Record-aantal Meir: Troepen kunnen blijven waar ze nu zijn Massa-executies in Marokko kerncentrale Nu ook Bonn met olieboycot bedreigd Minister: „Geen CPN’ers als Ongeluk in Amerikaanse William Saxbe volgt Richardson op Haldeman zou bandopname van Dean hebben zoekgemaakt joden verlaat Sovjet-Unie Optreden politie geen razzia’ burgemeester” Minister boos op Kamerfractie van KVP NIEUWE MINISTER VAN JUSTITIE JAKIR EN KRASIN VRIJGELATEN LIBIË WAARSCHUWT TEGEN STEUN AAN NEDERLAND KLM WEER NAAR TEL AVIV GETUIGE: „EX-WITTE HUIS-MEDEWERKER NAM BAND MEE” 3 V R I*J D A G 2 NOVEMBER 1973 Vijftien personen gefusilleerd te (Van onze correspondent) Kwestie Eindhoven van Niemand gewond geraakt Corridor Prijsverhoging i- te WASHINGTON Het mysterie rondom de twee ontbrekende Witte Huis-geluidsbanden heeft zich toegespitst door voorlopige aanwijzingen dat één van de banden, die het belangrijke gesprek bevatte tussen president Nixon en John Dean, wel bestaan heeft, maar op last van hoge Witte Huis-functionarissen werd verdonkere maand. Gesuggereerd wordt dat deze band een van de opnamen was die ex-Witte Huis-medewerker Bob Haldeman in juli werd gegeven, maar dat Haldeman deze niet teruggaf. Buzhardt Minister Van Agt: WASHINGTON (Reuter, UPI, AFP, DPA en AP) Premier Golda Meir van Israel heeft gister avond gezegd dat president Nixon noch zijn minister van Buiten landse Zaken Kissinger druk op haar hadden uitgeoefend om de Israëlische troepen terug te trek ken achter de linies van 22 okto ber, toen de eerste door de Veilig heidsraad bepleite wapenstilstand inging. Op een persconferentie her haalde mevrouw Meir Israels af wijzing van eisen van president Sadat van Egypte, dat de troepen zich eerst zouden moeten terug trekken voordat een akkoord over uitwisseling van krijgsgevangenen kan worden gesloten. Reis Kissinger Geen Amerikaanse druk op Israel 1 1 ■n WILLIAM SAXBE LEON JAWORSKI De J. De Israëlische premier Golda Meir en president Nixon. 99 it Dinsdag had het CPN-Kamerlid Drag- stra de bewindsman gevraagd of hij over het benoemen van communisten tot burgemeester een ander standpunt in nam dan zijn voorgangers. Deze wilden geen CPN-burgemeesters. „Voorshands is niet te verwachten dat ik het anders zal doen dan tot dusverre gebleken is”, al dus de ministers. plomaat gewaarschuwd voor het eventu eel leveren van aardolie uit Westduitse reserves aan Nederland. Door zo’n maat regel zou ook de olievoorziening van de Bondsrepubliek in gevaar kunnen raken. dat hij er, achteraf, toch geen ge luidsband van had. De Verenigde Staten hebben het idee geopperd van een „corridor” tussen het WASHINGTON (AFP) De Ameri kaanse commissie voor kernenergie heeft gisteren bekendgemaakt dat zich op 20 oktober een ongeluk heeft voorgedaan in de kerncentrale van Oak Ridge in de staat Tennessee waarbij verscheidene ge heime en nog in een experimenteel sta dium verkerende installaties voor het maken van verrijkt uranium voor kern reactors en wapens beschadigd werden. Een woordvoerder van de commissie zei dat niemand gewond is geraakt of blootgesteld is geweest aan radio-actieve straling. De oorzaak van het ongeluk is nog niet vastgesteld. President Gadhaffi van Libië zou a] ruim een week geleden een brief hebben geschreven aan Bondskanselier Brandt. Hoewel de inhoud daarvan geheim is gebleven, achtten de grote oliemaat schappijen het algemene beeld van de huidige situatie in de Bondsrepubliek blijkbaar toch zo somber dat zij al met prijsverhogingen kwamen. De benzine prijzen stijgen in de loop van volgende week vrijwel zeker met 2 Pfennig (hier ik- ze- uis :en cte id ie im de als