Gesprek in Stichting van de Arbeid mislukt Tarieven van opiniebladen gaan omhoog Niemeyer versterkt band met Britten Minimumnorm van ziekenhuisbed weg over negatieve belasting bedrijven te Ontwerp over ombudsman in 1974 NCVHP wil bij VOOR MELKOVERSCHOT Industriebond van CNV Bepaal uw eigen winst met NMB Spaarwinstbiljetten „BOEREN LATEN BETALEN Studie bepleit 27 Meer samenwerken met Gallaher-concern OVERSCHOT DUIDELIJKER II hebt keuze uit 6 mogelijkheden: Europese Commissie wil 3,5 miljard besparen op landbouw 99 Faillissementen in derde kwartaal gedaald 5 VRIJDAG 2 NOVEMBER 19 73 26 „VERWACHT” Metaalindustrie j. U stort Belasting 873,44 ƒ4.367,20 714,70 3.573,49 621,49 ƒ3.107,44 2 2 6 6 Meer uitgaven ƒ1.000,- ƒ5.000,- ƒ1.000,- ƒ5.000,- ƒ1.000,- ƒ5.000,- - Looptijd jaar jaar 4!4 jaar 41/2 jaar jaar jaar 7 7 7% 7% 8% 8’4 - Een andere manier van sparen, met een leuke spaarwinst na 2,4'/2 of 6 Jaar. De NMB Spaarwinstbiljetten zijn aan toonder.; zij zijn te verkrijgen aan de kas van elk NMB kantoor. Rente U ontvangt M— ünPBIh Vraag aan» Inlichtingen over deze meuwo «paarmogelijkheid. 1^11 WlKP NEDERLANDSCHE M1DDENSTANDSBANK iB g CENRAAL AKKOORD VAN DE BAAN (Van onze correspondent) ADVERTENTIE (Van onze redacteur in Brussel) L Siergewassen. Het lid van de Eerste Ka mer Letschert (KVP) meent dat er een compensatie moet komen voor de sector van de siergewassen om het na delige effect van de revaluatie op te kunnen vangen. Hij heeft de minister een dergelijke compensatie-regeling ge- van Landbouw en van iFnanciën om vraagd. uitgegaan van een bezetting van tenmin ste 90 percent van de beschikbare bed den. Premier Den Uyl werd, toen hij giste ren met de regeringsdelegatie het SER- gebouw verliet, belaagd door verslagge vers. De regeringsdelegatie was een uur lang bij het beraad van de Stichting van de Arbeid. Zoals wij gisteren berichtten zou de aanwezigheid van de delegatie erop knwijzen dat regering tot het ne men van noodmaatregelen neigt: prijs- en loonstop. Voor Nederland van bijzonder belang is, dat de commissie zuivelproducenten wil doen delen in de kosten can ’t weg werken van eventuele overschotten. De De verbondsraden (beleidscolieges) van de drie vakcentrales hebben gisteravond unaniem besloten, dat de eisen voor de vakbeweging voor 1974 nu per bedrijfs tak of per onderneming moeten worden gerealiseerd. Wat rundvlees betreft wil de commis sie vooral het invoersysteem herzien en het dubbele stelsel van heffingen, ge combineerd met douanerechten, vervan gen door een enkele belasting van de invoer. fen. wat voor het landbouwfonds een grote besparing zou inhouden. De hoogte van de aanbevolen prijsver hogingen wordt in belangrijke mate be paald door de omvangrijke stijging van de papierprijzen met ruim 30 pet, alsme de alle andere bekende kostenstijgingen. Het bestuur van de NOTU beraadt zich nog over de te adviseren verhogin gen voor de overige tijdschriften. De voorkeur gaat daarbij uit naar een proefperiode van een jaar, waarna de leden opnieuw bijeen zullen komen om de opgedane ervaringen nader te bespre ken. UTRECHT (NAP). Een buitenge wone algemene ledenvergadering van de bij het CNV aangesloten Nederlandse Christelijke Vereniging van Hoger Per soneel (200 leden) heeft het hoofdbe stuur gemachtigd, met de Industriebond CNV en het CNV zelf te gaan praten over aansluiting van de NCVHP bij de Industriebond. Het resultaat van deze besprekingen zal aan de leden worden voorgelegd, waarna zij zich als lid kun nen laten overschrijven. In overeenstemming met de fusiege- dragsregels zijn de betrokken vakorgani saties ingelicht. Met de vakorganisaties wordt thans overleg gepleegd. De onder nemingsraad, alle medewerkers en de aandeelhouders van Niemeyer zijn van de besprekingen op de hoogte gesteld. de mo- Het hoofdbestuur van de NCVHP zegt