Russen slikken plan troepenzending in Vijftien doden bij ongeluk met helikopter Drie doden bij botsing NAVO weigert uitspraak over Portugal Communisten in Nederland oneens met r Europese kernmacht Joodse Russen in Moskou Dienstbril leidt In acties beperkt door ingrijpen grootmachten coup in Chili Klaus Altman (Barbie) weer Woningproduktie omhoog tot aanhouding in moordzaak vrijgelaten Spanje gepakt IPU veroordeelt gearresteerd rrico trekken uit Midden-Oosten” Jr’ 'ik I i Van Eisen in NAVO-parlement: Kaas met ster-allures VRIJDAG 26 OKTOBER 19 7 3 In Groenland Voorstel-Dankert verworpen Somber „Tekenend” niet vergeten...Frico eten T V Sjapira Moskou akkoord met VN-macht (Van onze redacteur in Washington, mr. Henk Leffelaar) ADVERTENTIE Israel voelt zich klemgezet Egyptische krijgsgevangenen worden een Israëlisch kamp ingebracht. Om veilig heidsredenen werd de ligging van het kamp niet bekendgemaakt. jer« iren de gen TEL AVIV De internationale crisis die gisteren dreigde, speelde zich af rondom het lot van het derde Egyptische leger, dat met 200 tanks en meer dan 20.000 man in de Sinai zit opgesloten, omsin geld door de Israëliërs. Zij willen het lot van dit leger tot onder- handelingsobject met Egypte ma ken, maar ze betrachten de uiter ste voorzichtigheid met het stellen van eisen en voorwaarden in ver band met de thans weer afgewen de dreigende Russische inmenging. ara- ?hip nan het ord- ilel- test, ken. aan leeft a de ans- een een- 3OU- 1 ƒ5 Zen- bin- een ter ?hap e op lelie De Peruaanse regering had uitlevering gevraagd daar hij werd verdacht van fraude, smokkel en vervalsing van docu menten in Peru. Hij bevond zich in Bolivia in preventieve hechtenis. Het Witte Huis bleef echter de verze kering geven dat er geen crisis was, dat het in paraatheid brengen van de strijd- Generaal Van Eisen legde er de na druk op dat de Nederlandse delegatie het rapport beschouwde als een basis voor discussie. In de militaire commissie van het parlement hebben de Nederlan ders (Van Eisen en Wieldraaijer) die GRONINGEN (ANP). De politie in Groningen heeft gisteravond een nieuwe verdachte van de moord op een prosti- tuée aangehouden. Hij is vermoedelijk de eigenaar van de militaire bril, die bij het lijk van de 39-jarige vrouw is ge vonden. Idag :aak ide- tge- i de >den ont- met jent de ge kort adse ader iden op- ;an- :ch- iten pen. ieel het zor- iten niet root rle- osi- dat e in rec- wil- taan nen. rom -aan leel- :den sing s de van ;em. eten ijke aan ands gen. een tigd siel- s de zijn nng. wel tua- het voor enst het lar- gd- ken op- in gen een het de i bij sche edi- i de nog tieb- WASHINGTON Na gedreigd te hebben Russische troepen naar het Midden-Oosten te sturen om toe te zien op de naleving van de staakt-het- vuren-overeenkomst, waarop Washington reageerde met het in paraat heid brengen van Amerikaanse strijdkrachten, ging Moskou akkoord met de oprichting van een internationale toeziende macht onder auspiciën van de Verenigde Naties. De desbetreffende resolutie, die deelneming aan de troepenmacht door de vijf grote mogendheden uitsloot, werd met 14 stem men aangenomen. Opnieuw was China de enige van de leden van de Veiligheidsraad die niet meestemde (wat volgens de procedures van de Verenigde Naties iets anders is dan een stem onthouden). Ambassadeur Huang Hua zei dat het zenden van een internationale VN-troepenmacht van de Arabische landen weer bezette gebieden zou maken. De resolutie werd echter zonder uitgebreide discussie met 14 te gen geen stemmen aangenomen. De mi ni-crisis was voorbij. GENEVE (Reuter, AFP). De Raad van de Interparlementaire Unie heeft gisteren in Genève eenstemmig een reso lutie aanvaard waarin de militaire junta in Chili wordt veroordeeld. Op alle rege ringen wordt aangedrongen alle politie ke, economische en militaire hulp aan het nieuwe bewind op te schorten. De stemming voor het voorstel om een internationale Verenigde Naties-macht naar het Midden-Oosten te sturen. De reeks gebeurtenissen die tot deze mini-crisis leidde, begon woensdag met het verzoek van de Egyptische president Anwar Sadat om een toeziende macht van Russische en Amerikaanse troepen. Washington weigerde daaraan mee te werken, omdat, zoals Kissinger het op een persconferentie in het State Depart ment zei, „het ondenkbaar is dat wij de rivaliteit tussen de