Hoe en wat GESLACHTSZIEKTEN HEBBEN OOK IN van NEDERLAND EPIDEMISCH KARAKTER VOORLICHTING IS DE BESTE PREVENTIEVE MAATREGEL en de oorlog in het Midden-Oosten Spionagesateliieten gonorroe en syfillis IE I jk! NA-CONTROLE PREVENTIE N Vliegtuigen Midden-Oosten 4 Verschillen ANONIMITEIT M T E R D A’ G 2 7 19 Erbij OKTOBER 1973 nu n. ng en kunt u aarten arts”. Aldus ontkent dokter H. P. Verbrugge het idee dat er geen kanalen zijn om een geslachts ziekte te laten behandelen. Want ze zijn er wel degelijk: De huisarts en de huidarts, de polikli nieken bij het gewone of het academisch zieken huis of de diensten voor geslachtsziekten bestrij ding. „Het is vooral een psychologische drempel, die men over moet. Een drempel, die de man of vrouw met een geslachtsziekte zelf opwerpt uit een ge voel van angst of schaamte. Onterecht, want over het algemeen staat een arts er vrij neutraal tegenover en doet hij niet aan sociale bestraffing. De weerstand gaat echter vaak van de patiënt uit. Hij projecteert zijn gevoel van schaamte op die leeftijdsgroep van 15 tot 19 jaar was de schatting van 200 tot 774. Maar ook onder de nog jongere jeugd zal het aantal toenemen getuige het alarm dat onlangs één van de Zeeuwse Kruisver enigingen sloeg. Een aantal fei- len niet wordt gemeld levert dat een werkelijk aantal van 2 mil joen zieken op. Het meest verontrustend is wel dat ongeveer een half mil joen Amerikanen met een onbe handelde syfillis rondloopt en dat éénvijfde van de gonorroe- patiënten jonger is dan 20 jaar. In 1971 waren er 5.000 gevallen bekend bij kinderen tussen 10 en 14 jaar en 2.000 bij kinderen onder de negen. Een Amerikaan se medicus stelde dan ook: De kans dat men een geslachtsziekte heeft gehad voor men 25 is zal ongeveer 50 percent zijn. Andere problemen zijn de houding van de patiënt „het is niet erger dan een verkoudheid. Je moet gewoon niet met elkaar naar bed gaan tot het over is” en het feit dat van regeringszijde nog veel te weinig fondsen beschik baar worden gesteld voor bestrij ding van geslachtsziekten en voor research om vaccins te ont wikkelen. Maar niet alleen de Verenig de Staten heeft een VD-pro- bleem. Het afgelopen jaar heb ben tenminste twee deskundigen de toeneming van het aantal ge- Dick Cavett bracht deze zomer op de Nederlandse televisie een show met nu eens niet een spe ciale gast maar een speciaal onderwerp: De geslachtsziekten, in het Engels VD (Venerial Di seases) geheten. Het onderwerp werd niet in de vorm van een zwaarwichtige documentaire of in een uitleg a la dokter Van een ten, die voor één onzer verslag gevers aanleiding waren tot een gesprek met de epidemioloog en sociaal-geneeskundige H. P. Verbrugge, projectleider voor de geslachtsziektebestrijding in Noord-Holland. vallen van gonorroe en syfillis epidemisch genoemd. Dr. H. Bij kerk, hoofd Afdeling Besmette lijke Ziekten van de Geneeskun dige Hoofdinspectie van de Volksgezondheid vorig jaar. „We zitten wat betreft de go norroe met een groot probleem. We weten er eigenlijk alles van af, we kunnen de ziekte zij het vaak na herhaalde onderzoe kingen diagnosticeren, we we ten hoe we haar moeten bestrij den, hoewel gebleken is dat er steeds grotere hoeveelheden penicilline voor nodig zijn en toch neemt de ziekte hand over hand toe, zodat men kan spreken van een duidelijke epidemie”. En prof. dr. C. H. Beek (hoofd van de kliniek voor huid- en ge slachtsziekten van de Rotterdam se medische faculteit) zegt in Ge zond Gezin: „Nederland vormt geen uitzondering op het alge meen waargenomen beeld van toeneming”. De Rotterdamse GG en GD schatte dat het aantal go- norroegevallen in de leeftijd 20 tot 29 jaar in de Maasstad in 1972 van 586 tot 702 per 100.000 inwoners zou toenemen. Voor de Swol behandeld, maar in show met naast informatie ook sketches en liedjes. Wie denkt dat de geslachtsziekte ook voor medici in de Verenigde Staten een luchtige zaak is zit er faliekant naast. Het Amerikaanse weekblad Newsweek bracht vorig jaar een uitgebreid verhaal over ge slachtsziekten en dat onder de titel: De Epidemie. Het blijkt dat na de gewone verkoudheid