en De je- en ?en Ise ik- jt- 'de n Jt e e r li- is- e- iks ?rk de zat ‘rit >or en, vil le de iet te eft )e- il- >r- in ire je- en a- de e- an n- )P e- in i» it ‘t ie i» i o b n 1- de w an rs a- er te de en fa de e- n- en en Inmiddels is ook bekend geworden dat president Nixon drie dagen na het gesprek met John Dean op 15 april het ministerie van Justitie op belde en daar sprak met Henry Pe tersen, het hoofd van de afdeling strafzaken. Nixon vertelde Petersen dat Dean hem had gezegd dat hij van plan was zijn medewerking te verle nen aan het onderzoek van het mi nisterie naar de Watergate-affaire. En dat hij immuniteit van strafvervol ging hoopte te krijgen. „Van dat gesprejc heb ik een band opname”, zei president Nixon tegen Petersen, „en als je wilt, kun je ernaar luisteren”. Petersen wees dat aanbod echter van de hand, maar later op de dag kwam Nixon niette min om onopgehelderde redenen op dat aanbod terug met de mededeling Jakir bevindt zich in de stad Rjasan 200 km ten zuiden van Moskou en Krasin in een andere provinciestad. Bei den mogen niet naar Moskou terugke ren. Jakir en Krasin bekenden schuld op het proces tegen hen in Moskou. De toch al relatief milde straf die zij kregen, werd later door het Hooggerechtshof van de Russische federale republiek met ruim de helft verminderd. Wat de regering-Brandt volgens het Westduitse persbureau DPA be gin volgende week op de EEG- ministerraad in Brussel in elk geval Verder blijkt dat begin dit jaar tenminste 48 andere geluidsbanden op last van een Witte-Huisfunctionaris, Stephen Bull, uit de kluis werden gehaald en nooit werden terugge bracht. Volgens andere berichten zou een groot aantal van deze banden zich in de particuliere vertrekken van de president in het Witte Huis bevin den. RABAT (AFP) In de Marokkaanse stad Kenitra zijn gisteren 15 van de 16 personen gefusilleerd die twee maanden geleden waren terdoodveroordeeld. De zestiende veroordeelde is nog niet te rechtgesteld omdat hij bjj nog een ande re zaak betrokken zou zijn. Volgens het Libanese dagblad „Al Li- wa” hebben Irak en Syrië geweigerd de Amerikaanse minister te ontvangen. Irak zou niet met Kissinger willen spreken omdat het weigert de VN-resolutie over het Midden-Oosten te aanvaarden. Syrië wil Kissinger niet ontmoeten met het oog op de „Amerikaanse houding ten opzichte van de Arabische landen”. Syrië wil volgens betrouwbare kringen in Da mascus wel deelnemen aan een Arabi- sch-Israelische vredesconferentie. DEN HAAG. (ANP). Minister Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken gaat voorshands niet over tot het benoe men van leden van de CPN tot burge meester. Hij heeft dat gistermiddag in de Tweede Kamer gezegd tijdens het voortgezet begrotingsdebat. Het vorige record was in september. In die maand werd aan 3650 joden toestemming tot emigratie naar Israël verleend. Het aantal dat in de eerste tien maanden van dit jaar die toestem ming heeft gekregen is daarmee op 28.000 gekomen, tegen 32.000 in geheel 1973. MOSKOU (AFP) De Sovjetrussi- sche autoriteiten hebben in oktober een record aantal joden 4200 personen toestemming gegeven naar Israël te emi greren, zo is gisteren uit diplomatieke bron in Moskou vernomen. Een van de Witte-Huisgeluidstech- nici, Raymond Zumwalt, verklaarde in een ondervraging door een van de advocaten van de staf van de ontsla gen speciale aanklager Archibald Cox, dat de desbetreffende band uit de kluis werd gehaald op het tijdstip dat Haldeman de beschikking kreeg over andere geluidsopnamen. WASHINGTON. (Reuter en DPA) President Nixon heeft de Republikeinse senator William Saxbe van Ohio