Vragen in Kamer Washington niet verontrust over aanwezigheid Russische waarnemers over cadeaus aan apothekers Zondagrijverbod voorlopig nog niet in zicht Nieuwste Watergate-crisis NAVO vraagt herstel Griekse democratie Aanklager voor Watergate niet onder Nixon 1 NS-Minitrips in eigen land MEER CHILEENSE VLUCHTELINGEN NAAR ONS LAND AFVLOEIINGEN BIJ REORGANISATIE IN HET LEGER I IN VOORZICHTIGE BEWOORDINGEN MET CHILI ZIJN Kamer houdt hearing over statiegeld VOLLEDIG” DEN UYL: „BOYCOT NOG NIET EFFECTIEF” „BETREKKINGEN hm» N 31'5. 3 ZATERDAG 27 1973 OKTOBER Wetsvoorstel in Senaat: Van der Stoel: (Van onze redacteur in Washington) voordelig uit met NS Misleidend va f 111- vaflll- va f 115.' 3 dagen Zuid-limburg Montferland Bergen (N.H.) Twente Drenthe Zeeland Friesland Brabant Giethoorn 5 dagen Schiermonnikoog Ameland Terschelling v.a.f 62.- vaf 66.- vaf 68.- vaf 69.- vaf 73.- v.a.f 71- vaf 79.- vaf 80.- vaf 85.- Vernietigend WASHINGTON Wat er in het afgelopen verbijsterende week einde in Washington plaatsvond, was dat een ongewapende greep naar de macht door president Nixon half verijdeld werd. Half, omdat de president er wel in is geslaagd om tegen de uitdrukkelijke wensen van het Congres in een speciale aanklager weg te werken, maar niet om de uitspraak van twee rechtbanken te negeren. WASHINGTON (DPA, Reuter, AFP, UPI en AP) Voor een deel vair de Amerikaanse troepen over de hele wereld die donderdag in een zekere staat van alarm waren gebracht is deze toestand ingetrokken. Dit heeft de Amerikaanse minister van Defensie, James Schlesinger, op een persconfe rentie meegedeeld. Het betreft het commando-zuid in Panama en het com mando in Alaska. Voor de overige Amerikaanse eenheden in de Ver enigde Staten, in Europa en voor de Zesde Vloot blijft de alarmtoestand nog van kracht. Een verdere opheffing van de toestand hangt, zo zei Schlesinger, af van de houding van de Sovjet-Unie. Rustig Ingebouwde val *1 Volledig verzorgd, dus incl. reis van ieder station, logies en maaltijden. 2 dagen Amsterdam vj.f 51.- Den Haag/Scheveningen v.a. f 60.- Vredesmacht Mk I Opheffing militair alarm begonnen De aan Vertrek dagelijks. DEN HAAG. Nederland is een van de 33 landen die volledige betrekkingen onderhouden met het nieuwe bewind in Chili. Minister Van der Stoel (Buiten landse Zaken) heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord op vra gen van de Kamerleden Van Amelsvoort (KVP) en Dankert (PvdA). its- >ro- ber. de sta len. Het besluit van de Russische leiders om waarnemers naar het Midden-Oosten te sturen, heeft Washington niét veront rust. Een woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken zei gistera vond dat nu ook president Nixon heeft besloten om ongewapende burgerwaar- nemers naar het Midden-Oosten te zen den. Wel vraagt Washington zich af hoeveel waarnemers Moskou heeft ge stuurd en of het burgers of militairen zijn. Er was echter geen reden om aan te nemen dat het geen burgers zouden zijn, zo deelde de woordvoerder mee. Groot-Brittannië heeft zich belast met het gratis vervoer van de „blauwe hel men” van Cyprus naar Egypte. Het stel de vliegtuigen van de Royal Airforce ter beschikking. HOE SLUW en mislijdend Nixon zijn gezagsgreep voorbereidde, blijkt uit de manier waarop hij instemming van de Senaat probeerde te krijgen voor zijn In het antwoord herinnert de minister er aan, dat het onderhouden van diplo matieke betrekkingen „geen waarde-oor- deel inhoudt ten aanzien van de regering van het andere land”. VN-waarnemers op weg naar hun pos ten in het zuiden van Egypte. Aanvankelijk hadden de initiatiefne mers van het voorstel betreffende Grie kenland de NAVO-regeringen ook willen vragen hun invloed om Portugal aan te Op het ogenblik vertoeven dertig per sonen op de Nederlandse ambassade te Santiago. In de afgelopen week kwamen zeven vluchtelingen, die vrijgeleide kre gen, op Schiphol aan. Over de opvang van de vluchtelingen worden contacten onderhouden met de hoge commissaris voor de vluchtelingen van de VN en met diens vertegenwoor diger in Santiago. De coördinatie van de opvang in ons land berust bij minister Van Doorn van CRM. Twee ambtenaren van zijn depar tement zullen naar Chili