ter ziele Canada Dry-ploeg definitief Nederlandse dames zullen zullen geen rol spelen Vosmaer en EK DAMESTURNENSTRIJD Kees Kist in selectie RUSLAND-OOST DUITSLAND Frankenhout nu zeker van titel bij toerwagens Strik voor één Jonge dra versgarde actief op Duindigt Abebe Bikila overleden Selectie van Goethals voor DRAFBANEN VERBETERD Okker klopte Marty Riessen duel geschorst „Noorwegen” H' O AHi KAASKOP OF KAAS UIT HET VUISTJE? WSiBRS MOGBWK BINNEN VEERTIEN DAGEN MANAGER NIEUWE FORMATIE Voor Jong Oranje: Gerabher favoriet in Cesarewitch-ren Hf MV 1 '3* és 33 32 o (Van on«e sportredactie) T Grote werk WH ';;S Geruststellend* 58 Een minder fraai moment uit de mooie wedstrijd F.C. Hembrug tegen V.S.O.P. II. Scheidsrechter Mittendorp meende door outputser Bobby Dapper van V.S.O.P. II voor ’’kaaskop” uitgemaakt te zijn. Dapper protesteerde dat-ie naar de coach om zijn hapje tussendoor, zijn kaas uit het vuistje, riep. (NZB-foto) A pF- - T IWWW» gif5*? 5 Jon Wweocn nog geen naam aan sponsor Bobby Vosmaer: geselecteerd (Van onze sportredactie) dat XHJ. "I ■u,, <We> 'iii (Van onze paardesportmedewerke-n) -1 ADVERTENTIE Tafeltennisser Bert Schoofs wordt nog deze week door chirurg Kriek geo pereerd aan de meniscus van zijn rech terknie. 3» i*. De technische commissie van de Ne derlandse Autorensport Vereniging heeft beide wagens onderzocht. Gebleken is dat de Alfa Romeo 2000 GTV van Coro nel onder meer onreglementair lichter is gemaakt en dat ook een niet toegestane nokkenas is ingebouwd. Aan de Commo dore GSE van Frankenhout werden geen onregelmatigheden geconstateerd. De sportcommissarissen hebben inmid dels besloten Coronel niet te klasseren in de slotrace op Zandvoort. De tips: 1. Dordrecht-prijs: 1. Lerry Buiten zorg. 2. Lester Kandia. 3. Lya D. Outs: Kwikstaart. 3. Diepenveen-prijs: 1. Larice Quick. 2. Kameleon V. 3. Karma Kandia. Outs: Kid Maaldrift. 4. Denekamp-prijs: 1. Harro Bond. 2. Gay. 3. Henri van Wendy. Outs: Famous Mac. 6. Prijs der 3-jarige Stayers: 1. Lido Buitenzorg. 2. Lord Axkit. 3. Lento H. Outs: Lord Tulpenburg. 7. K. J. Meinardi-prijs1. Kees Verkerk. 2. Karei Duke. 3. Jaspis du Bois. Outs: Isard H. 9. Dedemsvaart-prijs: 1. Kiry van Ur- sem. 1. Joris Hagheweyde. 3. Jan de V. Outs: Karola v. Gonny. 10. Delfzijl-prijs: 1. Gretchen W. 2. Haja Westlandia. 3. Heno Victoria. Outs: Hellen Carbonari. Rennen: 2. Bernardo-prijs: 1. Melisse. 2. Dau phine. 3. Radbout. Outs: Bourgogne. 5. Cesarewitch: 1. Gerabher. 2. Rose bud. 3. Jingo. Outs: Hopeful Future S. 8. Natasja-prijs: 1. Stal Nuy (Osarieta- Mano River). 2. Lady Wiepke. 3. Persian Darling. Outs: Riki Lash. MAM bare rima Do- IJm. OISTERWIJK De Canada- Dry-ploeg is definitief ter ziele. Ook de laatste prolongatiepogingen zijn mislukt. Voor de betrokken renners is dit nauwelijks nieuws. BRUSSEL. (Belga) De Belgische coach Goethals heeft gisteren zestien spelers aangewezen voor de wedstrijd BelgiëNoorwegen, die op woensdag 31 oktober in Brussel wordt gespeeld voor de voorronde van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal. De selectie bestaat uit de volgende spelers: Alfons Bastijns, Raoul Lam bert, Luc Sanders en Erwin Vanden- daele (allen Club Brugge), Nico De- walque, Leon Dolmans en Christian Piot (allen Standard Luik), Jean Dockx, Gilbert van Binst, Paul van Himst en Jan Verheyen (allen Ander- lecht), Frans Janssens (Lierse SK), Jean Janssens (Beveren Waas), Mau rice Martens (RWD Molenbeek), IVO van Herp (KV Mechelen) en Jos Hey- ligen (Beerschot). WASSENAAR. Terwijl zondag «Je oudere paarden hun geluk gaan beproe ven in de Gold Cup, richt de renbaan Duindigt zich op de