KAMERMUZIEK IN Jeugdorkest BEECKESTIJN .Romantisch koorwerk UIT. FILMS ia®» uit Litauen F i Zero 14 CONCERT IN HAARLEM Hans Bruin en Simon Butter LIDO DE KLERK ORKESTREERT ZELF MOUSSORGSKY LUXOR Waalse kerk VZOD-Rokatc CINEMA PALACE Mussert WITTE BIOSCOOP Frankenstein Mafketels Cabaret A- ku Brahms IJmuiden Perspekt De Waag Gemini Ivo de Wijs Jazz f li „Wwijzen 15 )0N DERD AG 2 5 OKTOBER 19 7 3 i - it w w p j J f I»’ ■c Taka Tuka Land”. uit Lit- P. ZWAANSWIJK. J Edward Fox als de Jakhals. P. ZWAANSWIJK EEN OUDESTIJL dixieland- 1 Een scène uit Frankenstein. en CHARLES BOOST Theater- Haarlem reau :iteitl In het Haarlemse Concertge bouw geeft het orkest een con cert op zondag 28 oktober, ’s avonds om 20.15 u. Een prach tig programma zal ten gehore worden gebracht. Het bevat on der andere het Concerto grosso opus 3 no. 10 van Antönio Vi valdi, het Divertimento in D grote terts (K.V. 136) van Wolf gang Amadeus Mozart, het vir tuoze vioolstuk „La Campanel la” van Nicolo Paganini en de beroemde serenade voor strijk orkest van Peter Tsjaikovsky. plan”) en Recepten Roy („die u het water in de mond laten lopen”). De show begint 27 ok tober om 24.00 uur in de To neelschuur.. f* van de twee name Butter „THE ONE ARM Boxer” is een vari ant op de bekende karatefilms in die zin dat nu de held eenarmig is. Wat verder weinig verschil in actie en bloedige ge vechten brengt zodat de film dus strikt gereserveerd blijft voor liefhebbers van het genre, (’s Nachts „De nacht der ver doemden”). I alon in I a 6 uur „I PUGNI IN TASCA” („Met de vuis ten in de zak”) is een bittere film van Marco Bellocchio, een filmer uit de school van Bertolucci die met een bijna pathologische haat vervuld is tegen de kw'asi ordelijke maatschappij. Zijn film speelt in een villa in de buurt van een Italiaans provinciestadje, waar zich een gruwelijk familiedrama afspeelt onder de nauwelijks toerekenbaar te achten gezinsleden. Vrijdagavond 22.30 uur in Smedestraat 23. „TIJDENS DE HAUSSE voor barokmuziek, was het eigenlijk beneden je stand om iets aan I de romantiek te doen. Maar zo zoetjes aan zien we toch ook lichtpuntjes in die muziek”, I zegt Albert de Klerk die op don- I derdag 1 nov. met zijn Koor I Katholiek Haarlem een concert I geeft, waarvan het programma I uit drie werken bestaat in de vorige eeuw, de bloeitijd van de romantiek, geschreven. De klok rond: Aggie, Richard Pieter en Ivo de Wijs. en met kaarsen verlicht. In de ze sfeervolle ruimte speelt Ro- senhart werk van J. S. Bach, C. P. E. Bach, Muffat, Bull Buxte hude, Froberger, Couperin, Li- don en Krebs. „FRANKENSTEIN” heet de toneelproduktie, die vrijdag- en zaterdagavond in de Toneel schuur, Smedestraat 23, Haar lem, te zien is. Het wordt ge speeld door de theatergroep Genesius uit Groningen, die één jaar bestaat en en eerder „De dienstlift” van Pinter speelde en met twee kindervoorstellin gen „De hoed” en „De Clown” fit Haarlem te zien was. MET NOG TWAALF andere steden deelt Haarlem de eer de première van een Nederlandse film te mogen beleven. Terwijl zijn „The Family” pas is uitge bracht en nog loopt, is producent Rob du Mée al weer met een nieuwe productie gekomen die, gemaakt naar een roman van Rinus Ferdinandusse, net zo heet als die comedy-thriller, n.l. „Naakt over de Schutting.” Daarbij is de succesformule van „De Inbreker”, ook een Du Mée- produktie, herhaald door het komische trio uit die films, Rijk de Gooyer, John Bluming en Jennifer Willems opnieuw in hoofdrollen te plaatsen en Frans Weisz weer als regisseur te nemen. Het