reizen om daar assistentie te verlenen aan het ambassa depersoneel. wenden om het recht op zelfbeschikking van zijn Afrikaanse koloniën te erken nen. Dit voorstel, dat in de politieke commissie was verworpen, werd echter ingetrokken omdat het niet voldoende werd gesteund. zoor :afé litie het rec- :afé in zijn ier- be- ken een asis iaar mse "ing ieke ler- rale snst fe iten i de and een :he ich le en gi- het te- ugd on- de het ken Te- de- be- Dit ond :ers *rdt ier- eer or- nu sop be- jen de zn- ka nd- aal oop con ing de :in- de oe- jur ar- re- de ing oe- zijn bevoorrading te ondervinden, aldus de Nederlandse Organisatie van Oliehan- delaren (NOVO). De wat men reguliere handel zou kunnen noemen (de hande laars, die contractuele verbindingen heb ben met de oliemaatschappijen), waren door de olie-industrie al in zekere zin op rantsoen gesteld, maar nu wordt het secreatariaat van de NOVO overstroomd met klachten van de zgn. vrije oliehan- delaren. Dat zijn de handelaren, die niet onder contractuele bindingen met de oliemaat schappijen opereren. Deze vrije handela ren zou door hun leveranciers te ver staan zijn gegeven, dat zij in het geheel geen bevoorrading meer te verwachten hebben. Eerder was in Washington gezegd, dat de Verenigde Staten liever geen waarne mers naar het Midden-Oosten wilden sturen voor toezicht op het bestand dan op uitdrukkelijk verzoek van VN-secre- taris-generaal Waldheim. Dat was een juiste analyse, en een die precies de arrogante minachting voor het democratische proces illustreerde waar het volk zich tegen verzette. Wat Nixon echter door de knieën deed gaan, was een aangekondigde persconferentie van zijn af getreden minister Elliot Ri chardson. Nederland heeft zijn vertegenwoordi ger bij de VN opdracht gegeven de secretaris-generaal mee te delen, dat Nederland bereid is eenheden te laten deelnemen aan de vredesmacht. Op deze hearing, te houden op don derdag 15 november, zal ook de voorge nomen invoering van een kentekenplicht voor op de weg staande auto’s worden besproken. Een Israëlische militaire woordvoerder maakte gisteravond bekend, dat het aan alle bestandslijnen weer rustig was. De gevechten van gisteren hadden ongeveer drie uur geduurd. Voorts onthulde hij dat de Israëlische luchtmacht in de af gelopen dagen pamfletten voor leden van het derde Egyptische legerkorps had uitgeworpen waarin werd voorgesteld de gevechten te staken en naar huis te gaan. Tel Aviv had eerder gemeld dat Egyp tische troepen een poging ondernamen de omsingeling in de Sinaï-woestijn te doorbreken. Voorts werd bekend, dat de onder Liberiaanse vlag varende 42.000 ton metende tanker Siris, die voor Israël in charter voer, in de Golf van Suez op een mijn was gelopen. Twee leden van de overwegend Israëlische bemanning werden gewond. Israël diende een klacht bij de VN in, maar vroeg niet om een bijeenkomst van de Veiligheidsraad. Egypte ontkende dat zijn troepen het bestand schonden. „Als het derde leger omsingeld is en niet meer in staat is tot vechten, zoals Israël beweert, hoe kan het dan een offensief zijn begonnen”, aldus een militaire woordvoerder. DEN HAAG (ANP). Het Tweede Kamerlid Beekmans (D’66) heeft minis ter Lubbers (Economische Zaken) en staatssecretaris Hendriks (Volksgezond heid) inlichtingen gevraagd over de ver koopmethoden van farmaceutische in dustrieën, die vliegreizen en kleuren-tv- toestellen zouden aanbieden bij bestel lingen boven een bepaald bei In totaal zullen tien garnizoenscom- mando’s worden opgeheven, waarvoor in de plaats zullen komen vijf zogenaamde provinciaal militaire commando’s. Een woordvoerder van de Legervoorlich- tingsdienst verklaarde desgevraagd, dat een deel van het voor het overgrote deel administratief militair en burgerpersoneel met pensioen zal gaan, een ander deel zal een andere werkkring (in administratieve sectoren) krijgen. Het is nog niet bekend om hoeveel militairen en burgers het gaat. Wel staat vast dat er een vrij groot aantal opper- officieren, officieren en onderofficieren bij betrokken is. De reorganisatie, die is voorbereid door de ruim een jaar gele den opgerichte commissie reorganisatie nationale sector, zal in fasen geschieden. ZIJN VRAGEN