William Gow eiste andere voetbalshirts Bayern ook tegen Dresden Doelpunt Mulder magere basis voor Sofia in impasse Theo de Jong geplaagd door oude blessure Ook Van Daele niet subliem als ausputzer Blankenburg nog lang geen Nederlander Opvallende metamorfose na rust Feyenoords redding I '‘W M- 23 ONDE R D AG 2 5 OKTOBER 19 73 Realiteit Teleurstellend Breekpunt Metamorfose Geen overleg ;.p.d. -.Ut PJM, (Van onze sportredactie) AJAX DWONG NU GEEN GELUK AF In de beide 16.000 toe- (Van onze sportredactie) Am- (Van onze sportredactie) MARC SERNÉ ons jfoon derde goal, komt met opgeheven armen op Van Hanegem af. Doelman Pocialik zit verslagen op de grond. Jn het doel Boskamp. hij werd vervanger omdat Jordanov zijn onderarm brak toen Jan Mulder („ik geef toe dat het een onbeheerste actie was al lokte die stopper het wel uit door de bal te zacht terug te spelen” te hard doorging, al een indicatie dat de rust en fantasie, in het verleden altijd de garantie voor succes, ditmaal ontbra ken. Hoge ballen waren een voortduren de prooi voor het versterkte defensie- centrum (Penev, Kolev en Jankov), zoals ook de afstandschoten uit tweede lijn zinloos waren. Knobel: „Het elftal speelt onder een mentale druk. Het moet anders gespeeld worden dan vroeger en als het dan niet lukt dan sluipt de ontmoediging binnen. Ik probeer geen excuses te vinden maar ik constateer alleen feiten. En dan is de realiteit dat je je niet kunt permitte ren om in dit soort wedstrijden zoveel kansen te missen.” nini- van iüijiHtrafc amen e on- De Jong: „Over die blessure heb ik aanvankelijk niets gezegd, maar het werd op het laatst toch een beetje te gek. Ik liep te verrekken van de pijn. Na twee weken rust leek alles weer in orde, maar nu begint het weer. De afgelopen dagen had ik weer behoor lijk wat last van die lies en tot kort voor de wedstrijd zag ik het helemaal niet zitten, dat ik tegen Gwardia zou kunnen spelen”. Blankenburg: „Het is voor mij wel zeker dat je als Rep die strafschop er in had geschoten veel gemakkelijker was gaan voetballen. Dat is logisch. Maar die strafschop zat niet. Dat is de realiteit waarmee we te doen hebben.” In alle drie doelpunten had Wim van Hanegem een werkzaam aandeel. Na veertien minuten werkte zijn aanwezig heid in het Poolse strafschopgebied bij een voorzet van rechts zo verwarrend, dat de bal voor de voeten van Lex Schoenmaker caramboleerde, die vervol gens keihard inschoot. Schoenmaker kreeg op dat moment eindelijk een beet je genoegdoening voor zijn onfortuinlij ke optreden in de eerste helft, toen hij een paar mogelijkheden had gemist. Doorkopballetjes van Van Hanegem hij won vrijwel alle kopduels en was als zodanig buitengewoon nuttig, want de strijdwijze van Feyenoord in de tweede helft bestond voor een groot uit het lanceren van hoge voorzetten in de richting centrum steldén achtereen volgens Theo de Jong (71ste minuut fraai schot) en weer Schoenmaker (85ste minuut, kopbal) in staat Feyenoord naai een 3-1 voorsprong te tillen. Opvallender dan de drie doelpunten die Feyenoord in die tweede helft scoor de was de totale metamorfose van de Ajax-aanvoerder Piet Keizer rent op arbiter Gow af nadat hij een doelpunt van Suurbier heeft afgekeurd wegens buitenspel van Neeskens. Daarna wordt de man uit Wales belaagd d.oor de Ajacieden Mulder, Rep, Suurbier, Neeskens en Haan. Op de onderste foto wringt de scheidsrechter zich uit de spelerskluwen los om naar de middenstip te rennen. Een van de vertwijfelde gevechten van Jan Mulder met de CSKA- defensie. Hier hebben toch wel drie Bulgaren het nakijken bij een verrassende schijnbeweging van de Ajax-spits. Het toonde nogmaals aan hoe belang rijk zelfvertrouwen is. Zelfs