Anton de RidderNederlander die in Duitsland naam maakte disgenoten Osmond Brothers naar ons land Schafttijdtheater met „Feest” van Heijermans Mi I I I „Thyestes”: bloeddorst van decadente „Naakt over de schutting een vrolijke familiefilm Cox’s. Die smaakt. I Cox’s, Die smaakt. I s s Gebouw DE LINGE Lingestraat 1 - Haarlem Telefoon 37 27 13 S. W. J. Piek en Zn. THEMA THEATER DEBUTEERT Honderdtien maal „Hoffnjann” in „Erzahlungen" Cultuurpriis voor arbeiders-dichters VRIJDAG 26 OKTOBER 197 3 Billy the Kid VOOR TAPIJTREINIGING N ac htvoorstellingen MSSBW HET IS DUIDELIJK na het zien van de nieuwste Nederlandse film „Naakt over de schutting” dat aan regisseur Frans Weisz het uiterste gevraagd is van diens organisatietalent. Deze thriller-comedie is wat handeling betreft een ingewikkelde film die zich op diverse locaties af speelt, veel mensen op de been brengt en geen moeilijke omstandig heden waaronder gefilmd moet worden uit de weg gaat. h F< 1 A Filmmuseum Asylum Unieke accommodatie voor toneelavond en vergadering. AMSTERDAM „Dat kan je toch niet doen, eerst op je knieën met je hoofd op de grond tegen een vrouw aanzingen, hoeveel je wel van d’r houdt, en dan opstaan om beleefd te buigen naar het publiek. Zoiets verstoort de illusie, en op il lusie heeft het publiek toch ook recht”. Dat is de mening van de Nederlandse operazanger Anton de Ridder, die acht van de negen keer de titelrol in Hoffmanns Erzah- lungen van Offenbach vertolkt in de produktie van de Nederlandse Operastichting. 4» i Het filmtrio: Rijk, Jennifer en Jon. De scenariobesprekingen duren tot ADVERTENTIE ADVERTENTIE TELEFOON 31 32 15 ADVERTENTIE 4,95 JAC HEIJER ?en 125 J.H. 4*» £.95 9.95 s - or- 5 - i - sen 9,95 9,95 ’en en, en, ?e- :en, cks ed- er- 5 - Ter illustratie nog even een kort citaat uit Ate de Jong’s dagverslag: „2 aug. Vrije dag voor de crew, behalve voor Kalman Gall die heli- copteropnames van Amsterdam zal maken. Voor de zekerheid neemt hij een pilletje tegen luchtziekte in, maar wordt daar zo slaperig van dat hij door een rood stoplicht rijdt en zijn door Jerry Brouer (die.in de film de DE OPMERKELIJKE Franse film „Les Zozos” van Pascal Thomas is in de nachtvoorstellingen van De Uit kijk gebleven. Ook geprolongeerd „M.A.S.H.” in Hallen, „Death in Veni ce” van Visconti in Studio K en „If.van Lindsay Anderson in het Leidseplein Theater. Kriterion gaat overdag en in de nachtvoorstellingen gedurende het weekend door met de vertoningen van Chabrol’s „Les Noces rouges”. IN TWEE GEVALLEN overlapt het Amsterdamse bioscoopprogramma de Haarlemse agenda, zodat we, wat „Naakt over de schutting’’ in City en „Day of the Jackal" in Tuschinski betreft, kunnen verwijzen naar het overzicht „Films in Haarlem” van gisteren. Bovendien wordt hiernaast nog wat uitvoeriger ingegaan op de nieuwe Nederlandse film van Frans Weisz. Zodat aan premières in Amsterdam overblijven: „Asylum” („Huis van de angst”) in Alhambra en „Pat Garrett and Billy the Kid” in het Leidseplein Theater. U heeft de rol van Hoffmann meet dan 110 maal gezongen; wordt dat nou niet vervelend? Zit de kans, dat je gaat schmieren er niet levensgroot in? Anton de Ridder weer terug in Amster dam en gefotografeerd op de brug van een der grachten. april van dit jaar en nog op 30 mei (er wordt niet gewerkt” (omdat Ajax om de een of andere beker voetbalt en filmers ook van voetballen blijken te houden”) noteert Ate de Jong dat tot diep in de nacht het nieuwe script met de nieuwe dialogen besproken worden om de laatste controversen tussen Weisz, du Mée en Ferdinan- dusse op te lossen. 