over vaderlandse bestuurderen: Badmintonbond ongetwijfeld de meest amateur istische sportorganisatie Jimmy Cardno ging terug naar Schotland Janssens praat met Feyenoord Zuid-Afrika in Davis-cup Eén wedstrijd Deen kostte voor Overweg Bayern München 300.000 mark Israëlische turnploeg naar de WK Rie Timmer nog steeds puntloos „Deense" Joke van Beusekom duidelijk Wielerbond maakt zich geen zorgen over gemis profploeg Förster: „Op het kritieke moment is er wel iets" A l tnco It V er 38.000 winnaars in de sporttoto I s Kaas met ster-allures 31 VRIJDAG 2 NOVEMBER 1973 Populariteit I Gezelligheid Mentaliteit ■w i ’t vergeten.-Frico eten 1 I -2-R ■- moeten zetten maar er wordt geen (Van onze sportredactie) Aantal deelnemers 508.070. Bnleg 1.175.934. „Je moet eigenlijk alles zelf regelen, maar daar leer je van’’. de (Van onze sportredactie) PIETER MUL (Van onze sportredactie) ADVERTENTIE (Van onze sportredactie) Pnljzenbedrag 497.420. Ie prijs: 177 winnaars die elk 702,50 ontvangen. 2e prijs: 3989 winnaars, die elk 31,10 ontvangen. 3e pr$s: 33822 winnaars, die 3,60 ontvangen. Ottenbros: „Voor die centen zouden ze drie renners het door de KNWU ver plicht gestelde minimum-loon kunnen geven of koersen steunen. Dat lijkt me heel wat beter”. KNWU-vertegenwoordi- dien maar matig tevreden was met de wel gevulde enveloppe, omdat dit klas sement hem in feite zo berekende hij meer kostte dan hij nu ontving. có Feyenoord-trainer Wiel Coerver wil Janssens graag in zijn selectie heb ben. Janssens van zijn kant wil zo snel mogelijk Frankrijk verlaten. Hij is niet te spreken over de kwaliteit van het Franse voetbal, ook al niet over de manier van trainen en het zit hem bovendien dwars, dat hij als speler van Nimes al vier keer de gele kaart te zien kreeg. Het kostte hem schorsingen voor twee wedstrijden. Cas Janssens hoopt via de bemidde ling van Cor Coster, die zijn zakelij ke belangen behartigt, in december bij Feyenoord te zijn. Volgens de reglementen van de KNVB levert dat geen enkel probleem op. Peter Post, een van de vele prominen te gasten, gooide er nog een schepje bovenop. „Ik ben bezig voor een Engelse firma, die een stuk of vijf Nederlanders wil”. Voorlopig echter is nog steeds niets definitief. Symbolisch in dit verband was de tafel met prijswinnaars in het klassement om de Wagtmans Trofee: een peloton werkloze renners. Niet een van de in criteriums op de voorgrond getreden coureurs is voor volgend jaar onderdak bij een sponsor. Ook de win naar niet, Harm Ottenbros, die boven- (Van onze sportredactie) WASSENAAR Een uitverkiezing van een Nederlandse sportman of -vrouw in een Europese selectie betekent doorgaans veel publiciteit voor de uitverkorene en zijn/haar sport. Het optreden van Joke van Beusekom (en Marjan Luesken) in zo’n Europese badmintonformatie tegen een sterke Westduitse ploeg is de buitenwereld praktisch geheel ontgaan. „Geen wonder”, reageert Joke van Beusekom, „de bond doet er ook helemaal niets aan. De pers- en propaganda-commissie zou de kranten er met hun neus bovenop enkel initiatief ontwikkeld”. Duinwijck weet Marjan (Luesken) op het laatst ook wel precies wanneer er een drop shot komt of hoe haar tegen speler zal smashen”. zijn nog net geen doodzonden. „Onzin hoor, je mag best emotioneel wezen dat vind ik beter dan al je gevoelens maar op te kroppen en na afloop te gaan mokken”. Ze kent zichzelf een goede mentaliteit toe en „een conditie die niet beter of slechter is dan die van anderen.” Ze is van plan tot aprjl in Denemarken te Bij het op zich voor hem vreugdevolle moment plaatste Ottenbros de kritische kanttekening dat hij dit klassement geen gelukkige keuze vindt en dat hij er voor volgend jaar beslist niet zo hard voor zal fietsen als dit seizoen gebeurde. Ot tenbros: „Omdat je op punten gaat koer sen, verspeel je overwinningen. Je