Twee doelpunten voor Barcelona tegen Granada Telstar weer agressief De Vries HAARLEM GAF SPARTA TWEE PUNTEN CADEAU Eredivisie in cijfers Van der Kuvlen verhoogde zijn trefferstotaal Dispensatie Cruyff in ieders belang Rinus Israel Protest van journalisten „Wat een verandering Hughes: „We hadden 0-0 moeten consolideren" i Wim Meuleman: 0 iw K MAANDAG 2 9 1973 OKTOBER Plaag - P ilver - iet, im- 1 eld. Onzekerheid Geen geluk i J OVATIES VOOR CRUYFF NA GESLAAGD DEBUUT SPORTIEF (Van onze redacteur in Barcelona) Johan van Het feit dat Johan Cruyff tegen (Van onze sportredactie) Johan Cruyff bedreigt de defensie van Granada. (Van onze sportredactie) THEO KLEIN STAND zondag: MVV— 11 11 11 11 11 11 11 10 10 11 11 11 11 11 11 11 11 11 7 7 6 6 5 5 6 3 3 2 4 3 3 2 2 1 1 2 4 2 4 3 5 2 0 5 4 6 2 3 3 3 3 5 4 2 5 5 6 6 5 6 7 in te knallen ontbrak. Doorgaan was te gevaarlijk. Waarom het dan toch tebeur- de? Ik weet het niet, ze hebben hun kop verloren.” ten heel goed, dat ze sterker zijn dan zonder. van van anderde Telstar. Wat vond ik Telstar vooral als team sterk. Wat een verschil met vorig seizoen. Toen speelden wij ook met elf voetballers, maar als er dan een paar spelers niet meewerkten dan kon je het wel vergeten. Bovendien was Telstar vroeger zeker een half uur van de kook als het een doelpunt tegen kreeg. Ook dat is blijkbaar geen punt meer.” MARC SERNÉ ©PIB irlem 20431 DEN HAAG. Willy Van der Kuy- len, die eenmaal scoorde, heeft zijn voorsprong uitgebouwd tot twee treffers. Hij verhoogde zijn productie tot 11 doel punten. terwijl zijn naaste concurrent Leo van Veen op negen bleef staan. De clubgenoot van Van der Kuylen, Ralf Edström, steeg naar de derde plaats. De stand is: 1. Van der Kuvlen (PSV) 11; 2. Van Veen (FC Utrecht) 10; 3. Edström (PSV) 8; 4. René van de Kerk hof (PSV), Jansen (FC Amsterdam) Van Kooten (Telstar) en Ger Muhren (Ajax) 7. 1 ’en ior- akt ’er- ede ve- 1 van rop I Tekenend voor de toenemende onze kerheid in de Haarlemse gelederen wa ren de gemiste kansen van Boszhard en Wetzel in respectievelijk de 13e en 23e minuut van de tweede helft. Beide spe lers hadden zoveel tjjd nodig om de bal toch maar zo goed mogelijk voor de schoen te leggen, dat Doesburg er zich op z(jn gemak op in kon stellen. Achter werd de situatie bij Haarlem inmiddels steeds gevaarlijker. Door het opdringen van de thuisclub kreeg Sparta steeds meer ruimte voor gevaarlijke counters. Nadat Hughes Cardno op had laten draven voor de tegenvallende Fer nandez (gemakkelijk van de bal te zet ten, falend op belangrijke momenten), strafte Kowalik in de 29e minuut de foutieve Haarlemse taktiek af: 0-1. In de resterende minuten (waarin Nieuwen huis werd vervangen door Huyg) ont snapte het gedesillusioneerde Haarlem nog maar net aan een grotere nederlaag. Ballen van Meutstege en Heijerman misten hun doel maar net. Marijt was de enige Haarlemmer die daar nog iets tegenover kon stellen. Maar ook met zjn laatste afstandsschot (35 meter) had Pim Doesburg weinig moeite. Ajax Feyenoord FC Twente PSV FC Amsterdam FC Den Haag FC Utrecht AZ ’67 Sparta Telstar Go Ahead Eagl. Haarlem MW NEC NAC De Graafschap Roda JC FC Groningen Programma Ajax, GraafschapPSV, Sparta Utrecht, TelstarHaarlem, Den HaagAZ, RodaFeyenoord, Gronin genNAC, AmsterdamTwente, Go Ahead—NEC. voor GraafschapPSV, TelstarHaarlem, voordeelde zullen gaan zien. Zij we- met Cruyff (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. De rentree Rinus Israel in het eerste elftal Feyenoord lijkt binnenkort een feit te worden. Israel, wiens voor de com petitie opgelopen blessure tot nooit afdoende opgeloste defensieve proble men bij de Rotterdamse club leidde, speelde zaterdag met het C-team van Feyenoord tegen De Volewijckers, een duel dat door de Feyenoord- formatie met 4-0 werd gewonnen. Morgen speelt Israel met Feyenoord in Leiden tegen het Leidse elftal. Bovendien komt zijn naam voor op de spelerslijst die Feyenoord met be trekking tot de returnwedstrijd tegen Gwardia Warschau op 7 november heeft moeten overleggen. