Maatschappijen overwegen aanvraag bij minister Bod op Kas-As van 43 miljoen nog zeer gezond Revaluatie kost KLM 50 miljoen per jaar RAI en Bovag woedend over statiegeld voor auto's „Havenwerkers boven 55 Schoonmaken? Goed! Als Bram Broerse ’t doet! Bauknecht Ja Overleg regering- Landbouwschap over revaluatie een miljoen gulden aan prijzen PROEFSCHRIFT VAN ROTTERDAMSE ARTS OOK MARTINAIR EN TRANSAVIA DE DUPE streekvervoer op 116 miljoen geschat Tekorten voor 1974 Sommige charmante dingen nn VroW cr nog steeds. „GEEN DONDER TE MAKEN MET MILIEUZORG" Minister„Meer concurrentiekracht scheepsbouw nodig” 19 DONDERDAG 2 5 OKTOBER 18 1973 m s D. OESO am Geen nood (Van onze verkeersredactie) Zij geloven dat het wrakkenpro bleem door toedoen van statiegeld niet zal worden opgelost, maar dat het statiegeld zelf wel allebei mo gelijkheden tot fraude in zich heeft. „Met het milieu, waarover de re gering in de toelichting op dit wets ontwerp zo’n grote bezorgdheid uit spreekt, heeft het statiegeld geen donder van doen”, aldus de voor zitter van de afdeling personen auto’s van de RAI, A. Meijer, gis teren in Den Haag. I Schoonmakers/dienstverleners Bram Broerse b.v. Zaandam/telefoon 075-123468 Makkelijk praten (Van onze verkeersredactie) DEN HAAG De revaluatie van de gulden zal de KLM per jaar zo’n 40 tot 50 miljoen gulden kosten. Martinair zal ook moeten rekenen op een flinke schadepost, terwijl de luchtvaartmaatschappij Transavia nauwelijks nadelige effecten zal ondervinden. Dat heeft staatssecre taris Westerterp van Verkeer en Waterstaat de Tweede Kamer gis teren laten weten. i i i n ■i i W I ihk iTIE Olieprijzen wellicht spoedig omhoog taald ADVERTENTIE it: :eker- .e uit- 15 in ADVERTENTIE DR. J. BAART t Vertegenwoordigers van RAI en Bovag op de gisteren gehouden persconferentie. In het midden de heer A. Meyer. Volgens de bestaande prijsbeschikkin- gen moeten ook de oliemaatschappijen een maand van tevoren voornemens tot prijsverhoging bij de minister melden. Het is niet onmogelijk dat zij dit nog deze maand zullen doen, zodat de verho gingen dan wellicht eind november moe ten ingaan. weet wat vrouwen wensen n zijn jelijk» ir. be. Be. rdam. n: 46 ijk: in percentages van mensen, die boven hun capaciteit werken, in de twee groepen. Bij de 55- tot 59-jarigen was dat namelijk veertig percent, bij d« ouderen maar 27 percent. Een belangrijk facet is overigens wel, dat er goede voorlichting komt aan de bazen en ploegleiders op de kade wat precies licht werk is. Nu zie je nog heel vaak, dat men sen zogenaamd licht werk krijgen dat, door het tempo waarin het moet worden gedaan, gewoon zwaar werk is.” De laatste prijswijzigingen voor olie- produkten gingen eind september in. Toen ging de benzineprijs iets omlaag, de huisbrandolie steeg in prijs. Gesrfiat wordt dat de prijsverhogende werking zal uitlopen op een gemiddelde van 20 tot 25 gulden per ton-produkt, oftewel 2 tot 3 cent per liter-produkt. Onderling zullen per produkt grote verschillen be staan in de prijsverhoging, dat hangt van het bestanddeel der kosten af. Naar mate een produkt meer bewerkingen eist en kostbaarder is, zal het effect ook minder worden. Het verlies van de KLM zou veroor zaakt worden door lagere inkomsten omdat de buitenlandse tarieven in de oude koerswaarde zjjn uitgedrukt. Overi gens zou de KLM volgens de minister het voordeel hebben van lagere bedrijfs kosten, zodat verlies beperkt kan blijven tot de genoemde 40 tot 50 miljoen gul den per jaar. Het EBW is daarbij uitgegaan van een loonkostenstijging van 10 percent. Gaat men uit van een loonkostenstijging van bijvoorbeeld 13 percent, dan kan het tekort volgens het EBW op 121,4 miljoen gulden worden geraamd. Zoals bekend is in de begroting van Verkeer en Waterstaat voor 1974 aan rijksbijdrage voor het streekvervoer op genomen een bedrag van 113,2 miljoen gulden. DEN HAAG (ANP). „Gezien de be staande onzekerheid