NZH zet extra bussen in Olieschaarste zet alle sociaal-economische plannen op losse schroeven Velen vragen ontheffingen Geen grote schepen naar Amsterdam Azië en Europa verbonden waar haalt zo*n eigentiidz jeklede man het vandaan? I HANOMAG HENSCHEL WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Geen hofauto’s Adressen Oproep heeft succes Strenge straffen Herinneringen Getuige gezinsdrama BIJ ONGELUK THUIS NIET WACHTEN OP TAXI stierf volgens sectie aan hartverlamming Noordersiuis onklaar AGENDA pagina 5 Verder in de krant HET WEER KISSINGER NAAR HET MIDDEN-OOSTEN Opklaringen Overleg buurlanden „G'tcn hint CX oneraï Dinewn boet CL bij Het woord is aan... //////////////////////////////7//////////Z Somber Onontkoombaar 2 Weer rapporten Binnen- en buitenland 2, 3,15 Achtergrond 2 Beurs 19 Economie 21, 23 Sport Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina’s WOENSDAG 31 OKTOBER 1973 63c jaargang nummer 304 The Coach House inn Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19 u. tel. 10519 NAPO B.V. haarlem/317763 M Plaatselijk nieuws 4, 5, 7, 9 1 IJmuider Courant Abonnement - bij vooruitbetaling - f 9,30 p. mnd., f 27,00 p. kwartaal (p. post f 30,00), p. jaar f 106,20. Losse nummers 40 cent.. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman. (Van een onzer verslaggevers) PRIJS- EN LOONSTOP VERWACHT naar Minister Lubbers heeft er gisteren al (Van onze verkeersredactie) (Van een onzer verslaggevers) (Advertenties) 13 Kunst 17 Radio en tv 17 Strips I het KNMI tot efficiënt transport De Turkse president Koruturk heeft gisteren de hangbrug over de Bosporus officieel geopend. De brug vormt een verbinding tussen Azië en Europa. Enkele uren na de opening werd de brug verboden voor de tienduizenden voetgangers, omdat „onver klaarbare trillingen” optraden. De foto geeft een beeld van de drukte op de brug. (Zie verder pagina 2) De berichten uit het Midden-Oosten betreffende de olieboycot geven overi gens weinig reden tot optimisme. Arabi sche kringen geven de Nederlandse ge- Nederlanders die aanstaande zondag vanuit het buitenland komend de Neder landse grens overschrijden, krijgen van de douane een stempel waaruit blijkt dat zij op weg zijn naar huis. Het stem pel wordt vermoedelijk in het paspoort gegeven. Bar Bodega Ged. Oude Gracht 34 tel. 023-312760 exclusieve snacks engelse biersoorten airconditioning oud Hollands interieur Thans met een vernieuwd en verder uitgebreid leveringsprogramma. Het gevolg daarvan is, dat het grote scheepvaartverkeer met Amsterdam als het ware stil is komen te liggen. Buiten gaats ligt een Venezulaans schip van de KNSM te wachten tot de Noordersiuis weer geopend is, doch op dit moment valt ónmogelijk te zeggen wanneer dat het geval zal zijn. Vanmorgen was het onderzoek naar de oorzaak van het on klaar raken in volle gang. Duikers heb ben op de rails van de sluisdeur stukken ijzer gevonden, welke vermoedelijk van af een passerend schip in het water zijn gegooid of onvoorzien te water zijn ge raakt. Turks spreekwoord: In stad en op het land is het al tijd eender: Veel Allah en weinig recht. Diverse wildschotels Zakenlunches Kleine Houtstraat 44 Haarlem Telefoon 32 37 34 PERSPEX op maat Nijverheidsweg 15, HAARLEM. Tel. (023) 323240 V.I.1’ grote houtstraat 124 DEN HAAG. Particulieren in een noodsituatie hoeven niet op zware be straffing te rekenen als zij zondag in hun auto worden aangehouden en aan nemelijk kunnen maken dat zij de auto voor dat vervoer nodig hebben. Gedacht is hierbij aan bijvoorbeeld ongelukken thuis waarbij een rit naar een zieken huis een leven kan besparen. Men kan er wel verzekerd van zijn dat men dan wordt aangehouden, maar dat de politie soepel is. De koningin heeft minister Lub bers al van tevoren meegedeeld, dat ze er geen prijs op stelde dat hof auto’s (AA-auto’s) onder de uitzon deringen van het zondagsrij verbod zouden vallen. Maar op de