Belgische gelegenheidsformatie klopte Noren met kracht en inzet VAN DER HART BLIJFT NODIG Groep-Okker komt naar Rotterdam Doelpuntenfestijn bij Zuid-Amerika-Eur opa Meespelen Van Moer dubieus SPORTMW Arthur Ashe: visum voor Zuid-Afrika Algemene Bank Nederland sn a Ml Eind maart in Ahoy CRUYFF OPNIEUW OVERTUIGEND Een echte bank, óók om te sparen. r DONDERDAG 1 NOVEMBER 19 73 (Van onze sportredactie) Drie groepen Er zijn drie redenen: Ten eerste: er zijn bij de ABN veel verschillende spaarvormen,met oplopende rentepercentages, zodat u precies dat kunt kiezen, wat u past. Bijvoorbeeld: spaarboekje of spaarrekening, rente 4’/z%. Maar ook: spaardeposito’s, met een opzegtermijn van 3 tot 24 maanden, waarbij de rente varieert van 5% tot 7%. Ten tweede: als u toch spaart bij de ABN, kunt u meteen gebruik maken van al die andere ABN-diensten: van een lening-op-maat zo en o o Zwakke plekken Onreglementair tot een zonnige vakantiereis. Ten derde: als u nü een spaarrekening opent, met een eerste inleg van tenminste f 10,-, doet de ABN er f 5,- bij! En - dat is eigenlijk nog een vierde reden-als u het leuk vindt, krijgt u van de ABN een grappig spaarvarken cadeau. ^5 Tom Okker: Sterke groep. (Van onze sportredactie) ADVERTENTIE Bij de ABN Nederland blijft gewaarschuwd MARC SERNË Daarna legde Cruyff de basis voor een chaos voor het doel van Santora. Keita kon in die situatie inschieten: 21. In de 28e minuut zorgde Cubillas na een kort tikje van Sotil voor de ruststand van 22. Een beeld dat de ontmoeting tussen België en Noorwegen gisteravond typeerde; twee Belgische aanvallers (m het wit gestoken) zien een actie door de Noorse defensie onderbroken worden. 4 4 2 0 1 1 0 0 4 6 9-16 2-29 Het Engelse amateurelftal heeft in een wedstrijd voor het Europees kampi oenschap met 1-0 gewonnen van West- Duitsland. 5 5 6 6 Waarom moet deze Goethals-elf dan nog als een serieuze bedreiging worden gezien voor het wereldelftal van Neder land? Want hoewel het Belgische team in de basis slechts vier (Delwalque, Dockx, Verheyen, Van Himst) spelers telde van het elftal waarmee Goethals de afgelopen jaren zulke opmerkelijke successen heeft behaald, kon dit toch niet verhelen dat het elftal Noorwegen alleen maar onder druk kon houden met pressievoetbal, gebaseerd op de ingre diënten inzet en fysieke kracht. Er zat geen beweging in het elftal, de aanslui ting van de linies deed ontzettend ou derwets aan, terwijl de eerste fatsoenlij ke een-twee-combinatie zich pas vijf minuten voor het einde openbaarde tus sen Lambert (na rust ingevallen voor de enthousiaste, maar nog veel te kort ko- rro'vl» Van Hem) en Van Himst. Ook daarom wist de Noorse bondscoach, Van der Hart: „Het spel van België is gebaseerd op die nul. Met die verdedi gende hardheid moeten de spelers hun mindere individuele technische kwalitei ten compenseren als zij het tegen een kwalitatief sterkere tegenstander als Ne derland moeten opnemen. Dat heeft Goethals ook wel door. Wat dit betreft BRUSSEL Het is vrijwel zeker dat Standard Luik’s Wilfried van Moer, de architect op het middenveld die jarenlang het gezicht van het Belgische elftal voor een niet onaan zienlijk gedeelte bepaalde, niet tegen Nederland zal kunnen voetballen. De Luikse caféhouder, die (nadat de Ita liaan Bertini hem in Luik tijdens het Europese kampioenschap in 1972 te gen zijn kuitbeen had geschopt tij dens de wedstrijd BelgiëItalië) nooit meer zijn oude niveau heeft gehaald, kampt nu meer dan een jaar met een geheimzinnige dijbeenblessu re. Er wordt zelfs gevreesd voor een vroegtijdige beëindiging van de car rière vah Van Moer, die na zijn bezoeken aan chirurgen in Belgrado en Parijs weliswaar rustig traint, maar toch nog veel hinder van zijn blessure ondervindt. In tegenstelling tot de eerste maal vindt het komende toernooi plaats onder auspiciën van de in 1974 vijf enzeventig jaar bestaande Koninklij ke Nederlandse Lawn Tennis Bond. Deze organisatie zal onder meer zor gen voor de aanwijziging van de scheidsrechters. Voorts zal in de da gen voorafgaand aan het hoofdtoer nooi een kwalificatie-toernooi wo. Jen gehouden voor de bezetting van de vier resterende plaatsen om te komen tot een „vol” schema van 32. Hier voor zullen de nationale topspelers worden uitgenodigd met wellicht één of twee buitenlanders. 