grote mogendheden naar het Midden-Oosten verplaatsen, of er een machtsgroep vestigen.” het derde Egyptische leger en de blok kade van Bab el Madeb, de toegang tot de Golf van Aden. Israel hoopt dat door het op gang komen van de onderhandelingen te vel de tussen Israëlische en Egyptische offi cieren over de bevoorrading van de Egyptische troepen een basis kan wor den gelegd voor verdere rechtstreekse (Van onze redacteur in Tel Aviv, mr. Jaap van Wesel) KOPENHAGEN (AFP). Een heli kopter van de luchtvaartmaatschappij van Groenland is gisteren ten zuiden van de hoofdstad Godthaab in zee ge stort. Alle vijftien inzittenden zijn om gekomen. Het toestel onderhield de lijn dienst tussen Godthaab en plaatsen in het zuiden van Groenland. krachten geen militaire, maar een psy chologische en diplomatieke manoeuvre was blijkbaar om de Sovjet-Unie van unilaterale verrichtingen af te brengen. Dat was ook Kissingers uitleg. Niettemin werd hem op zijn persconferentie ge vraagd in hoeverre het in paraatheid brengen van de strijdkrachten ook voor binnenlandse consumptie bedoeld was om de aandacht af te leiden van de crisis rond de president. LA PAZ (AFP). Het Boliviaanse Hooggerechtshof heeft gisteravond op dracht gegeven tot onmiddellijke vrijla ting van Klaus Altmann (Barbie) die in Frankrijk ter d ood is veroordeeld we gens oorlogsmisdaden als hoofd van de Gestapo in Lyon. Het hof verwierp een verzoek van Peru tot uitlevering van de tot Boloviaans burger genaturaliseerde Klaus. MADRID. (Reuter) In de Spaanse stad Sevilla heeft de politie een cel van de communistische partij ontdekt en 16 leden gearresteerd. Ze hadden commu nistische literatuur verspreid, aldus een mededeling van de politie. De politie heeft een overval gedaan op hun hoofd kwartier en geld en propagandamateri aal in beslag genomen. onderhandelingen tussen Egypte en Is rael. Er is een precedent voor deze gang van zaken, en wel in 1949, toen bij Faluja in de Negeb-woestijn een Egypti sche brigade was opgesloten (waar onder meer wijlen president Nasser deel van uitmaakte) en door de actieve bemidde ling van de VN voor de evacuering van deze brigade bij de vredesbesprekingen, die toen in Rhodos plaatsvonden en die tot de wapenstilstand van 1949 leidden, een oplossing werd gevonden. Israel heeft met zijn militaire succes sen van het laatste moment een politiek DEN HAAG (ANP). Volgens voor lopige gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek werd in de maand september begonnen met de bouw van 12.700 woningen tegen 12.544 in de maand september 1972. Het aantal vol tooide woningen bedroeg in de maand september 1973 13.775 tegen 13.568 in dezelfde maand vorig jaar. De auto van de 26-jarige P. van Kamp uit Waspik botste door onbekende oor zaak op de auto van de heer en me vrouw Sneep (respectievelijk 75 en 72 jaar oud) uit Dongen (N.B). Alle drie verloren het leven. -Een passagier van de heer Kamp werd zeer ernstig gewond. Een andere verdachte in deze zaak een 35-jarige man is gisteravond op vrije voeten gesteld. De politie heeft niet kunnen bewijzen dat hij iets met de dood Van de vrouw te maken heeft. De nieuwe verdachte is opgespoord na een onderzoek naar de herkomst van de dienstbril. Het is een bril, die ongeveer een jaar geleden is afgegeven. Het on derzoek werd vereenvoudigd, doordat dit type bril slechts vier tot vijf keer per jaar wordt verstrekt. De man die nu is aangehouden is 21 jaar. MOSKOU. (Reuter, AFP) Achttien joodse Russen zijn gisteren in Moskou gearresteerd toen zij op weg waren om een petitie bij het presidium van de Ppperste Sovjet, het Russische parle ment, in te dienen. In de petitie werd de vrijlating gevraagd van Sylvia Zalmans- son, een joodse vrouw die is veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf in verband met een in 1970 mislukte vluchtpoging van een aantal joden naar het westen. Men wilde de petitie aanbieden op de verjaardag van Sylvia Zalmansson, wiens gezondheid naar verluidt zwak is en van wie wordt gevreesd dat ze de langdurige gevangenisstraf niet zal over leven. De petitie was door 85 joden ondertekend. In het verzoekschrift werd tevens ge vraagd om de Vrijlating van een dertig tal andere joodse Russen, die in de gevan genis zitten in verband met hun pogin gen naar Israel te emigreren. zich krachtiger tegenstander van een Europese