gisteren circulerende lijst van uitzonderin gen stond wel vermeld dat ook AA- auto’s mochten rijden. De Rijks- voorlichtingsdienst heeft vanmorgen echter laten weten, dat deze auto’s toch niet zullen rijden. WASHINGTON. (Reuter en UPI) De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, dr. Henry Kissinger, zal a.s. zondag via het Midden-Oosten naar China reizen. Overtreders van het zondagse rij verbod staan strenge straffen te wachten. Volgens de wet economi sche delicten kan een straf van ten hoogste 25.000 boete of een jaar gevangenis worden opgelegd. Is er sprake van een misdrijf, dan kan men maximaal 100.000 boete of zes jaar gevangenisstraf verwach ten. Overigens: buitenlanders en bromfietsers mogen zondag wél rij den, maar niet tanken. LETTERS - LICHTBAKKEN eigen ontwerp-studio NIJMAiggM Spaarne 34 - Haarlem - Tel. 320077 Diverse verwisselbare Lettersystemen De oproep van minister Lubbers aan automobilisten om op buitenwe gen maximaal 100 km per uur te rijden, lijkt vanochtend door velen te zijn opgevolgd. Een verkeerspolitie- man voorzag echter, dat de komende dagen meer automobiliste! weer sneller zullen gaan rijden, „als het langzame rijden gaat vervelen terwijl de maximumsnelheid van 100 km per uur niet voorgeschreven is.” Als het waar, wat het Amerikaanse weekblad Time heeft gemeld, namelijk dat de regering van de Sovjet-Unie heeft gedreigd de staat Israel van de kaart te vegen als de strijdkrachten van dit land zouden doorgaan met het verbe teren van hun posities aan het Suez- front, dan heeft Moskou de grootste flater van deze eeuw begaan door ieder vertrouwen in een beschaafder worden van de Sovjeirussische politiek de bo dem in te slaan. De toenaderingspogingen van West- Europa in de richting van het Oosten, de Duitse verdragen met het Oostblok en de toenemende economische, culturele en toeristische contacten tussen Oost en West zijq gebaseerd op de overheersende overweging dat de Russen geen Hunnen zijn en dat een geciviliseerd samenleven met hen, ondanks verschillende politieke stelsels, mogelijk moest zijn. Als echter de taal van Hitler uit de m ond v an Breznjev komt en de stank van gaska mers opwalmt uit Russische politieke nota’s, wordt dat samenleven bedenke lijk. Dan komen vanzelf ook herinnerin gen aan van de kaart geveegde volken op: Litouwen, Letland, Estland, Tsjecho- Slowakije.En dan wordt opnieuw de bittere gedachte gewekt, dat de macht in de Sovjet-Unie alweer in verkeerde han den is geraakt. Want tenslotte gaat het niet om dat politieke stelsel, maar om de mentaliteit en beschavingsgraad van de mensen die aan de touwtjes trekken. 7/Z//////////////////////////////////////A op gewezen dat aan de Nederlandse economie grote schade dreigt te worden toegebracht. Eén autoloze zondag bete kent al een mindere belastingopbrengst van tien miljoen, behalve een besparing van 20 miljoen liter benzine. De verdere schade is op dit ogenblik nog moeilijk te becijferen. Zij kan in de tientallen mil joenen lopen, zodat het dekkingsplan in gevaar komt en dus ongedekte tekorten ontstaan. Wel is duidelijk dat de ramingen van het Centraal Planbureau voor 1974 op losse schroeven staan. Dit heeft ook gevolgen voor een eventueel centraal akkoord, waarover partijen het niet eens kunnen worden. Voor wie meent dat hij zondag absoluut niet buiten zijn auto kan, terwijl hij niet onder de categorie algemene ontheffingen van het af- gekondigde rijverbod valt, zijn hier twee adressen van de districtskanto ren van de Rijksverkeersinspectie waar aanvragen om ontheffing moeten worden ingediend: Noord- HollandAmsterdam-Buitenveldert. Egelenburg 75 (020-422451); Zuid- Holland: Rotterdam, Thurledeweg 95 (010-370888). Verwachting van donderdagavond Droog weer met opklaringen, vooral in het oosten van het land. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuidoost. Minimumtemperaturen on geveer 5 graden, maar bij op klaringen enkele graden la ger. Maxima morgen om streeks 10 graden. Instelling van een eventueel bon nensysteem ter distributie van de benzineverkoop zal „onderwerp van overleg” zijn tussen Nederland en België en Duitsland. De Nederlandse regering acht het gewenst, dat men eventueel met gelijkluidende maat regelen komt, waardoor Nederlan ders in aangrenzende landen benzi ne kunnen tanken zonder dat de mogelijkheid bestaat dat hun eigen bonnen op de zwarte markt ge bracht worden. Lubbers heeft al laten doorschemeren dat de prijsbeschikkingen nog zullen worden verscherpt. Een volledige prijs stop is daarmee in zicht. Bij het voortduren van de energienood kan de regering behalve een prijsstop ook een loonstop instellen. Met een be roep op een noodsituatie is volgens arti kel 8 van de Loonwet bevriezing van alle lonen voor maximaal een half jaar mogelijk. Dit artikel werd in 1970 in de wet gehandhaafd (na wijziging van de voorgestelde termijn van een jaar in een half jaar), zeer tegen de zin van de vakbeweging in. Mocht het zover komen dan is ook alle cao-overleg voorlopig zinloos. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD. Na sectie, ver richt door patholoog-anatoom dr. J. Zel- denrust, is gisteren komen vast te staan dat de heer P. Kloosterman niet is over leden aan de verwondingen, die hij opliep tijdens het nachtelijk handgemeen in juli. De man is overleden aan een hart verlamming. Dr. Zeldenrust stelde ern stige hartafwijkingen vast. Voor de officier van Justitie te Haar lem, mr. J. H. Bijl de Vroe, is nu het wachten op het sectierapport. Daarna zal hij beslissen of er een gerechtelijke vervolging zal worden ingesteld tegen de echtgenote van de overledene, in ver band met het echtelijk drama in juli, waarbij man en vrouw elkaar een af straffing toedienden. Het rijverbod geldt niet voor motor voertuigen: A. Van rijks- en gemeente politie, van brandweer en van ambulan cevervoer. B. Die bestuurd worden dooi huisartsen, specialisten, verloskundigen, wijkverpleegsters of dierenartsen vooi de uitoefening van hun beroep. C. Vooi het vervoer van invaliden naar kerk diensten. D. Ingericht voor en bestuurd door een invalide. Voor vrachtwagens gelden de volgende ontheffingen: A. Voor de verzorging van mensen en dieren en voor goederen, die snel aan bederf onderhevig zijn. B. Voor goederen die op zondag of maandag voor 08.00 uur per schip, spoor of vliegtuig naar het buitenland moeten worden ver voerd. C. Die noodzakelijk zijn voor hel verrichten van spoedeisende werkzaam heden. D. Al het internationale grenso verschrijdende goederenvervoer. Tenslotte hebben de volgende voertui gen een algemene ontheffing: A. Alle personenvervoer per autobus. B. Taxi’s. C. PTT-auto’s voor het vervoer van poststukken. D. Motorrijtuigen van de NS en de openbare nutsbedrijven. E. Motorrijtuigen voor het vervoer op vliegvelden. F. Alle speciaal voor het maken van radio- en tv-reportages inge richte motorvoertuigen. G. Motorrijtui gen voor hulpverlening bij rampen, on gevallen en gladheidsbestrijding. H. Mo torrijtuigen die zijn ingericht voor het vervoer van goederen en materieel van toneel- en muziekuitvoeringen. I. Land bouwtrekkers. J. Militaire motorvoertui gen*. K. Alle motorvoertuigen met kente kens CD en CDJ. L Bromfietsen. Open van ’s morgens 9 uur tot ’s nachts 2 uur. ’s Zondags open vanaf ’s middags 3 uur. HAARLEM/IJMOND „We ver wachten zondag een heleboel men sen in de bus. We proberen aan de hand van het personeelsbestand een maximum aan materieel op de weg te krijgen”, aldus luidt de reactie van de chef van het district midden van de NZH, de heer J. Lambers op het besluit van de regering tot een autoloze zondag. Het district midden omvat het ge bied van Haarlem, IJmond. Zand- voort en Amsterdam. „De grote vraag is: wat doet het publiek? Misschien vinden veel mensen het eens prettig om een zondag thuis te