I SIR mogelijk BEHEREN VAN EIGENDOMMEN EN GELDEN VAN toch PATIËNTEN GEEFT INRICHTINGEN VEEL ZORG door Kamer Advies Ziekenfondsraad: ziekenfondspremie '74 op 9,6 pet Speciale status voor asielzoekers bepleit Ballingen uit Chili moeten Aantal lesuren voor Columbia uit lagere school lager Kamermeerderheid steunt minister in beslissing over Kranenburg li tl En te ditll Vluchteling uit Chili nn aangekomen 11 fi EIS JU l Werkgroep stelt rapport samen VAN 920 EN 1040 NAAR 880 EN 1000 ET GARANTIE BE „Indien generaal niet was gestopt, was ontslag gevolgd” V VRIJDAG 26 OKTOBER 1973 2 (Van onze redactie economie) Premie f Afgewezen Oplossing staat Ontslag Aanval o Alleen Krommenie maakt Novilon. „Lappendeken” AMSTELVEEN De Ziekenfondsraad is verontrust over de stijgende kosten van dat deel van de gezondheidszorg en de sociale verzekeringen, dat via de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten voor rekening van de ziekenfondsen komt. Steeds meer voorzieningen komen binnen de wer kingssfeer van deze wet te vallen, waardoor een onoverzichtelijke situatie ontstaat. Een groot deel van de raad wil zijn ontstemming over deze gang van zaken uiten in een kritische brief aan het adres van de minister en staatssecretaris van Volksgezondheid. I I I (Van onze redactie economie) (Van onze parlements redactie) Verontrusting over werkingssfeer AWBZ (Van onze Haagse redactie) N o (Van onze parlementsredactie) VOORUITZICHTEN VOOR ZONDAG: WEERRAPPORTEN jé D4 (Van onze parlementsredactie) De verrassende ontknoping van de rel ADVERTENTIE ZATERDAG 27 OKTOBER O ZATERDAG 27 OKTOBER De staatssecretarissen van Sociale Za ken en Volksgezondheid zal worden ge adviseerd de premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering voor 1974 vast te stellen op 9,6 percent. Voor dit jaar was de premie 8,9 percent. In het premie- advies is rekening gehouden met de Met 243 tegen 187 stemmen heeft het Britse Lagerhuis het witboek van de regering goedgekeurd, waarin het Frans- Britse voorstel voor de bouw van een tunnel onder Het Kanaal wordt uiteen gezet. Men wil in ’75 beginnen te bou wen. De kosten worden op meer dan 5 miljard geraamd. Vooral van de kant van de werkge vers- en ministeriële vertegenwoordigers in de Ziekenfondsraad werd deze kritiek vertolkt in de vergadering van de gisteren. Men vindt dat steeds als de werkings sfeer van de AWBZ wordt vergroot de fondsen de kosten moeten dragen die de overheid op hen afwentelt. 13 13 12 13 13 12 12 12 13 7 7 10 15 9 19 22 20 25 20 26 uur uur 0 12 9 19 5 2 5 8 2 7 5 6 8 0 0 0 0 o o o o o o o o o o 3 o o o o o o o o o o o o o o o 0.1 Alleen Novilon vloerbedekking heeft het Gouden Keurmerk van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Alleen op Krommenie Novilon staat Novilon. De commissie was het al eerder eens geworden over de procedure die minister Vredeling eerst had gevolgd. Vrijheid van meningsuiting voor iedere militair stond voor de bewindsman buiten iedere discussie. Maar het feit dat de generaal militaire dienstkanalen had gebruikt om zijn mening te spuien, was fout. Vredeling heeft toen de generaal ver zocht in een brief zijn ondercomman- darnten te laten weten dat men de eerste verbouwing van ziekenhuizen en stijging van andere kosten van inrichting. Bij dit agendapunt werd uitbreiding van de be voegdheden van het Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven bepleit, opdat de kos ten in de ziekenhuissector beter kunnen worden bewaakt. brief met kritiek op de defensietop maar als ongeschreven moest beschouwen. Bij een ontploffing tijdens repara- tiewerk aan het Franse passagiersschip France in Le Havre is gisteren een