Wagtmans voelt LAATSTE PARTIJ REMISE zich opgelicht Berekeningen lopen uiteen Vier verenigingen ontlopen autoloze dag MEESTE EREDIVISIE CLUBS SPELEN TOCH OP ZONDAG Veel minder Jong Oranje speelde matig RINUS ISRAEL: Van mij geen wonder te Lambert speelt verwachten halve wedstrijd Tom Okker met spomwBM o o publiek bij Feyenoord e gemak verder Ff *11 i v> Erm Cijfers vorig seizoen I w: 21 WÖ-ÈNSD'AG OKTOBER 1973 3 1 (Van onze sportredactie) IS» t 9 g! ;e. t S 1 "(Van onze sportredactie) Sijbrands bijna 40 mille rijker (Van onze sportredactie) voor (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) is In elk geval komt er zondag na de wedstrijden interessant cijfermateriaal vrij en het is duidelijk dat veel clubs die nu voor de zondag kozen dat deden onder „voorbehoud”. Of, zoals de Haar- lem-secretaris zegt: „Aan de hand van de ervaringen van de zondag zijn er definitieve standpunten te bepalen, eer der niet.” Overigens zou het de heer Arnoldy sterk verbazen als de zondag de gunst van het publiek verloor. enige gat in de Noorse af weer. Een 1-2 combinatie met Kees Kist rondde hij na 20 minuten af en toen was het wachten op verhoging van de score, wat het niet van kwam. Bondscoach Cor van der Hart: „Wij Dat Mijn een ook De toont wonderen moet Ik 2 2 1 1 3 2 3 1 3 1 1 2 3 ik af. MVV—Ajax GraafschapPSV SpartaUtrecht TelstarHaarlem Den Haag—AZ’67 Roda JCFeyenoord GroningenNAC GA EaglesNEC HeraclesVitesse CambuurVeendam ExcelsiorSV V V olewi j cker sHeeren veen Helmond SportFortuna S C grotendeels door verknoeid. Maar dat was nog niet alles. Tijdens de Intertotocompetitie deze zomer bezweek zijn linkerknie. En opnieuw belandde Israel in juli op de operatietafel. Inmiddels zijn er dertien weken verstreken. Rinus probeert in oefenwedstrijdjes voorzichtig te rug te komen. Feyenoord-trainer Wiel Coerver zou zjjn laatste man liever vandaag dan morgen terug hebben. Hij experimenteerde zonder al te veelresultaat met Van Daele, Van Hanegem en Schneider in de ausputzerpositie. Vooral met het oog op zijn gevorderde leeftijd wil Israel echter niet overhaast terugkeren. ROTTERDAM Tien jaar lang voetbalde Rinus Israel zonder een noemenswaardige blessure. Al die tjjd kon men blindelings op hem rekenen. Tot het noodlot kort voor het seizoen ’72-’73 toesloeg. Het was direct goed mis. „Ijzeren Rinus” moest onder het mes. Een menis cusoperatie aan zijn rechterknie hield hem elf weken buiten de velden. Zyn eerste come back duurde precies anderhalve wedstrijd, toen ging hü opnieuw door zjjn zwakke scharnier heen. Gevolg: nogeens vier weken rust. Rinus had zjjn knie geforceerd. Zjjn seizoen werd er Wit: Andreiko, Zwart: Sijbrands- 1. 1.32—28 19-23 2. 28x19 14x23 3 33-28 23x32 4. 37X28 10-14 5 41-37 5-10 6. 37-32 16-21 7. 31- 26 11-16 8. 36-31 7-11 9. 31-27 18-23 10. 28x19 algemeen goede openbare vervoersservi- ce. Het lijkt me dat veel mensen dat „ongemak” voor lief nemen om in een stadion hun zondagse uitje te halen.” DEN HAAG. De laatste partij van de wedstrijd om het wereldkampioen schap dammen is na een interessant duel in drie uur en tien minuten in remise geëindigd en daar waren 39 zetten mee gemoeid. De eindstand werd daardoor 22-18 in het voordeel van Sijbrands. Het verloop van de twintigste en laatste partij DEN HAAG. Het is nog onduidelijk hoeveel geld Sijbrands en Andreiko bij bet organisatiecomité van het WK dam men kunnen gaan afhalen. Vandaag hebben een nieuw elftal. De jongens hebben nog niet met elkaar gespeeld. Daardoor ontbrak de lijn in het spel en kan je niemand iets verwijten. De inzet was optimaal. Ik ga nu eigenlijk pas met dit elftal beginnen.” Tegenover deze traditioneel handelen de verenigingen staat de