Pleidooi in jaarrede voorzitter Nationale Woningraad: BAND VOOR 1980? 4 4 Luchtvervuiling voor eenvijfde door auto Citroen en Fiat Keur bV>| komen toch met co-produktie President Leone in Rotterdam en Zierikzee 19.- 1 I HEROPENING EXPOSITIE b zeg koerei... massief eiken WIEL- a. „Mijn God, wat een dorp” 99 99 Nieuwe types van Datsun AUTOVERKOOP IS DALENDE die tweed vcm toen iz weer helemaal van nu... I Ui I MEUBELFABRIEK OISTERWIJK^ ve Vrije toegang RESULTAAT ESSO-ONDERZOEK I Elektronica voor verkeer er s ARP tegen statiegeld op auto’s r 'I VERVROEGEN” „UITSPRAAK IN STRAFZAKEN Een keuze behang zoals u nog nooit: heeft gezien. 19 VRIJDAG 26 OKTOBER 1973 I Voordelen 51 lil? M. STRIJLAND Leegstand ah BAKKER’Sjte>BEHANG Merkwaardig I Blijvende zorg voor goed wonen ADVERTENTIE I) 0e band niet opgepompr '1 ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE 3 X 4 uw leverancier voor alle Bouw* en Stucadoors- materialen in groot en klein verpakking. Sierpleisters - Bouwvakgereedschappen. Tegelshowroom met grote sor tering decor-tegels. De nieuwe revolutionaire bandenvorm van Pirelli: In de verschillen de figuren staat aangegeven op welk principe deze band berust. PARIJS (ANP). De autofabrikanten Citroën en Fiat hebben de bedrijfswa genwereld verrast met de bekendmaking van een eerste gezamenlijk ontwikkelde lichte bedrijfswagen (bestelwagen). ners stelt hoge eisen aan ons zelf, maar evenzeer aan de overheid, aldus de voor zitter van de Nationale Woningraad in zijn jaarrede. De band na een leg. De beldisT.'rnq wordt zonder gevaar npqenome» door bet ruKtlFC wn dp Waflter .H Tel. showroom Koudenhom 60 32 23 68. Zaterdag geopend 9-13 uur. ADVERTENTIE j V. 1.1’ grote houtstraat 124 m 'M haarlem/ 3177 63 M Zaterdag 26 oktober Schoterweg 5-7, Maarlem, Telefoon 260114. Kantoormeubelen - Machi nes - Doorschrijfsystemen - Planborden. Volgens een van deze importeurs is er sprake van een kopersstaking. Veel mensen weten niet hoe de prijzen zich zullen ontwikkelen. De impor teur van Toyota is echter tevreden. Volgens hem zullen voor het eerst in dit jaar 25.000 personenwagens van zijn merk de deur uitgaan. In verge lijking met de verkoopcijfers van vo rig jaar hebben Ford, Toyota en Audi aanmerkelijk meer auto’s verkocht. Fiat moest een flinke teruggang in casseren als gevolg van een staking in Italië. Ook Opel, Volkswagen en Daf verkochten minder. Niettemin is de Opel Kadett de meest verkochte per sonenauto in ons land. Dit jaar wer den er tot nu toe 18.000 van verkocht. Opel heeft de voorsprong op Ford De autoverkopen in de maanden juli, augustus en september zijn te ruggelopen. In juli werden 31.521 au to’s verkocht, (32.394 in 1972), in au gustus verkocht men 28.905 auto’s (31,228 in 1972) en in september wer den 26.354 auto’s verkocht (29.553 in 1972). Volgens de RAI die deze cijfers verstrekte, is het nog onzeker of het verkooprecord van 1970 (432.231) zal worden overtroffen. Toch verwachten enige importeurs de komende maan den nog hoge verkoopcijfers, in ver band met de maatregelen (Statiegeld o.a.) die de regering wil nemen. den, waarbij ivoren torens zullen moe ten worden gesloopt. De overheid zal geen dringende maatregelen opleggen, maar kan aan de andere kant ook niet lijdelijk toezien. De inspraak voor bewo ners zou niet moeten ophouden bij de grenzen van de huizen van de wooncor- poraties. Het eerste overleg tussen de federatie van woningcorporaties en de