STEEDS MEER TURKEN IN 1JMOND ZOEKEN PER ADVERTENTIE PLEEGGEZIN Brochure met voorschriften In Micro perfect klein-theater B Eind vorig jaar ruim tweehonderd Turken in IJmond ■p* 1Ê •€-' t io-- Bk ÏJMUTDER COURANT - OKTOBER 1973 ZATERDAG 27 4 door Ton Kors Jr. en Geen cent Trieste affaire Geld verdienen te voorkomen dat ouders en kinderen van elkaar gescheiden worden dat Turkse kinderen van het ene naar het andere baby (meisje. Vctóvri pleeggezin gezeuld worden ziet hij wel, maar zijn vol gens hem niet gemakkelijk te realiseren. Excessen zo als dit voorjaar in Haarlem aan de dag kwamen, zijn er naar zijn mening in de IJmond niet of nauwelijks. Gelijke situatie „Voor zover wij weten worden hier geen Turkse baby’s verhandeld of mishandeld. Er zijn hier geen pleeg gezinnen met acht of tien van die kindjes. Dat soort gezinnen wil alleen maar geld verdienen. De pro blemen hier moet je zoeken bij de Turken zelf die door allerlei omstandigheden hun kinderen moeten onderbrengen”, is zijn mening. IJMOND „Mamman kan niet op kind pas, mam man moet geld verdien”. Dat zegt Mastaja Coskun uit Velsen-Noord. Hij is een van de vele Turken uit de IJmond die de laatste tijd steeds meer advertenties plaatsen waarin pleeggezinnen gevraagd worden voor Turkse kinderen, dikwijls baby’s. „Dat is een groot probleem”, vindt directeur Van der Velden van de Peregrinus Stichting, een instantie die zich in de IJmond het lot van de buitenlandse werknemers heeft aangetrokken. Mogelijkheden om Wie wil verzorging op zïB nemen van Turkse jongen 13”' mnd. oud? ÏM. Belta- trixstr. 267. Dm. Wie v?H Turks kind verzorgen.- 100 p,m. 'VVïjkeröOgHtr. 84, ValsviW N, 1‘leeggczin gezocht. voor i Turks» baby (jongen) W maaMen. ml,: Meerberg' plantsoen 11.9, Um, riirkge baby (meisje uaanden oud) verzorgen? iil„ Oennekóp,aan 121». Um Wh: wil Turks kind veezorgen, U10 p.m,-;.WE:; keroogstr. 84, Velsen~l4rd. Jffi IHL "UK: 01, Turkse gezin doet de baby de deur uit ein oor end ier- ■uth 0 u. ens- reo- ens- Teo ■aat- (Van een onzer verslaggeefsters) negroep een KANTTEKENINGEN UM gen 1 H.T. Hendrina en Günter Hauschild: „vreselijk als Ismahan weg moet". en de akade lOSitl» slsen- ezoe- uur: het halve War- 21.15 erop za- ur: Volgens de Peregrinus Stichting hebben vijf Nederlandse gezinnen die zich voor plaatsing van efen Turks kind hadden aangemeld na een voor lichtend gesprek over alle verplich tingen zich teruggetrokken. Karateke en zijn vrouw kunnen op hun slaapkamertje alleen nog maar naar een foto van Ismahan kijken. Toch is de problematiek in de IJmond vergeleken met die van Haarlem werke- Over het Micro-theater zelf veroorlo ven wij ons enkele kanttekeningen te maken. 19 en ondag 16.3» 30- tgd ie. ag de ag at, u. ;uif .ur: ur: as- straat n 12- 30 en n en J-9415J Hun commentaar: „Dit theater verge ten we van ons leven niet meer”. Maar we mogen aannemen, dat het Micro theater op een andere wijze onvergefe lijk- wil 7.iin ag 1» ung”, ïsalon .,De ,,De „The erweg Frid tan). Met medewerking van de Haarlem- se Raad voor Kinderbescherming is in de IJmond een brochure verspreid, zowel in de Turkse als in de Neder landse taal. In deze brochure staan de wettelijke voorschriften vermeld waaraan ouders en pleegouders ge bonden zijn bij het onderbrengen van Turkse kinderen. ig en m en Zodra de voorstelling begint, gaan de buitendeuren