groep van vier die het risico niet aandurft. Voor de Eagles en Groningen vormen regiobelan gen het kernpunt. Hans Kraay van de Eagles: „Wij moeten het hebben van de mensen uit de provincie, die op eigen vervoer zijn aangewezen. Spelen op zon dag zou ons duizenden toeschouwers schelen. Ik hoop dat NEC daar begrip voor heeft. Hans Kraay betreurt het overigens dat toestemming van de tegen partij nodig is. „Ik vind,” redeneert hij, „dat in dit soort bijzondere gevallen de thuisclub het recht moet hebben zelf te bepalen wanneer er gespeeld wordt.” Het competitieprogramma voor profs en amateurs werd gehandhaafd met de aantekening dat voor volgende weekein den eventueel nadere mededelingen ko men. Een beleid, dat het Haarlembestuur niet erg gelukkig vindt. „Want,” zegt secretaris Arnoldy, „door geen voor waarden te stellen, laat de KNVB de ruimte om het programma te versnippe ren. Ik geloof dat dat ten koste gaat van geven. Dat ik goed mee kon komen wil echter nog helemaal niet zeggen dat ik nu helemaal genezen zou zijn. Ik ben aan de buitenkant van mijn knie geope reerd, maar de laat ste tijd voelde ik nog steeds wat pijn aan de banden aan de binnenkant- Toch geloof ik dat mijn come back nu niet zo lang meer op zich zal laten wach ten. Gisteravond heb ik tegen een ploeg uit Leiden meege speeld. Dat ging uit stekend. Het is wel BRUSSEL. Raoul Lambert, zor genkind een van de velen overi gens van het Belgisch voetbalelf tal, speelt vanavond vermoedelijk al leen in de eerste helft tegen Noorwe gen. Hij zal na rust, zo is het plan van trainer Goethals, vervangen wor den door Van Herp. De basisopstel ling van de Belgen voor de belangrij ke kwalificatiewedstrijd: Sanders, Bastijns, Dewalque, Van Binst en Martens; Van Himst, Dockx en Ver- heyen; Jean Jansens, Lambert en Frans Jansens. Twee overwegingen staan centraal bij het krappe meerderheidsbesluit om toch op zondag te spelen: gunstige verbindin gen door openbaar vervoer en hoffelijk heid jegens de middenstand. De vereni gingen die bij gebrek aan een lichtin stallatie zouden kunnen uitwijken naar de zaterdagmiddag wagen die stap niet uit respect voor de middenstand op wie nogal eens een beroep moet worden gedaan als de club financiële acties voert. Bij MW bijvoorbeeld piekert men er niet over de winkeliers op hun beste verkoopdag van de week aan te vallen met een wedstrijd (tegen Ajax nog wel) en ook Roda en De Graafschap voeren dit argument aan als een motief om de zaterdag niet te kiezen. Tot de groep die vindt dat via trein en busstations een gegarandeerd degelij ke verbinding bestaat zodat de zondag gehandhaafd kan worden, behoort Tel star, dat de belangrijke streekderby dus kasstuk tegen Haarlem speelt. Secretaris-penningmeester De Nijs: „Ons terrein is met openbaar vervoer uitste kend te bereiken en dat was voor ons een doorslaggevend argument mét na tuurlijk het gegeven dat de supporters van de tegenpartij onze naaste buur zijn, wat bijna geen reisproblemen hoeft te geven. Wel zijn we in contact getreden met de NZH die toezegde al hete mogelij ke te zullen doen om extra materieel in te zetten. Ook FC Den Haag huldigt dat princi pe. „Het Zuiderpark,” zegt manager Ge rard Slager, „ligt zo centraal dat het. gemis aan een auto geen enkele rol hoeft te spelen”. Bij AZ, tegenstander van Den Haag, is men daar maar wat blij mee. Voorzitter Ligthart: „Wij wa ren toch wel een beetje benauwd voor een avondwedstrijd. Onze spelers hebben namelijk nauwelijks of geen ervaring met spelen bij kunstlicht. Het motief van Amsterdam-voorzitter Stoop om de zaterdag te kiezen: „Ik geloof dat er dan meer mensen komen dan zondag per fiets. Belangrijker dan de visie op dit mo ment lijken