DIAS: Drugs Informatie en Advies Sentrum zijn poorten voor informatiezoeker opent REPARATIE NOORDERSLUIS VORDERT WAT NU? Kritische Gemeente IJmond heeft nu Midden- en kleinbedrijf in economische tang MIJN HOND BIAFT'T WILHELMUS eigen onderkomen stand Beverwijk wil aanpassing gasverordening „flrgenta” Super Lux: de lamp met 30% meer licht op tafel Ui f At GEEN OPVANGCENTRUM ALS HET VROEGERE MOKSJA ’t Zwanenest aan Dommelsingel Ondernemers bespraken situatie In bouwput gevallen voor dezelfde stroomkosten 9 DONDERDAG 1 NOVEMBER 1 973 Geen drempelvrees Preventief werken VELSEN r Jongste (for wereldmerken. dMLER Vitaal, dynamisch, internationaal! Peter Stuyvesant - rijke geurige tabak en... het Miracle Filter Peter Stuyvesant?U geniet zoveel meer! A B (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) ADVERTENTIE Voedert al wat blaft, mauwt, piept, fluit, koert of knort. (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggeefsters) ADVERTENTIE ADVERTENTIE OOR Iwg F** i h De penningmeester, de heer A. Baaij, bood tijdens de bijeenkomst de voorlopi ge cijfers over 1973 en de begroting voor 1974 aan. De begroting, die sloot met een totaal van ƒ59.000 en een geraamd tekort van ƒ3.000, werd voorzien van een enke le technische opmerking door de verga dering aanvaard. 1 3- li ^54^710^4/ - In zijn somber gestemd betoog ageerde de heer Logger tegen de vestiging van detailhandelbedrijven op de hiervoor niet bestemde gronden, zoals op indus trieterreinen en in boerenschuren. BEVERWIJK. Tijdens de ledenver gadering van het Koninklijk Onderne mers Verbond, afdeling Beverwijk, heeft voorzitter J. P. Logger in zijn openings woord uitvoerig aandacht besteed aan de economisc'he situatie van het bedrijfsle ven en speciaal van het midden- en kleinbedrijf, die tot een felle concurren tie leidt. De heer Logger is lid van het lande lijk algemeen bestuur en als zodanig kon hij vele problemen aan de orde stellen waarop de aandacht zich op dat niveau richt. De afdeling sprak zich tijdens de vergadering uit voor een ho gere bijdrage aan het landelijk verbond per afdeling, om het hoofdbestuur in staat te stellen de belangen van de leden op de beste wijze te behartigen. Het afdelingsbestuur werd aangevuld met de heer J. W. Tegel, zodat dit thans bestaat uit de heer J. P. Logger, voorzit ter, L. van Loon, secretaris, A. Davidson, penningmeester en J. W. Tegel, lid. HAARLEM. Vandaag is in hetzelf de gebouw aan de Bakenessergracht 26b waar enkele jaren geleden nog Moksja draaide als opvangcetrum voor drugge bruikers, een informatie- en adviescen trum opengegaan onder de naam „DI AS”, als nieuwe onderneming van hef Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs. Dit „Drugs Informatie en Advies, Sentrum” zal, anders dan Moksja des tijds, zich niet aan de directe hulpverle ning wagen. Lening. Het Velsense gemeentebe stuur stelt de raad voor bij de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten een lening aan te gaan van 787.000. Het bestuur werd gemachtigd met het Ned. Katholiek Ondernemers Verbond, afdeling Beverwijk, in beraad te gaan over een nauwere samenwerking. gewerkt aan de deur van de N oor der- sluis in IJmuiden, die sinds dinsdag onklaar is. Op de een of andere wijze moet tussen de opening en de sluisdeur ijzer terecht gekomen zijn. De Rijksha- vendienst meent dat het vermoedelijk van een passerend schip gevallen is. In elk geval is het volgens deze dienst niet zo dat de deur