Thonhauzer levert priesters en BELGISCHE WEEK VOOR naakte dames op bestelling J azztelefoon INTERLAND Get in touch Flinke slok Tropenboek Margie en haar zeldzame Italianen Champagne WW Magere soep THE MOVIES ■gl! IA o DONDERDAG 25 OKTOBER 1973 en daar zit men in het filmwereldje en in „Hilversum” om te springen. Thonhauzer heeft er vierduizend in alle soorten en maten, en iedere dag komen er gemiddeld vier nieuwe bij. MARGIE KEIZER, ex-manne- quin en weduwe van de vorig jaar overleden tapijtenkoning „Bona parte”, heeft de laatste tijd duide lijk meer oog voor haar honden dan voor het Amsterdamse societyleven. „Ik heb ontdekt”, vertelt ze, „hoe leuk het bezit van een hond is en dat nog niet eens omdat dit toeval lig bijzondere dieren zijn”. HET KLINKT misschien een beetje vreemd, maar Leo Thonhauzer levert priesters, doodgravers, dikke en naakte dames en in speciale ge vallen ook koninginnen op bestelling. Deze 57-jarige Amsterdammer, die vijftien jaar geleden nog horloges importeerde, „handelt” in figuranten VANAF 12 NOVEMBER een week voor de met Duitse sauce overgoten voetbaltopper tussen Holland en België zal Amsterdam „Belgische dagen” gaan beleven. Onder voorzitter schap van burgemeester Ivo Samkalden heeft een comité aan de vooravond van de confronta tie met de zuiderburen een reeks sportieve, artistieke en culinaire evenementen geborduurd. Begroting make love, no war frites waarbij de patat HET IS alweer lang geleden dat Amsterdam met scheve ogen werd bekeken in verband met de kwasi- nonchalance, waarmee de heren aan het Prinsenhof het presteerden om jaarlijks met gigantische begro tingstekorten voor de dag te komen. Het was ook typisch Amsterdams om dan Den Haag een grote bek te geven, omdat men er geen oog had voor de noden van ’s lands enige centrumstad. Dat is nu veranderd: niet alleen kampen alle steden thans met identieke, kennelijk wél structurele problemen, maar bovendien heeft het stadsbestuur zich ditmaal in zijn begro- tingsmissive meer in „make love, no war” termen uitgelaten dan in de gebruikelijke oorlogskreten. De tragiek van de hoofdstad is, dat er elke dag nieuwe tekortveroorzakers bij komen. De stad loopt leeg maar wordt daarentegen intensiever dan vroeger gebruikt. Dat geeft versnelde slijtage, maar de inkom sten worden door het vertrek van jaarlijks tiendui zenden Amsterdammers min of meer bevroren. Zoiets is in een tijd van inflatie dodelijk. En dat terwijl de financiële lijdensweg van het hoofdstuk Stadsvernieu wing pas goed in het verschiet ligt. Dat kost trouwens toch al de nodige dubbeltjes extra omdat Amsterdam de onhebbelijke pretentie koestert, dat op het gebied van wonen ook het legertje sociaal zwakkeren van die vernieuwende stad moet kunnen profiteren. De bouw van de metro gaat gewoon door. Ook de begraafplaatsen worden duurder. Laatste vraag: levert Thonhauzer ook lijken? „Ja, die heb ik ook. En doodgra vers, daar heb ik een heel stel uitgebeel de types voor „Hans Boskamp (acteur) heeft twee honden van me gekocht en zei me later: ik heb er een ander leven door gekre gen. Het is ook zo, dat als je ze hebt, je echt moet rennen”, aldus Margie, die ook veel telefonische reacties van ken nelhouders heeft gekregen. „Die mensen zagen er brood in, maar daar begin ik niet aan want dan komt zo’n dier in een hokje terecht”. soms elkaar AMSTERDAMSE is productie WOENSDAG 14 november ontsteekt de Belgische consul-generaal in Am sterdam de feestverlichting in de bin nenstad, maar wie een onvervalst Belgisch pilsje wil happen moet naar het Olympisch Stadion, waar de Bel gische bierbrouwerijen een bieravond aanbieden. DAT ZOEKEN naar steeds meer nieu we gezichten achtervolgt Thonhauzer vooral op straat. „Je bent voortdurend aan het zoeken. Maar ik zal niet de moed hebben om iemand aan te spreken. Waarom niet? Daar ben ik misschien te verlegen voor. Je loopt het risico dat de mensen denken dat je ze in de maling neemt”. Heeft hij zelf