Afzettingsprocedure na vrijgave bandjes onzeker VI Franse politie doet inval bij Lip-stakers IN REGEN Vliegtuig in Boze minister neemt zee gestort het op voor politie DEN HAAG REAGEERT KALM OP BOYCOT OLIELANDEN Wet chemische afvalstoffen klaar tl ihn PRESIDENT HHH Ki nii .1 14 lbo Ook Arabische emiraten staken hun uitvoer MINISTER VORRINK DIENT ONTWERP IN BIJ TWEEDE KAMER niet terecht” OKTOBER 1973 2 Vakbonden woedend Te ver Irritant Verruimd WF.ERRAPPORTEN Kosten Ongeveer 1500 Petersen Afleidingsmanoeuvre Rio de Janeiro W s Nixon haalt toch bakzeil 60 (Van onze parlementsredactie) een ven De bekendmaking van Nixons beslis sing kwam kort nadat de afgetreden minister van Justitie Elliott Richardson een persconferentie hield om zijn beslis sing nader toe te lichten. Hij werd met een langdurige staande ovatie van zijn voormalige medewerkers op het ministe rie begroet. Richardson, die voor zijn persconferentie begon een gesprek van een half uur had gehad met Nixon, vermeed kritiek op hem, prees de doel stellingen van diens regering, maar zei wel dat hij moeilijkheden verwachtte voor Henry Petersen, het hoofd van de afdeling strafzaken van het ministerie Terwijl advocaat Wright Nixons laat ste manoeuvre aan de rechter bekend maakte, waren leden van het Huis van Afgevaardigden bezig om acht resoluties In te dienen om de afzettingsprocedure (impeachment) tegen Nixon op gang te brengen. Een onderzoek toonde aan dat op dat ogenblik 67 van de 225 leden van het Huis Nixons afzetting voorstonden. 23 22 uur uur Nadat de eerste schok over Nixons beslissing was geluwd, bleek een aantal leden van het Huis van Afgevaardigden vast te houden aan zijn overtuiging dat een impeachment niettemin op gang ge bracht diende te worden. Zij voerden daarvoor andere voorbeelden aan waar bij Nixon in strijd had gehandeld met de wil van het Congres en met de wet zelf, zoals Nixons geheime bombarde menten op Cambodja, terwijl het Con gres een wet had aangenomen die hem dat verbood. Zowel het bedrijf dat chemische stoffen afgeeft als het bedrijf dat deze in ontvangst neemt, moet de minister hiervan melding doen. De Van de 68 miljoen ton olie die Neder land in 1972 importeerde, kwam 50 mil joen ton uit het Midden-Oosten, name- „Nederland is niet voor Israel, maar tegen oorlog”. Dit staat in een regerings verklaring die gisteravond is uitgegeven naar aanleiding van het conflict in het Midden-Oosten en naar aanleiding van „misverstanden” over het standpunt van de Nederlandse regering inzake een poli tieke oplossing van het conflict. De recente resolutie van de Veilig heidsraad heeft de volledige steun van de Nederlandse regering, aldus de ver klaring. Uit een onderzoek van de Stichting Verwijdering Afvalstoffen is gebleken dat er ongeveer 1500 chemische stof fen zijn die moeten worden aange merkt als moeilijk verwerkbaar en milieuhygiënisch gevaarlijk. De mi nister zal nog een lijst samenstellen van stoffen die volgens haar onder de wet dienen te vallen. In het wetsvoorstel worden tevens de mogelijkheden tot voorlopige hechtenis De politie heeft gisteren twee man nen gearresteerd, die volgens diezelf de politie vermoedelijk onder invloed van drank in een overmoedige bui in het Drentse Smilde een bus kaapten en daarmee naar Amsterdam wilden. Van de vier passagiers mocht een dame in de buurt van Diever uitstappen. Zij waar schuwde de politie, die de „kapers” ar resteerde toen de bus in Staphorst moest tanken. AP bevel D. I mant hij o Vred onve Hi. wens kana van appa comr hij doen mini beru Ge okto' WOO) der gezo bezo de 1 land De lotte de s OpVc radii 13 11 13 23 22 7 21 2 15 20 4 10 8 25 ver. w.st. verand. o wnw zw 0 o o o o 12 0 0 0 0 0 9 1 0 1 0.1 o De Verenigde Arabische emiraten be sloten gisteravond laat in Aboe Dhabi dezelfde maatregel te zullen nemen ten aanzien van alle andere landen „die eenzelfde houding aannemen als de Ver enigde Staten en Nederland”. Aboe Dha bi behoort niet tot de grootste leveran ciers van ruwe olie naar Nederland. ono nw zzw zzw nno nno wst. ono wzw nnw nno nw ono wzw ono zo s.st n wst. wnw wst. nnw nnw w.st. no w.st. wzw n ono w.st no w.st. w (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON President Nixon heeft te elfder ure bakzeil gehaald en besloten de omstreden geluidsbanden „binnen enkele dagen” ten dienste te stellen van rechter John Sirica. Zijn compromisvoorstel, waarbij senator John Stennis naar de banden zou luisteren, heeft hij laten vallen. Nixons advocaat, Charles Wright, zei dat de beslissing genomen was omdat uit de reacties op de gebeurtenissen van het afgelopen weekeinde duidelijk was geworden dat het compromis een grondwettelijke crisis niet kon voor komen. 