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. De houding die het Ajax-bestuur de laatste tijd ten opzichte van de sportjournalisten aanneemt, heeft gisteren van de kant van de sportpers tot een eensgezinde boycot van de „perskamer” in het Ajax-stadion geleid Onlangs was van de kant van de sportpers al geprotes teerd tegen de ruimte die Ajax de journalisten bij hun bezoek aan thuiswedstrijden van Ajax biedt: een door bloembakken van de bestuurs kamer afgescheiden vertrekje. De Ajax-reactie op dat protest, gekop peld aan uitlatingen van voorzitter Jaap van Praag aan het adres van de sportpers, die hij vorige week tijdens een persconferentie van een negatieve houding ten opzichte van Ajax be schuldigde, leidden tot de protestactie van gisteren. Door deze situatie dropen de 15.000 toeschouwers niet vroegtijdig af. Temeer niet daar Telstar er nog een hels laatste kwartiertje uitperste. Van Essen: „Ook in die periode hebben wij in een uitwed strijd het spel volledig gemaakt. Dat is dan wel de grootste winst voor ons uit deze wedstrijd.” Doelpunten leverde dit echter niet op. De AZ-defensie, waarin vooral libero Suurendonk zich van een zwak begin wat herstelde, bleek tenslot te te hecht. Een tweede tegenvaller voor Telstar was dat Van Kooten wegens aanmerkingen op de leiding door Van der Kroft werd opgeschreven. En Van Kooten is momenteel een speler die dit Telstar juist niet ontberen kan. Want als hij zondag de gelederen van Telstar versterkt dan kan Haarlem het op Schoonenberg nog wel eens erg moeilijk krijgen. Na de wedstrijd Nederland-Polen werd een brief van het Barcelona- bestuurslid Caraben aan Meuleman BARCELONA Een uitzinnige schare van 100.000 toeschouwers heeft Johan Cruyff gisteren na zijn compe- titie-debuut voor FC Barcelona de club won met 40 van Granada en maakte een forse sprong op de rang lijst onthaald op een staande ova tie. Cruyff nam tw'ee van de Barcelo- na-doelpunten voor zijn rekening cn DEN HAAG. Aan de zaterdag middag door het bondsbestuur van de KNVB genomen beslissing om Johan Cruyff dispensatie te verlenen voor het spelen van competitiewedstrijden lagen twee hoofdmotieven ten grondslag. Bondsvoorzitter Wim Meu leman: „Onze trainers Fadrhonc en Van der Hart hadden al herhaaldelyk laten weten dat zij voor de wedstrijd tegen België toch wel voor Cruyffs wedstrijdritme vreesden. Wat dat be treft was die wedstrijd Nederland- Polen een duidelijke indicatie ge weest. We hebben ons toen afge vraagd: heeft het wel zin om tegen alle technische wensen van onze oe fenmeesters in te gaan. Bovendien staat voor het betaalde voetbal een nieuwe transferregeling op stapel. Die is nu nog wel uitgesteld maar wij hebben geen bezwaar gezien om hier alvast op vooruit te lopen. Als je je strikt aan de reglementen houdt dan bergt deze beslissing in zekere zin in het algemeen een inconsequentie in zich. Toch hebben wij gemeend in het algemeen belang te moeten han delen. Wij hebben aan het sectie hestnnr betaald voetbal, waaronder het Nederlands elftal ressorteert, ge vraagd of zij het met onze beslissing eens was. Dat bleek het geval”. Maar niet alleen mèt Doesburg tussen de palen, zelfs zonder deze doelman ontbeerde Haarlem het kleine beetje