overheid is op gang gekomen. Experimenten van de corporaties op dit gebied wil de overheid gaarne financieel steunen, aldus de staatssecretaris, die tenslotte opmerkte de extra huurverhoging in het raam van de harmonisatie graag ten goede te wil len laten komen aan de woningbouwcor poraties om de kwaliteit van het woon- bestand op peil te houden. Bij de grens van 27.000 gulden zijn in een op de zes van deze gezinnen twee of meer auto’s aanwezig. Bij een bruto jaarinkomen van 37.000 gulden ontstaat Er zouden woningwetwoningen moe ten komen, die rechtstreeks betaalbaar zijn er zou sociale woningbouw moeten worden gepleegd en geen bouw voor vrije marktverhoudingen, hetgeen in de toekomst hetzelfde zal zijn als niet vol doende bouwen”. In de denkbeelden van de woningraad over een sociaal woonbeleid passen niet alleen de financiële bijdragen, die de gemeenschap als geheel moet opbrengen, maar ook de individuele huurders die nen hun bijdrage te leveren. De voorzit ter had de indruk, dat grote aantallen individuele huurders de huurverhogin gen als gevolg van de huurharmonisatie kunnen opbrengen. Daarom is de Woningraad van mening, dat het niet solidair is ten opzichte van de economisch zwakkeren de fondsen van sociale verhuurders voor het op peil houden van de kwaliteit van het wo ningbestand op een laag niveau te bren gen. I)e opgepompte Bamd frefet. De f tenten worden zowel tegen de velg als fcegen het wegdek gedrukt. Pirelli meent, dat deze revolutio naire band vele voordelen heeft. Au tobezitters behoeven voortaan geen reserveband meer mee te nemen, en de geringere omvang van de band laat meer ruimte vrij voor remmen en wielophanging. Voorts zeggen de Italianen dat de band zeer eenvoudig is te produceren. Toch zal het nog wel enige jaren AMSTERDAM (ANP) De voorzitter van de Nationale Woningraad, de heer Chr. van Hofwegen, pleit voor een woonbeleid, waarin de zorg voor goed wonen een permanent karakter heeft, waarbij hij als beleidsinstru ment, waarmee dit doel kan worden bereikt, met name heeft gesproken over het huur- en subsidiebeleid van de regering. Sprekende over leegstand merkte hij onder meer op, dat deze leegstand een structureel verschijnsel is: de prijs moet omlaag en niet de individuele subsidies omhoog. duren voordat deze Pirelli-band alge meen gebruikt zal worden. De nieuwe combinatie wiel en band vereist na melijk een aanpassing van het voer tuig op het gebied van onder meer besturing, vering en remwerk. En het zal nog wel even duren voordat de autofabrieken hier rekening mee wil len gaan houden. DEN HAAG (ANP). Het landelijk bureau reklasseringsinstellingen vindt, dat in veel gevallen de termijn van uitspraak bij strafzaken korter kan zijn dan twee weken, zoals in de praktijk meestal gebruikelijk is. DEN HAAG (ANP). Bijna twintig percent van alle luchtvervuiling in ons land ontstaat door uitlaatgassen van au to’s. In economische zin vormt de auto als consumptie- of investeringsgoed een directe bijdrage van tien percent tot het nationale inkomen en voorziet hij in ruim zes percent van de werkgelegen heid in ons land. Op grond van de onlangs gecorrigeerde bevolkingsprogno se van het CBS is te verwachten, dat het personenautopark in ons land zal groeien tot ongeveer 4,7 miljoen stuks in 1980. Deze groei zal een navenante toene ming van deze bijdragen aan nationaal inkomen en werkgelegenheid met zich brengen. om rijexamen te mogen het