wel eens in een film gefigureerd? „Jawel, maar ik heb er nu absoluut geen tijd meer voor”, waarna hij voor de tiende maal tijdens het Hij heeft het druk. Voor de Sonne- veld-film „Op de Hollandse toer” moest Thonhauzer de nodige toeristen leveren en er is nu een Italiaanse produktie in Amsterdam („een soort komische gang ster-affaire”), waarvoor hij van de ene op de andere dag met zes priesters, een oude dame en een nachtclub op de proppen moest komen. Hoe zeldzaam deze jachthond is, blijkt wel uit het feit dat er voor dit ras geen keurmeester bestaat. „Bij de kynologen- club vertelden ze me, dat ik met die honden eerst naar drie tentoonstellingen moest komen. Nou, daar ben ik hele maal geen mens voor om een hele dag voor zo’n hokje te gaan zitten. Overigens zei mijn arts me, dat dit het mooiste nest was, wat hij ooit heeft gezien”. Ze is niet van plan meer dan twee „Italia nen” te behouden, want „ik ben geen hondemier”, aldus Margie Keizer. NU ZIJN er leukere dingen te bedenken dan het dempen van een „bodemloze put” Het begrotingste kort voor 1974 liegt er dan ook niet om. Het sprong in een jaar van 155 naar 226 miljoen gulden en zelfs de (korte) gesprek de telefoon opneemt. De meeste figuranten blijven gewone figu ranten, maar sommige zijn ook beroemd geworden. Zoals Gerrit Dekzijl „Ik steel als de raven”), die al vijftien jaar bij hem ingeschreven stond en Brigitte Kranenburg, die nu half Rome aan haar schone voeten heeft liggen. „Soms ont dek je natuurtalenten. Ik heb het net weer in die film met Sonneveld gehad met een meisje, dat zo goed was dat de regisseur op de grond ging liggen om God te bedanken dat ie haar gekregen had”. Aan de andere kant gebeurt het ook wel eens, dat hij een scheldende regis seur aan de lijn krijgt, die hem verzoekt nooit meer „die juffrouw te sturen, die de hele dag achter me aanrende om te vertellen hoe goed ze wel was.”. Hoe zit het met de verdiensten? „Goed. Bij de tv krijgen ze 53,50 gulden per dag en als ze ook maar een woord zeggen, komt er meteen 11,90 gulden bij”. LIEFHEBBERS van jazz kunnen In Amsterdam dag en nacht de jazztele- foon (020-67764) bellen voor een com plete agenda van alle jazzconcerten, die in ons land worden gehouden. Ook handig voor musici, die vergeten zijn waar ze ’s avonds moeten spelen. GOED NIEUWS voor vegetarische slankblijvers, die voor een verant woordelijk hapje nu van een speciale „slanklijn” (020-763377) gebruik kun nen maken. Elke dag is er een ander recept voor een soep of maaltijd voor strijders tegen overtollige vleesplooi- en alsmede hart- en vaatziekten. Een arts en een diëtiste hebben voorlopig 42 recepten in voorraad. Het ideetje voor deze slanklijn is van drs. A. Pais, voorzitter ban de Nederlandse vegetariërsbond maar voor hartstoch telijke smikkelaars beter bekend als Amsterdams WD-raadslid. „Dat met die priesters was nog niet zo eenvoudig, want je moet jongelui heb ben met kort haar”. (Hij moet zijn ver haal onderbreken voor een fotograaf, die de namaakpaters nodig heeft om in politie-uniform te poseren. Thonhauzer: „Die jongens zijn vanwege die rokken erg groot. Ze passen er van hun leven niet in. Of het jongens zijn met korte haren? Nou, ze lopen niet zo als in 1930 rond maar ze zijn stukken korter ge knipt dan de Amsterdamse politie”. Hij vertelt hoe dat met zijn leven tussen de figuranten is gekomen. „Vijf tien jaar geleden waren hier filmopna men voor de Operatie Amsterdam. Mijn jongens gingen daarheen en werden door Rank ingehuurd. Toen ik daar ook ging kijken, kwam ik mijn oude luitenant tegen die daar voor de props, requisieten zorgde. Zo is het gegaan. Ik ben daarna adressen en foto’s gaan verzamelen. Dat archief heb ik nog steeds en het is grap pig als je dat ziet van vroeger”. HET AMSTERDAMSE WATER LEIDINGBEDRIJF is jaarlijks goed voor een productie van 90 miljoen kubieke meter water. Dat is de inhoud van een twintig meter breed en vijf meter diep kanaal van 900 