Minister Lubbers akkoord met Kamerwensen NOVIB vraagt hulp Amerika heft staat van Eindhoven wacht alarm op Bij regen dubbel Russen vragen aantal ongelukken Palestijnen om standpunt oost en west met gesprek met mr. Van der Lee In Wenen gaapt kloof tussen Fiat 128 terug naar dealer „Regering moet personeelstekort d voor Ethiopië bij politie snel aanvullen” diteg] "9 lid ■i „ooEnita SWOV: NAT WEGDEK GEVAARLIJKER Meerderheid Tweede Kamer bij debat: Onenigheid tussen Amerika en Europa erg overdreven een miljoen gulden aan prijzen is D D O -N D ERD A G 1 NOVEMBER 1973 2 Eerst na feitelijke benoeming Twintig percent Klepconstructiefout W erkgelegenheid Minister Kissinger: (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De voornaamste „vrucht” van het ruim vijf uur du rende oliedebat dat gisteren in de Tweede Kamer is gevoerd was de toezegging van minister Lubbers, dat het rijverbod op zondag zal gelden van drie uur zondagmorgen tot 24.00 uur zondagavond. Daarnaast over weegt de minister een maximumsnelheid van 100 kilometer per uur ver plicht te stellen. Premier Den Uyl voegde daar in zijn beantwoording van de sprekers nog aan toe, dat pas in het afgelopen weekeinde definitief is komen vast te staan dat de olieboycot tegen Nederland door zou gaan. Daarom heeft de regering besloten de reeds lang beraamde maatregelen van kracht te verklaren. Ook al is het zo dat er tot dusver nog geen ton minder olie is aangevoerd in ons land. De regering wil evenwel voor komen dat onze voorraden worden aangetast. Troepenreductie i fiL'" jo Zondagrijverbod is met drie uur bekort ADVERTENTIE VOORUITZICHTEN VOOR ZATERDAG: (Van onze parlementsredactie) WEERRAPPORTEN 2 10 4 20 Op aanvulling van het personeelste kort bij de politie is gisteren ook aange drongen door de Centrale van Polltie- 1 Lissabon Locarno Londen 12 12 12 12 13 12 12 12 13 12 11 14 16 12 12 16 21 21 19 3 13 20 18 4 9 5 17 uur uur uur uur o o o 0.1 o o o o o o o o o o o o Het beleid van minister Lubbers is erop gericht binnen de tien percent be perking van de OESO te blijven. Daarbij zal zoveel mogelijk getracht worden de werkgelegenheid niet aan te tasten. Van zelfde zinnen die in de motie stonden wilde uitspreken. De huidige onderbezetting, zo zegt het CPO, leidt tot overmatig overwerk en diensttijdverschuivingen, wat weer leidt tot een groter ziekteverzuim. De feitelij ke onderbezetting wordt dan uiteindelijk nog groter, aldus het CPO. die door de boycot rechtstreeks getrof fen dreigen te worden. De bewindsman sluit die maatregelen echter niet uit. Sinds een week zijn de in het land verspreide dealers bezig de defecte wa gens op te sporen. Enkelen roepen zelfs aan de hand van de chassisnummers de betrokkenen schriftelijk op om met hun wagens even langs de garage te komen. Ook bij wagens waarvan de eigenaars tot nu toe geen gebreken geconstateerd hadden, zijn de kleppen door nieuw» vervangen. d 1 r s i 1 t i 1 1 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Barcelona Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbrück 24 14 25 De staat van verhoogde waakzaamheid blijft van kracht voor de Amerikaanse zesde vloot op de Middellandse zee. Het waakzaamheidsparool was al op 6 oktober aan de zesde vloot gegeven, toen de oorlog in het Midden-Oosten uitbrak. De vloot bestaat volgens Friedheim uit zestig schepen, tegen een Russische Mid- dellandse-zeevloot van negentig vaartui gen. o o o o o o o o o o.i 0.1 o 0.2 0.4 0 Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel naar de EEG-landen. Zij hebben er dus belang bij de boycot van Nederland serieus te nemen. BEIROET (DPA). De Sovjet-Unie heeft de Palestijnse verzetsstrijders op- geroepen zich zo snel en zo duidelijk mogelijk uit te spreken voor een oplos sing van het conflict in het Midden- Oosten