houdt alleen de nummers twee en drie van het klassement in de gaten. Bovendien scheelden die wedstrijden me een hoop aan startgeld. Ik had mijn zinnen gezet op dit klassement. Dus de organisatoren wisten dat ik toch wel zou komen. Ze profiteerden daarvan door lage startgel- den te geven of in sommige gevallen niets. Eerst was ik goed voor contracten van 300 per stuk, nu mocht ik blij zijn als ik vijf tientjes ving. Wat Harm Ottenbros betreft, mogen de sponsors van dit klassement voortaan ereprijzen („Medailles en bekers, dat vinden wij heus wel leuk”) geven en het geld beste den aan het organiseren van wedstrij den. Dat zal in elk geval niet gebeuren. De geldschieter gooide er zelfs wat bo venop: in plaats van ƒ5000 aan prijzen volgend jaar tien mille verdeeld over twee klassementen, een nationale en een internationale balans. DEN HAAG (ANP). Niels Overweg, de centrale verdediger van Go Ahead Eagles, die zondag na een incident met Johan Neaskens een waarschuwing kreeg, is door de tuchtcommissie betaald voetbal uitgesloten voor een wedstrijd. HAARLEM. Het voetbalavon- tuur van de Schotse amateurinterna- tional Jimmy Cardno bij Haarlem is ten einde. Gistermiddag besloot de 23-jarige spitsspeler, die in het begin van dit seizoen door Hughes naar Nederland werd gehaald, om definitief naar zijn vaderland terug te ke ren. Na een gesprek met het Haar- lem-bestuur en trainer Barry Hughes, die hij al enkele keren had laten weten dat het hem toch niet zo best beviel in Nederland, zijn beide partij en uiteen gegaan. Naast het feit, dat Cardno maar moeilijk kon aarden hebben ook de tegenvallende presta ties een rol bij zijn besluit gespeeld. De onkosten die Haarlem voor Cardno, die in Schotland weer bij een ama teurclub wil gaan spelen, heeft ge maakt, bedragen ongeveer 12.000 gul den. Als de „ontdekking” van Barry Hughes mocht besluiten om in Schot land een profcontract te tekenen, dan kan Haarlem volgens de reglementen een transfersom claimen. blijven (vanaf januari speelt ze in competitie) maar komt volgende maand wel terug voor de Nederlandse kampi oenschappen. Voorlopig ziet ze nog geen eind aan haar sportieve carrière. „Door de groeiende routine kun je het in badminton wel tot je dertigste volhou den”. ROTTERDAM. Over ruim een week vindt in Nimes (Frankrijk) een gesprek plaats tussen de schoonvader van Johan Cruyff, Cor Coster, en de in Frankrijk voetballende Tilburger Cas Janssens, vorig seizoen als speler van NEC de topscorer van de eredivi sie. Onderwerp van gesprek zal een eventuele transfer van Cas Janssens naar Feyenoord in december zijn. Hij kreeg bovendien een boete van 200 gulden. Eenzelfde boete kreeg Johan Neeskens, die een voorwaardelijke schorsing van een wedstrijd opliep. De andere straffen die de tuchtcommissie uitsprak zijn: 3 wedstrijden geschorst pl. 100 boete: J. van Osenbruggen (Wage- ningen). 1 wedstrijd geschorst pl. 1 voor waardelijk pl. 150 boete: W. van der Heide (Groningen). 1 wedstrijd pl. 150 boete: S. Blatter (Roda JC). 1 wedstrijd geschorst pl. 100 boete: B. Augustsson (Den Haag). Nederlands topspeelster, die vorig jaar door „een kwaaie dag” haar nationale titel moest afstaan aan Agnes van der Meulen-Geene, is even terug in Neder land. Sinds juli dit jaar heeft de 21- jarige Wassenaarse Kopenhagen als woonplaats. Niet in de eerste plaats voor haar plezier maar omdat de Deense hoofdstad voor elke Europese topper als een badminton-Mekka geldt. Tot maart- april volgend jaar kan ze vier tot vijf keer in de week trainen met een aantal Deense sterren. „Met een beetje geluk,” bekent ze, „heb ik er een uitstekende baan kunnen vinden”. Joke is secretaresse van een directielid bij Ford-Denemarken, heeft normale werkdagen maar tevens de grootst mogelijke medewerking als ze voor een toernooi of een ander evene ment wordt