kilometer. Een allemachtig grote slok en het kan dan ook bijna niet anders dan met problemen gaan. Die zijn er inderdaad. Driekwart van het leidingwater wordt in de duinen uit rivier- en duinwater bereid. De ver houding daarbij is ongunstig: 90 per cent is Rijnwater. En dat is met het perspectief van een steeds meer ver vuilende Rijn geen lollige zaak. Daar om zal Amsterdam meer water gaan putten uit de Loenderveense Plas. Op het ogenblik komt daar een kwart van het water vandaan, maar direc teur ir. C. van der Veen verwacht dat dit in de toekomst zeker de helft zal worden. Daar zijn dure installaties voor nodig en volgens wethouder A.P. van der Eyden zit het er dik in, dat de waterprijs over vijf jaar met vijf tig percent zal zijn gestegen. Hij zei ook een voorstander te zijn van ge fluorideerd drinkwater. „Het water in de natuur is per saldo ook gefluori deerd”, aldus de wethouder, die er voorts op wees dat in niet meer dan 300 tot 500 gevallen ongefluorideerd water op tapplaatsen wordt afge haald. KINDERBOEKENWEEK ook in het Tropenmuseum. Alle kinderen die er zondag de 28-ste binnenstappen, krijgen gratis een zoek-doe-puzzel- kijk-knip en kleurboek dat hen mee voert naar de Afrika- en India-afde- ling van het museum. Er zijn die dag ook tekenfilms en de werkwinkel is open. Tussen 12 en 5 uur kan men er voor een kwartje terecht. WV de aan Zit er dan meer achter die milde houding? Dat lijkt er op. Hoewel daarover volstrekt geen zekerheid be staat, verwacht men inderdaad dat het rijk „in de loop van de komende jaren” met iets beters dan het gewraakte noodverband zal aankomen. Men wijst hiervoor naar de golf van informatie over de proble men van de grote stad, die zelfs de mannen aan het Binnenhof natte voeten moet hebben bezorgd. Dat er nog langdurig gepraat moet worden, voordat een passend medicijn is gevonden, neemt men zij het niet in dank op de koop toe. Ze wijst darabij naar de twee Itali aanse jachthonden, welk soort al 4.000 jaar voor Christus op afbeeldingen met farao’s voorkwam, maar tot voor kort de twee enige exemplaren van dit ras, die er in ons land te vinden waren. Dat is nu niet meer zo, want Sybelle („Koningin van de vruchtbaarheid en dat klopte ook wel”) werd moeder van niet minder dan elf puppies en daarvan zijn er inmiddels alweer zeven naar vrienden gegaan. WIE ZOU er bjj dit weer niet een hele dag of nacht in zijn eigen bioscoopje willen zitten om al die steengoeie films van vroeger nog eens aan zich voorbij te laten trekken? Wel, dat kan. In The Movies, een knus bioscoopje op de Haar lemmerdijk, dat men voor 75 gulden een dag of nacht (iets duurder) kan huren. Ze hebben er van alles. Van Les enfants du paradies en Hitchcock tot Mariene Dietrich als de Blauwe Engel. Het is wel raadzaam om een boterhammetje mee te nemen, want service is niet in de prijs begrepen. STUNTMAN en restaurateur Wim Wagenaar gaat maandag voor tien dagen naar de strafinrichting Banke- bosch, omdat hij niet over geldige restaurant-papieren bleek te beschik ken. Commentaar van WW; „Een krankzinnige zaak. Toen ik hier acht jaar geleden begon, waren alle ver eiste papieren er maar aangezien ze in Den Haag kennelijk niets te doen hadden, hebben ze de horecawet ver anderd”. Wagenaar die na zijn jeugd ervaring niet meer tegen het leven achter de tralies kan, is op eigen verzoek in Bankebosch geplaatst, waar hij nu een gevangenismenu wil samenstellen. Normaal komen daar uitsluitend souteneurs en mannen die een glaasje teveel op hadden. Deze week kon WW nog oud-minister Geertsema en een gezelschap van de Russische ambassade op een T-bone steak trakteren. Tijdens zijn afwezig heid krijgen de bezoekers een grote foto van Willem op hun tafel met als tekst „Le double WW en prison”. Terwijl ze zijn klaagzang op de ach terkant lezen, zal hen een glas cham pagne worden geserveerd. Ondertus sen zal zijn vriend Dimitri Frenkel Frank de honneurs waarnemen. Die heeft namelijk sinds