zelf niet deugdelijk was. Evenmin was er een gebrek aan de deurwielen geconstateerd. De rijkshavendienst in IJmuiden hoopt dat de Noordersluis donderdag in de loop van de dag weer kan functioneren. Ouders, leerkrachten, werkgevers, scrip tieschrijvers, organisaties, de overheid en gebruikers van drugs —de alcoholicus niet minder dan de roker of spuiter kunnen er van op aan dat ze welkom zijn: drempelvrees is overbodig. In een later stadium willen de teamleden niet alleen in eigen huis werken, informatie- verstrekkend aan wie erom komt vra gen, maar ook en dan meer op de preventie en de algemene voorlichting Een van de motieven voor de andere opzet van DIAS is, dat het werk de vrijwilligers van Moksja destijds boven de krachten groeide juist omdat men de mogelijkheid van directe opvang niet heeft willen afstoten. „Het gebouw is te enen male ongeschikt voor de op vang en begeleiding van zwaar verslaaf den”, aldus de oprichters van DIAS „Bovendien is de opname-mogelijkheid van klinieken, afkickcentra en dergelijke niet groter geworden dan in de dagen. Hij wekte de leden op in dit opzicht attent te zijn. Ook waarschuwde hij voor beunhazerij. In de regeringsverkla ring had hij een duidelijke visie op de positie van het midden- en kleinbedrijf gemist. van Moksja, toen moeilijke gevallen nergens anders konden worden opgeno men en dus vaak lange tijd in het centrum bleven. Omdat we geen door- stromingsmogelijkheden hebben zou op vang door ons dan ook opnieuw door onze eigen tekortkomingen stranden. Daarom hebben we gekozen voor deze meer preventief werkende aanpak". Het informatiecentrum, dat iedere werkdag van 2-4 en van 7-9 uur geo pend zal zijn, wordt bemand door ten minste twee leden van de inmiddels uit tien leden bestaande groep vrijwilligers en professionele krachten die DIAS run nen. Die groep is nog niet helemaal voltallig, men kijkt nog uit naar de twee of drie krachten die het team compleet kunnen maken. Hun werk is het, om de bezoeker te woord te staan op de manier zoals hij dat het prettigst vindt. Anonimiteit wordt volstrekt gewaarborgd en de be schikbare ruimten in het gebouw zijn aan de verschillende wensen aangepast: er is een „theetuin”-kamer met zitkus sens, een klein en veel formeler spreek kamertje met een tafel en een paar stoelen, en tenslotte is er de officiële Opvang en medische begeleiding van mensen met verslavingsverschijnselen zal net als vroeger in het vertrouwde gebouw van het consultatiebureau aan het Spaarne 62 geboden worden. Het centrum aan de Bakenessergracht ver strekt geen onderdak, maaltijden of me dicijnen; wel inlichtingen, voorlichting en advies. In voorkomende gevallen kunnen bezoekers met een bestaand drugprobleem opgevangen en verwezen worden naar instanties die zich wel mei. de daadwerkelijke hulpverlening bezig houden. GEBOREN: J. R. SchroorPoelstra, z., IJmuiden. H. D. HulsmanKist de Ruijter, z., Sant poort, J. P. Ingelsevan Wolferen, d„ IJmuiden. G. H. de Vriesvan der Does, d., IJmuiden. C. S. KosterGroeneveld, d., IJmuiden. M. C. Kiersgietervan Zutphen, 2xz„ IJmuiden. M. C. J. van Zanten—Laurent, d., Santpoort. B. de Leur—-de Vries, d., IJmuiden. E. Duijn Sip, d., IJmuiden. C. M. van der Wende Smit, d., IJmuiden. OVERLEDEN: P. M. Vermeulen, 78 jr., weduwe van P. F. Gozeling, Driehuis. C. N. Weij, 74 jr,. weduwnaar van: S. Cöhrs, IJmuiden. M. Olyrhook, 68 jr., echtgenote van I. van der Hert, IJmuiden. S. H. Wolzak. 