het atheneum nog niet is afgesloten, MAVO- en HAVO-scholen met alle mogelijke problemen worstelen, dreigt het gevaar dat men in het onder wijs door de bomen het bos niet meer ziet. Het is onjuist de noodzakelijke onderwijsrust te verwaarlozen en zo voortdurend op grote schaal veranderin gen aan te brengen, dat chaos dreigt”, betoogde hij. 1 Zomaar een beeld van het strijdtoneel in het Midden-Oosten. Een Israëlische soldaat verleent eerste hulp aan een aan het been gewonde Egyptische mili tair op de westelijke oever van het Suezkanaal. De Egyptenaar werd krijgs gevangen gemaakt in de buurt van Is- mailia. De minister motiveert op grond hier van de prioriteit voor de integratie van kleuter- en basisonderwijs, van de mid denschool en van educatieve voorzienin gen voor de werkende jongeren. De heer De Jongh meent dat de taak van het onderwijs niet moet worden overschat, omdat immers dat onderwijs zelf een deel van de maatschappij is en dus de invloed van die maatschappij ondergaat. Overigens is het hanteren van het onderwijs als middel tot maatschappelij ke verandering naar zijn mening onjuist „omdat dan wordt voorbijgegaan aan de vrijheid van onderwijs en de vrijheid van de ouders. Voor ons geldt nog steeds een school waarvan de doelstellingen niet beperkt zijn door politiek-ideologi- sche motieven van een overheid of mi nister”. De heer De Jongh vroeg zich voorts af of de minister blijkens zijn plannen voor de middenschool niet al te optimis tisch denkt over de mogelijkheden van dit geïntegreerd onderwijs voor twaalf- tot zestienjarigen. „Men krijgt de indruk dat de tijden van overschatting van de HOEK VAN HOLLAND. De deel- gemeenteraad van Hoek van Holland zat B. en W. van Rotterdam adviseren een gedeelte van het strand te bestemmen voor naaktzwemmen. Na een scherpe discussievan ruim een uur werd het besluit gisteravond genomen met zes stemmen voor en vijf tegen. Voor waren PvdA en D’66, tegen de confessionelen en de VVD. ING Hij juichte het toe dat de minister prijs stelt op een goed overleg, maar voegde er aan toe dat de bewindsman er niet op hoeft te rekenen dat dit overleg gaat over de doelstellingen van het bij zonder onderwijs. „Dat is onze eigen vrijheid en onze eigen taak”. In tegenstelling tot de minister twij felt de heer De Jongh er aan of het onderwijs wel zo’n belangrijk middel is om tot maatschappelijke veranderingen (vermindering van de sociale ongelijk waardigheid) te komen. Ook over de andere geschilpunten bleef de regering in het vage. Noch over de regionalisatie, d.w.z. over de vorming van Vlaamse, Waalse en Brusselse ge westelijke raden met eigen bevoegdhe den werd iets nieuws gezegd, noch over de liberalisatie van de abortus. Betref fende het schandaal bij telegrafie en telefonie hield de regering zich eveneens op de vlakte. Dat het zogenaamde Hoge Comité van Toezicht, dat de zaak in onderzoek heeft, voor 15 november ver slag aan de regering hoopt uit te bren gen was al bekend. Die combinatie kwam begin van dit jaar tot stand, omdat de regionalisatie van België nu eenmaal besluitvorming met tweederde van de stemmen in Ka mer en Senaat vereist. De katholiek- socialistische regering-Eyskens kon een dergelijke meerderheid niet opbrengen. Daarom breidde Leburton de samenwer king uit tot de liberalen. - - 7 :-j9 •- ra 'jÈ- -De bescherming van de kikker- blijft beperkt tot de voi- dieren. Daartoe is besloten omdat de eieren en larven van de kikkers (kikkerdril of -rit en kik- kervisjes) een belangrijke schakel vormen in het contact tussen kind en natuur. Ook vijfendertig plantensoorten die in Nederland in het wild voor komen, zijn nu beschermd. Dit be tekent, dat deze planten niet mogen worden uitgestoken, geplukt of af gesneden. Bovendien is het verbo den een uitgestoken, geplukte of afgesneden plant of een deel daar van bij zich te hebben of te koop aan te bieden. De 35 beschermde soorten zijn; daslook, wolverlei, zwanebloem, alle soorten klokje, spaanse ruiter, herfsttijloos, zwolse anjer, wilde kaardebol, alle soorten zonnedauw, moeraswespenorchis, blauwe zeedis tel, kievitsbloem, alle soorten genti aan, grote muggenorchis, jeneverbes, aardaker, zomerklokje, waterdrie- blad, beenbreek, vleeskleurige or chis, gevlekte orchis, breedbladige orchis, harlekijn, rietorchis, wilde marjolein, knikkende vogelmelk, ge wone vogelmelk ,koningsvaren, par- nassia, welriekende nachtorchis, alle soorten sleutelbloem, veldsalie, langbladige ereprijs maagdenpalm en zinkviooltje. de grenzen ringslang hier niet Maar die Kinderen die goudhamsters tot hun dierbaarste bezit rekenen, hoe ven geen slapeloze nachten te heb ben, want de hamsters, die hier in huis worden geliefkoosd, zijn altijd buitenlandse exemplaren en die val len niet onder het verbod. Datzelfde geldt voor veel „huisdieren”, zoals slangen, salamanders en hagedissen. Als ze uit het buitenland komen is er niets aan de hand. De controle wordt natuurlijk wel erg