via onderhandelingen op basis van de resoluties van de Veiligheidsraad. Er zal spoedig overlegd worden met het bedrijfsleven over de vraag, wat er moet gebeuren als de boycot langer duurt dan nu voorzien is. Distributie en aangepaste prijsmaatregelen voor olie- produkten en andere schaarse produkten zullen dan onafwendbaar zijn. De minis ter wilde nog niet zover gaan dat hij nu al een prijsmaatregel wil invoeren en ook wil hij nog geen ontslagverbod voor werknemers instellen in bedrijfstakken WASHINGTON (AFP en Reuter). De staat van alarm waarin de Ameri kaanse land- en luchtstrijdkrachten in en buiten de Verenigde Staten op 25 oktober gebracht waren vanwege de Russische dreiging van eenzijdig militair ingrijpen in het Midden-Oosten, is giste ren geheel opgeheven. Dit is in Washin- ton en Heidelberg waar het hoofd kwartier van de Amerikaanse strijd krachten in Europa is gevestigd be kendgemaakt. WASHINGTON (Reuter en AP) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger, heeft gisteren verklaard dat de berichten over onenig heid tussen de VS en hun Europese bondgenoten over de crisis in het Mid den-Oosten schromelijk overdreven zijn. Premier Den Uyl bij het regeringsant- woord tijdens het oliedebat. Links van hem minister Van der Stoel, rechts mi nister Lubbers en staatssecretaris Van Hutten. Tot die grens is bereikt, zal ieder land binnen het eigen nationale kader maat regelen moeten treffen om het gebruik te beperken. Vandaar dat Nederland nu de gemelde beslissing heeft genomen. Weer to Manen- buitenland Deze motie kwam wat merkwaardig tot stand. De CHU had al eerder steun toegezegd aan de motie van DS’70. Maar de andere christen-democrati- sche partners, KVP en ARP wilden daar niet aan. De CHU liet door het kamerlid mr. W. Scholten een nieuwe motie indienen, die door de KVP werd gesteund, echter niet door de ARP. De DS’70-fractie toonde zich zeer onstemd over deze nieuwe motie, terwijl ook de PvdA-fractie moeilijkheden maak te, omdat Roethof bij de behandeling van de justitiebegroting ongeveer de- Minister-president Den Uyl had in het begin van het oliedebat al duidelijk gemaakt dat Nederland vasthoudt aan het standpunt dat is ingenomen met betrekking tot het conflict in het Midden- Oosten. De regering ziet er geen enkele aanleiding daar verandering in te bren gen. Minister Van der Stoel verklaarde dat de nadruk van de Nederlandse poli tiek ligt op het duidelijk stellen wat de regering voorstaat als oplossing van het conflict. Die oplossing moet gevonden worden op basis van de resolutie van de VN. DEN HAAG. De meerderheid van de Tweede Kamer pleit voor een snelle aanvulling van het personeeltekort bij gemeentelijke en rijkspolitie. Men ver wacht dat daardoor de spanningen in de korpsen minder zullen worden en dat de toenemende criminaliteit beter zal kun nen worden bedwongen. Naast de nog steeds aan de orde zijnde motie van DS’70 (die al werd ingediend bij de algemene beschouwingen enige tijd gele den) kwam er woensdagavond ook nog een soortgelijke motie van CHU en KVP, waarin de regeling om een onder zoek wordt gevraagd naar een beter politietoezicht en intensievere recherche- activiteiten om de criminaliteit te ver minderen. EINDHOVEN (ANP). Het gesprek tussen het Eindhovense college van B. en W. en mr. J. J. van der Lee zal eerst plaats vinden op het moment dat de benoeming een feit is, zo heeft waarne mend burgemeester van Eindhoven, mr. W. van Elk meegedeeld. Hij voegde hier aan toe dat hij hiermee de mening van het voltallige college vertolkte. Nederland zal op 5 en 6 november de kwestie van de olieboycot aan de orde stellen in de Europese ministerraad in Brussel, en daarbij zal een beroep ge daan worden op de solidariteit van de EEG-landen. Minister Lubbers gaf cij fers over de