jongere garde van de dravers en de Cesarewitch. De Stay- ers-prijs voor driejarigen is een revan che van de Derby, echter met dit ver schil dat de nu te lopen afstand is verlengd tot 2600 meter. Ondanks Der- by-winnaar Lento H een belasting is J' S ,,.p jb*‘ IPF i HAARLEM (ANP). Fred Franken hout van het DNRT-Marlboro team is definitief nationaal kampioen in de klas se toerwagens groep 1 van 15.000 tot 30.000 gulden. Frankenhout zegevierde op 14 oktober op Zandvoort in de slotra ces weliswaar, doch zijn grote tegenstre ver van het Alitalia-team, Tom Coro nel, diende na afloop een protest in, waardoor Frankenhout nog niet zeker was van de titel. Coronet was van me ning dat de open Commodore ongeoor loofd was opgevoerd. Daarop volgde ook een protest van Frankenhout tegen de wagen van zijn rivaal. opgelegd van 25 meter neemt hij het op tegen Lido Buitenzorg en de in een geweldige vorm lopende Lord Axkit. Even open is de Kees Meinardi-prijs, waarin de vier- tot en met zes-jarigen aantreden. Indien Karei Duke ditmaal zijn langzamerhand gebruikelijke start- fout achterwege laat zou hij zijn zeven tiende seizoenzege kunnen behalen. De Ilpenaar Gerrit Bosschieter moet hem dan een van zijn beste prestaties laten leveren, omdat Japis du Bois, Kees Ver kerk, Keino Irresistible en Isard H moeilijk te kloppen paarden zijn. Een absolute en zelfs internationale voltreffer is de 3600 meter lange Cesare witch, de langste ren in ons land. De grote verrassing is dat hiervoor liefst zestien paarden in de startboxen komen. Voor het grote kanspaard Gerabher, die door zijn grootte op Duindigt moeilijk uit de voeten kan en daarom naar België werd gezonden en o.a. zeer suc cesvol was in Oostende, is de Engelse jockey Chris Starkey gecontracteerd. Veel belangstelling gaat ook uit naar Ina Schwarzkachel, die deze zeer zware ren vier keer achtereen won. De vijfde zege in deze semi-klassieker is niet uit gesloten omdat de haar toevertrouwde Rosebud een reeks goede verrichtingen op zijn naam heeft. wordt niet genoemd. Vissers: „Dat is nogal logisch. Theo heeft zich in een gesprek met een journalist van een lan delijk dagblad nogal onheus uitgelaten. Hij voelt zich zwaar bedonderd en is bang dat hij zijn geld niet zal krijgen. Ik heb indertijd in Geleen de renners meegedeeld dat ik het geld van de Tour de France van dit jaar nog niet had ontvangen. Afgesproken werd dat bij uitkering van het Tourgeld de onder meer aan Van der Leeuw beloofde pre mie van 1000 zou worden uitbetaald. Mits hij zijn tijdritfiets inlevert en hij zijn financiële, uit de Tour daterende verplichtingen aan soigneur José Vidal nakomt.” Binnen veertien dagen echter hoopt Ton Vissers de hoofdsponsor bekend te voeren equipe waarin enkele ex-Canada-Dry- renners kunnen worden ondergebracht. In eerste instantie zou de ploeg bestaan uit twaalf Belgen en vijf niet-Belgen. De mogelijkheid dat de equipe aange vuld kan worden met enkele zogenoem de B-renners lijkt niet uitgesloten. Bij de Europese titelstrijd mag elk lend, in tegenstelling tot de wereldkam- pioenschappen en de Olympische Spelen, slechts twee deelneemsters inschrijven. Het is dus een individuele wedstrijd. Op de eerste dag komen alle turnsters uit op de vier onderdelen: de paardsprong, de evenwichtsbalk, brug met ongelijke liggers en de vrije oefening. De beste zes turnsters strijden de volgende dag in de zogenaamde toestelfinale om de hoogste eer. Zoals de laatste vijftien jaar het geval is, zal de strijd om de medailles weer een duel worden tussen Rusland en Oost-Duitsland. De Russen hebben voor Londen drie turnsters ingeschreven. Van het drietal