man omgekomen. Twee werden gewond. groep afgewezen. Die tijd is veel te kort om zonder kennis van de Nederlandse taal passend werk te vinden. Een ander bezwaar is, dat zij na die zes maanden door geen enkel land meer worden op genomen. De plaatselijke politie, waar de asiel zoeker zich moet melden, kan volgens de werkgroep niet beoordelen, of hij in zijn eigen land moet vrezen voor vervolging. „Hiertoe wordt van de politieman wel een erg grote kennis van politieke situa* ties in allerlei landen vereist”, aldus het rapport. De werkgroep vindt dat er voor deze gevallen een gespecialiseerde dienst moet komen. 1 h. bew. geh. bew. mist geh. bew. zw. bew. geh. bew. 1. bew onbew. zw. bew. zw. bew. onbew. mist onbew. onbew. geh. bew. 1. bew. mist h. bew. onbew. mis onbew. 1. bew geh. bew. 1 bew. onbew. onbew. onbew. onbew. 1. bew. 1. bew 1. bew. onbew. zw. bew. onbew zw. bew 1. bew 4 —2 1 0 7 17 4 —5 7 1 1 10 7 5 X I s s I t 1 J V h c c t r 19 14 13 16 13 11 5 Bepleit werd ook over deze kwestie contact op te nemen met de zoge naamde Cliëntenbond, die zich inzet voor belangenbehartiging van psychia trische patiënten. Voorzitter De Kort maakte aan einde aan de verwarde discussie door het agendapunt aan te houden. Het presidium van de Zie kenfondsraad zal zich opnieuw over deze zaak beraden. Het afgeven van een gewone verblijfs vergunning duurt volgens de werkgroep veel te lang: gemiddeld negen maanden. Gedurende die tijd mag de asielzoeker niet legaal werken. „Waar moet hij dan van leven?”, vraagt de werkgroep zich af. Recht op bijstand heeft hij niet, al mogen de gemeentelijke sociale diensten die wel geven. 9 13 7 1 4 1 1 2 14 16 17 15 12 DEN HAAG. Minister Lubberg (Economische Zaken) slaagde er gisteren opnieuw niet in zijn wetsontwerp op de beheersing van de bedrijfsinvesteringen door de Tweede Kamer te slepen. Ontroerd door de hartelijkheid waar mede zij op Schiphol door het ministerie van CRM werden ontvangen, zijn gister avond de eerste zeven Chileense vluch telingen, die na lang aandringen van de Nederlandse ambassade in Santiago een vrijgeleide hebben gekregen, in Neder land aangekomen. Het waren zes man nen en een meisje. Het groepje werd ondergebracht in het tehuis „Kontakt der Kontinenten” in Soesterberg. Indien de generaal niet met zijn actie was gestopt, was ontslag gevolgd. Dit deelde minister Vredeling gistermiddag mee. Tegen de leden van de Tweede- Kamercommissie heeft de minister ge zegd, dat er nu een streep is gezet onder de zaak-Kranenburg. uit in een brief over de premie voor da verplichte ziekenfondsverzekering aan de staatssecretarissen van Sociale Zaken en Volksgezondheid. De sterk stijgende kos ten van ziekenhuisverpleging zijn de oorzaak van grote bezorgdheid. Deze op waartse tendens gaat al vele jaren uit boven de stijging van het algemeen loon- en prijspeil. Het gevaar ontstaat dat verruiming van hulpverlening in an dere sectoren wordt tegengehouden. Daarmee werd gedoeld op de schrifte lijke discussies die Kranenburg met zijn ondercommandanten op gang had ge bracht naar aanleiding van een stuk van zijn hand over „de aanval op defensie”. Vrij zacht en rustig weer. Plaatselijk mist. Aantal uren zon: 0 tot 6. Minimum tempe ratuur: omstreeks normaal. Maximum tempe ratuur: 0 tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 percent. Normale temperaturen tot 1 november: mi nimum 4, maximum 11 graden. Gezien het feit dat de AWBZ-premies om de kosten te dekken de laatste jaren met een formidabele snelheid stijgen, vragen deze kritische deskundigen zich af waar het einde is. Zij vinden dat een principiële uitspraak over het karakter van de AWBZ nodig is. In