Palestijnen niet Ingrijpende regeringsmaatregelen algemeen aanvaard eensgezind Oliemaatregelen gunstig ontvangen VVD: Den Uyl is onbekwaam Onzekerheid in Bonn en Parijs, optimisme in Londen West-Europa wacht gevolgen boycot af srv KprWf betalen - de kinderen* gratis mee! Heeft u al een NS-gezinskaart? i Gratis kopstuk bij Vier opvarenden van Ierse trawler omgekomen ZWEEDSE MINISTER AFGETREDEN GENERAAL ONTHULD BORSTBEELD VAN „PREMIER ZAG ERNSTIGE CRISIS NIET AANKOMEN” Jarring met pensioen 3 WOENSDAG 31 OKTOBER 1973 Erkentelijk I A Vakcentrales (Van onze redactie binnenland) Vrije handel Heath Ode De Jong aan Winkelman len i de Tóch dik het overwegen waard. Zo’n kaart kost maar f 50.-. Daar krijgt u een héél jaar voordeel voor. Plus één dag gratis reizen voor ’t gezin. Haal de folder aan ’t loket. Beschuldigingen DEN HAAG „Den Uyl is als minister-president onbekwaam. Hij had het Nederlandse volk vorige week vrijdag heel anders moeten toespreken, over de gevolgen van de Arabische olieboycot. Nederland staat voor een zeer ernstige crisis, de premier zag dit kennelijk niet in. Aangezien hij een te integer man is om het Nederlandse volk zand in de ogen te strooien, rest er maar één conclusie: Hij is onbekwaam”. d.w.z. alle kinderen t/m 19 jaar. voordelig uit met NS L ADVERTENTIE II l - I A zich willen opdragen. (Van onze redactie buitenland) zou een ind- De te anse iiten over iwa- leen lijke volle twik- hap". th in euwe heeft „We moeten eerst in eigen kring de consequenties van de olieboycot en de maatregelen die de regering heeft ge troffen, met name voor de werkgelegen heid, nog nader bekijken”, aldus NVV- voorzitter Wim Kok. Dat tydelijk prijzen van 40 pfennig per liter stookolie voor centrale verwar ming werden betaald, heeft minister Fri- derichs gisteren de vrije oliehandel in Rotterdam aangewreven. Die zou de on gerechtvaardigde koperspaniek uitgebuit hebben voor drastische prijsverhogingen al enige tijd geleden verklaarde zo’n Nederlandse handelaar op de Westduitse televisie waarom de oorlog tussen Israel en de Arabieren voor hem zo’n gelukki ge zaak was. De lele- con- ;ider s in De van ijkt i het pre- tische tie 23 a een gele- leum, de diverse Europese economieën en de werkelijke solidariteit binnen de EEG. ;rste kaar he iraat elijk ne- ijeen van Ach- ichtig osten istens n de 3von- (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De door de regering aangekondigde maatregelen om de olieboycot het hoofd te bieden zijn bij parlement, werkgevers en in krin gen van beroepsvervoerders tamelijk gunstig ontvangen. Vooruitlopend, op het debat van vandaag in de Tweede Kamer zeiden vertegenwoordigers van de drie christelijke partijen, de linkse drie en de VVD in de Tweede Kamer het te aanvaarden dat ingrijpende maatregelen moeten worden ge nomen. Bij de kritiek van de Arabische lan den op Nederland was natuurlijk ook het overwegend pro-Israelische Jklimaat een factor. Maar dit is niet iets waaro- Anne Phil- m de Een s het ■togin iuard den. Premier Heath heeft de Britten verze kerd dat er voorlopig nog geen reden is om de benzine op de bon te doen of andere beperkende oliemaatregelen af te kondigen. De Britse eerste minister sprak in het Lagerhuis, waar hij dieper inging op de troonrede die koningin Elizabeth gistermorgen heeft uitgespro ken ter opening van het nieuwe parle mentaire jaar. Ook minister Van der Stoel van Bui tenlandse Zaken kreeg een veeg uit de liberale pan. Mevrouw Van Someren verwijst naar ex-minister Luns, die een „geziene figuur” was in de Arabische landen” en erin slaagde de relaties met het nabije Oosten goed te houden. „Het eerste wat de heer Van der Stoel nu moet doen”, zei de WD-voorzitster, „is zelf met de Arabieren onderhandelen, net als zijn voorganger Luns dat deed.” zutvolse rvicey Minister Van der Stoel zei met nadruk dat het gesprek, dat hij 17 oktober met de ambassadeurs van Saoedie-Arabië, Irak en Tunesië en de Egyptische zaak gelastigde heeft gevoerd, zeker niet de