Uitkeringen van rijk onvoldoende SOMBERE GELUIDEN OVER verkiezing prins carnaval ONDERWIJSBEGROTING PPR niet in Israel-comité Bazar in paviljoen SPORTWENSEN IN HEEMSKERK Ongevallendienst in 1974 van start „De Zeezotte” vervroegt „Westerhout” i „Rooswijk” uit Velsen-Noord zeer actief 0 Wensen op gebied van gezondheidszorg Autowrakkennota wordt uitgesteld I BRIDGECLUB SANS ATOUT Kort IJmondnieuws Statenvragen over reactie op prijs vuilstortplaats 1 V R IJ D A G 26 OKTOBER 1973 IJMUIDER COURANT 4 VR GEEN ZORGEN MEER OM POSITIE P. C. DIJKMAN DULKES LEGT VERKLARING AF I. Ouders Scholenbouw (Van een onzer verslaggevers) Groen Honkbal UW BETAALBARE JUWELIER, Leegloop SxGen.CronjestraatSSx HEEMSKERK - De sport en recreatie blijven in Heemskerk de volle aandacht van het gemeente bestuur vragen. De vraag naar ac commodaties, waar recreatiesport kan worden beoefend is sterk groeiende, terwijl ook de sportver enigingen een groei doormaken, waarvan de top nog niet bereikt schijnt te zijn. „DE SLOF” ©oGeen erg mooi cadeau magËesf SetaalËaarhoezon^ SS. I WO 11b (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) i? •’i ■- (Van een onzer verslaggeefsters) ADVERTENTIE bij As slot softbal afdeling voor meisjes; sportzaal voor kleinere zaaisporten; As- De sportzaal voor kleinere zaaisporten WO Vis ves kei Ka sin Ze gas op 1 I Plannen of schetsen van plannen, die in 1974 aan de orde komen zijn: nieuw recreatiepark rond slot sumburg: verdere voorzieningen tiesport; BEVERWIJK. De Beverwijkse Car. navalsvereniging „De Zeezotte” is voor nemens zaterdag 10 november, tijdens het „Elfde van de Eifdebal” in vrije tijdscentrum „De Slof”, de nieuwe Prins Carnaval 1974 te presenteren. Op de openingsavond van het carnavalsseizoen zal tevens, een paar maanden vroeger dan in voorgaande jaren toen de prinsenverkiezingen pas in januari wer den gehouden een einde komen aan het regime van Prins Cor de Eerste. uitbreiding honkbalsport aan Ooster- streng (b\j de Vlotter) handbalaccommodatie sumburg; I t 5 1 C I I Zo meent het college, dat onder deze omstandigheden uitstel van de bouw van definitieve kleuterscholen ter vervanging van de ruimten waarin nu nog de open- Zo zullen voorzieningen, waarvoor in 1973 al geen ramingen konden worden gedaan ook in 1974 niet in de begroting kunnen worden opgenomen. Dat betreft bijvoorbeeld het logopedisch werk in het kleuteronderwijs en de uitbreiding van het zwemonderricht die niet kan wor den gecontinueerd zonder hogere bijdra ge van de ouders van de daarvoor in aanmerking komende leerlingen. Verheugend vinden B. en W. het, dat de ouders van schoolgaande kinderen in toenemende mate bereid blijken in het onderwijs mee te spelen. Naast de im materiële waardering daarvoor, achten B. en W. ook het feit, dat dit in enkele gevallen duidelijk tot kostenbesparingen heeft geleid een positieve factor. Bij het protestants christelijk onder wijs zal het probleem van mogelijke leegloop van scholen zich minder doen gevoelen dan bij het openbaar onder wijs. Het zal nodig zijn om naar bestem mingen voor leegkomende (hulp)lokalen te zoeken. In dit kader ligt het al in de bedoeling de hulplokalen aan de Dirk van der Leckstraat, die vrij zullen ko men als het definitieve gebouw voor de openbare lagere school. „De Zevenhoe- ven” kan worden betrokken, te bestem men voor de Volksmuziekschool. overleg met en begeleiding van zaal- sportverenigingen over planning van ac commodaties. en het keurturnen is dringend nodig. De expansieve groei van het zaalvoetbal neemt de Prinsenhal bijna geheel in beslag. Enige verlichting kan de nieuwe sportzaal dus wel brengen. Het gemeentebestuur dringt aan op overleg met de zaalspcrtverenigingen om tot een planning van accommodaties te komen. nog geen ontwikkeling op gang is geko men in de regionale samenwerking. Youth for Christ. Tijdens de bij eenkomst van Youth for Christ spreekt zondagavond 28 oktober ds. Gravendeel uit Liisse in de Jozefzaal aan de Arends- weg in Beverwijk. Aanvang 8 uur. Donderdag 1 november houdt de soci- aai-maatschappeiijk werkster spreekuut in het paviljoen van 14 tot 14.30 uur. Klaverjassen kan men d-sze maand op 29 november vanaf 13 uur. Tijdens de ba- zardagen vervalt het normale weekpro- gramma. 