het Binnenhof Vrouwen: op naar VROUWENPARTIJ VERWACHT Gezinskalender Economisch huis-houden 580 MILJOEN PER JAAR DE LUCHT IN BOLLEN EN MINERALEN MINI-MACHINE VOOR DE VAAT EEN LANGDURIGE STRIJD Beter direct een goede electrische boor met veel mogelijkheden kopen met een eigen handboek GE2ÉNÈORMATIE I eau ;tes tips voor vrije tijd ra i Mannen aan de vaat 24 ZATERDAG OKTOBER 1973 2 7 hui ren- ‘h! Erbij 1 26 40 llllll E lat WVWVV» WERELDENERIGE i'ERK .31.00 wolplaten en vervolgens met schrootjes of een ander decoratief plaatmateriaal af te werken. Terecht zegt de schrijfster, dat de voorlichting over economisch huishoude lijk beheer vanaf de lagere school in het onderwijs geïntegreerd zou moeten zijn. Haar boek zou zoals zij suggereert inderdaad een goed leerboek kunnen zijn. Laat dit begrip leer-boek u niet af schrikken, want het is goed leesbaar gehouden. Wat er zoal ter sprake komt? Een algemeen overzicht onder het mot to: waar laten wij ons geld (en hoe krijgen wij het), vaste lasten, reserverin gen, het echte huishoudgeld, een beter geldbeheer, alleen wonen, de werkende gehuwde vrouw, wat kost het als je gaat trouwen, een beter beheer van tijd en energie, contacten met de buitenwereld, administratie, een „trainingsschema”, dat Het pijltje wijst naar een speciaal „kies- schijfje” op de Skil-boor, waarmee een bepaald toerental kan worden afgesteld. kunnen doen. Dus de capaciteit moet voldoende zijn voor een behoorlijk aantal hulpstukken. En die hulpstuk ken moeten eenvoudig aan te brengen zijn, zodat je niet minuten lang staat te wurmen om bijvoorbeeld een zaag- apparaat aan te „bouwen", want dat is het soms wel. Je moet hulpstukken vlug en gemakkelijk kunnen aanzet ten. WWWW trmband erin, (gen be- mbeeks- 1ROQ id van ur 0 - 16.00 3 '68 betaal- iaan. an, leheel kerd. vwvww van 1 lei 1974 Grand- Z. Bou- Zee. wwvw» teres- leden. en n. De vrouw is noch inferieur, noch superieur aan de man. De vrouw is aan hem gelijkwaardig. Met dit parool hoog in het vaandel is een groep strijdlustige dames begonnen aan de poging binnen enkele jaren talloze Tweede-Kamerzetels te bevrouwen. Zij noemen zich de Vrouwenpartij. De ledenlijsten zijn nog vrijwel blank, maar bestuur en ideologie zijn aan wezig. De partij, die nog van de grond moet komen, weet zelfs al wanneer zij zich zal opheffen: Namelijk op het ogenblik dat de helft van de bankjes van de Tweede Kamer bezet zal zijn door vrouwen. Dan pas is de Vrou wenpartij ervan overtuigd dat de belangen van de Nederlandse vrouw, in huis, op het werk en op straat afdoende behartigd kan worden. En daar gaat het om. Nederland behoort tot het clubje lan den dat 20 percent van de wereldbevol king uitmaakt en beslag legt op 60 percent van het wereldenergieverbruik. In een alarmerend hoog tempo verbruikt de mensheid de beschikbare energievoor- raden. De energiebehoeften van de in dustrie verdubbelen iedere tien jaar. In het jaar 2000 zal de wereldbevolking zich hebben verdubbeld en heeft de energiebehoefte zich verachtvoudigd. Men heeft voorspeld dat rond het jaar 2035 alle olie, en gasvoorraden en rond het jaar 2300 de steenkooivoorraden prak tisch zijn uitgeput. Bij het huidige tem po van energieverbruik zijn de bronnen binnen 330 jaar leeg. Een huishouden is een compleet be drijf, waarin met budgeteringen ge werkt moet worden om de zaak goed draaiend te houden en dat vooral op efficiënte wijze. Met name de huisvrouw moet als een bedrijfsleider optreden. Zij moet in die taak groeien. Zij