Shell Canada Amerikaanse minister Morton voorspelt Japans-Europese strijd boekt meer winst Pas op voor gevaarlijk speelgoed nog niet gebleken Belastingpardon in Italië procent Stichting van de Arbeid mogelijk vandaag bijeen was bang voor Wehkamp rekent vakbondsacties op dubbele omzet betrjveni Groot tekort op betalingsbalans van Japan I „Albert Heijn ff Zondags rijder „Zin van recycling Consumentenbond Ir. Nales in artikel in ingenieursblad: introduceert spaarloonrekening een miljoen gulden aan prijzen Rijkspostspaarbank 19 WOENSDAG OKTOBER 3 1 1973 99 t- f - Rente: 6/2 percent 3 F- r De rente, die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 4y2% voor dagelijks opvraagbare tegoeden tot 8!4°/o voor onze Spaarwinstbiljetten aan toonder en de N.M.S. - Rentespaarbrieven. Vraagt u eens bij een van onze kantoren naar deze spaarmogelijkheden. WASHINGTON (ANP) De Amerikaanse regering heeft gisteren met vertegenwoordigers van 21 internationale oliemaatschappijen overleg ge pleegd over de mogelijke gevolgen van de Arabische olieboycot voor de brandstofvoorziening van de Verenigde Staten in de komende winter. Het ministerie van Binnenlandse Zaken had de maatschappijen uitge nodigd voor „een onderzoek naar de problemen die de huidige oliesituatie schept”, aldus een officiële mededeling. Verbranding Autovervoer RUIM ZICHT OLIEoESPREK IN WASHINGTON (Van onze redactie economie) de ADVERTENTIE NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK (Van onze redactie economie) ADVERTENTIE de IS: :e *n ig :n ig 17 V spaarrente tot ROTTERDAM Het nettoresultaat van Shell Canada Ltd., die deel uitmaakt van de Koninklijke-Shell groep, en haar dochterondernemingen over de eerste negen maanden van 1973 is in vergelij king met dezelfde periode van 1972 ge stegen van 56,9 tot 69,3 miljoen Canade se dollars ofwel van 0,57 tot 0,69 Cana dese dollars per „A”-aandeel. DEN HAAG. Nog steeds is er gevaarlijk speelgoed op de markt. Dat is de Consumentenbond gebleken na bezoeken aan speelgoedwinkels en speelgoedafdelingen van warenhuizen. AMSTERDAM. In verband met de mog>elijke effectuering van de spaar- loonregeling heeft de Rijkspostspaarbank een nieuw type rekening ingesteld. De nieuwe rekening, waarop door de werk gever ingehouden of toegekende bedra gen van op grond van een spaarloonre kening kunnen worden ingelegd, krijgt de naam van „Spaarloonrekening” en geeft een rente van 6*/i percent. Gelijktijdig met het instellen van deze rekening is de rente op de bestaande winstdelingsrekeningen met ingang van 1 november verhoogd van 6 tot 6,5 percent. De overige tarieven zijn onge wijzigd gehandhaafd. De RPS heeft met ingang van 1 november nog een wijzi ging ingevoerd. Vanaf die datum kan het publiek, zonder inhouding van de gebruikelijke kortingen, onmiddellijk be schikken over tegoeden op beleggingsre- keningen. Dit kan alleen geschieden als het opgenomen bedrag wordt gebruikt voor het kopen van een in Nederland gelegen woning bestemd voor eigen ge bruik, aldus de RPS. Ir. Nales voert een pleidooi voor ver branding van afvalstoffen. Hij consta teert daarbij dat verbranding als pro- dukten oplevert: Warmte, rookgassen en onbrandbare resten, de slak. De rookgassen bevatten zuurstof, kool zuur, waterdamp, stikstof en in geringe TOKIO. (ANP)— In Japan is in periode april tot en met september van dit jaar, de eerste helft van het begro tingsjaar, een tekort van 5.417 miljoen dollar op de betalingsbalans ontstaan vergeleken met een overschot van 1.957 miljoen dollar in het overeenkomstige tijdvak van het vorige jaar. De stopzetting van de olie-uitvoer del Arabische landen naar de Verenigde Staten kan ernstige gevolgen hebben voor de stookolievoorziening van de Amerikaanse oostkust, omdat ongeveer de helft van de benodigde hoeveelheid gemaakt wordt uit Arabische olie, aldus de minister. Hij schatte dat de Arabische olie ongeveer twaalf percent van het Amerikaanse verbruik van ongeveer 17,4 miljoen barrel per dag uitmaakt. Een groot deel van de olie vindt zijn weg naar de Verenigde Staten via raffi naderijen in Europa en het Caribische gebied. Volgens de minister hebben de Shell-raffinaderij op Curacao en de Ex- xon-raffinaderij op Aruba al met be- voorradingsmoeilijkheden te