verhaal van Ferdinandusse gaat over een andere onderwereld dan in „De Inbreker” de handeling bepaalde, de wereld van de pornofilmmakers, van dubieuze tv-regisseurs en sensatie-jour nalisten, maar ook nu wordt er een moord begaan en stort het drietal zich in een reeks avonturen om de schuldige te ontdekken. Met Rijk de Gooyer als eigenaar van een prethal vol trekauto- maten en ander speelgoed voor volwas senen, John Bluming als sportleraar in karate en Jennifer Willems als een on derwijzeresje dat zich eveneens bezig houdt in die sport, is weer een vrolijke en spannende film binnen het schilder achtige Amsterdamse decor ontstaan, waaraan andere beroemdheden als Adèle Bloemendaal. Ton Lensink, Silvia Kris tel, Frans Halsema en Ko van Dijk uiteenlopende prestaties bijdragen. Mor gen komen we uitvoeriger op dit nieuwe product van eigen filmactiviteit terug. „THE DAY OF the Jackal”, hier een voudigweg „De Jakhals” geheten, behan delt niets meer of minder dan een zorgvuldig beraamde moord op president Charles de Gaulle van Frankrijk in 1963. Het is bekend dat er op De Gaulle verschillende moordaanslagen zijn voor bereid of zonder succes zijn uitgevoerd. De Amerikaanse schrijver Frederick Forsyth is op dit thema gaan doorden ken en heeft een spannende bestseller geschreven, waarnaar de film gemaakt is over een bijna gselaagde aanslag, zorgvuldig voorbereid door een groep ontevreden legerofficieren, die het niet eens waren met de oplitiek van de president inzake Algerije. Zij huren een beroepsmoordenaar die tegen een kapita le beloning de zaak gaat voorbereiden en tenslotte gaat uitvoeren. Dit leidt tot een boeiende, zij het soms wat verwarrende film met Edward Fox als de gehuurde jakhals en een uiterst gevarieerde han deling die zich voortdurend verplaatst van de activiteiten van de Jakhals naar de tegenmaatregelen van de geheime politie die lucht van de samenzwering heeft gekregen. Dat alles is met veel vaardigheid en vakroutine in beeld ge bracht door Fred Zinnemann. SITARSPEELSTER Sharmistha Sen geeft pas op 9 november weer een concert in Zero, Bake- nessegracht, Haarlem.. Zé zou morgen optreden. Er zijn nu films. Twee weken terug gaf ze ook een concert in Zero en met succes. Zaterdagavond in Zorro de popgroep Acton Greene en woensdagavond 31 oktober een jam-in met Burton Greene. Klerk heeft het noch uit Rus land noch uit Engeland te pak ken kunnen krijgen. Eduard van Beinum heeft het jaren geleden bij de Haarlemsche Or- kestvereeniging ook eens ge bracht, maar ook die partituur was niet te vinden. Elisabeth Hoytink en Jules Hamel als het echtpaar Mussert. DE CHRISTELIJKE Oratori- umvereniging Haarlem geeft vanavond in het concertgebouw Haarlem „Ein Deutsches Re quiem” van Johannes Brahms onder leiding van Piet Kiel en begeleiding van het NPO. klarinettist de pianist Het zijn „Le déluge” van Saint Saens; „Josué” van Mous- sorgsky en Poolse Dansen van Borodin. Voor Koor Katholiek Haarlem is dat een opvallend programma. Geen Requiem van Mozart of andere Barokmuziek, die traditiegetrouw op het na- jaarsconcert van dit koor prijk te- „Le déluge” van Saint Saëns vertelt het verhaal van de Zondvloed. „Het is een koor werk, dat lange tijd niet op de lessenaar heeft gelegen.” aldus De Klerk. Ook uit dit stuk blijkt hoe goed de componist kon orkestreren. OP MAANDAG 29 oktober geeft het amateurtoneelgezel- schap VZOD-Rokato een voor stelling van „De troutvgelofte” van Kenneth Horne. Het gaai over de huwelijksperikelen van een moeder en dochter, die vlak voor hun trouwen