VN-waarnemers onmiddellijk naar bestandslijn sturen in Chili Gratis vervoer naar school Minder eten voor Palestijnen it Le Due Tho weigert Nobelprijs Geaborteerde Israel herwaardeert begrip vrede aangehouden Opnieuw vier executies Francaises Kranenburg„kan niet voldoen aan wens minister” r J a ie Gratis kopstuk bij I ElOspenaa! Cassis van 139 voor 132 Ir Oorlog blokkeert hulpverlening Nieuwe procedure bij klachten tegen politie-optreden POLITIEKE BEROERING IN OSLO DUURT VOORT Grenzen In Amsterdam - Na ingreep in Nederland Pragmatisch Krijsgevangenen 3 Veiligheidsraad eist naleving bestand GOLDA MEIR (Van onze parlementsredactie) (Van onze redacteur Steven de Winter) (Van onze correspondent) (Van onze redacteur in Tel Aviy, mr. Jaap van Wesel) (Van onze redacteur in Parijs) kg )faa liet KeJerlooJseMaetLol jjj DEN HAAG. Voor Amsterdam een Een jonge Israëlische soldaat zegt zijn gebeden op bij de Klaagmuur, gade geslagen door een in orthodoxe dracht gestoken land- en geloofsgenoot. TEL AVIV Dat het nu een historisch moment is om met de Arabieren over vrede te gaan praten, zoals premier Golda Meir dinsdag in het Israëlische parlement zei, is niet zo maar een loze kreet. Weliswaar heeft de Israëlische premier woorden van deze strekking al meerdere malen uitgesproken zonder dat daar werke lijke bedoelingen achter zaten, maar er is door de oorlog toch wel erg veel veranderd. OSLO Le Due Tho heeft de Nobelprijs voor de vrede gewei gerd. In een brief aan de voorzitter van het Nobelprijscomité motiveer de de Noord Vietnamese toponder handelaar zijn weigering met een verwijzing naar de huidige situatie in Zuid-Vietnam waarvoor hij Sai gon en de Verenigde Staten aan sprakelijk stelt. De weigering van Le Due Tho komt niet onverwacht. Het toekennen van de vredesprijs voor 1973 aan Le Due Tho en Hen ry Kissinger heeft in Oslo en ver daarbuiten veel kabaal veroorzaakt. üindho» ingebo- Snrique slik in tie de waaruit ft ge- onjuist, maar het besluit om niet te mobiliseren”, licht Rimalt later toe. geen aan in vullen, Midden-Oosten aldus een Het pijnlijke voor de sociaaldemocra tische professor John Sannes, die het Alle gevangen buitenlanders moeten Chili verlaten, zo heeft het Chileense ministerie van Buitenlandse Zaken aan de vluchtelingencommissie van de VN laten weten. Daarbij is een lijst met 300 namen overhandigd. Het ministerie zei erbij dat politieke vluchtelingen niet tegen hun wil ge dwongen zullen worden naar het land terug te keren waaruit zij waren ge vlucht. •n haar ren op verblijf id. Zij in rui- Soekelo enten iesan- m de loofd- d. Bij franc i. Het P van n tij- iek in kt om man- diezelf- invloed li in >ten en n. Van e in de waar- rs” ar- t moest r zijn CFDT i pre- >olifie. ip zal arbei- jtiaéitT-— j- iKSh Tweede i giste» druk, ent om ter van e heer ag van dat die tisering j moet bijeen» heeft Neder- oor be- liën in iging is Assem» jnkomt, van de 'weede- Ise Za- in te nbique. zan de emblee. ralsnog tegen- r men •n heb- •ij kan zet in a-ont- zerden erdre- tn de lelaar npasse ecreta- i heb- leenten oor ’73. .436.000 nemen n voor is nieuwe procedure ingevoerd voor de behandeling van klachten tegen de poli tie. Niet alleen moeten deze klachten direct worden verwezen naar de rijksre- cherche, maar voortaan moeten ze ook worden doorgespeeld naar een overleg groep van burgemeester, officier van Justitie en hoofdcommissaris van politie. GENÈVE De oorlog in het Midden-Oosten heeft de voedselvoorziening van Palestijnse vluchtelingen in gevaar gebracht. De voorraden raken op en het ziet er naar uit dat ruim een half miljoen Palestjjnen in kampen in Syrië, Jordanië en Libanon, volgende maand zjjn honger niet meer geheel kan stillen. hebben militaire operaties uit te voeren die het nodig vindt om