18 juni is de eerste opname dag. Het is de scène bij het Muntplein in Amsterdam wanneer Penny (Jennifer Willems) op haar brommer achter volgd wordt door het gangsterduo Max en Cas. En zo komen de ver schillende hoogtepunten uit „Naakt over de Schutting” achtereenvolgens aan bod in totaal andere volgorde na tuurlijk en bekeken in hun opname- moeilijkheden door iemand die de produktie als filmgej’nteresseerde op de voet volgt. I mijn gevoel tenslotte kreeg, weer een algemene geldigheid hebben kunnen ge ven. De voorstelling rammelde een beetje; misschien omdat de typische Hugo Claus-taal wat hol en overbodig ging klinken uit de monden van het zo gesty- leerde, beheerste, in rokcostuum en avondjurk opgesloten gezelschap. De op zet van Paul Vermeulen Windsant, die de groep halverwege de voorbereiding ging aanvoeren, was die van een siniste re decadentie. De aanzet met de binnen komst van de disgenoten was veelbelo vend en deed denken aan de sfeer van de film The Damned van Visconti. Maar om die sfeer vol te houden miste de dialoog eenzelfde soort sinisterheid. Je zou willen dat Vermeulen Windsant, die in het Holland Festival als regisseur debuteerde met „Eva Peron”, een stuk vond waarin hij zijn specifieke talenten goed kan botvieren. WOENSDAGAVOND eindigt de Poolse Filmmaand in het Ned. Film museum met „Sekret” („Het Geheim”) van Roman Zaluski, waarin een vrouw ontdekt dat haar overleden man een dubbelleven heeft geleid en in wezen voor haar een onbekende is geweest. Op zoek naar een confronta tie met de andere vrouwen in zijn leven doet zij merkwaardige ontdek kingen. Donderdag 1 november wordt Carl Dreyer’s befaamde „Vampyr” vertoond, een klassiek meesterwerk uit 1932. Er is dus voortdurend afwisseling op het doek, veel actie, steeds varië rende milieus en dat levert hoe dan ook een plezierig kijkspel op waarbij men zich geen ogenblik verveelt. Wat voor een dergelijke uiterlijke schijn komt kijken, kan men lezen in het laatst verschenen nummer van „Skoop”, waarin een gedeelte staat afgedrukt van een soort dagboek dat Ate de Jong tijdens de produktie van de film bijhield. Om enig inzicht te krijgen in hoe ongeveer een Neder landse filmproduktie verloopt kan men uit dit verslag naast aardige anecdotes en roddelachtige verhalen best bruikbare informaties vinden over de vele en onverwachte moei lijkheden waarmee een filmmaker (niet alleen in Nederland) geconfron teerd kan worden. „Alleen artiesten van het tweede gar nituur schmieren soms. Wij hebben een zekere marktwaarde. Een intendant of een criticus mag nooit merken dat je kwaliteit minder wordt. Dat tast je waarde aan en dat merkt een intendant prompt. In ieder geval ziet de avondre- gisseur het. Als die tenminste niet even weg is om een biertje te drinken”. Weet je waar het uiteindelijk op aan komt? Je rol goed kennen. Als je bij voorbeeld plotseling ergens moet inval len, is dat van groot belang. Het is wel instrumenten: boards. De Osmonds kunnen bogen op elf gouden platen binnen een jaar en bra ken daarmee een record, dat op naam van de Beatles stond met negen van deze platen binnen een jaar. Alleen in hun vaderland Amerika hebben de broers al 17 zogenaamde millionsellers