de huidige situatie is er geen lijn meer te ontdek ken. uur uur zinnigheid ten gevolge hebben. Totale kosten van deze laatste nieuwe voorzie ning zijn anderhalf miljoen per jaar. Ook zeer kritisch spreekt de raad zich De negen munitieschepen die in het natuurgebied Zwartewater bij de Noord- oostpolder liggen en die destijds aanlei ding waren tot een storm van protest, zullen per 1 december zijn vertrokken. Aldus het ministerie van Defensie aan de gemeente Noordoostpolder. Weer In binnen- «n buitenland zw. bew. z zw. bew. verand. ozo z wst rond de territoriaal bevelhebber, die met zijn brieven zijn ondercommandaten in lichtte over zijn politieke standpunt, dat er een heleboel mis is met defensie, is gisteren tijdens een spoedvergadering van de Tweede-Kamercommissie voor defensie besproken. Scherpe kritiek op die ontknoping werd geuit door het PvdA-Kamerlid Kombrink. Zoals al eer der bekend was, eiste de PvdA-fractie het onmiddellijk de laan uit sturen van de behoudende generaal. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. Rtd. Twente Vlissingen Z -Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanc Istanboel Las Palmas De AWBZ is nu een „lappendeken”, zegt men in kringen van de Zieken fondsraad. Van de zijde der vakbewe ging is men in dit geval minder kritisch. Gewezen wordt op de komende volks verzekering ziektekosten, die wel geen geneesmiddel voor alle kwalen is, maar waarvan toch grote verbeteringen wor den verwacht. De kritiek op de AWBZ kwam los bij twee agendapunten. Voorgesteld werd het vaccinatieprogramma ten laste van de AWBZ-voorzieningen te brengen, evenals een massaal onderzoek bij pas geborenen,' gericht op het voorkomen van stofwisselingsstoornissen, die zwak- e Het KVP-bestuur is van mening, dat Israel zich moet terugtrekken uit de in ’67 bezette gebieden. Kleine grenscorrec ties moeten echter mogelijk zijn. Terwil- le van Israels veiligheid en voortbestaan moet er een politieke oplossing komen. Het dagelijks bestuur bepleit daarom een Midden-Oostenconferentie, waaraan alle partijen in het conflict zullen deel nemen, evenals de permanente leden van de Veiligheidsraad. Een oplossing van het conflict is ondenkbaar, aldus de KVP verder, zonder een oplossing van het Palestijnse vluchtelingenprobleem. Israel zal een deel van die groep moeten opnemen en daarnaast een belangrijke financiële bijdrage moeten leveren aan een te vormen internationaal VN-fonds voor hervestiging van de vluchtelingen. In het zogenaamde Cis-Jordanië zou een Arabisch-Palestijnse staat gevestigd moeten worden. DEN HAAG. Het aantal lesuren op de lagere scholen wordt verlaagd. De eerste twee klassen hoeven per jaar nog maar 880 uur op school te zijn (nu nog 920) en de hogere klassen 1000 uur (nu nog 1040). Dat heeft de Tweede Kamer gisteren bepaald. Men ging daarmee in tegen het voorstel van minister Van Kemenade van Onderwijs om zowel de kleuterschool als de eerste twee klassen van de lagere school per jaar 920 uur te laten maken. lichamelijk zijn gestoord en niet in staat zijn hun eigen belangen waar te nemen. De directies van de inrichtingen hebben grote zorgen; vooral over het beheer van de gelden, waarvan de omvang jaarlijks snel stijgt. Oorzaken daarvan zijn onder andere de belo ningen die patiënten ontvangen voor verrichte werkzaamheden en uitke ringen die zij krijgen ingevolge socia le wetten. Deze inkomsten worden op spaarrekeningen gezet. De Nationale Ziekenhuis Raad 'heeft voorgesteld te streven naar een wettelijke regeling met betrekking tot de rechtspositie van de patiënten. De commissie van juristen uit de Ziekenfondsraad wil een contractuele regeling tussen