stand ct Auto verleende Veertig jaar in dienst van staalbedrijf NG N Estel vraagt vergunning aan Jubilaris voor Nijmeegs hoofdkantoor SKELET BEGRAVEN H. C. Vrugt Ratjetoe van waardevol antiek, leuk prullaria en volslagen kitsch spinazie a la crème nt/450gr. van14O voor eet smakelijk! H. Oortwijn uit IJmuiden jubileerde bij Hoogovens Grasmat naast Beeckestijn beschermd geen voorrang modische klasse tricot '<2 1 GESCHIEDENIS COLLECTIE KENNEMER OUDHEIDKAMER IN HUIZE SCHEYBEECK: VAN „HUIZE Kort IJmondnieuws o Kluis te sterk voor inbrekers Complex krijgt heuvelachtig karakter ONDER GESLOOPTE BEELDENWINKEL ndel SHOP JERSEY Poging tot inbraak bij kiosk pont sen SCHEYBEECK” Matige vangst voor Velser hengelaars F .5 1973 MAANDAG 2 9 OKTOBER 4 Verhuizen Bestaansrecht VELSEN sen 9 rtret- SEN Barteljorisstraat 27 Haarlem telefoon (023) 320618 E R IUM :ot - MO- e*» .4 I Tijdelijke afrastering I o T ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggeefsters) i uur: .15 u.: ADVERTENTIE GEBOREN: J OVERLEDEN: GEHUWD: ONDERTROUWDEN: geparkeerde •ur is (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer medewerkers) 14868. 14619 (Van een onzer verslaggeefsters) 56 07 vorige i was ange- ‘deel- s een naar i had ij op werd s (be ll van lakade positie uur.: „Kennemer bureaus IJMUIDEN. In de nacht van zater dag op zondag probeerden twee jonge mannen uit Beverwijk van 19 en 20 jaar oud, in te breken bij de kiosk aan het Pontplein. Dit kon gedeeltelijk worden voorkomen door oplettendheid van twee Velsenaren, die de politie waarschuwden. De jongens hadden al een ruit kapotge slagen. Zij zijn ingesloten door de Vel- sense politie. Wie de Kennemer Oudheidkamer wil bezoeken, kan woensdag van 14 tot 17.30 uur en donderdag van 19 tot 21.30 uur in „Huize Scheybeeck” terecht. In de permanente expositie is onder meer ook een opgravingen-overzicht van de arche ologische werkgroep opgenomen. Wie het werk van de Kennemer Oudheidkamer wil steunen, kan zich aanmelden als lid van het Historisch Genoc Lschap Midden- Kennemerland, dhr. K. Groot, tel. 25332 te Beverwijk. BEVERWIJK. Het bestuur van de Beverwijkse Kennemer Oudheid kamer houdt zich niet alleen bezig met het conserveren van voorwerpen, die een cultuurhistorische waarde bezitten, maar ook met de geschied schrijving en verklaring van regio nale gebouwen en documenten. Zo is een vertaling van het stadscharter in voorbereiding en heeft voorzitter drs. J. van Venetiën de geschiedenis van Huize Scheybeeck op schrift gesteld Aan dit stencil ontlenen wij het vol gende: Rookbom. Onbekenden hebben za terdag een rookbom neergelegd bij de voordeur van de Rabobank. De politie die de zaak in ogenschouw kwam ne men, heeft de smeulende bom verwij derd. Autoradio weg. Uit een auto, die geparkeerd stond op de hoek van de Scheldestraat en de Maasstraat, werd in de nacht van zaterdag op zondag een autoradio gestolen. De wagen was open gebroken. L. Verloop-Duiveman, z., IJmuiden. A. J. G. van der Pijl-Van der Linden, z., IJmuiden. F. H. Post-Schipper, z„ IJmui den. J. Romeijn-Wanchers, z., IJmuiden. K. Bosma-Koonstra, z., Alex, IJmuiden. M. J. M. Heeremans-Graafsma, d., Vel- sen-zuid. W. J. Stoker-Zeegers, d., IJ muiden. J. A. van der Plas-De Jager, z„ IJmuiden. M. L. Noordzij, 63 jr., echtgenoot van G. Vogelaar, IJmuiden. P. Wassenaar, 66 jr., Santpoort. E. Ernsten, l’/z jr., IJmui den. J. Westerwal, 87 jr., echtgenoot van A. Mijzen, IJmuiden. .igeot- T 773 1 4936 itsen ij gens kieden lopend vrij- 14 tot afstanden tussen het Estel complex en de bestaande bebouwing zijn voldoende groot. Bovendien zal het silhouet van de gebouwen door de terugwij kende etages en de terrassen weinig massaal aandoen. Het gebied om het gebouw blijft vrij wandelgebied. Schey- snsdag n 19.30 bij P, 