de vijand te vernietigen”. Weliswaar beschikt het Rode Kruis over een lijst, waarop 48 namen staan van Israeli’s die door Egypte gevangen zijn genomen, maar 37 van deze groep zijn Israëliërs die zich via bemiddeling van het Rode Kruis hadden overgegeven. En zes anderen zijn gewonde Israeli’s die door gedelegeerden van het Rode Kruis in een Egyptisch ziekenhuis zijn bezocht. Uit Syrië zijn helemaal geen gegevens bekend. Het enige dat men bij het Internationale Rode Kruis weet, is dat in een televisie-uitzending Israëlische soldaten in Syrische krijgsgevangenschap zijn getoond. Circa tweederde van de 1073 door Israel gevangen genomen Arabische sol daten is Egyptenaar, een derde komt uit Syrië, enkelen zijn afkomstig uit Marokko en Irak. Pas als de oorlog werkelijk is afgelo pen kan begonnen worden met de uit wisseling van krijgsgevangenen. Het Ro de Kruis heeft hiervoor al een vliegtuig klaarstaan. mogelijkheden de te vullen, omdat het DEN HAAG (ANP) Het MS Missis sippi Lloyd van de Koninklijke Nedlloyd heeft gisteren in de Pehzische golf 17 Arabische zeelieden gered, die schip breuk hadden geleden. De reddingspo ging duurde bijna twee uur, zo deelt de Nedlloyd mee. Het schip van de Arabie ren was op weg naar Buschire in Iran in zulke ernstige moeilijkheden geraakt, dat de opvarenden het schip moesten verlaten. Korte tijd later zonk het schip. diensten, hangt als een zwaard van Damocles boven hun hoofden. „Ame rika heeft Israel geen eisen gesteld. Amerika is voor rechtstreekse onder- handelingen tussen de partijen en stelt aan Israel geen territoriale eisen vooraf”, zei Golda Meir in haar ver klaring. >g aan :ten te en dat ntwerp romp- geljjk- ambts- e ver- (of hij Met ig met iigheid uitein- twerp. SANTIAGO (DPA). Een Chileense krijgsraad in Concepcion, 500 km t en zuiden van de hoofdstad, heeft vier mannen uit de mijnstreek Lota wegens vervaardiging van bommen ter dood veroordeeld. Het vonnis is reeds voltrok ken. Beklaagden zouden ook „bewapende groepen” hebben gevormd. Vijftien an deren werden tot gevangenisstraffen van drie jaar tot levenslang veroordeeld. NEW YORK/TEL AVIV/GENÈVE (AFP, Reuter, DPA, AP en UPI) Voor de tweede maal binnen 48 uur heeft de Veiligheidsraad gisteravond een resolutie aangenomen waarin een onmiddellijk staken van de vijande lijkheden in het Midden-Oosten wordt geëist. De resolutie, die met veer tien van de vijftien stemmen China onthield zich opnieuw van stem ming werd aangenomen, dringt verder aan op terugkeer van de strijd krachten naar de stellingen die zij op het moment van het bestand in namen. Formeel houdt Israel nog steeds aan de oude eis vast en Golda Meir heeft ze opgesomd: veilige grenzen die door rechtstreekse onderhandelin- gen bereikt moeten worden. Maar lag vroeger de nadruk op de gebiedsuit breiding die aan die veilige grenzen inherent zijn, nu ligt de nadruk op vrede en lijken de gebieden van on dergeschikt belang te zijn. controversiële voorstel ter tafel gebracht heeft, daarbij gesteund door de sociaal democratische voorzitter van de com missie, is dat zijn eigen partijbestuur nog geen paar uur na het bekend wor den van de toekenning in een verklaring krachtig afstand nam van het besluit. Afgelopen donderdag werden de colle ges van Sannes aan de universiteit van Oslo door studenten geboycot. Het enige conservatieve lid van de commissie schijnt ook nog de kandidatuur van Richard Nixon gepropageerd te hebben, waarmee de man een zekere consequen tie niet ontzegd kan worden. Na krachtige protesten in het parle ment is er inmiddels een parlementaire commissie ingesteld die een onderzoek naar de dramatische handelingen zal instellen en eventueel met aanbevelin gen voor gedragslijnen in de toekomst zal komen. De commissie zal haar be vindingen