Aardgasprijs voor 1975 al afgesproken Vakbonden leggen eisen voor 1974 op tafel: Vakbond wint proces voor betaald Vervoersbond: Kabinetsbeleid teleurstellend o ANDERE LANDEN ACHTER s Pijnstiller te duur Pleziervaartuigen op fiscale korrel „ONZE HANDEL BLIJFT BIJ „stoelzitter” k 99 99 N bond wil studie J een miljoen gulden aan prijzen OVER KAPITALEN PENSIOENFONDSEN Nederlands vast goed Verzekeraars weigeren inlichtingen Centraal Orgaan voor Economische Betrekkingen: 99 V. INTERIM VNU ONVERANDERD Geen stappen tegen Britse interesse in Japan komt praten over export van elektronica 19 1973 WOENSDAG 24 OKTOBER 18 Jongen moest niets doen Konsumenten Kontakt: Haalbaar (Van onze redactie economie) Koerswijziging 4 Ook in Nederland Export DEN HAAG (ANP) De vertegenwoordigers van de drie vakcentrales hebben gistermiddag in de Stichting van de Arbeid voorstellen ingediend voor een centrale overeenkomst met de werkgeversorganisaties voor 1974. Er is als concrete eis voor de initiële verbetering van arbeidsvoorwaarden in 1974 tweeëneenhalf percent ter tafel gelegd, zonder drempel. DEN HAAG De groei van de Nederlandse in- en uitvoer is be slist niet krachtiger geweest dan de internationale ontwikkeling, en zelfs eerder beneden de gemiddel de toeneming gebleven. Tot deze conclusie komt het Centraal Or gaan voor de Economische Betrek kingen met het Buitenland naar aanleiding van de cijfers over de in- en uitvoer in het tweede kwar taal. Voorbeelden „Hoogst merkwaardig” Vraagt u eens bij een van onze kantoren naar dezespaarmogelijkheden. ADVERTENTIE (Van onze redactie economie) ilt is- an te Loon moet 2,5 percent omhoog I (Van onze redactie economie) (Van onze correspondent) 15? :hei- )0,— ater- ADVERTENTIE I9 20 2122 23 H 25 26 27 28 DEN HAAG. Een hoofdpijn ver- drjjver hoeft aanzienlijk minder te kosten dan wat de consument er nu voor betaalt. Voor diverse merken pijnstiller van naam bestaan minder bekende, maar geheel gelijkwaardige én veel goedkopere vervangers, meldt Koopkracht, maandblad van het Kon sumenten Kontakt. Koopkracht komt tot deze conclusie na een prijsverge lijkend onderzoek van de vele tien tallen merken en soorten pijnstillers, die in Nederland op de markt worden gebracht. DEN HAAG. Niet alleen per 1 januari 1974, maar ook per 1 januari 1975 zal de prijs van aardgas ver hoogd worden. Voor deze prijsverho gingen heeft het kabinet-Den Uyl al afspraken gemaakt met de Neder landse Gasunie. Minister Lubbers van Economische Zaken heeft deze week deze afspraak in beperkte kring be- Er is nog geen voorstel gedaan over die mindere compensatie. Dat kan bij voorbeeld door per percent prijsstijging een compensatie van driekwart procent handel volgens het Centraal Orgaan al onderworpen geweest aan af remmende factoren, die evenwel zodanig gewerkt hebben, dat het saldo van de handelsba- lans kon blijven groeien. brengen. De verhoging die voor 1 januari 1975 is afgesproken zal onge veer even groot zijn. Overigens is niet uitgesloten dat de prijs van het aardgas al voor 1975 opnieuw zal worden verhoogd. De aardgasprijs is namelijk mede afhan kelijk van de prijs van olie. Wanneer de crisis in het Midden-Oosten leidt tot een hogere olieprijs voor de West- europese landen, dan zal volgens een woordvoerder van het ministerie van Economische Zaken ook de aardgas prijs worden aangepast. Minister Lubbers heeft zich tot nu toe niet officieel willen uitlaten over de eventuele aardgasprijsverhogingen na 1 januari 1974. Bij de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer heeft premier Den Uyl tot tweemaal toe een vraag van de DS’70-er Drees genegeerd die informeerde naar even tuele volgende verhogingen van de aardgasprijs. De heer De Boon zei dat de marges zo klein zijn, dat er nagenoeg geen verschil is tussen de uitkomsten van het rapport van de economische deskundigen van de