kampen als gevolg van de stopzetting der Arabische olieleveranties aan Nederland. De Consumentenbond heeft samen met zijn Noorse zusterorganisatie een onderzoek ingesteld naar driewielers. Deze kinderfietsjes voor kleuters tus sen de twee en vijf jaar werden zowel in het laboratorium als in de praktijk beproefd. Voor het laatste gingen de driewie lers zeven weken lang van het ene Noorse kleuterverblijf naar het ande re, waar de kinderen met de fietsjes mochten doen wat ze wilden. De solidariteit van de fietsjes bleek in veel gevallen beneden de maat. Voorts pleit de bond ervoor dat fabrikanten van lakens op de verpak king vermelden hoe lang de lakens na enige malen wassen zijn. Bij een onderzoek van éénpersoons katoenen lakens door de bond bleek namelijk dat de meeste na vijfmaal wassen ongeveer twintig cm waren gekrom- nen. Het gevolg daarvan is dat deze lakens dan eigenlijk te kort zijn om het bed er behoorlijk mee te kunnen opmaken. Deze ontwikkeling wordt toegeschre ven aan een aanzienlijke toeneming van de invoer van goederen en kapitaal. Een overeenkomstige toeneming van de uit voer was niet mogelijk door de grote binnenlandse vraag naar Japanse pro- dukten. Het Japanse ministerie van internatio nale handel en industrie schat het tekort op de betalingsbalans voor het lopende begrotingsjaar op meer dan zeven mil jard dollar vergeleken met een over schot van 269 miljoen dollar in het afgelopen begrotingsjaar. DEN HAAG. De vakbeweging en de werkgevers blijven meningsverschil len houden in de commissie die voor deze organisaties het centraal akkoord moet voorbereiden. Punten van verschil zijn de hoogte van de lonen waarmee de contracten mogen stijgen en de uitvoe ring van de prijscompensatie. Ir. Nales concludeert dat de ontwikke ling op het gebied van de recycling goed in het oog zal moeten worden gehouden, maar dat het niet waarschijnlijk is dat dit soort systemen op korte termijn een bruikbaar alternatief zullen zijn voor verbranding. Ir. Nales zegt dat een verbod om het autovervoer binnen de stad nog verder te laten toenemen, in één jaar milieuhy giënisch meer effect zou sorteren dan het sluiten van een vuilverbrandingsin- richting. De slak in de ovens kan worden gebruikt, bijvoorbeeld als verhardings- materiaal in de wegenbouw. De slak is weinig „milieuvijandig”, aldus ir. Nales. De bij de verbranding vrijkomende warmte wordt gebruikt voor het opwek ken van electriciteit. Bij het afvalverwerkingsbedrijf in Rijnmond wordt uit de slak nog ijzer gehaald, dat weer kan worden gebruikt in staalfabrieken en dat als voordeel heeft dat het schoon is. Binnenkort valt bovendien, volgens ir. Nales, de oprich ting van een fabriek te verwachten die ook nog non-ferro metalen uit de slak gaan afscheiden. Meer winst. De door Bredero Vast Goed NV tot dusverre in 1973 behaalde resultaten zijn beter geweest dan de overeenkomstige overschotten over 1972, zo heeft de directie medegedeeld. Onvoorziene omstandigheden voorbe houden zal het resultaat over het gehele jaar 1973 duidelijk hoger zijn dan over 1972. De verkoop en verhuur in de sector van de woningbouw ont wikkelt zich volgens de verwachtin gen. In de sector van de bedrijfsge bouwen is enige terughoudendheid te constateren, aldus de directie. Over 1972 behaalde het bedrijf een netto winst van 2,1 miljoen, waaruit een dividend van 11 percent werd uitge keerd. Tekort streekvervoer. Het economisch bureau voor het weg- en waterver voer raamt het tekort in het streek vervoer voor 1974 op 116,9 miljoen. Het bureau heeft in opdracht van de KNVTO een rapport opgesteld. Het rapport is inmiddels toegezonden aan minister Westerterp en aan de vaste commissies voor Verkeer en Water staat in de Tweede en Eerste Kamer. Als rijksbijdrage voor het streekver voer is op de begroting van verkeer en waterstaat een bedrag van 113,2 miljoen uitgetrokken. Toelatingseisen. De Vereeniging voor den Effectenhandel gaat de toelatingseisen voor nieuwe fondsen op de Amster damse effectenbeurs verzwaren. Dit heeft het bestuur tijdens een perscon ferentie verklaard. Óver de manier en de mate waarop kon het bestuur op dit moment nog weinig zeggen. De bond waarschuwt met name voor: poppen en beesten met loszit tende ogen, stapelringen met