Sommige systemen zijn erg ondoorzichtig Tricobest kon OBLIGATIES IN TREK BEURS groot verlies verkleinen „V akcentrales eenzijdig over Midden-Oosten Nog 2 dagen. Voor iedere spaarder iets aardigs bij de Rabobank. beÉijventa? Energiecrisis Nederland Leuke attentie AP en Amerika in DAMRAK VERONTRUST DOOR OLIEBOYCOT A sparen doet u bij de OESO-comité tegen verdeling van olie-aanbod DIRECTIEWISSELIN G BIJ DE KLM 11 ZATERDAG 27 OKTOBER 1973 OPEN BRIEF: 9? (Van een medewerker) I Renteopbrengst Ondoorzichtig (Van onze beursmedewerker) Omdat 't nog steeds 'n beetje feest is bij de Rabobank^ Daarom krijgt iedere spaarder tot en met dinsdag (Wereldspaardag) 'n aardige attentie. Voor de kinderen is er bijvoorbeeld zo'n grappig 'Ping'-kleurboek of 'n spannend 'Ping'-stripboek. Bij de Rabobank, altijd dicht bij u in de buurt. AMSTERDAM De wapenstil stand in het Midden-Oosten was voor de beurzen in Wall Street en Amsterdam het sein de weg om hoog weer te betreden. Voor Wall Street, waarvan de ondertoon voortdurend goed is geweest in de afgelopen paar maanden, is dat be grijpelijk, maar voor Amsterdam minder. Niet dat er ook in ons land geen voldoening zou zijn over het bestand, maar hier heeft het nieuwe conflict een bijzonder naar en zelfs verontrustend bijverschijn sel met zich meegebracht in de vorm van een olieboycot. Onoverzichtelijk Zo noemen zich Raiffeïsenbanken en Boerenleenbanken Tussentijds I X Spaarbrieven belastinggrapje van banken 1 i. i. Hierdoor steeg ook deze week het koerspeil op de obligatiemarkt gestadig, hetgeen leidde tot een zekere daling van de rente. Haagse werkgelegenheid. Het Neder lands Economisch Instituut heeft een rapoprt over de ontwikkeling van de werkgelegenheid in de agglomeratie Den Haag de cijfers aangevochten, die de Regionale Raad voor de Arbeids markt in Zuid-Holland over deze ma terie heeft uitgebracht en waarin staat dat het aantal arbeidsplaatsen in dit gebied jaarlijks met gemiddeld 1.300 zal toenemen. En dat geldt ook weer voor het moment dat u ze weer komt verzilveren.” De geldmarkt bleef daarentegen weer uiterst krap, hetgeen een aantal banken ertoe heeft gebracht de aan hun cliënten te berekenen rente een half percent bo ven het gebruikelijke tarief te stellen. De rentemarge werd blijkbaar te onvoorde lig. De Royal Bank of Canada uit Montre al, Canada’s grootste bank, heeft een vertegenwoordiging in Amsterdam geo pend om de ontwikkeling van haar za kelijke belangen in Nederland gestalte te geven. n it n !t Het bestuur noemde dit een aanzien lijke verbetering van het resultaat. Het verklaart, dat de kousenindustrie nog steeds een moeilijke bedrijfstak is met grote concurrentie en zeer grote impor ten tegen lage prijzen. Het zal daarom voorlopig geen eenvoudige zaak zijn, al dus het bestuur, dat echter verwacht, dat Tricobest wel „redelijk zal kunnen blij ven draaien”. Wijziging van het produc tiepakket staat niet op het programma, aldus het bestuur. De General Motors Corporation heeft bekendgemaakt in het derde kwartaal van 1973 een winst te hebben geboekt van 267 miljoen dollar. De vice-president van de Bank of Ame rica Walter Hoadley gaf deze week een persconferentie over de te verwachten ontwikkelingen voor de eerstkomende jaren in de Verenigde Staten en Europa in verband met de energiecrisis en de ontwikkelingshulp. Zijn uiteenzettingen in het Parkhotel in Rotterdam kregen gisteren nog een extra dimensie nu (volgens ‘t Westduitse persbureau DPA) ook Saoedie-Arabië de olieleveranties aan Nederland zou gaan stopzetten. Als dat zo zou zijn, zou de Arabische olie boycot van Nederland nagenoeg com pleet zijn. Nederland zou met de VS het enige land zijn dat door een Arabische