4 2 1 2 2 3 4 2 9 3 6 15 9 —2 9 4 7 1 —9 2 3 14 5 4 3 4 14 5 4 10 —5 2 7 6 3 5 15 10 20 13 BESANCON (AFP). Politie-agenten hebben gisteren een gebouw in Besan- con, waar de stakende arbeiders van de Franse horloge-fabriek Lip hun hoofd, kwartier hebben ingericht, omsingeld. Bij een huiszoeking werd 20.000 franc (12.000 gulden) in beslag genomen. Het geld was afkomstig van de verkoop van horloges die de arbeiders maakten tij dens de bezetting van de Lip-fabriek in juli en augustus. Het werd gebruikt om de lonen door te betalen. PvdA-fractievoorzitter in de Tweede Kamer drs. Van Thijn heeft zich giste ren in Den Haag gekeerd tegen de druk, die de KVP op het kabinet uitoefent om ir.' Mathot te accepteren als minister van Landbouw (als opvolger van de heer Brouwer). Over D’66 en de uitslag van de Zaanstadverkiezingen zei hij dat die partij in de strijd om de democratisering van de samenleving haar partij moet blijven meeblazen. De vakcentrales CFDT en CGT zijn woedend over de politie-inval. CFDT waarschuwt in een telegram aan pre mier Messmer dat een nieuw politie, optreden tegen de arbeiders van Lip zal leiden tot .solidair verzet van alle arbei- ders’. Aan de vooravond van de bijeen komst van het „NAVO-parlement” heeft de Portugese regering opnieuw Neder landse Kamerleden uitgenodigd voor be zoeken aan de Portugese koloniën in Afrika. Het doel van deze uitnodiging is kennelijk te voorkomen dat de Assem blee, die morgen in Ankara bijeenkomt, gehoor geeft aan het voorstel van de voorzitter van de Nederlandse Tweede- Kamercommissie voor Buitenlandse Za ken, Piet Dankert, een onderzoek in te stellen naar wreedheden in Mozambique. Dankert is tevens rapporteur van de politieke commissie van de Assemblee. De Nederlandse delegatie zou vooralsnog niet zonder meer afwijzend staan tegen over het Portugese voorstel, maar men zou wel vooraf de zekerheid willen heb ben dat men zich volkomen vrij kan bewegen. van Justitie, die de taak heeft gekregen het werk van Cox voort te zetten. In Washington circuleren al enige da gen geruchten dat ook Petersen zijn ontslag zou indienen, maar deze kunnen nu wellicht door het vrijgeven van de geluidsbanden achterhaald zijn. In ieder geval was het wenselijk, zei Richardson, dat er een nieuwe speciale aanklager werd aangesteld en dat deze, voordat hij met zijn taak begon, met het Witte Huis zou onderhandelen om een nieuw conflict te voorkomen. De kosten van de uitvoering van deze wet (controle, registratie) zullen betaald worden door de verwerkers van de afvalstoffen, die deze heffing mogen doorberekenen aan degenen bij wie de afvalstoffen vrijkomen. Een deel van de heffingen zal ge bruikt worden voor het onderzoek naar betere verwerkingsmethoden. Onder chemische afvalstoffen, die de minister onder controle wil hou- Weer in binnen- en buitenland Naar de mening van velen is ook de Watergate-affaire echter al te ver ge gaan om het einde van de Nixon-rege- ring te voorkomen. In dit verband wordt gewezen op de dagvaardigingen die straks uitgevaardigd zullen worden te gen Nixons voormalige naaste medewer kers, op het Agnew-schandaal, op het- proces tegen twee van zijn voormalige ministers in New York, op het ontslag van Cox en het aftreden van een minis ter van Justitie. In deze kringen is het gevoel ontstaan dat het aftreden of afzetten van Nixon onontkoombaar is, wil in de Verenigde Staten de rust en een gevoel van stabili teit terugkeren. Maar het Amerikaanse regeringssysteem blijkt op merkwaardige wijze zeer vertraagd te reageren op de wil van het volk. Het Congres, een lichaam van