in Heemskerk Zeer veel waardering voor scheidende kleuterleidster Raad unaniem akkoord met integratie muziekonderwijs J. C. Verhoeven nu naar PvdA Onafhankelijke ex-KVP-er bedankt als lid van de raad Bomen in park Scheybeeck in slechte staat PvdA-voorman lanceert felle aanval op wethouder Roozen „DE WETHOUDER VOELT NIETS VOOR INSPRAAK „firgenta” Super Lux: de lamp met 30% meer licht op tafel Opheffing van Geld gestolen uit volkskredietbank vormingsschool Raad bekrachtigde eervol ontslag EERSTE LESSEN OP BASISSCHOLEN IN JANUARI BONTONTWERPER OPENT ZAAK voor dezelfde stroomkosten 19 73 OKTOBER 6 VRIJDAG 2 6 (Van een onzer verslaggeefsters) Filosofie hij alleen maar gedwongen om mee College-bcleid Subsidie Speciaal klasje Experiment Aan Zeestraat Waardering Onder dak RUMPS r Voor moderne COIFFURES Dameskapsalon NOOY BETER DRUKWERK BESTELLEN? GEBOORTE? VERLOVING? HUWELIJK? VAN RIXEL zo’n drukker Wijk aan Zeeërweg 53 IJmuiden-O. Tel. 1 50 20 HEEMSKERK Tijdens de behandeling van de antwoorden, die het Heemskerkse college van Burgemeester en Wethouders gegeven hebben op vragen van de raadsleden Verhoeven, De Groot en Kroon omtrent de ontwikkelingen rond de inspraakprocedure in het bestemmingsplan „Z.W. Neksloot”, lanceerde de heer M. J. de Groot een felle aanval op wethouder Roozen. „De wethouder van ruimtelijke ordening”, aldus betoogde de PvdA-woordvoerder, „voelt niets voor inspraak: Hij staat er in zijn hart niet achter. Je moet de informatie er bij hem uitwringen, vrijwel nooit komt hij uit zichzelf met nadere gegevens aandragen. Inspraak ligt hem doodeenvoudig niet. In feite wordt te doen”. AA A (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggevers) aan (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggevers) 1 (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggeefsters) ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggeefsters) ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Zaterdag opent van In principe had de wethouder geen itre- en men, van luto- trijd een ;eren van onbezet gelaten. Ne- zijn Ne- looit srael lijks - gen» ende i dit uwe i de Rot- Wethouder Roozen sloot zich aan bij de filosofie van burgemeester Nielen: bezwaar tegen de door de raadsleden voorgestelde aanvullingen op de tekst van de verordening, althans inhoudelijk niet. De letterlijke verwoording daarvan zal nog even worden bekeken. Oosterduinweg 29 tel. 14768 IJmuiden te ran ijn i'66 gs- Vie en, rdt op niet ge richt een enkt nen- iken >ncel het aan- :tie het hte bui ?e- 95- □e- en, =b- Destijds heeft de heer Verhoeven de KVP-fractie verlaten of moeten verlaten omdat hij geen lid meer was van de KVP. Nu verklaarde KVP-fractie bij inter ruptie, dat de heer Verhoeven welkom zou zijn als lid van de fractie, als hij lid zou zijn of worden van Christelijk De mocratisch Appèl. Het subsidiebedrag dient volgens de wethouder bij de begrotingsbehandeling aan de orde te komen, want het is aan de raad om dat bedrag en om de begro ting vast te stellen. De ouderbijdrage naar inkomen (een opmerking van mevrouw Vervelde) wordt in de verordening niet genoemd en daar ging de heer Van Herpen dus nu niet nader op in. De nu noodzakelijk geachte uitbrei ding van het personeel van de Muziek school leek de heer Van Herpen voorals nog reëel, als er met medewerking van de schoolhoofden een efficiënt lesrooster kan worden samengesteld. De heer Verduin meldde naar aanlei ding van dit verzoek, dat de heer Gou- weleeuw geen lid is van de