de geslachtsziekte de meest voor komende kwaal is in de Verenig de Staten; het aantal gevallen is groter dan dat van kinkhoest, roodvonk, mazelen, bof, lever ontsteking en tbc samen. Men verwachtte dat vorig jaar 624.000 nieuwe gevallen zouden worden geregistreerd en als men dan be denkt dat drie van de vier geval- ft A Drempelvrees nog altijd het grootste probleem bij aanpak gonorroe en syfillis I iden BERT VAN PANHUIS P. BOK Er zijn wel opvallenae verschillen Amerikaanse pleegt jaar- Rusland ontplooide een opmerkelijke activiteit voor het begin van de oorlog in het Midden-Oosten. Op 3 oktober werden acht Kosmos-kunstmanen in een baan om de aarde gebracht met behulp van één raket, waarna nog tot dusver de Kosmossen 596 tot en met 601 naar de ruimte werden gestuurd: veertien spio nagesateliieten binnen drie weken. De retour-procedure van de filmcas settes maakt het voor Rusland en Ame rika vrijwel onmogelijk eikaars gege vens te verkrijgen. Dit ligt iets anders met de andere transmissiemogelijkheid, de radiografische vanuit de ruimte. Deze zijn weliswaar in code en kunstmatig gestoord, maar het is denkbaar dat codes worden ontcijferd door de tegenpartij en dat de storing volgens een bepaald pa- si. ar Öf bruik van een folder, waarin op tame lijk populaire manier („Wat is het ver schil tussen een druipneus en een drui per”) uit de doeken wordt gedaan wat syfillis en gonorroe zijn, hoe men ze oploopt en wat men moet doen om ze weer kwijt te raken. In die folder, die oorspronkelijk uit Groningen afkomstig is staat een aantal - ook anonieme be- handeladressen. Verbrugge vraagt zich echter wel af of deze hippe folder voor iedere categorie mensen geschikt is. Die preventie is één van de zaken, waar dokter Verbrugge zich samen met een projectgroep mee bezig houdt. Ver schrikkelijk veel materiaal is er nog niet; in Noord-Holland maakt men ge- bevatten veel meer retour-capsules dan de Russische. Rusland laat ook vaak een spionage-Kosmos slechts één of twee banen om de aarde maken alvorens hem in zijn geheel naar de aarde te laten terugkeren. Zo’n Kosmos heeft dus blijkbaar een zeer beperkte taak. De laatste van de Amerikaanse spionagesa teliieten van het type Samos werd op 27 september gelanceerd. Nog deze maand volgt een nieuw type dat veel zwaarder is en met veel meer retour-capsules aan boord: de Big Bird. Deze spionagesatel- lieten lanceert Amerika vanaf de mili taire basis Vandenberg in Californië. Een andere taak van de projectgroep komt tevoorschijn nadat de patiënt een maal de drempel van de dokterskamer of de kliniek over is. In de eerste plaats is het dan nodig dat er nacontrole blijft, iets wat lang niet overal gebeurt. Een syfillis, die sluipend blijft kan nare ge volgen hebben. De patiënt houdt zich echter lang, niet altijd aan die nazorg, niet in de laatste plaats omdat hij niet van de noodzaak daarvan op de hoogte is. D'e nazorg is één van de dingen, waarmee zich de districtsverpleegster van de provinciale kruisverenigingen be zig houdt. Zij wordt ook betrokken bij de opsporing van de besmettingsbron en van de mensen, waarmee de patiënt daarna weer sexueel contact heeft gehad Er zijn weinig gegevens bekend over de omvang, die het verschijnsel „ge slachtsziekten” in Nederland heeft aan genomen maar zeker is wel dat het aantal toeneemt. Epidemische vormen? Dokter Verbrugge: „Het is een sociaal moeilijke ziekte en dan spreekt men al gauw van een epidemie.” Er zijn volgens hem een aantal factoren te noemen voor deze toename. „Men heeft veel meer sexuele contacten dan vroeger, het is wat vrijer en minder gezinsgebonden. Vooral bij jongeren komt spontaan sexueel contact voor en als men veel contacten heeft breidt de ziekte zich snel uit. Tussen het ogenblik dat men besmet wordt en het moment dat men het ontdekt zijn er dan al meer sexuele contacten geweest.” De voorlichting is mogelijk de beste preventieve maatregel om uitbreiding van de geslachtsziekten te voorkomen. onder een volledige behandeling stellen. Het ziek-zijn in die sector is echter nog erg belast want je krijgt het van een ander en dan