patiënten en inrich ting. 7.25 9.10 uur BOGOTA (AFP, Reuter). Vijf-en- vijftig personen die na de militaire staatsgreep Chili moesten verlaten en naar Colombia waren gereisd, zullen binnen 48 uur uit dat land moeten vertrekken. Dit is van welingelichte zij de in Bogota vernomen. Aanleiding tot het verzoek aan gene raal IJsselsteijn om generaal-majoor Kranenburg het dienstbevel te geven, is de mededeling van generaal-majoor Kranenburg aan de minister dat hij niet kon voldoen aan een op 10 oktober gedaan uitdrukkelijk verzoek van de minister om niet langer de hiërarchieke kanalen te gebruiken voor het behande len van politieke onderwerpen. DEN HAAG. De meeste mensen, die naar ons land vluchten, krijgen niet de officiële wettelijk vastgelegde status van vluchteling. Meestal krijgen zij een verblijfsvergunning voor een beperkte tijd. Daardoor kunnen ze elk moment het land uitgezet worden, zijn ze niei zeker van hun recht op arbeid en vallen ze niet onder de sociale voorzieningen. Aan dit gebrek aan rechtszekerheid moet een einde worden gemaakt door deze mensen een speciale tussenstatus te geven, die voor hen een menselijk be staan mogelijk maakt. DEN HAAG. De meerderheid van de Tweede Kamer en met name de liberale oppositie steunt minister Vre deling van Defensie in zijn beslissing om generaal-majoor Kranenburg, de territo riaal bevelhebber-oost, niet van zijn functie te ontheffen. Gisteren is, zoals wij in een deel van onze oplaag meld den, tot grote verrassing van politiek Den Haag generaal Kranenburg door de knieën gegaan na een officieel dienstbe vel, hem gegeven door de bevelhebber der landstrijdkrachten, generaal IJssel- stein. Kranenburg moet volgens dit dienstbevel de actie tegen de z.i. te linkse defensietop onmiddellijk staken. Hij heeft beloofd dit te doen. Generaal Kranenburg heeft dat ver zoek naast zich neergelegd. Onmiddellijk dreigde vervroegde op non-actiefstelling van de generaal, die op 1 mei 1974 met pensioen gaat. Minister Vredeling echter heeft vooral om de liberale oppositie niet onnodig tegen de haren in te strij ken een oplossing voor deze zaak gevonden, die dreigde uit te groeien tot de zoveelste politieke rel van formaat rond defensie. Het beheer geschiedt nu op basis van zaakwaarneming, maar geen der betrokken organisaties vindt dit be vredigend. In de Ziekenfondsraad ble ken ook tegenstellingen op dit punt te bestaan. Van de zijde der NZR- vertegenwoordigers werd voor een wettelijke regeling gepleit. De vakbe weging daarentegen bleek daar juist tegen te zijn, evenals sommige van de ministeriële vertegenwoordigers. Onder deze personen, die behoorden tot een groep van 81 Argentijnen, Uru- guayanen en Chilenen, bevinden zich de echtgenoten van enkele ministers van de regering-AUende. e Wachtmeester P. Wanink uit Ven huizen is de eerste „milieu-agent” bin nen het korps rijkspolitie. Voor een termijn van één jaar is hij op proef ter beschikking gesteld van het waterschap West-Friesland, met als taak controle op het milieu en als materieel een snelle motorboot. Het Kamerdebat stokte, toen het amendement aan de orde kwam waar mee drs. A. Schouten (AR) de bevoegd heden van de minister wilde beperken tot een vergunningenstelsel voor het op richten en uitbreiden van bedrijven in de Rijnmond, een stelsel van heffingen in de hele randstad Holland en alleen een meldingsplicht voor de rest van het land. Minister Lubbers wilde drs. Schouten wei enigszins tegemoetkomen, maar niet ver genoeg naar de zin van een groot aantal christen-democratische Kamerle den die werden gesteund door de opposi tie. Voorlopige peilingen in de wandelgan gen van de Tweede Kamer leerden