68 jr., echtgenoot van: J. M. A. Put, Velsen- (noord). W. A. op den Brouw, 70 jr., IJmuiden. BEVERWIJK. In verband met de sterk gewijzigde omstandigheden onder meer ten aanzien van het gasverbruik, acht het Beverwijkse college van burge meester en wethouders het wenselijk, de verordening regelende de voorwaarden voor de levering van gas door het Gas bedrijf Beverwijk en Omstreken te her zien. De wijziging van de verordening is, aldus b. en w., nodig om de leiding van het gasbedrijf in staat te stellen over eenkomstig de nieuwste veifigheids- en doelmatigheidsnormen te blijven wer ken. Binnenkomen hoeft dus voor geen en kele geïnteresseerde, welk motief hem qok brengt, een moeilijkheid te zijn. gericht, naar buiten treden, met folders, films en dia’s. Contacten met de mensen van het schooldrugsvoorlichtingspro- gramma zijn al gelegd, men denkt aan het bezoeken van scholen, vormingscen tra en fabrieken. groepen vrij beraad_ politiek beraad, vervoer, liturgie, geestelijke gehandicap ten en buitenlandse werknemers hun bijeenkomsten in het eigen home gaan houden, zodat aan het nomadenbestaan van deze groepen een einde is gekomen. Tevens stelde hij de naamsverandering in „Gemeentehuis” voor om daarmee de functie van de nieuwe behuizing te be klemtonen. Enkele leden zagen dit niet helemaal zitten en verzochten om aan houding van het voorstel. BEVERWIJK. De Kritische Ge meente IJmond heeft met het gemeente bestuur van Beverwijk een huurover eenkomst gesloten voor de voormalige gereformeerde jeugdsociëteit Het Zwa nenest aan de Dommelsingel, zodat de werkgroepen binnen de K. G. IJ. nu over een eigen onderkomen beschikken. Net als het consultatiebureau zal ook dit informatiecentrum een streekfunctie krijgen en zijn werksfeer uitstrekken van de Haarlemmermeer tot de IJmond. De oprichters gaan er daarbij van uit, dat de behoefte aan hulp en informatie nog minstens zo groot is als vroeger en dat het gebruik van drugs nog steeds toeneemt. „Cijfers”, zegt projectleider Kees van Looy, „zijn op dit moment moeilijk te krijgen. Ik heb persoonlijk de indruk dat het druggebruik zich steeds meer gedecentraliseerd in com merciële sfeer gaat afspelen”. Dit werd meegedeeld tijdens de na- j aarsledenvergadering, welke woensdag aovnd in de Vredevorstkerk aan de Laan der Nederlanden werd gehouden. Een in deze bijeenkomst door Jan Ruiter gelanceerd voorstel de naam „Het Zwa nenest” te veranderen in „Gemeente huis” werd op verzoek van een aantal leden aangehouden om hierover op een later tijdstip een beslissing te nemen. In zijn openingswoord sprak de voor zitter, de heer J. Bouma, zijn dankbaar heid uit voor de genoten gastvrijheid in de Vredevorstkerk, die in gebruik blijft voor het houden van de thematische vieringen. De verlenging van het huur contract met de beheerscommissie van het kerkgebouw leverde volgens de heer Bouma geen enkel probleem op in te genstelling tot het afsluiten van dit contract, dat destijds niet zonder moei lijkheden verliep. Jan Ruiter deelde mee, dat de kern groep alsmede onder andere de werk- grote ruimte waar de uitgebreide leesta fel, een zithoek en een kantoortje zijn ondergebracht. Daar kunnen groepen be zoekers worden ontvangen. Alles is op geschilderd, alleen een archiefruimte an nex tweede spreekkamer moet nog af ge maakt worden. Aan het opknappen is vijf maanden gewerkt. Uitbreiding naar de bovenverdieping die op het ogenblik verhuurd wordt, is desgewenst mogelijk. In de vacatures