1 1 i i I t t c c 1 mi we ze- Mi Er de ZO' las he esl de De groenvoorziening by de twee flats aan de Debora Bakelaan zal volgend jaar door de gemeente worden „aange pakt”. Jarenlang heeft dit terrein braak gelegen. In de toekomst zal deze ambulance dienst naar de mening van B. en W. ook onderdeel uit moeten maken van een regionale of interregionale rampendienst Daarvoor zijn in het overleg al de eerste stappen gezet. Uiteraard staat het college achter de pogingen van het bestuur van het St Jozef ziekenhuis om zo snel mogelijk een nieuw ziekenhuis te bouwen. Men hoopt dat daarover spoedig duidelijkheid wordt verschaft door de Haagse overheid. Het college van B. en W. betreurt, dat er ten aanzien van het ziekenhuisbeleid Het college blijft dit betrokken zijn van ouders bij het onderwijs vooral belangrijk achten .omdat de behoefte aan middelen voor vernieuwing van on derwijsmethoden in de komende jaren steeds dringender zal worden. Groep 3: 1. gebr. Van der Kolk 87, 2. Jongejan-Beethoven 86, 3. fam. Van der Meij 83, 4. Reijmer-Kleijn 80, 5. fam. Tabak 78, 6. dames Pirovano 75, 7. Schipper-Tabak 57, 8. Portegies-van der Wateren 53, 9. Eijking-Duin 49 punten. Als de tendens van terugloop van leer lingen doorzet, is het niet uigesloten te achten, dat permanente schoolgebouwen, zoals wellicht één van de openbare scholen, een andere bestemming zullen moeten krijgen. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. In de aanbiedings- nota bij de begroting spreken B. en W de verwachting uit dat in 1974 een regionale ambulancedienst voor het lig gend vervoer van start zal kunnen gaan Bijzonderheden over de opzet worden- nog niet bekendgemaakt. Om toch nog geld beschikbaar te hou den voor onderwijskundige vernieuwin gen moet wat de materiële voorzienin gen (gebouwen en dergelijke) betreft het tempo wat worden teruggedraaid. Dat geldt volgens B. en W. zeker als het gaat om vervanging van tijdelijke voorzienin gen die nog aan zeer redelijke eisen voldoen. bare kleuterschool „De Kleuterburcht” en de prot. christelijke kleuterschool „De Bouwhoek” aan de Simon van Haerlenstraat zijn gehuisvest, alleszins verantwoord is. Daarentegen vindt men dat een defini tieve huisvesting van de openbare kleu ter- en lagere school „De Zevenhoeven” in „De Die” wel zo spoedig mogelijk moet worden gerealiseerd. Het streven is er op gericht deze met ingang van het nieuwe schooljaar in gebruik te nemen. Verder zal in „De Die” ook een gym nastieklokaal tot stand moeten komen en een uitbreiding van de prot. christe lijke lagere school „De Ark” zodat daar een gemeenschap voor kleuter- en basis onderwijs ontstaat. Ten behoeve van het r.-k. kleuteron derwijs in de wijk „Zuidbroek” moeten in de loop van 1974 ook voorzieningen worden getroffen. De planning op langere termijn van de scholenbouw is een zeer moeilijke zaak in verband met de dalende geboor tecijfers en de vertraging in de woning bouw. De situatie in „Oosterwijk” en „Zuidbroek” leent zich bijvoorbeeld nog niet voor een duidelijke analyse. Groep 2: 1. fam. Zwaneveld 133, 2. Eijking-Bierman 128, 3. Luijendijk-Ta- bak 124, 4. fam .van Roon 123, 5. Hil- bers-Kluft 103, 6. Belterman-Hoen 96, 7. Sloof-de Vries 96, 8. Smit-de Wit 96, 9. Reijnhart-Hoogeboom 91, 10 gebr. Van der Vlugt 90 punten. bouw ADO-sportcentrum bij de Vlot ter; In principe stelt het college zich posi- tief op tegenover de plannen van het St Jozefziekenhuis om bij het nieuwe zie kenhuis een hotel