9 24- 2 9 12- 0 4 0 over beide continenten. Hoewel Europa sterk begon Eusebio miste twee keer in kansrijke positie maakte Zuid- Amerika in de veertiende minuut het eerste doelpunt. Sotil kreeg een niet te missen kans van Cesar: 01. Enige se conden later was het alweer gelijk, toen Cruyff van rechts een pass aflever de die ruimte maakte voor de inkomen de Eusebio. De Portugees, die kort voor het begin van de wedstrijd was beroofd van 10.000, kopte vallend knap in: 1 1. Hoewel het prijzengeld gelijk is gebleven aan het eerste toernooi: 50.000 dollar waarvan 10.000 dollar voor de winnaars, zijn de toegangs prijzen verhoogd. Zo kost een passe partout nu negentig gulden, in plaats van zestig gulden destijds. „Er zullen nu minder doorlopende plaatsbewij zen worden verkocht”, aldus Sportpa- leis-directeur Harry Hofmeester. „De ervaring leert dat de vorige maal in de middaguren weinig gebruik werd gemaakt van de passepartouts. Dat was voor de tennissers niet prettig, voor een halflege zaal te moeten spe len. Nu willen wij op die uren de Rotterdamse schooljeugd en masse gelegenheid geven om te komen”. De AVRO heeft zich opnieuw van de televisie-rechten verzekerd. Het is nu reeds zeker, dat de Algemene Bank Nederland ook in 1975 zal op treden als sponsor en hoogstwaar schijnlijk ook in 1976. De Zuidamerikanen toonden zich als zo vaak balgoochelaars en Europa bleek voor meer dan de helft' uit aanvallend ingestelde spelers te bestaan. Het gevolg was dat er aan beide zijden taktisch enorme tekortkomingen waren. Resul taat: acht doelpunten, eerlijk verdeeld De wedstrijd die werd gespeeld in hetkader van „wereldvoetbaldag” en waarvan de opbrengst bestemd was voor het hongerende kind, werd gekenmerkt door aanvallend voetbal en gebrek aan snelheid. Ondanks vele afschrijvingen aan Europese zijde (enkele Ajecieden Netzer, Beckenbauer en Müller wilden en/of konden niet) bleek er genoeg voet- baltallent aanwezig om het publiek eni ge aantrekkelijke periodes te bezorgen. Tilburg Trappers heeft in Luik met 11-5 gewonnen van CPL in een wed strijd voor het Europa Cup-toemooi voor nationale ijshockey-kampioenen. Neder- voor 18 BRUSSEL Symptomatisch voor de merkwaardige manier waarop België woensdagavond in een niet volledig uitverkocht Astridpark (25.000 toeschouwers) opnieuw’ met 2-0 afstand van Noorwegen (dezelfde stand die vorig jaar in Oslo bereikt werd) nam, was een uitspraak van Cor van der Hart. De bondscoach realiseerde zich na het technisch weinig hoogstaande duel: „Als Nederland op 18 november in Amsterdam zou voetballen als België vanavond, dan zou het w’orden uitgefloten weggehoond”. BARCELONA (ANP) De ontmoe ting tussen de voetbalteams van Europa en Zuid-Amerika is woensdagavond in Barcelona geëindigd in een gelijkspel: 44. De ruststand was 22. Voor 18.000 toeschouwers scoorden voor Europa: Eu sebio, Keita, Asensi en Jara. De Zuida- merikaanse doelpunten kwamen op naam van Sotil, Cubillas, Brindizi en Chumpitaz (strafschop). Scheidsrechter was Guiseppe Angonese uit Italië. Op gezag van de FIFA werd de wedstrijd uiteindelijk beslist door het nemen van strafschoppen. Elk team moest vijf strafschoppen nemen. Zuid-Amerika be- benutte er drie, Europa twee. Gwardia Warschau, woensdag voor de tweede maal tegenstander van Feye- noord in de tweede ronde van de UEFA Cup, heeft in een wedstrijd voor de Poolse competitie met 0-1 verloren van stadgenoot Legia. Gwardia staat met ze ven punten uit negen wedstrijden op de dertiende