invoer, doorvoer en raffina ge van de olie in Nederland. Per jaar komt er 130 miljoen ton olie binnen en daarvan wordt 70 miljoen ton in ons land geraffineerd en 60 miljoen ton direct doorgevoerd. Een groot deel van die doorvoer en van de hier geraffineer de olie zo’n 60 tot 70 percent gaat Twee leden van de Amerikaanse Senaat willen het onderzoek in de ITT- zaak heropenen. Eergisteren werd ont huld dat president Nixon destijds per soonlijk zou hebben ingegrepen in de kwestie rond de International Telephone and Telegraph-maatschappij. De maat schappij zou in ruil voor het beëindigen van een rechtszaak geld hebben gestort in het herverkiezingsfonds van de Repu blikeinse Partij. Zowel spreker» van CHU, als van WD en DS’70 toonden zich ernstig ver ontrust over de toenemende criminali teit. Daar was het PvdA-Kamerlid Staf felen het maar ten dele mee eens. Hij zag weliswaar een stijging van vermo- gensmisdrijven en ruwheidsmisdrijven, maar hij pleitte evenals minister president Den Uyl al eerder bij de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer om meer naar de oorzaken van de toenemende misdadigheid te zoe ken. Hij gaf evenals andere sprekers wel toe, dat er bij de burgers een toenemend gevoel van onzekerheid en onveiligheid ontstaat. Hij zei dit in een besloten onderhoud met de senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen. Naar senatoren verklaarden die op de bijeenkomst aan wezig waren, gaf de minister overigens als zijn mening te kennen dat de bond genoten in Europa ten onrechte erover hebben geklaagd dat de Verenigde Sta ten onvoldoende overleg met hen zouden hebben gepleegd. 4 4 4 2 5 4 5 3 8 2 9 10 9 1 4 -10 -3 3 14 1 4 1 8 12 9 -3 10 3 2 7 6 -6 Van alle geregistreerde ongevallen op rijkswegen gebeurt ongeveer een derde op een nat wegdek. Verder is vastge steld, dat minder dan tien percent van alle autokilometers tijdens regen worden verreden en dat in die situatie ruim twintig percent van het totale aantal ongevallen gebeurt. Verder kan worden aangenomen, dat bij een nat wegdek na regen de verhouding tussen het aantal ongevallen en de gereden kilometers on geveer hetzelfde is. Een zesde van alle voertuig-kilometers wordt gereden op natte wegen, waarbij een derde van alle ongevallen gebeurt. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Een aantal Fiats 128 uit de bouwjaren 1971, 1972 en 1973 rijdt in Nederland al jaren of maanden rond met foute kleppen. Van de in die jaren gemonteerde kleppen blijken som mige achteraf dusdanige constructiefou ten te vertonen, dat de importeur van fabriekswege de opdracht heeft gekregen alle betrokken wagens te controleren en eventueel gratis van nieuwe kleppen te voorzien. WENEN „Ik verwacht voorlopig op deze conferentie over troepenreductie in Europa nog geen dialoog tussen Oost en West. Beide partijen zullen in de ko mende weken hun standpunt nader pre ciseren en daarmee kan misschien een basis voor een toekomstige dialoog wor den gelegd.” Dat zei de Nederlandse delegatieleider Quarles van Ufford gisteren op een persconferentie, die hij in zijn hoedanig heid van woordvoerder van de NAVO- delegaties gaf voor ruim tweehonderd vertegenwoordigers van de internationa le pers. Quarles van Ufford noemde de ver klaringen, die de zeven Oosteuropese delegaties na de opening van de confe rentie over troepenreducties hebben af gelegd, constructief en positief van toon. Hij moest evenwel toegeven, dat de uitgangsposities van de twee blokken, zoals die zich nu aftekenen, grote ver schillen tonen. De met spanning verwachte toespra ken van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie hebben gisteren geen nieu we gezichtspunten opgeleverd. De NOVIB wil ook dat de regering de lid-staten van de Europese Gemeen schappen ertoe beweegt