dicht. In de pauze moest er enige tijd worden gezocht naar dege ne die de sleutel had om iemand, die dringend weg moest, uit te kunnen la ten. En dat in een gebouw waar de brandweer toch al met één oog stijf dicht rond moet lopen. Een tweede be zwaar: in het park hebben lange tijd twee dames met toegangskaartjes in hun hand rondgelopen. Zij kwamen voor de eerste maal uit een naburige ge meente naar het Micro-theater en zij hadden nergens duidelijk verwijsbordjes naar de ingang van het Micro-theater kunnen vinden. De zijdeur van Huize Scheybeeck, waardoor zij licht zagen branden, was dicht. Vreemd als zij hier waren, kwamen zij niet op het idee, dat er misschien aan de voorkant, boven het bordes, ook nog een deur zou zijn. Helemaal onbegrijpelijk is het verhaal van Mastaja Coskun uit Velsen-Noord die in de verslaggevers een potentiële pleegvader ziet. „Het meisje is al in Alkmaar bij een mamma,” vertelt hij in gebroken Nederlands. „U bent te laat.” Ook zijn tweejarig zoontje is onderge bracht, in Haarlem, en hij vindt dat zijn vrouw moet werken. Op de vraag waar om geeft hij geen antwoord. Voor hem is het duidelijk: „Mamman moet wer ken.’ ’En op de vraag of het niet beter is dat zijn vrouw voor de kinderen thuis blijft, zegt hij: „Kan toch niet, als mam man thuis blijf zij niet werken, geen geld verdienen.” De redenen waarom Turken pleegge zinnen zoeken kan van velerlei aard zijn. „De huisvesting is dikwijls benard," zegt directeur Van der Velden van de Peregrinus Stichting uit Beverwijk. „Sommigen willen veel geld verdienen en laten hun vrouwen meewerken. Dik wijls zijn er geen familieleden of bu ren die kunnen oppassen. Erg vaak is de vrouw wel verplicht te werken, omdat het inkomen van de Turkse man niet zo hoog is. En zeker mag niet vergeten worden dat deze mensen heel andere culturele gewoonten hebben.” vindt hjj. r u Mn MM Verschillende voorbijgangers hadden zij al naar de juiste weg gevraagd. Steeds werden zij naar het park verwezen, maar nooit verder. Daardoor kwamen zij aanmerkelijk te laat. Toen veel later iemand hen naar de deur boven het bordes bracht, was deze op slot. Na wat geklop en geroep en opnieuw zoeken naar de sleutel konden zij nog net op tjd binnen worden gelaten voor de tweede helft van de voorstelling. g 20 ames turen /beek, an 14 t 21.3® Prins, 120. jositie n der vertelde dat zijn kindje in het zieken huis lag en verpleegd werd. Ik ben toen onmiddellijk naar het Zeeweg Zieken huis gegaan. De baby lag daar al zeven weken. Het kind was een paar dagen na de geboorte opgenomen. Die Turken kunnen gewoon niet met baby’s omgaan. Ze zitten er de hele dag mee op schoot en ze gooien het maar op. Dat kind was oververmoeid toen het werd opgenomen. We zijn toen overeengekomen dat ik het kind als het genezen was, onmiddellijk mee naar huis zou nemen. Ook de pleegmoeder van de twee maanden oude Ismahan vindt de proble men van Karateke een trieste affaire. In haar woning aan de IJmuidense Nobel- straat vertelt Hendrina Hauschild waar om zij het Turkse kind heeft opgeno men. „Ik heb al twee zonen, maar ik wilde altijd graag een meisje. Ik kreeg miskraam, na miskraam. En toen kwam ik op het idee een kind te adopteren. Dat lukte niet zo gemakkelijk”, vertelt ze, terwijl de baby huilt. Ze loop naar de kinderwagen, schommelt wat en komt terug. „Ik las die advertentie