Nederlander Hub Bergmans was niet snel genoeg Weinig spektakulairs GEDURFDE BARRAGE BRACHT biografie van Pel in WILTFANG EERSTE PLAATS Tom Okker Meervoudige sprongen Duitse specialiteit BROSENS VERRASTE DOGGEN UTRECHTER VOL VAN WORSTELDEBUUT Geesinkuitslag staat niet vast Van der Giessen SPOKTII „We spelen niet in met bloed bevestigde topvorm aHeen aan kop bevlekte arena” Alleen De Jong na vierde ronde nog zonder verlies 15 ZATERDAG 3 NOVEMBER 1973 Ashe verslagen Russen riskeren met weigering uitsluiting Wiltfang: snel :h- ni- *r- Pesoa: fouten .32 .50 .02 .17 .02 .23 punten, hoogste Geesink: onzeker 55 .57 .59 .01 03 Vierde ronde: Teegelaar De Ruiter De Wilde Van Bracht De Jong Van Aart Doggen Brosens 46 60 60 58 60 42 51 60 60 58 44 60 60 57 53 60 6 6 4 4 2 2 0 61 61 68 68 69 69 68 68 7 9 10 6 5 7 7 4 9 5 5 6 5 6 5 5 4 4 6 7 4 6 0.954 0.836 0.888 0.790 0.792 0.720 0.849 0.800 0.760 0.698 0.952 1.224 1.163 0.791 0.895 0.754 0.983 0.882 0.852 0.869 0.608 0.750 0.882 .20 rk Jk en rg tr as. .10 .19 .12 .48 .01 it- u- .111) .15 .18 .21 .24 .28 .37 .50 .01 U .09 .13 .17 ,21 .25 rk ok ip- en Uitslagen derde ronde: De Ruiter De Wilde V. Aart V. Bracht Doggen Teegelaar Brosens De Jong corrigeren. Bestonden die afwijkingen eigenlijk wel? 75 75 63 63 10 49 49 67 67 De Russische voetbalbond zegt in een verklaring dat het stadion in Santiago, waar de wedstrijd zou moeten worden gespeeld „is veranderd in een concentra tiekamp en een arena, waar martelingen en terechtstellingen plaats hebben”. „Op zedelijke gronden kan men van Sovjet- sportlieden niet verwachten dat zij spe len in een stadion dat bevlekt is met het bloed van Chileense vrijheidsstrijders”, gaat de verklaring verder, „met het bevel de wedstrijd in Santiago te spelen en nergens anders steunt de FIFA op werkelijk onbegrijpelijke wijze het Chi leense reactionisme. De verantwoorde lijkheid voor het niet doorgaan van de ontmoeting berust dan ook geheel bij de FIFA”. De Sovjet Unie had de wereldvoetbal bond al eerder verzocht de wedstrijd op neutraal terrein te laten spelen. De FIFA of liever voorzitter Sir Stanley Rous, organiseerde daarop een telegrafische rondvraag onder de 21 leden van het organisatiecomité. Van de in eerste in stantie binnengekomen zestien antwoor den waren er veertien pro-Santiago. De FIFA heeft de Sovjet Unie vrijdag per telegram van de uitslag van de enquête op de hoogte gesteld en dit land tevens gewezen op de gevolgen van de weige ring op 21 november in Santiago in actie te komen. Chili heeft inmiddels laten weten onder geen voorwaarde op vreemd terrein te willen spelen. PARIJS (AFP-Reuter) Tom Okker heeft in Parijs bevestigd dat hij momen teel in superieure vorm is met een overwinning op Arthur Ashe, voor de Nederlander een tegenstander die bij kans overslaanbaar is. Zo echter niet dit keer. Okker, zeer gevarieerd spelend, nam een voorsprong van 6-1 3-1, voor dat de Amerikaan bij wijze van spre ken aande bal kwam. Rie Timmer heeft opnieuw verloren. Debutante Mieke van Eist profiteerde knap van een paar foutjes. De nederlaag van de titelverdedigster betekent dat zij vrijwel is uitgeschakeld. Carla Bruinen berg heeft zich hersteld van de wat zwakke start via een bliksemoverwin- ning op Elles de Graaf. De uitslagen van de derde ronde zijn: Erika BelleCora van Gent 1-0. Mieke van EistRie Timmer 1-0. Carla Brui nenbergElles de Graaf 1-0. Fenny HeemskerkAda van der Giessen 0-1. Anneke ScholJeanette Mulder 1-0. De afgebroken partij Rie Timmer Erika Belle eindigde in remise. Stand: 1. Ada van der Giessen 3. 