olieboycot wordt getroffen. DEN HAAG (ANP). Tricobest NV werkt nog steeds met verlies, maar dit verlies is aanzienlijk kleiner dan dat in het vorig jaar (ƒ5,5 miljoen) en figt belangrijk onder 1 miljoen gulden. Dit is in de jaarvergadering medegedeeld over de gang van zaken in de eerste negen maanden van 1973. Aldus de toelichting aan de banklo ketten. Trouwens, ook in de folders van de banken is het belastinggrapje tussen de regels door te lezen. Daar staat bijvoorbeeld: „Spaarbrieven zijn direct verkrijgbaar aan de kas, zonder dat er ook maar iets van u geregistreerd wordt.” Of: „Geen papieren rompslomp. De recente dicontoverhoging van de Nederlandsche Bank bood hiervoor nog te weinig soelaas. Dit betekent dat de bewuste banken aan hun cliënten nu een rente van 11,5 percent gaan bereke nen op zogenaamde debetstanden, dat zijn uitstaande schulden op onderpand van effecten. Nog niet alle grote banken zijn hiertoe overgegaan. Zou dit wel gebeuren, dan lijkt een nieuwe golf van aanbod op de beurs niet uitgesloten, hoewel de hoge rente van de laatste tijd menige debetstand op de effectenporte feuilles heeft doen inkrimpen. Ondertussen mag op korte termijn een nieuw beroep op de kapitaalmarkt wor den verwacht. Want het klimaat op de leensector van de beurs is nu gunstig voor een vrij ruime operatie. Op de laatste dag van het congres van de zestig jaar bestaande nationale wo ningraad heeft de heer M. Doesburg, docent en supervisor maatschappelijk werk, in het Amsterdamse RAI-gebouw verklaard, dat het voor de woningcorpo raties nu een dringende zaak is met een nieuw beleid te komen. Er wordt dan ook in hoofdzaak mate riaal op de obligatiemarkt gekocht en aandelen in de beleggingsondernemingen, waarvan het bestuur dus de taak van het doen van beurszaken moet overne men. Helemaal onderaan staat een vergelij king met „gewone boekjes”. Dat wil zeggen, welke rente men in overeen komstige looptijden op onzegbare of vas te rekeningen kan krijgen. De hoogste rente wordt meestal gegeven bij de klei nere bankinstellingen. Ons overzicht is lang niet compleet. De Rabo en de Bonds- en Nutsspaarban- ken ontbreken bijvoorbeeld. Dat komt doordat die banken nog geen landelijk systeem voor dergelijke dingen hebben. Hun spaarvormen en renten kunnen per plaats variëren. Vooral het sneeuwbaleffect daarvan kreeg een alarmerend karakter, dat naar gevreesd mag worden in de nabije toe komst tot bijzonder onaangename conse quenties zal leiden. NEDERLAND is een belangrijke door voerhaven voor olie en onze industrie werkt zowel wat energie als grondstof fen betreft voor een belangrijk deel op olie. Maar op de beurs had dit nog geen merkbare invloed. Aandelen Koninklijke Petroleum trokken zelfs nog licht door, hoewel het herstel van de vorige week niet werd voortgezet. Het aandeel bleef, zoals de beursterm het uitdrukt, „wat hangen”. Dat was trouwens ook met de rest van de internationals het geval, met uitzondering van Heineken, die op gun stige verwachtingen van het binnenkort te publiceren jaarresultaat bijna f 15 vooruit kon komen. De scheepvaartsector was daarentegen eerder in reactie, met Van Ommeren op de voorgrond met een verlies van 7 Als de olieboycot inderdaad zo stringend wordt als er deze week leek zou er voor de tankvaart van ons 1 and wel eens minder emplooi kunnen ontstaan. Deze factor is een groot minpunt voor Van Ommeren. De gunstige beursontwikkeling zat de ze week dan ook niet zozeer in de sector van de hoofdfondsen, maar eerder in het gros van de lokale markt. Hoewel ook hier de omzetten klein bleven, viel het toch op, dat talrijke vooraanstaande aandelen deze week fiks vooruit konden komen. Zelfs de toenemende dreiging van een