personenautorijbewijs. De staatssecretaris van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening, drs. M.P.A. van Dam haakte onder meer in op de laatste opmerkingen van de voor zitter. Op grond van ervaringen, opgedaan bij bezoeken aan bewoners van woning wetwoningen en de hem gebleken com- municatiestoring tussen bewoner en cor poratie, meent de staatssecretaris, dat de oorzaak niet helemaal bij de corporatie ligt. Er zullen bij de corporatie verande ringen te dien aanzien moeten plaatsvin- van onze geheel gemoderniseerde kantoorboekhandel Harmenjansweg 19 Haarlem Zaterdag geopend 8-12 uur Telef. exp. 310612-310214 Bij een nieuw huur- en subsidiebeleid zal volgens de woningraad, het sociale aspect als uitgangspunt moeten worden gekozen, meende de heer Van Hofwegen. Dit nieuwe beleid zal zich primair moe ten richten op de belangen van die volkshuisvesting en niet op het streven de budgettaire rijkslasten te verminde ren. De bewoner moet dan ook een prijs voor het wonen betalen, die vanuit de volkshuisvesting en min of meer los van de kostprijs tot stand moet komen. ROTTERDAM. (ANP)De Italiaanse president Giovanni Leone en zijn echt genote hebben gisteren, aan de zijde van koningin Juliana, een bezoek gebracht aan Rotterdam. Als gasten van burge meester Thomassen stond er voor hen een rondvaart door het havengebied op het programma. Langs rijksweg 16 is bij Dordrecht een nieuw, modern filebeveiligings- systeem aangebracht. Voorlopig al leen aan de noordkant van de brug over de Oude Maas. Het ligt in de bedoeling ook de zuidkant te voorzien van een dergelijk systeem. Uit Enge land geïmporteerde matrixborden zullen bij de vorming van files het achteropkomend verkeer adviessnel heden doorgeven. Men hoopt daardoor te voorkomen dat snelrijdende wa gens op de staart van de file botsen. Dit systeem is een eerste stap op de weg naar een betere beveiliging van ons wegverkeer. Op andere knelpun ten waar regelmatig gevaarlijke files voorkomen, zullen deze systemen in de toekomst ook worden toegepast. De moderne systemen, die veelal be stuurd worden door een computer, zullen meer en meer de statische veiligheidsmaatregelen langs de au tosnelwegen aanvullen en uitbreiden. Dit heeft te maken met het toene mende aantal auto’s en het feit, dat uitbreiding van het wegennet in eer ste instantie neerkomt op uitbreiding van de capaciteit. Systemen die het verkeersgedrag beïnvloeden zullen aan deze uitbreiding van de capaciteit moeten meewerken. Zo zal langs rijksweg 13 tussen Den Haag en Rot terdam een begin worden gemaakt met een uitgebreid verkeerssignale- ringssysteem. Als dit systeem over enkele jaren gereed is zal de verkeers afwikkeling en de veiligheid op dit weggedeelte in grote mate zijn verbe terd. Omdat een dergelijk uitgebreid systeem, waarbij onder meer waar schuwingen voor gladheid en slecht zicht zijn ingebouwd, hoge kosten met zich meebrengt, zullen slechts enkele drukbelaste wegen in de buurt van grote bevolkingscentra ermee worden uitgerust. Voor andere knel punten werkt men aan de ontwikke ling van een eenvoudiger systeem. Het eerste werd onlangs bij Dor drecht in gebruik gesteld. Niettemin kost dit systeem langs rijksweg 16 altijd nog 400.000,- Al moet erbij worden gezegd dat deze kosten zo hoog uitvielen omdat men rekening moest houden met de onmiddellijke nabijheid van tunnelwerken. In de toekomst zal rijksweg 16 namelijk de Oude Maas via een tunnel