Democratie bleek niet voldoende Nixon gelast televisierede af Toetssteen voor ontspanning Steiner ook Kritiek JOVD op Van Riel „Beschermer van dubbelagent” n i Amerika betrekt ook Peking bij diplomatiek overleg kJ Kissinger in november naar China IN PLAATS DAARVAN PERSCONFERENTIE achtergrond W anhoopsof fensief Olieboycot - Geen feest Onthulling „Stern”: EVENWICHT Huis op dat de president het mo menteel te druk heeft met de ont wikkelingen in het Midden-Oosten. dat ook Peking door de Verenigde Staten in het overleg betrokken werd. te treden over de mbfr. Een benaming overigens die alleen door het westen wordt gebruikt. Oost-Europa spreekt van een „wederzijdse vermindering van strijdkrachten maatregelen in Centraal-Europa”. WASHINGTON (AP, AFP, Reu ter, DPA en UPI) Volkomen on verwacht heeft president Nixon zijn aangekondigde televisietoespraak over het Watergate-schandaal afge last. In plaats daarvan zal Nixon morgennacht om twee uur onze tijd een persconferentie houden. Als reden voor het uitstel gaf het Witte TEL AVIV/CAIRO/NEW YORK (AFP, Reuter, UPI, DPA en AP) Ondanks gemelde bestandschendingen over en weer heeft de Amerikaanse regering de indruk dat „de situatie in het Midden-Oosten rustiger wordt’ Gerald Warren, de woordvoerder van het Witte Huis, zei dit gisteravond na gfloop van de besprekingen tussen president Nixon en zijn minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger, en verscheidene contacten met de Sovjet-Unie en de partijen in het conflict. Voor het eerst werd onthuld DEN HAAG (ANP) De onderhandelingen over wederzijdse en evenwichtige vermindering van strijdkrachten, bekend door de En gelse afkorting mbfr (mutual balanced forces reductions), worden op 30 oktober in Wenen hervat. Deze onderhandelingen tussen west en oost zijn, zo meent men in Den Haag, een toetssteen voor de echt heid van de ontspanning. Sinds 1968 hebben de NAVO-landen er naar gestreefd met de landen van het Warschau-Pact in onderhandeling en bewapening en bijbehorende y te» j 1|R COMMENTAAR OP ACTUELE ZAKEN tige strijd te ontnemen stellen wij voor p- de een (Van onze redacteur in Bonn) son stort. ring is opgeheven en de cafés waren weer normaal open. Waarnemers zijn echter van oordeel dat Nixon waarschijnlijk heeft besloten tot een persconferentie in plaats van een toespraak omdat hij zich in het verleden meer ontspannen heeft getoond dan bij toespraken voor de televisie. Anderen noemen de officieel opgegeven reden een persconferentie van ge ei nd de de en ?n ie in ?n o- •r- ile ,e- or de :ot hi de in ng e- en rd n ?n ?n e- ik er 3g ies er ne de f- ;el rd tat :r- k- en ie- e- ■e- P. n- 'i- !s- an an n- e- at. ar u- lit de an ng iet iS- en Onze redacteur in Tel Aviv, mr. Jaap van Wezel, berichtte vannacht dat het normale leven in Tel Aviv weer op gang begint te komen, al zal het nog wel enige tijd duren voor de mannen weer terug zijn van het front. De verduiste- Wanneer men de volledig parate eenheden vergelijkt van de Warschau Pact-landen en de NAVO-landen, dan is er volgens het ministerie van Bui tenlandse Zaken, al geen sprake meer van evenwicht. Daarbij komt, voeg het er aan toe, dat de Warschau Pact-landen, met name de Sovjet- BONN. Nu de parlementaire com missie, die moet uitzoeken o f de SPD vorig jaar Julius Steiner heeft omge kocht om bondskanselier Brandt in het zadel te houden, leek te zijn weggezakt in een diepe slaap, komt het weekblad Stern met een schokkende onthulling. Het schrijft in zijn uitgave voor 'het komende weekeinde dat de hoofdredac teur van de concurrent Quick, Heinz van Nouhuys, zes jaar lang dubbelspion is geweest voor de inlichtingendiensten van bondsrepubliek en DDR. Inmiddels zijn zeven groepen onbewa pende VN-waarnemers op weg naar hun posities bij het Suez-kanaal. Hun aantal zal nog met 43 man tot 260 worden uitgebreid. De waarnemers zijn afkom stig uit 16 landen. In Syrië was het voor het eerst rustig nadat dit land de tweede oproep tot een bestand had aanvaard. Twee Israëlische vrouwen lezen opge wekt het laatste nieuws over het ten einde lopen van de strijd. De