uitgebracht. Waar de Osmonds verschijnen, drom men duizenden fans samen, voorname lijk meisjes. Of dat in ons land ook zo is, zal blijken, als ze zaterdag 3 novem ber ’s morgens op Schiphol aankomen. I vriend, de Weense dirigent Franz Bauer- Theussl, die ook zoveel voor het operale- ven in Nederland heeft gedaan. En ook Huckriede van het Amsterdams Philhor- monisch Orkest heeft mee geholpen, die nodigde me bijvoorbeeld uit voor opera- concerten, evenals de NCRV dat heefi gedaan”. ATE DE JONG’s „dagboek” begint in november 1972 als Rob du Mée, de producent van de film, samen met Rinus Ferdinandusse het eerste „treatment” schrijft naar aanleiding van Ferdinandusse’s gelijknamige ro man. Daar treedt dan al dadelijk een verschil van mening aan het licht tussen du Mée en regisseur Frans Weisz van wie de eerste een soort vervolg wil maken op „De Inbreker”, dus met Rijk de Gooyer als Glimmie, de schilderijendief, Jon Bluming als diens gabber en J. Willems als Slof je, terwijl Weisz vindt dat een letter lijk vervolg op „De Inbreker” tot mislukken gedoemd is. Het thema van misdadiger en poli tie die niet eikaars tegenpolen maar eerder eikaars spiegelbeeld vormen, wordt hier dus op de spits gedreven door de vertegenwoordiger van de wet uit het kamp van de misdaad te doen komen. Wel is Garrett een mooie, sec gespeelde rol van James Coburn), sportief genoeg om niet als vriend Billy the Kid te overvallen, maar hem tijdig in te lichten over de veranderde situatie en hem als 't ware een voorsprong te geven bij de onvermijdelijke achtervolging. Als Billy (Kris Kristofferson) geen acht slaat op die waarschuwing, wordt hij zonder pardon ingerekend en tot de galg veroordeeld. Maar dat gebeurt al aan het begin van de film, zodat het iedereen duidelijk is dat er nog wel WAT DIE LAATSTE film betreft, sterker dan de titel zal de naam van de regisseur als attractie werken om de filmliefhebbers naar het Leidse plein Theater te krijgen. Die regis seur heet Sam Peckinpah, een naam die onverbrekelijk verbonden is met „The wild Bunch” en „Strawdogs” en dus met geweld in de film. Peckinpah is op het ogenblik in een bijzonder produktieve periode. Sinds hij ’72 „Strawdogs” maakte in Engeland, verschenen van zijn hand nog „Juni or Bonner” (met Steve McQueen als rodeo-kampioen) en „The Getaway” (met McQueen in een moderne gang- sterrol) voor hij opnieuw terugkeerde naar het Wilde Westen uit de jaren tachtig. In „Pat Garrett and Billy the Kid” koos hij, voor de zoveelste maal in de geschiedenis van de western, de dood van de vogelvrij verklaarde boef William Bonney, bijgenaamd „Billy the Kid”, als onderwerp voor zijn nieuwste film. Billy werd uiteindelijk vermoord dooi- zijn oude vriend in de misdaad, Pat Garret dei echter tijdig, met een rustige oude dag als hoopvol toekomstperspectief zich eerst tot sheriff heeft laten uit roepen. gebeurd, dat ik het toneel twee minuten voor de aanvang met m’n me- desolisten kennis maakte. In zo’n geval moet alles dan toch goed gaan. En als je je zaakjes kent, lukt dat ook wel. Voorstellingen van Hoffmans Erzah- lungen gaan op 26 en 28 oktober (’s middags) in Amsterdam, 30 oktober, 1 en 3 november in Scheveningen, 5 en 7 november weer in Amsterdam, 9 novem ber in Utrecht en tot slot 13 november in Rotterdam. Er wordt dus heel wat overhoop gehaald, waarschijnlijk ook om het wat magere verhaaltje te