en ben er onmiddellijk op af gegaan. Twee uur heb ik voor de deur staan wachten voor Karateke thuis kwam. Hij Toen het zover was heb ik kleertjes gebracht en met de eigen moeder ben ik het gaan ophalen. Ik was zó groos dat de zuster de baby aan mij gaf en niet aan de echte moeder.” Zo is voorgeschreven dat pleegou ders die een kind beneden de leeftijd van zes maanden willen opnemen eerst toestemming aan de Raad voor Kinderbescherming moeten vragen. Bij overtreding kan een boete worden opgelegd van maximaal tweehonderd gulden of een hechtenis van ten hoogste drie weken. lijk gunstig. In Beverwijk, Heemskerk en Velsen zijn nog geen pleeggezinnen, waarin-kinderen opgenomen worden van wege een vermeend financieel voordeel tje. Dit voorjaar ontstond in Haarlem een rel door de publicaties van een weekblad over de handel in Turkse kinderen. Pleeggezinnen met acht tot tien baby’s vormden geen uitzondering. In sommige gevallen was zelfs sprake van verwaar lozing. De Raad voor Kinderbescherming greep in minsten één geval in en haalde een pension vol baby’s leeg. „In de IJmond hebben we gelukkig nog niet van dit soort gevallen gehad”, vertelt juf frouw Huysman van de Haarlemse Raad voor Kinderbescherming. Van der Vel den kent ook geen wantoestanden, even min de Turkse maatschappelijk werker Ehat Sözer. Toch maken zij zich zorgen over het feit dat steeds meer Turken in de IJmond pleeggezinnen zoeken. Het onderbrengen van een baby bij een Hollandse familie vinden zij geen oplossing. Van der Velden wil bij zijn benadering van de problematiek een vergelijking trekken met de Nederlandse gezinnen waar de vrouw ook werkt. „Er zijn tegenwoordig ontzettend veel moe ders die overdag een baan hebben, om welke redenen dan ook. De vraag is wat er mej de kinderen moet gebeuren. Een zelfde situatie doet zich bij de Turkse gastarbeider voor. Om verschillende re denen zoeken de vrouwen een baan. Ook deze categorie kampt met moeilijkheden bij het opvangen van de kinderen. De lagere school-jeugd redt zich over het algemeen wel, maar bij de kleuters, peuters en de baby’s is het niet gemakkelijk. Het ontbreekt in Nederland gewoon aan creches voor kinderen die Volgens een opgave van de Pere grinus Stichting woonden er in de IJmond eind vorig jaar 213 Turken, zowel mannen, vrouwen als kinderen. Beverwijk telde er 27, Heemskerk 35 en Velsen 151. De behuizing van deze mensen wordt door de stichting rede lijk genoemd. Volgens directeur Van der Velden beschikken de meeste ge zinnen over een zelfstandige woning. Sommige echtparen hebben slechts de beschikking over een gehuurde ka mer. Alleen in Velsen is sprake van speciale pensions. Het bureau huisvesting van Bever wijk heeft één woningzoekende inge schreven. „Het betrokken gezin heeft al een woning, zodat hier geen sprake is van een noodsituatie. De Turk wordt net zo behandeld als elke an dere woningzoekende”, vertelde bu reauchef Sagel. Velsen kent 54 Turkse woningzoe kenden. Volgens de heer Bijl van het bureau woonruimteverdeling is er bij deze groep sprake van verschillende achtergronden. „Er zijn mensen die op kamers wonen of in een pension. Ook hebben we Turken die hun ge zinsleden willen laten overkomen. Ze worden behandeld als ieder ander. Deze Turken verschijnen erg vaak voor onze balie, maar ze gedragen zich uiterst correct”, aldus de heer