2, 3 Fenny Heemskerk, Erika Belle 2 punten. 4 t.m. 7. Cora van Gent, Jeanette Mul der, Carla Bruinenberg en Mieke van Eist P/a punt. 8. Elles de Graaf 1 punt. 9, 10. Rie Timmer, Anneke Schol Va punt. OOSTERBEEK (ANP). Na de derde ronde in het schaaktoernooi om de nati onale damestitel in Oosterbeek staat Ada van der Giessen na een enigszins geluk kige zege op Fenny Heemskerk alleen aan de leiding. Het duel, met als inzet de eerste plaats, had eigenlijk in remise moeten eindigen. Fenny Heemskerk ver speelde echter een stuk, hetgeen voor haar concurrente ruim voldoende was voor de winst. Wereldkampioen Raymond Ceulemans, die altijd een middagje bij de Neder landse finale komt kijken, haalde de schouders op toen hem het probleem werd voorgelegd. „Als je op deze tafels tien minuten hebt gespeeld dan moet je weten waar je aan toe bent. Weet je het dan nog niet, dan moet je niet meer in de ereklasse meespelen maar in de eer ste klasse,” was zijn onverbiddelijke vonnis. De Belg wist waar hij het over had. Op dezelfde tafels immers had hij dit voorjaar in het wereldkampioenschap individuele vijfkamp in Gent een gemid- De daarna volgende combinaties wa ren toen wel gedwongen meer risico’s te nemen wilden zij in aanmerking komen voor de eerste prijs van 1000 gulden. De Westduitser Gert Wiltfang slaagde er echter na een gedurfde rit in de door de Italiaan „gezette” tijd ruim te overtref fen. De 27-jarige ex-leerling van de nu in de Verenigde Staten vertoevende Al win Schockemöhle, van wie men beweert dat hij als geen ander „op het oog” de moeilijke details van een parcours kan taxeren, sleurde Ehre naar een tijd van 32 seconden precies. Alleen zijn landge noot Hendrik Snoek kwam nog heel dichtbij. De klok stond echter na zijn ronde met de schimmel Rasputin juist op 32,1 seconden stil, waarmee hij twee de werd. De overige equipes maakten al in hun jacht naar een nog scherpere tijd een of meer springfouten en moes ten genoegen nemen met ondergeschikte klasseringen. De prestatie van Gert OOSTERHOUT (ANP). Bert Teege laar heeft zijn voorspelling dat er in het Nederlandse katnpioneschap driebanden 'n de Oosterheidehal in Oosterhout nog zeer goede partijen zouden worden ge speeld zelf waargemaakt. De ex-Rotter- dammer speelde met een gemiddelde van ver boven de één, maar won toch niet omdat tegenstander Jan Doggen vrijdagmiddag net iets gelukkiger was e» zijn ongeslagen record kon handha ven: 60-57 in 49 beurten. Deze ontmoe ting was de onbetwiste topper van de derde ronde en meteen ook de logen straffing van de sombere meningen over het materiaal. Nu bleek, dat het wel degelijk mogelijk was om eventuele af wijkingen van de banden afdoende te (Van onze sportredactie) UTRECHT Dertien kilo lichter (van 142 naar 129), maar een schat aan ervaring en indrukken rijker is Anton Geesink inmiddels terugge keerd van zijn kennismakingstoernee als catcher door Japan en Amerika. „Het ié ongelofelijk", vertelt de De Amerikaanse zwaargewichtbok- ser heeft de WBA verzocht wereldkam pioen George Foreman te dwingen tot een titelverdediging tegen hem. In verband met de autoloze zondag is het voetbal in de afdeling Zwolle af gelast. De Spaanse voetbalamateurs hebben in de voorronden om het Europese kam pioenschap met 3-0 gewonnen van Grie kenland. De bekerwedstrijd NEC-SC Amers foort is vervroegd naar zaterdag 10 no vember, ook al i.v m. de autoloze