de reacties van zondagmid dag te worden als de theorie over de vervoersproblemen van het publiek aan de hand van cijfers getest kan worden. Het zal, met het vergelijkingsmateriaal van de wel en niet op zondag spelenden, een belangrijke indicatie geven voor ko mende autoloze zondagen. Wat dat be treft heeft de KNVB de verenigingen nog even de vrijheid gelaten. De manager van de Nederlandse we reldkampioen hanteert een andere fo- mule. Tweeduizend gulden voor de ge wonnen partijen. Dan krijgen beide spe lers ieder 4500 voor hun optreden in de Teleac-uitzendingen (komt ook uit de prijzenpot). De rest wordt weer in de vijf achtste-drie achtste verhouding ver deeld. Sijbrands zou dan op 37.125 komen. Het is overigens nog de vraag of 60.000 prijzenbedrag gehaald kan wor den. Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Dam Bond zwicht niet voor de sommatie van de sponsors de bij de bond binnengekomen subsidiegelden in de prijzenpot te deponeren. Het gaat met name om een subsidie van de Neder landse Sport Federatie van 10.000. De bond zegt vele kosten gemaakt te heb ben die direct verband houden met de tweekamp. Het bestuur van de dambond wil zich aan het besluit van de leden vergadering houden dat de match geen invloed heeft op de böndsfinanciën. Na afloop van de tweekamp vroegen vele Nederlandse damgrootmeesters zich af of voor komende wereldkampioen schappen met dezelfde (grote) prijzenbe- dragen gewerkt dient te worden. Oud- wereldkampioen Piet Roozenburg zou het een „idee” vinden om een behoorlijk startgeld te geven en dat op iedere overwinning in een partij een zeer groot geldbedrag staat. De strijdlust zou hier mee bevorderd kunnen worden. PARIJS (AFP). Tom Okker heeft zonder zichtbare inspanning de derde ronde bereikt van het internationale tennistoernooi te Parijs om de Jean Becker-trophee. Okker, als vierde geplaatst, stond slechts vier games af aan de Zuidafri- kaan Ray Moore, 6-2, 6-2. Twee van de geplaatste spelers haalden de laatste zes tien niet, namelijk Niki Pilic en Manuel Orantes. De Spanjaard, die als tweede op de plaatingslijst stond, had de derde ronde vrijwel bereikt tegen de Hongaar Peter Szoke. Hij stond met 6-2, 5-1 voor. Van dat moment presteerde Orantes niets meer, verloor zes games achter elkaar en slaagde er niet in zich vol doende te herstellen in de beslissende set. Pilic verloor in twee sets van de Fransman Jean Baptiste Chanfreau. Feyenoord-manager Guus Brox deelt die mening. Brox: „Misschien komen alle mensen die geen auto mogen rijden, wel naar het voetballen.En Arnoldy: „De passieve recreatie heeft enorm te lijden onder dat rijverbod. Alleen voet bal kent het voordeel van over het wordt met de sponsors over het totale prijzenbedrag vergaderd. Vijftigduizend gulden is gegarandeerd, terwijl als maximumbedrag 60.000 aangehouden is. Over de wijze van verdeling liepen dinsdagavond, ondanks een duidelijke regeling in het contract, de meningen uiteen. Sijbrands’ secondant Ebbo de Jong kwam op een totaal anders bedrag uit voor Sijbrands dan degenen die het contract erbij haalden. De Noorse garde valt overigens weinig te verwijten. Zij hield zich zwakker dan de gastheren. Ook zelfs de B-ploeg, om dat van de aanvankelijk geselecteerden, de een na de ander het liet afweten. Om welke reden dan ook. Zodoende draafden Jos Lacroix (MW), Gerard van der Lem (FC Amsterdam) en Aad Kila (FC Den Haag) op, maar van enige invloed was het nauwelijks. De absentie van Willy van de Kerkhof (PSV) had van belang kunnen zijn, omdat de equipe van Cor van der Hart zich dan iets bewuster had kunnen laten zakken, om via snelle counters toe te slaan. Het simplistische aanvalspel in het druk bevolkte straf