te bouwen, waarin de lopende patiënten kunnen worden on dergebracht, zodat de dure ziekenhuis bedden zo kort mogeljjk bezet blijven Maar dat is een nieuwe ontwikkeling die nog verder moet worden bestudeerd. BEVERWIJK. In het Comité van Aanbeveling, dat zich achter het door het Beverwijkse PvdA-raadslid M. F. Menist gevormde werkcomité Collectieve Israël Actie heeft gesteld, hebben het voltallige Beverwjjkse college van B. en W. en alle fractievoorzitters zitting geno men, met uitzondering van de heren C. Berghuis (CPN) en P. C. Dijkman Dul- kes (PPR). Met betrekking tot het openbaar on derwijs hebben B. en W. zich uitgespro ken voor de gedachte van vier boek scholen in de wijken (Zilvermeeuw, De Heemskinderen, De Zevenhoeven en De Branding) in de wijken en één centrum school in het dorp (Kariboe). In het algemeen wordt deze gedachte door het bijzonder onderwijs ook gedeeld. 5e, 6e en 7e voetbalveld bij de Vlot ter; (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. „Bij de rjjksuitkeringen voor het onderwijs wordt op belangrijke punten te weinig rekening gehouden met de werkelijke situatie”, zeggen B. en W. in de begrotingsnota. Ten laste van de gemeente blijft in 1974 in totaal 441.870,tegen 331.400. in 1973. „De onderwijsuitgaven, waartoe de gemeente wettelijk verplicht is, vergen zo grote bedragen, dat de daarvoor bestemde uitkeringen uit het gemeentefonds vol strekt ontoereikend zijn. Het Rijk blijft in dit opzicht met zijn beleid duidelijk in gebreke”, aldus de duidelijke taal van B. en W., die dat in gebreke blijven temeer betreuren, omdat daardoor de niet wettelijk verplichte maar wel zeer nodige onder wijsuitgaven in het gedrang komen. Als men het gehele terrein van spor ten overziet constateert het college dat sport als vrijetijdsbesteding na school of werk een niet meer weg te denken plaats inneemt en dat de sociale functie zeer groot is. De passieve recreatie (groenvoorzie ningen) is persé nodig. In plan De Die wordt de beplanting volgend jaar afge rond en in de omgeving van de Jan Ligthartstraat wordt de groenvoorziening afgewerkt. Rond het onlangs gereedge komen bejaardentehuis „Westerheem” zal een passende beplanting worden aan gelegd. De groenvoorziening bij de twee flats aan de Debora Bakelaan kan wor den afgerond, nadat het mogelijk aan te leggen rijwielpad zijn tracé heeft gekre gen. Voor het centrum van de gemeente geldt, dat dit in het beplantingstijdvak begin 1974 verrijkt zal worden met bo men, beplanting en bloembakken. Kort samengevat z(jn dit de reële opmerkingen, die het gemeentebestuur in de nota van aanbieding over de begroting 1974 heeft opgenomen. BEVERWIJK. De uitslag van de vierde ronde voor het winterkampioen- schap van de Beverwijkse bridgeclub „Sans Atout”: groep A: 1. Beers-Kool 140, 2. Spruit-van Balen 123, 3. Van Groningen-Zoontjes 123, 4. Roos-Beent- jes 116, 5. Van Zalm-De Groot 112, 6. Kuil-Hoogeboom 108, 7. W. en C. Hooge- boom 107, Van de Brink-Rahusen 100, 9. Van der Lugt-Nahuijsen 85, 10. De La- letfne en partner 66 punten. HAARLEM. Gedeputeerde staten hebben besloten het rapport „Aanbeve lingen tot oplossing van h-et autowrak kenprobleem in Noord-Holland” en het voorstel tot inrichting van een regionaal autowrakkenterrein niet op de agenda van de komende vergaderingen van pro vinciale staten (van 29 oktober en 5 november) te zetten. Deze twee onderwerpen stonden al eerder op de agenda voor de vergadering van provinciale staten, maar werden nog niet behandeld. De reden om het auto wrakkenprobleem ook niet in de komen de veragderingen van provinciale staten te behandelen is het indienen van ’t wets ontwerp tot heffing van statiegeld op nieuwe auto’s. Volgens gedeputeerde sta ten bestaat onzekerheid over het ver band tussen die voorgestelde heffing en het oplossen van het autowrakkenpro bleem. Ook bestaat volgens