oorzaak van de boycot is. Met het daar door hem uiteengezette standpunt waren ook alle kamerfractievoorzitters (behalve die van PSP en CPN) het eens. De regering blijft van oordeel dat als uitgangspunt voor een vredesregeling, op basis van resolutie 242 van na het jong ste conflict, de strijdenden zich zouden moeten terugtrekken achter de bestands lijnen zoals die op 5 oktober bestonden, omdat dit de meest stabiele situatie zou zijn. STOCKHOLM. (AFP en UPI) De Zweedse minister van Buitenlandse Za ken Krister Wickman, is gisteren afge treden. neent Za- land Daar- •rzor- ■id in ijgen. ineel- De elijk- in te Als voorbeeld van de goede verstand houding met de Arabische wereld noem de de minister nog de uitnodiging eind augustus aan de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken Zayat om naar Ne derland te komen. vervoer zo economisch mogelijk organi seren. De EVO is wel bezorgd over de moge lijkheden van het internationale goe derenvervoer indien de brandstofbeper- kende maatregelen in het kader van de Nederlandse leveranties aan het buiten land zouden betekenen dat voor de ons omringende landen ook de oliekranen worden dichtgedraaid. Een woordvoerder van de Bond van automobiel-, garage en aanverwante be drijven (Bovag) verklaarde, dat de voor gestelde accijnsverhoging op benzine in verband met deze brandstofbeperkende maatregelen wel op een bijzonder onge lukkig tijdstip is gekomen. De Bovag zal bij de arbeidsinspectie een verzoek in dienen voor werktijdverkorting van de pompbedienden. „Immers, de kosten op zondag voor een pomphouder gaan door, maar zijn opbrengsten zijn nihil”, aldus de woordvoerder. DUBLIN. (AP) De Ierse trawler „St. Ivor” is ter hoogte van Dublin gezonken. Vier van de vijf bemannings leden zijn omgekomen. De vier mannen die een reddingsvest aan hadden, blijken van uitputting te zijn gestorven. De schipper werd door een ander vissersvaartuig gevonden. Dat zei VVD-voorzitster mevrouw Van Someren-Downer gisteravond op een bijeenkomst in Ridderkerk. Het had Den Uyl van het begin af aan duidelijk moeten zijn dat het de Arabieren met hun olieboycot niet speciaal om Neder land te doen is, maar om Rotterdam als grootste oliehaven ter wereld, en dus om West-Europa, dat door Rotterdam wordt bediend, aldus mevrouw Van Someren. Daarnaast denkt de regering nog aan een beperking van het electriciteitsver- bruik door de instelling van „stroomloze uren”. Van het zondagse rijverbod zullen openbaar vervoer (ook taxi’s), gezond heidszorg (artsen, ambulances, etc.), au to’s voor invaliden, bepaalde vormen van beroepsvervoer en het vervoer per bus van spelers en supporters van wedstrijden worden vrijgesteld. Op basis van vrijwilligheid denkt de regering aan beperking van het benzine verbruik door bijvoorbeeld meer te gaan fietsen, meer gebruik te maken van openbaar vervoer, minder snel (maxi maal 100 km) te rijden en vooral een doelmatiger gebruik in woon-werkver- keer. Ten aanzien van het brandstofge- bruik voor verwarming meent de rege ring dat aanmerkelijke bezuinigingen kunnen worden bereikt door het lager stellen van de kamertemperatuur, het sluiten van gordijnen en het niet ver warmen van niet-gebruikte vertrekken. De regering roept de bevolking verder op zuinig te zijn met elektriciteit en gas, omdat de opwekking van energie voor een deel met aardgas en voor een deel met olie gebeurt. Besparing van het gasverbruik noemt de regering gewenst om zo veel mogelijk capaciteit vrij te krijgen voor elektrische centrales en grote industriële verbruikers. 