door het bedanken als bestuurslid door mevrouw Buur en de heer Van Kan kon niet worden voorzien, doordat zich geen nieuwe kandidaten hadden aangemeld. De voorzitter liet uitkomen, dat dit ook niet beslist nood zakelijk is als bepaalde taken door niet- leden van de kerngroep worden verricht. De heren Bouma en Linger, die eveneens periodiek aftredend waren en zich her kiesbaar stelden, werden bij acclamatie herkozen. De heer Van Kan haakte hier op aan door enkele medewerkers te vragen voor het gereedmaken van het Wat vervelend, meneer O. te B., moet u dan.elke keer gaan staan? Mocht u overigens ook wat willen weten over z’n eten, vraag dat dan bij de dierenspeciaalzaak. Alleen daar ligt trouwens het uitstekende Witte Molen VLEESDINER “julienne”, eennieuwekompletepuur-natuurmaaltijd.Met2xzoveeIvlees- brokken als andere diners. Vorstelijker kan het niet-... kerkgebouw voor de vieringen en het schenken van koffie na de dienst. Na een korte onderbreking werd de vergadering voortgezet met een gedach tenwisseling over het onderwerp „Kerk buiten de muren”, waarbij dr. A. van den Heuvel, secretaris-generaal van de Nederlands Hervormde kerk, inging op de naar aanleiding van de viering gere zen vragen. De teksten van de viering van 3 november, de toespraak van dr. Van den Heuvel tijdens deze viering en de in het informatiebulletin opgenomen artikelen van prof. dr. C. W. Mönnich en dr. G. H. ter Schegget dienden eveneens als discussiestof. PETER SI1JYVESAR In de nieuwe concept-verordening stellen B. en W. de raad onder meer voor, de huidige definitie van het begrip „installatie” te verruimen en de moge lijkheid tot „doorverkoop” van gas in te calculeren. Voorts is de verordening aangepast aan de huidige en te verwach ten ontwikkelingen op het gebied van de voorschriften ten aanzien van gasinstal laties. Het concept biedt de directie van het gasbedrijf tevens meer armslag voor een efficiënt systeem van meteropne- ming en is aangepast aan de moderne opvattingen omtrent de incassering van gelden. Uiteindelijk streeft het centrum naast het ten dienste staan van de bezoekers ook naar inventarisatie van het werk. Zeer regelmatig komen de medewerkers bijeen met de team-psycholoog en de team-arts, voor het herzien van werk wijze en doelstelling. De groep wil de mogelijkheid niet uitsluiten, dat ook andersoortige proble matiek bij de bezoekers naar voren komt, waar zij op zullen moeten inspe len. Als dat nodig mocht zijn wil „DI AS” bovendien voorzieningen waarvan ontdekt wordt dat ze ontbreken of nog onvolmaakt zijn, stimuleren. Eerste doelstelling blijft echter het informatie- geven. Ook telefonisch. Wanneer men langs wil komen is het overigens niet noodzakelijk van tevoren een afspraak te maken. DIAS is tijdens werkdagen van 2-4 en van 7-9 bereikbaar onder nummer 321894. De heer Visser bracht verslag uit over zijn werk als lid van de Kamer van Koophandel. Daardoor kwamen onder meer onderwerpen als de IJmuidense buitenhaven en de vestiging van een casino ter sprake. IJMUIDEN. Tijdens zijn werk zaamheden aan de bouwput bij de spui- sluis in IJmuiden is woensdagmiddag een 22-jarige werknemer uit Veenendaal van een bouwput zes meter naar beneden gestort. Waarschijnlijk had hij zijn evenwicht verloren. Door de ongevallen dienst is het slachtoffer met gebroken polsen, een hersenschudding en schaaf wonden naar het Zeewegziekenhuis overgebracht.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 9