in een verklaring aan de leden, dat het aanvankelijk leek te lukken om het hoger personeel binnen de vakbeweging een eigen gezicht te geven. Het actueel worden van het vraagstuk van de inko mensnivellering heeft echter een streep door de rekening gehaald. Met de voorgestelde besparingen in de zuivelsector en in de sector granen, komt men al boven de 3,5 miljard gul den. De commissie meent dat ook in de olijfoliesector besparingen mogelijk zijn. Maatregelen die de commissie voor an dere sectoren voorstelt zullen echter meer uitgaven van het landbouwfonds vergen zodat men uiteindelijk komt tot een netto bezuiniging van 3,5 miljard gulden. Hierbij is uitgegaan van handha ving van het huidige prijsbeleid. Meer uitgaven zullen nodig zijn om zoals reeds na de soja-crisis is aange- kondigd de gemeenschap voor eiwithou- dende stoffen iets minder afhankelijk te maken van de buitenwereld. Ook zal meer geld besteed moeten worden in de sectoren wijn, aardappelen en schapen vlees. DEN HAAG. Het Britse Gallaher- concern heeft sedert 1964 een belang van 25 percent in de Koninklijke Bedrij ven Theodorus Niemeyer BV. Speciaal met het oog op de vergrote EEG-markt bespreken Niemeyer en Gallaher de mo gelijkheden van een meer intensieve sa menwerking, waarbij Gallaher een gro ter deel van het aandelenkapitaal van Niemeyer zal verwerven. Deze bespre kingen zijn nu in een zodanig stadium gekomen dat de verwachting is gewet tigd, dat overeenstemming kan worden zuivelfabriek zou een soort belasting moeten innen, liggende tussen 0,25 en 2 percent van de melkrichtprijs, over de bij hen door een melkveehouder ingele verde hoeveelheid boven de 10.000 liter per jaar. Verder zouden de zuivelfabrieken die meer dan 5 percent van hun produktie ter interventie inleveren omdat ze niet kan worden af gezet, een bijkomende „belasting” moeten opbrengen. DEN HAAG (ANP) De besprekingen in het bestuur van de Stichting van de Arbeid over mogelijkheden voor een centraal akkoord voor 1974 zijn gistermiddag op een mislukking uitgelopen. Namens de vertegen woordiging van de vakcentrales heeft de heer W. Kok meegedeeld dat men met uitzondering van het percentage loonkostenstijging voor 1974 op alle uitgangspunten van weerszijden niet tot elkaar is kunnen komen. DEN HAAG (ANP). Het Centraal Bureau voor de Statistiek maakt bekend, dat volgens voorlopige cijfers in het derde kwartaal van dit jaar 630 faillisse menten werden uitgesproken tegen 672 in de overeenkomstige periode van vorig jaar. Dit is een daling met 6 percent. De maandcijfers van het derde kwar taal waren respectievelijk 193, 206 en 231 (vorig jaar 181, 229 en 262). Voor de afgelopen drie kwartalen van dit jaar is het cijfer 1.856, tegen 1.964 in dezelfde periode van 1972 (-5 pet). Per 100.000 Inwoners bedroeg het aan tal faillissementen over de afgelopen drie kwartalen 13,9 (vj. 14,8). Limburgse bakkerij. NV Meelfabrieken der Nederlandse Bakkerij Meneba gaat haar 25 pet deelneming in Ode- kerken-Marebos BV. bakkerijen in Brunssum, uitbreiden tot 100 pet. De transactie zal op 2 januari 1974 gerea liseerd worden. Volvo en Berliet. De bedrijfsfabrikanten Volvo (Zweden) en Berliet (Frankrijk) hebben sinds dit voorjaar gezocht naar mogelijkheden tot nauwere samenwer king. Daarbij is echter op den duur ge bleken, dat er geen basis voor het te kenen van een belangenovereenkomst kon worden gevonden. Beide onderne mingen hebben dan ook besloten van verdere onderhandelingen af te zien. bereikt. Het bereiken van definitieve overeenstemming is echter afhankelijk van de vervulling van een aantal voor waarden waarover de besturen van bei de ondernemingen nog in onderhande- ling zijn. De omzet van de Gallahergroep be droeg in 1972 3,8 miljard gulden, 14 procent meer dan in 1971. De Gallaher groep omvat in totaal 20 bedrijven in