Oplossing crisis in Midden-Oosten is aanleiding g het stoplicht Psychologie van Nederlands geld voor VN-fonds Derde Wereld IRA-kopstukken met helikopter bevrijd Apparatuur Israëliërs in de ban van de oorlog nu gevolgen goed merkbaar worden Nixons comité gaf geld aan nazi’s Cox hoogleraar in Engeland <1 „was kapot” 0 VOLKSGEZONDHEID GAAT ZELF SCHOON SCHIP MAKEN OP NON-ACTIEF UIT BINNENPLAATS GEVANGENIS SADAT: DIRECTEUR SUFA AMERIKAANS STANDPUNT OP HET OGENBLIK POSITIEF” 5 1 9 7’3 DONDERDAG NOVEMBER 1 Ministerie in actie IN NIXONS KAMER SAM-6 7-. i Golda Meir F is een geval bekend van een vrouwtje in Stavoren dat al jéééren Fleurop-bloemencheques spaart. Ze houdt ervan.de bloemetjes binnen te zetten. Giroloterij gaat wel door COMMENTAAR OP ACTUELE ZAKEN PARIJS (AFP, ANP en AP) De Franse president Georges Pompidou heeft de acht staatshoofden en regeringsleiders van de Europese Ge meenschap voorgesteld nog dit jaar een Europese topconferentie te houden. Op Nederland en België na hebben de EEG-landen positief ge reageerd. De Britse premier Heath wil zo’n Europees topgesprek zelfs tweemaal per jaar houden. Bonn toonde zich voldaan over het Franse voorstel. Bewijs „Positief” //of- POMPIDOU WIL EEG-TOP ADVERTENTIE J c> F les- ëin- ller tot Premier Golda Meir gisteren kort voor haar vertrek naar de Verenigde Staten, waar zij vier dagen zal blijven om on- Alvorens de Europese top bijeenkomt, zal president Pompidou, zoals gemeld, de Engelse premier eerst nog op 17 en 18 november in Engeland ontmoeten. Daar na heeft hij voor 26 en 27 november nog een afspraak met de Westduitse kanse lier Brandt, aldus meldt onze redacteur in Parijs. Kent u uitdrukkingen waarin bloemen een rol spelen zoals op rozen zitten, de bloemetjes buiten zetten. U leest erover in het Fleurop-bfoemenboek. Spaar de gratis Fleurop chrysal- en pokonzakjes van uw Fleuro, bloemist. de den rde ing ing, ens int- van mi- Van Niemand woont te ver weg...om een bloemencheque te krijgen. Raadpleeg uw Fleurop-bloemist. De universiteit heeft bekend gemaakt dat Cox is benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de Amerikaanse geschiede nis en bestuursvormen. De benoeming gaat in per oktober van het komende jaar. Een woordvoerder zei dat Cox alleen maar één college hoefde te geven of een reeks colleges. ing ren nd- aar te net ids De at- 5en jzit eau i in raai rtij, de tens erie aag ten. ■nd. iam eeft af- dat ster liott igen iger van ansa TT- ont- per- de lone aat- igen :tort spu- riat« 1973 iden die iom- fou- van egen n en n te land wa- zelfs s de hun men. aars eerd ■uwe WDAGWDftG blik Het on- de :ing de- lom reel erk >es- In »n- de Teken aan de wand voor de Israëliërs is wellicht ook dat president Anwar Sadat van Egypte gisteren de eerste Egyptische president in 21 jaar was die iets goeds over de Verenigde Staten te zeggen had. Op zijn eerste internationale persconfe rentie in Cairo noemde hij het Ameri kaanse standpunt van het ogenblik „po sitief”. „Ik houdt onze militaire bevelhebbers tegen”, aldus Sadat. „De Israëliërs zelf zeggen dat hun positie op de westelijke oever kwetsbaar is”. „Als Israel vrede wil dan moet men over vrede komen praten.” Sadat heeft gisteren Ismail Fahmi tot minister van Buitenlandse Zaken be noemd. Fahmi heeft de afgelopen dagen gesprekken gevoerd in Washington. Hij volgt Mohammed Hassan el Zayyat op die raadgever van de Egyptische president is geworden. Koning Hoessein van Jordanië zal een De toezegging, die reeds in de begro ting was aangekondigd, werd gedaan door ambassadeur R. Fack, permanente vertegenwoordiger van Nederland bij de Verenigde Naties. Nederland zal aan de algemene vergadering voorstellen voor leggen om tot een verdere uitbreiding en versterking van dit VN-fonds te komen. om De directe aanleiding tot het Franse voorstel vormt het feit, dat de Amerika nen en de Russen vorige week Europa geheel buiten hun overleg inzake de crisis in het Midden-Oosten hebben ge laten. Het is duidelijk dat deze ontwikkelin gen tot verdere protesten in de Verenig de Staten zullen leiden, al is nog niet te overzien of het opnieuw zal komen tot een stortvloed van telegrammen zoals die volgde op het ontslag van speciale aanklager Archibald