werden echter om- zeild met herhaalde nadrukkelijke ver wijzingen naar de situatie in het Midden- Oosten, die een grond wettelijke crisis Dat deze schaamteloze en beangstigen de greep naar totalitair gezag mislukte is te danken aan het Amerikaanse volk en aan ex-minister van Justitie Elliot Richardson. Het Amerikaanse volk, De mocraat en Republiek, overstroomde de regeringskantoren, het Witte Huis en het Congres binnen 24 uur met bijna 200.000 telegrammen die vrijwel unaniem Nixons aftreden of dienst afzetting eis ten. MAAR ZELFS die storm van protes ten was voor de op macht beluste kliek in het Witte Huis nog geen reden om van zijn gezagsgreep af te zien. Het Congres, zo redeneerde men in de praat- kamers van het Witte Huis, zou uit traditionele aarzeling waar het de presi dent betreft, er niet in slagen de beno digde twee derde meerderheid bijeen te schrapen om afzetting mogelijk te ma ken. In welke staat van paraatheid de Amerikaanse strijdkrachten waren ge bracht, wilde Schlesinger ook gisteren niet zeggen. Volgens militaire kringen in Europa gaat het echter om fase-3-alarm, halverwege de vijf fasen in een poten tiële nucleaire confrontatie. DEN HAAG. De commissie voor Verkeer en Waterstaat uit de Tweede Kamer houdt een openbare hoorzitting over de voorgenomen heffing van statie geld op auto’s. Het Kamerlid informeert naar de me ning van beide bewindslieden over de verkoopmethoden en vraagt welke maatregelen genomen kunnen worden om te bereiken dat de op deze manier gegeven kortingen ten goede komen aan de consument. wegens de geluidsbanden niet gedoogde. Het compromisvoorstel zou aan die crisis voor eens en altijd een eind maken, en Nixon zou zich dan geheel aan belang- rijkere staatszaken kunnen wijden. Ook Ervin en Baker werd niet gezegd dat Cox het compromis onaanvaardbaar achtte. Op deze manier slaagde Nixon erin drie senatoren voor zijn kar te spannen. Toen werd de machinerie van de gezags greep in werking gesteld. De openbare bekendmaking van het compromis had het verwachte resultaat: Cox was erte gen. Maar wat in de chaos die volgde bijna teloor ging, was dat Cox wel bereid was een beslissing daarover over te laten aan de rechtbank, aan wiens uitspraak het compromis ten slotte al of niet moest voldoen. Als de rechtbank het voorstel accepteerde, dan was Cox bereid ermee akkoord te gaan. Het Witte Huis had echter een inge bouwde val gezet om er zeker van te zijn dat het Cox zou kunnen ontslaan, want aan het beschikbaar stellen van een afschrift van de banden verbond het de conditie dat Cox zou afzien van het opeisen van andere banden en documen ten. Dat was voor Cox duidelijk een beknotting van de volledige onafhanke lijkheid die hem was toegezegd, en hij deed wat van hem verwacht werd: hij weigerde. De weg naar zijn ontslag op grond van het weigeren van een bevel van de president was nu vrij. Maar waar het Witte Huis niet op had gerekend, was dat dit ontslag nog twee andere, pijnlij ke vacatures zou opleveren: die van Elliot Richardson en diens onderminister van Justitie William Ruckelshaus. DEN HAAG (ANP). Met ingang van 1 januari 1974 zullen ongeveer 300 voor het merendeel hoge militairen en burgerambtenaren het Nederlandse leger moeten verlaten in het kader van een reorganisatie van een deel van de natio nale sector. DEN HAAG (ANP) Tot nu toe is niet gebleken dat één Arabisch land in feite een tanker verboden heeft olie naar Nederland te transporteren. Dit heeft premier Den Uyl gisteravond verklaard tijdens de avondpauze van de wekelijkse vergadering van de minister raad. fietsen. Volgens de Bovag maakt het verbruik van deze categorieën motorrij tuigen slechts een fractie uit van het totale verbruik van autobrandstoffen. De Bovag heeft het ministerie tevens verzocht te willen bevorderen, dat bij een eventuele vermindering in de be voorrading van de brandstofverkooppun- ten in Nederland deze op evenredige wijze over alle pompen zal geschieden. Een woordvoerder van het ministerie zei desgevraagd, dat de categorie brom fietsen vrij zeker geen zondagrijverbod zal worden opgelegd indien het tot in voering van een zondagrijverbod zou komen. De handel in olieprodukten in Neder land begint