zondag. Staatssecretaris Van der Stee van financiën wil belasting gaan heffen op benef ietwedstri j den. Bundesliga: FC KölnWuppertaler SV 0-0, MSV DuisburgHertha BSC 1-1. De Adviescommissie voor sport en recreatie van de gemeente Oslo heeft het college van B. en W. van de Noorse hoofdstad geadviseerd Bislet open te stellen voor de profschaatsorganisatie WISO. MOSKOU. De Sovjet Unie loopt de kans te worden uitgesloten van verdere deelneming aan het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal. De Russi sche voetbalbond maakte gisteren be kend dat het nationale elftal geen toe- itemming zal krtfgen de laatste kwalifi catiewedstrijd tegen Chili te spelen in Santiago. Dr. Helmut Kaeser, secretaris generaal van de FIFA, verklaarde daarop in Zürich dat, volgens de reglementen, de Sovjet Unie zal moeten worden ge diskwalificeerd. Wiltfang was zelfs voor sterke ruiters als Pessoa, Steenken, Simon en Mc.Ma- hon te machtig. Ere wie Ehre toekomt. De uitslag is: 1- Gert Wiltfang (WD) met Ehre, 0 strafpunten, 32,0 seconden. 2. Hendrik Snoek (WD) met Rasputin, 0, 32.1. 3. Graziano Mancinelli (It) met Bel Oiseau, 0, 34,3. 4. Sönke Sönksen (WD) met Kwept, 0, 35,6. 5. Debby Johnsey (GB) met Speculator, 0, 39,8. 6. Hub Bergmans (Ned) met Henriette, 0, 43,0. 7. Hartwig Steenken (WD) met Erie, 4, 32,4. 8- Paddy McMahon (GB) met Pen wood Forge Mill 4, 34,3. 9. Captain L. G. Kiely (ler) met Lough Sheelin, 4, 38,8. 10. Hugo Simon (Oost) met Flipper, 4, 40.1. Het concours met meervoudige spron gen bleek een Westduitse specialiteit te zijn. Want het tweede en laatste onder deel van de avond, waarin het parcours van het openingsnummer in omgekeerde richting moest worden afgelegd, leverde een duidelijke overwinning op voor Hartwig Steenken. De oud-Europees kampioen (hij kon deze zomer zijn titel wegens een beenblessure niet verdedi gen) had met Simona voor de zestien sprongen een tijd van 53,2 seconden nodig. Er werd ditmaal direct op het uurwerk gereden, zodat de deelnemers het niet kalm aan konden doen. De Fransman Jean-Michel Gaud, die als eerste startte, was zich dat terdege be wust. De 57,0 seconden van zijn wendba re Tango bleek later goed voor de twee de prijs. Nelson Pessoa en Janou Tissot waren wel sneller dan Steenken (beiden 52,2 seconden) maar moesten zich één springfout laten welgevallen. Dat was vooral sneu voor de pittige Frangaise, die met Rocket de laatste hindernis omwierp. Niemand wist verder ook maar in de buurt van Steenken te komen. Een tijd beneden de minuut bleef een zeldzaamheid. Verdienstelijk was de vijfde plaats van Jan Maathuis die Dolman met veel bravour in 61,4 seconden foutloos rondleidde. Uitslag: 1. Hartwig Steenken (WD) met Simona, 0 strafpunten, 35,2 secon den. 2. Jean-Michel Gaud (Fra) met Tango, 0, 57,0 3/4. Paul Weier (Zwit) met Fink-Hauke Schmidt (WD) met Trumpf, 0, 60,2. 5. Jan Maathuis (Ned) met Dolman, 0, 61,4. 6. Debby Johnsey (GB) met Kingfisher XI, 0, 64,1. 7. Com- mandat E. V. Capion (Ier) met Garrai Eoin, 0, 64,4. 8. Arno Neessen (Ned) met Jumping Amsterdam, 0, 69,2. 9/10. Janou Tissot (Fra) met Rocket-Nelson Pessoa (Bra) met Alcatraz, 4, 52,2. AMSTERDAM (ANP) De vrijdagavond staat de laatste jaren tijdens Jumping Amsterdam steevast in het teken van de meervoudige spring concoursen. Dat zijn onderdelen, waarin men achtereenvolgens hinder nissen oplopend van een enkelvoudige sprong tot een viersprong en weer afnemend tot één enkel obstakel tracht te bedwingen. 