Aantjes wil het In vooroverleg over centraal akkoord kabinet „een Geen ruil minister tegen SIR-akkoord RKPN verdeeld door ruzies een miljoen gulden aan prijzen Medische studenten werkten als verpleger: ZIEKENHUISPATIËNT KRIJGT TE WEINIG AANDACHT O® ontslag toe dlKÈffl ditowi kans geven” d ihi Generaal licht L1 magneet reizen ir Den Uyl ontkent geruchten: DIRECTEUR VAN POMPE-KLINIEK NEEMT ONTSLAG Schrijver verdeelt zijn Nobelprijs A R BREZNJEV: BANDEN MET AMERIKA VERSTEVIGEN E EXTRA PRIJZEN VOOR TROUWE PUZZELAARS ZATERDAG 27 2 OKTOBER 1973 ZA (Van onze redactie economie) if WEERRAPPORTEN (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Door de hiër archische problemen in de zieken huizen, maar vooral door te geringe aandacht voor de persoon van de patiënt en zijn emoties, nog ver sterkt door problemen als perso neelsgebrek, komt de zorg voor het geestelijk welzijn van de patiënt in het nauw. Aan vele missers ligt on wetendheid omtrent, onzekerheid over en onbegrip voor zijn situatie ten grondslag. Verwaarloosd Informatie HOTEL PLAN Hiërarchie Grote visite Drempel Laagstbetaalden heden F t Istanboel Geschil over loonstijging en prijscompensatie 1974 1 de sta An rer nu en no Scl Het huidige bestuur RKPN heeft de actievoerders uur uur uur uur uur uur uur uur de de Het persoonlijk contact met de patiën ten werd gauw verwaarloosd. De oudere grote aandacht, gezien de ontevredenheid over het huidige regeringsbeleid op prij- zengebied. Van belang acht de werkgroep dat de patiënt, voor hij geopereerd wordt, goed wordt geïnformeerd. Informatie vermin dert de angst, zo werd vastgesteld. □e tweede t/m zesde prijs bestaan uit; een weekendreis naar Londen voor 2 personen per KLM (halfpension), aangeboden door reisbureau DE MAGNEET BV, Alkmaar. „Algemeen bekend is de sterke hiërar chie in de ziekenhuizen. Er wordt onder scheid gemaakt in vele rangen en stan den, zoals artsen, hogere en lagere: eer stejaars. tweedejaars, derdejaars en gedi plomeerde verpleegsters. Hetzelfde geldt voor de ziekenverzorgsters. Onderaan de hiërarchische ladder staan de werksters, President Leone van Italië en zijn echtgenote hebben gisteren hun vier daagse staatsbezoek aan Nederland be ëindigd. Om kwart over een vertrokken zij per vliegtuig van Ypenburg voor een bezoek aan Luxemburg. Op de vliegbasis nam koningin Juliana afscheid van haar gasten. I vai voc bui mo ree nal 13 13 13 11 13 13 13 13 13 12 13 16 19 12 16 14 8 11 10 23 13 15 13 17 21 19 7 19 11 14 11 8 6 29 12 25 I) Am bra nie Eui hal tiël I I ma de pre wo tin eer dec bu eer (in 1 mi va of bij VO de na d z b d 01 st n P v Zl h s< u V 1 z I l 8 o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o 9 o o o o o o o o o o ni ft n; h( V( w ra E om te rus verpleegsters vonden dat door het korte verblijf in het ziekenhuis van de meeste patiënten het erg moeilijk was je tel kens opnieuw in hen te verdiepen. De leerlingverpleegsters en over het alge meen het personeel dat nog niet zolang in dienst is, heeft vaak nog wel behoefte aan contact met patiënten. Ze komen daardoor wel eens in moeilijkheden met de leiding, omdat ze dan worden beticht van luiheid. Ze conformeren zich dan vaak aan de bestaande omgangsvormen, daar zij anders een slechte beoordeling vrezen,” aldus de werkgroep. De medische studenten zeggen voorts van de relatie arts-patiënt weinig te hebben bemerkt. In een academisch zie- Verder vindt men van werkgeverszijde dat in voorkomende gevallen het hoger personeel in het overleg moet worden betrokken. De commissie-Bavinck zal ook op dit punt het overleg voortzetten. Het kabinet heeft al wel beslissingen genomen over de benoeming van de commissarissen van de Koningin in Gel derland en Noord-Brabant en van bur gemeester