Bijl. Tenslotte Heemskerk; deze gemeen te heeft geen Turkse woningzoeken den ingeschreven. De show was aangekondigd als een groot spektakelstuk, maar het was meer verfijnd theatervakwerk, groot in de kleine effecten; een expressieve uitbui ting van absurditeiten, zoals de uitbeel ding van een naakte tomaat, golfspelen op drijfzand, een pratende palmboom, snel en flitsend gebracht, afgewisseld met wat meer tijd vergende voortreffe lijke pantomimische parodieën. Een voortreffelijk programma dus. Hasan is hier al zes jaar, zijn vrouw twee jaar korter. Ze willen niet meer naar Turkije terug. Een huis hebben ze nog niet gevonden ondanks allerlei po gingen. Zijn dertien maanden jonge zoon is al bij een pleeggezin ondergebracht. Ook de Turkse familie, waarbij hij in woont kan niet voor zijn dochter zorgen, want ook daar werkt de vrouw, heel de dag. Haar drie kinderen gaan allemaal naar school en spelen na schooltijd op straat of thuis. Met een onbewogen ge zicht vertelt hij het erg jammer te vinden dat zijn twee kinderen niet bij hem thuis kunnen blijven. „Ik er goed voor betalen,” mompelt hij tenslotte. Wanneer iemand bijvoorbeeld zon der schriftelijke toestemming een pleegkind opneemt „om geldelijk voordeel” kan zelfs een boete van duizend gulden worden opgelegd of een gevangenisstraf van zes maanden. Ook moeten pleegouders de burge meester van hun gemeente binnen een week mededelen dat een kind is opgenomen. Wanneer er volgens de Raad gegronde reden bestaat dat de belangen van een kind worden ver waarloosd. kan het worden wegge haald. slaapkamertje in een flat. In moeilijk verstaanbaar Nederlands doet hij zijn verhaal. Het is onmogelijk dat zijn ne gentienjarige vrouw, die pas sinds janu ari in Nederland is, heel de dag met de baby op dat kamertje blijft zitten. „Dat is niet goed voor mijn vrouw, dat is niet goed voor de baby,” vindt hij. De kamer is te klein voor een bed, een wieg, een commode, een kast, twee stoelen. „Dan wordt Hatice gek,” zegt hij. Voor deze kamer betaalt hij zijn kost baas, de Turk Yentür, honderdzestig gulden; dat is tweederde van de totale flathuur. Ook het gezin Yentür kan niet op de twee maanden oude baby passen. De vrouw werkt („Onze huur is zo hoog,” klaagt Yentür) en de twee kinde ren gaan naar school. Karateke zoekt al ruim 21/» jaar naar een huis. „De ge meente heeft niets voor mij. Elke maand ga ik er naar toe. Ze kunnen me niet helpen,” zegt hij triest. Ten einde raad heeft hij toen maar een advertentie geplaatst voor een pleeggezin. —-S- Een pleeggezin wordt ook gezocht door Karja Kajan Hasan uit de Bella- trixstraat. Hij heeft met zijn vrouw Fadime een kleine kamer, waar geen plaats is voor zijn tweejarig dochtertje. Zijn vrouw moet van hem uit werken, eenvoudig omdat er geld verdiend moet worden. Ook met behulp van een tolk is hem niet aan het verstand te brengen dat het veel beter voor het kind is wanneer zijn vrouw thuisblijft. „Vrouw toch geld verdienen,” antwoordt hij steeds. BEVERWIJK. De Engelse commu- The Friends Roadshow heeft vrijdagavond met een kleine bezetting voor origineel amusement en pantomi mische perfektie gezorgd in het goed bezette Micro-theater. Dat de moeilijkheden groot zijn wordt duidelijk bij Sükrü Karateke in de IJmuidense Dennekoplaan. Samen met zijn vrouw Hatice woont hij op een Hendrina Hauschild loopt nog eens bezorgd