Groot-Brittannië, Ierland, Dene marken, Australië, Italië en Nederland. In Nederland verwierf Gallaher nl. in 1970 99.8 percent van het aandelenkapi taal van de Ritmeester Sigarenfabrieken. UTRECHT (ANP) Het centraal Orgaan Ziekenhuistarieven heeft beslo ten. de minimumnorm voor de bezetting van ziekenhuiskosten los te laten. De directeur van het COZ, drs. D. J. Wag ner, heeft dit gisteren in Utrecht meege deeld op de ledenvergadering van de vereniging van hoofden van economische en administratieve diensten in ziekenin richtingen. Tot nu toe werd bij de vaststelling van de ziekenhuistarieven Binnen de Gallahergroep werken on geveer 19.000 mensen. Gallaher wil van uit haar sterke positie in Engeland, met Niemeyer als bruggehoofd, zijn positie op het Europese continent versterken. Niepieyer, die speciaal op het gebied van tabak een belangrijke plaats in Europa heeft, gevoelt behoefte tot nau we samenwerking met een sterke bui tenlandse groep om zijn positie in zijn traditionele artikelen tabak, koffie en thee verder in de wereld te versterken en om zijn groeiende plaats in de siga- rettenmarkt uit te bouwen. UTRECHT (ANP). Drs. G. W. Vlek, voorzitter van de bedrijfsvereniging voor Detailhandel en Ambachten (DE- TAM) heeft zich vanmiddag op de alge mene vergadering in Utrecht uitgespro ken voor een studie naar een zogenoem de negatieve inkomstenbelasting. Hij deed deze suggestie naar aanleiding van de aankondiging van de Britse regering die een plan heeft opgezet waarmee in de komende vijf jaar een fundamentele hervorming tot stand komt in het Britse belastingstelsel. Het voornaamste punt van dit plan is het invoeren van nega tieve inkomstenbelasting naast een en kelvoudig tarief van belastingheffing. Gallaher Ltd, op zich weer verbonden met de groep American Brands, is de op een na grootste tabaksproducent (siga retten, tabak, sigaren) in Groot-Brittan nië en heeft daarnaast aanmerkelijke belangen in de metaalindustrie (pompen, afsluiters en mengmachines), in de op- tiekhandel en in de groothandel in le vensmiddelen en tabaksprodukten. Opdracht voor tankers. De werf van der Giessen-De Noord in Krimpen aan de IJssel heeft een contract getekend voor de bouw van twee 55.000 tons produktentankers ten behoeve van Ocean Transport and Trading ltd. in Liverpool, omtrent het bedrag, dat met deze order is gemoeid zijn geen mededelingen gedaan. Werelddistributierechten. De filmmaat schappij Metro-Goldwyn-Mayer (MGM) en de Nederlandse maatschap pij Cinema International Corporation NV (CIC) zijn overeengekomen, dat de Nederlanders de distributie in de we reld zowel voor de theaters als de T.V. zullen gaan verzorgen met uit- ozndering van de V.S. en Canada. De overeenkomst heeft een looptijd van tien jaar. Merwede-Van Dijk. Om te komen tot sa menvoeging van Merwede Kalkzand- steenfabiïek NV in Gorinchem en BV Kalkfabriek v.h. Van Dijk en Co. Dordrecht, is de waarde van 1000 aandelen Van Dijk vastgesteld op 7000 aandelen Merwede. Er zijn wel enkele voorwaarden ver bonden aan het loslaten van de mini- mumbezettingsgraad. De ziekenhuizen zullen daarvoor binnenkort nader be richt ontvangen. Drs. Wagner zei, dat door afschaffing van de norm een be stand beddenoverschot aan het licht kan worden gebracht (als patiënten eventueel te. lang in het ziekenhuis wor den gehouden om de vereiste bezettings graad té halen is dat na het verdwijnen van de norm niet meer nodig - red.). Maar, aldus drs. Wagner, om een derge lijk overschot op te heffen zal de cen trale overheid de bevoegdheid moeten hebben ziekenhuizen te sluiten. Ook zal het poliklinische werk moeten worden bevorderd en daartoe is een wijziging in het honoreringssysteem nodig. De medici hebben een zeer belangrijke invloed op verpleegduur en het aantal te verrichten laboratorium- en röntgenon derzoeken en