SPOEDIG WENNEN AAN TEKORT? Puzzel 'i [jfe w zwegen r Nieuws van Mercedes Moskou akkoord met houding Bonn inzake Midden-Oosten Goedkoop veilig op met de groene stip Nog meer veiligheid en 2 nieuwe modellen. Voorkom garage- kosten r KAMPERMAN te hoge i BERLIJN-OVERLEG NOG STEEDS NIET AFGEROND E E E TWA en Swissair we! naar Tel Aviv BONTSPECIALISTEN 24 19 73 V R IJ D AG 2 NOVEMBER 25 en Schuld 5 Verbeterde motor Nieuws in 't kort Het nieuws is vanaf heden te zien in de showroom van: Sublieme bontcouture bij Kamperman! Elke Mercedes heeft nu nog meer veiligheid te bieden. Nieuwe modellen: Mercedes 240 D en 230/4. B.V. AUTOBEDRIJF VAN WIJK, Haarlem, Amsterdamsevaart 114, tel. 023-317710 - Overveen, Bloemendaalseweg 329, tel. 023-326250. De motorkap is verlaagd en de grille verbreed. De zijspiegel heeft een vuil- werende vorm en is van binnen uit verstelbaar. Door ingenieuze constructies kan tijdens het rijden nauwelijks meer regenwater op zijramen en achterruit komen. Een speciaal profiel houdt de achterlichten beter zichtbaar, ook na lang rijden in slecht weer. Zo worden thans bijvoorbeeld op alle typen hoofdsteunen vóór en radiaalbanden standaard gemonteerd. De nieuwe 240 D, met een 2,4 liter dieselmotor,versterkt het Mercedes Diesel aanbod. Z’n extra vermogen komt hoofdzakelijk de acceleratie ten goede. Verder de nieuwe 230/4 met viercilinder benzinemotor. Wij staan klaar voor een proefrit en uitgebreide informatie. Bel ons even voor een afspraak. i, - ADVERTENTIE a; (Van onze redacteur in Bonn) totale PUZZEL NUMMER 44 ADVERTENTIE (Cijfers ontleend aan de Essobron) t M B 2 _4 p ;q TyrexoleS deband En juist nu dat vanwege de olie- misère zeer aanspreekt, levert een groot project naar Russisch recept de eerste resultaten op. Nadat de Bondsrepubliek de buizen had geleverd voor een pijplei- kan oplossen, wordt in Bonn onder an dere niet verwacht vanwege de e igen interesse van de Russische regering. Als dan toch even moet worden gesproken over de op het ogenblik niet zó actuele Duitse problemen, dan heeft Moskou er meer behoefte aan de economische sa menwerking met de Bondsrepubliek te bespreken. Die heeft tot dusver minder opgeleverd dan de oostelijke partner had gehoopt. In elk geval: wie erkent dat ook de geroemde prestaties van zijn automo tor grenzen heeft, behoeft dergelijke onkosten niet te vrezen. Mits, en dit wordt met nadruk gezegd, mits on derhoud wordt nageleefd en rijstijl wordt aangepast. en te de Wagenweg 11-Haarlem-Tel. 31 2086 100 meter van Houtplein, parkeren voorde deur! De mysterieuze charme van bont komt uitstekend tot zijn recht in de nieuwe verfijnde wintercollectie van Kamperman. Let U eens op.die prachtige afwerking en op de fantasierijke stylering van onze mantels in kort, driekwart en lang. Dit is bontcouture op internationaal niveau. Uw speciale wensen kunnen ook gerealiseerd worden. Wij zullen het op prijs stellen U onze collectie te laten zien en passen. Bijpassende hoeden en tassen zullen uw keuze completeren! We schreven, dat de benzine-omzet in tien jaar meer dan verdubbeld was en dit ondanks de prijsstijgingen. Als een aardige herinnering: in juni 1954 betaalde men nog 40.2 cent voor een liter benzine, in november 1964 steeg dit tot 53.1 cent. In november 1970 was de benzineprijs gestegen tot 63.1 cent en thans betalen we sinds aut- gustus 1973 80.7 cent per liter. Uiter aard zijn in deze getallen de accijn zen verwerkt. Laat men die eraf, dan blijkt dat de prijs voor benzine tus sen 1960 en 1972 nauwelijks is geste gen. Van de 80.7 cent per liter die we thans betalen, gaat 53,8 cent naar de belasting. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden, dan als volgt adresseren: Damiate Pers b.v., Postbus 18, IJtnuiden. Dit is een voorbeeld van het uiter ste geval. Veel meer komt het voor, dat een onverantwoord beroep op de prestaties van de krachtbron allerlei kleine, maar irriterende schadegevol- gen heeft. Een onrustige loop, hoog olie verbruik, enz. En juist daardoor ontstaan de reperatiekosten, waarop men doorgaans niet heeft gerekend. Reparatiekosten overigens, die in het algemeen niet veroorzaakt worden door de kosten van de onderdelen, maar door het arbeidsloon. Wat weei’ samenhangt met de bereikbaarheid van de onderdelen die gerepareerd of verwisseld moeten worden. BONN. De Sovjetrussische minister van Buitenlandse Zaken Andrei Gromi- ko heeft gisteren zijn Westduitse collega Walter Scheel te kennen gegeven dat Moskou begrip heeft voor de neutrale houding van de Bondsrepubliek ten aan zien van het Midden-Oosten. Scheel is in Moskou om samen met Gromiko te pro beren de Oostpolitiek, op het laatste moment in het slop geraakt, weer in goede banen te leiden. Scheel vertrekt morgen weer uit Moskou. De Nederlandse auto’s tezamen ge bruiken binnen ons land jaarlijks ruim vier miljard liter benzine; een gemiddelde van 1400 liter benzine per jaar. Het meest voorkomende benzi neverbruik is daarbij 1:10. Hoewel er natuurlijk auto’s zijn die 1:4 rijden of 1:20. Het is duidelijk, dat het aantal verkooppunten van benzine met de stijging van het verbruik is meege groeid. Sinds 1960 is dit aantal met 65 procent toegenomen en Nederland telt thans bijna 13.000 benzine-ver- kooppunten. In dit getal zijn even eens meegeteld de benzinepompen van de bijna 6500 garages en autobe drijven in Nederland. De prijs van de nieuwe sportieve Matra Simca Bagheera, een sportwa gen met drie zetels voorin, is bepaald op 18.257,- inc. BTW. Tot de stan daarduitrusting behoren onder meer gegoten lichtmetalen wielen, kaart- leeslamp, jodium verstralers en ach teruitrij lamp. De Sovjet-Unie is met een schuld van 2,8 miljard mark de grootste debiteur van de Bondsrepubliek. Dat de West- duitse industrie niettemin de medewer king van de banken krijgt voor nieuwe investeringen, toont wel het Westduitse vertrouwen in de ontwikkeling van deze samenwerking. Oplossing puzzel nummer 43: Horizon taal: 1. haver; 6. orgel; 11. aar; 12. bal; 14. ore; 16. geld; 18. graaf; 19. anti; 21 netel; 23. ork; 24. kader; 25. e.k.; 26. maan; 27. eind; 28. ra; 30. ski; 33. puist; 36. klein; 39. tuin; 40. o.k.; 41. de; 42. enig; 43. tsaar; 46. ginds; 49. som; 52. Aa; 54. krat; 55. Adam; 57. ra; 58. brood; 60. ioon; 62. motor; 64. egel; 65. ophef; 66. tree; 67. lot; 69. tin; 70 Ria; 71. geste; 72. tremai/Verticaal :2. aalt; 3. vadem; 4. er; 5. naar; 7. r.o.; 8. graad; 9. eend; 10. Agnes; 12. brons; 13. lakei; 15. tiran; 17. eek; 20. ter; 22. lans; 24. knul; 29. vuist; 31. kg.; 32. pinda; 33. put; 34. Ina; 35. tor; 36. keg; 