camoufle ren dat uiteindelijk uit de sterk geda teerde roman is af ge tapt. Jammer is het dat er een hinderlijk tekort blijft bestaan in de duidelijkheid van spre ken, bij de meeste acteurs, een oud mankement van de Ned. film vooral als de spelers een terzijde willen plaatsen of in al te grote woede uitbarsten. Maar ondanks dat techni sche gebrek is de handeling ook zon der verstaanbare tekst door haar een voud gemakkelijk te volgen en kan men zich best anderhalf uur amuse ren met deze nieuwe Nederlandse film. In het voorprogramma wordt hij vergezeld door een modern ani matiefilmpje van de Haarlemmers Gerrit van Dijk en Peter Brouwer, dat veelzeggend „Butterfly 975” heet. HET GAAT HIER om een film met 32 verschillende locaties w.o. Amster dam, Duivendrecht, Vreeland, De Ve- luwe, de Vinkeveense Plassen, waarbij op iedere opnamedag een veertigtal mensen gemiddeld betrok ken waren en waarvan de laatste draaidag op 26 augustus, ruim 2 maan den na de eerste camera-instelling, plaatsvond. Een voor Nederlandse be grippen gecompliceerde produktie, be ginnend met een helicopter-vlucht boven de hoofdstad en eindigend met een achtervolging van twee authen tieke Amsterdamse trams. Als men zich alleen al de complicaties en de tijdrovende opname-schema’s indenkt, die ontstaan uit de simpele overwe ging, dat in de internationale mis daadfilm in alle vormen van trans port al achtervolgd is, behalve in Amsterdamse trams, dan krijgt men een kleine indruk van de problemen die zich bij het maken van een pretentieloze amusementsfilm voor doen. ALHAMBRA I HEEFT voor de variatie een griezelthriller ingezet die geschreven is door de auteur van „Psycho” en geregisseerd is door Roy Ward Baker. „Asylum” is de intrige rende titel en acteurs en actrices als Peter Cushing, Herbert Lom, Barbara Perkins en Britt Eklund moeten de rest doen. Naast „Naakt over de schutting” in City kan men nog andere films van eigen bodem zien in Flora („Frank en Eva” van Pirn en Wim) en in Rem- brandtplein Theater, waar „The Fa mily van Lodewijk de Boer zijn der de week ingaat. In The Movies een herhaling van het kattenprogramma „Moviekat 73”. Bent u ook net zo jong als Willy in de zang gegaan? „Oh nee. Dat kwam allemaal pas op, toen ik zo’n 16, 17 jaar was. Tijdens het diamantslijpen. Want daarmee ben ik mijn loopbaan begonnen. Eerst zong ik in cabarets en nachtclubs op het Thor- beckeplein en zo, maar ik wou meer. Gelukkig kon ik naar het conservatori um, mede dank zij een toelage van de bond van diamantslijpers, reuze aardige mensen. Anton de Ridder noemt een indruk- wekeknde reeks platasnamen op waar hij zoal gezongen heeft, waaronder sinds enige jaren ook Amsterdam valt. „Dat heb ik mede te danken aan mijn goede broer van Adèle Bloemendaal speelt) al flink gehavende auto nu niets meer waard is. De helicoptershots worden uitgesteld”. Die opnamen vinden dan een week later plaats. Cameraman Ferenc Kal man Gall die o.a. ook „De Inbreker” filmde komt aan een stellage met zijn benen buiten boord bengelend te hangen aan de helicopter zonder ex tra beschermende kleding. Na vier uur in de lucht komt hij totaal verkleumd beneden. Pikante bijzon derheid: Het ministerie van defensie dat als altijd alle luchtopname moet keuren, verbiedt één shot, omdat daarop een militair gebouw zou voor komen dat de „vijand” in geen geval mag zien. ENFIN, „NAAKT OVER de schut ting” is