uitgenodigd. Het enthousias me van haar baas wordt gedeeld door talloze Denen. ARNHEM (ANP) Landskampioene Rie Timmer is na twee ronden in het Neder lands schaakkampioenschap voor dames nog puntloos. Haar partij van donderdag werd na zeven uur „vechten” opnieuw afgebroken. Haar tegenstander, de jongste deelneemster, Erica Belle (16 jaar) uit Velp, die zich via voorwedstrijden voor het eindtoernooi had moeten plaatsen, heeft een iets betere stelling. De resultaten van de partijen, die donderdagavond in tweede zitting werden uitgespeeld, zijn: Ellis de GraafMieke van Eist 'N-Vz, Cora van GendtAnneke Schol I/2J1/z. De stand na twee ronden is: 1. Heemskerk en Van der Giessen 2 pnt., 3. Van Gendt l*/s pnt., 4. De Graaf 1 pnt., 5. Belle Vz pnt. 1 afgebroken, 6. Bruinenberg, Mulder, Van Eist en Schol Va pnt., 10. Timmer 0 pnt. 1 afg. „De populariteit van badminton is te vergelijken met het schaatsen hier. Bij grote wedstrijden zitten er duizenden toeschouwers op de tribune”. Een voor Nederland ongelooflijk aantal: bij top ontmoetingen zoals die tussen Duin wijck en Tilburg verschijnen er hooguit enkele tientallen belangstellenden. „De televisie zou een boel kunnen doen ter vergroting van de populariteit van de wedstrijdsport. Nu is er nauwelijks bad minton op t.v. Komt er eens een film team kijken dan weten die mensen mis schien alles van hun eigen werk maar niks van badminton. Daarom wordt de wedstrijd onoordeelkundig opgenomen en krijg je tv-beelden die voor de men sen niet te volgen zijn.” Uiteraard stelt zij de televisie niet verantwoordelijk voor het ontbreken van een sterk Nederlands badminton team. Een aangewezene is de bond. Een Nederlandse Badminton Bond die on danks de bestuurlijke escapades de laat ste jaren een van de sterkst groeiende sportorganisaties is en nu ongeveer 25.000 leden telt. Mensen die voor het overgrote deel in de recreatieve sector terecht komen, bijvoorbeeld omdat zij eens in de week tegen het welvaarts- buikje willen vechten. Niet direct poten tiële topsporters. „Maar mogelijk nemen zij kun kinde ren mee, uit de aanwas van nieuwe leden kunnen indirect erg veel wed- strijdspelers voortkomen. Van bondswe- ge moet er dan wel wat aan opvang en training gedaan worden. Volgens mij zit PARIJS (Reuter-Sid). Zuid Afrika zal uitkomen in het tennistoernooi om de Davis-beker. De vergadering van het Davis-beker comité heeft, hoewel de mogelijkheid tot uitsluiting van Zuid Afrika is overwogen, deze stap niet ge nomen. Harcourt Woods, de voorzitter van het comité, verklaarde dat landen, die niet tegen Zuid Afrika willen spelen, als verliezer beschouwd zullen worden. er nu al een heleboel talent in de verenigingen buiten het westen van ons land maar dat gaat voor een flink deel verloren omdat daar alleen maar in de club getraind kan worden. De bond heeft daar de afgelopen tijd niets aan gedaan. Dat geldt trouwens ook voor de Nederlandse top. Er is geen centrale taining, voor toernooien moet je vaak zelf inschrijven en geld voor reis en verblijf krijg je niet of met de grootste moeite los. De NBB is wel de meest ama teuristische bond die er bestaat. Je pro beert er zelf maar het beste van te ma ken. DEN HAAG. De sporttoto van het afgelopen weekeinde kent bijna 38.000 „winnaars”. De eerste prijs delen 177 deelnemers die ruim 700 gulden de man ontvangen. De derde, maar liefst 33.822, die slechts 3,60 krijgen. De cijfers van Sporttoto 14 zijn: Jan Doggen heeft zich op de eerste dag van het Nederlandse kampioenschap driebanden op de eerste plaats genesteld. Fedor den Hertog zet zijn plannen om een kort geding tegen de KNWU aan te spannen door. De tennisbond van Nieuw Zeeland heeft zich donderdag teruggetrokken als organisator van het toernooi om de Fe deration Cup voor dameslandenteams omdat Zuid Afrika tot het toernooi werd toegelaten. Nieuw