02510- Diefstal. Een bezoeker van „Barri cade” aan de Beverwijkse Meerstraat heeft aangifte gedaan van vermissing van zijn portefeuille, inhoudende een rijbewijs en een geldbedrag van 50. Doorpratend over dit onderwerp geeft Van Venetiën als zijn mening te kennen, er voorlopig geen brood in te zien uit Huize Scheybeeck te vertrekken: „Daar hebben we vooralsnog helemaal geen behoefte aan. Waar zouden we met onze collectie trouwens naar toe moeten? Een historisch pand zie ik, om een dergelijke verzameling tot haarr echt te laten ko men, als eerste vereiste. En historische gebouwen zijn hier in de IJmond nu eenmaal niet voor het oprapen. Met wat we nu aan spullen hebben, kunnen we voorlopig in „Scheybeeck” nog wel uit de voeten. En mocht de collectie zich plotseling sterk uitbreiden, dan zou er altijd over de ruimteverdeling binnen „Scheybeeck” gesproken kunnen wor den”. een archeologische collectie die de moei te waard is, de archeologische werk groep van da Kennemer Oudheidkamer heeft zo langzamerhand een leuke ver zameling opgebouwd en verder heb je bijvoorbeeld de stijlkamers van „Beec- kestijn” nog. Het zou misschien wel eens zinnig zijn, om met elkaar over een fusering te gaan spreken. Zo’n bundeling van krachten, die ook de gemeentebestu ren wellicht wat geld zou kunnen be sparen, ziedt meer uitzicht dan een van hot naar haar verhuizen van de Kenne mer Oudheidkamer op zich”. De heer Weeseling (midden) speldt de jubilaris de gouden zeester met briljant op. Rechts mevrouw Oortwijn. Ingebroken in school. In de nacht van donderdag op vrijdag werd ingebro ken in de Prinses Beatrixschool aan de Jacob Catslaan te Driehuis. Alle kasten en laden in alle lokalen werden door zocht en er wordt een bedrag aan klein geld vermist. In een bouwkeet achter de school werd ook ingebroken. Het is niet bekend wat daar wordt vermist. kinderen werd de heer Oortwijn toege sproken door de heer G. W. Wesseling, chef van de werktuigkundige dienst. De ze liet in kort bestek de loopbaan van de jubilaris, die als baas bij de werk tuigkundige dienst sector staal werk zaam is, de revue passeren. BEVERWIJK. In de aula van het Pius Xcollege is de heer H. C. Vrugt vrijdagavond in verband met zijn veer tigjarig onderwijzersschap uitgebreid in het zonnetje gezet. Meer dan honderd collega's woonden dit steeds zeldzamer wordende jubileumfestijn bij. Autoruit vernield. In de nacht van zaterdag op zondag vernielden onbeken den een autoruit van een personenauto die aan de Keetberglaan in IJmuiden geparkeerd stond. 'elsen- bezoe- alleen tshuis: gelijks straat. t 13.30 :n van (en na kippen bij om waf voorwerpen uit de inventaris weg te slepen: „Kinheim” is per slot van rekening een zuiver Bever- wijks bedrijf”. Die voorwerpen, een weefgetouw, twee kussens, twee tapijten en vloerkleedje, staan in een belendend kamertje opge steld. De Kennemer Oudheidkamer is er trots op. De voorzitter; „Onlangs werd het schilderij „Gezicht op Beverwijk” geveild. Voor een plaatselijke Oudheid kamer natuurlijk iets om van te likke baarden. Maar ja, de financiële conse quenties van een dergelijke aankoop zijn echter zodanig, dat je er eigenlijk maar liever niet eens bij stil moet gaan staan. En hoe zou je zo’n waardevolle aankoop tegen diefstal moeten beschermen?” J. H. Tilman-M. C. Warmerdam, IJ muiden. J. C. van Winkelen-M. Kalk man, Veere. A. T. Slotboom-M. A. Kors, Wijk bij Duurstede, J. J. Herinx-J. H. Broeren. IJmuiden. J. W. M. Wit-I. M. E. Koopmans, Beverwijk. R. A. de Boer-G J. van Velthuijsen, Beverwijk. M. B Post-J. Hol, IJmuiden. F. N. R. Min-J. M. Vink, Limmen. R. W. Lubsen-C. T. Donkers, Spanbroek. M. Kok-W. Wijker, IJmuiden. Namens de Raad van Bestuur werd de jubilaris de traditionele jubileumge schenken overhandigd: de gouden zee ster met briljant, het