Sociaal-Economische Raad en de voor stellen van de vakcentrales. Het feit dat in Duitsland hogere prij zen te maken waren, kan ook de uitvoer naar andere landen wat hebben afge remd. Het blijft bovendien nog maar de vraag, aldus het Orgaan, of de Duitse belangstelling zodanig toenam, dat de vermindering van de export naar elders volledig werd gecompenseerd. De invoerstijging vertoonde in waarde eveneens enig verschil. Het IMF kwam op een gemiddelde voor alle industrie landen van 34,4 percent, en het gecorri geerde Nederlandse cijfer is ongeveer 20 percent. Na onderling overleg hebben de verze keraars de inlichtingen geweigerd. Zij argumenteren dat zij alleen inlichtingen hoeven te geven over individuele perso nen of over alle polissen, de „boeken en bescheiden”, en derhalve niet over cate gorieën polissen, zoals die van plezierbo ten. rens- i het De cijfers tot en met april geven in elk geval niet die indruk. Het tweede vraagteken dat het Orgaan bij de gehele ontwikkeling wil zetten, betreft de vraag of onze export ook internationaal gelijke tred met de ontwikkeling hield. Volgens het Internationale Monetaire Fonds nam de uitvoer van de industrielanden in het eerste kwartaal met 25,4 percent toe Onze uitvoerstijging was weliswaar 31 percent officieel, maar na de correctie minder dan het gemiddelde. 38, ;2G, JIN- GA- 'EL- Er is volgens het Orgaan vooralsnog geen reden om aan te nemen dat dit met betrekking tot de volgende kwarta len anders zal blijken. Te meer niet, nu volgens de conjunctuurtest van het Cen traal Bureau voor de Statistiek sedert juni de buitenlandse orderontvangst uit- eindelijk een daling te zien geeft. ZoalS bekend is de uitvoer in augustus minder sterk gegroeid dan de invoer. In het tweede kwartaal is de groei van onze De vakcentrales sluiten een drempel niet uit. Ze hebben gemerkt dat men van werkgeverskant wel graag overleg over een drempel in de indexering wil. In het vorige centrale akkoord bedroeg die drempel een half percent. Wil men weer zo’n drempel van een half percent, dan zal de initiële verbetering ook een half percent hoger moeten zijn. (Van onze redactie economie) UTRECHT. De Vervoersbond NVV is teleurgesteld over het regeringsbeleid. Op het congres sprak (aftredend) voor zitter G. H. H. Alink vandaag van „een vaag beleid, veel studies en afwachtende houdingen”, die in de memorie van toe lichting van minister Westerterp zijn vermeld. De hoop op een krachtige aan pak van de vervoersproblemen bleek volgens hem ijdel. „In de praktijk komt niet veel terecht van coördinatie, recht vaardigheid en evenwichtigheid”, zei hij. „De vervoersvakbeweging zal doorgaan in dit opzicht als een stuwende kracht te opereren. De minister en de staatssecre taris van verkeer en waterstaat, het parlement en alle andere betrokkenen moeten er van overtuigd zijn dat geduld een schone zaak is, maar dat er eens een eind aan komt”, aldus Alink. Als het nodig is, zo kondigde hij aan, zullen wij in overleg met onze zusterorganisaties in eigen land en in EEG-verband een scherpere strategie moeten ontwerpen. Over 1972 keerde VNU in totaal 4,20 in contanten op de gewone aandelen uit, alsmede 24 pet. in agio-aandelen en 1,40 in contanten op de prefs. Het nu aangekondigde interimdividend is gelijk aan dat van vorig jaar. collectieve ziektekostenverzekering heb ben afgesloten. De FIOD had inzage van de pleziervaartuigpolissen gevraagd om erachter te komen of deze scheepjes wellicht met zwart geld door de eige naars waren gekocht. De verzekerings maatschappijen achten deze vraag in strijd met de wet en zien daarin boven dien een bedreiging van de vertrouwens relatie tussen verzekeraar en verzekerde. kendgemaakt en absolute zwijgzaam heid hierover bedongen. te geven tot een bepaald inkomen en een compensatie van bijvoorbeeld een half procent daarboven. De minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening is het eens met de opvatting van de Kamerleden dat finan ciering met kort geld ongewenst moet worden geacht, maar hij ziet niet duide lijk in hoeverre het optreden tegen deze activiteiten tot de verantwoordelijkheid van de rijksoverheid zou kunnen worden gerekend. Deze lichtgewicht Singer Starlet kunt u iedere week winnen, wanneer u voor ƒ1 deelneemt aan de Nationale Puzzelactie voor de Stichting Natuurbehoud en Natuurbeschermingseducatie in deze krant. De kleine compacte lichtgewicht machine van Singer, met de slimme „één-hands-greep" is eenvoudig te bedienen, geen inge wikkelde obstakels of constructies. Hij kan zig-zaggen en blindzo- men; maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razendsnel knopen aan. En dat is heel wat voor zo’n compacte lichtgewicht. Winkelwaarde ƒ549. Als u niet wint heeft u nog geen pech, want er is al een automatische Singer zig-zag voor 299. DEN HAAG. De Fiscale Inlichtin gen- en Opsporingsdienst (FIOD) krijgt van de verzekeringsmaatschappijen niet te horen wie een polis voor een plezier vaartuig heeft, of welke werkgevers een Het Orgaan kon bij het maken van een verslag over het tweede kwartaal nog niet vaststellen waar de remmingen zijn opgetreden en wat precies hun oor zaak is. In maart trad plotseling een stijging op van de exportprijzen met 3 a 4 percent, waardoor de gemiddelde prij zen op het niveau belandden van 6 a 7 percent boven dat van een jaar tevoren. Volgens de recente gegevens van de ANWB zijn er op het ogenblik in Neder land zo’n 100.000 pléziervaartuigen in gebruik. Hieronder worden gemakshalve alle andere schepen dan die voor com merciële doeleinden verstaan. „Klein grut” zoals kano’s, roeiboten en opblaas bare boten zijn hiervan uitgezonderd. Het is een publiek geheim dat veel plezierboten in andere EEG-landen zijn gekocht, waar de belasting op zulke vaartuigen lager is dan in Nederland. De FIOD is tot de overtuiging geko men dat veel van deze vaartuigen een belegging blijken te zijn voor inkomsten die niet aan de belastingdienst zijn opge geven. Eerder dit jaar zijn ambtenaren van de FIOD begonnen in plezierhavens gegevens over de schepen te verzamelen. Een maand geleden kregen enkele verzekeringsmaatschappijen op grond van artikel 50 van de algemene wet inzake rijksbelastingen de vraag, of zij de FIOD lijsten wilden overleggen van personen die een pleziervaartuig hadden verzekerd. Dit artikel 50 verplicht elke ondernemer inzage te verschaffen in de boeken en bescheiden die van invloed kunnen zijn op de heffing van belastin gen van derden. van het kabinet-Den Uyl, aan het ur gentieprogramma van de drie vakcentra les. Op grond van die algemene beschou wingen, getoetst aan het urgentiepro gramma, achten de vakcentrales een centraal akkoord van 1974 haalbaar. De tweeëneenhalf percent initiële ver betering van arbeidsvoorwaarden in 1974, zoals de vakcentrales die nu heb ben voorgesteld, zal een loonkostenstij ging van ongeveer 10,1 percent tot ge volg hebben. Bij de opstelling is reke ning gehouden met een bij het percenta ge van 10,1 loonkostenstijging horende verwachte prijsstijging in 1974 van 5*/i percent. De initiële verbetering van 2,5 percent zal een reële verbetering betekenen van 2,7 percent, inclusief een percent „inci denteel” loon (verbetering door promo tie). De invoerprijzen volgden dit voorbeeld in april. Men is geneigd aan te nemen dat vooral de koerswijziging tussen gul den en Duitse Mark hier van invloed is geweest. Het Nederlandse exportprodukt is op de voor ons belangrijke Duitse markt (36 percent van de hele export) goedkoper geworden, hetgeen het maken van hogere prijzen voor de exporteurs kan hebben vergemakkelijkt. Een soortgelijke vraag heeft de FIOD gesteld ten aanzien van collectieve ziek tekostencontracten. Gevraagd is, aldus de verzekeringsmaatschappijen, welke