Heemskerkse afdeling van de KVP; dat er dus een fout is gemaakt bij de samenstelling van de kandidatenlijst, maar dat de meer derheid van de KVP-fractie (één stem tegen) besloten heeft er geen probleem van te maken. De heer Verduin voegde hier aan toe, dat de heer Gouweleeuw zich op heeft gegeven als lid van Chris telijke Democratisch AppèL, een nieuwe politieke partij die nog niet aan de verkiezingen heeft deelgenomen. Westerheem heeft volgens B. en W. een tekort aan mogelijkheden om echt paren op te nemen. Bij een eventuele uitbreiding zal daar rekening mee wor den gehouden. Ten aanzien van opname in een ver zorgingshuis is er door het college een zogenoemde indicatiecommissie ingesteld, bestaande uit een arts, een maatschappe lijk werker en een wijkverpleegster. De bestuurlijke structuur daarvan vraagt nog afronding, evenals de definitieve opname procedure. In het geheel van de bejaardenzorg streven B. en W. er naar, de registratie voor opname en eventueel ook de toe wijzing van bejaardenwoningen onder te brengen bij het dienstencentrum. HEEMSKERK De gemeente Heems kerk is aangesloten bij de Volkskrediet bank van de gemeente Velsen. De ontwikkelingen zijn echter zodanig, dat naar alle waarschijnlijkheid een be sluit tot opheffing in het verschiet ligt. Teneinde het sociale aspect van de Volkskredietbank veilig te stellen wordt thans overleg gepleegd met de bankin stellingen in de regio. Ook het college is blijkens zijn woor den een groot voorstander van het geven van de lessen in de basisscholen en men wil zeker de jonge kinderen niet heen en weer laten lopen. J. C. VERHOEVEN ander politiek dak BEVERWIJK. Uit een van de loka len van de vormingsschool aan de Stumphiusstraat is een bedrag van 154 gestolen. Het geld, eigendom van een van de vormingsleiders, was opgeborgen in een houten doosje. Men is het houten gebouwtje binnen gedrongen na de pen nen uit de deurscharnieren te hebben gehaald. Aan het einde van de raadsvergade ring dankte nestor H. J. Boerée de heer Verhoeven voor de tijdens zijn zevenja rig raadslidmaatschap betoonde inzet en collegialiteit. Burgemeester H. Nielen uitte eveneens grote waardering voor de wijze, waarop Verhoeven een complete raadsfractie in één persoon wist te verte genwoordigen. Hij sprak de wens uit, dat eventuele in 1974 in de raad zitting nemende éénmansfracties de inzet van de heer Verhoeven ten voorbeeld zouden nemen. De heer J. C. Verhoeven (onaf hankelijk) wilde in dit kader graag ook een overeenkomst met de basisscholen, opdat deze zich niet zonder meer na verloop van tijd terug kunnen trekken, waarmee dan de totale opzet wordt beïnvloed. is de wethouder even heilig als het hef collegde heilig is.” Burgemeester Nielen achtte het een kwalijke zaak, een wet houder via isolatie uit te sluiten: „Wij kennen hier geen eenzelvigheid. Het be leid van de wethouder is tevens college- beleid” De heer Boon was vroeger als bont- ontwerper in dienst van een grote bont- grossier. Toen hij een kans zag een eigen winkel op te zetten, waarin hij zijn door hem ontworpen bontmantels kon verko pen pakte hij die met beide handen aan. Hoewel het dragen van bontmantels te genwoordig zeer veel wordt bekritiseerd, meent de heer Boon die kritiek te kun nen pareren met de mededeling, dat hij slechts bont gebruikt van speciaal voor dit doel gefokte dieren. De winkel ver bouwde en schilderde hij eigenhandig. Achter in de zaak is een ruimte, waarin hij zijn creativiteit kan botvieren. De heer J. A. Beemsterboer (KVP) verklaarde, dat ook de KVP zeer positieg staat ten opzichte van de inhou delijke kant van het voorstel. Wel wilde de fractie nog eens met nadruk stellen, dat de docenten van de Volksmuziek- school een begeleidende taak hebben en geen vakleerkrachten moeten zijn of worden. Die begeleiding zou zoveel mo gelijk plaats moeten hebben in de scho len. De financiële consequenties zouden geen problemen op mogen leveren met betrekking tot de toch al zwaar belaste begroting voor 1974. Evenals de raadsleden die voor hem aan het woord waren geweest stelde hij enige wijzigingen voor in de tekst van de verordening. De heer S. Husslage (PvdA) meld de. dat ook zijn fractie blij is met deze integratie. Wethouder A. F. M. van Herpen (KVP) kon daarna vaststellen, dat de raad het voorstel in principe volledig ondersteunt en hij dankte allen die be trokken zijn geweest bij de moeizame voorbereiding. BEVERWIJK. Binnenkort zullen wegens ziekte, ouderdom of andere oor zaken 26 bomen in park Scheybeeck moeten worden gerooid. De bomen, die merendeels aan de westelijke kant van het park staan, zijn geheel afgetakeld. Aan de westzijde worden de bomen vervangen door beplanting. PvdA-fractievoorzitter M. J. de Groot: ....De wethouder voelt niets voor inspraak de Amstelvener Elmer Boon zijn bontzaak aan de Zeestraat. In het pand (nr. 57) dreef voorheen het Alkmaars Bonthuis een winkel. De heer Verhoeven (onafhankelijk) had het probleem gesteld van kinderen, die bij voorbeeld uit Groningen komen en pas in de vierde klas op een Heems kerkse school komen. Dan missen zij het muziekonderricht. De heer Van Herpen vond dit een waardevolle opmerking en hij zou er graag een oplossing voor zoeken, bij voorbeeld in de vorm van een speciaal klasje van leerlingen die langdurig ziek zijn geweest of op andere wijze de muzieklessen hebben gemist. Als het instrumentaal onderwijs voor bepaalde ouders te duur wordt, zou er misschien een mogelijkheid zitten in de studietoelageverordening. De heer P. V o s (Prot. Chr.) noemde de aanpak van dit experiment zeer ef fectief. In verband met het inpassen van de muzieklessen op de scholen vroeg hij hoe de verhouding komt te liggen tussen hoofden der scholen en Muziekschool; met andere woorden, wie bepaalt wan neer en waar de lessen worden gegeven. Dit raadslid voelde er weinig voor om de kinderen uit de scholen te halen voor de muzieklessen. Veel meer was hij geporteerd voor de gedachte van de muziekschool zelf om als een soort uit zendbureau van muziekdocenten te gaan fungeren. De inspraakprocedure rond het nieuwe bestemmingsplan, volgens de heer De Groot véél te laat op gang gekomen, en niet voorbehouden aan één wethouder zag de PvdA-fractievoorzitter dan ook mislukken. „Werkelijk gestructureerde inspraak is op dit moment al niet meer mogelijk: er moet doodeenvoudig wor den gebouwd. En op die grond kunnen we dan ook wel accoord gaan met de voorgestelde overlegvorm, al vinden we dat in de overlegprocedure ook de vak beweging en de Stichting Nieuwe Woon vormen zouden moeten worden betrok ken”. De heer De Groot vroeg wethou der Roozen, het bestemmingsplan om frustraties te voorkomen al in een zeer vroege fase in de raad te brengen Voorts verzocht hij om een gedateerde af handelingslij st en een overzicht van HEEMSKERK. Met enig enthousi asme en goede verwachtingen heeft de gemeenteraad donderdagavond de rege ling tot integratie van de algemene mu zikale vorming op de basisscholen en de subsidieverordening