politici, is uiterst aarzelend gebleken om over zelfs maar de proce dure voor een afzetting te praten. Volgens gegevens van staatssecreta ris Polak van Binnenlandse Zaken heb ben van de 845 Nederlandse gemeenten 243 een tekort op de begroting voor ’73. Het totale tekort bedraagt 447.436.000 gulden. De vier grote steden nemen hiervan samen 307.354.000 gulden voor hun rekening. Het is dan ook te verwachten dat er nog meer opzienbarende onthullingen over deze geteisterde regering moeten komen, om het Congres in daadwerkelij ke beweging te brengen. Amsterdam De Bilt Deelen Belde Eindhoven Den Helder Lucht. Rtd. Twente Vlissingen Z -Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zurich Casa Blanca Istanboel Las Palmas Tunis Verder heeft de president met het prijsgeven van de geluidsbanden de kwestie omzeild die Cox weigerde te accepteren, want Nixon verbood Cox andere banden, documenten, en memo randa op te vragen. Dit verbod geldt nu voor het ministerie van Justitie. Het is dan ook zeer waarschijnlijk dat de ge luidsbanden van het begin af aan een afleidingsmanoeuvre zijn geweest, om de aandacht af te leiden van andere com promitterende bewijsstukken in het Wit te Huis. Indien dit wetsontwerp in werking treedt, zullen de bestaande wettelijke regelingen, zoals de Hinderwet, de wet inzake luchtverontreiniging enzo voorts, die rechtstreeks zijn gericht op de bescherming van het milieu door het tegengaan van gevaar, scha de en hinder, onverminderd van toe passing blijven op het verwijderen van chemische afvalstoffen en afge werkte olie. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Minister Vorrink van Volksgezondheid en Milieuhygië ne heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, dat verbiedt chemische afvalstoffen of afgewerkte olie op of in de bodem te brengen. Volgens het wetsontwerp mogen che mische afvalstoffen en afgewerkte olie in de toekomst slechts korte tijd opgeslagen blijven. De verwerking van chemisch afval zal volgens de minister moeten geschieden door par ticuliere bedrijven, die daarvoor een vergunning hebben gekregen. meldingsplicht geldt ook ten aanzien van het afgeven en in ontvangst ne men van afgewerkte oliën. Dit sys teem maakt het volgens mevrouw Vorrink mogelijk de afvalstoffen voortdurend op hun weg te volgen. Uit beslissingen van de leidende De mocraten in het Huis van Afgevaardig- der was eerder in de morgen echter al gebleken dat pogingen in het werk wer den gesteld om de impeachment-proce dure zo lang mogelijk uit te stellen. Nixons beslissing om de banden af te staan, heeft in ieder geval nog meer wind uit de zeilen genomen van de beweging om hem te onttronen. Afge vaardigde Thomas O’Neil, een van d e Democratische leiders in het Huis, zei dat er geen twijfel aan was dat Nixons besluit de kansen op een „impeachment” heeft afgeremd. Nixon heeft er klaarblijkelijk op ge gokt dat het sentiment tegen hem voor namelijk gericht was op het feit dat hij in strijd met een uitspraak van het hof van beroep weigerde de banden in zijn geheel te overhandigen. Maar uit alle uitslagen van opinie-onderzoeken blijkt dat de Amerikanen het meest gebelgd zijn over het ontslag van Cox en het opheffen van diens kantoor. Nixons nieuwste manoeuvre doet nu bovendien de vraag rijzen of hij het zo gespeeld heeft, om alleen maar van Cox af te kunnen komen. Verder zijn ook bepalingen opgeno men die h et mogelijk maken het ontstaan van zeer gevaarlijk che misch afval tegen te gaan door het stellen van voorschriften over het fabriceren of in de handel brengen van goederen die dergelijk afval ver oorzaken. beperkt en wordt bepaald dat er ambts halve een raadsman voor iedere ver dachte beschikbaar wordt gesteld (of hij dat nu vraagt (of wil) of niet). Met name de VVD was niet gelukkig met deze „wel erg vergaande hulpvaardigheid voor de verdachte”. Men stemde uitein delijk toch wel in met het wetsontwerp. De Italiaanse president Leone, de konin gin en prinses Beatrix gefotografeerd tijdens hun rit in de regen in een open calèche gisteren van het Centraal Stati on naar het paleis op de Dam. De president en zijn gezelschap arriveerden eerder op de dag voor een staatsbezoek dat tot vrijdag zal duren, op de vliegba sis Ypenburg, vanwaar zij per koninklij ke trein doorreisden naar Amsterdam. Daar vond de officiële ontvangst plaats. Deze eerste dag stonden, behalve de rit door Amsterdam, een kranslegging op het monument op de Dam, een bezoek aan burgemeester Samkalden en een ga ladiner in het paleis op de Dam op het programma. Minder officieel was de de monstratie van een groep Sardiniërs, die op de Dam protesteerden tegen de socia le wantoestanden op hun eiland. 