Ministerie hielp door gevolgen revaluatie bedreigd bedrijf Vraag naar autogas stijgt Ziekenfondsen vrezen surplus specialisten 1 Lagere winst KLM I9 2O2I2223 24 25262728 „Is het echt waar, ABN, dat ik bij u kan kiezen uit elf verschillende spaarvor men, met 4Xtt,t8^%ren*e?” MADE IN POLAND Abottoir tegen de vlakte Bepaal uw eigen winst met NMB Spaarwinstbiljetten Poolse tentoonstelling RAI Zuidhal Amsterdam Algemene Bank Nederland „Sterker nog, niet elf maar twaalf!” DOOR HOGE BENZINEPRIJZEN EN MILIEUBEWUSTZIJN Twijfels over hoge investeringen PERSONEEL DE TIJD WIL DOORGAAN 31 VRIJ DAG 26 OKTOBER 1973 (Van onze redactie economie) Nieuwe aanpak nodig Buitenlandse arbeiders Passende arbeid (Van onze verkeersredactie) Bé P5 U hebt keuze uit 6 mogelijkheden: Looptijd Rente U ontvangt U stort i °/o 873,44 4.367,20 714,70 3.573,49 621,49 ƒ3.107,44 2 2 6 6 ƒ1.000,- 5.000,- ƒ1.000,- 5.000,- ƒ1.000,- 5.000,- Vriendelijk jaar jaar 4/2 jaar 4/2 jaar jaar jaar 7 7 73/4 7% 8/4 8/4 AMSTERDAM Sterk stijgen de benzineprijzen en groeiend mi lieubewustzijn (bij gemeentelijke autoriteiten) zijn er volgens Bes sel-Kok LPG in Amsterdam de oorzaak van, dat in de afgelopen vier maanden de vraag naar in bouw van autogasinstallaties ver drievoudigd is ten opzichte van een jaar geleden. DEN HAAG Minister Boers ma van Sociale Zaken vindt dat het plan tot bestrijding van de werkloosheid in 1974 niet voldoen de is om de werkloosheid blijvend beneden de 100.000 te houden. Hij heeft daarom alle ministeries ge vraagd zo spoedig mogelijk „har de” objecten uitvoerbare en be- stekklare werken op zijn tafel neer te leggen. Bovendien is hij bezig alle plannen van provincies en gemeenten, die sinds 1967 in een computer zijn gestopt „door te lichten” op hun bruikbaarheid voor nieuwe werkgelegenheids programma’s waarmee vele hon derden miljoenen guldens gemoeid zullen zijn. De eerste indruk van deze doorlichting is evenwel, dat er wel veel plannen zijn, maar het probleem is om ze op korte termijn bestekklaar te krijgen. Boersma i ADVERTENTIE ADVERTENTIE F Het in 1959 gebouwde abottoir in Vilette nabij Parijs, door de Fransen zelf bestempeld als het slachthuis van Europa, gaat volgend jaar tegen de vlakte. De Franse boeren slachten liever dichter bij huis dan hun vee op transport naar Vilette te stellen. Het slachthuis heeft ruim een miljard gekost. De sloopkosten worden geraamd op 130 mil joen Franse francs. Een andere manier van sparen, met een leuke spaarwinst na 2, 4^2 of 6 jaar. De NMB Spaarwinstbiljetten zijn aan toonder; zij zijn te verkrijgen aan de kas van elk NMB kantoor. nieuwe werkkring weigeren op grond van de regel van „geen passende arbeid” en daarbij het oog hebben op een lagere beloning, wordt daaraan tegemoet geko men dóór een loonsuppletieregeling, die nog door de Tweede Kamer moet wor den behandeld. Ik zal daar ook zo spoe dig mogelijk mee komen, waarbij aan De ABN schenkt voor de Nationale Puzzelactie 1973/74 iedere week 5 spaarbankboekjes met een eerste inleg van 500,— en 25 spaarbank boekjes met een inleg van 100,—. in een voorbereidende fase, maar hij hoopt er zo spoedig mogelijk mee t» komen. Vraag eens inlichtingen over deze nieuwe spaarmogelijkheid. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK In het verlengde van deze loonsupple tieregeling ziet de minister ook de rege ling om de mobiliteit van de werkne mers te vergroten. „Als elders wel goed betaald werk te krijgen is, moet men niet aarzelen de helpende hand te bieden bij een eventuele verhuizing en de kos ten daarvan. Met het bedrijfsleven zal ik daar over gaan praten, waarbij de mo gelijkheden van omscholing en bijscho ling met subsidie van de overheid en bedrijfsleven binnen het bedrijf aan de orde komt.” Het personeel heeft de ondernemings raad gevraagd contact op te nemen met het VNU-concern, eigenaar van het blad en met de redering. VNU en regering moe een „zodanige medewerking verle nen dat de voortzetting op langere termijn kans van slagen biedt”. tuigen op gas laten rondrijden, ook al rechtvaardigt het