voor de Stichting Volksmuziekschool vastgesteld. I Over de inhoud van die regelingen schreven wij reeds uitvoerig. Raadslid J. M. N i j s s e n (D’66/PPR) vatte als eer ste spreker het effect ervan als volgt samen: „Voor de schoolkinderen is het gun stig, omdat zij nu van de docenten van de Muziekschool goede lessen in algeme ne muzikale vorming krijgen in de eer ste klassen van de basisscholen. Voor de Volksmuziekschool heeft het een gunstig effect uit het oogpunt van werving, propaganda en dergelijke; voor de do centen van de Muziekschool geeft het it de ipese niet De heer Verhoeven vroeg toestemming om een persoonlijke verklaring af te leggen, waarin hij in het kort zijn positie in de raad gedurende de afgelo pen zittingsperiode aan de orde stelde en waarin hij melding maakte van het feit, dat hij de meeste overeenkomsten met zijn programma had gevonden bij de drie progressieve partijen PvdA, PPR, en D’66. Na een opmerking van de voorzit ter tussen neus en lippen door („Bent u aan het biechten?”) verklaarde de heer Verhoeven toch wel graag een politiek dak boven zijn hoofd te willen hebben en uit zijn volgende woorden bleek, dat hij bedoelde één politiek dak, namelijk dat van de Partij van de Arbeid, waar hij lid van is geworden. Enerzijds omdat de kiezers nooit zou den begrijpen, dat een onafhankelijke igers land de elke i tot z0 gérie Het scheidende raadslid op zijn beurt dankte raad en college voor de plezieri ge samenwerking, waarbij hij zichzelf als een „ongemakkelijk mannetje” ka rakteriseerde. „Een conflictmodel acht ik op z’n tijd wel eens nuttig”, aldus de heer Verhoeven, „want de harmonie moet het conflict niet gaan verbloemen”. Met een woord van kritiek tot zijn collega-raadsleden besloot de heer Ver hoeven zijn afscheidstoespraak: „Nog te veel raadsleden kiezen voor alleen het harmoniemodel, terwijl het conflict bij tijd en w’i’e toch echt wel z’n vruchten kan afwerpen”. HEEMSKERK. Ten behoeve van de huisvesting van bejaarden kwamen er in 1973 vele aangepaste woningen tot stand, namelijk 87 in Huize Polanen, 88 in Westerheem en 52 in de wijk „De Die”. Deze woningen zijn voor het merendeel betrokken door ouders van in Heems kerk wonende kinderen en voor wat Westerheem betreft door bejaarden uit Beverwijk. Dat zal in de toekomst in mindere mate het geval kunnen zijn, omdat het aantal Heemskerkse bejaarden toeneemt. flat- en woningwetwoningen alsmede in de aanbouw van het gemeentehuis en de panden Maerelaan 1 en 3. Het verlenen van het recht van opstal aan de afdeling voetbal van de Heems kerkse sportvereniging ODIN op het sportcomplex aan de Hoflaan voor de bouw van een clubhuis leverde evenmin problemen op. Tenslotte werd het nieuwe DVP- raadslid, de heer A. Gouweleeuw, met volledige instemming van de raad inge- lijfd bij de commissies volksgezondheid, sport en recreatie, jeugdzaken en geor ganiseerd overleg. In de commissie af valverwerking IJmond werd op voorstel van de fractievoorzitter van de KVP, de heer P. Verduin, benoemd tot lid de heer C. C. Verhoog en mevrouw M. J Verouden-van de Mijl tot plaatsvervan gend lid. „fractie” uit een lid ven de PvdA zou bestaan en anderzijds omdat hij de de mocratie geen geweld aan wilde doen door van een gekozen vijfmans PvdA- fractie nu ineens een zesmansfractie te maken, trok de heer Verhoeven zich terug als raadslid. „Dit is mijn laatste raadsvergadering”, aldus zijn medede ling, die hij niet in een onpersoonlijke brief bekend had willen maken, maar