atoommacht toonden dan de overige gedelegeerden gedaan weten te krijgen dat de resolutie, waarin de. assemblee zijn waardering uitspreekt over het werk van de negen „wijzen” geen uitdrukkelijke goedkeuring van hun opvattingen impliceert. Er wordt diep leedwezen uitgesproken over de parate executie van honderden Chileense burgers, de dood van president Salvador Allende en de arrestatie van vele parlementsleden. De unie omvat circa 200 parlementsle den uit een zestigtal landen. Zij zou Gistermorgen riep Nixon de leiders van beide partijen in het Congres bijeen om hen in te lichten, en sommigen keerden van de bijeenkomst terug met sombere woorden. Senator Henry Jack- son had het al, ten onrechte, over een tweede Cubaanse raketcrisis een ver wijzing naar oktober 1962, toen presi dent Kennedy Moskou dwong zijn ra ketten uit Cuba terug te halen. WASPIK (ANP). —Bij een frontale botsing tussen twee personenauto’s in het Brabantse Waspik (by Breda) zün gister avond drie mensen om het leven geko men. Een vierde werd zeer ernstig ge wond. ANKARA (ANP) De Nederlandse delegatie naar het NAVO-parlement in de Turkse hoofdstad Ankara heeft by monde van KVP-Tweede Kamerlid Van Eisen nadrukkeiyk verklaard dat Nederland de vorming van een Europese kernmacht scherp afwijst. Van Eisen zei dat een dergelyke kernmacht niet in overeenstemming is met de geest van het non-proliferatieverdrag dat juist de spreiding van kern wapens wil tegengaan. Generaal Van Eisen keerde zich met deze uitspraak tegen de opvattingen van de Amerikaanse republikeinse senator Javits die een Europese kernmacht had bepleit. Volgens de Amerikaan moet Eu ropa ook in militair opzicht een gelijk waardig partner worden van de Vere nigde Staten en Canada met een groter eigen defensief vermogen, zowel conven tioneel als nucleair. Het rapport van de „commissie van negen”- waarvan minister Van der Stoel zich reeds heeft gedistantieerd waar het de Europese kernmacht betreft wordt, aldus Van Eisen, door de Nederlandse delegatie toegejuicht voor zover het ac cent valt op de strategische betekenis van West-Europa. „Europese veiligheid is voor Noord- Amerika even belangrijk als voor West- Europa. Wij geloven in de Noordatlanti- sche organisatie als geheel en zullen al het mogelijke doen om een scheiding tussen het westelijke en het oostelijke deel van het bondgenootschap te voor komen”. „Het is tekenend voor wat in ons land aan het gebeuren is”, antwoordde Kis singer „dat wie dan ook suggereert, dat de Verenigde Staten dat zouden doen voor binnenlandse doeleinden. Wij voeren een buitenlands beleid, niet alleen slechts voor de kiezers, maar ook voor komende generaties”. De twijfel, dat Nixon tot deze militaire stap was overgegaan om zijn eigen hand te versterken, bleef ondanks Kissingers verklaring echter be staan. Het Tweede-Kamerlid Piet Dankert (PvdA) had, als rapporteur van de poli tieke commissie, voorgesteld dat de As semblee de aangesloten regeringen vraagt hun invloed aan te wenden opdat Portugal het recht op zelfbeschikking van zijn kolonies erkent. In de politieke commissie werd dit voorstel verworpen met vijftien tegen vijf stemmen. Tot de tegenstemmers behoorden de Nederland se Kamerleden Gooden (KVP) en Va» der, Werff (VVD). De politieke commissie besloot daarna de Assemblee voor te stellen, de regerin gen te vragen hun invloed aan te wenden om „een sneller, en voortdurend, verloop van het proces van zelfbeschikking voor de afhankelijke gebieden die de leden van de organisatie nog hebben, te bevor deren”. De Amerikaanse senator Javits zei dat hiermee ook werd ge doeld op Nederland, in verband met het feit dat Suriname en de Antillen nog niet onafhankelijk zijn. Van der Werff probeerde hem ervan te overtuigen dat de status van beide koninkrijksdelen aanmerkelijk verschilt van die van de Portugese kolonies. ANKARA. (ANP) De tegenstanders van de oorlog die Portugal in zijn Afri kaanse kolonies voert, zullen er waar schijnlijk niet in slagen de NAVO-as- semblee, die tot vrijdag in Ankara ver gadert en begin volgende week in Istan- boel byeenkomt, een uitspraak over deze oorlog te laten doen. „De 'manoeuvreerbaarheid van de plaatselijke partijen in het conflict wordt beperkt door de directe confron tatie van de grote mogendheden”, zei de Israëlische militaire commentator gene raal