van Eindhoven. Namen wer den echter nog niet bekendgemaakt. W„r in btanan- buitenland „Over het algemeen hebben we erva ren dat er de neiging bestaat de emoties van de patiënt te negeren, vooral hun angst. Men antwoordt dan met gemeen plaatsen ter geruststelling, wat geen uit werking heeft. De stervensbegeleiding is erg gebrekkig tot afwezig. De artsen en verpleegsters weten zich geen houding te geven, ook omdat zij daar geen opleiding in hebben gehad. Ter illustratie: een zesjarig meisje was tijdens een spoedo peratie na een verkeersongeval overle den. De chirurg heeft de ouders hiervan op de hoogte gebracht en daarna enkele verpleegsters geroepen om hen bij te staan. Zelf is hij onmiddellijk vertrok ken, hoewel de ouders naar hem vroe gen. Een ander voorbeeld: er was een patiënte ’s nachts stervende en men had haar man erbij geroepen. Hoewel hef deze werd verzocht, wilde de dienst doende arts niet uit bed komen, omdat hij medisch gezien niet meer kon hel pen.” DEN HAAG In het vooroverleg van de besprekingen over een cen traal akkoord is een tegenstelling gebleken tussen de visie van de werk nemers en die van de werkgevers over de loonstijging in 1974. Begin deze week heeft de vakbeweging voorgesteld de lonen met 2,5 percent te doen stijgen. De werkgevers willen echter niet verder gaan dan 2 percent. Een verhoging bij aanvang contract met 2,5 percent, leidt tot overschrijding van het maximum van 10 percent totale loonkostenstijging, zo vinden zij. nader te bepalen datum ingaan. De heer Maas werd in 1964 betrokken bij de eerste voorbereidingen van de kliniek en is sinds de opening in 1966 in de huidige functie werkzaam geweest. Van de zijde van het bestuur wordt er de nadruk op gelegd dat er geen sprake is geweest van een conflict. In de naaste toekomst is ook geen ombuiging van het tot dusver gevoerde beleid te verwach ten. De eerste is een geheel verzorgde wereldvliegreis naar Ceylon voor 2 personen, ter waarde van 3.600, „Voor het verantwoordelijkheidspro- bleem heeft men de volgende oplossing gevonden: Degene met de hoogste oplei ding heeft de verantwoordelijkheid op zaal. Dat kan de ene avond een eerste jaars, de andere een gediplomeerd ver pleegster zijn. Als een gediplomeerd ver pleegster de verantwoordelijkheid heeft, mag een eerstejaars bepaalde handelin gen niet meer verrichten, die ze anders wel mac doen. Hierdoor doet zieb vaak het probleem voor dat de één al hel werk doel, terwijl de anderen niet mo gen helpen.” Hoog Laag Hoog Laag Zon Maan op In dit vooroverleg hebben de werkge vers gezegd voorstanders te zijn van een drempel van een half percent in de prijscompensatie. In die drempel zouden in het algemeen verhoging van belas tingtarieven en dergelijke moeten zijn begrepen, elementen die niet voor com pensatie in aanmerking komen. gen tussen de beide landen en bij de verbetering van de internationale toe stand”. Van werkgeverszijde is te kennen ge geven dat alle wensen moeten blijven binnen het naar hun mening maximale percentage van de loonkostenstijging: 10 percent. Wel willen zij bijzondere aan dacht voor de laagstbetaalden. Ook op dit punt is de discussie nog niet beëin digd. Deze fantastische prijs is een geschenk van HOTELPLAN, internationale reisorganisatie B.V., Den Haag. De werkgevers willen ook in het cen traal akkoord een prijsbeleidparagraaf opnemen. Dat de commissie van econo mische deskundigen van de Sociaal-Eco- nomische Raad dit beleid in 1974 wil ombuigen, spreekt de ondernemers zeer aan. Vooral van de zijde van het mid den- en kleinbedrijf heeft men hiervoor Tom Pauka, een van de oprichters van Nieuw Links in de PvdA, wordt medewerker van de Tweede Kamer fractie van die partij. Hij volgt de heer Beereboom op, die naar