gisteren benoemd tot minister van Justitie en de uitverkiezing van Leon Jaworski, een advocaat uit Texas, tot speciale onder zoeker van de Watergate-zaak goedge keurd. De benoeming van de 57-jarige Willi am B. Saxbe, die persoonlijk door Nixon bekend werd gemaakt moet nog door de Senaat worden goedgekeurd. Saxbe wordt in Nixons regering na John Mit chell, Richard Kleindienst en Elliot Ri chardson de vierde minister van Justitie. Hij staat bekend als een betrekkelijk onafhankelijke Republikein, die zich in het verleden kritisch heeft uitgelaten over de door Nixon gevoerde politiek. en daar zijn ze al gestegen). De literprij- zen voor huisbrandolie gaan met 1 a 1,40 mark omhoog. In Bonn wordt bovendien gespeculeerd over noodmaatregelen van de regering. Haar energieprogramma voorziet in het indienen van een wetsontwerp, waarin ze wordt gemachtigd de produktie en de verkoop van olieprodukten in de hand te nemen. Dat wetsontwerp mag alleen bij een ernstige verzorgingscrisis worden in gediend. Omdat het Libische dreigement bijna tot solidarisering met Nederland dwingt, zouden voorgeschreven zuinig heid en een autoloze zondag ook in de Bondsrepubliek tot de mogelijkheden voor de naaste toekomst zijn gaan beho ren. De 16 werden op 30 augustus door een militaire rechtbank in Kenitra gevonnist tijdens een massaproces tegen 157 be klaagden, allen leden of sympathisanten van de oppositiepartij Union Nationale des Forces Populaires. Zij zouden be trokken zijn geweest bij de bloedige opstand in het voorjaar in het Atlasge bergte van „Marokkaanse verraders in Libische loondienst”. 87 van de 157 be klaagden werden veroordeeld, het me rendeel tot jarenlange gevangenisstraf fen. Deze gegevens zijn van belang, om dat Fred Buzhardt, een van de advo caten van het Witte Huis, gisteren voor de rechtbank verklaarde dat men pas twee weken geleden tot de ontdekking was gekomen dat er twee geluidsbanden weg waren. Vraag: als een van de banden al in april zoek was, of niet bestond, waarom zegt bet Witte Huis dan nu dat het pas twee weken geleden tot die ontdekking kwam? De Gaay Zaken is MOSKOU (DPA) Pjotr Jakir en Viktor Krasin, twee voormalige tegen standers van de Sovjetpolitiek die op 2 september elk tot drie jaar gevangenis straf en drie jaar verbanning werden veroordeeld, zijn op vrije voeten gesteld, zo is gisteren in kringen van Moskouse dissidenten vernomen. Ondanks Israëlische berichten over een drietal bestandsschendingen gisteren is er opnieuw een ontmoeting geweest tussen hoge Egyptische en Israëlische officieren. Gesproken werd over de pro blemen rond de krijgsgevangenen en de bevoorrading van de burgerbevolking van het omsingelde Suez. Wel pleitte mevrouw Meir voor ver plaatsing van grote aantallen Israëlische en Egyptische soldaten in de gevechtszo ne van Suez om de bestandslijn over zichtelijker te maken en het bestand meer gestalte te geven. Ze wilde niet nader ingaan op dit voorstel, ook niet op de vraag of dit het einde zou betekenen van de omsingeling door Is raëlische troepen van het derde Egypti sche legerkorps op de oostelijke oever van het Suezkanaal. Buzhardt stelde namens het Witte Huis verder voor een federale rechter te laten luisteren naar de Watergate- bandopnamen van Nixon die volgens hem dan kan horen dat het gesprek met Dean nooit werd opgenomen. Hij beval ook aan dat de resterende ge heime band-electronische deskundi gen vast zouden mogen stellen dat de resterende geheime bandjes „volledig zijn en dat er niet op enigerlei wijze mee is geknoeid”. „Tijdens de ont moeting Nixon-Dean was de band op het apparaat vol,” zo zei Buzhardt, „en het gesprek tussen Mitchell en Nixon vond plaats in een ruimte waar geen microfoons stonden opge steld”. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG (ANP). Minister Van Agt (Justitie) vindt de veronderstelling onjuist als zou het (gelijktijdig) optreden van de politie in een aantai woonwagen kampen in Noord-Brabant een „razzia” zijn geweest. Er was hier sprake van een gerichte opsporingsactie, waarbij overeenkomstig de geldende bepalingen is gehandeld. Het verzoek van de Tweede-Kamerle- den Roethof, Van Ooijen en De Vries (allen PvdA) om voortaan dergelijke ac ties achterwege te laten, wijst de minis ter af. „De opsporing van daders van misdrijven dient, ook indien die tot min derheidsgroepen zouden behoren, door gang te kunnen vinden”, aldus de minis ter. In antwoord op vragen van deze Ka merleden zegt de minster, dat tegen alle bewoners van de betrokken kampen in Oirschot, Hapert en op een dépendance van het grote kamp in Eindhoven „een redelijk vermoeden van schuld, hetzij wegens heling, hetzij wegens medeplich tigheid aan heling of aan een vermogens delict voorhanden was”. Tot een gerichte opsporingsactie in deze kampen werd overgegaan, aldus het antwoord, gezien de ervaring die men bij het optreden in woonwagenkampen heeft en het feit, dat reeds herhaaldelijk bij aanhouding ernstig verzet was ge pleegd. wil doen, is aandringen op een soli dair optreden van alle EEG-landen in deze kwestie. De Arabieren zou duidelijk gemaakt moeten worden dat de negen landen zich alle ge troffen voelen door de boycot, een houding waar Bonn des te meer behoefte aan moet hebben, nu het zelf ook al met „straf” wordt be dreigd. De Libische ambassadeur had in een interview vooral gereageerd op een aan sporing van CDU-oppositieleider Karl Carstens aan de regering-Brandt om de EEG-partner Nederland onmiddellijk te ondersteunen. De regering wilde echter aanvankelijk een afwachtende houding aannemen. Concreet had de Libische di- (Van onze redacteur in Bonn) BONN. Libië dreigt nu ook de Bondsrepubliek met een olieboycot. De Westduitsers betrekken een kwart van hun ruwe olie uit dat land. Algemeen bekend is tot dusver alleen de waar schuwing van de Libische ambassadeur in Bonn over solidarisering met Neder land. Naar verluidt heeft Libië echter ook van de Bondsrepubliek geëist dat zij uiterlijk volgende week dinsdag officieel en duidelijk stelling neemt in het Arabi - sch-Israëlische conflict. Over de houding van de Palestijnse organisatie bestaat nog onzekerheid. Er zouden binnen hun rijen verdeeldheid bestaan over het deelnemen aan een vredesconferentie. De Palestij nen zouden onder druk staan van de Sovjet-Unie en enkele Arabische landen om wel mee te doen en een eensgezind standpunt in te nemen. Bij het overleg daarover in Bei roet heeft een van de organisaties, het (Marxistische) Volksfront voor de Be- vrijding van Palestina van George Ha- basj al geweigerd over compromisoplos singen te praten. Het Democratisch Volksfront voor de Bevrijding van Pa lestina is wel voor deelneming aan een vredesconferentie. SCHIPHOL (ANP). Na de medede ling van dinsdag over de geleidelijke hervatting van de diensten naar het Midden-Oosten, heeft de KLM gisteren bekend gemaakt, dat zij volgende week vermoedelijk alle diensten zal gaan her vatten, dus ook op Israel, Syrië en Jordanië. Gehoopt wordt, dat reeds van af maandag de normale dienstregeling zal kunnen worden uitgevoerd. Dinsdag hervatte de KLM na een onderbreking van enkele weken haar vluchten op Cairo en Bagdad. Johnson, staat bekend als een conserva tieve Democraat, die zich steeds heeft