moeilijk. Het ministerie van CRM gaat bro chures (met kleurenfoto’s) uitgeven, waarin uitgebreid voorlichting wordt gegeven. Man zal in het be gin ook soepel optreden. Wanneer men echter betrapt wordt bij fiet vangen of vervoeren van inheemse beschermde dieren is men het haas je. over inheemse je al jaren of houden. wordt bij massa’s uit Italië inge voerd. Zo is het ook met de hier beschermde inheemse vuursala- mander. De „huissalamanders” ko men allemaal uit Italië en Frank rijk. Er is geen internationale wet geving op dit gebied. De hazelmui zen zijn in Duitsland gewoon t e koop. Hier zijn ze beschermd. En ga zo maar door.” De schrijver ziet dan ook geen reden om het boek bij de tweede druk drastisch te wijzigen. „Een lijst van beschermde inheemse dieren is voldoende, met natuurlijk Overtuigend was de regeringsverkla ring slechts voor hen die al bij voorbaal overtuigd waren van de noodzakelijk heid de huidige katholiek-socialistisch- liberale regeringscombinatie voort te zetten. Anseele, de socialistische minister van Verkeerswezen, die erg in moeilijkheden is geraakt door de verkwistingen en de vriendjespolitiek van topambtenaren van telegraaf en telefoon, is „om gezond heidsredenen” ontslag verleend. Hij is opgevolgd door zijn partijgenoot staats secretaris Ramaekers. De liberale minis ter van Middenstand, Hanotte, maakt De inkrimping van de regering en vooral het ontslag van minister Anseele heeft ondertussen de politieke sfeer meer opgeklaard dan de regeringsver klaring die Leburton gistermiddag voor las. Die verklaring is uitvoerig. Zij somt de verrichtingen van de regering op sedert deze in januari aan de slag ging, zij bevestigt vroegere beloften, maar is verder vaag over de geschilpunten die Leburton er de vorige week toe noopten uitstel van de behandeling van een aan tal interpellaties te vragen. Het toe val wil, dat bij Delfos- Elsevier drie weken geleden een (zeer instructief, handig en uitstekend uitgevoerd) boek is verschenen on der de titel „Handboek huisdieren verzorging”, waarin uitvoerig wordt ingegaan op het houden van allerlei dieren, waaronder voor een groot' deel ook de nieuwe beschermde soorten. Dat is een ietwat pijnlijke ervaring voor de uitgever, die van plan is bij de tweede druk de lijst van beschermde dieren te vermel den. „We kunnen dat nu niet meer doen. De boeken zijn al verspreid. Met het oog op de kinderboeken week hebben we er haast achter gezet.” De uitgever was verbaasd over het kersverse Koninklijke Be sluit. De moeilijkheid is bovendien bij dit boek, dat het voor de inter nationale markt is bestemd. Er ko men ook Duitse en Engelse uitgaven van. „En de dierenbeschermingswet ten zijn in elk land weer anders. Dez eNederlandse uitgave is natuur lijk o ok bestemd voor België. En daar mogen ze meer dieren houden dan dier. Neem de vinken. Hier mag je geen vink in of bij je huis in een kooi hebben. In België wel. De auteur van het handboek, I. Aleven, ziet het allemaal niet zo somber in. „De meeste dieren, die hier in terraria en aquaria worden gehouden, komen vandaan. De bijv, mag verhandelen spuide zijn kritiek vandaag in Utrecht op de algemene ledenvergadering van zijn organisatie in Utrecht. „De minister heeft de gedachte aan indoctrinatie en aan wat voor vorm van staatspedagogiek ook ver van zich afge worpen. Ik twijfel niet aan zijn oprecht heid, maar dit neemt niet weg, dat door uitlatingen en constateringen, zoals in de memorie van toelichting zijn gedaan, grote vraagtekens rijzen”, zo zei de heer De Jogh. de gewone veranderingen, die je bij een herdruk krijgt”. De (nieuwe) lijst van beschermde in het wild voorkomende Neder landse diersoorten luidt: -Bij de zoogdieren: bruinvis, tui melaar. hamster, eikelmuis, hazel muis, alle soorten vleermuizen en egel, -Bij de reptielen: moerasschild pad, alle soorten slangen, alle soor ten hagedissen, -Bij de amfibieën: alle soorten kikkers en padden, alle soorten sa lamanders, -Bij de vissen: rivierdonderpad, gestippelde alver, kleine en grote modderkruiper, bermpje, elrits, bit- tervoorn, meerval, rivierprik, beek- prik, -By de insekten: vliegend hert, en grote vuurvlinder, -Bij de kreeftachtigen: kreeft, -Bij de slakken: wijngaardslak wel kikkerdril Vanaf deze week zijn vele dier soorten, die in Nederland in het wild voorkomen, beschermd. Ze mogen voortaan niet meer worden gevangen of gedood. Zelfs een po ging daartoe is strafbaar. Het is bovendien verboden de bescherm de dieren bij zich te hebben of te koop aan te bieden. De dieren mogen niet worden verontrust en het is daarom verboden hun nest of hol te verstoren. Het gaat hierbij vooral om diersoorten, die veel gevangen worden ten behoeve van aquarium- en terrariumhouders, verzamelingen en consumptie. Het verbod betekent officieel, dat men bijv, geen inlandse kikkers, egels, salamanders, hagedis sen, hamsters en egels meer mag houden.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13