de Rijksvoor- lichtingsdienst gaat. Pauka was tot nu toe in dienst van de VARA. Voor de verdeling van de bevoegdhe den van de verschillende groepen be staat een ingewikkeld systeem. Ook de kritiekmogelijkheden tussen de diverse rangen bleken beperkt. Vanwege onze bijzondere positie werden wij nogal eens als spreekbuis gebruikt. Ter illustratie' een patiënt, die net was geopereerd, werd op zaal teruggebracht. Tegen de normale gang van zaken in, was deze patiënt door de anesthesist op een moni tor aangesloten. De hoofdverpleegstei was hierin niet gekend. Dit leidde tol een onbespreekbare controverse tussen de hoofdverpleegster en de anesthesist. De hoofdverpleegster droeg het zaalper- soneel op geen aandacht te schenken aan het apparaat, daar zij van mening was dat dit tot de verantwoordelijkheid van de anesthesist zelf behoorde. Een co-assistent werd belast met de bewa king. Met het verdwijnen van de hoofd zuster heeft het zaalpersoneel op eigen initiatief en verantwoordelijkheid daarop de bewaking ’s nachts overgenomen” aldus het verslag. (Van onze correspondent) NIJMEGEN. De geneesheer-direc teur van de Prof. mr. W. P. J. Pompe- kliniek te Nijmegen, de heer J. R. M. Maas, heeft om persoonlijke redenen ontslag genomen. Het ontslag, dat op de meest eervolle wijze door het bestuur is verleend, zal op een in onderling overleg vlieg-touringcar-trein-privé terwijl de fysiotherapeuten en analisten een aparte plaats innemen tussen het zaalpersoneel en de artsen. De coördina tie en samenwerking tussen de diverse groepen leveren vele problemen op. Zo waren de patiënten vaak verbaasd dat bijvoorbeeld op één ochtend driemaal een analist bloed kwam prikken voor aparte laboratoria. nis van drie jaar met aftrek. Volgens de aanklacht was het Rode Jeugd-lid in het bezit van onderdelen voor het maken van bommen en had hij een cylinderre volver met munitie. Een door de verde diging opgeroepen BVD-functionaris be riep zich op het verschoningsrecht. Dit beroep werd door het hof gegrond verklaard. MOSKOU (Reuter) De Russische partijleider Leonid Breznjev heeft zich gisteren uitgesproken voor nauwere be trekkingen met de Verenigde Staten en een verdere beperking van de strategi sche bewapening. Uit kringen van het kabinet werd gistermiddag voor de beslissing viel, ver nomen dat het Tweede-Kamerlid Geert- sema (VVD) de sterkste papieren had voor Gelderland, de Dordrechtse burge meester Van der Lee (PvdA) voor Eind hoven en de Leidendamsche burgemees ter Kolfschoten (KVP) voor Brabant. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vllsslngen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn l Bordeaux Brussel Helsinki 1 Innsbrück Kopenhagen Lissabon 1 Locarno Londen Luxemburg Madrid 1 Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Stockholm Wenen Zürich Volgens geruchten op het Binnenhof zou het kabinet de houding van de KVP ten aanzien van de selectieve investe ringsregeling willen afwachten. Als de KVP zou helpen de SIR door het parle ment te krijgen mag Andriessen zijn eigen kandidaat leveren. In het andere geval zou het kabinet vasthouden aan de meer progressieve Van Amelsvoort. Pre mier Den Uyl ontkende gisteravond deze ruilhandel. Een bord „verboden toegang voor gastarbeiders” op de gevel van een café in Sittard is op last van de politie verwijderd. De bedrijfsleider had het bord aangebracht op bevel van de direc tie van een bedrijf, dat naast dit café andere horecabedrijven exploiteert in Heerlen, Sittard en Brunssum. Ook over de prijscompensatie bestaan geschilpunten. De voorstellen van de vakbeweging houden nivellerende com pensatie in naar inkomensniveau. Maar de werkgevers heben ook nu gezegd prijscompensatie geen middel te vinden voor