jaar-kilometrage het gasverbruik niet. De Amsterdamse vuil* nisauto’s en de meeste patrouillewagens van de hoofdstedelijke politie rijden op gas. „Daar komt bij dat het vervoer van gas in de tank absoluut ongevaarlijk is”, zegt de heer Van Walen. „De ongeluk ken die ermee gebeurd zijn, hebben alle een oorzaak die met het gas niets te maken heeft, of met onoordeelkundige installatie van de tank. Scheuren van de tanks is totaal onmogelijk.” AMSTERDAM (ANP). Het vrijwel voltallige personeel van het dagblad De Tijd heeft gisteren eenstemmig besloten „alles in het werk te stellen om hef duurzaam voortbestaan van het dagblad mogelijk te maken”. Autobezitters die in het vervolg op gas willen rijden, moeten in de grote steden wel rekening houden met wachttijden van maximaal zes weken. Als enige leverancier van zowel het autogas als de installaties, ontkent hij dat bijvoorbeeld in Zuid-Limburg de wachttijden kunnen oplopen tot drie a vier maanden. De bedrijfsinkomsten kwamen in het tweede kwartaal uit op 497,2 miljoen, tegen 492 miljoen in juli-september 1972. In de eerste helft van dit boekjaar was dit 947,7 miljoen tegen 890,5 miljoen in de eerste zes maanden van boekjaar 1972-73. De tonkilometerproduktie nam in het tweede kwartaal van dit boekjaar met zeven percent toe, terwijl het tonkilome- Intussen heeft minister Boersma ook te maken gekregen met het eerste be drijf, dat door de opwaardering van de gulden in grote moeilijkheden is geraakt. Dank zij overheidsingrijpen is het be drijf. dat enige honderden mensen zou moeten gaan ontslaan, geholpen aan een belangrijke order, waardoor de werkge legenheid weer werd veilig gesteld. arbeidsklimaat in het bedrijf wellicht te kort schiet. Verder in gevallen van ge schoolde arbeid of de mogelijkheden tot om- en bijscholing van Nederlandse werknemers wel voldoende benut wor den. Pas als dit allemaal goed bekeken is, zal ik bereid zijn een vergunning voor buitenlanders af te geven. In die zin zijn de Gewestelijke Arbeidsbureaus geïnstrueerd. Autogas is vriendelijk voor milieu. „Wat men ruikt, is de geur die eraan werklozen, die een lager gehonoreerde werkkring accepteren, geruime tijd het verschil tussen ,hun oude en nieuwe beloning wordt bijgepast. Daarbij moet wel opgepast worden dat bedrijven geen misbruik gaan maken van zo’n regeling, door de werklozen een loon te bieden dat ligt beneden de mogelijkheden van de CAO in dergelijke bedrijven.” Rijden op autogas is goedkoper dan op benzine, als de auto per jaar gemiddeld ten minste 25.000 km aflegt. De wegen belasting voor gasauto’s is dezelfde als die voor dieselauto’s, ofschoon de brand stof. het autogas, per liter nog een dubbeltje goedkoper is: 29.6 cent. Er staat tegenover dat de installatie zo’n 60 tot 70 kg weegt, waardoor de auto in de hogere gewichtsklasse terecht kan ko men. Er staat ook tegenover dat auto’s oo gas iets langzamer optrekken en dat de tonsnelheid enkele percenten lager ligt, aldus de RAI. Een auto die on gas rijdt, verbruikt per km meer gas dan benzine. Het verbruik per km ligt ongeveer 10 per cent hoger. „Toch geeft rijden op gas een nettobesparing van duizend gulden ten opzichte van rijden op benzine bij een jaarkolomotrage van 40.000”, aldus de heer Van Walen van Bessel-Kok. (Van onze correspondent) UTRECHT. Secretaris J. de Vries van de N«d. Unie van Ziekenfondsen vraagt zich af waarom „zo krankzinnig veel geld werd geïnvesteerd in aantal len medische specialisten, waaraan de behoefte mag worden betwijfeld.” Dit te vewachten overschot baseert hij op een rapport van het Nationaal Ziekenhuis Instituut. Gezien het komende surplus wil d® NUZ trouwens af van de wette lijke bepaling dat met iedere medicus een honoreringsovereenkomst moet wor den gesloten. Een dergelijke overeenkomst kan al leen maar worden geweigerd als er „ernstige bezwaren” bestaan. Deze mo gen niet worden aangevoerd als het een overmaat medische hulp betreft. De NUZ-secretaris schrijft in het blad van de unie dat louter aanwezigheid geen recht mag scheppen op een gegaran deerd