17 combina ties wisten in de namiddag het parcours voor de R.A.I.-prijs foutloos af te leggen en daarmee de barrage, zonder viersprong en op tijd, te bereiken. Deze beslissende ronde werd een spannende aangelegenheid. Hub Berg mans uit Tilburg bleef met Henriëtte als eerste opnieuw foutloos, maar het was duidelijk dat hij met 43 seconden bij een maximaal toegestane rijtijd van 55 seconden niet lang op kop zou blijven staan. Olympisch kampioen Graziano Mancinelli, die als zesde de arena binnen kwam, dook er dan ook met Bel Oiseau fors onder: 34,3 seconden. delde van bijna anderhalf gedraaid en had Ludo Dielis in het 47-2 zijn onaan tastbare wereldrecord van ruim 2600 punten gescoord. Diezelfde tafels komen deze winter ook weer terug in de inter nationale arena: in december in het Europese kampioenschap driebanden in Eeklo en vervolgens begin april in de strijd om de wereldtitel in Antwerpen. De matige resultaten van de eerste dag waren dan ook volgens Ceulemans lou ter en alleen het gevolg van de scherpe concurrentiestrijd in dit titeltoernool. Daardoor trouwens haalde vrijdagmid dag ook Piet de Jong tegen Brosens niet de grens van één, die hij lang binnen zijn bereik had gehad. Doggen nestelde zich ’s middags dus al vast op de leidersplaats na een span nende race met Teegelaar, die tot vlak voor het einde nog de leiding had maar toen door een serie van zes van Doggen (de titelhouder scoorde er drie) werd overtroefd. Doggen schroefde door deze zege zijn algemeen gemiddelde op tot 1.034, gelijk aan zijn vorig jaar in Hees- wijk-Dinther gevestigde nationale re cord. De Jong bleef in matchpunten met hem gelijk maar had een aanmerkelijk lager moyenne: 0.814. Utrechtse kolos, die over twee weken alweer naar Tokio afreist, „hoeveel belangstelling er nog steeds in Japan voor me bestaat. Ik had dat zelf helemaal niet meer verwacht. Toen ik vorig jaar voor de Olympische Spelen in Japan verbleef was er nog weleens een journalist die me wat vroeg, maar van een stormloop was geen sprake meer. Toen ik tijdens deze reis uit het vliegtuig stapte ston den er rond de honderd reporters en fotografen te wachten. Ik ben in de vier dagen dat ik in Tokio was als een soort vorst rondgereden. In die korte tijd ben ik tien keer 'op de te levisie geweest.” De belangstelling van de Japanners, zeer professioneel opgevoerd door de Japanse televisiemaatschappij NTV, de geldschieter achter de worstelor- ganisatie, geldt in de eerste plaats het debuut van de Nederlander op 24 november in de grote Kobuki-hal, waar hij waarschijnlijk de Ameri kaan Bruno San Martino zal ontmoe ten. Geesink: „In totaal maak ik die eerste trip in drie weken twaalf wed strijden in verschillende grote steden Volgens de organisatoren zijn de hal len voor al die voorstellingen al uit verkocht, terwijl ieder programma toch direct op de televisie komt”. Geesink zou het liefst nog een kilo of negen aftrainen voor hij in zijn eerste match de strijd aanbindt met de als „legendarisch” omschreven Stand: 1. De Jong 8 serie 8, algemeen gemiddelde 0.827 Doggen De Ruiter Van Bracht Brosens De Wilde Van Aart Teegelaar hij relaties maakte onder de groten van de concurrentie, door ztfn unieke mental-coaching en niet te vergeten door zijn strijd tegen de officials (Huyskens noemt Pellenaars treffend de „eenmans-KNWU”), die hij mor rend pleegt samen te voegen onder de noemer „dieje bond”. In de biografie wordt er aandacht aan besteed zonder de achtergronden uitvoerig bloot