NAVO-landen hebben de afge lopen maanden hard gewerkt aan de opstelling van een onderhandeling- positie, ook heeft men de diverse gevolgen daarvan bestudeerd. Volgens de NAVO moet de uit komst van de troepenverminderingen een evenwichtige militaire krachts verhouding te zien geven. De be staande verhouding in centraal Euro pa is namelijk niet evenwichtig, stelt men. Een dergelijke eenzijdige Ameri kaanse terugtrekking, aldus het mi nisterie zou de bestaande conventio nele militaire krachtsverhouding in Europa ten nadele van de westerse landen beïnvloeden en daarmede ook politieke risico’s in zich bergen. Men voegt er nog aan toe, dat een eenzijdige vermindering van de wes terse defensie-inspanning op dit mo ment de landen van het Warschau pact de prikkel zou ontnemen ook volgens een met het westen overeen te komen programma hun strijd krachten te verminderen. bardeerd. Daarbij zouden tweehonderd burgers om het leven zijn gekomen en vijfhonderd gewond. Uit Marokko kwam gisteravond een oproep tot een spoedbijeenkomst van de Arabische ministers van Buitenlandse Zaken en Defensie ter bespreking van de situatie na het bestand. Volgens rege ringskringen in Rabat heeft de resolutie van de Veiligheidsraad de eenheid in de Arabische gelederen verstoord. „Om er voor te zorgen dat onze overwinningen geconsolideerd worden en om onze troe pen niet de resultaten van hun heldhaf- Naast Dayan gaf eerder op de avond minister van Buitenlandse Zaken Eban. een persconferentie. Eban herhaalde zijn wensen: directe onderhandelingen en veilige grenzen, zonder dat ook hij op de nieuwe inhoud kon ingaan die daaraan gegeven moet worden. Wel kon uit zijn woorden worden opgemaakt dat de on derhandelingen met de Arabieren als zij komen geheim zullen zijn volgens het recept van Kissinger. Buitenlandse journalisten hebben gis teren een bezoek gebracht aan de bijna geheel verwoeste stad Port Said aan de noordzijde van het Suez-kanaal. Volgens Egyptische mededelingen is de stad veertien dagen lang zonder onderbreking door de Israëlische luchtmacht gebom- Een partij die bereid is zelfmoord te plegen om andere partijen tot vernieu wing te brengen, heeft uiteraard geen schijn van een eigen ideologie. Zij zon digt tegen het eerste en voornaamste gebod in de katechismus der politieke bewegingen, namelijk: de partij is be- langrijker dan alles. Partijpolitiek be drijven betekent eigenlijk zoiets als het verkondigen van een godsdienst. Het be keren van andersdenkende zondaren, het winnen van zieltjes voor de stembussen, het aanprijzen van zo eenvoudig moge lijk geformuleerde idealen, het slaken van indrukwekkende uitroepen en het uittekenen van ideale maatschappij structuren hoort er allemaal bij, en dat alles moet te vangen zijn onder één heiligmakende naam: communisme, libe ralisme, socialisme, radicalisme, anar chisme, evangelicisme, confessionalisme, materialisme het doet er niet toe welk -isme men zich toeëigent, als men maar nooit verkondigt, dat men geen van gedachten te wisselen en een ge meenschappelijk standpunt te bepalen”, zo werd gezegd. manoeuvre, die de aandacht van Watergate-affaire moet afleiden. Waarnemend minister van Justitie, Robert H. Bork, heeft verklaard dat hij zonodig langs gerechtelijke weg docu menten van het Witte Huis zal vorderen schandaal. Het wanhoopsoffensief van het derde Egyptische leger dat in de zuidelijke sector van de Sinaï zit opgesloten (20.000 man en 200 tanks), kan als een laatste oorlogsstuiptrekking worden beschouwd iets wat de Egyptenaren trouwens nog 15 vliegtuigen kostte. De militaire commentator generaal Herzog zei dat dit leger niet veel anders kon doen dan zich eervol overgeven. „Wij zullen zeker niet toestaan dat dit leger militaire bevoorrading krijgt”, zei generaal Herzog, „maar wij zijn geen onmensen, hetgeen betekent dat Israel geen bezwaar zal maken tegen voedsel- bevoorrading en dergelijke”. Minister van Defensie Mosje Dayan hield zich gisteravond in een televisie- interview meer op de vlakte over het lol. van het ingesloten Egyptische leger. Het is niet onmogelijk dat hij het tot