Zeeland neemt hier mee stelling tegen de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek. De Engelse Elisabeth Edgar heeft met Boomerang tijdens Jumping Am sterdam de Stadion-prijs gewonnen. De premie ten bedrage van 124.355 wordt na het verstrijken van de recla- metermijn op woensdag 21 november bij loting toegewezen aan een der le prijs winnaars. ger Förster, ook al receptiegast in Ois- terwijk, is het daar niet mee eens, ofschoon het in zijn straatje leek te passen, omdat de KNWU een hoge prio riteit gaat toekennen aan het opschroe ven van het aantal wedstrijden voor profs. Förster: „Wij zijn al enkele we ken aan het vergaderen over de vraag hoe we de impasse het best kunnen aanpakken en daarbij heeft het wed- strijdwezen onze grote voorkeur gekre gen”. De Nederlandse waterpolokampioen De Meeuwen zal in de halve finale van het toernooi om de Europa-cup opnieuw een verre reis moeten maken. De ploeg is namelijk ingedeeld voor Belgrado. Er zal gespeeld worden tegen CSGA Sofia, Dynamo Moskou, Ethnikos en Partizan Belgrado. De strafcommissie van de Stichting Draf en Rensport heeft de vergunning van trainer W. van Dijk ingetrokken wegens het toedienen van ongeoorloofde middelen aan zijn paard Coaldi. Het Nederlandse rugbyteam zal za terdag in Assen een oefenwedstrijd spe len tegen een ploeg van de Royal Artil lery uit West-Duitsland. Klaas Balk is tweede geworden in het omnium tijdens wedstrijden op de Gentse winterbaan. De laatste maanden waren er vooral in Zuid-Amerika stemmen opgegaan Zuid Afrika het recht van deelneming te ontzeggen. Met name Argentinië wilde de uitsluiting van de Zuidafrikanen van wege de rassenpolitiek die wordt ge voerd. Zuid Afrika, dat in de eerste ronde van het toernooi, uitkomt tegen Brazilië in de Zuidamerikaanse zone, heeft een dag voor de vergadering in Parijs bekend gemaakt dat de Ameri kaanse negretennisser Arthur Ashe een visum kan krijgen, wanneer hij wil deelnemen aan wedstrijden in de repu bliek. Was dat maar wel zo, dan zou er misschien iets te bouwen zijn. We zijn in elk geval wel van plan sponsors voorlichting te gaan geven over de lei ding van zo’n ploeg. Want daar is het slecht mee gesteld. Ik geloof dat een gebrek aan goede coaching van profs, zoals dit jaar bij Canada Dry, oorzaak is van de huidige malaise”. Praktisch pro bleem is echter wel dat de KNWU pas kan gaan voorlichten als de sponsor er met de ploegleiding, want zo gaat dat is. Een zuchtende Förster: „Tja, daar heb je nou zoiets,...” PETER HEERKENS ROTTERDAM. De Israëlische turnsters zullen toch deelnemen aan de wereldkampioenschappen moderne ritmische gymnastiek, die van 15 tot en met 18 november in het Rotter damse sportpaleis Ahoy worden ge houden. De ploeg trok zich aanvanke lijk terug vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Na het einde van de gevechtshandelingen was er geen aanleiding meer om weg te blijven in Rotterdam. In de Maasstad worden afdoende maatregelen genomen om de Israëlische meisjes te beschermen Dat, redeneert de heer Förster, is voorlopig het enige wat de officiële wielerinstanties aan de werkgelegenheid voor beroepsrenners kunnen doen. „Op de samenstelling van ploegen”, zegt hij met spijt, „hebben wij helaas geen invloed. Ze had gehoopt haar eventuele voor uitgang te kunnen meten op een trip die zij zou maken naar Singapore en Indo nesië. De keuzecommissie van de Inter nationale Badminton Federatie had de Nederlandse tezamen met andere Euro pese, toppers geselecteerd. Het reisje is niet doorgegaan. „Door mijn vroegere trips heb ik al het een en ander gezien, in India onder andere een boel ellende. Maar je houdt er ook veel vrienden aan over gezelligheid is in de badminton sport nogal belangrijk.” Buiten het veld is Joke de vriendelijk heid zelve, daarbinnen gaat zij nogal tekeer. Net als bij