op dit nog steeds absolute topniveau waarop Ajax voetbalt. Heerste er vroeger de zekerheid dat er vroeg of laat een beslissing gefor ceerd kon worden (Celtic, Bayern München, beide duels die pas laat in de tweede helft beslist werden), nu was er onrust. Het Ajax in zijn absolute hoog tijdagen toen het de wereld veroverde met een totaal ander voetbal bezat de mogelijkheden om onder iedere omstan digheid zijn eigen spel te blijven spelen. Dat was een onderdeel van de klasse waar Ajax respect mee afdwong. Tijden die met een opmerkelijk herstellende Mulder, want hoeveel kansen hij dan ook miste zijn acties worden steeds ver rassender en gevaarlijker, zelfs nog kun nen terugkeren ook. Hoewel het natuur lijk bedenkelijk bleef dat Ajax tegen deze beslist niet imponerende tegenstan der geen voldoende afstand kon nemen. Dat is nou precies het verschil tussen geluk afdwingen en het zoals gisteravond niet hebben. Aanvallend ging het helemaal niet in die eerste helft, maar ik heb toch geen moment overwogen om bijvoorbeeld Van Daele naar voren te halen. Dan zou ik zondag misschien weer naar een nieu we ausputzer hebben moeten zoeken. BERT BREVOORD Op dat moment knapte er iets bij Ajax. Nog schichtiger ging het elftal op jacht naar een tweede treffer. Die kwam ook toen Wim Suurbier. met een schitte rende afstandlob Jordanov nogmaals kans loos liet, maar arbiter Gow zag Nees kens buitenspel staan. Nog één keer ging de bal schitterend rond in een ouder wetse vierhoekscombinatie waarna Haan naast schuiverde voordat Ajax ieder overleg in zijn acties kwijtraakte. Het laatste kwartier waren de stereotiepe hoge ballen voor het doel van Filipov, AMSTERDAM. Horst Blanken burg moet het Nederlands, elftal voorlopig maar uit zijn hoofd zetten. Het gaat namelijk nog minstens een half jaar duren voordat er een beslis sing valt om de Duitser het Neder landerschap te geven. Er is ook geen sprake van dat het Nederlanderschap van Blankenburg een formaliteit wordt. De Eerste en Tweede Kamer moeten hun toestemming hiervoor geven. Als alles meezit kan Blanken burg voor de eindronden van het wereldtoernooi wel Nederlander wor den maar dan zal dat via een ver snelde procedure moeten gebeuren. Dat laatste is echter uiterst onwaar schijnlijk. De Ajacieden hebben zich nogal opge wonden over een aantal uitlatingen van enkele ere-divisie trainers na de wed strijd Ajax-PSV. Na afloop constateerden sommige topdocenten dat Mühren, Haan (uitgerekend hij was in de combinatie sterk op Cruyff georiënteerd) en Blan kenburg (nu Ajax zijn tegenstander niet meer constant onder druk kan houden kan hij aanvallend veel minder initiatief ontplooien) eigenlijk waren teruggezakt tot een bedenkelijk peil na het vertrek van nummer veertien. Ook tegen CSKA schitterde dit trio bepaald niet. Haan, die al weken naar zijn vorm loop te zoeken voetbalde zeker beneden zijn ni veau. Zelfs al in de periode dat Ajax zich leek te rehabiliteren voor enkele stroeve competitieresultaten. Maar ook dit trio was afhankelijk van de team- prestatie, die aanvankelijk opmerkelijke hoogtepunten vertoonde, voordat de on rust Ajax besloop. ROTTERDAM. Bij het rijtje niet fitte Feyenoorders behoort ook weer Theo de Jong. De middenvelder, wiens prestatiecurve de laatste tijd een duidelijk stijgende lijn vertoonde, ondervindt sinds twee weken weer last van de liesblessure, die hem in de eerste fase van de competitie par ten speelde. l!" •-ei. -^■Sur-Stihi::---.n u.