nu klaar en vertoonbaar gemaakt voor een dozijn bioscopen. Het is een beetje vlotte onserieuze midaadfilm geworden, met een beetje bloot, een beetje geweld (voorname lijk bedoeld als parodie op de karate films) en veel spanning. Een gezelli ge familiefilm met ontwapend gemak gespeeld door het drietal uit „De Inbreker”, Rijk de Gooyer, Jon Blu ming en Jennifer Willems (die een filmische aanwinst blijft), met Sylvia Kristel en Adèle Bloemendaal voor wat lichte sex en een niet al te gecompliceerde intrige die verschil lende „werelden” van het ogenblik bij elkaar brengt, de wereld van een doorsnee-Amsterdammer met zijn duivenplatje en zijn gokautomaten, de wereld van de televisie, de snel opkomende zangeresjes en de gouden platen, de wereld van de sensatie journalistiek en van de pornofilms, van de politie (met Ko van Dijk als ongewone inspecteur van Politie) en van de karate. ROTTERDAM. „De macht van het geweld en het geweld van de macht” heet het thema van het Thema Theater, een nieuwe groep in Rotterdam. In dat thema past „Thyestes”, een stuk van Hugo Claus die daartoe een tragedie van de oude romein Seneca bewerkte. Wik Jongsma, leider van de groep, heeft Claus weer bewerkt, waarschijnlijk om duidelijker uit te laten komen dat de bloeddorst van machthebbers nog steeds niet gestild is. De oude mythe van Atreus, die uit wraak zijn broer en mededinger naar de troon, Thyestes diens eigen kinderen te eten gaf, kon aldus bewerkt in moderne avond- costuums ten tonele worden gevoerd. We zien op een laag draaitoneel mid den in het Picc'olotheater een gedekte tafel, waaraan enige dames en heren aanzitten. Op één na hebben zij bloed aan de handen, maar zien er voor de rest voortreffelijk decadent uit: knalro de oogleden en witte maskerachtige ge zichten. De dame, die nog schone handen heeft, is „het koor” uit de oude tragedie; zij geeft enigszins moralistisch klinkend commentaar op de wandaden van het moorddadige geslacht van Ttntalus, maar blijft rustig mee eten. Waarmee het Thema Theater lijkt te stellen, dat wij allen ook beschouwers van wan dadenwel mooi praten hebben, maar in feite niets ondernemen om de bloed dorst te keren. Vreemd is dat deze dame, die als enige figuur in het stuk het ge zonde verstand zou kunnen vertegen woordigen, nog vóór de ontknoping het toneel verlaat. Thyestes ontdekt dat de goulash die hij heeft zitten eten (een schamel prakje aan zo’n chique dis) gemaakt is van zijn eigen kinderen. Zijn broer Atreus geniet van deze wraak en biedt Thyestes het mes aan om zelfmoord te plegen. Als een man verscheurd door smart en wan hoop hakt Thyestes in het wilde rond. Dat gebeurt op zo’n manier dat het lijkt of het hier om een privé-smart gaat van de zo diep getroffen Thyestes. Zeker, ook hij heeft bloed aan zijn handen, net als de anderen, maar door de manier waarop Eric Schuttelaar deze rol speelt krijgen we zelfs medelijden met Thyes tes. En dat terwijl we gezien het thema van het Thema Theater toch zouden moeten concluderen dat het ene geweld het andere oproept en dat dit weer tot méér bloedvergieten aanleiding geeft. Een of ander commentaar, bv. van „het koor”, zou het privé karakter dat het conflict tussen beide broers voor DEN HAAG (ANP). De grootste popidolen van het ogenblik, de Osmond Brothers, geven op 3 november in de Groenoordhal in Leiden een concert. Zij zullen worden bijgestaan door een