37. een; 38. nis; 44. aard; 45. po; 47. imam; 48. label; 49. stipt; 50. manen; 51. parel; 53. arg; 54. kolos; 56. motie; 57 roe; 59. oele; 61. Ohio; 63. tram; 68 t.t.; 70. r.r. In Den Haag is onlangs een vereni ging van bezitters van MG’s opge richt. De nieuwe club kreeg de naam „MGA-type owners Holland”; een goed Hollands begin dus. Informatie bij secretaris Rob Bakker, Noordwal 50, Den Haag. ADVERTENTIE de be- worden aan de verkeer. In Moskou is gisteren gesproken over de crisis in het Midden-Óosten, de troepenvermindering in Cen- traal-Europa en over het grote me ningsverschil tussen beide landen: West-Berlijn. Bonn wil niet alleen de bevolking maar ook „juridische personen’ ’(bedrij ven, rechtbanken etc.) van die stad in i SCHIPHOL. In tegenstelling tot de KLM hebben de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij TWA en Swissair be sloten hun diensten op Tel Aviv te heropenen. TWA vliegt sinds woensdag dagelijks zowel vanuit Frankfort als Ro me op de Israëlische luchthaven, Swiss air vanaf Zurich sinds donderdag. In deze puzzel komen slechts woorden voor van 6 letters. Deze woorden draai en allemaal, als de wijzers van de klok, om het betreffende cijfer heen. Het eerste woord begint op de tweede regel in het derde vakje, de overige woorden kunnen op elke willekeurige plaats van de cirkeling beginnen. Omschrijving: 1. smalle verhoging aan een voorwerp; 2. zeemacht; 3. deel van een plant; 4. bezig zijnde; 5. klimwerk- tuig; 6. luchtalarmwaarschuwingsappa- raat; 7. van de schil ontdoen; 8. Spaanse havenplaats; 9. water bij Amsterdam; 10. in beweging zijnde vloeistof; 11. wijnhuis; 12. klankweerkaatsen; 13. on beslist gebleven schaakpartij; 14. deel van een breuk; 15. afwezig; 16. soort hond; 17. overlast; 18. beremuts; 19. soort snor; 20. wijze waarop iets wordt verhaald; 21. gebied; 22. niet buiten; 23. hard lopen; 24. soort rugzak; 25. plaatse lijk; 26. slotstuk; 27. volksnaam van de klimop; 28. hondenfokkerij; 29. soort aap; 30. benauwd; 31. grote vloot; 32. naar beneden; 33. aanvangen; 34. wind streek; 35. door ouderdom afgetakeld; 36. deel van een breuk; 37. wijze van optreden; 38. deel van noord ameri- ka; 39. soort drank; 40 aktie voeren; 41. deel’ van een route; 42. sierplant; 43. rijschool; 44. modder; 45. bestuursli chaam; 46. open, ter vervulling; 47. jan del; 48. springend voortgaan; 49. afge vaardigde van een land bij een ander land. Voor beide enige aanwijzingen: oliepeil regelmatig controleren, niet te lang wachten als het moment van olieverversen is aangebroken, ontste king, luchtfilter, compressie tijdig la ten nakijken en eventueel laten cor rigeren en vervangen. Koelwater on derzoeken op oliesporen, en omge keerd olie onderzoeken op vermen ging met water, spanning ventilator- riem regelmatig beproeven, enz. Het zijn maar enige voorbeelden en ze staan vermeld in elke technische om schrijving van de auto. Toch wordt er vaak de hand mee gelicht, ook in de garage. Wat de rijstijl betreft: niet voort durend gas op de plank, oliedrukme- ter of -lampje regelmatig in het oog houden, motor op bedrijfstempera- tuur brengen door in het begin een kalm tempo aan te houden, luisteren of de automatische choke niet te lang ingeschakeld blijft. En vooral: goed en tijdig schakelen. De