-uiaü:...!.u_:ag. ;r-- Feyenoord heeft afstand genomen van Gwardia. Lex Schoenmaker, de maker van de Met Ressel als rechterspits (zijn komst kostte Harry Vos zijn plaats) en Henk Wery nu op de linkervleugel slaagde De Oostduitse titelhouder had bij de rust een 32 voorsprong door doelpunten van Sachse (2) en Heidler, waar doelpunten van Hoffmann en Dürnberger tegenover stonden. Roth en Müller zorgden er na de rust voor dat Bayern niet al op eigen terrein in een uitzichtloze positie werd gema noeuvreerd. Voor een grote verrassing zorgde de pretentieloze Deense kampioen Vel je BK, die kans zag het eens zo machtige Celtic in Glasgow een 0—0 gelijkspel af te dwingen. De uitvallen van Velje waren zelfs gevaarlijker dan de weliswaar massale, maar krachteloze Schotse stormlopen. An dere verrassing -ook de magere 10 zege van Ajax op CSKA Sofia valt onder die noemer - was het 11 gelijke spel van Benfica in Lissabon tegen het Hongaarse Ujpest Dosza. Ujpest nam de leiding door Toth, maar Eusebio maakte gelijk. Voor FC Brugge is het bereiken van de kwartfinales ook nog lang geen uitgemaakte zaak. De Belgen kwamen in eigen huis tegen FC Basel slechts tot een 21 zege door doel punten van Carteus en Thio (straf schop). Odermatt scoorde, ook al uit een strafschop, tegen. Liverpool, momenteel stroef draai end, verloor in Belgrado met 21 van Rode Ster. Atletico Madrid, dat in Boekarest met 20 van Dynamo won, is eigenlijk de enige club die zich een werkelijk florissante uit gangspositie heeft verschaft. Niets leek er aan de hand nadat Jan Mulder een wegdraaiende vrije trap van Rep op enkele meters van doelman Jor danov ineens langs de kansloze Bulgaar se doelman verlengde. Ook al niet omdat Keizer slechts enkele ogenblikken daar voor een voorzet van Suurbier tegen de lat had gekopt. Later was het weer de beurt aan Mulder. Hij wilde een pass terugleggen op een meegekomen aanval ler toen hij zelf in kansrijke positie door Keizer was gemanoeuvreerd. Mulder: „Het is ergerlijk. Ik mis een enorm balgevoel op dit moment. Ik word er zo langzamerhand razend over. Ik heb een doelpunt gemaakt ja, maar heb je soms ook gezien hoeveel kansen ik gemist heb?” Ressef: „Mijnheer Coerver zei tegen mij dat het niet beroerder zou kunnen gaan dan in de eerste helft en dat ik het maar moest proberen. Kort voor de wedstrijd hoorde ik, dat ik als wisselspe ler naar de bank moest. Het is me meegevallen, ik geloof niet dat de enkel ernstig is geforceerd.” En Coerver: „Die enkel van Ressel is in de uitwedstrijd tegen De Graafschap, toen hij zich niet wilde laten vervangen, al zo verprutst, dat deze halve wedstrijd er nog wel bij kon.” Ook Knobel beseft dat. Hij wenste zich niet te verschuilen achter blessures van Keizer, in het midden van de twee de helft vervangen door Arnold Mühren, Gerrie Mühren, Krol en Nees kens. Het Ajax van nu heeft nog niet het niveau van vorig seizoen bereikt hoewel daar niet al te rampzalige con clusies aan verbonden dienen te worden voor de return in Sofia. CSKA toonde zich gisteravond in de tweede confronta tie met de hogepriesters van het moder ne voetbal een wat flexibeler en beter spelende tegenstander dan vorig seizoen. De aanvalsverrichtingen van CSKA, dat in feite alleen in Zekov en Maraschliev twee echte spitsen had, waren echter bijzonder teleurstellend. Uitgespeelde kansen deden zich voor het doel van Stuy niet voor. De Ajax-doelman maak te de summiere afstandschoten gemak kelijk onschadelijk. De simpele manier waarop de spitsen zich vaak door de Ajax’laatste lijn buitenspel lieten zetten maakten ook duidelijk dat het verschil in vele opzichten nog erg groot is. De contra-attaque van Ajax zal dan misschien in Sofia minder dodelijk zijn dan vorig jaar (toen uitgerekend Cruyff één van zijn beste wedstrijden, uit wat zijn grootste blessureseizoen zou worden, speelde) er gaapt toch nog wel zo’n kwaliteitskloof tussen beide elftallen die het