moet een veelzijdige „duizendpoot” zijn. De budget - adviseuse Addy Schortinghuis - Spran- gers is de huisvrouw (en huisman) te hulp gekomen met een zeer nuttig boek: „Handboek voor economisch huishou den” (uitgeverij Paris-Manteau). Natuur lijk verschilt elk huishouden van het ander door allerlei factoren en omstan digheden, maar in grote lijnen heeft men aan de adviezen van Addy Schor tinghuis een stevig houvast. Belangrijk is, dat het vol tips staat met verwijzin gen naar instanties als men met bepaal de problemen tobt, waar men zelf niet uitkomt. Zo vindt men achter in het boek een verzamellijst van te raadplegen instanties op bijna elk gebied (van woonwetswinkels tot de stichting Ka- pokbureau toe). Wie genoeg heeft van afwassen, maar nou net niet genoeg vuile spullen produ ceert om zich een grote vaatwasmachine aan te schaffen, kan terecht bij Simpex- Nederland (Koning Arthurstraat, Amers foort). Daar wordt een apparaat geïm porteerd, de Carocelle, die maar veertig centimeter hoog is, een ronde vorm heeft met een middellijn van 50 cm en 3,7 kg weegt. Een mini-vaatwas- machine dus, die zo opgepakt en wegge zet kan worden. Men kan de Carocelle aansluiten op de geiser of de boiler. Per keer kan de vaat van een gezin van vier a vijf personen gewassen worden. Wanneer je besluit om een electri sche boormachine te kopen sta je voor een dilemma: moet je een wat goedkopere nemen, waarmee je het een en ander gaat uitproberen (het blijft ook dan een flinke uitgave) of moet je maar meteen een duurdere nemen, waar je veel meer mee kunt ondernemen? Het ligt er helemaal aan, wat je van plan bent- Als het alleen gaat om een gaatje te boren voor een plug met een schroef of om wat gaten in hout te produceren dan kun je zeker met een eenvoudige machine tevre den zijn. Maar de ervaring leert, dat je van het simpele gaatjesboren komt tot zagen en schuren. Je vindt het tenslotte zonde om de boormachine alleen voor boren te gebruiken. En dan kom je ineens een forse stap verder, want als je een licht appa raatje hebt dan gaat dat vastlopen (en warmlopen) als je een flink stuk hout zaagt of een wat steviger mate riaal ontmoet. i Belangrijk is, dat de machine een I ingebouwde veiligheid tegen overbe- I lasting heeft, zodat er geen doorbran- I den plaats kan vinden. Het komt I nogal eens voor, dat een boor vast I gaat zitten en dan is Leiden in last als de motor warm loopt. Natuurlijk zijn er nog wel zaken waar men naar moet informeren of kijken (hoe is het met het verwisselen van de koolbor- stels? Hoe dik kan het boortje zijn i.v.m. de kopgreep?), maar dit zijn toch wel de belangrijkste. per week is opgebouwd met allerlei ingeweven vragen. Het geheel is over zichtelijk opgezet. Vooral voor trouwlus tigen en degenen, die hun „huishoudbe- drijf” gaan opzetten of willen verbete- ren, een goed geschenk. Dat geconstateerd hebbend besluit je dan toch maar een kwalitatief betere machine te kopen. Waar moet je dan op letten? Een echt-professio- nele boormachine hoeft niet. Je kunt aannemen, dat je niet een halve dag achter elkaar gebruik maakt van dit stuk elektrisch gereedschap. Je komt dus in de - noem het middenklas terecht. Dan is het zinvol aandacht te hebben voor de mogelijkheden. Je moet zoveel mogelijk met de aankoop Het verschil tussen man en vrouw is volgens de VP-secretaresse dus nu al minimaal. Daarom moeten er ook even veel vrouwen als mannen in de top van de maatschappij zitten. En net zoveel mannen als vrouwen aan de