onder werp van de onderhandelingen met Egypte wil maken. Dayan kon niet zeggen dat de Egypti sche en Syrische legers vernietigd wa ren: ze zijn intact en kunnen nog een aanzienlijke kracht ontplooien, zeker in defensief opzicht. Op politieke vragen wilde Dayan in zijn geheel niet ingaan,, terwijl hij toch altijd in dit soort zaken zijn „privémening” geeft. Nee, Israel „viert deze overwinning” niet. Het leger moet voorlopig de reservisten in dienst houden, dodencijfer en de materiële ver liezen zijn nog niet bekendgemaakt, maar zullen hoog zijn. Over de duur van de onderhande lingen in Wenen zegt men in Den Haag rekening te houden met vrij langdurige onderhandelingen. Het wederzijdse vertrouwen is nog slechts een teer plantje en een etappe-gewij- ze aanpak van onderhandelingen zal wellicht de meest doeltreffende wijze zijn om dit vertrouwen niet te scha den, aldus de Nederlandse regering. Alleen al om die reden verwacht men in Den Haag geen spectaculaire resultaten op korte termijn. politiek geloof aanhangt en het op de praktische benadering van de problemen laat aankomen. Want dat is „pragmatis me” en dit -isme is smaakloos, kleurloos, zigzag, ruggegraatloos, onprincipieel, cryptisch en provisorisch, kortom: onbe zield. Dit zijn allemaal verwijten die D’66 in de loop van haar bestaan naar het hoofd geslingerd heeft gekregen, vaak omdat het in de kraam van de rivalen te pas kwam, maar dikwijls ook omdat die rivalen het oprecht méénden. Partijpoli tiek bedrijven met nuchterheid, zonder het partijbelang als nummer één te beschouwen, vloekte tegen de traditie en maakte doorgewinterde politici van sterk gekleurde indentiteit echt boos. Dat was te begrijpen. Want die sterk gekleurde politici vochten liever tegen sterk ge kleurde mededingers dan tegen mensen die geen eigen indentiteit-door-dik-en-dun demonstreerden en van wie men nooit kon weten welke kant zij in een bepaal de problematiek zouden kiezen. Nixon had zijn rede dinsdag aange- kondigd nadat hij zich na maanden had gebogen voor de eis van de federale districtsrechter John Sirica om aan deze de geluidsbanden ter beschikking te stel len om uit te maken of zij relevant zijn in het onderzoek naar het Watergate- schandaal en wat daarmee samenhangt. De voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden Carl Albert heeft gezegd, dat het voorlopige onder zoek van het Huis over het eventuele in staat van beschuldiging stellen van pre sident Nixon doorgang zal vinden, on danks het feit dat de president de band opnames die betrekking hebben op de Watergate-affaire ter beschikking heeft gesteld. Voor het bezoek aan Japan dat Kis singer om dezelfde reden moest uitstel len, is nog geen precieze datum bekend. In Beiroet werd bekend dat de olie boycot ondanks het bestand normaal doorgaat. De Arabische wereld zou hier in een veelbelovend middel zien om druk uit te oefenen bij de komende onderhandelingen over de Israëlische te rugtrekking uit de bezette gebieden. Met name zou door de olieboycot van de Verenigde Staten bereikt kunnen wor den dat Washington zich wat meer in spant voor onderhandelingen „die beide zijden recht doen”. Wibo van de Linde, nu nog woord voerder van de hoge commissaris voor vluchtelingen in Genève en voordien chef van AVRO’s Televizier Magazine, is benoemd tot hoofdredacteur van het weekblad, dat de uitgeversmaatschappij Bonaventura (Elsevier) in samenwerking met de Nederlandse Dagblad Unie vol gend voorjaar op de markt gaat bren gen. De uitgevers hebben gemeld, dat het nieuwe weekblad „snel en krachtig over mensen en dingen nieuws wil informeren”. nummer moet op 1 februari verschijnen. Het blad start met een oplaag van 150.000 exemplaren. Toch heeft D’66 in de vaderlandse politieke vijver voor zware golfslag ge zorgd en grote indruk op het kiezers corps gemaakt in een tijd, toen inder daad alles vastgeplakt leek te zitten en er geen enkele kans voor iets nieuws en beters leek te zijn. Bovendien heeft D’66 voor gedegen kwaliteit gezorgd in de parlementaire en bestuurlijke organen des lands. Er zijn tal van nieuwe denk