schopgebied liet de afmakers Harry Lubse (PSV) en Kees Kist (AZ) ook geen enkele ruimte. Die constatering gebruikten de excel lerende middenvelders Frans Thijssen (FC Twente) en Joop Wildbret (AZ) om via korte combinaties in de spits door te dringen of van afstand te schieten. Doel man Johannessen warmde zijn handen bij schoten uit de tweede lijn, maar toen ook daarmee resultaat uitbleef, leek er weinig gelegenheid meer om de kansen wel te benutten. Frans Thijssen vond uiteindelijk het schijnlijk ook wel een maand of twee nodig hebben voor ik weer helemaal de oude ben. Maar mis schien kan mijn te rugkomst een gunsti ge invloed hebben op het moreel van het team. Sinds de wed strijd tegen Graafschap ST. WILLEBRORD. Oud-wiel- renner Rini Wagtmans overweegt te gen de initiatiefnemer van een lande lijke actie die bedoeld was om hem na zijn noodgedwongen (hartkwaal) gestopte wielercarrière financieel te gemoet te komen, een aanklacht we gens oplichterij in te dienen. De actie „Bedankt Rini” startte in juni en concentreerde zich op de verkoop van foto’s a 1 gulden. Vol gens de Eindhovense actievoerder werden er 35.000 portretten van Wagtmans gedrukt eri 8000 verkocht. De ex-renner echter: „Ik heb de in druk dat er veel meer van de hand zijn gegaan. Bovendien weet ik dat er veel particulieren een flink bedrag hebben gegeven. Ik laat uitzoeken hoe dat zit want ik heb het gevoel dat ik geflest ben.” Een club die alle oplossingen van mogelijkheden rustig en van een af standje bekijkt is Telstar, dat zich voor lopig zorgeloos weet. Na de onbetwiste „trekker” van zondag tegen Haarlem, volgt volgende w’eek zaterdag de beker wedstrijd tegen MVV (al lang omgezet in verband met de concurrentie van HaarlemAZ), het weekeinde daarop wordt niet gespeeld vanwege de inter land NederlandBelgië, zondag daarna speelt Telstar uit tegen Utrecht, waarna pas op 2 december de eerstvolgende thuiswedstrijd (tegen PSV) is. Uitgaande van een prijzenpot met 60.000 krijgt Sijbrands allereerst twee maal 1000 voor zijn twee gewonnen partijen. De rest (f 58.000) wórdt ver deeld in de verhouding vijf achtste voor Sijbrands en drie achtste voor Andreiko. Sijbrands komt dan op een totaal van 38.250. De Rus moet genoegen nemen met 21.750. mogelijk dat Coerver zondag al een beroep op me zal doen voor het eerste. En mis schien dan de woensdag daarop voor de Europa~cup- wedstrijd tegen Gwardia Warschau. Ik hou me vast aan het oordeel van de deskundigen. Ten slotte ben ik niet de gene die uiteindelijk beslist wanneer ik weer in het eerste zal spelen. Bovendien is het zo dat men niet di rect wonderen van me moet verwach ten. Ik zal waar- Bloemen en een handje. Het einde van de dam-tweekamp tussen Sijbrands en Andreiko voor wie de centen nog geteld moeten worden en die achteraf een rel gaan uitknokken over een al dan niet aan Wiersma gedaan Russisch voorstel om inlichtingen te kopen. vooral de achterhoe de weinig zelfver trouwen meer. Feye noord krijgt te veel goals tegen. Ze zijn echter allemaal te wijten aan individu ele fouten. En daar zal ook ik als orga nisator in de prak tijk weinig aan kun nen doen.” EINDHOVEN. Jong Oranje is groepswinnaar, maar die constatering is wel de minst schokkende zaak als het gaat om het Europees kampioenschap. Jong Noorwegen werd, na de 3-1 neder laag in eigen huis, dinsdagavond voor 4000 kijkers in Eindhoven met 1-0 ge klopt, en aangezien er geen andere ploeg in de poule zit is Nederland dus winnaar. 1-0, een schamele zege, die in geen verhouding staat tot het gebodene. De jonge Noorse garde bepaalde zich tot het beperken van de nederlaag en slaag de in die opzet dermate goed, dat doel man Leen Barth (Anderlecht) zelfs nog een strafschop van Tommervag moes stoppen, anders hadden de gasten aan hun defensieve optreden zelfs nog een gelijkspel overgehouden. 