doorsnee-seriemotor is sterk verbeterd. Van andere krachtbronnen die gebouwd worden voor grote pres taties, werden de bovenliggende nok- kenas, de vijfmaal gelagerde krukas (voor een vier-cilinder) en een verbe terd koel- en smeercircuit overgeno men. Een hoewel zo’n seriemotor niet steeg in cilinder-inhoud, had dit tot gevolgd, dat de prestaties en de duur waarop zo’n motor onder volle belas ting kan werken werden vergroot. Zonder dat er speciale reparatiekosten aan te pas hoeven te komen. Gaat men echter, meestal aangemoedigd door de folders van de fabriek, de prestaties van zo’n motor overschat ten, dan komt het einde in de vorm van een gepeperde rekening snel na derbij. Slecht onderhoud en een vol ledige belasting onder extreem lange duur, leiden tot aangevreten zuigers, lagerschade en wat er nog meer uit de diepte van zo’n motor naar boven kan komen. Soms in letterlijke zin het opjagen van de motor tot boven het toerental en dat vele malen her haald, kan de motor met ruw geweld volledig doen vastlopen. De Nederlandse automobilist komt week bij een tankstation. Jaarlijks betekent dit 65 keer tanken. In de gemiddeld één-en-een-kwart keer per zomer wordt er vaker getankt dan in trouw” bestaat vrijwel niet in de wat overigens in de praktijk neer- benzinehandel. Hoogstens een trouw de winter. De zogenaamde „merken- terugkeren naai- hetzelfde station, komt op „merkentrouw” Maar als dit station benzine van een ander merk zou gaan verkopen (wat niet zal voorkomen), dan zou men t och dit tankstation blijven bezoeken. Overi gens wint het zelf-tank station snel aan populariteit. Meer dan 5 procent van de Nederlandse automobilisten, vooral de jongeren, hebben zo’n zelf- tank station als vast adres. Slechts één op de acht automobilisten maakt soms gebruik van een nachtservice- automaat en dan hooguit éénmaal per half jaar. Prijswinnaars puzzel nummer 43: f 25,-: J. Beek, De Weerdstraat 22, IJ- muiden; 25,-: mej. G. Marseille, Van Bönninghausenlaan 10, Lisse; 15,-: mevr. v.d. Zalm, Dannestraat 10, IJmui- den; ƒ15,-: C. Zwemmer, Kennemer- straat 31 rd, Haarlem; 10.-: F. de Leth- Lindner, Orionweg 468, IJmuiden; ƒ10.-: B. J. B. van Weerlee .Meeuwenstraat 76, Haarlem. Elke machine, elke motor heeft zijn grenzen in het gebruik. Ook de automotor. Maar juist deze motor is in handen van leken in de techniek. Een reden om er als autobezitter nog zorgvuldiger mee om te gaan. De laatste jaren is de betrouwbaar heid van de automotor sterk vooruit gegaan. Ook al lijkt het alsof er steeds meer auto’s in reparatie staan. Dit. komt eenvoudig door het snel groeiend aantal auto’s. Maar die be trouwbaarheid heeft natuurlijk ook zijn grenzen, die voorkomen uit het technisch concept van de krachtbron, het gebruikte materiaal enz. Van die grenzen op het gebied van belasting en topsnelheid moet de automobilist zich meer bewust worden. Dat bete kent onder meer niet langdurig op topsnelheid over de snelweg razen, nauwkeurig het toerental in de gaten houden: kortom gevoel hebben voor wat de motor mag en kan doen. het buitenland vertegenwoordigen. Dat is meer dan de Bondsrepubliek volgens de letter van de jongste Berlijn-overeen- komst toekomt. Het normaliseren van de betrekkingen met Tsjecho-Slowakije, Hongarije en Bulgarije strandde op