inkomensherverdeling. Zij houden vast aan het oorspronkelijke doel van de indexering: instandhouding van de be steedbare inkomens. Over herverdeling moet eerst studie worden gemaakt. Als er aanleiding is maatregelen te nemen, dan zouden die via het parlement moe ten worden genomen. Dit alles is gebleken in een gisteren gehouden vergadering van de zogeheten commissie-Bavinck, waarin voorberei dingen worden getroffen voor het over enkele weken voort te zetten centraal overleg met een regeringsdelegatie. Ook werd geconstateerd dat beide partijen gelijke uitgangspunten hebben voor wat betreft het voornaamste doel van een centraal akkoord: het bereiken van een vermindering in de inflatietendens. Het overleg wordt later voortgezet. Een mogelijkheid voor tegemoetkoming aan de laagstbetaalden kan wellicht worden gezocht in een bepaalde verde ling van de aanvangsloonstijglng. Die zou dan per bedrijfstak kunnen varië ren, zodat alleen een algemene aanbeve ling moet worden gegeven. Een andere mogelijkheid is een minimumcompensa- tie. Wat dit betreft, heeft de vakbewe ging voorgesteld 160 per percent prijs stijging te geven. DEN HAAG (ANP). Luitenant-ge- neraal W. van Rijn (voorzitter van het comité verenigde chefs van staven), die op 1 oktober j.l. ontslag heeft genomen, blijkt vooral ernstige bezwaren gehad te hebben tegen de discipline in de land strijdkrachten en het te lage defensie budget. In het maandblad van de konink lijke Nederlandse vereniging „Ons Le ger” doet de vertrokken generaal voor de eerste maal uit de doeken wat hem allemaal zwaar op de maag heeft gele gen. De generaal heeft vooral ernstige be zwaren tegen de wijze, waarop de tucht en de discipline in de strijdkrachten in de loop der tijd is verslapt door „maat regelen” van bovenaf. Uitdrukkelijk stelt hij, dat hij geen tegenstander is van democratisering, maar hij is van oordeel dat men in een salami-proces te ver is gegaan. Zo betreurt hij de wijze waarop het tuchtrecht op de helling gaat. „Waarom mag nu een commandant geen meningsuitingsdelicten meer krijgs- tuchtelijk afdoen en waarom mag een brigadecommandant, in uiterste nood zaak, iemand niet meer naar de tucht- klasse van het depot van discipline ver wijzen, zo vraagt hij zich af. Wat de kwestie van de lange haren betreft, de generaal meent dat deze dracht gebon den moet zijn aan normen, dus gedekt en niet langer dan „bovenkant kraag en tochtlatten tot aan de oorlellen”. kenhuis bestaat echter een bijzondere relatie arts-patiënt, namelijk de grote visite. „Eenmaal in de week komen de pro fessor, de chef de clinique, de assisten ten, de co-assistenten, de hoofdverpleeg sters etc. op zaal voor het klinisch onderwijs aan het ziekbed. Van deze gelegenheid wordt ook gebruik gemaakt om afspraken te maken voor verder onderzoek en behandeling, terwijl de patiënten summiere mededelingen hiero ver ontvangen en eventueel worden in gelicht omtrent de te verwachten over plaatsing, operatie of datum van ontslag. Vooral de hoofdverpleegster verlangt dat het tijdens de grote visite netjes en stil is op de afdeling. We hebben gemerkt dat de patiënten zich vaak voornemen bepaalde dingen te vragen of te vertel len, maar als zo een groep witte jassen om hun bed komt te staan, klappen ze dicht. Zo worden vragen als „Welke ziek te heb ik, wat doet men met me en waarom?” niet gesteld. Onzekerheid en angst nemen hierdoor bij hen toe. Een voorbeeld: een patiënte was onge neeslijk ziek. Er bestond geen hoop op verbetering. Tijdens een hevige huilbui vertelde zij een van ons dat de dokter haar niet wilde genezen, want hij kwam nooit naar haar kijken. De betreffende verpleeghulp rapporteerde het voorval aan de zaalzuster, maar het werd niet aan de hoofdzuster doorgegeven. Er