Cox. WASHINGTON (UPI en Reuter). Het comité voor de herverkiezing van president Nixon heeft minstens 110.000 dollar besteed aan spionage tegen en ontwrichting van de campagne van de Democraten. Ongeveer 1.200 dollar hier van werd voor dit doel toegespeeld aan de Amerikaanse Nazi-partij in Califor- nië. het wegvallen van de export compense ren in de vorm van buitenlandse valuta. Israel bereidt zich voor op een oorlogs economie op langere termijn. De rege ring heeft daarom samen met werkne mers- en werkgeversorganisaties een overkoepelend orgaan gevormd om de prioriteiten in het economische proces te bepalen. Voorop staan uiteraard de militaire industrie en de elementaire levensbe hoeften, maar zoveel mogelijk wordt geprobeerd ook de rest van de economie normaal te laten voortgaan. Om van tevoren wrijving tussen de verschillende industrietakken te voorkomen, is dit overkoepelend orgaan in het leven ge roepen. Na Twomey’s arrestatie maakte Mac- Stiofain weer enige kans om op zijn oude positie terug te keren. Twomey werd achter slot en grendel gezet op Het opzienbarende van de wet is, dat een lidmaatschap nauwelijks behoeft te worden bewezen. Wanneer een politie man vanaf een bepaalde rang stelt, dat de betrokken verdachte lid van de pro visionele IRA is, is dat voor de rechter al een voldoende bewijs. zijn nog danig in de war. Ze de de CAMBRIDGE (AP) Archibald Cox, de voormalige speciale aanklager in het Watergate-schandaal, is benoemd tot professor aan de universiteit van Cam bridge, in Engeland. Er zijn twee soorten individualisten, die op een heel merkwaardige manier kunnen worden geselecteerd. Wanneer men tien mensen voor een voetgangers- stoplicht zet, voltrekt die selectie zich als volgt: Vijf mensen lopen door het rode licht zodra er even een verkeers- leegte is. Vijf blijven steevast wachten tot het licht op groen springt. Beide groepen bevatten enkele individualisten. De groep die door het rode licht loopt bevat als koplopers de individualisten die menen dat zij boven het gemene volk verheven zijn. De groep die gehoor zaam blijft wachten bevat de individua listen die zich door de doorlopers niet van hun disciplinair standpunt laten af brengen. Beide groepen worden voor de rest aangevuld met mensen die geen •igen standpunt hebben: zij lopen mee over door het rood of zij blijven weife lend staan, al naar gelang het uitkomt. Deze „verkeerslichtenpsychologie” de monstreert zich op alle maatschappelijke gebieden en overal waar het erop aan komt, dat mensen een keus maken tus sen zelfstandig handelen en meeloper spelen. Als men een totaalbeeld van de samenleving zou kunnen tekenen waarin de individualist en de massamens onder scheidbaar zouden zijn aangegeven, zouden de individualisten in twee kleu ren moeten worden geïllustreerd: aan de ene kant de individualist die zich als zelfstandig denkende persoonlijkheid verantwoordelijk voelt voor de gemeen schap, aan de andere kant de individua list die lak aan gemeenschap en mede mensen heeft en alleen op zijn eigen belangen uit is. In de oorlogsjaren van ’40-’45 kwamen bij het stijgen van de nood in bezet Nederland de verschillende soorten soci ale mentaliteit duidelijker dan ooit tot uiting. In de permanente panieksituatie die door de schaarste aan eerste levens behoeften en de distributie daarvan werd geschapen, ontstonden drie duide lijke mensensoorten: de wolven, de schapen en de niet met dieren te verge lijken idealisten. De wolven, een min derheid van egocentrische individualis ten, werden de gewiekste zwarthandela ren en profiteurs; de onhandige, weife lende, instinctmatig reagerende massa was verreweg de grootste groep, de kud de schapen. En de idealistische, onbaat zuchtige individualisten werden verzets strijders of stille helden, die hun vernuft in dienst stelden van hun medemensen of hun vaderland. Ook zij vormden een minderheid. Voetgangerslichten, oorlog, of autoloze zondag: de selectie voltrekt zich altijd langs deze grote lijnen. De in paniek rakende kudde schapen gaat over tot datgene wat zij anderen ziet doen en bestormt de bureaus met ontheffings- aanvragen. De handige, initiatiefrijke in grond van een nieuwe wet die het lidmaatschap van de provisionele