vaat, for nuis en strijkplank. Dat natuurlijk ook. Eerlijk moeten ze alles delen. Zal de wereld er zoveel op vooruit gaan als de Vrouwenpartij haar zinnen kan doorzet ten? Mevrouw Schadee gelooft van wel. De vrouw ook aan de top is wat zachter, geduldiger en soepeler dan de man. Óver huidige vrouwelijke politici zegt zij: „Zo’n Haya van Someren (voor zitster VVD) komt er rond voor uit dat zij zich heeft moeten vermannelijken om mee te kunnen. Gerda Brautigam (jarenlang kamerlid voor de PvdA) moest de wens om kinderen te krijgen er voor opgeven. Is het niet verschrikke lijk”? Het is de Vrouwenpartij een doorn in het oog dat na de laatste verkiezingen slechts 14 van de 150 kamerzetels door vrouwen worden bezet. Dat was er één minder dan voor de verkiezingen van 1972. Mevrouw Schadee: „Noch van links, noch van rechts hebben de vrou wen veel goeds te verwachten”. Volgens haar wordt de Nederlandse vrouw door de (mannelijke) politici in het riet ge stuurd met kluiten zoethoudertjes. „De vrouwelijke kandidaten staan wel op de kieslijsten, maar op de plaatsen die net niet verkiesbaar blijken”. De VVD is wat dit betreft nog het meest vrouwelijk met een verhouding van één op vier, gevolgd door de PvdA met één op zes. „Na een vrouwenbelangenstrijd van 52 jaar een mager resultaat”, constateert mevrouw Schadee. Bij deze Skil-machine is een goed bruikbare handleiding in het Neder lands gevoegd, waarin o.a. de tip staat: bedek tijdens het werken de luchtopeningen niet met de hand. De motor moet steeds een goede ventila tie houden. De Skil is voorts gemak kelijk „om te bouwen”. Boorkop eraf en de machine in het hulpstuk (zg. snaplock) steken- Een slag omdraaien en het hulpstuk zit vast. Een boormachine met slechts één toe rental, dat hoog ligt, is alleen maar (of praktisch alleen maar: een licht ijzeren plaatje gaat ook nog wel) te gebruiken voor hout. Dan heb je machines met twee toerentallen (hoog voor hout een gemakkelijk ezels bruggetje HH en laag voor me taal)- Hiérbij kun je weer onder scheid maken tussen omschakeling, die elektrisch of mechanisch te weeg i wordt gebracht. Tenslotte zijn er sinds 1966 (toen Skil dit voor doe- H| het-zelf-machines invoerde) zelfregel- S bare toerental-snelheden mogelijk. Je I drukt op de toets en naarmate je dat M harder doe neemt de snelheid toe. De totale Nederlandse energiecon- cumptie bedraagt naar schatting van het biljoen kcal en vertegenwoordigt een bedrag van ongeveer f 7,4 miljard. Men verwacht dat tot 1985 het binnenlandse energieverbruik met 90 percent zal stij gen. De huidige huishoudelijke energie- consumptie is bijna f 1,5 miljard, onge veer 19,4 percent van het totale energie verbruik. In Nederland wordt per jaar circa f 1,50 per inwoner aan isolatiema teriaal besteed, in de Skandinavische landen 13 en in Duitsland f 6,20 per inwoner. Hieruit blijkt dat Nederland sterk achterloopt op het gebied van woningisolatie. Wat boekennieuws voor degenen, dl» tuinieren ofwel stenen verzamelen in hun hobby-vaan hebben geschreven. Voor de tuinliefhebbers is er van de hand van Wim Oudshoorn het boekje „126 bollen en knollen in kleur”, een overzicht van de belangrijkste soorten bol-, knol- en wortelstokgewassen; hoe ze eruit zien, wanneer ze geplant moeten worden, wanneer ze bloeien enz. Een algemeen overzicht gaat aan het alfabe tisch naslagwerk vooraf (naamgeving, nieuwe cultuurvariëteiten, de geschiede nis van de bollencultuur etc. Iets heel anders is Elzeviers gids voor stenen en