1 2 2 0 9 0.5 2 1 1 0 2 2 9 0 03 0 0 2 0 0 12 0 0 lijk 19 miljoen uit Saoedi-Arabië, 13.5 uit Koeweit, 8 uit Iran, 4 uit Quatar en slechts 2,5 uit Aboe Dhabi. Daarnaast komt 17 miljoen ton uit Afrika. Van de totale import van olie heeft Nederland zelf 25 miljoen ton nodig. De rest wordt merendeels na verwerking, geëxporteerd en er wordt ook een aanzienlijk deel door schepen gebunkerd. Een verminderde aanvoer in Neder land behoeft, gezien het feit dat de import van ruwe olie het binnenlandse gebruik verre overtreft, niet direct tot grote moeilijkheden te leiden, al wordt enigerlei vorm van beperking van het verbruik waarschijnlijk geacht. Wel zou een verminderde export van olieproduk- ten de betalingsbalans een gevoelige klap kunnen toebrengen (onder andere aan havengeld voor de tankers). Volgens het amendement moeten poli tie en gerechtsdienaren worden verplicht iedere verdachte erop attent te maken dat hij het recht heeft niets te zeggen tijdens het onderzoek naar zijn schuld. Minister Van Agt deelt de boosheid in politiekringen over deze wijziging van het wetsontwerp. Hij zei het amende ment „niet terecht te vinden” en noemde „de plotselinge indiening van een wijzi gingsvoorstel over een zo belangrijke zaak met zo’n lange voorgeschiedenis niet een juiste manier van wetgeven”. De bewindsman werd in zijn mening gesteund door senatoren van WD en CHU. Nixons beslissing heeft verder een vraag doen rijzen ten aanzien van het in New York aangespannen proces tegen de voormalige ministers John Mitchell en Maurice Stans, omdat de rechter in hun geval gisteren juist besloten had het proces tot januari uit te stellen omdat het Witte Huis weigerde de desbetref fende banden over de Vesco-affaire te overhandigen. den, zijn in hoofdzaak begrepen de afvalstoffen van de chemische en pe trochemische industrie, van laborato ria, van onderzoekinstellingen en van bedrijven die voor hun procesvoering of fabricage gebruikmaken van che micaliën, olieprodukten, lakken en dompelbaden. Minister Van Agt kondigde nog aan dat het scala om vermogensdelicten te bestraffen, zal worden verruimd en dat er zeer binnenkort ook een wetsontwerp komt waarin de administratieve romp slomp (zoals allerlei transactiemogeltfk- heden) wordt uitgesneden. Reddingsploegen hebben tot nu toe vijf doden en een vrij groot aantal gewonden aan land gebracht. Circa der tig mensen worden nog vermist, maar men vermoedt dat velen van hen op eigen kracht naar de wal zijn gegaan. Het water is ter plaatse ondiep. Aangenomen wordt dat zich in het wrak van de machine, een Samurai nqg verscheidene doden bevinden. De arbeiders hadden de fabriek bezet in een poging een sluiting met massa-ont- slag te voorkomen. In augustus werden ze door de politie uit de fabriek verdre ven. De onderhandelingen tussen de vakbonden en een regeringsbemiddelaar zijn twee weken geleden in een impasse gestrand. Later is meegedeeld dat de politie de oorlogsbuit’ van de lipstakers, waaruit ze de lonen doorbetalen, niet heeft ge vonden. Op het ministerie van Buitenlandse Zaken bestaat de indruk dat de regerin gen van Arabische landen het standpunt van de regering inzake de oorlog in het Midden-Oosten verwarren met de activi teit van particuliere organisaties, die bij voorbeeld vrijwilligers aan werven en geld inzamelen ten behoeve van Israel. Ook het misverstand over het Neder landse aanbod, om een doorgangskamp voor Russische joodse emigranten in Ne derland te vestigen als het kamp Schönau in Ootenrijk eventueel dicht gaat, speelt mogelijk een rol. Te zijner tijd de reis van olietan kers van de