over het effectieve revaluatiepercentage en de omvang van het voordeel voor de landbouw en tuin bouw van de matiging van de inflatie acht de regering het thans niet verant woord om in de sfeer van de omzetbe lasting getroffen tegemoetkomingen uit te breiden. (Van onze redactie economie) DEN HAAG Er is bij de minister van Economische Zaken nog geen prijsverhoging voor olieprodukten aangevraagd. Wel wijzen tekenen erop dat de oliemaatschappijen bezig zijn zich voor te bereiden op de indiening van zo’n aanvraag. Reden daarvoor zal voornamelijk zijn de hogere prijzen die de olieproducerende landen voor de uitgevoerde ruwe olie vragen. Over niet al te lange termijn (wellicht een maand) zullen de prijzen zeker moeten worden verhoogd, zo verwachten insiders. De uitvoerstop van Arabische landen zal nog geen direct effect hebben. DEN HAAG RAI en Bovag vinden het wetsvoorstel voor statie geld op nieuwe auto’s „een van de onoprechtste van de laatste jaren”. DEN HAAG (ANP). Het tekort het streekvervoer wordt voor 1974 ge raamd op 116,9 miljoen gulden. Dit staat in een gisteren gereedgekomen nota van het Economisch Bureau voor het Weg en Watervervoer. De KNVTO heeft de nota aangeboden aan de minister van Verkeer en Waterstaat en de vaste com missies voor verkeer en waterstaat van de Tweede en de Eerste Kamer. „We stuitten bij het onderzoek”, aldus Baart, „wel op een boel angst. Het is natuurlijk niet zo’n aanlokke lijk vooruitzicht om aan een onder zoek mee te doen als je van jezelf het idee hebt, dat je heel goed kan meekomen. Een groot aantal van de adviezen, om naar de huisarts te gaan, of om een dieet te volgen, te stoppen met roken en zo, zijn ons in dank afgenomen. Een collega van mij hier bij de BGD, A. Schelling, is bezig om de effecten van deze advie zen uit te pluizen. Dat zal te zijner tijd ook tot een proefschrift leiden.” „Wat me ook is opgevallen: een nog grote onbekendheid met de socia le wetgeving. Angst om geen geld te krijgen en zo. Een paar keer, als er sprake was van mensen die echt wel wat klachten hadden, maar die daar mee toch niet naar de dokter waren gegaan, kreeg ik te horen: ja, dokter, maar u hebt makkelijk praten, u hebt de crisis niet meegemaakt. Dus het ten' onrechte nog steeds levende gevoel: wie zijn mond opendoet, die gaat eruit. zijn. Het ziet er nog niet naar uit dat de buffervoorraad (wettelijk moet er voor 65 dagen reserve zijn) snel moeten wor den aangesproken. Moeten er noodmaat regelen worden genomen, dan ontstaat een bijkomende prijsverhogende tendens, maar daarvan mogen de nadelen niet op de consument worden verhaald. minister in een moeilijken concurrentie positie geraken in de komende maanden. Transavia, dat voor het grootste deel Nederlandse inkomsten heeft, zou geen groot nadelig effect ondervinden van de revaluatie. Ook de scheepvaart, het wegvervoer en de binnenvaart lijden schade door de revaluatie van de gulden, liet de be windsman weten. Het wegvërvoer en de binnenvaart op Duitsland komt volgens hem altijd nog voordelig uit omdat Duitsland eerder al de mark heeft gere valueerd. Het vervoer naar andere be stemmingen zou volgens hem inderdaad wel moeilijker kunnen worden. De bewinsdman voelt er niets voor om de getroffen bedrijfstakken door tijdelij ke maatregelen te compenseren. De Tweede-Kamerleden Smid-Kroes en Kro ning van de VVD hadden hem daarom gevraagd. „De vervoersbedrijven zijn door hun internationale karakter steeds blootgesteld aan al dan niet verwachte wijzigingen in de wisselkoersverhouding van de valuta’s die voor hen van belang zijn”, stelt Westerterp. Valutarisico’s be horen nu eenmaal tot het ondernemers- risico, vindt hij. De dringende noodzaak een oplossing te vinden voor het verminderen van de olieaanvoer door het conflict in het Midden-Oosten. zal ook het onderwerp zijn van de OESO-vergadering vandaag en morgen in Parijs van de belangrijk ste