voel je je gefopt”, aldus dokter Verbruggen, die ook de onbekend heid met de verschijnselen aanstipt. Vooral bij vrouwen is die herkenbaar heid er lang niet altijd. „Bij de minste of geringste afwijkingen na sexueel con- Maar ook het werk van de districtsver- pleegsters inzake de opsporing van con tacten en de voorlichting die de behan deling ondersteunt is een weg om het probleem aan te pakken, zo meent hij. „Je kunt wel zeggen „stuur je vriendje of vriendinnetje maar langs om na te gaan of zij ook ziek zijn” maar voorlich ting vóór die tijd zonder de mensen angst aan te jagen is beter. Voorlichting aan opgroeiende kinderen? Best, maar dan wel thuis in de geïntegreerde opvoe ding. Het kan natuurlijk ook wel op school maar men moet niet vooruitlopen op het gezin.” Als voorlichtingsmogelijk- heden in het algemeen ziet hij ook de gewone huis-, tuin- en keukenliteratuur („wat wordt in de dames- en weekbla den soms nog een onzin verkocht”) en de media (radio en tv), die op verant woorde wijze feitenmateriaal zouden kunnen aandragen Een andere factor is dat men het hebben van een geslachtsziekte als iets negatiefs beschouwt, iets dat moet wor den weggedrukt. Over een verkoudheid wordt wel met anderen gesproken maar over een geslachtsziekte niet. „En dat terwijl alle geslachtsziekten in het be ginstadium uitstekend te behandelen zijn. Maar dan moet men zich ook wel vanuit de ruimte. Men kan via een zender bijvoorbeeld televisiebeelden naar de aarde seinen en men kan in de ruimte foto’s maken die met de satelliet of met een capsule uit die satelliet naar de aarde worden gestuurd. Beide methoden hebben hun specifieke voor- en nadelen. Het voordeel van radiografisch overbrengen van waarne- mingsgegevens is, dat zij sneller ter beschikking komen. De spionagesateliie ten bevinden zich vrijwel alle in banen waarin één omwenteling om de aarde nog geen anderhalf uur duurt. De banen zijn zó gekozen, dat een zeker aantal kunstmanen vrijwel de gehele wereld bestrijkt en tevens zó, dat zij in iedere omloop binnen het bereik van een grondstation komen dat hun ingeblikte signalen kan opvangen. Het nadeel van dit systeem is echter dat de transmissie mogelijkheden naar de grondstations de detailrijkdom van de observaties ernstig aantasten. Alleen meer omvangrijke za ken zijn op deze manier vast te leggen. De andere methode, het sturen van tact, jeuk bijvoorbeeld of afscheiding, moet men naar de dokter gaan.” De persoonlijke hygiëne en het ge bruik van de pil zijn nog twee factoren. Dat de pil het aantal geslachtsziekten kan doen toenemen ligt voor de hand want het condoom dat vroeger een veel grotere plaats innam tussen de anti- conceptionele middelen heeft een be schermende invloed, die bij de pil maar bijvoorbeeld ook bij het spiraaltje wordt gemist. De persoonlijke hygiëne in zijn totaliteit speelt ook mee. Dokter Ver brugge: „We zijn momenteel niet zo op de hygiëne-toer; luis en schurft zijn weer in opmars. En vooral in groepen, waar men dicht bij elkaar leeft en minder waarde hecht aan die persoonlij ke hygiëne zijn de kansen om een ge slachtsziekte op te lopen groter.” Een goede hygiëne zou volgens hem dan ook al een preventieve maatregel zijn. troon kan worden geëlimineerd. Dit komt ongeveer overeen met wat vroeger werd gedaan met het decoderen van radiografische, of geschreven geheime stukken. Dit is allemaal zeer moeilijk werk voor de geheime diensten, waaro- bewegingsrichting van de kunstmaan in, ver nimmer iets uitlekt. Vanaf het begin van het ruimtevaarttjjdperk in 1957, was het duidelijk dat het daarbij niet alleen om vredelievend ruimteonderzoek zou gaan. Weliswaar is daarop in de publiciteit de meeste nadruk gelegd en zijn resultaten en baten van bemande en onbemande ruimtevaart onvoorstelbaar groot geweest, maar op de achtergrond is men koortsachtig bezig geweest deze nieuwe technologie ook in te bouwen in het mili taire apparaat. Het is niet met zekerheid bekend in hoeverre de grote ruimte-mogend- heden Amerika en Rusland al de beschikking hebben over defensieve of offensieve ruimtewapens hoewel dit bij