escalatie in het Midden-Oosten in de richting van een confrontatie tus sen de supermachten kon hier nauwe lijks iets veranderen. De indruk bestaat dat het vooral de Maar het grootste verschil met andere vormen van sparen bij banken is, dat de spaarbrieven niet op naam staan. Ze zijn aan toonder. En, zeggen de meeste ban ken in hun modelinge reclame, daardoor hoeft u ook niet bang te zijn dat de belastingdienst er ooit iets van te weten komt dat u zulke brieven bezit. Noch uw vermogen aan spaarbrieven, noch de verdiende rente hoeft u dus aan de belasting op te geven. Uw naam wordt immers nergens genoteerd. Voor veel spaarders moet dat belas tinggrapje echter als niet meer dan een grapje van de banken worden be schouwd. Want de gewone Nederlander pleegt toch al zeer zelden de rente van zijn spaargeld voor de belasting als in komsten op te geven. Als hij alleen maar onder de loonbelasting valt, hoeft hij dat niet te doen, omdat hij geen aparte aangifte invult. En valt hij onder de inkomstenbelasting, dan „vergeet” hij zijn bankrente nogal eens op te geven. Natuurlijk, officieel is het verboden dat hij dat doet. Maar rente verzwijgen via die spaarbrieven-aan -toonder is even eens illegaal. Rabobank O UTRECHT. (ANP) In een open brief aan de drie vakcentrales hebben 58 vakbondsleden „sterke” afkeuring uit gesproken over het telegram dat NW, NKV en CNV op 8 oktober aan de Israëlische vakbeweging Histadroet heb ben gestuurd. Zij uiten ongerustheid over de eenzijdige opstelling van de vakcentrales achter Israel Maar goed: wat verdien je nu met die spaarbrieven? Wij hebben een schema opgesteld waarin we de rentepercentages hebben gezet die ze, aan het eind van hun looptijd, per jaar hebben opgele verd. Als we alle koopbedragen van de spaarbrieven apart in het schema had den gezet, was dat erg onoverzichtelijk geworden. We hebben daarom nu de laagste en de hoogste koopsommen per bank aangegeven, zodat u toch weet hoeveel geld ervoor nodig is om mee te doen. Daarachter staat dan nog uit hoe veel verschillende soorten spaarbrieven en spaartermijnen men per bank kan kiezen. Zo stegen aandelen-Meneba niet min der dan 15. terwijl andere favorieten als Bols, Wereldhaven, Fries-Groningse Hypotheekbank, KVT, Ennia, Furness en ICU tussen 5, en 7, aangetrokken. Opvallend was daarbij dat ook de Britse belangstelling weer kwam opdagen. In het meer speculatieve genre liep de handelmaatschappij van Beek 25, op. Grasso steeg 15, en Emba 20. Daaren tegen moest Rijn-Schelde-Verolme 10, achteruit. Een flinke lijst dus van koers- verbetering op basis van vrij kleine omzetten, waarbij de vraag het aanbod sterk overtrof. De kooplust van de beleggingsfans werd mede gestimuleerd door de over wegend zeer gunstige bedrijfsberichten die deze week werden doorgegeven. Het Verenigde Bredero-concern verwacht een bijzonder goed 1973 te zullen afdraaien. Océ-Van der Grinten boekte in de eerste negen maanden van 1973 zelfs een winststijging van niet minder dan 60 percent, terwijl Elsevier dit jaar 20 per cent meer denkt te zullen verdienen. Liet het grote publiek beurszaken op de aandelensector grotendeels over aan de beleggingsmaatschappijen, op de obli gatiemarkt kwam het zelf opdagen. De indruk bestaat dat er, ondanks de regen van belastingaanslagen, onder de massa van beleggers nog vrij wat liquide geld aanwezig is. Al enige tijd valt het op dat dagelijkse omzetten in de obligatiehoek sterk verdeeld liggen over een groot aantal kleine aankopen. Ook de inschrij ving op de laatste lening vertoonden dit beeld en er waren minder grote bedragen voor rekening van enkele institutionele beleggers, zoals dat bij voorgaande le ningen meestal het geval is. staan