gemeenschappe lijk het Ethiopische volk bij te staan en met de Ethiopische regering een plan voor noodhulp te ontwikkelen en uit te voeren. In overleg met de EEG-partners en met Ethiopië moet Nederland ook particuliere kanalen hier en in Ethiopië inschakelen voor bijdragen aan de leni ging van de nood. Het D’66-kamerlid mejuffrouw Anne ke Goudsmit stelde voor om zo spoedig mogelijk een „ombudscommissie” in te stellen, waardoor klachten van burgers tegen de politie zouden moeten worden onderzocht. De kleine commissie zou uit zo’n drie of vijf man moeten bestaan, onder voorzitterschap van prof. Lange- meijer, die binnenkort ambteloos burger wordt. Langemeijer is adviseur van het progressieve schaduwkabinet geweest en is groot voorstander van het instituut ombudsman. De Amerikaanse senator William Saxbe, die gisteren een onderhoud heeft gehad met president Nixon, zei na af loop „er tamelijk zeker van te zijn” dat hij zou worden benoemd tot minister van Justitie, als opvolger van Eliott Richardson. Richardson werd ontslagen nadat de speciale Watergate-aanklager Archibald Cox door de president van zijn functie was ontheven. Australië wordt op het ogenblik door een stakingsgolf geteisterd. Het treinverkeer ligt stil vanwege een loon- conflict, in het zuiden van het land is de benzine op de bon wegens een staking van het personeel van een olieraffinade rij. In de staat Victoria is de stroom gerantsoeneerd doordat het personeel van de electriciteitsbedrijven het werk neer heeft gelegd. Veel bedrijven moes ten hierdoor ook hun poorten sluiten. In Queensland ten slotte liggen de kolen mijnen stil. De mijnwerkers vinden de mijnen te onveilig. Zevenhonderd katten onder leiding van een kater van acht kilo terroriseren de 370 bewoners van het Japanse eiland je Isjima. De katten werden twaalf jaar geleden ingevoerd om een rattenplaag te bestrijden. Nu is geen huisvrouw met boodschappen meer veilig, ’s Avonds durft niemand de deur meer uit. De (boeddhistische) bewoners willen de kat ten niet afschieten. Pessimisten zeggen dat er voor de ménsen niets anders opzit dan het eiland te verlaten. Vrij zonnig, later meer bewolking en mo gelijk regen. Aantal uren zon: 0 tot 5. Minimum tempe ratuur: omstreeks normaal. Maximum tempe ratuur: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 90 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 percent. Normale temperaturen tot 0 november: minimum 5, maximum 11 graden. DEN HAAG (ANP). Een nat weg dek is tweemaal zo gevaarlijk als een droog, heeft ir. H. G. Paar van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid gisteren in Den Haag gezegd op de zestiende verkeerstechni sche leergang van de ANWB. Het „Wereldcongres van vredes- krachten” in Moskou is gisteren geëin digd met een oproep tot de mensen aller landen hun pogingen te bundelen om tot een blijvende vrede te komen. organisaties (CPO). Volgens de CPO moet de korpssterkte op korte termijn met twintig percent omhoog. Als argu menten noemt de organisatie de sterke toename van de verkeersintensiteit, de stijgende criminaliteit, terwijl verder steeds meer politiemensen aan de prak tische politiedienst worden onttrokken doordat ze moeten deelnemen aan oplei ding en vorming. Elke week te winnen voor 1.- een fijne prijs van AaBe: voor 300.