plaats. ROTTERDAM (ANP). Tom Ok ker, Hie Nastase, Manuel Orantes, Marty Riessen, Cliff Drysdale en Nikki Pilic, met 22 anderen deel uit makend van de „rode” groep van WCT (World Championship Tennis) zullen van 24 t.m. 31 maart acte de présence geven by het ABN-wereld- tennistournooi in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy. Zoals uit de naam geving blijkt, treedt bij dit tweede grote proftoernooi in het Rotterdamse sportpaleis een nieuwe sponsor op, namelijk de Algemene Bank Neder land inplaats van Caballero, die in november 1972 geldschieter was. In de tweede ronde van het tennis toernooi om de Dewar Cup, dat in Edinburgh wordt gehouden, verloor Elly Appel met 5-7, 4-6 van de Britse Sue Mappin. Rie Timmer heeft in de eerste ronde van het Nederlands kampioenschap schaken voor dames verrassend verloren van Cora van Gendt. PARIJS. (Reuter) De Ameri kaanse tennisser Arthur Ashe heeft woensdag een visum ontvangen voor Zuid-Afrika. Ashe verklaarde dat hij „zich een beetje verontrust voelde” om nu in Zuid-Afrika te gaan spelen. Ashe zal uitkomen in het toernooi om de open Zuidafrikaanse kampi oenschappen”. Ik wist reeds enige tijd dat ik een visum zou krijgen, maar het moest voorlopig geheim blijven”, zei hij. De Amerikaan heeft reeds driemaal geprobeerd Zuid-Afrika bin nen te komen. „Ik hoop dat het een interessante week wordt”, verklaarde Ashe. Sparen is goed. Maar ’t kan béter Tweede divisieclub Sunderland, hou der van de FA Cup, heeft in een wed strijd voor de league cup met 3-0 ge wonnen van Derby County. een verschrikkelijk hard schot kwam België op 20. „Ja, dat kan nou allemaal wel,” aldus de vrolijke Curtis, „maar de Belgen hebben in twee wedstrijden geen fat soenlijk doelpunt tegen ons gemaakt. Niet één treffer is ontstaan door een uitgespeelde combinatie. Dat is toch zwak. Dat is ook het grote verschil met Nederland. Nederland beschikt over en kele voetbalpersoonlijkheden die een be slissing gewoon afdwingen. Met normaal voetbal en zonder harde overtredingen. Hier stonden amateurs tegenover profs. Dat geeft niets, want dat is alleen maar leerzaam voor mijn elftal. Maar het gaat me wel te ver dat mijn spelers van achteren getackled en geschopt werden”. Curtis onderstreepte daarmee lands belangrijkste probleem november. De Tsjechische arbiter Jursa gaf Bir- kelund een gele kaart. Hij had beter de ongecontroleerde acties van Dewalque, Dockx, Verheyen, maar vooral van Dol mans, wat kunnen kanaliseren. Dit kwartet toonde nog eens duidelijk aan dat het Belgische elftal aan hardheid weinig heeft ingeboet. De tweede helft bracht een aantal vervangingen: twee bij Zuid-Amerika en vijf bij Europa. Onder hen waren Euse bio en (wederom in positieve zin opval lende) Cruyff. Edström mocht meespe len, maar kön zich onmogelijk waarma ken. In de 51ste minuut zorgde absolute uitblinker Asensi voor 32 door de bal uit een afgeslagen aanval ineens op de schoen te nemen. Invaller-doelman Car nevali was kansloos op dit keiharde schot. Zeven minuten daarna kwam de Europese selectie op gelukkige wijze aan zijn vierde doelpunt. Jara (vele kansen missend) schoot via het been van Chum pitaz over Carnevali in het verlaten doel. Zuid-Amerika kwam echter nog te rug tot 44. In de 62ste minuut profi teerde Brindizi van de gapende ruimte in de verdediging van Europa en liet doelman Iribar kansloos. Dankzij een strafschop zorgde Chumpitas acht minu ten voor tijd voor een rechtvaardige verdeling der doelpunten: 44. De strafschoppentoegift van de FIFA gaf Zuid-Amerika uiteindelijk het recht op de speciaal beschikbaar gestelde tro fee. In de rode, die in Rotterdam speelt, zijn vooral Europese topspelers on dergebracht. Deze groep speelt acht toernooien in de volgende plaatsen: Richmond (28 januari-3 februari), To ronto (11-17 februari), Miami (25 febr.