te leggen. En wie Pellenaars goed kent weet dat hij er schitterende voorbeelden van heeft, die bovendien in het hem eigen taal gebruik een bijzondere charme krij gen. Huyskens heeft eerder bewezen de „Pel-sfeer” uitstekend aan te voelen (columns in De Tijd als Olympus en ghostwriter voor een knetterende ru briek in Televizier) zodat Pellenaars’ voorzichtigheid in dit geval verant woordelijk lijkt voor een gebrek aan de verwachte daverende kanttekenin gen bij een boeiend levensverhaal. Alleen aan het slot speelt Pelle naars de rol die hem zo beroemd maakte als Huyskens zijn „testament” optekent en de ex-ploegleider van onder uit de zak geeft. Dan vlamt hij ouderwets over doping, pers, „die van de bond” en zo meer. Een geweldige vondst van Huyskens met Pellenaars op deze manier. „Daar was *t” is de moeite waard (wederzijds) vanwege de beslist interessante items. Alleen: er zit zoveel meer in het levensverhaal van Kees Pellenaars. Daarom zouden Pellenaars en Huys kens (een ideaal koppel) er ter lering en de vermaak een werk op moeten laten volgen. Titelsuggestie: „Zo zat ’t”. PETER HEERKENS. Door een nederlaag tegen De Wilde raakte Van Bracht vrijdagavond in een haast hopeloze positie. Hij stond nu vier punten achter op Doggen en was prac- tisch gesproken kansloos geworden. Doggen verloor in zijn avondpartij van Brosens, terwijl De Jong Van Aart on der de duim hield. De Jong kwam daar door onverwacht alleen op kop, met het maximum aan punten. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Het heeft lang ge duurd voor Kees Pellenaars, wieler- missionaris in ruste, zich wilde laten bijzetten op de boekenplank der sportfenomenen. Jarenlang weigerde hij in te gaan op aanbiedingen die aantrekkelijk waren omdat uitgevers succes roken met de story van deze markente ploegbaas, die op een unie ke manier tegen zijn bond durfde grommen, die op een wetenschappe lijk niet geschoolde, maar teder geval spectaculaire, manier psychologie be dreef in zwetende pelotons en die het vaderland bij herhaling verraste met uitspraken waarvan ook de niet-spor- tievelingen konden smullen, zodat hij zich een algemene bekendheid ver wierf. „Ze zijn”, mopperde „De Pel” als het over de boekenwereld ging „uit op ’n verhaal met rottigheid en daar begin ik niet aan. En ik laat me ook geen schrijver opdringen. Die kies ik zelf wel als het zover is”. Op beide punten hield hij woord. Zijn vrijdag verschenen boek „Daar was ’t” (aardig aansluitende woord speling op de exclusieve naam van zijn bungalow in Breda „Hier is ’t”) bevat géén ophefmakende uitspraken en wat hij aan herinneringen te bie den had, vertrouwde hij toe aan de man die hij zelf het meest geschikt achtte voor dit schrijverswerk: zijn goede vriend Pierre Huyskens, hoofd redacteur van het Limburgs Dagblad. Er onstond een biografie die in tal van passages duidelijk maakt dat Pellenaars in de wielersport een unieke plaats veroverde en dat Pierre Huyskens een begaafd schrijver is. De auteur kwam tot een schitterend in tro („familieportret”) en verheft met zwierige pen en aardige anekdotes de feiten tot uiterst lezenswaardige stuk ken. Hij is echter, door Pellenaars’ wens om de keukendeur niet open te zetten en aldus diepe geheimen te bewaren, teveel aan de oppervlakte gebleven, al zijn er wel degelijk „ont hullingen”. Bijvoorbeeld, dat Wim van Est zijn beroemde gele trui (de eerste voor Nederland), waarmee hij in het ra vijn viel, dankte aan Hugo Kobtet die Pellenaars een