ge luk dat voor elk doelpunt nodig is. Uit een scrimmage voor het doel schoot Van Duivenbode drie minuten voor rust langs de uitgelopen Doesburg in. Een in het wilde weg uitgestoken voet van Visser voorkwam op de doellijn echter een Haarlemse openingstreffer. Hughes: „Ze hadden niet meer kunnen doen dan ze in de eerste helft gedaan hebben. Ik heb de spelers in de rust complimentjes gegeven voor de inzet, maar ik heb te ge lijkertijd gesteld dat deze wedstrijd on der geen voorwaarde verloren mocht gaan. Zou een doelpunt uitblijven, dan moest de gelijke stand halverwege de tweede helft geconsolideerd worden. Op dat moment hadden we het publiek maar moeten laten schreeuwen.” Het bange voorgevoel van Hughes en vele van de 9.000 toeschouwers werd werkelijkheid. Ook na de hervatting bleef een verdiend Haarlems doelpunt uit, alle inspanningen ten spijt. En wat erger was, naarmate de match vorderde taande ook de kracht en de precisie van de Haarlemmers. De door Hughes gepro pageerde terugschakeling bleef echter uit. Hughes: „Het is voor geen ploeg mogelijk om negentig minuten zo door te gaan. We hadden te veel kracht gebruikt. Het was duidelijk dat in onze spits het lef om de kansen zonder meer doorgespeeld, met het dringende ver zoek of Cruyff eerder dan 1 decem ber mocht voetballen. Meuleman: „Ik ga vandaag naar Barcelona om de zaak af te ronden. Barcelona toonde zich zaterdagavond bijzonder met on ze beslissing ingenomen. Het heeft ons nogmaals verzekerd dat Cruyff nu helemaal geen strobreed meer in de weg wordt gelegd als hij moet spelen voor het Nederlands elftal. En dat is met de wedstrijd tegen België en de wereldkampioenschappen in het vooruitzicht het belangrijkste”. Daarom was het des te opmerkelijker dat Telstars collectieve opofferingsge zindheid in Alkmaar na zeven ongesla gen wedstrijden dit keer geen rendement opleverde. „Wat ons vorige week meezat, zat ons nu tegen”, volgens Jan Rab. En zo was het ook. Vooral in een uitsteken de eerste helft en een zinderende slotfa se toonde dat Telstar dat de 21 neder laag ook een overwinning had kunnen zijn. Rab heeft zo langzamerhand met Telstar het goede concept gevonden. En wat nog belangrijker is de spelers gelo ven er nu ook echt in. Hij kan van een min of meer vaste basisopstelling uit gaan en de vervangers (zoals Bischot, Van Egmond, die in de slotfase in de plaats van Helling, voetbalde en Stout) zijn van eredivisieniveau. Telstar begon ook tegen AZ met de strijdwijze die in de vorige wedstrijden zo succesvol was gebleken. Na een van beide kanten nerveus begin met wisse lende doelkansen schoot de Deen Nyg aard via de vuisten van Van der Meeren tegen de lat, Frank probeerde de terug springende bal in het doel te glijden, maar de opgerukte Kist schoot de bal tenslotte ijzig hard in het doel. Telstar reageerde onmiddellijk. Nauwelijks had Van der Kroft opnieuw laten aftrappen of een vrije trap van Jonker bereikte het hoofd van Van Kooten, wat was zijn directe bewaker Kabel bang voor de zwaargewicht, die volkomen vrij kon inkoppen. Joop Brand: „Een verdedi- gingsblunder. Die bal was dertig meter onderweg. Vooys had eruit moeten ko men en moeten stompen. Vooys weet dat zulke ballen voor hem zijn. Dat is uit voerig doorgepraat. De hele week heb ben de spelers verhalen gelezen over het Telstar dat Feyenoord inpakte. Dat heeft doorgewerkt. AZ was duide lijk een beetje geïmponeerd.” Ook daardoor kon Telstar gedurende grote perioden van de wedstrijd het spel volledig maken. Zo ontnam Van der Kroft Telstar een tweede doelpunt toen hij een één-twee combinatie tussen Wil- lim en Van Kooten die in een