westelijke industriële landen en Ja pan. De vergadering staat onder leiding van de Nederlander mr. L. G. Wansink, di- recteur-generaal van de directie energie voorziening van het ministerie van Eco» nomische Zaken. Martinair, met relatief vee! buiten landse opdrachtgevers, zal volgens de ROTTERDAM. „Er zijn geen medische aanwijzingen om havenar beiders, die over het algemeen licha melijk zwaar werk doen, vervroegd met pensioen te laten gaan. Het scheppen van de mogelijkheid om op latere leeftijd lichter werk te doen, gekoppeld aan een regelmatige indivi duele gezondheidscontrole, zijn vol doende om de havenwerker veilig naar zijn 65ste jaar te loodsen.” Dat staat althans in een onderzoek, dat de 38-jarige Rotterdamse arts J. Baart, werkzaam bij de Bedrijfsge neeskundige dienst voor de haven (BGD), in de afgelopen tweeëneenhalf jaar heeft uitgevoerd bij ruim vijf honderd Rotterdamse havenarbeiders in de leeftijd van 55 tot 65 jaar. Baart promoveerde gisteren aan de Rotterdamse Erasmusuniversiteit op dit onderzoek. „Eén onderzoek”, zegt hij ter toe lichting, „is natuurlijk géén onder zoek. Het is de bedoeling, dat hieruit een vorm van individuele begeleiding resulteert, die het mogelijk maakt de man na zijn 55ste periodiek op de hart-, vaat- en longfuncties te con troleren. Een van de resultaten van dit onderzoek is, dat dat praktisch mogelijk is gebleken.” De concltisie, dat vervroegde pensi onering medisch gezien niet nodig is, kan mede op grond daarvan nog worden uitgebreid met vast te stellen, dat ook een uitbreiding van algemene maatregelen, naast de vrijstelling van zwaar werk voor ouderen dan 59 jaar, die sinds januari 1971 bestaat, niet nodig is. Alleen moet de moge lijkheid bestaan om in individuele gevallen ook op jongere leeftijd een degelijke vrijstelling te geven. Het onderzoek is mede het gevolg Het comité moet beslissen of er wer kelijk sprake is van een noodsituatie en of de tijd is aangebroken de overeen komsten voor een verdeling van de olie in werking te stellen, die bestaan sinds de Suez-crisis in 1956. In Den Haag gelooft men echter niet dat het comité er in Parijs uit zal komen gezien de onduidelijke situatie. Het is namelijk nog steeds niet geheel duidelijk wat de olieboycot precies inhoudt. Het is in dit stadium nog niet te zegen hoeveel (bijvoorbeeld) dan de benzineprijs zal gaan stijgen of de prijs van huisbrandolie. Nog minder is te zeggen of de voortdurende opwaartse tendens nu ook een merkbaar effect moet hebben op uit aardolie afgeleide produkten als kunststoffen, medicamen ten, textiel vezels en dergelijke. In die sector is de doorwerking meestal van langdurige aard. Bauknecht weet wat vrouwen wensen. Elke week te winnen in de Nationale Aktie Natuur: Bauknecht-apparaten tot een waarde van ƒ850.- naar keuze, bijvoorbeeld dit schoonblijvend elektrisch fornuis. Een geschenk van Bauknecht Nederland BV, Tramsingel 88. Breda, m.i.v. jan. ’74 Karolusstraat 14, Oosterhout (NB). van de bezinning op de positie van de oudere hayenwerknemer, die aan het eind van de jaren zestig leidde tot de instelling van een „commissie oudere werknemers” van bonden en werkge vers in Rotterdam en Amsterdam. Dat heeft geresulteerd in de algeme ne vrijstelling van zwaar werk tij dens de laatste vijf jaar voor de pensionering. Het nadere onderzoek naar individuele begeleiding is een Rotterdams initiatief. Het gunstige effect van die algeme ne vrijstelling valt, aldus Baarts eer ste proefschriftconclusie, meteen uit de cijfers op te maken. Hij zegt daarover: „Dat blijkt uit het verschil De regering zal tegen 1 april de balans opmaken van de gevolgen die de getrof fen maatregelen voor de agrarische sec tor hebben gehad.” Aldus een communi qué, gisteren uitgegeven na het overleg, gevoerd tussen een regeringsdelegatie en het Landbouwschap over de revaluatie- compensatie voor de boeren. Zowel de RAI als de wegvervoerders