in (vro lijke) moeilijkheden komen Regie heeft Paul Haanstra. ZATERDAGAVOND om half negen is er in de Waalse kerk weer een concert. Kees Rosen- haft geeft de laatste van vijf concerten op de laatste zater dag van de maand. Voor vol gend jaar staat een serie van zes concerten op de agenda. De toegang tot dit concert is ook gratis en de kerk is verwarmd avond verzorgt The Windy City Jazz Band van Siem Keijzer op vrijdagavond 26 oktober in de Haarlemse Jazzclub, Groot Hei ligland 47. De band zorgt tel kenmale voor opgewonden tafe relen, die niet in het minst te danken zijn aan de entertai- nerskwaliteiten van Keyzer, trombone en zang. Verder doen mee: Peter Visser, trompet, Ru dolf van de Bruinhorst, klari net, Ton Keyzer, banjo, Daan Bijsterveld, drums en wellicht Raymond Spruyt aan de piano. Ook zal een bekend Nederlands werk tot uitvoering komen, na melijk de Kuhnau-variaties van Hendrik Andriessen. Gezien de grote belangstelling, die er in Nederland steeds weer getoond wordt voor concerten van Rus sische orkesten, kan men zeker verwachten, dat ook het con cert van het uitnemende orkest uit Litauen door talrijke mu- ziekvrienden uit Haarlem en omgeving bezocht zal worden. DE TECHNISCHE groep Perspekt uit geeft op woensdag 31 oktober in de stadsschouwburg de eer ste voorstelling van „De val van Rabenshalle”, een roman tisch verhaal van een boosaar dig geleerde in een levensgrote kijkdoos, waarin alles beweegt. Michael Helmerhorst, Joep Kruijver en Jeanette Verschure spelen de voornaamste rollen. Ook regisseur Ide van Henin- gen heeft er een rol in. Projec tie yan cartoons, dia’s en film en mechanische muziek hebben een even belangrijk aandeel. De spelers namen de technische beelden en geluiden over; dan weer gaat het spel over in techniek. Andere medewerkers zijn Hans van de Brink, Peter Brouwer, Albert Diederik. Frans Van Heiningen en Jan Witteman. LEON WIJNKAMP, een heel, goede ragtime-gitarist (zo niet' de beste), geeft zaterdag 27 ok tober eèn staalkaartje van zijn kunnen in De Waag. Hij is pas terug uit Amerika en heeft een plaat gemaakt met Stefan Grossman. Naast ragtime speelt Wijnkamp blues, zingt en geeft een vrolijke babbel tussen de nummers. Aanvang 8 uur. OP HET PROGRAMMA de na j aarsuitvoering van christelijke oratorium vereniging IJmuiden prijken twee'werken: het Requiem van Mozart en de Messe Solennelle van Gounod. Het wordt uitgevoerd onder lei ding van Willem Wiesehahn met medewerking van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, de sopraan Rina Corne lissens, de alt Caroline van He- mert, de tenor Gerard Honig, de bas Herman Scheij en de organist Simon C. Jansen. Voorwaar een ster-bezetting. De uitvoering is op 30 oktober in de Nieuwe Kerk, Kanaalstraat, IJmuiden. HET CABARET Ivo de Wijs geeft zaterdagavond 27 oktober en volgende week zaterdag 3 november in Haarloheim, Sme destraat-23, Haarlem zijn splin ter nieuwe programma, dat tot titel meekreeg „Beschaafd amusement”. Daar zal wel weer een pesterig ondertoontje in zitten. De groep bestaat (nog steeds) uit Ivo de Wijs, Aggie Terlingen, haar componerende en piano spelende broer Pieter Nieuwint en Richard Fritschy. Het programma gaat op 1 ja nuari officieel in premiere. Met de voorstellingen in Haarlo heim wordt de show uitgepro beerd. Begin september gaf Ivo de Wijs al een voorproefje bij Koost Postema op de tv. De teksten zijn van Drs P. en Ivo de Wijs zelf. PAUL SCHEELINGS viert het vijfjarige bestaan van zijn Haarloheim, cabarettheater aan de Smedestraat 23, met een