Perzische Golf naar West- Europa neemt een maand in beslag moet met een verminderde olie-aanvoer worden gerekend als gevolg van de pro- duktievermindering door de meeste Ara bische oliestaten met 10 en door enkele kleinere Arabisdhe olielanden met 5 per cent per maand, zolang, aldus de resolu tie van de Organisatie van Arabische Olie-Exporterende Landen, „de Israëliërs zich niet hebben teruggetrokken uit de bezette gebiedën en de rechten van het Palestijnse volk zijn hersteld.” De Eerste Kamer ging wel akkoord met het wetsontwerp, ook al werd de door de Tweede Kamer aangebrachte wijziging op zijn zachtst uitgedrukt door minister Van Agt „nauwelijks verde digd” en door VVD en CHU krachtig bestreden. De minister noemde de ver plichting om de verdachte vooraf te kennen te geven dat hij niet hoeft te antwoorden „een irritante wijze van be nadering van de Tweede Kamer.” Overigens stond al lang in de wet, dat de verdachte dat recht had maar mej. Goudsmit wilde ook zien dat dit recht duidelijk ter kennis van verdachte wordt gebracht en wordt nageleefd. DEN HAAG. Minister Van Agt (Justitie) heeft het gisteren in de Eerste Kamer tijdens de behandeling van het wetsontwerp tot aanpassing van de voorlopige hechtenis in krachtige taal opgenomen voor de politie. Hij noemde het door de Tweede Kamer geheel on verwacht aangenomen amendement- Goudsmit (D’66) op dit wetsontwerp „een motie van wantrouwen tegen de politie in ons land.” Van Agt verweet de Kamer ook laks heid. Hij kon het amendement nog steeds niet aanvaarden „vooral niet om dat de politie zich in het algemeen keurig gedraagt in ons land. Vergeet ook niet dat de politie vooral in de grote steden tot het uiterste gespannen is door de wassende stroom van criminaliteit” zei Van Agt. VOORUITZICHTEN VOOR VRIJDAG: Rustig en overwegend droog weer. Weinig verandering in temperatuur. Aantal uren zon: 0 tot 5. Minimum tempe-' ratuur: omstreeks normaal. Maximum tempe ratuur: ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 percent. Normale temperaturen tot 27 oktober: mini mum 5, maximum 12 graden. RIO DE JANEIRO (DPA). Met passagiers en een bemanning van vijf is gisteren een vliegtuig van de Braziliaan se maatschappij VASP kort na het op stijgen in Rio de Janeiro in zee gestort. De Technische Hogeschool Eindho- heeft een gastdocentschap aangebo den aan de Chileense professor Enrique Kirberg, die zich op het ogenblik in Chili in gevangenschap bevindt. Prinses Anne van Engeland en haar verloofde Mark Philips zijn gisteren op Schiphol aangekomen voor een verblijf van een paar dagen in ons land. Zij zullen onder meer deelnemen aan rui* terwedstrijden, die morgen in Boekelo beginnen. DEN HAAG. Het besluit van Koe weit (na Saoedi-Arabië de grootse oliele- verancier van Nederland) en van de Verenigde Arabische emiraten, de uit voer van ruwe olie naar Nederland di rect te stoppen, is in regeringskringen in Den Haag kalm opgevat. „De Nederland se regering blij’ft de hoop koesteren dat eventuele misverstanden die ten grond slag liggen aan het besluit van Koeweit en de Verenigde Arabische emiraten zullen worden rechtgezet en de goede betrekkingen zullen worden voortgezet”, aldus een woordvoerder van het minis terie van Buitenlandse Zaken. 13 13 12 13 13 13 13 12 12 12 12 24 19 7 16 12 12 14 —1 7 4 25 Hoog water Laag water DONDERDAG 25 OKTOBER Zon op 7.22 uur onder 17.26 uur Maan op 6.45 uur onder 16.38 uur Koeweit, dat vorig jaar 13,5 miljoen ton ruwe olie aan Nederland leverde (een vijfde van de totale olie-import van 68 miljoen ton) nam het besluit vanwege „de vijandigheid van Nederland tegeno ver de Arabische rechten”, aldus de Koeweitse minister van staat Abdel Aziz Hoessein. mist mist mist mist mist mist regenbui verand. mist zw. l?ew. mist zw. bew. zw. bew. onbew. mist mist 1. bew. regenbui onbew. onbew. sneeuw 1. bew. onbew. 1. bew. mist onbew. onbew. zw. bew. onbew. geh bew. h. bew. geh. bew. 1. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. regen h. bew. regen regen 1. bew. DONDERDAG 25 OKTOBER 2.48 uur en 15.06 10.57 uur en 23.12 1 I J V r 1 8

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2