Loedmilla Toeristsjeva, Olga Korboet en Rozoedana Sikoeralidze zal de laatste waarschijnlijk als reserve optreden. Loedmilla Toeristsjeva, de we reldkampioene van 1970 en Olympisch LONDEN (ANP) Bij grote internationale kampioenschappen behoren tegen woordig recordcijfers wat deelnemende landen en sportlieden betreft. Dat is ook vandaag en morgen het geval bjj de negende Europese turnkampioenschappen voor dames, die in de Wembley-pool in Londen worden gehouden. Voor de eerste grote internationale krachtmeting na de Olympische Spelen van München, waar vooral het damesturnen op een uitermate hoog peil stond, hebben 22 landen met 44 turnsters ingeschreven. In 1971, toen de kampioenschappen (die om de twee jaar worden ge houden) in Minsk plaatsvonden, waren er 21 landen. Florent van Vaerenbergh zou als ploeg leider optreden, Ton Vissers als mana ger. Op de vraag met wie de ploeg eventu eel zal worden aangevuld, antwoordde Vissers: „Tino Tabak en René Pijnen staan op de wip. Jan Krekels zou ik er graag bij willen hebben. Misschien ook Ben Koken. Ik weet het nog niet alle maal. Ik heb nog alle tijd voordat wij de nieuwe formatie begin volgend jaar officieel zullen presenteren. De naam van Theo van der Leeuw DEN HAAG (ANP). De drafbanen van het stadspark in Groningen en Duindigt zullen binnenkort sterk verbe terd worden. De Stichting Totalisator Nederland, de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport en de harddraverij- vereniging Groningen hebben de ge meente Groningen onder bepaalde voor waarden een financiële bijdrage toege zegd van 1.500.000 om een glasdichte tribune met café-restaurant en toto-hal te bouwen en een bestaande open zittri- bune te overkappen. Abebe Bikila: hersenbloeding Ton Vissers: „Wat de naam van de hoofdsponsor betreft is er nog geen be slissing genomen. Er is een drietal kan didaten. Het ligt in de bedoeling met de ploeg aan het grote werk deel te nemen. Dat kan ook niet anders met zo’n ploeg.” afzienbare tijd een turnster van formaat heeft. Er is talent genoeg.” Ans Smulders-van Gerwen, die met echtgenoot Cor en Hans Gunneman mo menteel op uitnodiging van de Canadese turnbond voor een maand in Canada verblijft voor het geven van demonstra ties, eindigde twee jaar geleden in Minsk overigens als 26e door een mislukking tijdens de brugoefening. In Londen zal voor de eerste maal de zogenaamde beklede evenwichtsbalk officieel in een wedstrijd gebruikt worden. De Internati onale Turnfederatie (FIG) heeft hiertoe besloten om het risico van blessures te vermijden en de grip op de slechts tien centimeter brede balk voor de dames groter te maken. In de eerste ronde van het toernooi om de (officieuze) Europa Cup voor professionals heeft de Nederlandse golf- ploeg verloren van Italië. De Amsterdamsche Turnbond zal per 1 januari ophouden te bestaan. De bond die verder als kring zal worden beschouwd heeft de bezittingen over gedragen aan het KNGV. De Cura<?aose honkbalselectie heeft ook de tweede wedstrijd tegen Cuba verloren. Woenfida* werd het 9»1, giste- Nn 10*8. VENLO (ANP). In de tot de laatste plaats gevulde gemeentelijke sporthal van Venlo 800 plaat sen heeft Tom Okker donderdaga vond in een demonstratiepartij met 2-6, 6-1, 7-6, 6-4 gewonnen van zijn Amerikaanse dubbelspelpartner Mar ty Riessen. In de eerste set had Okker enige moeite met het opper vlak, waarop gespeeld werd: een op rolbare tennisvloer van fiberglass. Voordien hadden Okker en Riessen een uur lang aanwijzingen gegeven aan zestien jeugdspelers uit Venlo en omgeving. maken van een nieuwe wielerploeg met Belgische nationaliteit. Deze sponsor (een