doelpunt resulteerde wegens buitenspel afkeurde. Ook toonde Van Kooten zich één keer niet koelbloedig genoeg toen hij alleen op doelman Vooys afstevende. Hier tegenover stond een kopbal van de in de beginfase sterke Kist die buiten bereik van Van der Meeren tegen de lat ketste. Telstar had zeker de eerste helft, hoewel het na de hervatting duidelijk uitgeblust raakte door de energievreten- de acties, het beste van het spel. Rab: „Alle twee de helften volgens mij. Al leen is er in de eerste helft de fout gemaakt dat er teveel met de bal werd gelopen. De bal deed te weinig het werk.” Sparta was met gemengde gevoelens naar Haarlem gekomen. De afstraffing tegen Feyenoord en de ongewilde rust dag van vorige week hadden bepaald geen gunstige invloed gehad op het mo reel van de Rotterdammers. Steegman: „In het begin van de wedstrijd heerste bij ons nog de angst om uit de verdedi ging te komen. Tegen clubs als Amster dam en Twente vielen de tegendoelpun ten steeds op de momenten dat wij eruit kwamen, dat waren de spelers nog niet vergeten.” Haarlem wist daar wel raad mee. Net als twee weken geleden tegen MW maakten de mannen van Hughes van de eerste helft een aaneenschakeling van sprints in de richting van de vijandelijke keeper. Kansen bleven niet uit. Wentink opende al na drie minuten. Zijn schot werd echter door Doesburg ten koste van een corner gekeerd. Dergelijke ac ties zou de Spartaanse doelman die mid dag nog menige keer herhalen. De Rot terdammers dankten het aan zijn spek- takulaire saves dat inzetten van Vosmaer en Boszhard niet in Haarlem-goals uit mondden. Dat brak Telstar op toen AZ op 21 was gekomen. De Vries passte op Frank wiens inzet Van der Meeren niet klem- vast kon krijgen. Frank ging goed door en dat betekende 21. Toen ontstond de situatie dat Telstar in de tweede helft, in de slotfase schoof Rab zelfs André nog naar de spits, alles of niets moest spelen. Een va-banquespelletje waar AZ onvoldoende van profiteerde. Brand: „In de tweede helft hebben wjj gefaald wat het counteren betreft. Daardoor bleef je in een spanningsveld zitten. Dat is wel aardig voor het publiek maar niet als je op de bank zit.” Granada zou meespelen sloeg zater dag in de Catalaanse hoofdstad in als een bom en had zo’n overweldigende run op toegangsbewijzen tot gevolg, dat het stadion van de club in een mum van tijd was uitverkocht. In Barcelona verkeert men nog in het onzekere over het waarom van de plotselinge ommezwaai van de KNVB inzake de toestemming aan Cruyff om vóór 1 december voor zijn nieuwe club uit te komen. Zaterdagavond arriveerde Cruyff’s schoonvader Cor Coster met het internationale trans- fercertificaat in Barcelona. Een spoedvergadering van de Spaanse voetbalbond, zaterdagmiddag, nam de laatste hindernissen voor het compe- titie-debuut van Cruyff weg. Zater dagavond vertrok Barcelona’s admini stratieve directeur Armando Caraben opgetogen met Johans papieren van uit Madrid, waar de Spaanse bond bijeen was gekomen, richting Barce lona. Met het oog op de wedstrijd die het Nederlands elftal op 18 november tegen België speelt, is de dispensatie die door de KNVB aan Cruyff werd verleend een verstandig besluit. Oranje-begeleider Jack van Zanten daarover: „Ik ben hier erg gelukkig mee. Het is bijvoorbeeld in de wed strijd tegen Polen toch wel gebleken, -’at de vorm van Cruyff er bepaald niet op vooruit ging. Het besluit van het bondsbestuur is toch nog vrij onverwacht gekomen. Ik dacht niet dat de andere spelers van het Neder lands elftal Cruyff nu als een be- Hij was voor de Granada-verdedi- ging, die overigens tot kort voor de rust wist stand tehouden, een