tennistoeschouwers wordt er dan nogal bedenkelijk gekeken. Kreten slaken en met het racket gooien Ondanks die gebreken moeten volgens nuchtere Joke met name de Nederlandse heren de beschuldigende vinger onder meer naar zichzelf uitstrekken. Neder landse dames stonden in Europa altijd hoger genoteerd dan de heren. „Daarom lopen we heel wat uitnodigingen mis. We hebben geen compleet team. Als een Nederlandse jongen hier wat heeft be reikt is hij snel geneigd te denken dat hij er helemaal is. Hun mentaliteit deugt niet, al geven de heren meestal terecht prioriteit aan hun studie of werk. Van badminton kun je in Nederland niet leven. Voor een jongen is die sport sneller bijzaak dan voor een meisje. Deense topspelers kunnen wel van hun lessen en demonstraties leven heel wat van hen verhuizen om duidelijke redenen naar clubs die in lagere divisies uitkomen”. Joke werd al zeer jong bij haar sport betrokken. „Toen ik vijf was namen m’n ouders me mee (haar vader is al lange tijd voorzitter van het Haagse Drop Shot) het is eigenlijk nooit een vraag voor me geweest welke sport ik moest beoefenen. Met m'n veertiende speelde ik in het nationale team toevallig had ik wat talent. Maar ik speel nog steeds omdat ik er plezier in heb.” Als bijna enige topper is zij nooit lid geweest van Duinwijck, de sterkste ver eniging. Ze is niet van mening dat ze nog sterker zou zijn geweest als ze daar wel had getraind. „Van de jongens bij Drop Shot heb ik veel geleerd bij Wat de Stichting Bevordering Be roepswielersport (SBB), waarvan Förster voorzitter is, daarmee wil, is niet mis. Förster: „Er moet een reclamepakket komen van drie tot vijf ton. Noodlijden de organisaties kunnen dan bij ons aan- kloppen voor subsidie in ruil waarvoor ze de door ons verzamelde reclame op een wedstrijd moeten inbrengen". Dat is een bestaand plan, waarvan de resulta ten tot op heden beneden alle verwach- tingei zijn gebleven. In de twee jaar dat de SBB met dit systeem werkte via een Amsterdams reclamebureau, werd er per seizoen voor nog geen halve ton opge bracht. Förster: „Daarom moeten we het nu ook anders doen. We denken aan acquisitie in de regio via vaste wielerre- laties. Op die manier hopen we meer wedstrijden mogelijk te maken en zelf van stad tot stad wedstrijden in het leven te roepen. In totaal hopen we tot ten minste 60 koersen (dit jaar waren het er 35 red.) te komen. In dat kader vind ik een klassement zoals Ot tenbros won, beslist een aanwinst. Het stimuleert de renners om deel te nemen, zodat een criterium steeds goede bezet ting heeft”. OISTERWIJK. In de top van de wielerbond maakt men zich vooralsnog weinig zorgen over het totale gemis aan een Nederlandse profploeg. „De prak tijk”, zegt het binnen de KNWU speciaal met de beroepsrenners belaste sportcom- misielid J. Förster, „heeft uitgewezen dat er op het kritieke moment altijd wel wat is”. Het ziet ernaar uit dat hij in die berusting ook voor 1974 gelijk kan krij gen, de vraag is alleen af aan de noodza kelijke kwalitatieve normen voldaan wordt. De hoop op beter werd aangedra gen tijdens een receptie rond Harm Ottenbros, die de Trofee Rini Wagtmans won (en daarmee 1250) als meest regel matige coureur in de criteriums, op welke feestelijke bijeenkomst Ton Vissers maar liefst twee ploegen in het vooruit zicht stelde. Hij beloofde op het Otten- bros-feestje een Belgische ploeg met plaats voor zes Nederlanders en een puur nationale equipe die bescheiden van opzet zal zijn en plaats biedt aan tien profs. MÜNCHEN (SID). Bayern München heeft zijn tweede Skandi- navische international onder contract genomen. Na de Deen Johnny Hansen tekende Conny Torstenson van de Zweedse kampioensclub Atvidaberg voor Bayern. De Beierse club betaal de 300.000 mark voor de middenvel der. !'K‘ i i

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 31