zijn trouwdag nog iets goed te maken, want toen liet Wagenaar hem een kist bezorgen waaruit niet alleen kaviaar en cham pagne, maar ook een naakte schone Amsterdamse te voorschijn kwam. optimisten zijn het er over eens, dat het „gat” uiteindelijk nog aanzienlijk groter zal uitvallen. Met dit tempo vliegt het Amsterdam-zonder-noodverband- jes binnen de kortste tijd over de half miljard. ER IS nog iets: het gemeentebestuur voelt zich door ai dat geldgebrek machteloos en het vreest, dat deze onmacht door de bevolking wordt uitgelegd als bewijs van bestuurlijk knoeiwerk. Loco-burgemeester Verheij (CPN) ontkende heftig ,dat er louter slappe Tinussen aan het Prinsenhof zouden zitten. Het stadsbestuur, zei hij, zit in een zelfde situatie als die bakker in de hongerwinter die geen meel had om brood te bakken. Zo’n beeld spreekt de Amsterdammers aan. Nog een goeie van Verheij: „Het moet anders en vooral democratischer. Wij moeten definitief afreke nen met de gedachte dat we het zo goed weten. We moeten meer met de bevolking werken.” Een aardige weggooi-leuze, want toen iemand de wethouder vroeg of dat soms inhield dat de wijkraden meer te vertellen krjjgen, antwoordde hij: „Wij hebben zelf geen macht, dus we hebben niets om weg te geven.” Dat klinkt leuk maar in Den Haag geven ze geen cent voor dergelijke zendingskreten. Tenslotte nog enkele nieuwtjes uit de begroting: Het Gewest Groot-Amsterdam zal er volgens B. en W. niet voor 1978 komen Boomchirurgen mogen volgend jaar 150.000 op maken. Jaarlijks worden er circa 40.000 „zwarte” passa giers in bus en tram betrapt, terwijl in drie jaar in totaal 570 kaartjesautomaten zijn „gekraakt”. Het reisje langs de Rijn zal binnenkort ook weer vanuit Amsterdam mogelijk worden. Volgend jaar begint een cruise-maatschappij al met proef vaarten. Het aantal open gaten in de bebouwing van de stad bedraagt inmiddels duizend. Er komt een nieuwe tramverbinding (lijn 6) tussen het Centraal- en Amstelstation. Bus en tram vormden vorig jaar nog een verliespost van f 55 miljoen op de begroting, thans bedraagt zij het dubbele. Heel opmerkelijk. Het is aantrekkelijk om deze milde stemming te koppelen aan de aanwezigheid van Amsterdams „Godfather” in het Catshuis en de nade rende verkiezingen. Het is duidelijk, dat het partij politieke belang van Samkalden c.s. en Den Uyl c.s. niet erg gebaat is met nieuwe herfststormen uit de hoofdstad, die de oppositie in de kaart zouden spelen. Intussen ontkennen B. en W. niet dat ze bitter teleurgesteld zijn over het aanbod van de regering om oude (de rentelast van vorige tekorten) en nieuwe schulden (het openbaar vervoer) te betalen. Dat is namelijk wat anders dan een Keerpunt voor de grote steden. Het begint op maandagavond 12 november met een tentoonstelling van moderne Belgische wandtapijten in Arti et Amicitiae, Rokin 112. Deze expositie blijft overigens tot begin december. Een andere tentoonstelling gaat over de roemruchte voetbalge- vechten tussen de „oranje leeuwen” en „rode duivels” in het verleden. KNVB-voorzitter Meuleman opent dinsdag in de hal van de Spaarbank van de stad Amsterdam, Singel 548. Daar hangt van allerlei dokumenta- tiemateriaal over de tachtig duels, die er sinds 1905 zijn geweest. Het is alle maal gratis. Ook de folder die de journalist ir. Ad van Emmenes hier over heeft geschreven. Van ’s morgens negen tot ’s avonds negen kan men er tot 2 december terecht. ONDER HET motto „Get in touch with the Dutch” doet de hoofdstede lijke VVV er veel aan om buitenlan ders ook een kijkje in de Nederlandse huiskamers te laten nemen. Toeristen, die dat willen, kan dan een avond je terecht bij de veertig Amsterdamse families die wel als mini-ambassa- deur willen acteren. Hoe gaat dat? „Heel goed”, meent Najpa Schoon- heim, die voor de ingewikkelde touwtjes moet vastknopen. Ze vertelt dat het voornamelijk Amerikanen zijn die „in touch” wil len komen met de gezinnen van art