Verdeeldheid doet de schermers geen goed IMAGE VAN ELITESPORT BLIJFT HANDICAP GROEI SCHERMSPORT F Op tramloze zondag toeh een vol stadion Blunder Zonder Cruyff Kalkstreepjes Betere opvang Kaste geest Hongarije Tegen de bierkaai hl |I||J k mi 24 I T'E R D X G 19 7 3 3 NOVEMBER Schermen roept bij de meeste Nederlanders herinneringen op aan romantische vergane tijden, waarin koene ridders het zwaard trokken bij de redding van de schone gevangene in hoge kasteeltorens. Erkende schermcracks als De Drie Muske tiers en van recentere datum de televisie-instantheld Floris be zorgden hun bewonderaars rode wangen wanneer zij de wapens trokken. Wellicht nog romantischer, maar daarom niet minder wreed, lijken de duels die de aristocratische heren tot in de vorige eeuw uitvochten. Hooglopende meningsverschillen wer den aan de lopende band via de degenpunt beslecht. Na het officiële verbod op het duelleren weigerde de edele scherm kunst uit te sterven. Met Frankrijk, Italië en Hongarije als voornaamste broedplaatsen ging men er toe over het schermen om te zetten tot een minder bloederige bezigheid. Schermen werd een sport waarmee men elkaar, geregen in een keurslijf van reglementen en voorschriften, op de vaardigheid en con ditie test. De wapens, degen, sabel en floret, zijn nog altijd de zelfde, alleen de entourage is sterk gewijzigd. mm i -• ,K 1 QU .ik - ffl I'CPP*.; ii’fcLrï 1 --- Jl De KNAS ziet daar mee opgescheept. THEO KLEIN en STOPPER de er desinteresse bij de grote buitenlandse broers intensieve uitwisseling. 3 doelgebied voor Het blijft dus beperkt tot onopval lende „aantekeningen" aan weerszij den van de hoekvlag. Het lijnenspel van het voetbalveld is met andere woorden uitgebreid met acht streep jes van 10 cm lengte, ofte wel met 80 cm kalklijn. Typisch een hulpmiddel voor de scheidsrechter, of meer nog voor de grensrechter, opdat die niet langer op zijn gevoel hoeft af te gaan bij het bepalen van die ruim ne’gen meter afstand bij een corner. op de wereldkampioenschappen in Lon den. Het debuut van Johan Cruyff in de Spaanse competitie was een door slaand succes. Ook afgelopen woens dag in het C-elftal van Europa bleef zijn aanwezigheid niet onopgemerkt. in de jaren twintig nooit meer terugkrij gen. We proberen het. steeds weer op nieuw. Daarvoor is het je lievelingssport, maar soms heb je weleens zin om alles erbij neer te gooien.” sk ij- lu. üt- Rorik. nationaal jeugdtitelhouder op drie wapens: „Het probleem is dat de nieuwkomers vaak niet goed worden opgevangen. Zij worden vanaf hun eer ste les direct volgepropt met droge oe fenstof. Daar knappen ze vaak op af. Het moet leuker gemaakt worden. Er moet natuurlijk altijd wel een boel aan geleerd worden om fundamentele fouten te voorkomen, maar dat moet dan zo worden ingekleed dat men zich toch blijft vermaken.” Een drempel is boven dien nog steeds de image van schermen, als zijnde een elitesport. Een vastgeroest idee, dat gezien de elitaire oorsprong van het duel wel verklaarbaar is. Walter Janssen ondervond dat als na tionaal kampioen aan den lijve toen hij als dienstplichtig militair het groen droeg. Hij vertelt: „Ik was in die tijd ongetwijfeld de sterkste op de sabel. Maar toen er een ploeg voor de militaire Binnen onze grenzen kunnen de wei nige toppers zich nauwelijks aan elkaar optrekken. De schermtop in de Lage Landen wordt beheerst door een miniem groepje. Werkelijke kanshebbers bij de nationale titelstrijd zijn op één hand te tellen. Rorik Janssen: „Daarom was het behalen van de zesde plaats bij de senioren op de degen voor mij een zielige vertoning. Ik had het hele jaar nog geen degen vastgehad. Desondanks liep ik zo door naar de finale.” Nederland telt altijd nog een select groepje van 1200 man (en vrouw) dat de vrije tijd besteedt aan de beoefening van de schermkunst. Onder hen vele militai ren (zoals generaal Meinderts), van oudsher notoire wapendragers. Twaalf honderd leden op een totale bevolking van ruim dertien miljoen is niet veel. Vooral niet wanneer men berekent dat televisieseries als Floris toch ook stimu lerend moeten werken op de schermzin van Neerlands jeugd. „Dat was ook wel te merken. Tijdens die serie hebben we een lichte opleving gekend”, aldus de heer H. Janssen, bestuurslid van de Ko ninklijke Nederlandse Amateur Scherm- bond en vader van de nationale (jeugd-) kampioenen Walter, Rorik en Brigitta. Inclusief pa vormt dit Haarlemse viertal een sprekend