naar de wagen, steekt een siga retje op en vertelt dat ze uit liefde voor het kind haar deur heeft opengezet. Geen cent wil ze voor het verzorgen hebben, zegt ze, hoewel Turken over het algemeen honderd gulden per maand geven. „Nee hoor, dat wil ik helemaal niet, ik kan het best zelf betalen.” Op de vraag hoe ze het zal vinden als de vader het kind weer weghaalt, antwoordt ze even niet en dan met een zucht: „Ik houd er wel elke dag rekening mee, maar het zal vreselijk zijn.” Haar man Gunther Hauschild stemt meewarig in. Een zelfde reactie geeft mevrouw Nieuwenhuizen van het Moerbergplant- soen in IJmuiden. Zij heeft al zes weken de anderhalf jaar oude Havana Akim in huis. „Ik zal het vreselijk vinden als Havana weggaat. Ik beschouw het nu al als mijn eigen kind.’ Mevrouw Nieu wenhuizen reageerde op een advertentie en kwam in contact met een Turkse man uit Haarlem. Deze vertrouwde haar Havana toe toen zij hem vertelt had dat zij graag weer een kind in haar gezin wilde opnemen. „Ik verveelde me zo. Mijn eigen kind is al wat groter. Ik vond Havana onmiddellijk erg lief.” De vader van Havana geeft elke maand trouw honderd gulden aan de familie Nieuwenhuizen en om de veer tien dagen komt hij zijn dochtertje op zoeken. „Het vervelende is dat Havana niets van al dat Turks gebrabbel moet hebben en eigenlijk vreselijk bang voor haar vader is,” zegt mevrouw Nieuwen huizen. Zij is nu op zoek naar een ander pleeggezin voor het tweelingbroertje van Havana dat in Haarlem is ondergebracht en inmiddels voor de zesde keer een ander pleeggezin heeft meegemaakt. overdag opgevangen moeten worden. De peuterspeelplaatsen zijn daar nauwelijks voor geschikt en centra voor de hele kleintjes ontbreken. Zeker in de IJmond. In de grote plaatsen bestaan wel enkele creches, maar die zijn vóór de meeste gezinnen onbetaalbaar. Het wordt tijd dat de overheid op dit gebied met een stuk wetgeving komt, waardoor het mo gelijk is gesubsidieerde kindercentra op te richten. Met zulke centra zijn de moeilijkheden voor zowel de Nederland se als Turkse gezinnen voor een groot deel opgelost,” aldus Van der Velden. Hij toont zich overigens geen optimist wat een snelle realisering van dit idee betreft. Ehat Sözer is het met hem eens en vertelt dat hij in zijn contacten met Turkse gezinnen steeds aandringt op het bewaren van de familieband. „Dat is goed voor de vader de moeder maar natuurlijk ook voor de kinderen. Maar ja, als een Turkse man en vrouw toch een pleeggezin zoeken, kan ik niet zeg gen dat het niet mag. Maar we helpen in zo’n geval niet met het zoeken van een gezin, integendeel we dringen er steeds op aan om met andere gezinnen een oplossing te zoeken. Bijvoorbeeld dat aantal gezinnen samenwerkt: één ■■.■„^w4»,,wMwiMHmiHl*M*»,‘*,*ll**,l,*,,ll*|UHinimrT! ’i’ vrouw blijft thuis en let op alle kinde ren. Daar beginnen sommige Turken nu eindelijk over te praten.” Van der Velden vult aan: „In sommi ge situaties moet echt voor een pleegge zin worden gezorgd. Als bijvoorbeeld de moeder in het ziekenhuis wordt opgeno men en de vader geen hulp kan krijgen in huis. Op zulke momenten wordt na tuurlijk door ons geholpen bij het zoe ken. Maar verder kunnen we niet anders doen dan de mensen steeds op hun eigen verantwoordelijkheid te wijzen.” KB® 8 Ir I SH: I te

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5