op de te gebruiken medi cijnen. Ieder inzicht in het aantal nood zakelijke verrichtingen per patiënt ont breekt momenteel, aldus drs. Wagner. „Het feit dat een röntgenoloog tien jaar geleden op iedere tien verzoeken om een maagonderzoek 8 a 9 maagzweren aan trof en nu ten hoogste één, toont duide lijk aan dat de wijze van praktijkvoe- ring van de medische specialist sterk is veranderd”, aldus drs. Wagner. Een zelf de ontwikkeling doet zich voor bij de laboratoriumonderzoeken. Bank Mendes Gans. De gang van zaken bij Bank Mendes Gans NV is tot nu toe dit jaar gunstig geweest. De ver wachte 10 pet winst per aandeel zal, onvoorziene omstandigheden voorbe houden, ruimschoots worden behaald en kan er zelfs overheen komen. Op een buitengewone vergadering werd een modernisering van de statuten met algemene stemmen aangenomen. Samenwerking Ford-Honda. Tussen de Japanse Hondafabriek en het Ameri kaanse Fordconcern zijn besprekingen gaande, die moeten leiden tot een samenwerking op verkoopgebied. nemen naar aanleiding van de door het niet tot stand komen van een centraal akkoord ontstane situatie. Mocht, wat hij nu niet ziet, binnenkort blijken dat er toch weer een basis voor overleg over een centraal akkoord is, dan zal de vakbeweging dat met dezelfde uitgangs punten ingaan als die waarmee ze nu is begonnen. „Het mislukken van het centraal ak koord voor 1974 hebben wij niet ge hoopt, wel verwacht”, aldus een com mentaar van fractievoorzitter Wiegel (VVD). Het kabinet-Den Uyl heeft een zijdig rekening gehouden met de wensen van de vakbeweging. Aan de problemen van anderen in de maatschappij, zoals middenstanders, boeren en tuinders, geeft dit kabinet totaal onvoldoende aandacht, zegt de heer Wiegel. Het hele systeem van sociale uitkerin gen zou in dit nieuwe stelsel worden verwerkt. Het systeem lijkt duidelijk toekomstgericht, aldus de heer Vlek. Hij vroeg zich af of men er in Nederland niet goed aan zou doen om het met oog op de toekomstige wijzigingen in de uitvoeringsorganisatie van de sociale verzekering een dergelijk, eventueel aangepast, systeem ook eens op zijn bruikbaarheid in Nederland te laten be studeren. „Wellicht dat wij hierdoor één reorganisatie in de uitvoering van de sociale verzekering kunnen overslaan, met alle voordelen van dien. Wat ons betreft wordt met een dergelijke studie „morgen” al begonnen. Wij zullen er gaarne aan meewerken”, zei de Detam- voorzitter. Het bestuur van de NOTU acht ge noemde verhogingen noodzakelijk ter handhaving van de, ook door de regering gewenste, diversiteit van opinieweekbla den. Punt van onverweging was ook de nog steeds voortdurende ongelijke be handeling van deze en alle andere tijdschriften op het gebied van de post- tarieven, BTW en importlasten op pa pier, in vergelijking met de dag- en nieuwsbladen. AMSTERDAM. Organisatie van Daarbij is het interessant te weten dat zowel Gallaher als Niemeyer zich de laatste jaren met succes hebben toege legd op de fabricage van sigaretten met een laag teer- en nicotinegehalte. Het Niemeyerconcern, met fabrieken in Gro ningen, Bolsward, Duitsland, Canada en Amerika had in 1972 een omzet van 300 miljoen (20 percent meer dan in 1971) en verschaft aan ongeveer 1350 mensen werk, waarvan circa 1100 in Nederland. De drie raden waren het unaniem eens met het standpunt van de verte genwoordigers van de vakcentrales in de Stichting van de Arbeid. Er gaat nu een gecoördineerd beleid komen op basis van de uitgangspunten voor een centraal ak koord voor volgend jaar. Op 26 novem ber zal de vakbeweging de balans opma ken. Daarna kunnen de bonden pas vol op gaan onderhandelen over hun eigen cao’s. De heer W. Kok, voorzitter van het NW, gaf na afloop van de vergadering als zijn persoonlijke mening, dat de werkgevers in de Stichting van de Ar beid weinig of geen moeite