Herzog. Behalve uitwisseling van krijgsgevangenen, waar Israel prioriteit aan verleent, speelt de conflictstof zich om de volgende punten af: het lot van Dankert zal vandaag de Assemblee voorstellen de huidige vage formulering te vervangen door een waarin Portugal met name wordt genoemd. Kort na Kissingers persconferentie kwam bericht uit de Verenigde Naties dat de Sovjet-Unie akkoord ging met het voorstel van de Verenigde Staten om een internationale troepenmacht naar het Midden-Oosten t e sturen, waarvan troepen van de vijf grote mogendheden waren buitengesloten. In de tekst van de resolutie werd op aandrang van de Ver enigde Staten na discussie nog een verandering gebracht „terugtrekken” naar de linies van het oorspronkelijke bestand, werd gewijzigd in „terugkeren” Om acht uur woensdagavond overhan digde de Russische ambassadeur in Was hington, Anatole Dobrynin, een bood schap aan Kissinger waarin, blijkbaar in krachtige bewoordingen, gezegd werd ■dat Moskou unilateraal troepen naar het Midden-Oosten zou zenden wanneer Washington medewerking aan het Egyp tische verzoek zou weigeren. Kort daar na zou de Amerikaanse inlichtingen dienst gerapporteerd hebben dat in de Sovjet-Unie troepenbewegingen werden waargenomen, die op het activeren van een staat van paraatheid leken. „Het was de onduidelijkheid van be paalde Sovjet-handelingen en communi caties”, zei dr. Kissinger en bepaalde paraatheidsmaatregelen die werden waargenomen, die leidden tot een bij eenkomst om middernacht van de Ame rikaanse generale staf. Tegelijkertijd kwam de nationale Veiligheidsraad bij een en om drie uur in de morgen besloot president Nixon bepaalde eenhe den van de Amerikaanse strijdkrachten in Duitsland en in de Verenigde Staten in staat van paraatheid te brengen. Kissinger bleef contact onderhouden met de Russische ambassadeur, terwijl het Witte Huis blijkbaar contact opnam met de Russische leiders. Kissinger verzekerde de Russische afgezant dal Washington zich niet in een confrontatie met de Sovjet-Unie geplaatst zag, en wees erop dat geen van de „legitime posities van de Sovjet-Unie” bedreigd werd. „Samenwerking sluit unilaterale handelingen uit”, aldus Kissinger. - -S Premier Meir sprak echter haar ver trouwen in het beleid van Dayan uit. Ze kondigde aan dat het kabinet een ge schikter ogenblik zal afwachten om op helderingen en lessen over het begin van de oorlog of over het voeren van de oorlog te bespreken. Ze slaagde erin minister Sjapira tot andere gedachten te brengen, al had ze daar al haar overre dingskracht voor nodig, Sjapira is een oude vriend van mevrouw Meir. der deze maand in de Chileense hoofd stad houden maar na de coup werd besloten in Genève bijeen te komen. ANKARA (ANP). Het conflict in het Midden-Oosten moet voor de West- europese landen de les inhouden, dat da periode tussen het tijdstip dat duidelijk wordt, dat een aanval ophanden is en het uitbreken van de vijandelijkheden betrekkelijk kort kan zijn. Dit heeft mr. Luns, secretaris-generaal van de NAVO, gisteren in het NAVO-parlement in An kara verklaard. West-Europa mag niet rekenen op een waarschuwingsperiode van zeven dagen: „Persoonlijk houd ik het op drie dagen”, aldus mr. Luns. Het westen verkeert echter in de relatief voordelige positie, dat het geen last heeft van het „wolf- syndroom”, dat kennelijk wel van in vloed is geweest op het Israëlische ge drag. De dreiging van de boze wolf, het van tijd tot tijd samentrekken van Ara bische troepen langs de grenzen, kwam zo vaak voor, dat de waakzaamheid verslapte. wT i «m» Russen in zware verlegenheid en daarom tot een heftige reactie bracht. Aan de fronten, zowel in Syrië als in Egypte, was het de hele dag rustig, op enkele verdwaalde kogels na. De Israëliërs ne men duizenden Egyptische soldaten die in het gebied dat zij de laatste dagen bezet hebben rondzwerven krijgsgevangen, maar de meesten wor den direct vrijgelaten en naar Egypte teruggestuurd. De Israëlische minister van Justitie Yaakov Sjimson Sjapira is teruggeko men op zijn voornemen af te treden na persoonlijke tussenkomst van premier Golda Meir. Sjapira wilde zijn ontslag indienen als minister van Defensie Mos je Dayan niet zou aftreden. Hij stelde Dayan verantwoordelijk voor de zware Israëlische verïiezen. 4* -■ ’W1V.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3