gouden armband horloge en de gratificatie. De chef van de werktuigkundige dienst staal, J. Goe de, blikte eveneens terug. „In veertig jaar kan je heel wat meemaken”, sprak hij. „Zo heeft u meegeholpen aan de bouw van de Martinstaalfabriek, u heeft er gewerkt en heeft de fabriek helper slopen. Inmiddels heeft u met niet afla tende ijver uw werk gevonden in de in het gebouw gevestigde blokvormengiete rij”, aldus chef Goede. Hij liet zijn felicitaties vergezeld gaan van een aan tal stoffelijke blijken van waardering waaronder een electrische boormachine. Verder werd gesproken door bedrijfs- chef G J. Melman van de blokvor mengieterij. Hij noemde het onder meet de verdienste van de jubilaris dat er binnen de werkeenheid altijd een goede sfeer heeft geheerst. Na een kort dankwoord van de jubila ris kregen de aanwezigen de gelegenheid de heer Oortwijn en zijn echtgenote de hand te drukken. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Gedurende het week einde is ingebroken in „Kennemer Luchtbehandeling” aan de Koningstraat en bij de firma Kruk aan de Haven straat. Bij de firma Kruk wordt niets vermist; via verbreking van een ruit klommen de inbrekers het kantoor in, vonden niets van hun gading en ver- grokken na de koplampen van een op het fabrieksterrein geparkeerde auto vernield te hebben. Uit de inboedelverkoop van de konink lijke hand- en tapijtknoperij „Kinheim” heeft de Beverwijkse Kennemer Oud heidkamer recentelijk wat tapijten op gekocht: Een van de weinige artikelen van cultuur-historische waarde, die Beverwijk ooit heeft voortgebracht. NIJMEGEN. Estel heeft vergun ning aangevraagd voor de bouw van een hoofdkantoor. Dit zal te zijner tijd het dit jaar in gebruik genomen „Provisori- um” gaan vervangen. Het totale ontwerp kan worden onderverdeeld in een hoofd gebouw met zeven etages en een vleugel aan de oostzijde. IJMUIDEN. In het ontvangstcen- trum van Hoogovens heeft de heer H. Oortwijn uit IJmuiden vrijdagmiddag zijn veertigjarig jubileum gevierd. Te midden van veel vrienden en collega’s en in gezelschap van zijn echtgenote, en voner van lijnen dier n de Wel perspectieven ziet de voorzitter in gesprekken over het eventueel samen voegen van de diverse in Kennemerland bestaahde collecties. „Hoogovens heeft Het hoofdgebouw is bestemd voor ruim 300 medewerkers, terwijl de ooste lijke vleugel is berekend op een kan- toorbezetting van 200 tot 250 personen. De momenteel aangevraagde bouwver gunning is alleen voor het hoofdgebouw bestemd. De realisering van de vleugel zal op een later tijdstip plaats hebben. Het omringende landschap is van doorslaggevende betekenis voor de bepa ling van de hoofdvorm van het hoofd kantoor. Het gehele complex zal een heuvelachtig karakter krijgen. Het be schikbare terrein is ruim bemeten en de Heeft zo’n Oudheidskamer eigenlijk nog wel bestaansrecht? Van Venetiën: „Wanneer je bestaansrecht zuiver af gaat meten aan bezoekersaantallen, dan zeker n iet. Maar dan zijn er zovéél dingen die eigenlijk zouden moeten wor den opgedoekt. Onze grootste taak ligt in het conserveren, het bewaren van op Beverwijk betrekking hebbende voor werpen, die anders in versnipperde par ticuliere collecties worden opgenomen. En verder moeten we zorgen voor conti nuïteit: iets, warabij de oprichters van de diverse Oudheidmakers nooit hebben stil gestaan. In het voorjaar is bijvoor beeld de koninklijke hand- en tapijtkno perij „Kinheim”, sinds 1910 in Beverwijk gevestigd, opgeheven. En dan zijn we er met ons beperkt aankoopbudget als de In „Kennemer Luchtbehandeling” werden bureaus in de directiekamer doorzocht. Vervolgens trok men in de archiefruimte een stalen kluis omver. Met breekijzers werd gepoogd de kluis te openen, doch het geld kreeg men er niet uit. Aan openbranding uit de fabriek werden twee zuurstofcilinders naar de archiefruimte gesleept kwa men de inbrekers niet meer toe. Uit een postzegelpotje verdween een geldbedrag van circa 40. Er is een aanzienlijke schade aangericht. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De hengelsportvereniging Velsen heeft zaterdag haar tweede wed strijd voor de wintercompetitie gehou den in de Ringvaart bij Heerhugowaard. De vangst was zeer matig. Er werden in totaal 157 bovenmaatse vissen gevangen. De uitslagen waren: 1. Schaper 356 p.; D. Otte 298 p.; J. Pieterse 297 p.; A. Kouwenhoven sr. 248 p.; J. de Vries 233 p.; R. Bosma 148 p.; J. de Rooij 132 p.; W. Koelewijn 130 p.; P. v.d. Wal 96 p.; F. Hoogstraat 90 p. BEVERWIJK De Beverwijkse amateur-archeoloog Rob van Gulik, die opgra vingen verricht onder een gesloopte beeldenwinkel aan de Breestraat 132, heeft daar een menselijk geraamte aangetroffen. Het geraamte, op de schedel na compleet, is ongeveer 1.70 meter lang en lag circa vijftig centimeter diep begraven. Bij het geraamte trof Van Gulik, die zijn vondst bij de politie heeft aan gegeven, pot- en panscherven uit de zestiende eeuw aan. Het vermoeden is dus ge rechtvaardigd, dat het lichaam reeds eeuwen onder het pand begraven is geweest. Inbraak Vormingscentrum. Bij het vormnigscentrum aan de Heirweg in Vel- sen-Noord is in de nacht van vrijdag op zaterdag ingebroken. Men kwam binnen door een niet afgesloten schuifraam. Er werd een deur met geweld vernield, andere deuren uit de scharnieren ge licht en uit een bureau werd een geld kistje opengebroken. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK „Kijk, de Beverwijkse Kennemer Oudheidkamer kan natuurlijk niet tippen aan een collecte, zoals die bijvoorbeeld in Zaandijk, in de Zaanlandse Oudheidkamer, is ondergebracht. Dat is historisch ook verklaarbaar: Beverwijk teerde in het verleden op de opbrengst van de tuinderij, heeft nooit een duidelijke eigen cultuur gekend. Wel zijn er wat dingen bewaard gebleven uit de tijd dat figuren als Hooft en Vondel de buitenplaats „Scheybeeck” bezochten, uit de tijd dat een man als Frans Pels zijn boekdrukkerij van Amsterdam naar Beverwijk verplaatste. Maar in feite had de autochtone Beverwijkse bevolking daar part noch deel aan. Volslagen waardeloos is de collectie van de Kennemer Oudheid kamer daarom echter nog niet: Kortgeleden is de consulent voor de kleine musea in Noord-Holland bij ons op bezoek geweest en die gaf ons desge vraagd het advies de Oudheidkamer gewoon te handhaven. Zoiets steekt je weer een hart onder de riem”. Voorzitter drs. G. van Venetiën, van de in Huize Scheybeeck ondergebrachte Kennemer Oudheidkamer trekt, illustre rend, een kabinetlade open: „Op initia tief van de toenmalige gemeentesecreta ris Van Loenen is de Oudheidkamer in de jaren dertig van de grond gekomen. Men deed een beroep op de bevolking om voorwerpen van cultuur-historische waarde aan de kamer, een door particu lieren en gemeentebestuur opgezette stichting af te staan. Zo is de verzame ling tot stand gekomen: een vreemd ratjetoe van echt waardevolle voorwer pen, prullaria en volslagen kitsch. Je hoeft slechts om je heen te kijken”. Uit de lade vist Van Venetiën wat kleinodiën op: half verteerde borduur lappen, een met houtwol gevulde Indi sche salamander waarvan de kop ont breekt, wat imitatie tinnen soldaatjes. „Geen spullen waarmee je je collectie duidelijk verrijkt, maar indertijd wél aangedragen door mensen, die dachten de Oudheidmaker daar een enorm ple zier mee te kunnen doen. We bewaren het maar. Je weet nooit of het je nog eens te pas komt”. J. Lieffering, Marum en M. J. Zonne veld, Velsen(noord). P. A. M. Kops IJ muiden en V. Hellenthal, IJmuiden. P. F. Zuurendonk Santpoort en N. A. Reijngoud IJmuiden. P. Wesseling, Vel- sen(noord) en J. C. van der Pol, Velsen- (noord). B. A. G. Vink, Velsen(noord) en J. M. M. Oudejans. Velsen(noord). G. J Koster, IJmuiden en M. C. Kwakkel. IJmuiden. D. A. Heins, IJmuiden en J H. T. van Rixel, Velsen(noord). G. Breed Haarlem en A. H. Piet, IJmuiden. R. H Balz, IJmuiden en H. H. M. Gomes, IJmuiden. A. W. J. van den Braber, IJmuiden en C. van Strien, IJmuiden. r ja'-. 