Woestijnhonden dribbelen naar lijken in de wrakstukken VIJF TEERVATEN OVER DE WEG DIT IS DAN DE BESTANDSLIJN l l> „Eerlijk gezegd weet ik niet meer waar onze troepen zijn” .V. Ai L ij I w 1 'S UN-WAGENS APATISCH GEEN UITSTAPJE IUIS ,EM i SPOOKSTAD f een van X is. lingen. erstrekt verder bleek alles weer te kloppen: Er naderde van rechts een blauwe Volkswagenbus, volgelaten met kis ten sappige peertjes voor de frontsoldaten. et ien De VN-waarnemers kwamen in een kleine kolonne van de Egyptische kant, met wapperende blauw-witte vlaggen ze maakten aantekeningen en verdwenen weer; tussen Cairo en die leegte staan slechts zand en Egyptische wanhoop. EGYPTE Kruispunt negenendertig op de mili taire kaart: Er staan vijf teervaten dwars over de weg. Anderhalve kilometer verderop loeren de tanks, één per 500 meter ongeveer, langs de horizon. Cairo is nog maar 60 km verderop. Dit is de bestandslijn, 50 km diep in Egypte getrokken in de leegte van de woestijn. 4 Een slagveld in ruste: Een Amerikaanse televisie- verslaggever trekt met zijn schoenen zwetend een lijn in het zand. Nou, verklaart hij trots, ik kan ze ten minste laten zien wat een bestandslijn is, want dat publiek vraagt erom je kunt voor de televisie niet praten over een lijn als je die niet kunt vertonen. O juist, antwoordt een Israëlische soldaat, denken uw kijkers dan dat de Verenigde Naties hier straks man nen naar toe sturen om die lijn te schilderen? •A En nog iets verder terug dat wil zeggen in de richting van het Suezkanaal reden de Israëlische tanksoldaten vrolijk hun voertuigen in een ruime cir kel, werden op een buitgemaakt amfibievoertuig microfoons opgesteld: Woestijntheater van Enrico Mathias, die een welkom kreeg, de man waardig op wie nu al zo vele eeuwen wordt gewacht De Israëlische kolonel die mij begeleidde (een soort George C. Scott in een slechte rol) raakte nog voor wij aan de bestandslijn kwamen in de war. Al kilo meters lang was er niets van een slagveld te zien ge weest, geen uitgebrande tanks, geen ontplofte munitie wagens, schoon zand kortom. Hij keek peinzend op zijn kaart en riep uit: „Eerlijk gezegd weet ik niet precies meer waar onze troepen nu zijn”. Een klein eindje Lk F lem -■Tl SS: H V «w .ffl: 1 worden Egyptische ben wfj igenam* tsteken- st lijnen- HENK KOLB i het voerd. water Soldaten van Israel en de Verenigde Naties passeren elkaar. bij de kantoor, rkregen. oude soldaat, spreekt. van en van zing. Koffertjes en kartonnen dozen, met touwen bijeengehouden, volgden de troe pen, opgestapeld in haastig met modder besmeurde vrachtwagens van bijvoor beeld een luierwasserij in Tel Aviv. krij gsgevangenen afgevoerd. Suez was al een spookstad de be- De echte afvuurplaatsen liggen min of meer in een hoefijzervorm om de op- slagbunker en de radar heen, doch niet overal stonden Sam-raketten. Restanten van het Egyptisch soldatenleger spreken wederom boekdelen. In de brandende zon is een oeroude trapnaaimachine ach tergebleven en er liggen bundels losge tornde oude Britse uniformen omheen, teneinde naar Egyptische trant te wor den vermaakt. De gewelddadige terugkeer van de jo den naar Egypte was overigens geen mili tair uitstapje. Waar zij het Suez-kanaal overstaken, wachtte aan de overkant een drassige oever die voor tanks niet ge schikt was en eerst met infanterie moest worden schoongeveegd. In de schamele woninkjes van klei tussen de akkers zijn geen burgers meer achtergebleven en de maïs staat miezerig en onverzorgd op de velden. Waar het zand weer begint, lig gen de vernielde tanks als verlaten wachtposten bij de plekken waar Egypte toch weerstand heeft geboden. Een glan zend witte ambulance was van de weg standslijn loopt er nu doorheen. Ismailia lag van een afstand gezien vreedzaam tussen het groen, waaruit zich zo nu en dan een vlucht witte ibissen haastig losmaakte. In de verte bulderden enkele kanonnen. Ons voertuig ratelt verder en maalt «ich stuivend door het zand naar een verlaten Egyptische raketbasis. Plotse ling draait de machinegeweerschutter zijn wapen naar een zandheuveltje ter zijde van de weg: hij heeft beweging gezien en het wordt stil. Langzaam komt daar een man overeind, met de handen omhoog. Hij is ongewapend en trilt van top tot teen: de 23-jarige kok Mach- moud staakt de strijd. Zijn schichtige ogen richten zich telkens een kort mo ment op de man die hem ondervraagt: hij zegt dat hij zich in gevangenschap begeeft omdat Egypte toch verliest; hij probeert nauwelijks geïnteresseerde Is raeli's een verfrommeld fotootje te laten zien van drie tot een doodse pose ver starde kinderen zijn kinderen. Een kolonne auto’s van de