ech ter, dat het amendement-Schouten waarschijnlijk zal worden verworpen. Ondanks tegenstemmen van een deel van de KVP zal, zo neemt men aan, het hele wetsontwerp vervolgens toch wor den aangenomen. De Ziekenfondsraad vraagt blijvende kritische aandacht voor nieuwbouw en uur onder 17.22 uur onder 17.31 uur eerste kosten van invoering van preven tie en voorlichting op tandheelkundig gebied en behandeling van 13-jarigen om tot betere bestrijding van tandbederf te komen. De kleuterschool mag per week voor taan maximaal 26 uren maken en per dag maximaal vijf uur. Voor de lagere school geldt een maximum-dag van 5,5 uur. De minister noemde het ongewenst dat er nu nog veel scholen zijn, die dagen maken van meer dan 5,5 uur. Bijzondere scholen voor lager onder wijs mogen maximaal 120 uur per jaar besteden aan godsdienstonderwijs e.d. Het vak „nuttige handwerken” voor meisjes verdwijnt van het rooster op de lagere scholen en maakt plaats voor het vak „handenarbeid” voor zowel jongens als meisjes. Het Fries mag gedurende de hele lagere-schooltijd worden onderwe zen in Friesland. In andere delen van het land mag tijdens de uren Nederlands voortaan aandacht worden besteed aan de streektaal. Het stichten van kleuterscholen in grotere steden is makkelijker geworden. In steden met meer dan 50.000 inwoners zijn 60 kleuters tussen 4 en 5.5 jaar voldoende om een nieuwe school te vestigen (nu nog zijn er nog 90 nodig). Bij het bijzonder kleuter- en basison derwijs zijn oudercommissies voortaan verplicht. Bij het openbaar onderwijs bestond een dergelijke verplichting al eerder. Zon op Maan op Gevolg is, dat sommige gemeenten dan wel bijstand geven en andere niet. Slechts in een enkel geval worden ze op gelijke voet behandeld als Nederlanders. De werkgroep pleit voor het instellen van een rijksgroepsregeling, zoals die bijvoorbeeld bestaat voor Zuidmolukkers en thuislozen. Twee mannen hebben gistermiddag bij een roofoverval op een sigarenzaak annex giro-agentschap aan de Insulinde- weg in Amsterdam 4000 gulden buitge maakt. O Ook het sultanaat Oman aan de Perzische Golf heeft zich aangesloten bij de olieboycot tegen de „pro-Israelische Verenigde Staten en Nederland.” Saoedi- Arabië, Bahrein en Doebai zijn nu de enige Arabische olieproducenten die nog geen maatregelen tegen Nederland heb ben genomen. en 16.20 en Premier Den Uyl heeft gisteren de Tweede Kamer zijn excuses aangeboden voor het ongerief dat woensdag ont stond, toen de Kamer in verband met het bezoek van de Italiaanse president Leone pas een half uur later met de vergadering kon beginnen dan was ge convoceerd. AMSTELVEEN. De Zieken fondsraad heeft zich gisteren verdiept in het probleem van het beheer van eigendommen en gelden van patiën ten in inrichtingen. Naar schatting gaat het om enkele honderd miljoenen guldens van mensen die geestelijk oi Dit staat in het door de Werkgroep Rechtsbijstand Vluchtelingen samenge steld rapport „De juridische en sociale status van asielzoekers in Nederland”. De werkgroep werd gevormd door advo caten, wetenschapsmensen en medewer kers van onder meer wetswinkels, jon geren adviescentra en Amnesty Interna tional. Het rapport is aangeboden aan de vaste commissie voor Justitie van de Tweede Kamer en aan staatssecretaris Glastra van Loon (Justitie). Hoog water 4.04 Laag water 12.12 Het voorstel van oud-staatssecretaris Grosheide om deze mensen voor zes maanden een verblijfsvergunning „op proef” te geven, wordt door de werk- z z zzw zo verand. wzw nno no wst ozo o n w wst w wst wst ono wst zo wst nno nnw wst no nno nno wnw ozo o zzo ono wst i i K- W

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2