Zwitserse firma?) zou samen met enkele andere kleinere sponsors de patronage over een Belgisch-Nederlandse (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Pleun Strik, zaterdagavond in de wedstrijd Ajax-i PSV door scheidsrechter Charles Oor ver de gele kaart voor ogen getoverd kreeg, is door de tuchtcommissie van de KNVB voor één wedstrijd ge schorst. De PSV-er kreeg bovendien een boete van 200 gulden. Bob Maaskant, trainer van de eer ste divisieclub SW, kreeg een beris ping. Hij werd zondag tijdens de wedstrijd SC Cambuur-SW door scheidsrechter Beukman van het veld gestuurd na een incident tussen Maaskant en een van de grensrech ters. Eindhoven-speler Van Rensouw kreeg een schorsing van één wedstrijd en een boete van 100 gulden, terwijl hij bovendien voor een wedstrijd voorwaardelijk werd uitgesloten met een proeftijd van een jaar. De drafbaan van Duindigt, die bij enige regenval van betekenis vele gebre ken vertoonde, zal drastisch worden ver beterd. De gehele baan zal van een lengte-drainage worden voorzien. Ook de bochten zullen een meer vloeiende loop krijgen. Een der belangrijkste verbete ringen zal zijn het met 135 meter ver lengen van het langs de tribunes lopen de baangedeelte, waardoor het mogelijk wordt de draverijen met een afstand van 1600 meter in rechte lijn te starten. De naam van Vissers’ nieuwe wieler ploeg blijft voorlopig in nevels gehuld. Uiteraard, want veel zekerheid dat die pleeg realiteit wordt, bestaat het ogenblik niet. De kern van de nieuwe formatie zou bestaan uit de door Rokado op de trans- ferlijst geplaatsten: Herman Springel, André Dierickx, Georges Pintens, Staf van Roosbroeck, Yvan Benaets en Jan van de Wiele. Bovendien worden de namen genoemd van Eric Leman (Peu geot), Maurice Duray (Flandria), Ghislai van Landeghem (Hertekamp) en de ex- Rokado-coureur Roger Pingeon. De Belg ADDIS ABEBA (AFP. ANP). In een militair ziekenhuis in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba is de tweevoudi ge Olympische marathonwinnaar Abebe Bikila gisteren op 41-jarige leeftijd overleden. Bikila werd zaterdag getrof fen door een hersenbloeding. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. Bi kila was luitenant in de keizerlijke gar de. Hij raakte in 1969 als gevolg van een verkeersongeluk verlamd en kon zich nog slechts met behulp van een rolstoel voortbewegen. Abebe Bikila is op 7 augustus 1932 geboren in de plaats Mout. Geïnspireerd door zijn Finse trainer Onnie Niskanen snelde Bikila tijdens de Olympische Spe len van 1960 in Rome op blote voeten naar een volkomen onverwachte over winning op de marathon. Zijn tijd over de 42 kilometer en 195 meter was 2 uur, 15 minuten en 16.2 seconden. In Rome bereikte Abebe Bikila nog niet het uiterste van zijn kunnen. De donkere atleet greep als eerste in de historie vier jaar later in Tokio voor de tweede achtereenvolgende maal Olym pisch goud op de marathon, nu in de tijd van 2.12.11,2. De televisiebeelden van de gymnastische oefeningen, die Bikila na zijn race in het stadion uitvoerde, liggen nog vers in het geheugen. Bikila kwam in 1968 (Mexico) opnieuw tijdens de Olympische Spelen uit in de mara thon, maar moest reeds na tien kilome ter de strijd staken. Zijn landgenoot Mamo Wolde greep toen de gouden me daille. Kampioene van München, zal in Londen haar titel moeten verdedigen. Twee jaar geleden bij de „thuiswedstrijd” in Minsk moest de nu 21-jarige Russin de hoogste eer delen met haar landgenote Tamara Lazakovitsj. Het tweetal verzamelde op de vier onderdelen een totaal van 38,85 punten, een gemiddelde van ruim 9,75 punten. Olga Korboet, het 18-jarige