vriendendienst wilde bewijzen. Pellenaars als ploegleider (Huyskens legt een iets te grote na druk op diens rennerscarrière) ver wierf roem door de manier waarop niet zo voor op zijn rug liggen.” Dus het is mogelijk dat er een verkreu kelde Geesink uit de strijd komt? Geesink: „Laat hij dat maar uit zijn hoofd zetten. Daar ben ik altijd nog zelf bij". Ondanks alles blijft het belangrijk ste facet bij het „vrijworstelen” de show. Het publiek komt op de eerste plaats en alleen wanneer een worste laar de toeschouwers kan boeien stijgt zijn gage. De verdiensten van de deelnemers hangen dan ook nauw samen met hun populariteit bij het publiek. Geesink: „Je kan nog zo’n goed worstelaar zijn. Als je het publiek niet weet te boeien, kan je vertrek ken. Aan de andere kant zijn er weleens verliezers, die de toeschou wers ondanks hun verlies zo hebben kunnen boeien dat zij toch veel geld verdienen”. In Japan wordt op vrijdag- en zaterdagavonden urenlang catch uit gezonden. Het zijn dan ook de televi siemaatschappijen ide er voor zorgen dat er worstelaars van naam gecon tracteerd worden. Ook de NOS heeft belangstelling voor de verrichtingen van Geesink in de worstelring. Mor genavond volgt in NOS-sport de eer ste film over Geesinks oefenwed strijd, terwijl men in de komende weken ook de eerste echte partijen van de Utrechter op het scherm wil brengen. THEO KLEIN Amerikaan Bruno San Martino. Gee sink: „Ik ben nu drie weken in een trainingskamp geweest in Amerillo (Texas), daar werd enorm hard en gedisciplineerd getraind. Het is be paald niet zo dat je van te voren al zeker bent van een overwinning. Ik heb nu een oefenwedstrijdje gemaakt. Daar hadden ze een lichte jongen voor uitgekozen, zodat er voor mij weinig risico aan verbonden was. Maar als het spel op de 24e echt begint, heb ook ik vooraf geen enkele zekerheid. Vóór ik mijn contract te kende verkeerde ik ook in de veron derstelling dat ik garanties vooraf zou krijgen, maar daar wordt nu helemaal niet meer over gesproken. Ja, als we een half uur bezig zijn dan worden de eerste twintig minuten gebruikt voor een zo attractief moge lijke worstelshow, maar in de laatste tien minuten proberen ze allemaal serieus om te winnen. En dan worden er flinke tikken uitgedeeld. De bles sures van sommige worstelaars zeg gen wat dat betreft voldoende”. De eerste tegenstander van de Utrechtse oud-wereld- en Olympisch kampioen wordt speciaal voor die wedstrijd uit New York gehaald. Geesink: „Ik hoef er niet op te reke nen dat die vent me zal ontzien. Hij komt als ’n worstelaar van naam naar Tokio om daar te vechten tegen een kerel waar hij nog nooit van gehoord heeft. Daar gaat hij heus Toen begon Ashes beroemde service te ’lopen’: hij maakte zes games achtereen en stond met 1-0 in de derde set voor. Even snel als de ’touch’ was gekomen, verdween hij evenwel weer en Okker hernam het initiatief. Nog één keer kwam hij in moeilijkheden (breakpoint voor Ashe in de zevende game), maar hij doorstond de crisis, veroverde op slag de opslag van Ashe en serveerde de partij moeiteloos uit. Ook de Amerikaan Stan Smith en de westduitser Karl Meiler drongen tot de halve finales door. Smith versloeg zijn landgenoot Roscoe Tanner met 3-6 6-1 6-1 en Meiler won vlot van de 21-jarige Zweed Leif Johansson: 6-2 6-3. Okker komt in de halve finale uit tegen de Roemeen Hie Nastase, die de Fransman. Jean-Baptiste Chaufreau versloeg 6-3, 6-1.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15