een tor pedovormige dop, speelgoed van hout, waarvan het oppervlak splinters vertoont of waarvan de delen aan elkaar gespijkerd zijn, rammelaars van hard plastic met kogeltjes erin, fornuisjes met op suikerklontjes lijkende Esbit blokjes, elektrisch speelgoed dat zonder transformator op het lichtnet moet worden aange sloten en speelgoed bestreken met loodhoudende verf. rikaanse oliemaatschappijen heeft de produktiebeperking in het Midden-Oos- ten al gezorgd voor een vermindering van het aanbod van olie op de wereld markt met ongeveer twaalf percent. Dat komt overeen met 41 miljoen vaten per dag. De zegslieden voorspelden dat het aanbod eind november achttien percent kleiner zal zijn dan normaal. De Amerikaanse minister van Binnen landse Zaken, Rogers Morton, voorspelde gisteren op een bijeenkomst van de olie- industrie in Houston dat de Arabische olieboycot zal zorgen voor een strijd om de beschikbare hoeveelheden olie tussen Europa en Japan. Hij stelt over deze procedure van terugwinnen van bepaalde stoffen uit het afval dat „het goede doel vaak verloren gaat in een grote verspilling van energie, aanmerkelijke lawaaiover last of ernstige vervuiling van water, bijvoorbeeld door het met water te rei nigen van de terug te winnen stof. Deze lichtgewicht Singer Starlet kunt u iedere week winnen, wanneer u voor 1 deelneemt aan de Nationale Puzzelactie voor de Stichting Natuurbehoud en Natuurbeschermingseducatie in deze krant. De kleine compacte lichtgewicht machine van Singer, met de slimme ,,één-hands-greep" is eenvoudig te bedienen, geen inge wikkelde obstakels of constructies. Hij kan zig-zaggen en blindzo- men; maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razendsnel knopen aan. En dat is heel wat voor zo’n compacte lichtgewicht. Winkelwaarde ƒ549. Als u niet wint heeft u nog geen pech, want er is al een automatische Singer zig-zag voor 299. Geen auto’s zondag op de weg. Misschien toch één fanatieke zondagsrijder, die het op deze manier probeert. In het ingenieursblad schrijft hij dat de tot nu toe gebouwde installaties voor recycling zich slechts richten op het terugwinnen van enkele produkten uit afval. De rest wordt toch weer of ver brand, of gestort. Zinvoller dan een combinatie van composteren, ontijzeren en storten van het afval is de „recyc ling” naar z(jn mening tot nog toe niet Geen centraal akkoord in zicht Van regeringsfunctionarissen werd vernomen dat de maatschappijen de be sprekingen hadden voorgesteld omdat ze „de aandacht van de regering wilden vragen voor de moeilijke situatie die door de produktie- en uitvoerbeperkin- gen van de Arabische landen is ont staan.” Volgens topfunctionarissen van Ame- UTRECHT (ANP). De vrees voor acties van personeel en vakbonden bin nen het bedrjjf is een van de voornaam ste redenen geweest waarom Albert Heijn de inkoop van Angola-koffie staakt. De zogenpemde commissie-Ba- vinck is tot de conclusie gekomen, dat men het bestuur van de Stich ting van de Arbeid over de gang van zaken moet inlichten. De Stichting van de Arbeid zal moge lijk al vandaag of anders donderdag bijeen worden geroepen. De deelnemers in de commissie-Bavinck zijn van me ning dat men nu niet moet doorgaan met het technisch voorbereiden van een centraal akkoord, zonder de Stichting van de Arbeid te kennen in de proble men die er liggen. Mogelijk komt de commissie weer bijeen nadat de Stich ting van de Arbeid heeft vergaderd. De vakbeweging is van plan om het komende weekeinde de resultaten van de besprekingen in de commissie-Ba vinck om te zetten in adviezen aan de achterban. Men wil deze adviezen maandag be spreken in de verbondsraden om dan in dezelfde week de resultaten van de raadpleging van de Stichting van de Arbeid mee te delen. Ook de werkgevers zijn van plan hun achterban te raadple gen. Het winstcijfer per aandeel over 1972 is voor vergelijkingsdoeleinden gecorri geerd in verband met de recente split sing van de aandelen in de verhouding drie op één. De verkochte hoeveelheden olie- en chemische produkten bedroegen gemid deld 267.300 barrels per dag, ongeveer 11 percent meer dan in de overeenkomstige periode van 1972. De brutoproduktie van ruwe olie en aardgascondensaten was met gemiddeld 92.100 barrels per dag