kwam geen verandering in de situatie. Later heeft de patiënte zelf de dokter geroepen en hem gevraagd of hij haar nog wilde helpen. Hij beloofde röntgen foto’s te laten maken, maar heeft dit niet gedaan,” stelt het rapport. Dit is één van de conclusies van een derdejaarswerkgroep huisartsgeneeskun - de van de Amsterdamse Universiteit die zijn gepubliceerd in het jongste nummer van „Medisch Contact”. Groepsleider is de heer G. K. Brühl. De medische studenten hebben vorig jaar zelf als verpleeghulp gewerkt en hun ervaringen op schrift gesteld. Over de ervaringen met de relatie verplegend personeel - patiënt merkt het verslag onder meer op: „Het viel ons op, dat vooral de langer werkzame verpleegsters van mening wa ren, dat praten met patiënten niets doen was. Ze zagen vooral als taak het schoon en netjes houden van de zaal en zochten altijd „klusjes” als het normale programma was afgewerkt. Dat ging soms zo ver dat het belang van de patiënt werd geschaad. Ter illustratie: op een afdeling lag een patiënt die erg misselijk werd bij beweging. Bij contro le door de stafzuster bleek het waterbed van de patiënt niet optimaal gevuld te zijn. Dit moest worden bijgevuld, on danks de misselijkheid die dit bij de patiënt zou opwekken. Patiënt had geen klachten over het waterbed. CANBERRA (Reuter). De Australi sche schrijver Patrick White, winnaar van de Nobelprijs voor letterkunde 1973 heeft gisteren aangekondigd dat hij van plan is zijn prijs 80.000 dollar onder de Australische auteurs te verde len. Aanvankelijk wilde hij aan jonge schrijvers reisbeurzen verstrekken. Maar bij nader inzien heeft hij het beter gevonden het geld beschikbaar te stellen aan oudere auteurs die naar zijn mening van de regering niet die erkenning heb ben gekregen die zij eigenlijk verdienen. ALKMAAR (ANP) Mr. W. Aantjes, fractievoorzitter van de ARP in de Tweede Kamer, verwacht dat het kabi- net-Den Uyl zich In toenemende mate bewust zal zijn van de noodzaak van een goede verstandhouding met zijn par tij en met de KVP en van de steun van deze partijen. Mr. Aantjes baseerde dit op het feit dat D’66 politiek „steeds meer in de lucht komt te hangen” en op de „grote zelfbewustheid” van de PPR. Mr. Aan tjes sprak gisteravond op een vergade ring van zijn partij in Alkmaar. De AR-fractieleider verwachtte bij de debatten over het dekkingsplan van de regering „nog moeilijke ogenblikken” voor het kabinet. Hij benadrukte nog eens dat het huidige kabinet niet het kabinet is dat hij zich het meest heeft gewenst, maar wel achtte hij het bij de resterende mogelijkheden aanvaardbaar het een faire kans te geven. DEN HAAG. Het kabinet Den Uyl heeft nog steeds geen nieuwe minister voor Landbouw en Visserij, die de per 1 november om gezondheidsredenen aftre dende minister Brouwer (KVP) moet vervangen, aangewezen. Het kabinet zelf geeft nog steeds de voorkeur aan het Tweede-Kamerlid Van Amelvoort, ter wijl KVP-fractieleider Andriessen vast houdt aan de uit Veghel afkomstige dr. ir. Mathot, directeur van de CHV, een groothandel in agrarische produkten. ozo o o ozo o o o o ono o zw n windstil w o ono wnw z zw zzo windstil ozo ono windstil zo ono ono nnw wnw ono wnw ozo o no ono nno □e puzzelaars(sters) die aan alle 26 puzzels meedoen, die deze krant - in samenwerking met een aantal andere dagbladen - organiseert t.b.v. de Stichting Natuurbehoud en Natuurbeschermingsedu- catie, maken kans op een bijzondere hoofdprijs. Notaris J. H. Birkhoff heeft n.l. één van de 26 weken aangewezen, waarin hij zes (goede) inzendingen trekt die, aan het eind van de aktie, beloond worden met bijzondere hoofdprijzen: In een rede van tweëeneenhalf uur voor de meer dan drieduizend afgevaar digden op het „Wereldcongres van