hebben inmiddels de vaste Tweede-Ka- mercommissie voor verkeer gevraagd in een hoorzitting hun bezwaren tegen het statiegeld uiteen te mogen zetten. Voorts heeft de RAI „harde acties” in het hoofd. Op de persconferentie van giste ren noemde de heer Meijer het statie geld „een budgettaire manipulatie, om dat het statiegeld niet als belasting, maar als heffing is gepresenteerd. Daar door denkt men met het statiegeld de algemene middelen te kunnen verster ken buiten bezwaar van de als maxi mum genoemde belastingdrukstijging van 0,6 percent voor volgend jaar.” Als over een jaar of acht, negen het aantal statiegeldwrakken groter is dan het aantal wrakken zonder statiegeld eerder hoeft men dat niet te verwach ten gezien de gemiddelde levensduur van negen jaar per auto is de kans groot dat slopers geen statiegeldloze wrakken meer zullen accepteren, omdat aan het kentekenbewijs geen 200 gulden kan worden verdiend. Dat betekent, aldus RAI en Bovag, dat de laatste eigenaar van de auto zijn statiegeld wel kan af schrijven terwijl de andere categorie maar moet zien van zijn wrak af te komen. Dat wordt betalen of langs de weg deponeren, „want met een wrak zeul je niet zo makkelijk.” Aldus minister Lubbers van Economi sche Zaken gisteren tijdens een aan scheepsbouw gewijde bijeenkomst van de drie industriebonden. De politiek van herstructurering, die de regering de laat ste jaren heeft gevolgd, is op lange termijn voor de scheepsbouw de enige gezonde. Dat blijkt wel uit het feit dat ook bij andere Europese landen dit besef nu leeft, nadat Frankrijk en Nederland daarmee vooruitliepen. Reden voor dit streven was ook verbetering van de concurrentiekracht, een noodzaak die des te dwingender wordt, wil de Neder landse scheepsbouw ook in tijden van overcapaciteit zijn mannetje staan, aldus de bewindsman. Op de Amsterdamse beurs werd het laatst 133,50 per certificaat betaald, terwijl de aandelen op naam op 140 niet te slijten waren. Met het bod is een bedrag gemoeid van f 43,75 mln. DEN HAAG. De Nederlandse scheepsbouw moet meer c oncurrentie- kraclit ontwikkelen. Dat is absoluut noodzakelijk om de internationale race vol te houden, waarvoor niet bij voort during een beroep op de staatskas kan worden gedaan. Van een gevolg der Arabische olieboy- cotten voor ons land op de prijzen is direct nog geen sprake. De voorraad is ruim, zodat er nog geen nood lijkt te (Van onze redactie economie) AMSTERDAM (ANP). De Vereni ging voor de Effectenhandel wil per aandeel of certificaat Kas-Associatie van nominaal f 50 in contanten f 175 betalen, zo heeft de Vereniging nu bekendge maakt. Statiegeld op nieuwe en gebruikte in gevoerde personen- en bedrijfsauto’s moet, zo wil de regering blijkens het vorige week ingediende wetsontwerp, volgend jaar 100 miljoen gulden opbren gen, een budgettair voordeel van 200 gulden per auto. De wet moet op 1 januari 1974 van kracht worden. Volgens de heer Hustinx van de RAI is men al volop bezig nieuwe kentekenbewijzen te drukken waarop de vermelding voor komt dat het statiegeld is betaald. In het vervolg moet dan deel 1 van het kente kenbewijs zichtbaar in de auto achter blijven als de bestuurder zich er buiten bevindt. Een wetsontwerpwijziging van de kentekenplicht is eveneens onlangs bij de Kamer ingediend. Het kentekenregister zal door het sta tiegeld niet worden gezuiverd, aldus RAT en Bovag, eveneens met verwijzing naar de argumenten die de regering in de toelichting op het wetsontwerp daarvoor aan voert. „Het is wei zo dat een gezui verd kentekenregister de overheid een besparing geeft van 100 miljoen gulden juist het bedrag dat het statiegeld volgend jaar zal moeten opbrengen. Men kan het statiegeld nu beschouwen als een boete voor de autorijder op een nalatigheid van de overheid, zolang het als middel moet dienen om het kente kenregister te zuiveren.”

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 19