ernstige moeilijkheden met Alle informatie in de brochure „Toeren met NS” op het station. de maf gde ring Een den loor de ider Het Russische besluit werd gisteren meegedeeld door partijleider Breznjev op het „Wereldcongres van de vredes- krachten”, dat deze dagen in Moskou gehouden wordt. Breznjev zei, dat presi dent Anwar Sadat hierom zowel de Verenigde Staten als de Sovjet-Unie had gevraagd. Hij deed op het congres ver der een felle aanval op Israël dat hij de „aanvaller” in het Midden-Oosten noem de. Breznjev verklaarde dat de „gewaag de koers” die de Israëlische regering volgt, het volk van Israël duur zal komen te staan. Deze koers, aldus Breznjev, zal Israël geen vrede brengen, maar alleen haat en isolement. ANKARA (ANP). Het NAVO-par- lement heeft gisteren in Ankara met een zeer kleine meerderheid besloten, niet met zoveel woorden aan te dringen op herstel van de democratie in Grieken land. Het aanvaardde een resolutie, waarin „kennis wordt genomen” van de „beperkte hervormingen die het Griekse bewind heeft uitgevoerd” en de hoop wordt uitgesproken dat Griekse parle mentariërs spoedig opnieuw zitting zul len hebben in de assemblee. Het deed tevens een beroep op de NAVO-regerin- gen in het algemeen alles te doen opdat de beginselen die het bondgenootschap verdedigt worden gehandhaafd. DEN HAAG (ANP). In de komende week worden nieuwe Chileense vluchte lingen in ons land verwacht. Dit heeft premier Den Uyl gisteravond meege deeld tijdens de avondpauze van de wekelijkse vergadering van de minister raad. Dankert, die in de raad de schendin gen van de rechten van de mens in Turkije aan de kaak heeft gesteld, ver klaarde gisteren na een gesprek met de nieuwe Turkse premier Bulent Ecevit dat Turkije heeft aangetoond dat „de strijd voor de rechten van de mens, de individuele strijd voor vrijheid en de rechtstaat kan worden gewonnen als de politieke wil voor deze strijd wordt ge mobiliseerd”. De omvang van de gevraagde prijsver hoging kon noch door het ministerie noch door de olie-industrie worden meegedeeld. Ook kon nog niet gezegd worden om welke andere produkten dan benzine het gaat. Het ministerie van Economische Za ken heeft deze week van de Bond van Automobiel-, garage- en Aanverwante Bedrijven (Bovag) het verzoek gekregen om motoren en bromfietsen bij een eventuele invoering van een zondagrij verbod vrij te stellen van dit rijverbod, om de mobiliteit van het publiek toch enigszins op peil te houden. Nederland telt ongeveer 48.000 motor rijwielen en ruim twee miljoen brom- Een voorstel van Dankert en Van Mierlo, de regeringen bovendien te vra gen, „er in het bijzonder naar te streven dat de volledige democratische rechten in Griekenland worden hersteld”, werd met 37 tegen 32 stemmen ver worpen. Van de zeven Nederlanders die aan de stemming deelnamen stemden vier voor (Van Eisen, Dankert, Wiel draai j er en Wijk, KVP en PvdA) en drie tegen (Gooden, Van der Werff en Ploeg, VVD en KVP). compromis om senator John Stennis naar de banden te laten luisteren, en hem een afschrift ervan te laten verifië ren. Stennis werd door twee zetbazen van het Witte Huis benaderd en stemde ge flatteerd er in toe om als uitverkorene het plan mee te werken. Wat de zetbazen Stennis echter niet zeiden, was dat Cox het compromis niet zou accep teren. Stennis verbond er echter de conditie aan dat ook de Watergate-commissie een afschrift van de banden zou krijgen. Het Witte Huis realiseerde zich onmiddellijk dat dit een gouden kans was. Het zou niet alleen getuigen van Nixon lankmoe dige generositeit en bereidheid om me dewerking te verlenen aan de commissie die van de rechter nul op het request had gekregen toen het om de banden vroeg, maar het zou tevens bij het volk de indruk wekken dat de Senaat het compromisvoorstel steunde. Voorzitter Sam Ervin werd van het vliegveld van New Orleans naar Was hington opgeroepen, vice-voorzitter Ho ward Baker bereikte men in Chicago. In zijn steriele, ovale kantoor in het Witte Huis legde Nixon in aanwezigheid van zijn advocaat Charles Wright het voor stel uit. Ervin en Baker waren er van onder de indruk, hoewel Ervin enkele keren informeerde naar de bewijskracht van afschriften voor