niet voor 10 december be kendmaken; de datum waarop Henry Kissinger eventueel zijn deel van de prijs in de Noorse hoofdstad zal komen ophalen. Een stille hoop in Oslo is echter dat Kissinger verhinderd zal zijn. Inmiddels gaat de inzameling voor „een vredesprijs van het volk” ten gunste van de Brazili aanse bisschop Helder Camara met on verminderde kracht voort. Men ver wacht voor 10 december één miljoen Noorse kronen (ongeveer 450.000 gulden) verzameld te hebben. In een poging enkele parlementsleden gerust te stellen over haar contacten met dr. Kissinger, zei mevrouw Meir dat de gesprekken die Kissinger met de Russen heeft gevoerd niets anders in hielden dan de bepalingen over het ak koord inzake een wapenstilstand, zoals dat door de Veiligheidsraad is aangeno men. Kissinger zou haar verzekerd heb ben dat Amerika geen voorstellen had gedaan over de toekomstige grenzen van Israel. Premier Meir waarschuwde Libanon voor de gevolgen van de op haar gebied tegen Israel opererende Palestijnse guer rilla’s. Beiroet kreeg te horen dat „het duidelijk is dat zuiver verdedigende maatregelen tegen de Palestijnse aanval len niet voldoende zijn”, aldus mevrouw Meir. DEN HAAG. Mr. Van Kemenade van Onderwijs en Wetenschappen is be reid de reiskosten van kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden, debie le kinderen en zeer moeilijk opvoedbare kinderen naar hun scholen te vergoeden. Dat liet de bewindsman gisteren in de Tweede Kamer weten tijdens het debat rond de wijziging van de kleuteronder- wijswet en de lagere onderwijswet. De minister zal zelf een leeftijdsgrens stellen voor dit gratis vervoer. Gedacht wordt voorlopig aan een beperking tot kinderen van acht jaar. De kosten van deze maatregel bedragen zeven tot acht miljoen gulden. De Kamer is zonder hoofdelijke stem ming akkoord gegaan met de wettelijke bepaling, dat bij het bijzonder onderwijs aan een kleuterschool en een lagere school een oudercommissie verbonden moet worden Het initiatief hiertoe dient uit te gaan van het schoolbestuur. minister van Defensie Mosje Dayan met serieuze vredesinitiatieven moe ten komen, willen de Arbeiderspartij in haar geheel en Dayan zelf niet een grote nederlaag gaan lijden. Want de oppositie had dinsdagavond in de Knesset natuurlijk gelijk in haar be schuldiging zoals Elimelech Rimalt, nummer twee van de rechtse Likut uitte. PARIJS. De Franse beweging voor vrije abortus beeft gisteren bekend ge maakt dat 64 Francaises, die in Neder land een abortusingreep hadden onder gaan, het afgelopen weekeinde bij de Frans-Belgische grens zeven uur zijn vastgehouden. Twee begeleiders van de groep vrouwen, bestuursleden van de beweging, werden pas op vrije voeten gesteld nadat ze ieder een borgsom van 650 hadden betaald. Een zak met vele duizenden anti-conceptiepillen werd door de douanefunctionarissen in beslag genomen. „Als we maar vrede krijgen, dan zullen die gebieden me een zorg zijn”, zei een Knesset-lid van de Dayan- groep in de wandelgangen van de Knesset, een groep die voor de oorlog tot de uitgesproken Haviken werd gerekend. De verkiezingen die op 30 oktober gehouden zouden moeten worden, zijn uitgesteld tot december of januari. Met deze verkiezingen voor de deur, als er tenminste voor december rustiger tijden aanbreken, wat wel aan te nemen is, zal de Arbeiderspartij van premier Meir en Een van de balangrijkste zaken voor premier Meir was de kwestie van de krijgsgevangenen. Israel probeert al drie jaar vergeefs tot uitwisseling van krijgs gevangenen met Egypte te komen, zo zei mevrouw Meir. Onze correspondent in Genève, Steven de Winter, bericht dat Israel tot nog toe 1073 Arabieren krijgsgevangen heeft ge maakt. Dat blijkt uit gisteren door het Internationale Rode Kruis bekendge maakte