- keus uit dekens, plaids, gordijnstoffen, spreien of vloerbedekking. Een kado van de Koninklijke AaBe-fabrieken, Tilburg. ozo zo ozo ozo ozo o ozo zo ozo o z nno zzo no nw w wst z ver. wst ozo o wst nw wst o nnw zzw nno ono n zw wnw wst wst nno w DEN HAAG (ANP(. In een brief aan minister-president Den Uyl heeft de Nederlandse Organisatie voor Internatio nale Ontwikkelingssamenwerking (NO VIB) naar aanleiding van de hongers nood in Ethiopië een dringend beroep op de Nederlandse regering gedaan om met de grootste spoed met de Ethiopische regering te overleggen over mogelijkhe den om ogenblikkelijk financiële en ma teriële assistentie te verlenen. Volgens het Libanese blad „l’Orient le Jour” heeft de Russische ambassadeur in Beiroet een boodschap van zijn regering hierover overhandigd aan het opperbevel van de guerrillastrijders. Het opperbevel zou de regering in Moskou uitgebreid moeten inlichten hoe de Palestijnen staan tegenover de plannen voor een staat Palestina en deelname van de gu errillastrijders aan vredesonderhandelin gen. De raad van advies voor de ruimte lijke ordening is het niet eens geworden over de tekst van het al gepubliceerde ontwerp-advies. De raad, die de regering moet adviseren over de gewestvorming, gaat de zaak op 30 november eens opnieuw bekijken. In haar verklaring pleit de organisatie verder voor een snelle totstandkoming van regionale verkeerskorpsen die in de plaats moeten komen van de huidige gemeentelijke korpsen en de rijkspolitie. Men acht het niet langer verantwoord dat de Nederlandse politie-organisatie nog langer in haar huidige vorm blijft bestaan. Wachten op de totstandkoming van de wet op de gewesten en het ontwerp tot herziening van de huidige politiewet dat in april 1969 verscheen, bestempelt de CPO als „uitzichtloos”. De gemeenten moeten zelf initiatieven ontwikkelen om in afwachting van de wet op de gewes ten zo snel mogelijk tot regionale politie korpsen te komen. 7.49 uur en 3.18 uur en half bew. licht bew. half bew. half bew. licht bew. Den Helder licht bew. licht bew. zw. bew. onbewolkt zw. bew. regen onbewolkt onbewolkt half bew. geh. bew. licht bew. mist kopenhagen zw. bew. - mist mist zw. bew. Luxemburg onbewolkt mist licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt half bew. onbewolkt licht bew. licht bew. geh. bew. onbewolkt geh. bew. licht bew. regen Las Palmas onbewolkt VRIJDAG 2 NOVEMBER Hoog water 7.49 uur en 20.09 Laag water 3.18 uur en 15.37 VRIJDAG 2 NOVEMBER op 7.36 uur onder 17.10 uur onder 23.00 Zon Maan op 13.41 Hij kon nog niets zeggen over de economische gevolgen en de gevolgen voor de begroting. De boycot treft niet alleen Nederland, maar door de door voer via Rotterdam ook de andere EEG- landen. Het SWOV-onderzoek heeft ook nog vastgesteld, aldus ir. Paar, dat op niet- autosnelwegen (wel rijkswegen) de kans op een ongeval ongeveer tweemaal zo groot is als die op autosnelwegen. Ten slotte bleek, dat vrachtauto’s op de niet- autosnelwegen anderhalf maal zo vaak bij ongevallen betrokken zijn als perso nenauto’s. Ook op de autosnelwegen zijn vrachtauto’s aanzienlijk meer bij onge vallen betrokken dan personenauto’s. Voertuigeigenschappen lijken hiervan de hoofdoorzaak te zijn, aldus ir. Paar. Volgens het Spaanse persbureau EFE zou de Nederlandse ambassade in Santiago (Chili) de secretaris-generaal van de Chileense socialistische partij, Carlos Altamirano de toegang tot de ambassade hebben geweigerd. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag zal men in Chili om opheldering vragen. De ambassade heeft het bericht ontkend. daar dat in eerste instantie is gekozen voor beperkingen in de particuliere sfeer. Maar als de olieboycot lang zou duren, zijn grotere beperkingen noodza kelijk, en dan zal het uiterst moeilijk worden, aldus minister Lubbers. Minister Lubbers had de reden toege licht van de autoloze zondag en de vrijwillige beperking van het gebruik van olieprodukten in Nederland. Hij maakte duidelijk dat vorige week in Parijs door de OESO-landen (dat zijn EEG-landen, de VS, Japan, Canada, Scandinavië en Australië) is afgesproken dat er een noodschema in werking zal treden als het verbruik in de OESO- landen met meer dan tien percent wordt aangetast.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2