mineralen (auteur de Duitse prof. Schumann). In dit fraai uitgevoer de boekje (met toelichtende kleurenfoto’s) vindt men veel over het zoeken, vinden en thuisbrengen van stenen en minera len. Een determinatieboekje bij uitstek, zeker ook voor beginners in de kunst van het stenen verzamelen. Het lijkt een wat merkwaardige hobby, maat- wie ooit de prachtige kristallen tevoorschijn heeft zien komen uit een opengebroken steen of de fraaie vormen van mineralen heeft ontdekt, is er snel voor gewonnen geweest die het werk aan de basis, zo zorgvuldig door de Vrouwenpartij opge bouwd, ruw verstoorde. Sommige vrou wen, die zich moedig tijdens een verken nende „huiskamerdiscussie” waar de sneeuwbal moet gaan beginnen met rol len opwierpen voor een functie bin nen de partij, hebben zich daags erna gedwee moeten terugtrekken. Manlief was van achter zijn krant in bulderend gelach uitgebarsten toen zij van haar ambities verhaalde. Om van hardere re presailles van de zijde van de man nog maar te zwijgen. „Womens Lib en ook Man-Vrouw-Maatschappij hebben heel wat echtscheidingen veroorzaakt”, aldus mevrouw Schadee. In het dagelijks leven is mevrouw Schadee ambtenares bij hte ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne; toevalligerwijs het enige departement dat een vrouw als minister heeft (Irene Vorrink). Op haar werk stuit mevrouw Schadee herhaaldelijk op commissies, topambtenaren, verenigingsbesturen en dergelijke en telkens wordt zij er weer mee geconfronteerd: de man maakt de dienst uit. In haar achterhoofd spookt al enige tijd een aardig ideetje dat zij nog eens op schrift wil stellen. Een wat ge kunsteld rekensommetje toont aan dat man en vrouw slechts twee procent van elkaar verschillen. Immers: het geslacht wordt bepaald door niet meer dan één van de 47 chromosomen die elke cel in ons lichaam rijk is. Eén van de 47: ongeveer twee percent. En dan: de tijd die man en vrouw besteden aan het vreugdevol gebruik maken van het seksueel verschil tussen beiden, schat mevrouw Schadee op door de bank ge nomen een half uur per dag. En weer: de slaapkamergeheimpjes beslaan twee 4procent van een etmaal. De Vrouwenpartij noemt haar strijd en streven „de politieke vormgeving van het gevoel van onbehagen van de vrouw”. Wat zal naast de belangenbe hartiging voor de vrouw de resterende politieke lijn worden? In ieder geval geen rechte. Mevrouw Schadee: „Ieder een is vrij een eigen opstelling te kiezen zoddra er onderwerpen aan de orde komen die los van vrouwelijke proble men staan”. Een houding met veel kleu ren. Toen pas geleden het voorlopig bestuur voor de aardigheid naging waar op de zeven leden hadden gestemd bij de recente Kamerverkiezingen, kwam men tot zeven verschillende partijen. Een bezwaar? Mevrouw Schadee: „We geloven niet dat politiek bewuste vrou wen op ons zullen stemmen”. De ervaring tot op heden leert dat de Vrouwenpartij steun kan verwachten van veel jonge mannen; meer nog dan van jonge vrouwen Toch richt de partij zich in eerste instantie niet op deze groep. Men wil hoofdzakelijk de oudere, ongeëmancipeerde vrouw berei ken: „Van haar moet het komen. Zij kan niet alleen met ons meewerken, maar bovendien haar dochters bewegen zich bij ons aan te sluiten”, aldus mevrouw Schadee. „Marie moet wijzer worden, maar haar moeder ook”. Volgens haar heeft de Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen, waarmee overigens goede contacten bestaan, op politiek gebied veel kansen laten liggen. En wat staat ons