Fulbright twijfelt aan noodzaak militair alarm ADM verwacht Singer Nijmegen verlies reorganiseert Lammers: Universiteit moet veel ontslagen zich beter organiseren Weer executies Kinderboekenweek artsen kleuren-tv als premie Fabriek geeft Rozenburg dreigt met schadeclaim I^EUR in Chili AGENDA pagina 17 Het woord is aan... WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN GEMEENTE CONTRA RIJNMONDRAAD GELUIDSBANDEN BESTUUR VERONTWAARDIGD OVER UITSPRAAK WETHOUDER WORDEN EERST Verder in de krant HET WEER „DOORGELICHT” before you buy 2 1 Haarlem: Barteljorisstraat 20,tel.023-312655 Amsterdam: Leidsestraat9(bij Koningsplein),tel.020-223596 VRIJDAG 26 OKTOBER 1973 63e jaargang nummer 300 Puzzel Medische diensten Kunst Radio en tv Strips Economie Beurs Sport Schrijvende lezers Weg en wiel Deze krant bestaat uit zesendertig pagina’s Zie pagina 19 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, Umuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19 u. tel. 10519 Schendingen Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 19, 21 Plaatselijk nieuws 4, 5, 6, 7, 9, 11 ...21 11 13 15 15 31 11 33. 35 17 19 Wat is het voordeel van Winkelcentrum Schalkwek, behalve dan natuuiijjk die tweeduizend Plaatselijk nachtvorst Vannacht en morgenochtend hier en daar mist. Morgen overdag droog en vrij zon nig weer. Zwakke tot ma tige zuidelijke wind. Mini mumtemperaturen van 5 graden vlak aan zee tot om het vriespunt elders met plaatselijk nachtvorst. Maxi mumtemperaturen rond 14 graden. NEW YORK (Reuter, UPI en AP) De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Wald heim, heeft ongeveer 900 Verenig de Naties-militairen uit Cyprus op dracht gegeven naar het Midden- Oosten te vertrekken. Het korps, bestaande uit Finnen, Zweden en Oostenrijkers zal toezicht houden op het bestand. f Aiil Set morris IJmuider Courant Abonnement - bij vooruitbetaling- f 9,30 p. mncl., f 27,00 p. kwartaal (p. post f 30,00), p. jaar f 106,20. Losse nummers 40 cent., Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning f Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman. VN-TROEPEN NAAR MIDDENOOSTEN Israëliërs bij buitgemaakte Russische S AM-3-raketten even ten noorden van Suez. een grondig de onderne- (Zie verder pagina 3) (Van onze Amsterdamse redactie) het KNMI tot Drs. F. H. Werkman van de federatie van ziekenfondsen meldt dit in de zie- Fulbright opperde het denkbeeld dat de crisissfeer misschien was geschapen om steun op te leveren voor de begro- ■•‘sen er- :e- de mers verweet de universiteit gisteren dat zij haar gebouwen niet efficiënt gebruikt terwijl ze toch een hele stadswijk opeist voor het neerzetten van nieuwe gebou wen. De senator zei verder dal het alarm het moeilijker zal maken voor het Con gres om het veto van president Nixon ongedaan te maken op het wetsontwerp betreffende de beperking van de macht van de president om Amerikaanse troe pen naar een strijdtoneel te zenden, zonder uitdrukkelijke toestemming van het Congres. Vandaag werden in het Midden-Oos- ten opnieuw bestandsschendingen ge meld. Volgens het Egyptische blad Al Achbar werd vanmorgen nog gevochten in de buurt van de stad Suez. Israel meldde dat bij de monding van de Golf van Suez een Israëlische tanker met Israel als bestemming is beschoten. Senator Fulbright zei nog dat hij gis- Jodenbreestraat. De Amsterdamse uni versiteit heeft dat gebouw, op de begane grond na, voornamelijk voor haar eco nomische faculteit gehuurd. „Ik ben er op het drukste uur van de drukste dag geweest. Het was grotendeels niet in gebruik”. Lammers vindt dat de univer siteit met haar ruimten veel meer kan doen. Ze zou zelfs samen kunnen doen met andere onderwijsinstellingen, dacht hij, en ze zou dezelfde ruimten mogelijk door verschillende richtingen uit de uni versiteit kunnen laten gebruiken. Nixon en Kissinger lopen bij het Witte Huis na hun gesprek met leiders van het Con gres over het Midden-Oosten. Kissinger is op weg naar zijn persconferentie. ting van het Amerikaanse ministerie van Defensie. Het universiteitsbestuur reageerde ei genlijk liever niet op Lammers’ aantij ging. Het wijst er op dat Lammers’ handtekening voorkomt onder het rap port van de „commissie-Rutgers” (uit 1970) over nieuwbouw voor de universi teit. Dat rapport noemde nieuwbouw op