IRA alleen al voldoende maakt voor één jaar opsluiting. (Van onze redacteur in Londen) LONDEN. De vroegere chef-staf van de radicale IRA-vieugel Twomey, is per helikopter uit de Mountjoy-gevange- nis in Dublin bevrijd. Dit ongelooflijke staaltje vond gistermiddag plaats terwijl de gevangenen in Mountjoy gelucht werden. Een helikopter van een parti culiere Ierse firma, die eerst door de IRA was gekaapt, verscheen boven de gevan genis en daalde langzaam op de binnen plaats neer. ontmoeting hebben met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger wanneer deze volgende week op weg naar China tussenlandingen maakt in Marokko, Egypte, Jordanië, Saoedi-Arabië, Iran en Pakistan. Volgens het Jordaanse persbureau zal Kissinger de leiders van alle genoemde landen ontmoeten. Drie gevangenen werden in grote haast naar binnen gesleurd en voor de ongewapende bewakers van hun schrik bekomen waren, zweefde de helikopter- al weer boven de daken van dè gevan genis. Behalve Seamys Twomey werden nog twee „provisionele” IRA-aanvoerders uit de gevangenis bevrijd. Buiten de gevan genismuren landde de helikopter vlak naast een gereedstaande auto, waarin de drie IRA-mannen haastig wegreden. De helikopter steeg weer op en verdween uit het gezicht. Wegversperringen wer den opgeworpen en speurtochten op gro te r laai begonnen: Echter zonder resul taat. Seamys Twomey was eind augustus van dit jaar gevangengenomen. Hij was commandant van de radicale IRA-vleu- gel in Belfast vóór hij de „staf-chef” van de organisatie werd. Zijn voorgan ger was Sean MacStiofain, die eveneens enige tijd in de gevangenis doorbracht. De directeur-generaal voor de milieu hygiëne is op het idee gekomen om een werkgroep in te stellen die onder meer gaat bekijken waar men de enorme papierberg moet laten waarmee dit mi nisterie dagelijks wordt geconfronteerd. Ook zit het ministerie in zijn maag met de vele plastic wegwerp-artikelen, die meestal slechts een keer worden ge bruikt voor ze in de prullemand ver dwijnen. Ook gaat men bezien of de ambtenaren op Volksgezondheid niet wat aan de pauze-gymnastiek moeten gaan doen. -j der meer met president Nixon de nieuwe crisis in het Midden-Oosten te bespreken. Het Europa van de Negen, zo schrijft Pompidou in zijn brief aan de acht overige EEG-landen, moet nu zijn een heid bewijzen. Een solidariteit die Frankrijk behalve diplomatiek ook eco nomisch gemanifesteerd zou willen zien. Parijs stelde daarom ook nog een conferentie voor van de negen ministers van Financiën en van Economische Za ken, die zich dan speciaal over de pro blemen van de stabilisatie der verschil lende munten en de strijd tegen de inflatie zouden moeten beraden. Ook het brandende probleem van de Europese olievoorziening zou ter sprake moeten worden gebracht. Onder dez eomstandigheden moet de economie zich uiteraard aanpassen. De eerste oorlogsmaatregel die de regering heeft genomen, was het afsluiten van twee grote leningen van ieder 1 miljard Israëlische ponden (ongeveer 600.000 gul den). De vrijwillige en verplichte oor- logslening, die het geld uit de handen van het publiek moest halen om ener zijds de overheid aan extra middelen te helpen en tegelijk de toch al zo snelle inflatie te stoppen. De inzamelingsacties in het buitenland onder joodse organisaties en kredieten van de Amerikaanse regering moeten (Vervolg van pagina 1) WASHINGTON. Volgens Fred Buz- hardt, een van de advicaten van het Witte Huis, werd Nixons telefoongesprek met Mitchell via een telefoon gevoerd die niet was aangesloten op het bamdop- namesysteem. Het gesprek met Dean, aldus Buzhardt, dat in Nixons ovale kantoor werd gevoerd, waar niet minder dan zeven geheime microfoons waren geïnstalleerd, werd niet opgenomen door een defect in de apparatuur. Aldus meldt onze redacteur in Washington. Rechter Sirica ondervroeg een van de agenten van de geheime dienst, die de geluidsapparatuur bediende. Deze vertel de dat de apparatuur dagelijks werd gecontroleerd. Ook Alexander Butter field, die in een toevallige opmerking tegenover advocaten van de Watergate- commissie het bestaan van de afluister apparatuur aan het licht bracht, heeft getuigd dat hijzelf regelmatig steekproe ven nam om te controleren