beelden, ontsproten aan de nuchtere denktrant van D’66, door andere partijen overgenomen. Maar de voortschrijdende polarisatie, vooral veroorzaakt door fac toren, die buiten het ontploffingsgebied van D’66 bleken te liggen, heeft de De mocraten fijngemalen, de kiezers meege sleept en de vernieuwingsdrang omgezet in het aloude spel van „elkander vliegen afvangen”. De verscherping van de te genstellingen tussen WD en PvdA, voor een groot deel voortkomende uit opzettelijke en soms zlefs fanatieke toe spitsing van ideologische algemeenheden, heeft het nuchtere, onbezielde en „laag- bij-de-grond-blijvende” praktijkwerk van D’66 onaanzienlijk gemaakt. Men heeft in Nederland blijkbaar liever te doen met Kruistochten dan met dis cussies. Men gelooft liever aan slagzin nen dan aan blauwdrukken. Men vervult liever een roeping dan een ambacht. Men kiest liever een demagoog dan een practisch man. En men gelooft eerder aan overrompelende veldtochten achter de vaandels van een „idee” dan aan de nuchtere, berekende vernieuwingen in details. De afgang van D’66 is, nadat zij met de socialisten tot frontvorming overging, versneld, maar ook zonder die coalitie was het al grondig mis. De levensvatbaarheid van een dergelijke groepering is twijfelachtig. Dat ligt niet aan de mensen of de prestatie, maar aan het nuchtere feit dat „democratie” alleen niet voldoende is om massa’s enthousiast te maken, ook al komt men met pro gramma’s die klinken als een klok. Unie, veel sneller strijdkrachten kan aanvoeren dan de Verenigde Staten. Daarom menen de westelijke landen dat de huidige toestand door middel van asymmetrische verminderingen zou dienen te leiden tot een meer evenwichtig resultaat. In de memorie van toelichting op de begroting van Buitenlandse Zaken staat te lezen, dat de Nederlandse rege ring vindt dat actief moet worden onderzocht op welke wijze, door het betrekken hierin van de tactische nu cleaire wapens, op het Europese to neel een wezenlijke aanvulling kan worden verschaft aan de bilaterale pogingen van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie, de bewapeningswed loop op het niveau van de strategi sche nucleaire wapens in te perken. Nederland staat echter niet op het standpunt dat er op de conferentie nucleaire wapens (waarvan het wes ten er meer heeft) geruild moeten worden tegen tanks (waarvan het oosten de meeste heeft). WASHINGTON. (Reuter, DPA) Het bezoek van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger aan Peking, dat vanwege de oorlog in het Midden-Oosten is uitgesteld, zal nu plaatsvinden van 10 tot 13 november. De nieuwe datum was in overleg met d<r Chinese regering vastgesteld. Adembenemende buitenlandse verwik kelingen leiden de aandacht af van wat het kleine binnenland gebeurt. Als Nixon niet zou staan te wankelen op zijn voetstuk en in het Midden-Oosten de vlam niet in de pan was geslagen, zou er heel wat meer aandacht zijn besteed aan een mutatie in Nederland die voor de partij-politieke verhoudingen van groot belang kan worden geacht: de ondergang van D’66. Ja, men mag het een ondergang noe men, al bestaat de partij nog wel en al functioneren haar ledematen nog. Het is immers duidelijk dat D’66 bij elke vol gende verkiezing waaraan zij deelneemt een ontstellende nederlaag te incasseren zal krijgen, tenzij er een wonder ge beurt. En D’66 is nu net een partij die niet alleen zelf geen enkel geloof aan wonderen hecht, maar ook de intentie mist om op wonderen te hopen. D’66 heeft geen ideologie. Dat is haar van het begin van haar bestaan uitdruk kelijk verweten door profeten van nage noeg alle kanten, maar het was zelfs iets waarop D’66 zichzelf voortdurend be roemde. „Pragmatisch” was het woord, dat ten behoeve van D’66 leek te zijn uitgevonden. Toen zij na haar r em- ruchte „appel” in 1966 ten doop werd gehouden, haastte haar geestelijke va der Hans van Mierlo zich iedereen dui delijk te maken dat hier eindelijk een partij was geboren die de roeping van een tijdbom had. Een tijdbom is een ding dat bij het bereiken van zijn doel zelf ten gronde gaat. De bedoeling was, deze tijdbom