Uilenburg het door Lammers bedoel de stuk stad dat de universiteit „opeist" noodzakelijk. De gang van zaken bij deze kantoor- machinefabriek laat al enige tijd te wensen over, reden waarom de Neder landse directie vorige maand een reorga nisatie aankondigde, die overigens een zeer geleidelijk verloop zou hebben. Israëlische militairen plaatsen hun vlag op een hoog punt aan het Syrische front om hun positie bij het staakt-het-vuren aan te geven. teren sinds het moment dat hij inlich tingen in het Witte Huis had gekregen het gevoel had gehad dat de toestand geen crisissituatie was. Dat gevoel werd later op de dag versterkt toen de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties een resolutie aannam over het vormen van een vredesmacht waaraan de grote mo gendheden niet zouden deelnemen. helling, want winsten op geneesmiddelen passen niet in dit systeem. Terwijl allerwegen wordt geprobeerd de enorme kostenstijgingen in de ge zondheidszorg af te remmen, probeert de farmaceutische industrie met dure recla mecampagnes en douceurtjes de m apothekers te bewegen tot d strekking van haar nog duurde leesmiddelen. „Op die manier is n. verzekerde die uiteindelijk met zijn pre mie de kleurentelevisie van de dokter betaalt”. NIJMEGEN (ANP) Op korte ter mijn moet een „beduidend aantal” van de 1150 werknemers van Singer in Nijme gen worden ontslagen. UTRECHT (ANP) De farmaceuti sche fabriek die onlangs door de aanbie ding van gratis vliegreisjes aan apo- theekhoudende artsen haar afzet pro beerde te vergroten, heeft nu concurren tie gekregen van een bedrijf dat de kleurentelevisie als lokkertje in de strijd heeft geworpen. Men krijgt zo’n appa raat op een bepaalde bestelling 10.000) gratis bijgeleverd. De Finse generaal-majoor Ensio Siilas- vuo, voorlopig bevelhebber van de nieuwe vredesmacht van de Verenigde Naties in het Midden-Oosten. Lammers, die sprak op een lunchbij- eenkomst, wilde er de nadruk op leggen dat het om „persoonlijke opvattingen” ging. Zijn kritiek was echter niet mals. „De universiteit zal tot een betere inter ne organisatie moeten komen”, vond hij. Het college van bestuur van de universi teit heeft er inmiddels al verontwaar digd op gereageerd. De wethouder zei een herhaling van het Roeterseiland ■waar een kolossale nieuwbouw voor de Beta-faculteiten tot stand aan het ko men is onaanvaardbaar te vinden. Lammers baseerde zijn oordeel onder meer op zijn eigen waarneming in het burgemeester-Tellegenhuis voor Am sterdammers: „Het Maupoleum” (naar zijn eigenaar Maup Caransa) aan de In dit nummer wordt uitvoerig aandacht besteed aan de Kinderboe kenweek, die morgen begint. Er ko men veel boeken uit voor kinderen (die ook ouderen kunnen boeien). De toevloed spitst zich toe op de weken voor Sinterklaas. Een groot aantal kinderboeken wordt vandaag in drie pagina’s besproken. Daarnaast vindt men informatie over schrijvers en schrijfsters en de alternatieve kant van het kinderboek. De Koran: Vecht tegen hen die u bekampen, maar valt niet aan. Want Allah heeft de aanvallers niet lief SANTIAGO (Reuter). De militaire autoriteiten in de Chileense hoofdstad Santiago hebben bekend gemaakt, dat gisteren in Antofagasta drie mensen zijn terechtgesteld wegens „spionage, terro risme en aanvallen op militairen”. Volgens de officiële bekendmaking hadden de drie een plan opgesteld om hoge militairen te vermoorden. Zeker 127 mensen zijn gefusilleerd sinds het Chileense leger op 11 septem ber de macht aan zich trok. Volgens de officiële gegevens althans. BERKELEY (Reuter, AFP en AP). Federaal rechter John Sirica heeft be sloten electronische ingenieurs in te schakelen die moeten nagaan of er met de Watergate-geluidsbanden van het Witte Huis „iets is uitgespookt”. Dit heeft de voormalige onderminister van Justitie William Ruckelshaus gisteren meegedeeld. Ruckelshaus was door president Nixon ontslagen omdat hij geweigerd had de speciale procureur inzake Watergate, Archibald Cox, uit zijn functie te ont heffen. De presidentiële adviseur Melvin Laird zei gisteren dat er mogelijk een nieuwe speciale aanklager voor het Watergate- schandaal zal worden aangewezen. Op een persconferentie in Chicago zei Laird dat tot degenen die daarvoor in aanmerking zouden kunnen komen de oud-minister van Justitie Elliott Ri chardson