voorbeeld van het enthou siasme dat de schermsport ook tegen woordig nog teweeg kan brengen, al kan men zich ook in huize Janssen wel voorstellen dat er veel jongeren met wilde ideeën over het schermen afhaken na een eerste kennismaking. Ideaal zou natuurlijk zijn geweest als rond iedere hoekvlag met een straal van 9,15 meter een kwart cir kel op het veld was getrokken, maar blijkbaar heeft de FIFA een hekel aan té veel kalk op de velden, want vanaf heden is het ook verboden een kalklijn te trekken tussen het straf- schoppunt en het midden van de doellijn. Vooral in Duitsland was dit de laatste tijd een gewoonte gewor den. De KNAS onderhoudt intensief con tact met Hongarije, vanouds leverancier 1970-’71 haalde Ajax dus elf winst punten tegen zeven verliespunten. In het seizoen 1971-72 speelde Ajax slechts drie wedstrijden zonder Cruyff; zij werden alle drie gewon nen! Met de doelcijfers 11-0. In het seizoen 1972-’73 ten slotte, miste Cruyfj acht competitiewedstrijden die alle acht door Ajax werden gewon nen, met de doelcijfers 25-3. Daar stonden nederlagen tegenover tegen Sparta en MW, hoewel Cruyff toen wel meespeelde. Alle inspanningen ten spijt blijft Ne derland in de uitgestrekte schermwereld een onderontwikkeld land. Over het hele front is er geen spectaculaire vooruit gang te constateren. De Nederlandse deelneming aan de wereldkampioen schappen eerder dit jaar in Gotenburg liep zelfs op een klare teleurstelling uit. Walter: „Ja, soms krijg je weleens de indruk dat je tegen de bierkaai vecht. Sinds de Oostbloklanden zich twintig jaar geleden met de schermsport bezig zijn gaan houden is de afstand voor ons steeds groter geworden. Wij missen de faciliteiten. Er zou meer trainingsgele- genheid moeten komen. En een uitge- breider internationaal programma. Zo niet dan zullen we een gouden tijd zoals Wat ik mij in’ dit verband af vroeg was in hoeverre dat idee („we hebben al vaak genoeg bewezen dat we niet van meneer Cruyff afhankelijk zijn”) nu eigenlijk op feiten stoelde, of meer op vingertoppengevoel. Ik heb daarvoor de competitiewedstrijden van Ajax nagevlooid (met behulp van de Topclub Ajax-boeken) over de laatste drie seizoenen. Ajax begon het seizoen 1970-1971 zonder de gebles seerde Cruyff. Van de eerste acht wedstrijden (zonder Cruyff dus) won Ajax er drie, het speelde er drie gelijk en twee wedstrijden werden verloren: tegen ADO en Twente. In totaal dus negen winstpunten en ze ven verliespunten. Ik zal het daarom anders zeggen. Als de bal een meter buiten het strafschopgebied ligt (een veel voor komende ligplaats voor de bal bij vrije schoppen!), dan moet het muurtje halverwege de kalklijn van het doelgebied en de penaltystip staan! Van de volgende acht wedstrijden, alle mét Cruyff, won Ajax er zeven en één wedstrijd (tegen Feyenoord uit) werd gelijk gespeeld. In de rest van het seizoen 1970-1971 miste Cruyff nog één wedstrijd, tegen FC Twente: Ajax won met 3-0. Vit de Cruyff-loze wedstrijden in dat seizoen Vorig seizoen, in 1972- 73, had Ajax na elf wedstrijden eveneens 18 pun ten, maar een iets beter doelgemid- delde van 32-7. In het seizoen daar voor, 1971-72, had Ajax na elj wedstrijden 20 punten en de doelcij fers 21-3. En ten slotte had Ajax, in het seizoen 1970-’71, na elf wedstrij den 17 punten en de doelcijfers 17-6. Het komt er dus op neer dat de cijfers niet in staat zijn een reëel verschil te registreren tussen het Ajax zonder Cruyff van nu, en het Ajax met Cruyff van de voorgaande jaren. Concluderend zien we dus dat Ajax in de laatste drie seizoenen 20 compe titiewedstrijden zonder Cruyff speel de. Daarvan werden er 15 gewonnen, drie gelijk gespeeld en twee verloren Ergo: 33 winstpunten en zeven ver liespunten. Op het eerste gezicht zou men dus zeggen: geen wonder dat Ajax meende het ook zonder Cruyff gemakkelijk af te kunnen. Maar hoe veel wedstrijden werden in die drie seizoenen gewonnen doordat Cruyfj meespeelde, goals scoorde, angst in boezemde, onzekerheid zaaide? Ajax staat momenteel bovenaan met 18 punten uit elf wedstrijden en da doelcijfers 32-11. waarin zij op hun manier eigen kampi- oenschapjes houden. De traditionele po gingen om iedereen onder één stevig dak te krijgen zijn tot nu toe steeds op niets uitgelopen. Hoewel sommige leden van deze organisaties zich wel individueel aansluiten bij de KNAS, om zodoende aan nationale en internationale (burger-) kampioenschappen mee te kunnen doen, bestaat