grootscheepse cabaretavond in de Haarlemse stadsschouwburg op zondag 28 oktober. De Fine Fleur van het Vaderlandse Ca- baretwezen doet er aan mee: Neeslands Hoop, Don Quishock- ing, Marnix Keppers, Tekspie- rement, Greenfield en Cook. Ivo de Wijs en Loeki Knol. Op dit programma en Haarloheims eerste lustrum komen we el ders nader terug. Bruin de drie „Phantasiestücke für Pianoforte und Klarinette”, opus 73 van Robert Schumann vertolken. Zij werden gecompo neerd in 1849, het jaar, waarin veel van Schumanns werken ontstonden. Het eerste van deze fantasieën is een gevoelige me lodieuze klarinet-cantilène, waarvoor de componist gebruik heeft gemaakt van de verras sende werking van de klank kleuren van het solo-instru- ment. Het tweede stuk is lich ter van aard en het derde wordt behalve door verfijnde fragmenten ook gekenmerkt door gedeelten met krachti ger uitdrukking. Het tweede klarinetwerk, dat vóór de pauze tot uitvoering komt is de Première Rhapsodie van Claude Debussy. Ook in dit werk, dat in 1910 voltooid werd, krijgt de klarinetklank een karakteristieke functie. Het bevat uitdrukkingsrijke muziek, welke van de solist een gevoe lige toon vraagt. Daarnaast worden aan hem grote eisen voor wat virtuoze bedrevenheid betreft gesteld. Simon Butter speelt na de pauze nog een aantrekkelij ke sonatine van Theo van Es sen, een stemmingsstuk van Charles Griffes en besluit de avond met de Sonata van Francis Poulenc. De titels van de drie delen: Allegro trista- mente, Romanza en Allegro confuoco laten er geen twijfel over bestaan, dat het hier gaat om romantisch geaarde muziek. Hans Bruin heeft voor dit con cert niet alleen als begeleider maar ook als solist een belang rijke taak op zich genomen. Ook zijn persoonlijk aandeel in het programma is gericht op het brengen van romantische muziek. Allereerst met de No velette opus 21 no. 1 van Ro bert Schumann, daarna met het Prélude opus 23 no. 4 van Ser ge Rachmaninof en dan met een Etude de concert. „La Leg- gierezza” genaamd van Franz Liszt. In een zelfde sfeer ver volgt Hans Bruin na de pauze met de Etude opus 10 no. 3 van Frédéric Chopin en met „Jar- dins sous la pluie” het impres sionistisch meesterstuk van Claude Debussy. Het is goed te weten, dat de thans 25 jaar oude Simon Buis ter te Haarlem geboren werd en zijn opleiding ontving van de bekende klarinettisten Ru Otto en Piet Honingh, eerst aan de Haarlemse Toonkunst-Mu- ziekschool, daarna aan het Am sterdamse Conservatorium. De pianist Hans Bruin is 29 jaar oud en werd geboren in Alk maar. Zijn pianistische vorming dankt hij aan de piano-paeda- gogen Jan Couvée en Piet Vin cent. TONEELGROEP CENTRUM geeft vanavond, morgen- en za terdagavond weer voorstellin gen van „Mussert” van Adriaan Venema en Peter Oosthoek. Het hele gezelschap doet mee. Jules Hamel kan men zien als een clowneske Mussert, Allard van der Scheer en Han Bentz van den Berg als twee ouderwetse conferenciers, Jacques Com mandeur als een spreekwoor den uitkramende Van Geelker ken, Elizabeth Hoytink als de truttige tante en echtgenote van Mussert en verder is als groots moment te melden, wan neer Els van Rooden als een geëxalteerde NSB-ster uitbarst in een parelend Callas-vibrato. In de Haarlemse stadsschouw burg. NEDERLANDS POPWERK staat op het filmprogramma van de Zero Ziene- ma, Bakenessergracht. Zaterdagavond om elf uur worden daar drie films getoond Een film uit 1969 van Paul v.d. Bos en Bram de Swaan over een ge sprek met John Lennon en zijn vrouw Yoko, toen ze in Amsterdam Hilton Hotel te bed