14x23. (Zwart aanvaardt een korte-vleu- gelopsluiting). 11. 34-29 23x34 12. 40x29 10-14 13. 45-40 14-19 14. 40-34 1-7 15 44-40 9-14 16. 46-41 13- 18 17. 41-37 8-13 18. 39-33 4-9 19. 37-31 2-8 (wit heelt schijven op 26, 27, 29, 31, 35, 38, 40. 42, 43, 47, 50. Zwart op 3, 6, 9, 11, 21) 20. 50-45 19-24 21. 34-30 14-19 22. 40-34 20-25 23. 29x20 25x14 24. 30-25 18-23 (dreigt 23-28) 25. 34-29 23x24 26. 35-30 14-20 27. 25x23 34x25 28 42-37 9-14 29. 33-28 14-20 30. 48-42 25-30 31. 38-33 30-35 32. 45-50 35x44 33. 49x40 13-18 34 42-38 18x29 35. 33x24 20x29 36. 47-41 15-20 37.' 28-22 17x28 38. 32x34 21X32 39. 38x27 remise. Een voetbalwedstrijd tussen de Ne derlandse Antillen en Suriname is gelijk geëindigd: 2-2. Het Duitse koppel Schulze-Renz bleef leider in de zesdaagse van Frank furt. Pijnen en Haritz zijn 2e. Waterpolokampioen De Meeuwen plaatste zich in Istanboel voor de halve finale van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen. Jacky Ickx gaat voor de Lotusploeg van John Player rijden. Ickx vervangt Fittipaldi in deze stal waarvoor ook Ronnie Peterson uitkomt. DEN HAAG In de top van het betaald voetbal, de eredivisie, hebben de clubs die zich voor wat de gevolgen voor de publieke belangstelling betreft niet laten afschrikken door de autoloze zondag, met krappe cijfers gewonnen van de clubs die uitwijken: 5-4. De thuis spelende verenigingen die vasthouden aan de zondag: Telstar, MW, De Graafschap, Den Haag en Roda. Het groepje dat een andere dag koos: Sparta, Amsterdam (zaterdag), Groningen (vermoedelijk vrijdag) en Go Ahead Eagles (als NEC akkoord gaat, zaterdag). een stuk spanning voor het publiek. Eerst wat op vrijdag, dan een paar clubs op zaterdags en het restant zondags. Nee, volgens mij doet de KNVB daar geen goed aan.” „Vorig jaar stond ik weer sneller in het veld. Maar toen was ik er ook zo weer af. De zaak was geforceerd. Dat moet nu voorkomen worden. In het afge lopen weekend heb ik voor het eerst weer een uur meege speeld tegen Jong- Volewijckers. ging prima, vervanging na uur had dan niets met mijn knie te maken. Er stond nog een jonge Feyen- oord-speler langs de kant. Die wilden we ook nog een kans ROTTERDAM (ANP) Na twee recordjaren heeft Stadion Feyenoord NV in het seizoen 1972-1973 een ge voelige achteruitgang in het bezoe kersaantal moeten constateren. De voornaamste oorzaak was de afgeno men belangstelling voor de wedstrij den van Feyenoord. Ook was het totale aantal gespeelde wedstrijden in „De Kuip” beduidend minder, aldus de directie in het jaarverslag. Het totale aantal Wedstrijden daal de van 39 tot 26 en het totale aantal bezoekers van 1.496.641 tot 853.911. Het bezoekersaantal aan de 17 com petitiewedstrijden van Feyenoord daalde van 735.034 tot 575.568, waar door het gemiddelde afnam van 43.237 tot 33.855. De directie acht het resultaat over 1972-73 niet ongunstig. De opbreng sten uit wedstrijden en de horeca- exploitatie liepen weliswaar belang rijk terug, doch hiertegenover stond een toeneming van de reklame-op- brengsten alsmede een daling in de onderhoudskosten. In de loop van het boekjaar werd een nieuwe zittribune in gebruik ge nomen. De totale capaciteit van het stadion bedraagt thans 66.279 plaat sen, verdeeld in 51.079 zitplaatsen en 15.200 staanplaatsen. Stadion Feyenoord boekte over 1972-1973 een winst voor belastingen van 122.268 (vorig jaar f 130.659) en een netto-resultaat van 35.591 55.120), dat overeenkomstig de sta tuten aan het vernieuwingsfonds werd gedoteerd. fcu V* I

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 21