passeren. De autoband is in principe nooit veranderd, ook al werden er talloze wijzigingen in de maten, vormgeving en het materiaal doorgevoerd. Wezen lijk echter bleef, zowel bij de klassie ke diagonaalbanden als bij de radi- aalbanden, dat een versterkt rubber omhulsel werd gevuld met lucht, waardoor onder meer de oneffenhe den van het wegdek werden opgevan gen. In dit principe heeft Pirelli nu verandering gebracht. De autoband moest tot nu toe altijd versterkt wor den met koordlagen van textiel, staal, of andere materialen. Eenvoudig om dat het rubber alleen niet de nodige tegendruk voor de luchtdruk in de band kon opbrengen. De nieuwe band van Pirelli kent deze koordlagen niet meer ei. is slechts opgebouwd uit rubber, waar bij dit materiaal tegelijk als elastisch veerelement dienst doet. De band is uitgevoerd met sterk gebogen flan ken, die door de inwendige luchtdruk een bijna rechte vorm aannemen en zodoende onder „voorspanning” ko men te staan. Op dat moment krijgt de nieuwe band zijn karakteristieke driehoekige vorm. Wordt de band be last, dan vergroot zich de spanning in de flanken aanzienlijk en draagt on geveer de helft van de totale belas ting op het wiel. De band is nu geworden tot een pure ceintuur, die slechts bestaat uit de stabiliserende gordel in het loopvlak en verder uit de flanken van vol rubber. Tegelijk met de verhuizing van Datsun Nederland van Sassenheim naar Lisse, waar een modern nieuw onderkomen werd betrokken, heeft Datsun enkele nieuwe typen in ons land geïntroduceerd: de 120 Y, de 140 J en de 180 B-SSS hardtop. Het meeste nieuws schuilt in de 120 Y, een wagen die enerzijds is gebaseerd op de al jarenlang gevoerde 1200- typen, maar die anderzijds voorzien is van een geheel nieuw uiterlijk: lang van voren, kort van achteren en gevat in een aërodynamische lijn. De lengte van de nieuwe wagen is 3.95 meter, dat wil zeggen 11 cm. langer dan zijn voorganger. Voor de rest werden motor, wisselbak en wielop hanging gehandhaafd. De gehele serie is voorzien van radiaalbanden en be haalt nu ca. 150 km-uur. De wager heeft een remdrukbegrenzer. Het Pirelli-bedrijf in Milaan, een bandenconcern, heeft een revo lutionair type band ontwikkeld. Een band met de doorsnede van een driehoek, die zelfs bij het ontsnappen van de lucht een veilige rit garandeert. Volgens het Italiaanse bedrijf ver groot deze band aanzienlijk de veilig heid. De nieuwe vorm geeft een goe de bescherming van de zijwanden tegen stoten en inrijdingen. Tevens blijft de band bruikbaar als er lucht ontsnapt. De flanken zullen in dat geval steeds meer belasting gaan op nemen en tenslotte samenknikken tot op het loopvlak. Daarbij zal d be stuurbaarheid van de auto vrijwel geen nadelen ondervinden. In Frankrijk en in Italië zal het nieuwe voertuig medio volgend jaar op de markt komen en in Nederland waar schijnlijk eind 1974. Met de produktie zal begin volgend jaar een aanvang worden gemaakt. Nog in mei van dit jaar lieten zowel Citroën als Fiat weten dat de sinds 1968 bestaande samenwerking ten einde was en alle wederzijdse banden waren ver broken. Een Fiat-woordvoerder ver klaarde gisteren in Parijs, dat slechts de financiële en commerciële betrekkingen waren gestaakt. TAFELS STOELEN WANDKASTEN BANKSTELLEN TV KASTEN DEKENKISTEN Toonzaal AMSTERDAM Leidsekade 102, tel. 020-233917, naast Lido, dus vlakbij het Leidseplein Maandag t/m zaterdag van 9-18 uur ook op koopavonden geopend