behoort. Richardson trad zater dag af toen hij Archibald Cox niet als speciale aanklager wilde ontslaan. Verscheidene invloedrijke democrati sche senatoren die lid zijn van de juri dische commissie, hebben een wetsont werp ingediend voor de aanwijzing van een opvolger van Archibald Cox. doen om tot de geplande uitbouw, waar voor de grond al' is aangekocht, te ko men, aldus burgemeester Sloots van Ro zenburg. „Wij voelen ons door de Rijn- mondraad in de hoek getrapt via uit spraken en adviezen en de gehele be handeling van deze materie in de Rijn- mondraad.” Hij verwijt de raad, dat zij in Rozenburg nog nooit onderzoek heeft verricht. Gisteravond heeft ook mersvereniging Rozenburg stelling geno men tegen het Rijnmondadvies. De mid denstanders, die veel hebben geïnvesteerd met het oog op de 18.000 inwoners in de toekomst, voelen zich in hun bestaan bedreigd. In overleg met een vertegen woordiger van het Koninklijk Verbond van Ondernemers werd besloten, dat el ke Rozenburgse ondernemer persoonlijk een bezwaarschrift zal indienen bij het dagelijks bestuur van Rijnmond. AMSTERDAM. De kiem lijkt te zijn gelegd voor een fikse ruzie om de universiteit van Amsterdam. De wethou der voor stadsontwikkeling Han Lam- Verwachting van zaterdagavond: ROZENBURG (ANP). Het gemeen tebestuur van Rozenburg heeft het dage lijks bestuur van Rijnmond aangezegd een eeuwigdurende schadeclaim van drie miljoen gulden per jaar bij Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland te zullen deponeren, als de uitbreidingsplannen van de gemeente niet voltooid kunnen worden. In de Veiligheidsraad ging de Sovjet unie gisteravond ermee akkoord dat in de VN-strijdmacht voor het Midden- Oosten geen militairen van de grote mogendheden zouden deel uitmaken. De voorzitter van de commissie voor Buitenlandse Betrekkingen van de Senaat, Fulbright sprak gisteren zijn twijfel uit of het Amerikaanse militaire alarm gerechtvaardigd is. Tevoren had minister Kissinger gezegd dat Nixon „geen andere keuze had.” Het alarm zou naar verwachting hedenmiddag worden ingetrokken. Premier Golda Meir zei „dat Israel aan een groot gevaar is ontsnapt na de dreiging van Russische inmenging”. Ook de Nederlandse regering houdt een militaire eenheid gereed om zo no dig naar het Midden-Oosten te sturen, evenals Canada en Panama. De VN- vredesmacht staat onder bevel van de Finse generaal Ensio Siilasvua. Zoals bekend is heeft de Rijnmond- raad geadviseerd om Rozenburg niet verder af te bouwen. (De zogenaamde stankgrens door de raad getrokken loopt door het al gedeeltelijk afgebouwde plan west van de gemeente Rozenburg) en wil het aantal inwoners van de gemeen te terugdringen tot 11.000. Het gemeen tebestuur wil de gemeente laten uit groeien tot 18.000 zielen. Momenteel heeft Rozenburg bijna 13.000 inwoners. B. en W. van Rozenburg willen alles AMSTERDAM (ANP) Op grond van de resultaten over de eerste negen maanden van het jaar en de verwach tingen voor de nog resterende maanden, laat het zich aanzien dat de Amsterdam- sche Droogdok-Maatschappij over het boekjaar 1973 niet tot een positief resul taat zal kunnen komen, zo heeft de directie meegedeeld. Dit werd in belangrijke mate veroor zaakt doordat het prijspeil vooral door de veranderde valutaverhoudingen sterk onder druk kwam te staan. Over 1972 behaalde de ADM een netto winst van f 1,1 miljoen Thans heeft vice-president R. W. Johnson - uit de Verenigde Staten naar Nijmegen overgekomen - als zijn oor deel gegeven, dat de veranderingen met spoed dienen te worden doorgevoerd. Een eenmalige actie zal er ook toe leiden, dat het personeel niet langer in onzekerheid verkeert, zo wordt gesteld. kenfondsgids. Het schijnt ook regelmatig voor te komen, dat apothekers en apo- theekhoudende huisartsen meer geleverd krijgen dan op de factuur tot uitdruk king komt, soms wel tot 25 percent, aldus drs. Werkman. Het is op zichzelf lofwaardig als apothekers of apotheek- houdende huisartsen proberen door eer voordelige inkoop of door kortingen d< kostprijs te drukken. Maar, aldus drs Werkman, als die voordeeltjes niet wor den doorgegeven is er iets mis. Dan moet het vergoedingensysteem op de L f""»1 dames- en heren suède, nappa en lamsvachtjassen, spencers en pantalons.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 1