3 Onzeker is of de boycot alleen op olie voor Nederlands gebruik slaat, of ook op het transport via Rotter dam, zei ons de verantwoordelijke functionaris van het ministerie van Economische Zaken in Bonn. Hij had de indruk dat hierover in de Arabische landen nog geen beslis sing was genomen. Ook is voor de regering in Bonn onduidelijk hoe zo’n boycot kan worden uitgevoerd. Doorgaans is er geen duide lijke scheiding tussen voor Nederland bestemde ruwe olie en olie voor verder transport over de Rijn. Bovendien, aldus deze Duitse deskundige, krijgen de tan kers, die van de Perzische Golf om Afrika heen ongeveer drie weken onder weg zijn, veelal pas tijdens hun tocht de haven van bestemming op. We hebben echter wel reden om be zorgd te zijn, ook al wordt de meeste olie die via Rotterdam komt niet direct van Nederlanders gekocht, verklaarde dezelfde zegsman. Vorig jaar werd 19,3 miljoen ton ruwe olie via Nederland ingevoerd, een vijfde deel van de totale import. Aan kant-en-klare olieprodukten Voor een in EEG-verband te hulp komen van de Nederlanders bestaan in Bonn geen concrete plannen. De voorra den, waartoe men gemeenschappelijk heeft besloten, vormen het sinds vorig jaar bestaande crisis-mechanisme. Ande re gemeenschappelijke maatregelen zijn tot dusver in de EEG niet besproken en Nederland beschikt over zo’n voorraad. De Bonner-ambtenaren hebben in Brus sel zelfs van Nederlandse collega’s te horen gekregen dat Nederland op dit punt beter voorzien is dan de Bondsre publiek. De moeilijkheden die via Nederland zouden kunnen ontstaan, treffen Bonn nogal pijnlijk nu de regering-Brandt zelfs een openlijke ruzie met de Ameri kaanse bondgenoot heeft geriskeerd om haar uitgebalanceerde politiek in het Midden-Oosten niet te schaden. Ook Bonn zal het zeker te veel van het goede vinden dat nu al schouderklopjes uit de Arabische wereld komen, maar dat versterkt wel de zekerheid dat een van de voornaamste doeleinden van de strikt neutrale houding is bereikt: het door eigen toedoen niet in gevaar bren gen van de olievoorziening. Voor het einde van het jaar zal Euro pa, zo is de indruk van deskundige kringen in Parijs, het uur van de waar heid kennen voor wat de toekomstige verhoudingen betreft tussen de petro- BEIROET. (DPA) Een in de afgelo pen 48 uur gevoerde levendige discussie onder de leiding van de Palestijnse guer rillabeweging over de plannen voor een Palestijnse staat en verschillende voorstellen voor een oplossing van het vraagstuk in het Midden-Oosten heeft niet tot overeenstemming geleid. Het Nederlands Christelijk Werkge versverbond is van oordeel dat de olie crisis, tenzij die van korte duur is, ernstige gevolgen zal hebben voor onze nationale economie. Het verbond aan vaardt dan ook de noodzakelijke beper kingen van het gebruik die het kabinet heeft opgelegd. Alleen op deze wijze kunnen de energiebronnen op de meest nuttige wijze worden aangewend. Ook het Verbond van Nederlandse Ondernemingen heeft begrip voor de maatregelen die het kabinet in de huidi ge situatie heeft genomen. Het verbond zal dan ook zo veel als in zijn vermogen ligt daaraan meewerken. In het overleg dat binnenkort tussen kabinet en be drijfsleven wordt gevoerd, zullen de ge volgen van de oliecrisis voor de nationa le economie nader moeten worden beke ken. Ook de gevolgen daarvan voor bepaalde bedrijfstakken en industriële gebieden. Hierbij zal, naar het oordeel van het VNO, ook naar een oplossing moeten worden gestreefd voor de moeilijkheden die door het invoeren van de autoloze zondag ontstaan voor bepaalde bedrij ven. Het verbond hoopt dat het kabinet er op Europees niveau in zal slagen tot een gelijke verdeling van de lasten binnen de lidstaten te komen. De maatregelen van minister Lubbers behelzen zoals wjj gisteren reeds in een deel van onze edities meldden een verbod van alle particulier auto verkeer op zondag tussen twaalf uur zaterdagavond en twaalf uur zondaga vonden een gezamenlijke voorlichtings campagne van overheid en bedrijfsleven om het olieverbruik zo veel mogelijk te beperken. Premier Heath zei dat de betrokken Arabische landen hem bij hoog en bij laag hadden verzekerd dat ze alles in het werk zouden stellen om te verhinde ren dat Groot-Brittannië onder de boycot jegens andere landen te lijden zou heb ben. Hij vertelde het Lagerhuis dat het land ook nog over andere krachtbronnen beschikt. En hij riep de mijnwerkers op in deze moeilijke dagen aan het werk