'S'.'Z'sj:. Mr. M. J. V. Kloeck, voorzitter van het schoolbestuur, prees de dienststaat van de jubilaris, en bood hem een auto radio aan. Rector K. H. Groensmit sprak namens de gehele school, terwijl de heer J. J. L. Eggermont namens de collega’s het woord voerde en de heer Vrugt een fiets met een bijbehorend fietspetje overhandigde. Namens de oudcollega’s van de han- delsavondschool „De Hanze” sprak de heer Tol. Het jubileumfeest werd in een ongedwongen sfeer tot in de kleine uurtjes voortgezet. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Oplettende wandelaars zullen op verscheidene delen van het gebied voor dagrecreatie ten zuiden van het landgoed Beeckestijn een afrastering ontdekken. Deze is door de plantsoenendienst van Velsen aangebracht om delen van de grasmat enige tijd te besriiermen, omdat veel mensen die per auto naar dit gebied komen, hun vervoermiddel niet op de parkeerplaats bjj Beeckestijn parkeren, maar over de grasmat rijden om daar ergens te gaan staan. Vorig jaar heeft een reep van de grasmat open gelegen in verband met de aanleg van een aardgasleiding. Dit deel van het terrein is in september opnieuw ingezaaid. De tijdelijke afrastering heeft ook een beschermende taak met betrek king tot het nieuw ingezaaid gras. De gemeentelijke plantsoenendienst hoopt nu maar dat autobezitters zo lief zullen zijn hun auto voortaan op het parkeérterrein bij Beeckestijn neer te zetten. De wandeling vandaar uit naai het recreatiegebied is nauwelijks een kwestie van minuten. en LI (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Een 20-jarige bromfietser uit Heemskerk is vrijdaga vond omstreeks half twaalf gewondge- raakt bij een verkeersongeval op de kruising Maerelaan - Laan van Assum- burg. Hij is met verwondingen in het St. Jozef ziekenhuis opgenomen. De bromfietsbestuurder kreeg volgens de politie geen voorrang yan een 24- jarige plaatsgenoot, die met zijn auto over de Maerelaan reed. Huize Scheybeeck, vermoedelijk in het begin van de zeventiende eeuw gesticht door de uit Vlaanderen af komstige Amsterdamse suikerfabri- kant Laurens Joosten Baeck, ontleent zijn naam aan de beek, die indertijd de grensafscheiding vormde tussen Velsen, Beverwijk en Wijk aan Duin. Deze beek stroomde onder het huis door en mondde uit in het Wijker- meer. De kunstlievende Baeck ont ving op zijn buitenplaats tal van vooraanstaande mensen uit het toen malige literaire leven, zoals Hooft, Van Baerle en Van den Vondel. Nooit bewezen, maar wei aannemelijk is het verhaal, dat Vondel toen hij zich in 1625 de woede van de Haagse magistraten op de hals had gehaald, een onderduikadres vond op „Schey beeck”. In 1708 werd het huis, gemoderni seerd en uitgebreid, eigendom van de familie Geelvinck. In 1780 werd de buitenplaats verkocht aan de Haar lemmer Fuchs, waarna het na nog vele malen van eigenaar te zijn ge wisseld in 1924 werd gekocht door de gemeente Beverwijk. Nog hetzelf de jaar verkocht de gemeente het lustoord door aan mevrouw A. A. van Hattum-Dekker, die het huis ge durende ruim twintig jaar heeft be woond. In 1946 huurde de gemeente het buiten van de erven van de laatste bewoonster, die het huis ge heel had laten restaureren, en vestig de er het stadhuis in. In 1950 kocht de gemeente Beverwijk „Huize Scheybeeck” tenslotte voor een be drag van rond 150.000 weer terug. D

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5