gedeputeerde staten onduidelijkheid over de relatie tussen de heffing en de maatregelen, die door gedeputeerde staten ter oplossing van het autowrakkenprobleem worden voorgesteld. Het autowrakken-rapport en het voor stel tot inrichten van een regionaal au towrakkenterrein zullen nu in ieder ge val in de januari-vergadering van pro vinciale staten worden behandeld. Nog langer uitstellen achten gedeputeerde staten in geen geval verantwoord. Het honkbal is in Heemskerk in korte tijd een sport geworden, die tientallen beoefenaars trekt. Onder auspiciën van honkbalclub Rooswijk uit Velsen-Noord startten op de velden aan de Ooster- strengweg twee seniorenteams met de competitie. Voor 1974 ziet het ernaar uit, dat zowel meerdere senioreneams als ook verscheidene jeugdteams en mis schien een pupillen (Peanuts) team naar Heemskerk komen. De gemeente denkt volgend jaar met een definitieve accom modatie voor de honkbalsport te kunnen beginnen. Ook zijn er plannen volgend jaar met softbal voor meisjes te begin nen. Ze wil weten of GS kunnen meedelen in hoeverre de andere in de brief ge noemde stortplaatsen voldoen aan de eisen die terecht aan de C. A. IJ. gesteld werden. Het statenlid vraagt voorts of GS het juist vinden dat onder hun beheer staande bedrijven zich inlaten met bovengenoemde brief die weinig be vorderlijk is voor een milieubewuste geestesgesteldheid. Vuilverwerking die geen schade voor het milieu veroorzaakt zal immers in het algemeen duurder uit komen dan de tot nu toe gebruikelijke stortmethodes. De vuilstort van de C. A. IJ. is volgens de „controlled tipping”- methode ingericht waarbij het opgebrach te afval steeds wordt afgedekt. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. In paviljoen „Wes terhout” organiseert de Stichting Recre atie Bejaarden van dinsdag 6 tot en met donderdag 8 november een bazar, tijdens welk'? door de bejaarden vervaardigde artikelen verkocht zullen worden. De bazar is dagelijks van 14 tot 17 en van 19 tot 21 uur geopend. Sombere geluiden over de tandverzor- ging; anders gezegd over het tekort aan tandartsen. Alle pogingen om tandartsen aan te trekken zijn tot nu toe mislukt In het ontwikkelen van plannen vooi een groepspraktijk ziet men nu een mogelijke oplossing. Verheugd is het college over de be stuurlijke samenwerking die er tot stand is gekomen tussen het verpleeghui? „Zeevanc”in Wijk aan Zee en het St Jozefverpleeghuis in Heemskerk. Aan de bouw van een nieuw verpleeg huis voor psychisch gestoorde bejaarden en zowel ouderen als jongeren die chro. nisch somatisch zieken zijn zal het col lege alle steun verlenen. HAARLEM. Mevrouw B. G. Harms-Matser heeft GS schriftelijk vra gen gesteld over een brief van een aantal bedrijven, waaronder het PEN en het PWN, aan het Centraal Afvalver werkingsbedrijf IJmond inzake onder meer de prijs van het storten van vuil op de vuilstortplaats van het C. A. IJ. Ze vraagt of GS het juist vinden dat deze prijs wordt vergeleken met de prij zen van het storten van vuil op reeds lang bestaande, minder modern ingerich te vuilnisstortplaatsen elder in de provin cie. De heer Dijkman Dulkes motiveert zijn houding met de volgende verkla ring: De Politieke Partij Radikalen is beslist geen tegenstander van een zelfstandige Joodse Staat Israeël. De PPR wenst echter een kritisch standpunt in te ne men tegenover de in de afgelopen kwart eeuw stelselmatig gepleegde achterstel ling van de rechten der verdreven Pa- lestijnen. De PPR verafschuwt het gebruiken van enerzijds de Arabische volkeren door het Sovjet-blok en anderzijds van Israël door de Verenigde Staten als zeer bloedige pionnen in een macabere machtsstrijd. De PPR is het een doorn in het oog dat sommige kringen in Nederland zeer onkritisch en al te gemakkelijk de zio nistische staat Israël identificeren met de religieuze uitverkiezing van