vier man sterke ritme-sectie. De broers zijn: Alan, Wayne, Merrill, Jay, Donny en Little Jimmy. De Osmond Brothers zin gen allemaal, maar van hen onderschei den zich hierin Merrill, Donny en Jim my. Op Jimmy na bespelen ze ook allen gitaar, drums of key- een ontsnappingspoging voor de „out law” inzit. Misschien dat Garrett, de nieuw bakken sheriff wel de hand heeft in de sensationele manier waarop Billy the Kid daarna zijn vrijheid herovert, al was het alleen maar om aan zijn eigen jachtinstinct te voldoen. Hij wil een vluchteling, een man die voor zijn leven rent, een prooi, die hij bovendien in al diens listen en lagen verdraaid goed kent. Peckinpah’s film gaat over die jacht en (opnieuw als in vroegere films) over de stuiptrekkingen van het wilde westen, waarin tenslotte ook een schijn van „law and order” zou gaan heersen. Men hoeft bij deze filmer geen romantisering van dat westen van een eeuw terug te ver wachten. Zijn helden sterven niet heroïsch en zijn plaatsen van hande ling zien er weinig picturaal uit en bij hem is de misdaad het gevolg van verveling en wordt gerechtigheid ge boren uit moordlust. Dit gedemythologiseerde Westen is Peckinpah’s zelf verkozen werkter rein, waar hij dan, zij het op heel andere wijze, als een John Ford op permachtig en uniek is. Speciaal bruiloften en partijen. Tijdens recepties alle consumpties 1, ADVERTENTIE Anton de Ridder woont sinds 1956 in Karlsruhe, maar je kunt nog goed horen dat hij in Amsterdam geboren is. „Ach, wat wil je, ik ben al weer drie weken in Mokum, en het Amsterdams verleer je toch nooit. Ik ben een echte Jordanees, geboren in de Goudsbloem straat. Ik heb nog gevoetbald met Willy Alberti”. HAARLEM. Het Schafttijdtheater liet gisteren in de lunchpauze in de Toneelschuur de eerste voorstelling zien van „Feest” van Herman Heijermans. In dit korte stuk ziet men hoe een gevan genisdirecteur aan vijf gevangenen mee deelt dat zij gratie hebben gekregen. Ze zijn er niet blij mee, ieder om uiteenlo pende redenen. Het Schafttijdtheater be doelt de opvoering als protest tegen celstraf, maar de motivatie van de meeste van Heijermans’s gevangenen voor hun misdaad is erg gebonden aan de gangbare opvattingen over misdaad rond 1900. En dat ontkracht het protest van het Schafttijdtheater een beetje. Er werd met simpele, eerlijke midde len gespeeld door Joost Prinsen als ge vangenisdirecteur, Marius Monkau en Martin Shuller als de gevangenen en Carla Wildschut als de vrouwen die respectievelijk hun zoon en vader ko men afhalen. Men kan het stuk dinsdag 30 oktober, 6, 13, 15, 20 en 22 november weer zien, telkens om half een in de Toneelschuur. DELFT (ANP). De dichters Wim de Vrise uit Dordrecht en Pierre van Vol lenhoven uit Rotterdam, die een paai jaar geleden debuteerden met de bundel „Van onder op” is de prijs van de Culturele Raad van Zuid-Holland toege kend. Tijdens een vergadering van de raad in december zal de prijs f 3.000 en een penning voor elk van de laureaten, worden uitgereikt. De prijs is de beide dichters toegekend voor hun activiteiten als dichters en de sociaalculturele invloed, die er van hun werk uitgaat. Het dagelijks bestuur van de culturele raad kende de prijs toe op aanbeveling van een commissie, die ge vormd werd door dr. W. Fokkensen, me vrouw Yvonne Keuls, mr. Peter Bergen en Cees Buddingh.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13