niet aannemelijk maakt dat het nu allemaal al afgelopen is voor de Am sterdammers. Hoewel Gerrit Mühren ook hier de terechte restrictie maakt als hij zegt „Vorig jaar hebben wij met die doelpunten van Keizer en Swart in Sofia bij die 3-1 overwinning niet te klagen gehad over fortuin. Alleen die treffer van Haan uit een lobje van Cruyfi was schitterend.” Maar was Arie Haan gisteravond niet de zwakste Aja- cied? Het breekpunt lag echter niet bij Mulder maar bij Johnny Rep. CSKA’s middenvelder Jankov maakte a la Deij- kers hands en de Welshman Gow legde de bal op de penaltystip. Zonder enige rust en overleg, alsof Ajax gistersavond zijn eerste Europa-cupwedstrijd speelde, zonder concentratie ook joeg de anders juist in dit soort situaties zo koelbloedi ge Rep de bal te zacht in de hoek waar de bal via de paal en de doelman weer in het veld terecht kwam. Gerri Mühren: „Ik dacht Rep heeft er al twee met succes genomen dus laat hij deze er ook maar inschieten.” En Rep: „De hoek was wel goed gekozen. Misschien was de inzet alleen wat te gehaast. Voordat ik schoot had ik al drie keer gehoord waar ik moest schieten. Ook dat maakte mij nerveus”. Uitleg van Wief Coerver over de ver rassende opdracht die Harry Vos de eerste helft meekreeg: „Ik wist dat die Polen zonder rechtsbuiten plegen te spe len. Als Kristensen fit was geweest, zou ik Harry Vos buiten de ploeg hebben gelaten. Dat kon ik nu natuurlijk niei doen. AMSTERDAM. Scheidsrechter William Gow liet zijn aanwezigheid voor en tijdens AjaxCSKA duide lijk blijken. Niet alleen hield hij het duel erg strak, wat de Bulgaar De- nev een gele kaart opleverde toen hij opmerkingen op de leiding maakte, maar bovendien dreigde hij dat er helemaal geen Europa-cup wedstrijd zou gespeeld worden als de Bulgaren niet van shirt zouden verwisselen. Het rode tenue van CSKA leek teveel op dat van Ajax en de heer Gow liet de 35000 toeschouwers via de speaker meedelen dat hier eerst een oplossing voor gevonden diende te worden. Gastheer Amsterdam bood uitkomst. De Bulgaren, die slechts één tenue tot hun beschikking hadden, kregen de reserveshirtjes van FC Amsterdam aangeboden, zodat aan de wens van de scheidsrechter voldaan was. ploeg ten opzichte van de eerste 45 minuten. Tegenover de lusteloze forma tie, die bij het rustsignaal van de matig leidende Portugees Campos een strie mend fluitconcert van de schouwers oogstte, stond een ploeg die van inzet bruiste letterlijk neer knokte. Feyenoord kwam daarmee tegemoet aan een geliefde theo rie van Wiel Coerver: als je een tegen stander niet weg kunt spelen, moet je hem weg vechten, in de goede zin van het woord. Dat laatste werd 10 min. voor tijd door Joop van Daele even vergeten, Van Daele blesseerde verdediger Michal- lik bij een onbeheerste charge zodanig, dat de Pool per brancard werd afge voerd en naar een ziekenhuis moest wor den gebracht. Gwardia-trainer Konce- wicz: „Wat er precies met Michallik aan de hand is weet ik niet, maar het zou me niet verbazen als hij zijn knieschijf gebroken heeft.” Dat pessisimise bleek voorbarig want van een breuk bleek bij nader inzien geen sprake. Desondanks lijken voor Gwardia de vooruitzichten voor de return, weinig rooskleurig. Ook in Warschau kan Gwardia over veertien dagen nog niet beschikken over hei geschorste duo Zmuda-Wisnieski en wellicht ook nog niet over Kraska, die er gisteravond ook al niet bij kon zijn”. En de formatie die nu in het veld stond, lijkt niet in staat het nadelige saldo van twee doelpunten weg te werken. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Zelfs CSKA’s Stefan Boskov wist tenslotte niet wat hij met Ajax aan moest. De technisch directeur van de Bulgaarse kam- pioensploeg realiseerde zich zaterdagavond na PSV al dat het „alterna tieve Ajax” nog lang niet de flitsende équipe vertegenwoordigt die op zo’n spectaculaire manier wereldfaam heeft verworven door naar drie Euro pese bekertriomfen te snellen. Toch kon Boskov bepaalde zaken niet plaatsen. Dit getuigde ook zijn enige zinnige uitspraak na het perspectiei dat een 1—0 nederlaag in een uitwedstrijd nu eenmaal voor zijn elftal voor de return in Sofia biedt en hij opmerkte: „Ajax mag dan misschien niet meer zijn wat het is geweest. Maar het is toch nog sterk. Zeer sterk. (Van onze sportredactie) MÜNCHEN. De confrontatie van Bayern München en Dynamo Dresden, in de beide Duitslanden als „wedstrijd van de eeuw” aangekon- digd, heeft nog eens duidelijk ge maakt, dat de Westduitse kampioen met name in verdedigend opzicht in een impasse verkeert. Bayern won deel één van de prestigeslag welis waar met 43, maar zal zeker niet met een gerust hart aan de return in Dresden beginnen. Toch was niet de entree van Peter Ressel alleen de aanleiding tot de om mekeer van een wedstrijd, die in de eerste 45 minuten voor Feyenoord uiter mate belabberd was verlopen. De totaal ontwrichte voorhoede behalve Ressel ontbrak ook de zieke Kristensen, waar door linkervleugelverdediger Harry Vos zo’n beetje als linkerspits fungeerde zag geen kans het de toch verre van imponerende defensie van Gwardia moeilijk te maken. En het sombere beeld werd nog eens extra somber, toen de zeer matige Poolse formatie tien minuten voor de rust na een aanval over links kans zag door toedoen van aanvoerder Szymczak de score open te breken. Szymczak passeerde Treytel-ver- dringer Ger Reitsma („ik had er eerder uit moeten komen, ik voel me schuldig aan dat doelpunt”) passeerde. Overigens behoefde Reitsma zich niet alleen verantwoordelijk voor de Poolse openingstreffer te voelen, want aan de pass van invaller Kwasniewiski (al na twintig minuten in het veld gekomen voor Masztaler) was een verre van kor date reactie van de als ausputzer weer in genade aangenomen Joop van Daele voorafgegaan. Een tweede misgreep van Van Daele, erg voorzichtig en te beducht voor het maken van fouten, leidde vlak voor rust zelfs bijna tot een tweede doelpunt van Gwardia. Reitsma ontnam de als gevaarlijk af geschilderde, maar door Rijsbergen veel sterker dan zon dag tegen Telstar! goed bewaakte spits Malkiewicz door attent uitlopen een kans. (Van. onze sportredactie) ROTTERDAM Wiel Coerver moet zich in de rust van Feyen oordGwardia Warschau wel verre van happy hebben gevoeld, toen hij Peter Ressel sommeerde zich gereed te maken om aan te treden voor de tweede helft. Res sel, al wekenlang geteisterd door een enkelblessure en afgelopen zondag in de wedstrijd tegen Tel star nog vervangen door Lex Schoenmaker, was de noodoplos sing die de Rotterdamse aanvals- linie inderdaad het karakter van een aanvalslinie moest geven. en de tegenstandei Feyenoord er na rust vrijwel onafgebro ken in grote pressie op het door doel man Pocialik dapper, maar niet altijd even sterk verdedigde heiligdom uit te oefenen. Pressievoetbal dat niet al te fraai was, maar uiteindelijk toch zoveel effect sorteerde dat de voorsprong van Gwardia werd omgezet in een voor de Rotterdammers voordelige 3-1 score. '"4 Verbaasd moeten de Bulgaren zich hebben afgevraagd hoe Ajax zoveel kan sen kon creëren en missen. Of zoals Ajax-trainer Knobel dat nogal scherp zag: „We hebben het er onderling na afloop nog over gehad, wedstrijden vorig seizoen tegen CSKA hebben wij niet zoveel mogelijkheden gehad als vanavond. Maar toen werden er wel zes doelpunten gemaakt.” i «sa

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 23