blijven en komen we pas op latere zondagen in moei lijkheden, wanneer de mensen weer willen uitgaan. Een andere vraag is: hoe gaat het met het zogenoemde ongeregelde vervoer, zoals dat van supporters voetbalwedstrijden? In ieder geval zullen we de lijndiensten Haarlem-IJmuiden zondag zwaar moeten bezetten in verband met de wedstrijd Haarlem-Telstar”, aldus de heer Lambers. De busmaatschappij zal veel meer dan op uitjes het accent leggen op noodzakelijk vervoer, zoals dat van bezoekers aan ziekenhuizen. Even tueel zal voor de communicatie langs de routes assistentie van de politie worden ingeroepen, omdat deze over mobilofoon beschikt. De autoloze zondag valt voor de NZH vrijwel samen met het ingaan van de nieuwe dienstregeling op maan dag 5 november. Ook dat zal wel wat probleempjes opleveren. „We zijn met man en macht bezig om ons op zondag voor te bereiden en ik dacht wel dat we het redden”, zegt de heer Lambers. 9 (Van onze redactie economie) DEN HAAG Als gevolg van de olieschaarste zullen alle sociaal- economische plannen van de re gering moeten worden herzien. Verder loon- en prijsoverleg dat toch al in een impasse was geraakt heeft waarschijnlijk geen zin. Het is slechts een kwestie van tijd voordat de regering behalve een volledige prijsstop ook een loonstop afkondigt. De perspectieven voor de werkgelegenheid zijn uiterst ongun stig niet alleen de olie-industrie zelf, maar ook bedrijfstakken die voor grondstoffen en energie van olie afhankelijk zijn krijgen zware klappen. Zowel werkgevers als werknemers zien in, dat deze gang van zaken de regering dwingt tot het nemen van haar eigen verantwoordelijkheid. Minister Het loopt inmiddels storm om aan vraagformulieren voor ontheffing van het rijverbod. Daarop blijkt een onjuist heid voor te komen. Het adres van de provinciale Rijksverkeersinspectie in Zuid-Holland is verkeerd. Op de ANWB- kantoren wordt dit Rotterdamse adres gewijzigd in Thurledeweg 95. Het valt te betwijfelen, gezien het grote aantal aan vragen om ontheffing, of de behandeling van elke aanvraag nog voor het week einde kan worden afgerond. Het ministerie heeft de Rijksverkeers inspectie opdracht gegeven bepaalde categorieën in beginsel ontheffing te verlenen. De aanvragers zullen dan moeten kunnen aantonen dat zij redelij kerwijs niet buiten hun auto kunnen en evenmin van openbaar vervoer of taxi’s gebruik kunnen maken. Hierbij is ge dacht aan geestelijken, journalisten (vooral voor sportverslaggeving), persfo tografen, invaliden, bejaarden, artiesten, onderhoudsmonteurs en dergelijke. Maar als blijkt dat zij ook vrouwen en kin dertjes in hun auto meenemen terwijl het vervoer van deze mensen niet in overeenstemming kan worden gebracht met de werkzaamheden van de rijder moet op een proces-verbaal worden ge rekend. De Nederlandse Spoorwegen zullen geen verandering brengen in de dienstregeling op zondagen, zo heb ben de spoorwegen meegedeeld. zant mr. P. Renardel de Lavalette, die met een speciale missie de olieproduce rende landen bezoekt, weinig kans van slagen. Hij zou bijvoorbeeld in Aboe Dhabi verwezen zijn naar Egypte en Syrië, de staten in directe confrontatie met Israel. Saoedi-Arabië, de grootste olieprodu- cent in het Midden-Oosten, heeft aange- kondigd dat het met ingang van morgen de olieproduktie met nog eens vijf per cent zal inkrimpen. Dit land zal met ingang van december de produktie nog maals inikrimpen met vijf percent. De ministerraad van Bahrein heeft gisteren eveneens besloten de uitvoer naar Nederland te stoppen. Volgens een hoge functionaris uit Koeweit zouden Koeweit en „een aantal andere Arabi sche landen” nieuwe maatregegelen ne men tegen landen die Israel steunen. Niet bekend is, welke maatregelen dit zouden zijn. IJMUIDEN De Noordersiuis is sinds dinsdag gestremd, als gevolg van het onklaar raken van een sluisdeur.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 1