internationale verdragen verboden is maar op één ander terrein van militaire ruimteactiviteit zijn zeker grote vorderingen ge maakt: De verkenning, of zo men wil: Spionage. Overigens hebben de nieuwe technie ken van de ruimtespionage de verken ningsvluchten met vliegtuigen niet ge heel overbodig gemaakt. Aanvankelijk dacht men dat de provocerende vluchten zoals die van de Amerikaanse U-2 met Powers als piloot, die boven Rus land op 20 kilometer hoogte werd neer geschoten, hetgeen een ernstige crisis tussen Amerika en Rusland veroorzaakte voortaan overbodig zouden zijn. Om bepaalde technische redenen zijn derge lijke vluchten echter hervat. Amerika beschikt hiervoor over de SUR-71, een verkenningsvliegtuig dat opereert vanaf een hoogte van niet min der dan 30 kilometer en dat driemaal de snelheid van het geluid bereikt. Het toestel, dat al boven het Midden-Oosten is gebruikt, is onbereikbaar voor de gevreesde Russische Sam-raketten. Rus land gebruikt voor dergelijke verkennin gen de Mig-25-toestellen, die echter een plafond hebben van slechts 21 kilometer. tussen het Russische en spionagesysteem. Rusland lijks ongeveer 40 kunstmanen voor dit doel in de ruimte te lanceren: alle onder de naam Kosmos, die ook de lading dekt voor andere, zuiver wetenschappe lijke satellieten. De Amerikanen brengen per jaar niet meer dan tien stuks in de ruimte en gedurende enkele jaren zelfs aanzienlijk minder. Het terugbrengen van de fotografische opnamen naar de aarde geschiedt meest al door een cassette met de opnamen uit de satelliet weg te schieten tegen de zodat de cassette onvoldoende snelheid heeft om in een baan om de aarde te blijven. Bij daling in de dampkring ont vouwt zich dan een parachute waaraan het laatste deel van de afdaling plaats vindt. Rusland laat die kostbare mini-capsu- les landen in Karaganda, het gebied waar ook vrijwel altijd de kosmonauten weer op aarde terugkeren. Amerika, dat minder uitgebreid zeer dunbevolkt grondgebied ter beschikking heeft waar het geen zoeken naar een speld in een hooiberg is, past een andere techniek van terugkeer toe. De Amerikaanse foto- capsules worden tijdens hun parachute- daling, meestal boven de Stille Oceaan, door speciaal hiervoor ingerichte C-130- transportvliegtuigen opgevangen in de lucht. De toestellen zijn gestationeerd op Hawaii. Amerika lanceert veel minder spiona gesateliieten dan Rusland, maar de Amerikaanse zijn aanzienlijk groter en Rusland en Amerika houden elkaar en andere potentiële vijanden zoals China voortdurend vanuit de ruimte nauwlet tend in de gaten en ze hebben daarbij Inmiddels haast ongelooflijk nauwkeuri ge technieken ontwikkeld. Zonder enige twijfel zijn zij dank zij deze ruimtetech- nieken thans ook precies op de hoogte van wat zich in het Midden-Oosten af speelt en zelfs is het waarschijnlijk dat hun waarnemingen van directe invloed zijn op het verloop van de strijd. Vrijwel zeker is zelfs dat Egypte dank zij inlichtingen uit Rusland, gebaseerd op satellietwaarnemingen, nauwkeurig op de hoogte was van de sterke en zwakke plekken in de Israëlische verde digingslinies toen het zijn aanval lan ceerde. Even waarschijnlijk was Israël kort tevoren volkomen zeker van de komende aanval, doordat het gewaar schuwd was door Amerika; ook al weer op grond van satellietwaarnemingen. Er zijn in principe twee methoden voor het verkrijgen van waarnemingen fotografische opnamen in een capsule naar de aarde, is veel verfijnder. Maar het is ook een veel gecompliceerder en kostbaarder procedure. Zo verbeterd zijn de fotografische technieken, dat op foto’s van spionagesateliieten die vanuit de ruimte naar de aarde worden terugge bracht voorwerpen van ongeveer een meter kunnen worden geïdentificeerd. Haast ongelooflijk wanneer men be denkt dat deze foto’s gewoonlijk van zo’n 200 tot 300 kilometer hoogte worden genomen. Bovendien zijn deze technie ken zó verbeterd dat ook ’s nachts en door wolkendekken heen, bijvoorbeeld in het infrarode spectrum, zeer duidelij ke en gedetailleerde waarnemingen mo gelijk zijn. Een evident nadeel van de methode is, dat over het algemeen