te leggen onder het geroeste, traditionele partijpolitieke bouwsel van Nederland en dit vervolgens te laten ontploffen. Wat er op het moment van de explosie met D’66 zou gebeuren, daar maakten de stichters zich geen enkele zorg over. Zij zeiden erop te vertrouwen dat uit de ontploffing zoveel nieuws en goeds te voorschijn zou komen, dat D’66 geheel en al overbodig zou worden. LEIDEN (ANP). Het bestuur van de liberale jongerenorganisatie JOVD heeft kritiek op VVD-senator mr. H. van Riel. Zijn opstelling geeft blijk van onbe grip voor de functie van onderlinge vraagzaamheid, die zeker in een liberale partij verondersteld mag worden, aldus de heer R. V. VV. M. Lantain, waarne mend algemeen voorzitter van de JOVD. In een gisteren uitgegeven verklaring zegt hij het te betreuren dat mr. Van Riel ontevreden liberalen de raad heeft gegeven om te vertrekken. Dat geeft blijkt van een mentaliteit „die al te zeer naar steriele onverdraagzaamheid en snorkende zelfingenomenheid riekt”. De heer Lantain spreekt zich in de verkla ring uit voor een open discussie over de toekomst van een grote gematigde libe- „Stern” weet te vertellen dat Van Nouhuys (Nederlander van geboorte) in zes jaar tijd 200.000 mark uit de DDR kreeg als beloning voor 123 „ontmoetin gen” en ongeveer 100 berichten. Van Nouhuys is de grote beschermer geweest van ex-CDU-afgevaardigde Steiner, die indertijd Der Spiegel vertelde dat hij met instemming van de westelijke spio nagedienst voor de oostelijke had ge werkt. Steiner beweert zoals bekend van de SPD-afgevaardigde Karl Winand 50.000 mark te hebben gekregen voor zijn ste- monthouding bij een motie van wan trouwen tegen kanselier Brandt. Dat dit onjuist is, kon nog altijd niet onomstotelijk worden vastgesteld, maar Steiners verhaal werd wel ongeloof waardiger naarmate het ondezoek zich voortsleepte. En proberen niet Van Nou huys en Quick-uitgever Bauer de rege- ring-Brandt pootje lichten zo lang ze aan de macht is? Het openbaar ministe rie heeft de zaak in onderzoek genomen. waar het voorbereidende werk moest worden gedaan. Deze verliepen vrij moeizaam. De evenwichtige en wederzijdse vermindering van strijdkrachten is voor Nederland geen doel op zichzelf, maar onderdeel van een ontspan- ningsstreven en een middel om via een duurzamer militair evenwicht te komen tot bevredigender politieke betrekkingen tussen de staten van Europa, aldus wordt van de zijde van het ministerie van Buitenlandse Za ken vernomen. Natuurlijk, voegt men er aan toe, speelt ook mee het streven de ver zwaring van de defensielasten te be perken op een wijze die zo min mogelijk risico’s van militaire en po litieke aard met zich meebrengt. In het bijzonder in de Verenigde Staten bestaat een stroming die be oogt eenzijdig de Amerikaanse mili taire aanwezigheid buitenslands, ook in Europa, te verminderen. Jarenlang hebben de Oosteuropese landen terughoudendheid in acht ge nomen en geaarzeld of en hoe zij aan de steeds herhaalde oproepen van de NAVO gehoor zouden geven. Dat het er tenslotte toch van zal komen is in belangrijke mate te dan ken aan het verband dat door de westelijke landen is gelegd met de zozeer door Moskou gewenste confe rentie betreffende veiligheid en sa menwerking in Europa (CEVS), waarvan thans de tweede fase plaats vindt te Genève. Ongeveer een jaar geleden werd namelijk een compromis bereikt tus sen oost en west, waarbij het westen zich bereid verklaarde aan de CEVS deel te nemen in ruil voor de Russi sche toezegging over de MBFR te onderhandelen. Van 30 januari tot 28 juni van dit jaar vonden in Wenen de zogenoemde verkennende besprekingen plaats achter het Het eerste Tijdens zijn eerste sinds hij zaterdag het ministerie Justitie overnam van minister Richard- zei Bork dat ook hij bijna zijn functie had neergelegd toen Nixon de speciale aanklager in de Watergate-zaak de laan uitstuurde. Zijn besluit om aan te blijven was, zei hij, ingegeven door zijn zorg om de chaos waarin het minis terie van Justitie dan zou worden ge- Midden-Oosten ontspant zich

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3