ware plaag. Toen, in de 42ste minuut ,brak Cruyff door de defensie, lanceerde De la Cruz en die bood op zijn beurt Marcial een niet te missen kans: 10. Zeven minuten na de hervatting scoorde Cruyff zelf na een combina tie met de andere buitenlandse aan winst, de Peruviaan Sotil. Na een eigen inzet van de Granada-verdedi- ging scoorde Cruyff in de 27ste mi nuut na een briljante solo het vierde doelpunt. Voor Rinus Michels, die zich zaterdag even verrast toonde als alle andere Catalanen („als je erop rekent dat hij niet voor 1 december kan spelen en je hoort dan ineens dit, dan is dat een geweldige meevaller”) is er nu het geheel nieuwe probleem, dat de Barcelona-aanhang vanaf nu alleen maar overwinningen verwacht en nieuwe nederlagen nauwelijks nog zal dulden. De komende dagen zit het Nederlandse Barcelona-duo in ieder geval op rozen. Bondsvoorzitter Meuleman: „Twee motieven voor deze beslissing”. bereidde de beide andere voor. De ex- Ajacied, die een uitstekende wedstrijd speelde, hield overigens niet alleen prettige herinneringen aan «ijn vuur proef in de niet zachtzinnige Spaanse competitie over. In de 57e minuut werd hij lelijk geraakt door de Gra- nada-verddediger Fernandez, die zijn overtreding met de gele kaart be straft zag. Theo van Duivenbode loopt zich vast in de defensie van Sparta. Walbeek zal hem uit eindelijk de voet dwars zetten. AjaxGo Ahead Eagles 51. PSV—MVV 4—2 FC Utrechtde Graafschap 31 Haarlem—Sparta 01 AZ ’67—Telstar 2—1 FeyenoordFC Den Haag 33 NAC—Roda JC 2—0 FC TwenteFC Groningen 32 NEC—FC Amsterdam 0—0 HAARLEM Barry Hughes hoefde na de verloren wedstrijd ((01) tegen Sparta niet naar woor den te zoeken. „Laten ze bij Sparta alsjeblieft niet zeggen dat ze hier door hun tactisch inzicht gewonnen hebben, want dat is een leugen”, al dus de opgewonden Haarlem-trai- ner. „Sparta heeft hier twee punten weg kunnen halen omdat Haarlem de wedstrijd verspeelde door de af wachtende houding van de spelers in de spits. Ik wil niet praten over het missen van kansen. Bij mij mo gen ze het desnoods tienmaal op nieuw proberen, als het maar ge beurt. Maar worden de kansen ont weken, zoals dat vanmiddag op den duur voorkwam, dan zijn ze bij mij op de verkeerde plaats”. De oefenmeester van Haarlem hoefde zich over de inbreng van zijn Spartaanse collega niet druk te maken. Leo Steeg- man is voldoende realist om de bemaz- zelde overwinning van zijn team niet helemaal aan de eigen verdiensten van zijn ploeg toe te schrijven. Steegman: „Wij wilden hier zolang mogelijk de nul houden. Ik wist dat er zich kansen voor zouden doen als Haarlem er niet in slaagde een doelpunt te maken. Het is onze kracht geweest dat we de situatie goed hebben uitgebuit toen Haarlem in derdaad op den duur onzorgvuldiger ging spelen.” ALKMAAR Misschien was AZ- verdediger Kees de Vries, de voetballer die vorig seizoen Telstar de rug toekeer de omdat hij weinig perspectief meer zag in de uitzichtloze middenmoot-situa- tie waarin de Velsense ploeg al jaren lang voortsudderde, het verschil nog wel het meest opgevallen. Bewonderend be dacht De Vries: „Ik he bevenals vorige week tegen Feyenoord ook vanmiddag weer mijn ogen uitgekeken op dit ver- J Van een vormcrisis Cruyff als gevolg van zijn gedwongen stilstand met dat argument schermde de ex-Ajacied nadrukkelijk na de wedstrijd tegen Polen was in de wedstrijd BarcelonaGranada niets te merken. 0 18 32-11 2 16 32-17 1 16 19- 8 2 15 37-12 1 15 17-12 4 12 17-15 5 12 17-20 2 11 13-11 3 10 9-14 3 10 15-17 5 10 18-26 9 13-20 9 14-22 7 9-12 7 18-29 7 13-26 6 8-18 6 13-24

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11