Europa’s grootste stalenboek. Gen. Cronjestraat 135, tele- e foon023-255432. Herensingel 5 Hoek Amsterdamstraat, tele- foon 023-322377 de situatie, dat in elk gezin, althans statistisch, een of meer auto’s aanwezig zijn. De Nederlandse personenauto rijdt jaarlijks gemiddeld 17.000 km. Hiervan wordt naar schatting 8.250 km afgelegd binnen de bebouwde kom, 5200 km op de autosnelwegen en 2.500 km op overi ge interlokale wegen. In het buitenland wordt gemiddeld in totaal 1.500 km. gereden. Alle auto’s tezamen zullen dit jaar 51 miljard kilometer afleggen. Een derde van alle autokilometers wordt af gelegd op de snelwegen, die met 1.500 km nog geen twee percent van de totale weglengte in ons land uitmaken. De heer Van Hofwegen sprak gisteren in het Amsterdamse RAIgebouw, waar de 60 jaar bestaande Nationale Woning raad ook vandaag nog een congres houdt over het thema: woningcorpora ties tussen ideaal en werkelijkheid. Het kernprobleem in de volkshuisves ting draait volgens de voorzitter nog steeds om de lagere inkomensgroepen. Door zijn aspecten kan het volkshuisves- tingsvraagstuk niet als tijdelijk pro bleem worden afgedaan en dient als permanent vraagstuk te worden erkend en benaderd. Daarvoor zijn in de volks huisvesting veranderingen nodig, stelde hij. Sprekende over het overheidsbeleid pleitte hij voor een benadering, die erop gericht is goed en betaalbaar wonen voor iedereen mogelijk te maken en die doordringt tot de harde kern van het probleem van de lagere inkomens. Huis- vestingsvraagstukken kunnen niet wor den bestreden door enkele ad hoc-maat- regelen, die onderling weinig samenhang vertonen. Van nu af dient een gedifferentieerd en samenhangend stelsel van beleidsin strumenten te worden gebruikt voor een effectieve aanpak, meande de heer Van Hofwegen. Deze moeten twee onderdelen bevatten: het voeren van een kwaliteits beleid van nieuwbouw en vernieuwbouw en dit basisniveau moet voor iedereen betaalbaar worden gemaakt door een huur- en subsidiebeleid en een woon- ruimteverdelingsbeleid. Of de woningbouwcorporaties hun verantwoordelijkheden kunnen waarma ken, hangt niet alleen van henzelf af, maar ook van de condities, waaraan zij van overheidswege zijn gebonden. Hij vroeg zich af of door de overheid vol doende mogelijkheden worden gescha pen, waardoor zij hun maatschappelijke rol van sociale huisvesters en van belan- genbehratigers van huurders en woon consumenten effectief kunnen vervullen. De voorzitter noemde het verder merk waardig, dat de overheid zonder nadere motivering overlegstructuren aan de corporaties wil opleggen, zonder aan te geven of en op welke punten de corpo raties in hun relaties met de huurder te kort zijn geschoten. Hij wilde zich dan ook afwijzend opstellen tegen een diri gistische rol van de overheid over de wijze, waarop de corporaties hun interne organisatie zouden moeten inrichten. Ook het vinden van nieuwe vormen en inhouden in de relatie met de bewo- -«r Het bureau heeft hierover een brief geschreven aan minister Van Agt van Justitie. Het dringt er bij de bewinds man op aan „alle mogelijkheden te on derzoeken die kunnen leiden tot bevor dering van een vervroegde uitspraak”. Met de verkorting kan een periode van dikwijls onnodige, martelende onze kerheid kunnen worden voorkomen, al dus de reklasseringsinstellingen. I Na per helikopter uit Zierikzee te zijn gearriveerd stapte het gezelschap president Leone had haastig een