die kwestie. Als Moskou het verlossende woord spreekt, zou wellicht ook het gesprek tussen beide Duitse staten weer op gang kunnen komen. Onderhandelingen over tel vor. kunnen niet den afgesloten zolang de positie West-Berlijn omstreden is. Vele Arabische landen hebben be sloten de oliekraan voor ons land dicht te draaien. Welke maatregelen ook zullen worden genomen om het ko mende tekort op te vangen, de auto mobilist zal zich toch moeten gaan instellen op een beperking van het benzineverbruik. Dat zal hem niet meevallen, gewend als hij is aan het tanken van grote hoeveelheden brandstof. Het totale benzineverbruik in Nederland is in tien jaar tijds meer dan verdubbeld In 1964 bedroeg de totaal-omzet 2.37 miljard liter, in dit jaar zal naar schatting 4.8 miljard liter benzine uit de pompen vloeien. Bovendien blijkt het voor Bonn Oost-Berlijn nog altijd onmogelijk zijn om het eens te worden over wederzijdse vertegenwoordiging, een re geling waarop ook verschillende Westeu- ropese landen die ambassades in Oost- Berlijn gaan openen nu al maanden geduldig wachten. Dat Scheel het kernprobleem meteen De benzineprijs, verzekeringspremie en de belasting behoren tot de auto kosten, die altijd vooruit te berekenen zijn. De garagenota’s meestal niet, af gezien van de rekeningen die na een voorgeschreven onderhoudsbeurt binnen komen. Maar het gaat hier om reparatiekosten, die ontstaan na het onzorg vuldig rijden en onderhoud. Juist deze, meestal hoge rekeningen, zorgen voor het onaangenaam overschrijden van de autokosten, die men vooruit heeft be cijferd. tal van detailkwesties kunnen niet wor- van Utrecht-Den Bosch. In verband met de werkzaamheden ter hoogte van Ever- dingen dient het verkeer in beide richtingen op werkdagen van’s mor gens half tien tot 's middags vier uur met de verkeersstremming rekening te houden. Nijmegen-Venlo-Roermond. In bouwde kom van Gennep werkzaamheden uitgevoerd route voor het doorgaande Het verkeer in beide richtingen wordt omgeleid. Met vertraging moet reke ning worden gehouden. Eveneens wor den in Venlo nog werkzaamheden uit gevoerd in de bebouwde kom. Utrecht-Ede-Arnhem. In Ede is een rij baan afgesloten voor het verkeer. Op de overblijvende baan zijn twee rij stroken beschikbaar voor het verkeer in de richting Arnhem en één in de richting Utrecht. Leiden-Alphen aan de Rijn-Bodegraven. Op werkdagen worden hier bepaalde plaatsen van de rijbaan af gezet. Bij deze afzettingen wordt met verkeers lichten geregeld. De regering-Brandt verkeert niet in de positie om erg scheutig te zijn met kredieten (dat hebben enkele weken ge leden ook de Polen ervaren, die op een goedkoop miljardenkrediet hoopten). Bonn drukt de stijging van de handel tussen beide landen graag uit in indruk wekkende percenten, maar dat zegt natuurlijk weinig als men bijna bij het nulpunt is begonnen. Met een volume van vier miljard mark zal de handel tussen de Sovjet- Unie en de Bondsrepubliek aan het ein de van dit jaar slechts 1,3 percent van West-Duitslands totale buitenlandse handel bedragen. k 9 •onI Q D 5 6 2 10 .12 13 1F 15. IS 20 6 23 8 129 3 P5 EO 36 r39 '38’ r3 r46 2 8 4 9 4 3 weken geleden de Russische betaling daarvoor in de vorm van Siberisch aard gas.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 25