allemaal te wachten zodra er onderwerpen aan de orde regerende pols kan houden? Er zijn vele doornen in de ogen: werkelijk gelijk loon voor gelijke arbeid, de discrimine rende belastingformulieren, de school maaltijd, de vrije dag voor de huisvrouw (Mevrouw Schadee: „Eigenlijk een grap je, maar waarom niet?”), verlaging van de leerplichtige leeftijd, verandering van de warenwet (meer zakelijke informatie op de verpakking), meer veiligheid op straat, verandering van de huwelijkswet en uitkeringen aan de arbeidsongeschik te huisvrouw. Mevrouw Schadee waagt zich niet aan voorspellingen. Zij houdt het bij een „aantal” Kamerzetels en een strijd van „mogelijk” tien jaar voordat de doelen zijn bereikt. Eén ding weet zij zeker: het zal een lange weg worden. mingskosten bespaard. Of anders gesteld, indien een woning niet is geïsoleerd, verspilt de bewoner jaarlijks voor een bedrag van 165 aan energie en warm te. Het is met het isoleren van woningen in Nederland bijzonder droevig gesteld. Ons land telt 4.150.000 woningen (2.800.000 eengezinswoningen en 1.350.000 woningen in meergezinshuizen), een aan tal dat waarschijnlijk stijgt tot 4,8 mil joen in 1980. Volgens een ruwe schatting van het TNO is slechts 5 percent van dit aantal overeenkomstig de klasse „vol doende” geïsoleerd. Daarbij kan nog worden opgemerkt dat de isolatienorm in 1961 werd opgesteld en reeds lang is verouderd. Hij bestaat uit drie verschil lende klassen; matig, voldoende en goed. Isolatie kan de particuliere en indu striële energieverspilling, met de daaraan gekoppelde milieuvervuiling, beteugelen. Bij nieuwbouw bedragen de eenmalige isolatiekosten van een volgens de klasse „goed” geïsoleerde eengezinswoning on geveer 700 en 200 voor een woonu- nit in een meergezinshuis (flats, etage- woningen, maisonnettes e.d.). De nieuwe bewoners zullen de architect en bouw ondernemer, die een bestemmingsplan realiseren met geïsoleerde woningen, erg dankbaar zijn. De aan te schaffen ver- warmingsinstallatie kan dan de helft kleiner en éénderde goedkoper zijn. Een handige doe-het-zelver kan aan zienlijk op de arbeidskosten besparen door zelf bijvoorbeeld tegen het dakbe schot een steenwolisolatiedeken aan te brengen en die „koude” buitenmuur m zijn woonkamer te voorzien van steen- Mevrouw E. Schadee-Hartree: „Veel politiek bewuste vrouwen zullen niet op ons stemmen”. De eerste bode voor het nieuwe jaar heeft zich al weer aangediend: een ka lender voor 1974. Het is de Classics gezinskalender, geen gewone verjaar dagskalender of agenda waarop iedereen in het gezin zijn afspraken kan neerpen nen. Het is een gezellig ding, waarop men naast de nodige schrijfruimte veel tips, grapjes en mini-menuutjes en eet- ideeën vindt. Om er maar eens een week uit te lichten. Van 14-20 juli krijgt men recepten voor bijzondere appelmoes op beschuit, ragout a la minute, bananen- fruitshake en fondue bourguignonne en ijsthee. Er wordt gewezen op de rijwiel- vierdaagse in Drente, die in juli wordt gehouden. Ook op het skusjesilen wordt geattendeerd alsmede op dingen, die je op een lijstje moet schrijven om mee te nemen op vakantie. Als het jaar om is heeft men er nog een handig kookboekje aan overgehouden, omdat de kalender- weken er aan de spiraalband vast blij ven zitten. Onlangs liet de partij zich voor de tweedg maal bij de Kiesraad inschrijven. De eerste maal ging de mist in omdat de aangifte gedaan werd in de woelige tijden van de afgelopen kabinetscrisis. Het bestuur zal er