mi- ni-turnstertje uit Grodno, was ruim een jaar geleden tijdens de Olympische Spe len i n München de lieveling van het publiek. In het klassement van de acht- kamp eindigde zij door een mislukking aan de brug „slechts” als zevende. Zij revancheerde zich echter door in de toestelfinales goud te veroveren op evenwichtsbalk en de vrije oefening. DEN HAAG. Bobby Vosmaer van Haarlem en Kees Kist van AZ’67 zijn geselecteerd voor de wedstrijd Jong Oranje-Jong Noorwegen, die op dinsdagavond 30 oktober in Eindho ven wordt gespeeld in het kader van het toernooi om de Europa Cup voor jeugdlandenteams. De selectiegroep, die uit zestien spelers zal bestaan, is nog niet geheel compleet door het wegvallen van de Ajacieden Johnny Rep en Arnold Mühren, die op verzoek van hun club van de lijst van geselecteerden zijn afgevoerd. Gerard van der Lem van FC Amsterdam is inmiddels aan de spelersgroep toegevoegd, zondag wordt de zestiende geselecteerde aan gewezen. De groep ziet er tot dusver als volgt uit: doel: Barth (Ander- lecht) en De Jonge (Ajax); achter: Rijsbergen (Feyenoord), Visser (NEC), Krijgh en Van Kraay (PSV) en Van lerssel (FC Twente); midden: Thijs- sen en Notten (FC Twente), W. v.d. Kerkhof (PSV) en Vosmaer (Haar lem); voor: Lubse (PSV), Kist (AZ’67, Bos (FC Groningen) en Van der Lem (FC Amsterdam). Tijdens een begin deze maand in Geleen gehouden bijeenkomst stelde ploegleider Ton Vissers hen al op de hoogte van het feit dat alle contractuele verbintenissen met het internationaal geörien- teerde drankwarenconcern in Maarheze waren verbroken. Een geruststelling voor de Russinnen, die in Londen worden geleid door veel vuldig Olympisch kampioene Larissa La tynina, is echter de afwezigheid van de Oostduitsen Karin Janz en Erika Zu- chold, die in München respectievelijk tweede en vierde werden in de acht- kamp. Karin Janz, die bij de Olympische Spelen twee gouden medailles won bij het paardspringen en de brug, heeft in het begin van dit-jaar afscheid genomen van de wedstrijdsport in verband met haar artsenstudie. Erika Zuchold trok zich terug om zich te kunnen wijden aan haar gezin. In Oost-Duitsland heeft men nu alle hoop gevestigd op Angelika Hellmann, die al vele jaren deel uit maakt van de nationale top. De Oost- duitse werd in München zesde in het algemeen klassement en wist zich bo vendien te plaatsen voor de finales van de brug ongelijk en de vrije oefening. Op beide onderdelen eindigde zij als zesde. De Oostduitse formatie bestaat verder uit Kerstin Gerschau en Inge Hauke, twee nieuwe talenten. Nederland is in de Wembley-pool, die reeds maanden geleden volledig was uit verkocht, vertegenwoordigd door de scholieres Joke Kos (17) en Jeanette van Ravensteijn (15). Het tweetal maakte vorig jaar geen deel uit van de Olympi sche ploeg, die in München in het landenklassement beslag legde op de ne gende plaats. Reserve Ans Dekker was wel lid van die succesvolle ploeg. De Noordhollandse turnster, die twee jaar geleden met 35,05 punten als 21e eindig de, werd door KNGV-trainster Eva Bar tha voor Londen als reserve aangewezen omdat zij tijdens een selectiewedstrijd op Papendal Joke Kos en Jeanette van Ravensteijn moest laten voorgaan, De Nederlandse deelneemsters zullen in Londen geen rol van betekenis spelen. Eva Barth weet dat ook. „We zijn bezig met de opbouw van een nieuwe ploeg voor de wereldkampioenschappen van volgend jaar in Varna en voor de Olym pische Spelen van Montreal. Wij missen natuurlijk Ans Smulders, maar ik ben ervan overtuigd dat Nederland binnen Eva Barthas „Nederland in overgangsfase”

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 33