alpino pet je opgezet aan boord van de Pie ter Caland, waarmee men in ongeveer drie uur van de Maasvlakte naar de Parkhaven voer. Eerder op de dag waren koningin Juliana en president Leone in Zierikzee enthousiast ontvangen. De president be gaf zich onder het publiek, waar hij vele handen schudde. Tijdens de ontvangst op het vijftiende-eeuwse stadhuis in Zierik zee bleek president Leone bijzonder on der de indruk te zijn van de Deltawer ken, waar het gezelschap voor aankomst in Zierikzee per helikopter overheen was gevlogen. Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat gaf zijn gasten tijdens deze vlucht in het Italiaans uitleg over de Deltawerken. De band (flpn§pompTw maar onbeftas£w «te itoiien staan tandfer druk. OUD-BEIJERLAND (ANP). In Oud-Beijerland is gisteren het boekje „Mijn God wat een dorp” van de radio journalist Wim Verhagen gepresenteerd. Het eerste exemplaar van het boekje, een bundel kritische schetsen over het kerkelijk en maatschappelijk leven in het Oud-Beijerland van de dertiger ja ren, is door de ARP-fractieleider mr. W. Aantjes overhandigd aan zijn broer, J. Aantjes, die burgemeester van Oud- Beijerland is. De schrijver is in dat dorp geboren. Het boekje is geïllustreerd door Anton Pieck. De inleiding is geschreven door freule Wttewaal van Stoetwegen. Het is uitgegeven bij Semper Agendo in Apel doorn. DEN HAAG (ANP). De ARP heeft ïich in haar partijblad uitgesproken te gen het heffen van statiegeld op auto’s. Het blad schrijft dat het de bedoeling is om de schatkist van extra middelen te voorzien. Deze heffing is daartoe niet „een deugdelijk middel”. „Als men eenmaal deze weg op gaat bij het zoeken naar dekkingsmiddelen is het einde niet te zien. Alle duurzame gebruiksgoederen komen dan wel in aanmerking, aldus het blad. Deze en andere gegevens zijn te vin den in de uitslag van een onderzoek van ESSO-Nederland naar het autorijden in ons land. Esso heeft hierbij gebruik gemaakt van enige enquêtegegevens. Wat autodichtheid betreft is België ons land twee jaar voor, West-Duitsland drie jaar en Frankrijk zelfs vier jaar. Van de 13,5 miljoen Nederlanders zijn ruim negen miljoen 18 jaar of ouder, voorwaarde doen voor Van die 9 miljoen Nederlanders heeft nu bijna de helft dit rijbewijs behaald. Jaarlijks komen er netto ruim 200.000 nieuwe rijbewijsbezitters bij. Twee op de drie mannen van 18 jaar en ouder heeft een rijbewijs BE, van de vrouwen bijna een op de drie. Van de 4.3 miljoen uitgegeven rijbewijzen zijn er bijna 3 miljoen in het bezit van mannen en ongeveer 1,3 miljoen in het bezit van vrouwen. Hoewel in 1972 voor het eerst meer vrouwen dan mannen rijexamen deden, werden toch 2.000 rijvaardigheidsbe wijzen meer uitgereikt aan mannen dan aan vrouwen. Dat kwam doordat een vrouw gemiddeld 3,3 examens nodig heeft om haar rijbewijs t e halen, een man daarentegen 2,8. Begin 1973 was de situatie zo, dat 55 percent van alle mannen en 7 percent van alle vrouwen een auto bezat. Bij de mannen ligt daarbij het zwaartepunt op de groep rond 45 jaar, bij de vrouwen op de groep rond 30 jaar. Het autobezit hangt samen met het inkomen. Volgens het Esso-onderzoek is in de afgelopen vijf jaar de grens waarop gemiddeld een van de twee Nederlandse gezinnen een auto bezit om de twaalf duizend gulden bruto-inkomen blijven zweven, ondanks de sterke inflatoire ontwikkelingen in deze periode.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 19