openlijk en in het openbaar. De KVP zit nu opnieuw met een vacature in de fractie. De heer Verhoe ven sprak de wens uit, dat men die spoedig zal weten te vervullen. HEEMSKERK. Tijdens de openbare raadsvergadering onder voorzitterschap van burgemeester H. Nielen zijn donder dagavond in het verenigingsgebouw De Vrijburcht waarderende woorden gericht aan het adres van mejuffrouw H. A. Kranendonk, aan wie per 1 januari 1974 om gezondheidsredenen eervol ontslag wordt verleend. HEEMSKERK De openbare raadsvergadering begon donderdagavond met de nogal opzienbarende mededeling van het raadslid J. C. Verhoeven (onafhankelijk, maar oorspronkelijk vanuit de KVP zijn raadszetel bezettend), dat hij lid is geworden van de Partij van de Arbeid en dat hij in verband daarmee bedankt voor het lid maatschap van de raad. Daaraan was voorafgegaan de beëdiging van het nieuwe raadslid voor de KVP als opvolger van de heer B. Hollebrand de heer A. P. Gouweleeuw, die als laatste op de kandidatenlijst van de KVP heeft gestaan bij de gemeenteraadsverkiezingen en die nu geen lid blijkt te zijn van de KVP, maar Christelijk Democratisch Appèl. De KVP heeft geruime tijd een fractiezetel „Het zoeken naar inspraak is tasten en handelen. Na de gang van zaken rond het bestemmingsplan Zuidbroek-Ooster- wjjk heb ik de raad gevraagd om sug gesties voor juist die inspraakprocedure, en men kwam met slechts een miniem idee. Dat neem ik niemand kwalijk, want niemand ook legt een zuivere, haalbare procedure op tafel. Voor je echter over inspraak kunt gaan praten, moet er een concept nota van uitgangs punten tot stand zijn gekomen, moet je iets hebben om je aan vast te kunnen houden. Aan die voorwaarde is nu vol daan: hiermee kan de gemeenschapsraad tenminste uit de voeten. Het prikken van data is een volgende stap.” „Voor het gedetailleerde bestemmings plan door de raad wordt vastgesteld, zullen de raadsleden eerst de gelegen heid krijgen zich uit te spreken over de nota van uitgangspunten en het daaruit voortvloeiende globale vlekkenplan. Maar ik ben me ervan bewust dat wat betreft de inspraakprocedure het ei van Columbus nog steeds niet is gevonden: bij het nieuwe bestemmingsplan Meere- stein krijgt de raad dan ook de gelegen heid, een nog diepergaande inspraakpro cedure vast te stellen.” een stuk extra bestaanszekerheid en voor de onderwijskrachten van de basis scholen bteekent het dat zij geen muziek lessen meer behoeven te geven, waar- velen van hen ook niet zo goed raad mee wisten. Maar voor de heer Nijssen was het wel de vraag of dit voor de gmeente geen te dure aangelegenheid wordt. Op de begroting voor 1974 staat het bedrag van 220.000 voor de Volksmuziek school, exclusief de kapitaallasten. „Gaal de verhuizing naar de Van der Lekstraai straks ook nog veel geld kosten?” en „Worden de muzieklessen in de basis scholen gegeven of in de Muziek school?” waren zijn vragen. Van wet houder A. F. M. van Herpen vroeg hij de toezegging, niet boven het genoemde begrotingsbedrag uit te gaan. Mevrouw J. H. Verveld e-W a g e- n a a r (VVD) vroeg of de integratie van het muziekonderwijs niet meer perso neelsuitbreiding van de Muziekschool zou vergen, dan zoals nu gepland met een full-time en een part-time kracht. Zij had opnieuw moeite met een bepa ling betreffende een ouderbijdrage naar inkomen voor het voortgezette instru mentale onderwijs. Burgemeester H. Nielen verklaarde uitdrukkelijk, dat wethouder Roozen als voorzitter van de commissie bestem mingsplannen