werkgevers een collectief contract heb ben afgesloten en hoe groot de bijdrage van de werkgevers is. Ook in dit geval hebben de verzekeraars inlichtingen ge weigerd. Een woordvoerder van het ministerie van financiën was niet scheutig met inlichtingen over deze activiteiten van de FIOD. Hij gaf toe dat de vraag naar polissen „soms wellicht is voorgekomen” en dat, als de verzekeraars afzonderlijke inlichtingen zouden weigeren, de FIOD alle gegevens zou moeten opvragen. Noch de FIOD, noch de verzekeraars hebben tot dusver geprotesteerd tegen de handelwijze van beide partijen. Een paar voorbeelden: voor 20 ta bletten Hedex moet 3,17 worden neergeteld, en voor 20 Panadol-ta- bletten 3,05. Wie bij de apotheek naar paracetamol vraagt, krijgt ech ter exact dezelfde pijnstiller. Voor 20 tabletten paracetamol behoeft slechts f 0,90 te worden betaald, meer dan drie keer zo weinig voor een merklo- ze pijnstiller die in geen enkel op zicht verschilt van de twee bekende merken. Ook het populaire Aspirine van Bayer heeft een volstrekt identieke vervanger: acetosal. Ook hier is al leen sprake van verschil in prijs: Aspirine kost in een doosje van 20 stuks 1,50 en acetasol in dezelfde hoeveelheid maar ƒ0,45. Zo bestaan er nog vele, net zo goed werkende, maar goedkopere en naamloze ver vangers van goed in de handel lig gende pijnstillers. Alleen de medewerkers van de zie kenfondsen (artsen en apothekers) worden door de Arnhemsche Prijzen Voorlichting over deze prijsverschil len geïnformeerd. Deze ziekenfondsmedewerkers krij gen terecht het advies hun pa tiënten de goedkopere vervangers voor te schrijven. Maar de consu ment, die niet voor elke pijn of griep naar de dokter gaat, mag niet weten wat op farmaceutisch gebied goed én goedkoop voor hem is. Koopkracht vindt dit mede in het kader van het streven naar inperking van de kosten in de gezondheidszorg een hoogst merkwaardige situatie. De drie vakcentrales hebben hun voorstellen in gezamenlijk overleg opge steld. Daarbij is in overweging genomen de toetsing van de beleidsvoornemens HAARLEM (ANP). De Verenigde Nederlandse Uitgeversbedrijven NV (VNU) gaat over 1973 een interimdivi dend uitkeren van 1,40 per preferent aandeel en van 2 per gewoon aandeel van 20 nominaal, aldus het bedrijf. De vakcentrales hebben voor de initië le loonsverhoging een mengvorm van centen plus percenten aanbevolen en wel de helft in centen en de helft in percenten. Ze willen daarbij voor de prijscompensatie een minimum van 160,- per percent prijsstijging. De kosten daarvan zouden moeten komen uit de begrenzing van 35.000,- voor de boven kant van de prijscompensatie. Dit heeft de woordvoerder van de vakcentrales, de heer A. de Boon, gisteravond meege deeld. PI^HSSüB^^S^^^^^^^ü^ools^arodukte^^ototentoonsteïlin^Dagelijks leven in Polen" Kunst in Glas Films en kollektie filmaffiches Modeshow Verkoop van Poolse artikelen Prijsvraag met aantrekkelijke prijzen Pools specialiteiten-restaurant,ook lunch en diner in Poolse sfeer in AMSTERDAM ESSO HOTEL Tal van andere attrakties. Geopend dagelijks van 10.00 tot 18.00 uur Vrijdag 19 oktober van 14.00 tot 18.00 uur Dinsdag 23 en donderdag 25 oktober van 10.00 tot 21.00 uur De bedoeling van de voorstellen, die vrijdag in discussie komen, is degenen die iets beneden de 16.000 ontvangen, percentueel iets meer te geven dan het aantal percenten prijscompensatie. Dat meerdere kan worden gefinancierd, evenals de vloer van 160 per percent prijsstijging, uit de geringe prijscompen satie bij inkomens van meer dan 35.000. Spaarrente tot De rente, die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 4’/2°/o voor dagelijks opvraagbare tegoeden tot 8%°/o voor onze Spaarwinstbiljetten aan toonder en de N.M.S. - Rentespaarbrieven. 