hebben ge daan om met de vakcentrales tot een akkoord te komen. De vakbeweging meent, dat zij haar opstelling niet kan minderen. Onze op stelling is nauwelijks vatbaar voor enige versoepeling, aldus voorzitter W. Kok. De heer Kok zei verder nog dat nade re berekeningen hebben aangetoond dat het voorstel van de vakcentrales voor een initiële loonstijging van ongeveer 2,5 percent niet zal leiden tot een loonkos tenstijging van 10,1 percent, maar tot een „lichte” overschrijding van 10,2 a 10,3 percent. Nu dat zo is gebleken, aldus de heer Kok, zouden de vakcentrales bereid kunnen zijn, mits overeenstemming was te bereiken over aanvaarding door dé werkgevers van alle andere voorstellen van de vakcentrales, dat percentage loonkostenstijging terug te brengen tot 10. Dat zou dan kunnen gebeuren door rechtstreeks wat af te halen van de 2,5 percent loonstijging, als er geen drempel in de prijsstijging zou komen, of van de 3 percent initiële loonstijging als er wel een drempel zou worden overeengeko men. Ook was het mogelijk dan te „frutselen aan het drempeltje”. Dit hield in de principebereidheid van de werkgevers akkoord te gaan met het totale pakket van de vakcentrales. Dat is niet aanvaard. De heer Kok zei, desgevraagd, niet te weten welke besluiten het kabinet-Den Uyl vandaag in het kabinetsberaad zou BRUSSEL. De commissie van Europese gemeenschappen acht het gelijk op de kosten van het gemeenschap pelijke landbouwbeleid, die thans 12,5 miljard gulden per jaar bedragen, 3,5 miljard gulden te bezuinigen. Dit kan bereikt worden door een aantal techni sche wijzigingen in het beleid, die de basisbeginselen ervan onaangetast laten. Met de ideeën hierover van oud-minister Lardinois, het Nederlandse lid van de commissie, is de commissie akkoord ge gaan. Aan de regeringen van de negen landen zal een mededeling over de bezuinigingsmogelijkheden worden voorgelegd. Formele voorstellen volgen later in het jaar, vermoede lijk tegelijk met de voorstellen be treffende de prijzen voor de cam pagne 1974-1975 die de commissie voor het eind van het jaar bij de ministerraad wil indienen. DEN HAAG (ANP). In de eerste helft van volgend jaar hoopt de minister van Binnenlandse Zaken met een ont werp te komen waarin de instelling van het instituut ombudsman wordt gere geld. Over enkele nog hangende punten voert de minister overleg met zijn ambt genoot van Justitie. Tijdens de begrotingsbehandeling van Binnenlandse Zaken zei minister mr. De Gaay Fortman gisteren dat o.a. de vraag wordt bekeken of de aan te stellen functionaris de bewindsman noemde hem commissaris van onderzoek on afhankelijk van het parlement zal zijn. Ook wordt nog gepraat over de terrei nen waarover de werkzaamheden van de nieuw te benoemen functionaris zich zullen moeten uitstrekken. De Nederlandse Tijdschrift-Uitgevers (NÖTU) heeft de opinieweekbladen met klem aanbevolen om, in navolging van de aangekondigde verhogingen bij de dagbladen, de abonnementsprijzen met 15 percent en de advertentietarieven met 12 percent te verhogen, zo heeft de NOTU bekend gemaakt. De opbrengsten van deze belastingen dienen om de kosten van het wegwerken van overschotten te bestrijden. Het voorgestelde systeem zal alleen maar worden toegepast als er overschotten zijn. De commissie acht ook belangrijke bezuinigingen voor het landbouwfonds mogelijk in de sector granen. Zij wil een betere prijsverhouding tussen brood- en voedergraan. Daarom zou de prijs van de zachte tarwe moeten worden geblok keerd. De prijzen van gerst en mais zouden zich dan aan de prijs van de zachte tarwe moeten kunnen aanpassen. De al aanzienlijk verlaagde denaturatie- premie, die gegeven wordt bij het ge schikt maken van zachte tarwe voor voedergraan, wil de commissie afschaf- - --.s s-s-

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 27