Verenigde Naties ploegt zich door het zand naar de „onbekende” bestandslijnen. De 12 schepen die al sedert 1967 in het Grote Bittermeer opgesloten liggen, tekenden zich helder in het namiddag licht af tegen een vage horizon. -x. rottende tomaten en vissen met naar boven gewentelde witte buiken. Bij het voorheen vrijwel werkloze hoofdkwartier van de Verenigde Naties in de Sinaï-woestijn, reden wederom witte auto’s af en aan; een kleine colon ne van jeeps, zorgvuldig met de zwarte letters UN beschilderd, probeerde zich met veel moeite sneller naar het front te begeven dan het zware vrachtvervoer, dat gehoorzaam voorts jokte in het spoor van de talloze voorgangers. Maar dat er nu vrede azl komen, is van het Israëlische voorstellingsvermo gen te veel gevraagd, ook al wil een soldaat zo nu en dan wel eens een Egyptenaar de hand reiken als er een camera in de buurt is. „Weet u waarom hij zo bang is”? vraagt een Israëlische officier. „Dat is omdat hij weet wat de Egptenaren met onze gevangenen hebben gedaan.” Machmoud is een van Egypte’s kleine boeren, die voortbestaan op een stukje land met een kameel en wat geiten. Hij wordt gevangengenomen door een even die vloeiend vier talen Vlak bij de raketbasis ligt het wrak van een Mig plat op het zand; een geslaagde noodlanding kennelijk, want uit de cockpit leidt een lang voetspoor richting Cairo. De basis zelf is een typisch staaltje van Egyptische strategie. Pal naast de eigenlijke lanceerinrichting, met zijn vernielde radarapparatuur en geblakerde raketten op hun platformen en de inmiddels lege opslagbunker, staan schijnraketten, onbeschadigd, die vantri- plex en latjes in elkaar zijn gespijkerd, met een radar nagebouwd, met camoufla- genetten en schertsantennes van stukken betonijzer. Een geheel zinloze list. Uit het raampje van een buitgemaakte Russische vrachtwagen, aan de zijkant niet een vlug neergekwaste Davidster van een nieuwe identiteit voorzien, boog de bestuurder zich grijnzend naar bui ten. Hij wees met een hand op de voorkant van zjjn automobiel: daar prijk te een staatsieportret van Sadat naast een in de knoop gewaaide Egyptische vlag. De betekenis was duidelijk: mili tair en strategisch had Israel de oorlog gewonnen. Schokkend en bonkend reed de eerste van vijf bussen met krijgsge vangenen de brug op. De soldaten in hun zandkleurige uniformen, sommi gen met een smoezelig verband op het hoofd, staarden apathisch naar buiten. Hun gezichten verrieden geen emoties, ze praatten nauwelijks. Een bracht zijn hoofd wat dichter bij de ruiten om te zien wat er in het stinkende water dobberde een dode Egyptenaar zonder hoofd, tussen stukken brood, een paar geraakt; de deuren stonden open, de ruiten waren gebroken en de kogelgaten hadden een onverbiddelijke streep ge trokken door de netjes geschilderde rode halve maan. De lijken lagen er al ruimschoots te stinken, met bolle buiken in de branden de zon. De woestijnhonden, die door gaans pas tegen het duister te voorschijn komen, dribbelden nu ook overdag naar de wrakstukken bij een doorzeefde vrachtwagen stonden er twee met opge heven koppen aan de laadbak te snuffe len daarin lagen twee overhoopge- schoten soldaten, grotesk vervormd met over hun ogen gezakte helmen. En over al zoemen vliegen, miljoenen. “V troepenonderdelen wapenstil stand, of zij proberen na vijf dagen insluiting alsnog naar de ruimte van de woestijn te ontkomen. Israëlische soldaten kijken onverschil lig naar vijf bussen met Egyptische soldaten, die dicht opeengepakt hetzelfde soort vervoer krijgen als hun tegenstan ders, die voor twee dagen verlof naai huis mogen. Over het Suez-kanaal liggen drie inderhaast geslagen bruggen; een ervan wordt thans verbreed tot het for maat van een driebaans-autoweg. Dc auto’s en de rupsbanden hebben hei hout van het improvisorische wegdel aan splinters gemalen. Ter weerszijden ervan stonden kilometerslange kolonne. te wachten tot zij door een zwetende MP, grijs van het stof, werden verderge- loodst. De tros van het Israëlische leger wekte de schijn van een volksverhui- Israel heeft tussen deze twee steden een ijzeren ring getrokken rond het Derde Egyptische Leger. Bij honderden tegelijk werden de gevangenen afge- Zij klaagden over gebrek aan en te weinig eten. Israel zal plasma sturen, want ook dat is er niet meer. Brandstof voor de voertuigen wordt schaars. Vrijdagmorgen hebben de ingesloten eenheden opnieuw vergeefse uitbraakpogingen gedaan. Het zijn stuip trekkingen. Vermoedelijk, zo zegt een met een vliegenmepper gewapende ma joor, weten nog niet alle Egyptische

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15