volledig overeenkomstig het beleid van het college van burge meester en wethouders heeft gehandeld. „Wat is inspraak”, zo vroeg de burge meester zich af, „niemand heeft dat nog ooit kunnen vaststellen. Zelfs Gronin gen, toch de meest progressieve gemeen te van Nederland, zit met die inspraak procedure vast. Je moet je inzetten om naar middelen te zoeken waaruit wat onder de bevolking leeft kan wor den geconstrueerd, en die opstelling Zo zei onder meer de heer H. J. Boerée van de KVP, dat mejuffrouw Kranendonk heel veel voor het kleuter onderwijs in Heemskerk heeft gedaan, Welke mening door alle onderwijsspecia- listen uit de raad met nadruk werd bevestigd. De heer Boerée vond, dat aan deze scheidende kleuterleidster eigenlijk een zeer eervol ontslag zou moeten wor den verleend. De woordvoerder van de PvdA, de heer S. Husslage, noemde me juffrouw Kranendonk een pionierster, voor wie in het begeleidingswerk naar zijn mening zeker nog een taak was weggelegd. Op een daartoe strekkende vraag van mevrouw J. H. Veryelde- Wagenaar van de VVD antwoordde wet houder A. F. M. van Herpen, dat het gemeentebestuur ter zijnertijd op waar dige wijze afscheid van deze kleuterleid ster zal nemen. Woorden van dank werden door de heer Boerée ook geuit voor het vele goede werk, dat de heer J. Elderenbos als hoofd van de openbare lagere school De Branding heeft verzet. Aan de heer Eldernbos wordt met ingang van 1 no vember eveneens om gezondheidsredenen eervol ontslag verleend als schoolhoofd. In een vlot tempo behandelde de raad nog enkele kredietvoorstellen voor de aanleg van een c.v.-installatie in enkele Het voorstel van B. en W. om het beroep van de heer S. T. Sietsma tegen de toepassing van de verordening gelde lijke steun doorstroming en krotoprui- ming 1973 ongegrond te verklaren was voor de heer .J J. Nijdeken van de PvdA aanleiding om op te merken, dat in dit geval weliswaar formeel juist werd gehandeld, maar dat deze „kreupe le” verordening het rechtsgevoel toch niet volledig bevredigde. De heer Beemsterboer (KVP) had voorgesteld aan het experiment een tijdsduur te verbinden van maximaal vijf jaren, om dan de zaak nog een» opnieuw te kunnen bekijken. Ook dit voorstel werd door wethouder Van Her pen in principe overgenomen. De heer Verhoeven begon met aan de voorzitter te vragen of de heer Gouwe leeuw al of niet lid is van de KVP, waarop burgemeester H. Nielen ant woordde, dat deze vraag buiten de orde en buiten de wet was om vervolgens vast te stellen, dat de heer Gouweleeuw volkomen reglementair is benoemd. Fractievoorzitter M. J. de Groot van de PvdA vroeg toen aan de fractievoor zitter van de KVP, de heer P. J. Ver duin, of deze een verklaring af zou willen leggen, in die zin dat aan de raad bekend zou worden gemaakt, of de heer Gouweleeuw het programma van de KVP al of niet onderschrijft. wat er zoal in. Heemskerk nog gebouwen nodig is. KVP-fractievoorzitter P. J. Verduin. vond dat de wethouder tevens voorzitter van de gemeentelijke commissie bestem mingsplannen, in het geheel niet tegen inspraak was:. Door de woningnood en de stagnatie van de woningbouw in Zuidbroek-Oosterwijk is de wethouder tot een snellere procedure gedwongen. Binnen de commissie hebben we overi gens wel duidelijk af gesproken, dat in de toekomst bij nieuwe bestemminsplan- nen in samenwerking met de gemeen schapsraad een totaal open inspraakpro cedure op gang zal worden gebracht”. W - 'r, - I ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 7