de rechtbank. De Assemblee keurde wel een Ameri kaans voorstel goed dat ook betrekking zou kunnen hebben op Nederland (van wege Suriname en de Antillen), name lijk dat de NAVO-raad zijn invloed moet aanwenden teneinde „een versnel ling van het proces van zelfbeschikking voor die onafhankelijke gebieden die de NAVO-landen nog kennen, te bevorde ren”. De gehele gang van zaken was voor de Nederlandse socialisten aanlei ding zich van stemmen over de resolutie over de rechten van de mens te onthou den. Nixon, die zich het gevaar realiseerde van zelfs maar negatief commentaar van de alom gerespecteerde Richardson, liet de ex-minister dan ook een dag tevoren bij zich komen. Zoals hij steeds in afgelopen dagen deed, probeerde hij Richardson te inti mideren met de crisis in het Midden- Oosten, die volgens hem door verdere opschudding in de VS alleen maar kon verergeren. Maar Richardson liet zich niet in de luren leggen. Op zijn perscon ferentie liet hij geen onwelvoeglijk ge luid over Nixon horen, integendeel, hij schaarde zich achter diens regeringsdoel- einden. Maar juist daarom was zijn mening zo vernietigend toen hij zei dat hij in de schoenen van de ontslagen Archibald Cox hetzelfde gedaan zou hebben, en hij ook aandrong op de benoeming van een nieuwe aanklager. Enkele uren later deelde Witte-Huisadvocaat Charles Wright rechter John Sirica mee da' Nixon de geluidsbanden zou afstaan. De premier zei ook, dat niet bin nenkort de olie en benzine gerant soeneerd zullen worden. Maar de berichten uit het Midden-Oosten noemde drs. Den Uyl niet onver deeld gunstig. „Er is een ernstige situatie ontstaan omdat twee derde van onze olie afkom stig is uit het Midden-Oosten. Op diplo matiek vlak vindt er belangrijk overleg plaata,” aldus de minister-president. „De vraag blijft, waarom Nederland uitgeko zen is. We wachten de uitkomsten van het overleg af. We trachten de Arabi sche staten ervan te overtuigen dat de uitzondering van Nederland niet gemoti veerd is”. Over een mogelijke solidariteit van de Europese Gemeenschap zei Den Uyl: „Ik kan me niet anders voorstellen dat zo’n boycot van Nederland door de Ara bische landen zijn effect zal hebben op de gehele Europese Gemeenschap”. Over de uitvoerbeperkende maatrege len zei de premier dat die voor de EEG zuiver van registrerende aard zijn. Duitsland zal dan ook niet minder krij gen. „De tijd is nog niet aangebroken voor nationale en internationale distri butie”. Volgens drs. Den Uyl zouden bij dis tributie de niet-EEG-landen (waaronder Amerika) het eerst worden getroffen door uitvoerbeperkende maatregelen. „Als we tot distributie moeten komen waarvoor alles al tot de details is geregeld dan zal de autoloze zondag één van de maatregelen zijn. Ik ben niet van plan binnenkort op de televisie te verschijnen met een oproep tot het Ne derlandse volk om zuinig aan te doen,” aldus de premier. De olie-industrie heeft het ministerie van Economische Zaken toestemming gevraagd voor een verhoging van de benzineprijs en van de prijs van een aantal andere olieprodukten. Inmiddels is VN-secretaris-generaal Waldheim druk bezig met het op de been brengen van een vredesmacht van circa zevenduizend man voor toezicht op het bestand. De kosten van deze macht zullen de komende drie maanden circa vijftien miljoen dollar bedragen. Hij verwacht contingenten uit tien tot vijf tien landen, waaronder Roemenië dat nog betrekkingen heeft met beide partij en in het conflict. De Assemblee deed geen uitspraak over de ontwikkelingen in Turkije, waarop de afgelopen jaren vooral in de Raad van Europa kritiek is geleverd. WASHINGTON De Amerikaanse senaat heeft gisteren het proces op gang gebracht dat na het ontslag door presi dent Nixon van Archibald Cox moet leiden tot de aanstelling van een nieuwe officier van justitie speciaal belast met Watergate en wat daarmee samenhangt. Drieënveertig Democratische en Repu blikeinse senatoren dienden een wetsont werp in waarbij de nieuwe officier van justitie ondergeschikt zou zijn aan dis- trictsrechter John Sirica en niet meer aan de president. Doordat Cox ondergeschikt was aan Nixon, kon deze hem ontslaan.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3