f de ge sprekken goed werden opgenomen. Dat was steeds het geval geweest, zei hij. Het is raadselachtig waarom het Witte Huis pas nu met deze mededeling komt, terwijl Archibald Cox, toen deze om de negen geluidsbanden vroeg, al had kun nen zeggen dat er in wezen maar zeven waren. Bovendien is bekend dat presi dent Nixon kort nadat het bestaan van de bandjes bekend werd, een inventaris liet opmaken en zelf naar de belangrijk ste gesprekken luisterde. Ook toen werd niets meegedeeld over het ontbreken van twee belangrijke banden. DEN HAAG (ANP) Nederland heeft als eerste ontwikkeld land in de wereld een bedrag van 12 miljoen gul den toegezegd aan het Kapitaal Ontwik kelingsfonds van de Verenigde Naties. Hiermee wil de minister voor Ontwikke lingssamenwerking, drs. J. P. Pronk, dit fonds, dat sedert tien jaar van zijn bestaan door gebrek aan bijdragen van de rijke landen niet heeft kunnen func tioneren, opnieuw tot leven brengen. (Van onze redacteur in Jeruzalem, mr. Jaap van Wesel) JERUZALEM De oorlog is afgelopen, maar de gevolgen worden pas nu goed merkbaar. Het leger is nog steeds bijna volledig gemobiliseerd, en zal dat voorlopig nog blijven. De westoever van het Suezkanaal eist een enorme troepenmacht op, te meer omdat de Israëliërs het Egyptische Derde Leger in toom moeten houden. De soldaten blijven voorlopig aan het front en komen alleen voor een kort bezoek thuis, niet meer dan 24 uur. Daarna gaan zij terug naar hun bases. De Israëlische regering en de opposi tie, zo meldt Reuter, hebben premier Golda Meir gisteren bezorgd uitgewuifd naar de Verenigde Staten, bezorgd als ze zijn dat Washington haar onder druk zal zetten om met de Arabieren over de onderhandelingsvoorwaarden voor vrede in het Midden-Oosten te gaan spreken. Mevrouw Meirs taak zal het zijn de Amerikaanse president en zijn minister van Buitenlandse Zaken duidelijk te maken tot welk punt Israel gaat wan neer het op concessies aankomt, schreef het dagblad „Davar” van premier Meirs regerende arbeiderspartij. In Israel wordt al kritiek op de Vere nigde Staten gehoord omdat onder hun druk is toegestaan dat de Egyptenaren met konvooien door de Israëlische linies voorraden overbrengen naar het omsin gelde derde Egyptische leger op de Si- nai-oever van het Suez-kanaal. DEN HAAG (ANP) Het Ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne wil de hand in eigen boezem gaan ste ken en de „interne milieuvervuiling” in de eigen burelen gaan bestrijden, zo meldt de Algemene Bond van Ambtena ren (ABVA) in het bondsblad „De Amb tenaar”. Volgens de plannen van Pompidou zouden de topconferenties moeten leiden tot een soort Europees kabinet op hoog niveau, waarbij de deelnemers de gele genheid zouden moeten hebben hun op vattingen en inzichten in vertrouwelijk overleg te coördineren. Een supra-natio- naal karakter zou die coördinatie echter niet mogen dragen en om die reden zal de Franse suggestie vermoedelijk met weinig geestdrift in Den Haag zijn be groet. Uit de essentiële industrieën zijn ar beiders niet gemobiliseerd of direct na de oorlog weer gedemobiliseerd. Voor de andere industrieën worden veelal vrij willigers ingeschakeld, gepensioneerden en huisvrouwen. „Natuurlijk zijn niet alle functies vervangbaar,” zegt dr. Yaa- kov Arnon, voormalig directeur-generaal van het ministerie van Financiën, „en een deel van het produktieproces ligt dan ook gewoon stil”. Dit wordt geschat op ongeveer een derde van de totale produktie. „Er wordt voor de economie een verliesbedrag van 100 miljoen pond per dag genoemd. Dat lijkt mij wat aan de hoge kant. Veertig tot 50 miljoen pond lijkt mij een juistere raming”. 