dergelijk fotoma teriaal pas na enige tijd ter beschikking komt en niet binnen anderhalf uur, zoals bij de radiografische overbrenging. Zowel d e Russen als de Amerikanen werken daarom met beide systemen: ge baseerd op grove directe waarnemingen door het radiografische systeem, worden gedetailleerde spionageprogramma’s door middel van het terugkeer-systeem uitge voerd ten aanzien van de meest interes sante gebieden, zoals ditmaal het Mid den-Oosten en in de afgelopen jaren ook in hoge mate het Indochinese strijdto neel Vietnam. en waarbij ze dan de noodzaak van behandeling onderstreept. Meldingsplicht van een geslachtsziek te in Nederland overigens nog niet ingevoerd heeft volgens dokter Ver brugge het voordeel dat men een beter epdidemiologisch inzicht krijgt maar het nadeel dat het voor de patiënt een remming kan zijn om zich onder ade quate medische behandeling te stellen („hoe zou u zich voelen als u met een geslachtsziekte in een kaartenbak gere gistreerd zou zijn”). En dat is wel het laatste wat hij wil. Bovendien betekent aangifte nog niet dat daarmee ook de contacten bekend zijn. Voor deze con tacten heeft men enige tijd geleden een soort couponboekjes samengesteld. Hierin wordt dan in code de ziekte genoteerd en men vraagt de patiënt om de „slips” te geven aan diegenen met wie hij of zij dé afgelopen tijd sexueel contact heeft gehad. Zij kunnen zich dan bij de arts melden en zich laten onderzoeken. Dok ter Verbrugge: „Die boekjes zijn in Ne derland nog niet volledig in gebruik. De ervaringen, die de diverse artsen er mee hebben zijn wisselend en daarom gaan we met een aantal evalueren wat de respons is geweest.” Nog eenmaal de behandeling. Verdient het geen aanbeveling in de grote plaat sen een polikliniek op te zetten waar men zich anoniem kan laten behandelen, net zoals in Amsterdam mogelijk is? Dokter Verbrugge: „Het is de vraag of er ook bij huisartsen en dermatologen een dergelijke wens leeft. Het is wel zo dat er ’s zomers meer gevallen van geslachtsziekten zijn dan 's winters. Daarin speelt natuurlijk de vakantie mee en mensen, die hier vreemd zijn hebben niet een vaste medicus tot wie ze zich kunnen wenden. Zo’n kliniek voor vakantiegangers zou dan wel de hele dag geopend moeten zijn. Maar of er een kliniek voor speciaal de mensen uit de omgeving van de grote plaatsen moet komen... Ik heb thans nog te weinig argumenten om haar bestaans recht aan te tonen. Tja, als er een aangifteplicht zou zijn dan kon je na gaan hoeveel niet-Amsterdammers nu voor een anonieme behandeling naar Amsterdam gaan.” De grote moot van de geslachts ziekten wordt gevormd door de lues of syfillis, ook wel harde sjanker genoemd, en de gonorroe of druiper. Ook al zijn ze wel bekend als be roepsinfectie bij artsen en verpleeg sters, de besmetting geschiedt in de regel door geslachtsverkeer zodat verontschuldigingen als „het zal wel van het toilet komen” naar het rijk der fabeltjes kunnen worden verwe zen. Syfillis wordt veroorzaakt door een bacil, die tiert in de vochtige omgeving van slijmvliezen (geslachts organen, anus, mond), zich zeer snel in het menselijk lichaam vermenig vuldigt en inwendige infectie veroor zaakt. Enige tijd na de besmetting openbaart zich de syfillis door een niet pijnlijke zweer op de penis, in de vagina, de anus of de mond. Ook de klieren in de schaamstreek kunnen gezwollen zijn. Blijkt bij onderzoek dat het een geslachtsziekte is dan volgt een behandeling met injecties anti-biotica. Na een paar dagen ver dwijnt de zweer maar de bacil ver spreidt zich door het bloed en kan verschijnselen als krankzinnigheid, verlamming of blindheid veroorzaken. De gonokokken, die de gonorroe veroorzaken leven ook bij de slijm vliezen. De besmetting openbaart zich bij de man door pijn bij het urineren of pusafscheiding; bij vrouwen hoeft er echter nauwelijks pijn op te tre den. Een extra probleem is dat een gonorroe de eerste dagen veel op een gewone infectie kan lijken- Een ver waarloosde gonorroe kan steriliteit bij man en vrouw veroorzaken. 4h‘

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 19