over zijn Klimspaarcertificaten- aan-toonder. Inlichtingen kan men daar slechts met enige moeite op een kladje verstrekken; hetzelfde is het geval met de spaar brieven van Slavenburg; bij de ABN had men op twee belang rijke kantoren geen snipper papier voorhanden over het toch al niet zo duidelijke systeem. Men kon met moeite een dagprijs voor de stukken opgeven. Nog een paar raadgevingen tot besluit: wie zo’n leuke spaarbrief koopt, moet zorgen dat hij hem heel goed opbergt (hij is immers aan toonder en iedereen kan hem na de looptijd gaan inwisselen). Wie denkt dat hij het geld tussentijds nodig kan hebben, kan er beter niet aan beginnen. Wel kan men in noodgevallen trachten de spaarbrieven te belenen. Er zijn slechts enkele banken, die met rente-aftrek, de spaarbrieven tus sentijds willen verzilveren (bij ons we ten zijn dat de Grenswisselkantoren, al tijd, Van Lanschot, bij de koop van een huis en de Credietbank, na twee jaar altijd, en zonder aftrek, omdat de rente daar opklimmend is). Spaarbrieven (de ene bank noemt ze soms ook wel kasbiljetten, de andere zegt er weer spaarwinstbiljetten of groeispaarbewijzen tegen) zijn voor veel spaarders aantrekkelijker dan een boek je. Het systeen werkt zo: je koopt nu voor bijvoorbeeld f 680 zo’n spaarbrief en over vijf jaar kun je die bij de bank inwisselen voor 1000. Of je betaalt bijvoorbeeld 2500 en je krijgt na drie jaar 3019,87 terug. Leuk vooral als je kans ziet het betaalde bedrag zolang te „vergeten”. De ondertekenaars verwijten de cen trales dat ze de leden niet hebben ge raadpleegd bij de standpuntbepaling over een zo controversiële kwestie als de nieuwe oorlog in het Midden-Oosten. Ook stellen zij, dat de haast waarmee het telegram is verzonden, twee dagen na het uitbreken van de vijandelijkhe den, wel schril afsteekt tegen de traag heid waarmee het standpunt over de Vietnamese oorlog werd bepaald (op 4 januari 1973). Volgens de briefschrijvers is de bezet ting door Israel van gebieden van Syrië en Egypte een daad van agressie en niet de poging van deze landen, die gebieden te bevrijden. De bron van de huidige oorlog is, zeggen zij, de politiek van de voldongen feiten die Israel sinds juni 1967 in de bezette gebieden heeft ge voerd, alsmede de halsstarrigheid van Israel ten aanzien van onderhandelingen over de uitvoering van resolutie nr. 242 van de Veiligheidsraad. Een commissie van de internationale arbeidsorganisatie heeft onlangs in een resolutie de politiek veroordeeld van rassendiscriminatie, schendingen van de vrijheid van vakbeweging en beperking van de fundamentele vrijheden van de mens die de Israëlische autoriteiten voe ren tegen het Arabische volk. De briefschrijvers merken op, dat het telegram van de vakcentrales geheel voorbijgaat aan de positie van de Pales- tijnen, terwijl toch geen enkele oplos sing voor het conflict in het Midden- Oosten kan worden gehonoreerd. „Hier voor is minimaal de erkenning door Israel vereist van het recht der Palestij- nen op terugkeer naar hun eigen ge boorteland om daar als gelijkwaardige burgers met de huidige Israëlische be volking samen te leven.” PARIJS (ANP) Het oliecomité van de Organisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling (OESO) heeft besloten niet tot een verdeling van het olie-aanbod over de Europese landen over te gaan, zo heeft een topfunctiona ris van de organisatie in Parijs meege deeld. De bestaande regelingen voor een ver deling van de beschikbare hoeveelheden kunnen echter op elk gewenst tijdstip zeer spoedig in werking worden gesteld als de aanbodsituatie daartoe aanleiding geeft, zo zei hij. Textielindustrie. Met de constatering, dat de Nederlandse katoen-, rayon- en