8 W 11 NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Na twee weken „zitten” besloot Theo op advies van de bond zich niet meer bij de tapijtcentrale te melden, maar zich wel beschikbaar te houden voor het geval er normaal werk te doen viel. De heer Reterdink zette toen de loonbeta- ling stop en het GAB gaf hem op 22 november toestemming om de arbeids verhouding met Valentijn te verbreken. Dat zou op 14 december gebeuren, tenzij Valentijn op 8 december weer aan het werk ging, maar in dat laatste geval zou over de niet gewerkte periode geen loon worden betaald. De sociaal-juridische afdeling van de bond schakelde een advocaat in die een gerechtelijke procedure begon. De kan tonrechter heeft Valentijn nu in het gelijk gesteld en diens loonvordering inclusief vakantiegeld en tien percent wettelijke verhoging toegewezen. De rechte r overwoog dat „vaststaat dat gedaagde de eiser op een stoel heeft gezet en hem dus zelve uit het arbeids proces heeft uitgeschakeld, een noch doeltreffende, noch geoorloofde sanctie”. De farmaceutische industrie ver dient goed gèld aan de onwetendheid van de lijdende klant, zo meent Koopkracht. Want de meeste consu menten weten doodeenvoudig niet, dat er voor dure middeltjes tegen hoofdpijn, kiespijn, verkoudheid, griep en andere ongemakken goedko pere alternatieven bij de apotheek te verkrijgen zijn. TOKIO (Reuter). Japan zal met vijf Europese landen afzonderlijk onder handelen over een maximum-omvang van de export van Japanse elektronische apparaten naar die landen, zo heeft het Japanse ministerie van internationale handel en industrie gisteren bekendge maakt. De onderhandelingen beginnen volgen de week in Italië, dan volgt Engeland. Ook het vastgelopen regeringsoverleg met België, Nederland en Luxemburg over beperking van de Japanse uitvoer van elektronische apparaten zal worden hervat. De socialistische Kamerleden Kom brink en Janssen hadden in schriftelijke vragen gewezen op de duidelijk groter wordende belangstelling van de Britse ondernemingen die h.i. „nogal speculatief te werk gaan”. Men financiert de pro jecten met kort geld in de hoop de objecten hierna met winstneming te kunnen afstoten aan geïnteresseerden in meer langdurige exploitatie, aldus de PvdA-kamerleden. DEN HAAG (ANP). Minister Gruijters ziet geen aanleiding tot het nemen van stappen tegen de belangstel ling van de Engelse financiële wereld voor beleggingen in vast goed in Neder land. UTRECHT (ANP). De Bouw- en Houtbond NKV heeft een procedure ge wonnen tegen een werkgever die een jonge woninginrichter, Theo Valentijn, „op een stoel liet zitten”. Valentijn maakte vorig jaar bezwaar tegen het feit dat hij bij de tapijtcentrale Fabiola in Mijdrecht vaak moest overwerken. Directeur P. Reterdink ontsloeg hem, maar het gewestelijk arbeidsbureau wei gerde de ontslagvergunning wegens on voldoende motivering. Daarop werd Theo door de directeur in het kantoor op een stoel gezet. Tot nu toe heeft het kabinet slechts bekendgemaakt dat het de prijs van aardgas per 1 januari aan staande wil verhogen met bedragen variërend van één cent per kubieke meter voor kleingebruikers tot 2,7 cent per kubieke meter voor grootge bruikers. Deze prijsverhoging zal voor de schatkist 210 miljoen gulden op- UTRECHT. (ANP)Het bestuur van de vervoersbond NVV heeft het congres voorgesteld, binnen de vakbeweging een studie („baas over eigen geld”) te maken van de manier waarop de kapitalen van de sociale verzekeringsorganen en van de pensioenfondsen worden gebruikt. De heer S. Barendregt, opvolger van voorzitter G. J. H. Alink, die zijn functie wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd deze week neer legt, stelde dit punt vanmorgen aan de orde op het driedaagse bondscongres in Utrecht. De gelden waar het om gaat, veelal „uitgesteld loon”, behoren in feite de werknemers toe, aldus de heer Baren dregt. MADE IN POLAND - ff i

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 19