7 o I Dit verklaarden gisteren leden van de Senaatscommissie voor Watergate tijdens de hoorzittingen over „smerige streken” tijdens de verkiezingscampagne van 1972. De raadsman van de commissie, Mark Lakritz, zei dat het geld aan de Nazi- partij deel was van 10.000 dollar die het comité voor Nixons herverkiezing be steedde aan het omkopen van leden van George Wallaces Amerikaanse Onafhan kelijke partij om zich in Californië te laten registreren als Republikeinen en zo te voorkomen dat de partij van Wallace over voldoende geregistreerde kiezers in Californië zou beschikken in die staat te kunnen meedoen. Amerikaanse militaire deskundigen zullen de Russische luchtdoelraket SAM-6 die door de Arabieren gebruikt werd in de recente oorlog tegen Israel en die de oorzaak lijkt van de zware verliezen aan vliegtuigen die Israel heeft geleden, samen met de Israëliërs bestu deren. ROTTERDAM (ANP) Het bestuur van de „Stichting Uitvoeringsorgaan Fi nanciële Acties” (SUFA) in Rotterdam heeft de directeur van het bureau voor lopig van zjjn functie ontheven. Men wil een onderzoek instellen naar zijn zake lijk beleid en nagaan of hij mogelijker wijs zjjn bevoegdheden heeft overschre den. Een en ander heeft, naar het SUFA- bestuur meedeelt, geen consequenties voor de giroloterij, noch voor haar deel nemers. Deze giroloterij blijft normaal functioneren. De oorlog is afgelopen en niet afgelo pen. Het kan iedere dag weer beginnen. Nog steeds is de radio de hele nacht in de lucht, de nieuwsverzorging geschiedt door de legerwoordvoerder, die samen werkt met de nationale omroep. De kranten die verschijnen zijn nog steeds dun om papier en arbeidskrachten te sparen en bevatten vrijwel uitsluitend nieuws over Israels militaire en politieke strijd. Over buitenlandse problemen vrijwel geen woord. Het straatbeeld is vrij normaal, na tuurlijk veel soldaten, liftend langs de weg, vaak met hun wapens bij zich op weg naar hun familie of terug naar hun basis. Verder nog steeds weinig jonge mannen en lege Winkels, behalve na tuurlijk die In levensmiddelen. En de mensen :v spreken veel over de oorlog; in supermarkt, bij de schoenmaker en slager. dividualisten wenden al hun slimheid aan om zich te onttrekken aan het lot van de massa en krijgen op een of andere manier de ontheffing wel. En de sterk sociaal gerichte individualisten la ten zich niet van de wijs brengen door buren, vrienden of collega’s, zetten hun auto zondags principieel aan kant, gaan principieel lopen of fietsen, rijden door de week principieel niet harder dan 100 kilometer, gaan als het enigszins kan met de trein naar hun bestemming, zetten de verwarming lager, zijn zuinig met gas en licht, en hamsteren géén benzine. De culturele ontwikkeling van de mens is er, door de eeuwen heen, altijd automatisch op gericht geweest de groep der idealistische individualisten zo groot mogelijk te maken door de persoonlijk heid der mensen tot evolutie te brengen en het individu een eigen oordeel, per soonlijkheid en moraal te geven. Vele maatschappelijke factoren werken die culturele ontwikkeling tegen: de massa media, de welvaart, de behoefteschep- ping, de reclame, de confessionele sa menklontering, de politieke gelijkscha keling, de leuzen, de sportverdwazing, de dweperij, de pretparken, de mode deze willekeurige greep is maar een kleine keuze uit de ontelbare krachtvel den die de massaficatie en willoosheid van de menigten in de hand werken. Een mens met een eigen persoonlijkheid, een vast karakter en een weloverwogen eigen oordeel is nog steeds een even weldadige als zeldzame verschijning. Toch blijft die groep die geen groep is maar een aantal afzonderlijk levende enkelingen in stand en er treden situaties in de samenleving op die dat duidelijk doen blijken. Wij verkeren nu, tengevolge van de Arabische oliechantage, plotseling in zo’n situatie. Nuchter beschouwd kan het beeld niet anders worden dan datgene waarvan men dagelijks getuige kan zijn bij de voetgangersoversteekplaatsen: een minderheid zorgt haastig en slim voor zichzelf, een andere minderheid zorgt karaktervol en principieel voor zijn ge- meenschapsplicht, en de meerderheid probeert, weifelt, schikt zich gelaten of raakt in paniek. De oproep tot burgerzin in deze situa tie richt zich in feite tot de weifelaars en probeert van die groep een deel over te halen tot het sociale „goede gedrag”. De rest is door zo’n beroep niet bereik baar. Wie zich als een zelfstandige per soonlijkheid sociaal wil gedragen, ergere zich niet aan de velen die zich als wolven doen kennen, noch aan de zeer velen die als schapen achter de wolven aan sukkelen. Het licht staat op rood voor iedereen, maar doorlopers en mee lopers zullen altijd in de meerderheid blijven.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3