te blijven. Binnenkort dreigt een staking van 270.000 mijnwerkers, omdat ze vin den dat ze recht kunnen doen gelden op een nieuwe loonronde. De maatregelen van de Nederlandse regering om de dreigende benzineschaar- ste het hoofd te bieden, hebben in Enge land grote aandacht gekregen. Vooral het Nederlandse verbod om op zondag te rijden heeft de Engelsen met een huive ring vervuld. De beter gesitueerden on der hen hebben immers als gewoonte ieder weekeinde naar hun buitenhuisje te gaan. Een rijverbod op zondag zou deze onverwoestbare traditie ernstig in gevaar brengen. Onder de maatregelen die de Britse regering in geval van nood van plan is te nemen, komt een rijver bod op zondag dan ook niet voor. De oliemaatschappijen hebben er bij de Britse regering op aangedrongen wel snel tot invoer van benzinedistributie over te gaan. Zij zien de toekomst aanzienlijk minder rooskleurig in dan de premier. inde- ;nood werd als- yeten Dat voor hting Sti- iman, ,’cho- iding loten foto foe- Zie dag 1 de De Fransen zijn intussen nogal goed te spreken over de welbewuste houding die de Europese landen, waaronder West-Duitsland, vorige week tegenover Amerika hebben aangenomen met be trekking tot de jongste crisis in het Midden-Oosten. Voor het eerst hebben de Europese NAVO-partners toen im mers de Amerikaanse wensen durven trotseren. Maar of die oprisping van Europese zelftrots zich in verband met de oliecrisis nu ook in positieve zin zal manifesteren is nog wat minder zeker. In Brussel heeft de Franse president van de Europese Commissie, Ortoli, Ne derland vorige week beloofd dat de solidariteit van Europa geen holle leuze zal blijken. Maar de Franse regering heeft zich van iedere toezegging in die richting onthouden. De Fransen hopen nog steeds dat ze de vruchten van de traditioneel gaullistische politiek in het Midden-Oosten zullen kunnen blijven plukken en dat de Arabieren voortgaan hun voor de olievoorziening een voor keurspositie te garanderen. Het is alleen wel duidelijk dat de onderhandelingspositie van de Europese landen tegenover de Arabieren aanzien lijk sterker zou zijn indien ook zij nu een gesloten front zouden weten te vor men. Parijs zal vroeg of laat dan ook stellig een keuze moeten maken tussen die Europese solidariteit en zijn lucratie ve vriendschap met de Arabische landen. Die Europese solidariteit zal een krachti ger woordje meespreken naarmate de nationale economieën in Europa steviger met elkaar zijn verstrengeld. kwam vorig jaar 18,7 miljoen ton uit Nederland, op een totaal van 37,8 mil joen ton. In het opslaggebied aan de Rijnmond ligt ook een deel van de Westduitse reserves, de veel besproken voorraad voor 60 a 65 dagen die de landen van de Europese Gemeenschap in onderlinge af spraak hebben aangelegd. Het gaat, wat de opslag in Nederland betreft, om een miljoen ton ruwe olie en 100.000 ton benzine en stookolie. ver de Nederlandse regering schaamt, aldus de minister. In de gesprekken met Arabische di plomaten is er de nadruk op gelegd dat de sympathie van Nederland voor Israel niet wegneemt dat zowel het Nederland se volk als de Nederlandse regering vriendschappelijke betrekkingen met de Arabische landen wensen, zo zei Van der Stoel. BONN. LONDEN, PARIJS. Als de olieboycot tegen Nederland van lange duur is, komt ook West-Duitsland in moeilijkheden. Bonn heeft zijn ambassa deurs in de Arabische landen opdracht gegeven ter plaatse te onderzoeken wat de maatregel tegen Nederland precies inhoudt. Meer dan de helft van de eindprodukten (benzine en stookolie vooral) betrekt de Bondsrepubliek uit Rotterdam en een vijfde van de ruwe olie komt via de Nederlandse haven. Het bestuur van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie, de overkoepelende organisatie, opperbevelhebber Jassir Arafat en een reeks vooraanstaande Pa lestijnen confereerden in Beiroet over het standpunt van de Palestijnen. In kringen van de bevrijdingsorganisa tie werd gisteren gezegd dat men moei lijk tevreden kan zijn met