linnenindustrie de potentie heeft om op de internationale textielmarkt een rol van betekenis te kunnen blij ven spelen en met aanbevelingen aan overheid en aan de textielindustrie zelf om die maatregelen te treffen, die dit mogelijk maken, is een structuur onderzoek in deze bedrijfstak afge sloten. Het onderzoek is verricht door een beleidscommissie van de vereni ging katoen-, rayon en linnenindustrie. Een verschil tussen de spaarbrieven en andere lang lopende rekeningen op vaste depositie is, dat de spaarbrieven rente- op-rente maken, terwijl de „vaste boek jes” de rente elk jaar uitkeren. Die rente moet je bij de boekjes dus zelf weer elk jaar opnieuw zien te beleggen. Of dat een voor- of een nadeel is, hangt af van je bedoelingen. Want als je die rente juist wil uitgeven in plaats'van sparen, kun je natuurlijk beter geen spaarbrief hebben. De ABN staat er ook niet in. Wij vinden het systeem van spaarbrieven bij de ABN erg ondoorzichtig. Eigenlijk té ondoorzichtig voor de gemiddelde spaar der. Bij de ABN begint namelijk de looptijd niet op het moment dat men de spaarbrief koopt, doch dat ding „loopt” al vanaf een bepaalde ingangsdatum. De datum waarop men hem koopt, is bepa lend voor de prijs. In elk geval vinden wij dit geen systeen dat binnen ons overzicht van populaire spaarvormen past. Veel banken hebben duidelijke folders over hun spaarbrieven. Maar sommige lopen op dit punt erg achter: de Credietbank heeft niets op papier mogelijkheden van de Premiespaarwet. De Premiespaarwet loopt dit jaar op z’n eind. Maar wie vorig jaar niet meer heeft verdiend dan 18.000 belastbaar inkomen, kan er nog net van meeprofi teren. Per persoon van 21 tot en met 59 jaar mag men dan nog 250 inleggen (echtparen dus f 500). Laat men dat geld vijf jaar staan, dan krijgt men 20 per cent 100) extra premie bovenop de rente die de bank normaal geeft, belas tingvrij. En dat zou bij elkaar wel eens meer kunnen opleveren dan een spaarbrief voor vijf jaar van om en nabij de 500. Daarna kan men altijd nog spaarbrieven nemen. beleggingsmaatschappijen waren die kochten, omdat zij nogal wat middelen vrij hebben. Het grote publiek onder neemt zelf weinig. Het vindt de situatie te onoverzichtelijk en ziet te weinig perspectief. DEN HAAG De banken, on vermoeibaar in hun streven om zoveel mogelijk geld voor de kleine spaarder te mogen bewaren, heb ben een tijdje geleden weer iets nieuws uitgevonden: de spaarbrief- aan-toonder. In het laatste halfjaar zijn steeds meer banken die brie ven gaan aanprijzen. En zoals dat gaat in de concurrentiestrijd: ze hebben elk hun eigen brief met hun eigen renteberekening, en Jan Publiek kan er geen touw meer aan vastknopen waar zijn rente- voordeel nou eigenlijk zit. Alvorens iemand aan een spaarbrief begint, doet hij er goed aan eerst even tjes bij de bank te informeren naar de AMSTELVEEN (ANP) De raad van commissarissen van de KLM heeft be sloten ir. L. J. van Ameyden, hoofd van de technische dienst, met ingang van 1 augustus 1974 te benoemen tot lid van de directie. Per diezelfde datum zal drs. J. A. Ritmeester van de Kamp als lid van de directie aftreden. Ir. F. Besancon zal per 1 december 1973, bij het bereiken van de Pensioen gerechtigde leeftijd, zijn functie van president-directeur plaatsvervangend neerleggen. Op verzoek van commissarissen en directie is ir. Besancon bereid tot het einde van het volgende jaar als directie lid aan te blijven. Mr. J. F. A. de Soet is per 1 decem ber 1973 benoemd tot plaatsvervangend president-directeur. Na het aftreden van ir. Besancon zal de directie bestaan uit de heren S. Orlandini, F. F. A. de Soet en L. J. van Ameyden.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11