inkomen. Zeker niet op het peil, waaraan men momenteel is gewend. „Als bij de komende volksverzekering of in de nieuwe wet op de gezondheids voorzieningen geen bepaling is opgeno men dat overeenkomsten kunnen wor den geweigerd, dan kunnen we de ge zondheidszorg eerste lijn wel vergeten.” De Vries signaleert dat hard wordt gewerkt aan plannen, die de toekomstige behoefte aan ziekenhuisvoorzieningen zo goed mogelijk zullen moeten benaderen. Op vele plaatsen blijkt een overbedding te bestaan en worden plannen gemaakt om tot sanering van het ziekenhuiswe zen over te gaan. Ook deze plannen schijnen tot mislukking te zijn gedoemd. Men mag immers niet vewachten dat medische specialisten na een bijzonder lange tijd van voorbereiding en studie genoegen zullen nemen met een uitke ring van de Werkloosheidswet. Ze moe ten hun kennis in praktijk brengen. Dat kan alleen door ziekenhuisaccommodatie te bieden. In het rapport van het Nationaal Zie kenhuis Instituut is berekend dat het aantal werkzame medische specialisten Volgens de RAI kunnen de meeste auto’s zonder veel extra ingrepen wor den omgebouwd voor gasverbruik, al geeft dat bij enkele modellen toch wel problemen. „Door de constructie is het zelfs denkbaar dat de hele motor in elkaar wordt gereden, of dat men met ernstig verbrande kleppen te maken krijgt. Wie ombouw op gas overweegt, moet eerst even contact opnemen met de importeur van zijn auto”, zegt de RAI. Minister Boersma is van mening da» toekomstige werkgelegenheidsprogram ma’s een duidelijk ander karakter zullen krijgen dan dat voor 1974 op stapel staat. Het wetsontwerp Selectieve Investe ringsregeling (SIR), dat de overheid via hét vergunningenstelsel in de Randstad Holland een instrument in handen geeft, zal in deze zin eveneens gehanteerd moeten worden. Als een bedrijf in een congestiegebied alleen maar zou kunnen uitbreiden door veel buitenlandse ar beidskrachten aan te trekken kan dat een reden zijn om de vergunning te weigeren. Het probleem van de buitenlandse ar beidskrachten vergt naar het oordeel van minister Boersma duidelijk een an dere aanpak. Zijn gedachten gaan uit naar een systeem, waarbij de tewerk stellingsvergunning wordt gekoppeld aan de werkgever en de arbeidsvergunning aan de werknemer, en niet meer aan het bedrijf dat om werknemers vroeg. Wij constateren nog al te vaak dat van de aanvankelijk gevraagde werknemers na een zekere tijd, soms de helft niet meer aanwezig is en elders werkt. Dat laatste wil ik niet tegengaan, maar wel de uitbreiding van de groep van gastarbei ders door het bedrijf geen toestemming te verlenen weer nieuwe aan te trekken. Op die manier is er geen greep op het probleem te krijgen. De nieuwe aanpak van minister Boersma bevindt zich nog ..Wij zullen de arbeidsmarkt beter moeten analyseren en doorzichtiger ma ken willen wij aangepaste maatregelen kunnen nemen. Ik kan daarbij ook niet onder het vraagstuk uit wat passende arbeid is voor werklozen. Als zij een Minister Boersma hecht ook grote waarde aan een i ntensiever onderzoek naar de beoordeling van de vraag o f bedrijven i nderdaad i n zoveel gevallen aangewezen zijn op buitenlandse ar beidskrachten. „Ik vind dat voor vergun ning afgegeven wordt, om nog meer buitenlanders aan te trekken, eerst be keken moet worden waarom bedrijven er niet in slagen Nederlanders te vinden voor de vacatures. Als dat een kwestie is van loonpeil, moet eerst bekeken worden of de mogelijkheden van de CAO wel voldoende benut zijn. Verder o f het tervervoer acht percent groeide. Het Noordatlantische vervoer bleef in de zo mer sterk achter bij de verwachtingen. Als gevolg van de waardeverminde ring van enkele belangrijke valuta’s ten opzichte van de gulden waren de inkomsten in het tweede kwartaal slechts een percent boven die van juli- september 1972. De veranderingen in de valutakoersen hadden een verlagende in vloed op de opbrengst in guldens. Dit kon maar gedeeltelijk worden gecom penseerd door een beperking van de kosten. Een en ander zal, in tegenstel ling tot de oorspronkelijke verwachting, tot