cijfers. Over het aantal Israeli’s dat door Egypte en Syrië in krijgsgevan genschap wordt gehouden is niets be kend: in tegenstelling tot Israel hebben Egypte en Syrië geen lijsten met namen van krijgsgevangenen ingeleverd. Dit blijkt uit een gisteren gepubliceerd verslag van een mondeling overleg van de justitie-commissiie uit de Tweede Kamer met minister Van Agt (Justitie). De belangrijkste reden om deze proce dure in te voeren is hierin gelegen, dat daardoor een politiekorps de klachten niet meer onder zich kan houden. In het verslag zegt de minister ook, zich zorgen te maken over de racistische gevoelens, die her en der in ons land, met name in de grote steden, de kop opsteken. Met „spijt en verontrusting” stelde hij vast, dat gevoelens van vijan digheid jegens de gekleurde rijksgenoten in de grote steden groeien. De Franse beweging voor vrije abor tus maakte tevens bekend dat politiebe ambten de vrouwen hadden uitgemaakt „voor een troep beestén”. De vrouwen betaalden in Nederland 400 voor de behandeling in een particuliere kliniek. In Frankrijk staat officieel nog altijd gevangenisstraf op abortus. Kunstmatige vruchtafdrijvingen vin den in Frankrijk tegen zeer hoge kosten plaats onder de erbarmelijkste medische condities en het aantal dodelijke slacht offers c :.a~ de vrouwen moet in de vele hond'i’den lopen. Sedert verscheide ne maande:: vertrekken iedere week nu twee of drie bussen uit Parijs met abortuskandidaten naar Nederland. Hun aantal wordt per maand op een kleine duizend geschat. APELDOORN. (ANP)De territoriaal bevelhebber oost, generaal-majoor L. A. D. Kranenburg, heeft zijn ondercom- mandanten in een brief meegedeeld, dat hij ook na het onderhoud met minister Vredeling op 9 oktober „zijn zienswijze” onverkort handhaaft. Hij kan „helaas” niet voldoen aan de wens van de minister, om de militaire kanalen niet te gebruiken voor het uiten van zijn opvattingen over het defensie- apparaat. De generaal heeft zijn onder- commandanten tevens meegedeeld, dat hij „na lang beraad evenmin kan vol doen aan het schriftelijk verzoek van de minister, gezien de gronden waarop het berust.” Generaal Kranenburg moest zich op 9 oktober bij minister Vredeling verant woorden voor twee brieven, die hij eer der aan zijn ondercommandanten heeft gezonden en waarin hij zijn groeiende bezorgheid uitte over de toekomst van de krijgsmacht in ons land en van de landmacht in het bijzonder. De generaal heeft zijn beslissing ten- lotte mede genomen naar aanleiding van de zoals hij zegt „in hun onjuistheden opvallend met elkaar overeenstemmende radio- en persberichten.” In de resolutie wordt secretaris-gene- raal Kurt W’aldheim gevraagd onmiddel lijk een grote groep VN-waarnemers naar het strijdtoneel te sturen om toe zicht te houden op de naleving van het bestand tussen Israel en Egypte. Vrijwel algemeen werd negatief op de toekenning gerageerd en politieke krin gen in de Noorse hoofdstad haastten zich na het bekend worden van het besluit hier afstand van te nemen. In middels zijn twee leden van het vijf leden tellende Nobelprijscomité, dat be staat uit Noorse parlementariërs, afge treden. Deze twee leden hebben zich naar achteraf bekend is geworden,ten sterkste tegen de omstreden beslissing verzet. kwamen 12 Palestijnen om het leven. Voorts zijn voedselpakhuizen ten zuiden van Damascus in de strijd verloren gegaan. Ook een school, die door de UNWRA wordt geleid, kan niet meer gebruikt worden. UNWRA heeft dit jaar gewerkt met een budget van 3,5 miljoen dol lar. Voor het komende jaar denkt men zeker 10 miljoen dollar nodig te hebben. In november wordt in New York over deze nieuwe begroting be slist. De belangrijkste financiers van UNWRA zijn de Verenigde Staten en West-Europa. S’ «rf De Israëlische