lagen ter wille van de vrede. De film Kralings Lover uit 1970 van de jonge filmers Fred Hoekstra en Armand Haye over het popfestival in Kralingen bij Rotterdam. Tenslotte een film van Flip Jansen, vorig jaar ge maakt op de commune-boerderij van de groep CCC Inc. in de Peel met slapstick en romantiek. ge kwaliteit van het spel van de begaafde Litause muzikale jeugd was een complete verras sing voor de Delftse muziek- school-directeur, die maar al te goed weet hoe het over het algemeen met de muziekschool- orkesten in ons land gesteld is. In Rusland zelf, waar het onderricht voor het strijkin- strumentenspel, zoals bekend is, op zeer hoog niveau staat, be hoort het Litause jeugd-strijk orkest tot de allerbeste en sembles, waarvoor volstrekt- professionele maatstaven ge hanteerd kunnen worden. Het strijkorkest van de M. K. Ciur- lionisschool heeft reeds vele toernees in Rusland en de an dere Oost-Europese landen ge maakt. Van 22 oktober tot 5 november zal het dank zij de bemiddeling van Pierre van Hauwe in ons land concerten geven, voor het eerst in West- Europa. De Klerk staat voor niets. Hij heeft tijdens zijn bootva- kantie op het IJsselmeer ge bruikt om vanuit het klavier- uittreksel een orkesitpartituur te schrijven. Het werk, een van de twee koorwerken van Mous- sorgski op religieuze teksten, is opgedragen aan de vrouw van Rimsky Korsakof en aan die wetenschap heeft De Klerk steun gehad bij de orkestradie. „Ik heb de partituur van Mous- sorgski naast me gelegd en me zijn techniek van schrijven goed eigen gemaakt”, aldus De Klerk die zijn werk bijna zag verdrinken, toen er een lek in zijn boot ontstond en de met inkt geschreven partituur rond dreef in het water. De Klerk heeft ook eigenhandig de par tijen voor de musici van het Noordhollands Philharmonisch Orkest uitgeschreven. Het concert wordt besloten met Borodins Poolse Dansen, die meestal alleen als orkest werk worden gespeeld. Het is HET GEMINI kwartet be staande uit kleinkinderen van Hendrik Andriessen geeft vrij dagavond om half negen een concert in het Talenpraktikum Dreefzicht, Dreef 12, Haarlem. Het programma bestaat uit werk van Mozart, Marino® Ga briel Faure en Hendrik An driessen. „Frankenstein” is gebaseerd op het 19e eeuwse boek van Mary Shelly, dat zoveel ge bruikt is voor griezelfilms. Re gisseur Keith Adrian en zijn spelers leggen zich niet toe op het griezelen, maar benadruk ken het hoofdthema uit het boek: namelijk de wens van de geleerde Frankenstein om God gelijk te zijn door zelf een eigen mens te scheppen. Dat doet hij door onderdelen van lijken (een beroemd beeldhou wer, een geleerde) aan elkaar te naaien tot een yieuwe mens en deze te bezielen. Maar Fran kensteins schepping („Het Mon ster” van de film dus) is aller minst perfect. De geleerde wijst .hem af en z:'to schepping keert zich tegen zijn schepper. De groep s naar een film achtige enscenering. Dus korte scènes en een snel bewegings patroon. Er wordt gebruik ge naakt van slagwerk en blaas- i Dat laatste heeft De Klerk I eigenhandig moeten doen voor „Josué” van Moussorgski. Er moet een orkestpartituur van 1 dit koorwerk bestaan, maar De oorspronkelijk bedoeld als bal letmuziek voor koor en orkest in de opera „Prins Igor”. Behalve het NPhO werken mee de sopraan Maria Boender, de alt Sybille Raaphorst, de tenor Reinier Schweppe en de bas Ruud van der Meer. Het con cert begint om 8-15 in het Haarlems Concertgebouw. DE TWEEDE kamermuzieka- vond van de reeks, die de Vel- ser kunstkring „Voor Allen” in haar programma voor het