Vre- deskrachten” in Moskou zei hij, dat de bewapeningswedloop en de ontspanning op het ogenblik parallel lopen, een toe stand die niet lang kan voortduren. Daarom moest de bewapeningswedloop worden gestaakt. De Sowjet-Unie is be reid in 1975 praktische stappen te doen op het gebied van inkrimping van de strijdkrachten en de bewapening. Brezn jev is van mening, dat behalve Amerika en de Sovjet-Unie andere kernmogend- hun strategisch wapenarsenaal moeten inkrimpen. Hij sprak de hoop uit, dat het bezoek van president Nixon aan de Sowjet-Unie in 1974 aanleiding zal zijn tot „nieuwe, grote stappen bij de ontwikkeling van vreedzame betrekkin- 0 De procureur-generaal bij het hooggerechtshof in Den Bosch heeft te gen een Brabants lid van de Rode Jeugd bevestiging geëist van het rechtbankvon- Werknemers van de Franse staats omroep hebben besloten tot een pro teststaking van 24 uur op 6 november. Met hun actie protesteren zij tegen de staatsinmenging bij de omroep. De sta king wordt gesteund door de vakbonden. Een kandidate in de Surinaamse verkiezingsstrijd is na een vergadering aangevallen en afgetuigd door politieke tegenstanders. Mevrouw Hetty Calender- Zwakke van de Progressieve Nationale Partij was het slachtoffer. De persdienst van de PNP heeft fel geprotesteerd te gen de wijze waarop haar kandidaten worden behandeld. Volgens vragen in de Surinaamse Staten is elders in het land een kandidaat van de PNP met een revolver bedreigd. ,Er zit ook te weinig schot in de discussie”. Deze laconieke reactie vanaf de volgestouwde publieke tribune volgde op een incident tijdens de vergadering van de gemeenteraad van Ubbergen. Een onbekende joeg vlak boven de hoofden van de toehoorders een bukskogel door de ruit van de raadszaal. Een door de politie ingesteld onderzoek bleef zonder resultaat. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Rooms-Katholieke Partij Nederland, die met één zetel ver tegenwoordigd is in de Tweede Kamer, wordt verdeeld door interne ruzies. Der tig leden bestrijden de rechtsgeldigheid van het onlangs gekozen bestuur en willen eind november een nieuw bestuur kiezen. Het huidige bestuur van van zogenaamde Club van Utrecht ais lid geroyeerd. Volgens RKPN-secretaris Leechburch Auwers is het niet uitgesloten dat de actievoerders binnenkort een proces aan hun broek zullen krijgen wegens het ontvreemden van een deel van de boek houding van de RKPN. De actievoerders zouden deze administratie onder meer gebruikt hebben om ongeveer 3000 van de 3400 RKPN leden op de roepen voor een algemene vergadering op 25 novem ber in Utrecht. De moeilijkheden in de RKPN die al vele maanden duren, begonnen toen er verdeeldheid in het bestuur ontstond tussen voor- en tegenstanders van een eigen omroep. i onbew. onbew. licht bew. mist onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. geh. bew. onbew. onbew. geh. bew. onbew. onbew. licht bew. onbew. i onbew. licht bew. onbew. onbew. onbew. licht bew. licht bew. licht bew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. licht bew. Casa Blanca zw. bew. 1 zw. bew. Las Palmas zw. bew. VOORUITZICHTEN VOOR MAANDAG: Rustig weer en overwegend droog. Weinig verandering in temperatuur. Aantal uren zon: 0-5. Minimum tempera tuur: omstreeks normaal; maximum tempera tuur: ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 percent. Normale temperaturen tot 1 nov.: minimum 4, maximum 11 graden. ZONDAG 28 OKTOBER water 4.40 uur en 16.54 water 0.31 uur en 12.44 MAANDAG 29 OKTOBER water 5.15 uur en 17.30 water 1.06 uur en 13.17 ZONDAG 28 OKTOBER op 7.27 uur onder 17.20 10.17 uur onder 18.08 MAANDAG 29 OKTOBER Zon op 7.29 uur onder 17.18 Maan op 11.18 uur onder 18.53

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2