gevolg hebben dat het lopende boek jaar met een verlies moet worden afge sloten, aldus de KLM. i..: fl PROGRAMMA: Attraktieve show van Poolse produkten Fototentoonstelling "Dagelijks leven in Polen" Kunst in Glas Films en U llektie filmaffiches Modeshow Verkoop van Poolse artikelen Prijsvraag met aantrek' ijke prijzen Pools specialiteiten-restaurant, ook lunch en diner in Poolse sfeer in AMSTERDAM ESSO HOTEL Tal van andere attrakties. Geopend dagelijks van 10.00 tot 18.00 uur Vrijdag 19 oktober van 14,00 tot 18.00 uur Dinsdag 23 en donderdag 25 oktober van 10.00 tot 21.00 uur zal toenemen van 5700 in 1972 tot 7150 in 1977 en 8400 in 1982. Dat wil zeggen een toeneming van 1450 medische specia listen in de eerstkomende vijf jaar en nog eens 1250 in de daaropvolgende vijf jaar. Als de huidige opleidingscapacitei ten en het patroon van inschrijving en praktijkbeëindiging gehandhaafd blijven, zal de relatieve dichtheid van medische specialisten met ongeveer 32 percent kunnen toenemen. „We kunnen bepaald niet meer door gaan met het bouwen van nog meer zwembaden en dorpshuizen in de regio’s om werk te verschaffen. In het pro gramma 1974 heb ik daarom waar mo gelijk al de nadruk gelegd op structuur- verbeterende werken als aanleg van wa terzuiveringsinstallaties, rioleringen e.d., maar ik hoop dat staatssecretaris Schae fer, die momenteel een tournee door het land maakt om de gemeenten te bezoe ken, terugkomt met nieuwe projecten op het gebied van de volkshuisvesting. Wat de mogelijkheden zullen zijn voor da bouw op het gebied van stads- en dorps vernieuwing, monumentenzorg, ver nieuwbouw is eigenlijk nog in de begin fase van onderzoek. Er moeten grote mogelijkheden liggen, maar dat zal wel met zich meebrengen dat vrij omvang rijke om- en bij scholingscursussen no dig zijn om bouwvakkers uit de nieuw bouw te kunnen inzetten in deze projec ten van stads- en dorpskernvernieuwing en vernieuwbouw”. gegeven is, zodat direct kan worden vastgesteld dat de auto niet op benzine rijdt. Het uitlaatgas zelf is volkomen loodvrij en zeer zwavelarm. Koolmo- noxyde is bijna tot nul gereduceerd. Zouden hier de normen van kracht wor den die thans in Californië gelden, voor uitlaatgassen de zwaarste ter wereld, dan zitten we daar nu reeds onder”, meent de heer Van Walen. De vriendelijkheid voor het milieu is dan ook de oorzaak dat nogal wat ge meentelijke overheden hun motorvoer- Minister Boersma, die ons dit vertelde, maar niet wilde zeggen welk bedrijf het was, hecht grote waarde aan het tijdig voorbereiden van nieuwe plannen ter bestrijding van de werkloosheid, omdat hij al jaren van mening is dat de werkloosheid in steeds grotere mate structureel van karakter wordt. Dat wil zeggen dat mensen worden vervangen door machines en arbeidsplaatsen verlo ren gaan. Bij het in 1974 uit te voeren plan voor de bestrijding van de werk loosheid, waarmee in totaal ƒ750 mil joen gemoeid zal zijn, ligt de nadruk nog grotendeels op de bestrijding van de conjuncturele werkloosheid. Die wordt veroorzaakt door een tijdelijke inzinking van de economische bedrijvigheid. De conjunctuur trekt weliswaar weer duidelijk aan, maar de minister is van mening, dat wil men de werkloosheid blijvend beneden de 100.000 drukken, tijdig maatregelen moeten worden ge troffen om de structurele werkloosheid te bestrijden. Die uit zich in een steeds omvangrijken groep oudere werklozen, een grote groep kantoorpersoneel (vooral vrouwen), omvangrijke werkloosheid in de bouw en bij jongeren rond 23 jaar, die of onvoldoende geschoold zijn of academici, waarvoor onvoldoende em plooi is. AMSTELVEEN. De KLM heeft in het tweede kwartaal van het op 1 april begonnen boekjaar 1973-74 een winst geboekt van 26,4 miljoen tegen een winst van 55 miljoen in hetzelfde kwartaal van het vorige jaar. In de eerste helft van het lopende boekjaar was er een winst van 25,1 miljoen tegen 47,1 miljoen in de eerste zes maanden van het boekjaar 1972-73. „Bestrijding werkloosheid onvoldoende” 1

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 31