ongeveer gelijk aan die in de eerste negen maanden van 1972, terwijl de afzet van aardgas met 3 percent daalde tot 15,3 miljoen m3 per dag. Ondanks de vermindering in de verkochte hoeveelhe den aardgas overtroffen de inkomsten die van verleden jaar, dankzij hogere prijzen. Als gevolg van de recente ontwikke lingen in het Midden-Oosten, met name de aangekondigde beperkingen van de olieproduktie in dat gebied, is er een onzekere toestand ontstaan op de wereld- oliemarkt. Welke gevolgen deze ont wikkelingen zullen hebben voor de olie- aanvoer in Oost-Canada is nog niet dui delijk, maar ongeacht de verdere loop van de gebeurtenissen blijft het een eerste zorg van Shell Canada om de afnemers in Canada van olieprodukten te voorzien. België heeft besloten de aan Belgian Shell NV toegezegde staatssteun in te trekken. Ook de optie die Shell had op een terrein ten zuiden van Antwerpen waar Shell een nieuwe raffinaderij wil bouwen, vervalt. „Ruim Zicht”, het officiële orgaan van het Nederlandse Katholiek Vakverbond, concludeert dit uit een brief van de president-directeur van Albert Heijn, de heer J. van Meer, aan alle bedrijfslei ders. In deze brief zegt de heer Van Meer dat het overlegorgaan van de drie vak centrales als lid van de Internationale Arbeidsorganisatie druk heeft uitgeoe fend op Albert Heijn. De IAO heeft in 1972 in Genève een resolutie aangeno- 'men over de schending van vakbonds- rechten door Portugal, waarin er bij lidstaten en werknemersorganisaties op wordt aangedrongen, op geen enkele wijze steun te verlenen aan de Portuge se regering. „Op grond van deze resolutie zijn de werknemersorganisaties in Nederland gebonden hieraan uitvoering te geven, hetgeen zou kunnen leiden tot het orga niseren van acties van hun leden binnen onze onderneming”, aldus de heer Van Meer in zijn brief. (Van onze correspondent) ZWOLLE. Het postorderbedrijf Wehkamp BV rekent erop dat binnen vijf jaar het aantal Nederlandse huis vrouwen, „dat vanuit de luie stoel win kelt”, zal zijn verdubbeld. De omzet moet binnen deze termijn van /200 miljoen op 450 miljoen worden gebracht. Is het marktaandeel van de Nederlandse postorderbedrijven, waarvan Wehkamp zeventig percent voor zijn rekening neemt, nu nog slechts één percent van de totale omzet van de detailhandel, rond 1978 zal dit tot 3 percent moeten stijgen. Directeur A. F. Fluitsma van Weh kamp BV maakte gisteren bekend dat wordt overwogen zelf de bezorging van de postpakketten ter hand te nemen, om de jaarlijkse vrachtkosten van circa elf miljoen gulden te kunnen drukken. Bij het bedrijf, dat vestigingen heeft in Zwolle, Dedemsvaart en Maurik, zijn in totaal 1075 personeelsleden in dienst. ROME (Reuter) De Italiaanse re gering heeft amnestie afgekondigd voor alle burgers die zich hebben schuldig ge maakt aan belastingdelicten. Voorts heeft ze een plan ontvouwd voor het innen van drie en een half miljoen openstaande vorderingen. Volgens minister van Financiën Emilio Colombo wordt hiermee een belasting hervorming ingevoerd die afrekent met het verouderde, veelvuldig ontdoken stelsel. Per 1 januari van het volgend jaar zullen de belastingen in Italië voor het eerst rechtstreeks op het loon worden ingehouden. Tot dan toe zwoegden de Italianen op aanslagbiljetten die daarna dikwijls aanleiding tot langdurige touw trekkerij vormden. Van het plan voor het innen van achterstallige belasting verwacht Colom bo vele miljarden lire voor de schatkist extra. Willekeurig optreden van ambte naren is volgens hem uitgesloten. mate verontreinigingen, voornamelijk stof, zwaveldioxide (SO2) en zoutzuur. Deze stoffen kunnen voor een deel uit de gassen worden verwijderd, afhanke lijk welke milieuhygiënische normen men stelt. Milieuhygiënische bezwaren tegen vuilverbrandingsinstallaties van actie groepen zijn naar zijn mening te emoti oneel en onvoldoende geschraagd door kennis van zaken. UTRECHT (ANP). „Een tover woord waarbij wordt gedacht aan een totaal terugvoeren van alle resten in een natuurlijke kringloop”. Dat is volgens ir. G. J. R. Nales het onjuiste idee dat mensen hebben van recycling van afval stoffen. Ir. Nales is verbonden aan het instituut voor gezondheidstechniek T.N.O.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 19