opgeworpen als een sterke voorstander van „recht en orde”. Hij heeft als advi seur gezeten in de commissie-Warren, die indertijd een onderzoek heeft inge steld naar de moord op John Kennedy. Bork zei dat Jaworski ook de be voegdheid zal hebben om juridische stappen tegen de president te onderne men om bepaalde officiële stukken te krijgen. Behalve in de Watergate-zaak zelf heeft Jaworski volkomen vrije hand bij het onderzoeken van andere beschul digingen inzake politieke corruptie, zei Bork. dent heeft, aldus Bork, toegezegd dat de nieuwe officier van Justitie niet zoals met Cox is gebeurd de laan zal worden uitgestuurd zonder dat het Congres dit goedkeurt. Jaworski, die een goede vriend was de vroegere president Lyndon B. ingesloten derde Egyptische leger en Cairo. Deze corridor, die onder VN- toezicht zou worden geplaatst, moet de bevoorrading van deze troepen mogelijk maken, zo maakte Washington bekend. Een dergeljjke formule zou een belang rijke stap vooruit kunnen ztfn by de oplossing van de onoverzichtelijke situa tie langs de bestandslijnen, zo meent het State Department. Het is niet bekend hoe premier Meir en minister Fahmy op dit voorstel hebben gereageerd. Ondanks de Egyptische eis tot terug trekking zei mevrouw Meir weer zonder uit te weiden dat zij „optimis tischer gestemd was over de kwestie van de krijgsgevangenen nu ik vandaag met president Nixon heb gesproken”. Nixon zelf heeft het gesprek met mevrouw Meir, evenals het onderhoud met de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken Fahmy „zeer constructief” ge noemd. Op de vraag waarom ze ze plotseling naar Washington gekomen was ant woordde mevrouw Meir: „Alleen om te verifiëren dat geen druk wordt uitgeoe fend”. DEN HAAG. Minister Fortman van Binnenlandse woedend op de Tweede-Kamerfractie van de KVP. Met een driftig gebaar smeet de bewindsman gisteravond zijn papieren op de regeringstafel in de Tweede Kamer, nadat hij de Kamer dringend ontraden had een motie van de KVP te steunen, waarin verklaard wordt dat de benoeming van de PvdA’er Van der Lee als burgemeester van Eindhoven onjuist was. Over de motie wordt vol gende week gestemd. De KVP’er Fievez had de minister eerder verweten dat het hem bij deze benoeming aan wijsheid heeft ontbro ken. Voor de vervulling van het vakante burgermeesterschap in Eindhoven blijkt geen enkele sollicitatie te zijn binnenge komen. Evenmin werd door derden de aandacht op een bepaalde persoon ge vestigd, aldus de minister. De gemeenteraad van de lichtstad wil de bovendien geen profiel van een kan didaat opstellen. Een gesprek hierover met de commissaris der koningin had, naar het oordeel van beide partijen, een onbevredigend verloop. Nadat Nixon vorig jaar december op dracht had gegeven Noord-Vietnam te bombarderen zei Saxbe, dat de president waarschijnlijk zijn verstand had verlo ren. Voordat hij in 1968 senator werd, was hij tien jaar lang officier van Justitie in zijn geboortestaat Ohio. Tegelijkertijd maakte de tijdelijke mi nister van Justitie, Robert Bork, bekend dat de 68-jarige advocaat Leon Jaworski uit Houston (Texas) was benoemd tot de bijzondere officier van Justitie in de Watergate-zaak Bork verzekerde dat de opvolger van de op 20 oktober in deze functie ontsla gen Archibald Cox alle vrijheid van handelen en volledige onafhankelijkheid bij zijn onderzoek zal hebben. De presi- In de Arabische pers wordt veel aan dacht besteed aan het komende bezoek van minister Kissinger die op zijn reis naar Peking ook Cairo en nog een aantal Arabische hoofdsteden zal aan doen. ss

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3