sen, schrijvers, automonteurs, KLM- piloten, advocaten, leraren, bank-em- ployé’s, poppentheaterbespelers en tandartsen, waaruit het aanbod be staat. „Soms worden ze echte vrien den van elkaar.” Wel eens proble men? „Ja, vaak met leraren want die willen altijd een leraarsgezin, maar daar hebben we maar vijf van en die mensen begint het te vervelen om steeds weer over die school te moetën praten. Zij zeggen dan ook: liever geen leraren.” Het gebeurt ook wel dat buitenlanders uitsluitend interesse hebben in een familie met een Dal- matische hond en daar ga je dan als Amsterdammer met je goeie gedrag. THONHAUZER was het ook, die de spruitjes schoonmakende koningin („Truus”) voor de Barend Servetshow uitzocht en ook het majesteitelijke ele ment in „Turks Fruit” zou verzorgen. Over Truus zegt hij: „Die scène vond ik toch minder aanstootgevend dan andere dingen die je in die show zag”. Krijgt hij wel eens rare verzoeken? „Regelmatig. Laatst in de Frans Halse- mashow hadden ze iemand nodig, die met haar borsten uit het raam ging hangen. Achteraf zag je dat niet zo duidelijk. Pas is er iets voor de Vara opgenomen, waarvoor ze ook twee blote dames nodig hadden. Het is toch vaak wel een probleem om daaraan te komen. De mensen, die een hele dag uit overtui ging in een nudistenkamp rondlopen krijg je er niet voor. Die buitenlandse producenten zoeken hier meestal de co vergirl van Playboy en dat is niet zo eenvoudig. Knappe meisjes genoeg in Amsterdam, maar het is toch niet wat er op de. voorkant van zo’n blad staat”. Hij heeft nauwe banden met het tele- visiewereldje in het Gooi, waar zelfs de quiz-masters nogal eens een dozijn figu ranten nodig hebben. „Ik heb net ’n tele foontje van Teleac gekregen. Die willen mensen die ergens in een café zitten. Wat dat met Teleac te maken heeft, begrijp ik niet maar dat zien we straks wel”. De vierduizend gezichten, die uit de foto-albums en -dozen puilen, zegt hij van gezicht allemaal te kennen. „Dat wordt je beroep. Het is vaak wel zo, dat als ik ze ontmoet en hun naam noem, ze me stom aan staan te kijken, want mij kennen ze in de regel niet”. Toch wordt ook hij wel eens voor onoplosbare problemen gesteld. „Als ze vragen: heb je Eskimo’s Dan heb ik ze niet en een typische Amerikaan is ook moeilijk te vinden. Hoewel, ik heb net een hoteleigenaar ontmoet die sprekend op Bonanza leek”. Donderdagmiddag om twaalf uur bespeelt de meester-beiaardier prof. Ephrem Delmotte het carillon van het Koninklijk Paleis op de Dam. Dat concert zal hij vrijdag en zaterdag rond dat tijdstip herhalen. Donderdag is sport troef in de Apollohal, Stadi- onweg 1-5, waar de landskampioen Delta Lloyd een volleybalgevecht met de Belgische club Overspelt aangaat. Vervolgens zal de Belgische basket- balkampioen Brabo aantreden tegen Landlust. Voorts zal die avond de Vlaamse Opera in de Stadsschouwburg een uitvoering geven van „La Bo hème”. Zaterdag 17 november stapt rond het middaguur Sint Nicolaas het Am sterdamse toneel op, maar ook daar zit iets Belgisch aan, aangezien de keur groep vendelzwaaiers Tijl uit Neerpelt, de steltlopers van Merch- tem, het Oudegrote Koninklijke en Edele Kruisboogschuttersgilde van Onze Lieve Vrouw op de Zadel (heel iets anders dan „Daar komen de schutters”) en Les Vieux Gilles du Hocquet de Heiligman op zijn tocht zullen vergezellen. HIEROP AAN sluit de tentoonstelling „Dag Sinterklaasje” nabij het Rijks- museum. Deze „grap” van de mu seumdirectie is gebaseerd op twee schilderijen van Jan Steen en Richard Brakenburg met sinterklaastaferelen. Museumbezoekers kunnen dat tot 9 december gratis bekijken. Ook veel winkels zullen met dit thema worden aangekleed, terwijl verscheidene Amsterdamse restau rants Belgische gerechten serveren, niet zal ontbreken, zo is ons van bevoegde zijde verzekerd. Deze Belgische ze venklapper - de wedstrijd van zondag - meegerekend, kost een slordige 80 mille. A

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11