nieu we seizoen heeft opgenomen, zal op vrijdag 2 november aan staande gegeven worden door jonge kunstenaars, met de klarinettist Simon en de pianist Hans Bruin. Beide instrumentalisten hebben reeds op kamermuziek- avonden, die zij tezamen heb ben gegeven, en ook op concer ten, waarop zij als solist met een orkest optraden, blijk gege ven van hun grote muzikaliteit en van een uitzonderlijke speelvaardigheid. Op de kamermuziekavond in het Noordelijk Koetshuis van Beeckestijn geven zij een pro gramma van bijzonder muzi kaal gehalte Hierin zijn wer ken van klarinet en piano en eveneens voor piano-solo opge nomen. De muzikale romantiek is hierin overwegend vertegen woordigd, ook voor de composi ties van componisten als De bussy en Poulenc. Ter inleiding van het concert zullen Simon Butter en Hans ALBERT DE KLERK geeft vrijdagmiddag 26 oktober om half een het voorlopig laatste pauzeconcert in de Waalse Kerk. In de kerk op het Be gijnhof speelt hij werken uit de 18e eeuw: Eberlin, Kolb, Benda, Brixi, Mozart, Haydn en Vog ler. Er is gelegenheid tot kof fiedrinken. De toegang is gratis, maar er wordt gecollecteerd voor de restauratie van de kerk. VAN DE OVERIGE films melden we de prolongatie van „Kelly’s heroes” in Frans Hals (’s nachts „De zeven maskers van de judoka”), „Angela” in Roxy (’s nachts ..Pornografie zonder masker”) „The Family” in Studio. Voor de kinderen in Palace „De laatste Robin Hood” en in Studio nog eens „Pippi in HET DUO TRIPLEX wil el ke laatste zaterdagnacht van elke maand een bont program ma geven, waarin het drieledi ge duo (Bert Bunschoten, Wig- bold Kruijver en Cees West) zijn eigen show doorspekt met optredens van gasten. Het ge heel hebben zij De Mafketel- show gedoopt naar aanleiding van hun eerste recensie in ons dagblad, waarin Jac Heijer hen een stel mafketels noemde (Heijer kreeg geen copyricht uitbetaald, maar wel een gast optreden aangeboden in een van de volgende shows). Het plaatselijk befaamde duo maakt zijn nummers nu geheel zelf, wat het ergste doet vrezen. Maar nog steeds beloven deze drie leerlingen van de Rijks Pedagogische Akademie te Haarlem „keihard amusement, puur theater” en als vanouds „cachet” en „allure”. Er zijn in deze eerste Mafketelshow vier gasten: Andreas van der Schaaf met chansons („Pas terug uit Canada en onlangs te beluiste ren via de radio”), John Elfe- rink („ongelooflijke stunts, black magie”); Ruud Kiek („goocheltrucs van het hoogste TIJDENS EEN werkbezoek aan Rusland heeft Pierre van Hauwe, directeur van de Stede lijke Muziekschool te Delft, kennis genomen van de kunst zinnige vorming, die op uitge breid artistiek terrein aan de jeugd van dit land wordt gege ven. Hij heeft onder andere een daarvoor bestemd vormingsin stituut bezocht in Vilnius, de hoofdstad van Litauen. een van de Baltische republieken, die na de tweede wereldoorlog onder super-visie van de Sovjet-repu- bliek kwamen. Het was een van de instituten in Rusland, waar bijzonder begaafde jon gens en meisjes ongeveer in de leeftijd van 14 tot 17 jaar een opleiding ontvangen in de beel dende kunsten, danskunst en de muziek. Met veertig van de leerlingen voor muziek was op II deze zo geheten M. K. Ciurlio- nisschool een strijkorkest ge- f vormd, dat onder leiding van zijn dirigent Saulius Sondeckis tijdens het bezoek van de heer Van Hauwe een concert gege ven heeft. De uitzonderlijk ho- Het strijkorkest tauen. Instrumenten, film en dia’s. De voorstellingen beginnen om half negen. fei f*

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15