het oud testamentische volk Israël. De PPR vindt het niet onaannemelijk dat wat Israël aan hulp ontvangt, zij het dan inderdaad zuiver economisch-humanitair, toch op een of andere manier gelden doet vrij maken ten behoeve van de oorlogsvoering. De PPR kan niet aan de indruk ont komen dat Nederlanders, die tijdens de oorlog nauwelijks een vinger uitstaken om de deportatie van een massamoord op de Nederlandse Joden metterdaad te voorkomen, nu een soort schuldgevoel omzetten in een steun aan Israël door dik en dun. De PPR veroordeelt geenszins de werkzaamheid van het werkcomité Is raël, vestigt er uitdrukkelijk de nadruk op dat ook het Palestina-comité actief is, kan niet voorbij gaan aan het feit dat het Nederlandse Rode Kruis hulp biedt aan alle slachtoffers van de strijd in het Midden-Oosten, en meent hiermee de broodnodige genuanceerdheid te hebben aangebracht. Voor het carnavalsseizoen 1973-1974 heeft „De Zeezotte”, dat zich omtrent de positie van het vaste verenigingsonder- komen „De Slof” geen zorgen meer maakt, voorts nog een ledencontacta- vond (24 november), een Nieuwjaars- en Zeezottebal (26 januari), een gemaskerd Oude Wijvenbal (9 februari), een Invali den- en Ouden van Dagenbal (22 febru ari), een „Wijcker Zottebal” (23 februa ri), een Afzakkers- of Uithuilbal (24 februari tot 24 uur) en een Halfvasten bal (16 maart) op het programma staan. Aan de „Zeezotte”-festiviteiten zullen diverse muziekkorpsen (waaronder „De Zwervers”, de BHK-majorettes, het duo Stevens en „De Wijkerboertjes”) mede werking verlenen. De bloeiende Carna valsvereniging 178 leden zal zich dit seizoen ook weer inzetten voor de gehandicapte of bejaarde medemens: zo zullen bezoeken worden gebracht aan Huis ter Wijck, het Rode Kruiszieken huis, aan invaliden en ouden van dagen. Hiermee wil „De Zeezotte” aantonen, dat een carnavalsvereniging meer kan zijn dan een verzameling „Lollige Broe ken”: het verenigings-image verbeteren. Vanuit die instelling is de carnavalsver eniging dan ook bereid haar medewer king te verlenen aan belangrijke jubilea en andere feestelijke gebeurtenissen in de IJmond. De eerste datum voor zo’n presentatie i s. al vastgelegd: vrijdag 9 november zullen Prins, Raad van Elf en hofdames van „De Zeezotte’ in vol or naat verschenen in Café Promenade, waar de carnavalsvereniging „De Rode Pimpernel” die dag z’n eerste lustrum herdenkt. Prins Cor de Eerste van de carnavals vereniging „De Zeezotte”:Regime bijna ten einde Maandag 5 november, van 14 tot 19 uur, kunnen belangstellenden vast een kijkje komen nemen. Woensdag 7 no vember wordt voor de kinderen een speciale kindermiddag georganiseerd, terwijl men ’s avonds vanaf 19.30 uur in hét paviljoen kan klaverjassen. Opgave bij de familie Kuilman. Wan neer nog niet alle artikelen zullen zijn uitverkocht, wordt de bazar do derdag met een „Rad van Avontuur” besloten. Tevens zullen die avond de namen van de prijswinnaars worden bekend ge maakt. Gedurende de maand november kan men in paviljoen „Westerhout”, Wester- houtplein 3. Beverwijk (tel. 28624) voorts nog terecht voor: gymnastiek (iedere) dinsdag van 10 tot 11 voor dames en van 11 tot 12 uur voor- de heren, handenar beid (dinsdagmiddag 13.30 uur), hout- draaiwerk (dinsdagmiddag 14 uur), schil der- en tekenles (woensdagmorgen 10 uur), handwerken en naai- en kniples (woensdagmiddag 14 uur), toneelrepetitie (donderdagmorgen 10 uur), bridge-les (donderdagmorgen 10 uur), boetseren en kleiwerk (donderdagmiddag 14 uur). Tij dens de openingsuren van het paviljoen, van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 16 uur, kunnen de knutselliefhebbers altijd in de goed geoutilleerde werk plaats terecht. De biljarters kunnen op maandag, vrijdag, woensdagmorgen en donderdagmorgen het paviljoen bezoe ken. voor recrea-

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 4