een politieke oplossing in de zin van de resolutie 242 van november 1967 van de Veiligheids raad. Voorts zou een Palestijnse staat die slechts zou zijn gevestigd op de door Israel bezette westelijke oever van de Jordaan en de strook van Gaza, tot een nieuwe splitsing tussen de Palestijnen en de Arabieren leiden. NUNSPEET. Minister ir. H. Vrede- ling van defensie heeft gisteren een borstbeeld van generaal Winkelman ont huld op de legerplaats Nunspeet, die voortaan dan ook Generaal Winkelman- kazerne zal heten. Aanvankelijk zou prins Bernhard het beeld onthullen, maar een dichte mist hield hem vast op de Londense luchthaven. Het borstbeeld van generaal Winkel man is een werkstuk van de bekende beeldhouwster Marian Gobius. Prof. dr. L. de Jong, de directeur van het Rijksin- stituut voor Oorlogsdocumentatie, liet in zijn toespraak bewondering voor gene raal Winkelman doorklinken. „Wij leven nu in een andere tijd met andere pro blemen. Maar generaal Winkelman heeft ons een voorbeeld gegeven waaraan wij ook nu nog kracht en inspiratie kunnen ontlenen”. In een commentaar op het afgekon- digde rijverbod op zondag zegt de Eigen Vervoerders en Verladers Organisatie (EVO) er erkentelijk voor te zijn dat het goederenvervoer voor de zondag een al gemene ontheffing krijgt. De EVO zal ieder bedrijf en iedere chauffeur ver plichten zich zo veel mogelijk een vrij willige beperking op te leggen, dus zich houden aan de maximumsnelheid en het Minister Max van der Stoel heeft daarentegen gisteren in Den Haag ge zegd dat de Nederlandse regering al het mogelijke heeft geprobeerd om de huidi ge boycot te voorkomen. Er is zowel voor als na de zesde oktober de dag van het uitbreken van de „Jom Kipoer- oorlog” geregeld contact geweest met de Arabische landen. Minister Van der Stoel weerde zich scherp tegen de Arabische bewering dat Nederland vrijwilligers naar Israel zou zenden, dat Nederland stappen zou heb ben gedaan bij de DDR om een vergoe ding voor Israel te krijgen overeenkom stig de vergoedingenregeling die de Bondsrepubliek aan Israel heeft gegeven (in verband met de Tweede Wereldoor log), dat Nederland olie zou hebben geleverd aan Israel, en dat de KLM vluchten zou hebben uitgevoerd naar Israel. Al deze beschuldigingen heeft minister Van der Stoel in zijn gesprekken met de ambassadeurs van de Arabische landen duidelijk ontkend. Hij heeft daartegeno ver gesteld dat de KLM slechts één vlucht sinds het uitbreken van de oorlog in het Midden-Oosten naar Israel heeft gemaakt, namelijk om gestrande mensen op te halen. De federatie van vervoers-vakorgani- saties (de Vervoersbonden van NVV en NKV en de Federatie van Zeevarenden) heeft als haar voorlopige mening uitge sproken dat de olieboycot, zolang die een tijdelijke zaak is, de werkgelegenheid niet in gevaar mag brengen. „De onder nemers moeten de boycot maar als een bedrijfsrisico beschouwen”, zei een woordvoerder. In een zeer ongunstig daglicht zijn voor de Westduitsers de zogenaamde vrije handelaars in Rotterdam gekomen. In dit land moet men van voorgeschre ven prijzen niets hebben. Al verzekerde minister van Economische Zaken Fri- derichs in een vroeg stadium dat de Westduitse olietoevoer (voor een derde deel afkomstig uit het spanningsgebied in het Midden-Oosten) niet in gevaar zou komen, toch werd geweldig geham sterd. De grote oliemaatschappijen be vroren daarop hun prijzen, maar de vrije handel vroeg kapitalen. Zijn aftreden werd al weken ver wacht, omdat Wickman directeur van de Centrale Bank van Zweden wil wor den, een functie die binnenkort vrijkomt. ADVERTENTIE STOCKHOLM. (Reuter) De Zweed se ambassadeur in Moskou en voorma lig bemiddelaar van de Verenigde Naties voor het Midden-Oosten, dr. Gunnar Jarring, is gisteren met pensioen gegaan. Dr. Jarring zei dat hij beschikbaar zal blijven voor die taken die secretaris generaal Waldheim van de Verenigde Minister Lubbers bij de afkondiging van de autoloze zondag.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3