inlichtingendienst heeft samen met de Amerikaanse in lichtingendienst gefaald, en de rege ring is ernstig in haar verantwoorde lijkheid te kort geschoten door niet eerder het gevaar te onderkennen en te mobiliseren. „Ook wij hebben in de Knessetcommissie van buitenlandse zaken en defensie ons akkoord ver klaard met het besluit niet te mobili seren, maar op grond van volstrekt foute informatie die ons door de regering was verschaft. Niet het be sluit om niet aan Eerder had de Sovjet-Unie Israel ge waarschuwd voor de gevolgen die voort zetting van de strijd zou kunnen hebben. Moskou veroordeelde Israel wegens „de grove schending van het bestand” en eiste een onmiddellijk staakt-het-vuren. Moskou stelde Israel verantwoordelijk voor de hervatting van de vijandelijkhe den. Premier Golda Meir van Israel heeft gisteren in het Israëlische parlement, de Knesseth, gezegd, dat „het door de Vere nigde Naties voorgestelde bestand een historisch keerpunt zou kunnen beteke nen en zou kunnen leiden tot vrede in het Midden-Oosten”. „Maar”, zo zei mevrouw Meir, „wanneer Egypte op onze soldaten blijft schieten acht Israel de vrijheid te Overigens heeft de Likut niet haar sterkste geschut laten optreden, want oppositieleider Menachim Begin voer de niet het woord, om kennelijk de regering in deze tijd van halve oorlog en halve wapenstilstand niet te hard aan te vallen. Het gelijk van de oppositie wordt in feite binnenska mers ook door de regeringspartijen toegegeven: of Dayan nu persoonlijk verantwoordelijk was zoals zijn poli tieke tegenstanders beweren, of niet, er zijn door hem afschuwelijke fou ten gemaakt. Het is niet zo maar dat het hoofd van de militaire inlichtin gendienst in feite op non-actief is gesteld en door generaal Jariv is vervangen. „Er komt een diepgaand onderzoek”, deelde Rimalt mee, „en er moeten hoofden vallen”, waarbij hij dan kennelijk meer aan de leger leiding denkt dan aan Dayan per soonlijk. „Zou Amerika ons onder druk zet ten?”, wordt er in de Knesset ge vraagd. „Ach, druk is misschien een groot woord. Er zou misschien wat druk zijn en wat tegendruk van ons en daar zal dan eindelijk wel wat uitrollen.” Nu vooral voor Dayan zijn politieke toekomst op het spel staat, zou hij dan pragmatisch genoeg zijn om zijn oude doctrine op het gebied van veilige grenzen pijlsnel aan de nieuwe omstandigheden aanpassen, als dat tenminste nodig zal blijken. De rechtse oppositie heeft daar ei genlijk nauwelijks iets serieus aan toe te voegen. Zij kan gemakkelijk flink doen, aan de groot-Israelge- dachte vasthouden en bij de verkie zingen het oorlogstalen trachten uit te buiten. Maar aan de wereldpolitiek zal ook zij weinig kunnen veranderen en het kennelijk bij de regering snel doorgedrongen besef dat er uit een ander vaatje moet worden getapt, zou ook tot haar moeten doordringen voor het geval zij een grote verkie- De politieke verhoudingen zijn grondig veranderd: voor de oorlog stonden in de Arbeiderspartij Duiven, zoals minister van Financiën Sapir en vice-premier Alton, tegenover Havi ken als Dayan. De Haviken zijn nu Duiven geworden. Kon je je vroeger als Duif maar moeilijk handhaven, nu is dat andersom. En ze hebben geen keus want het Amerikaanse Dit zegt een woordvoerder van UNWRA, de Verenigde-Naties organi satie die belast is met de hulp aan Palestijnse vluchtelingen. Normaal beschikt UNWRA over voedselvoor raden voor 2 tot 3 maanden. Er zijn nu echter voorraden scheepvaart onmogelijk is. Tijdens de oorlog is, aldus de UNWRA-woordvoerder, een Pales tijns vluchtelingenkamp in Syrië door Israëlisch geschut getroffen. Daarbij •r'- F -■< .7 - ADVERTENTIE aanbod van het aanbieden van goede zingsoverwinning zou gaan behalen. te vallen, was

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3