niet rouwig om zijn als het kabinet-Den Uyl de volle rit (vier jaar) kan uitzitten. Dat duidt niet op een politieke keus, maar op het eenvoudige feit dat de partijkas nu nog gekenmerkt wordt door een lege bodem. Het apparaat om leden te werven en contributies te innen moet nog op gang komen. Meedoen aan verkiezingen kost veel geld: 1000 gulden per kieskring. Er zijn 18 kieskringen. De statenverkiezin gen van 1974 zullen het vermoedelijk nog zonder vrouwenlijst moeten doen. Maar het daarop volgende jaar 1975 is door de Verenigde Naties uitgeroepen tot jaar van de vrouw. En wie weet wat dat opbrengt. „Wij zijn geen mannenhaters”. Me vrouw Elisabeth Schadee-Hartree, secre taresse van het voorlopige landelijk be stuur, zegt dat de VP wat dit betreft duidelijk anders is dan bijvoorbeeld de Amerikaanse Womens Lib. Maar voorlo pig schuilt de grootste bedreiging toch wel in de hoek van de mannen. Her haalde malen is het namelijk de man Om eens een boor onder de loep te nemen: de Amerikaanse Skil (1414 H) mag gelden als een kwaliteitsmachi- ne. Zij is dubbel geïsoleerd (volgens de officiële voorschriften, die interna tionaal gelden). Deze Skil-boormachi- ne brengt door het vari-tour-systeem elke gewenste snelheid binnen het bereik van de gebruiker. Dat betekent o.a. dat je vooraf geen centerpunt meer hoeft te maken en dat er zelfs in glas geboord kan worden- Het toerental (onbelast d.i. wat anders dan belast, dus als je aan het werken bent) is 0'900 en 0-2600 bij 400 watt aan stroomverbruik. Het is een stevig maar niet al te zwaar exemplaar, want het gewicht bedraagt 2,15 kg. Door middel van een versnelHngshan- del kan de maximale snelheid op 900 of 2600 worden gezet. Dat schakelen mag dat is belangrijk alleen maar gebeuren als de machine ge stopt is. Dit model heeft nog een schijf, waarmee de snelheid kan wor den ingesteld op het juiste toerental, dat voor een bepaald werk wordt verlangd. Die snelheid kan dan wor den vastgezet met de vastzetpal. Weersvoorspellers zeggen dat het dit jaar een bijzonder strenge winter wordt. CV-installaties en kachels, begin oktober al op een laag pitje gezet, zullen dan door vele Nederlanders worden opge stookt om de vertrekken van ruim 4 miljoen Nederlandse woningen te ver warmen. Onmiddellijk verdwijnt bijna de helft van de opgewekte warmte, ruim 40 pet, weer door muren, plafonds en ramen. „Dat kost de Nederlandse bevol king ongeveer 580 miljoen per jaar”, beweert ir. F. N. de Rooy, algemeen directeur van BV; Nederlandse Steenwol- fabriek. President Nixon zei begin dit jaar in een rede voor het Amerikaanse Congres „Isoleren is een nationale plicht in een wereld waarin energie schaarser en schaarser wordt. Energieverspilling is een misdaad”. Ondanks het feit dat vele geleerden en politieke leiders waarschu wen voor een naderende energiecrisis, gaat praktisch iedereen door op dezelfde voet als voorheen met de verspilling van energie. Ondanks het feit dat met het schaarser worden van de energie de prijzen voor aardgas, huisbrandolie etc. omhooggaan, dringt het nauwelijks tot de mensen door dat zij zelf het particu liere energieverbruik kunnen verminde ren door hun woningen te isoleren”, zegt ir. De Rooy. Volgens ir. De Rooy moet men isola- tiebewust worden. De gemiddelde ener- gieconsumptie per huishouden bedraagt ƒ413 per jaar. Indien een woning is geïsoleerd wordt jaarlijks 40 percent van dit bedrag, ruim 165, op de verwar- I x*

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 25