-3 maart), Washington (11-17 maart), Rotterdam (25-31 maart of 24-30 maart), München (1-7 april), Monte Carlo (8-14 april) en Johan nesburg (15-21 april). was het een ideale oefenwedstrijd voor hem. Natuurlijk heb ik zwakke plekken ge zien. Dat verdedigende centrum is inder daad niet sterk. Op 18 november krijg je echter een andere wedstrijd. Een ander Belgisch elftal ook. Het is echter een uitgemaakte zaak dat je voorzichtig moet blijven. Ook al is het kwaliteits verschil tussen Nederland en België ook voor mij duidelijk”. België heeft in al zijn kwalificatie wedstrijden geen doelpunten tegen ge had. Daarom is het erg gevaarlijk om op die nul te spelen tegen ze. Het is ook gevaarlijk dat wij België vanavond niet op de counter hebben kunnen zien spe len. Wat die Lambert met die strafschop deed, was ijzingwekkend professioneel. De bal moet die man toevallig niet voor de voeten springen, want dan hebben die Belgen die ene treffer waar ze ook in Amsterdam op gokken”. Toch zal het spelen op die nul op 19 november (Van der Hart: „Daarom ver wacht ik ook geen mooie wedstrijd”) het uitgangspunt van Nederland vormen. Goethals rekent daarbij op zijn herstelde ziekenboeg. Op Piot (handblessure), Thissen en Semmeling (beiden het slacht offer van een meniscus-operatie), Van den Daele (knieblessure), Heylens (ge broken kuitbeen) en Lambert. De Brug- ge-spits beperkte zich, naast het benut ten van de'penalty gisteravond, alleen maar tot het terugleggen van lepe passes op opkomende mensen uit de tweede lijn. Toch stelde Van Himst terecht: „Met Lambert erbij liep het de tweede helft alweer een stuk beter. Als wij over een volledig elftal beschikken in Am sterdam, dan kunnen we beter voetbal len dan vanavond. Maar wat heet beter? Hebben wij niet met 20 gewonnen?” En Raymond Goethals: „We hebben geen elftal om veel doelpunten te ma ken. maar wel een ploeg die op resultaat kan spelen”. de Engelsman George Curtis, later: „Neem nou zo'n centrum van de defen sie bij die Belgen. Die Dewalque en Van Binst nemen aan geen enkele aanvallen de actie deel. Ook al zal óp 18 november in Amsterdam dan een geheel ander Belgische achterhoede spelen, volgens mij heeft de defensie geen kans tegen een aanval met spelers als Cruyff en Keizer, de beste spitsen van de wereld” Curtis kwam tot deze opmerkelijke conclusie, omdat België er opnieuw te gen de Noorse amateurs niet in slaagde om een „normaal” doelpunt te produce ren. Twee keer handelde de Noorse doelman Karlssen tevergeefs. Beide ma len door een penalty. Meer doelrijpe kansen wist het weliswaar gehandicapte, maar aanvallend te simpel voetballende Belgische elftal niet te creëren. Eerst werd Anderlechts Van Himst, de enige voetballer op het middenveld die de Belgische aanval een vleugje raffine ment meegaf omdat hij het overzicht en de opensplijtende pass had, onderuitge haald door Karlssen. Een „weggevertje” van de Noren, omdat Birkelund in deze ongevaarlijke situatie het doel en de bal afschermde. Dolmans had weinig moeite om het karwei af te ronden. Enkele minuten voor het einde was Birkelund zelf bij een onreglementaire actie betrokken. Nadat de Noorse defen sie uit positie was gespeeld, werd een pass van Van Himst door Van der Eist, de jeugdige Anderlecht-speler die de plaats van Van Himst had ingenomen, verrassend verlengd. Birkelund sloeg de bal uit het odel. Lambert nam de strafschop zelf. De van een knie- en enkelblessure herstel lende Belgische spits belastte zich met de uitwerking van de penaltystraf. Met De stand in groep drie van de voor ronden om het wereldkampioenschap is nu: Nederland België Noorwegen Ijsland De WCT. die bij de internationale tennisfederatie het alleenrecht heeft bedongen voor de organisatie van toernooien in de maanden januari t.m. april, heef* de 76 sterkste spelers ter wereld verdeeld over drie groe pen: de rode, de groene en de blauwe. Mt -11& 5$ 1 \r~. ■"•li X s.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 23