er nog steeds een hoge afschei ding tussen de „burger”-schermers en de rest. reportage uitgezonden”. De Volewijc kers won met 4-1 en was landskampi oen. Trams reden er toen niet meer, herinnert de heer Coster zich. Men begaf zich, vanuit Amsterdam-Noord naar Amsterdam-Zuid, per fiets; zelfs lopend, of op een door een paard getrokken wagen. Zo kreeg men in 1944, niet zo lang voor de invasie startte, een heel stadion vol. Ik ben benieuwd hoe het zondag gaat. De overige berekeningen klopten. Ik kan bovendien de verheugende mededeling doen dat er nu ook van officiële zijde aan die vermaledijde afstand van 9,15 meter wordt ge werkt. Er is een officiële publikatie van de KNVB uitgegaan dat die voorgeschreven afstand tot de bal bij de hoekvlaggen dient te worden aan gegeven. De oekaze luidt letterlijk als volgt: „Als hulpmiddel voor de scheidsrechters worden aan de bui tenzijden van de doellijnen en de zijlijnen op 9,15 meter afstand van de hoekvlag, haaks streepjes getrokken van circa 10 cm lengte”. De keepers daar (en trouwens ook hier, Jan van Beveren en Pim Does burg maakten er een gewoonte van) plachten met hun hak die rechte lijn van de penaltystip naar hun doel te trekken, opdat zij zich ook nog ten opzichte van hun doel konden oriën teren als zij ver voor hun doel ston den. De grasmatverplegers in Duits land zagen dit met lede ogen aan en voorkwamen beschadiging van hun troetelkind liever door bij voorbaat die kalklijn te trekken. Dit is nu dus officieel verboden. Overigens meen ik mij te herinneren dat de eerste kee per die dit handigheidje uithaalde de befaamde Russische doelman Lev Jasjin was. De schermsport van tegenwoordig doet in niets meer denken aan de tot de verbeelding sprekende acties van de vin gervlugge helden van weleer. Wie tegen woordig twee duellerende schermers op de keurige loper bezig ziet in hun smet teloos witte pakken, compleet met een elektrische straart ten behoeve van de score, krijgt geen gelegenheid meer te mijmeren over vergane glorie. Hetgeen niet wil zeggen dat het schermen nie mand meer boeien zou. Iedereen vraagt zich af hoe stadions zondag vol komen als geen auto’s mogen rijden. Bijna der tig jaar geleden, in 1944, was de situatie niet veel beter dan aanstaan de zondag. De ouderen onder u zullen zich nog herinneren dat het toen oorlog was, en dat we bezet gebied waren. Toch werd de kampioenscom- petitie „normaal” afgewikkeld. De deelnemende afdelingskampioenen waren De Volewijckers, WC, LON GA, Heerenveen en Heracles. In een gedenkboek van Heerenveen lees ik dat Heerenveen „een onfor tuinlijke reis naar Amsterdam maak te, daar de wedstrijd na twaalf minu ten spelen, bij stand 0-1 voor Heeren veen om wel zeer bijzondere redenen werd gestaakt. Juist had midvoor De Boer zijn ploeg de leiding gegeven, of de sirenes begonnen te loeien. Lucht alarm! Op last van de luchtbescher ming moest worden gestopt en toen het publiek niet voldeed aan de orde bevelen van de politie, werd de wed strijd afgelast. Wel werd later nog vergunning gegeven om zonder pu bliek verder te spelen, maar de spe lers waren verkleed en bovendien zou Heerenveen de laatste verbinding missen”. Uit het laatste bleek, dat er toen in ieder geval nog treinen reden. Het oud-bestuurslid van De Volewijckers, de heer Coster, vertelde me dat deze wedstrijd in het Ajax-stadion werd gespeeld, en dat het publiek weigerde de tribunes te verlaten, ondanks het luchtalarm. Later werd de Volewijc kersHeerenveen overgespeeld, nu in „een eivol Olympisch Stadion met 50.000 mensen”! Als bijzonderheid wordt nog vermeld: „Ook van deze wedstrijd werd door de radio een Rorik Janssen: „Eigenlijk waren de jeugdwereldkampioenschappen met dat doel opgezet. Het moest een soort jume- lage worden waar alle jonge deelnemers van elkaar zouden kunnen leren, maar dat gaat er nu toch ook al weer vanaf.” En Walter: „Bij de titelstrijd voor senio ren is daar helemaal niets van te mer ken. Er is een enorme kliekvorming. Het is niet zo dat wij daar iets van de cracks te horen krijgen. Ze worden angstvallig afgezonderd door hun bege leiders.” Resteert de KNAS de hoop op een verlosser van het kaliber Cruyff - Euwe Blankers-Koen - Geesink. Een trio Musketiers dat het opneemt voor do verdrukten. Helaas voor de KNAS zal dat nu met het zwaard alléén niet meer lukken. wereldkampioenschappen in Italië sa mengesteld moest worden kon ik niet in aanmerking komen omdat men reeds een aantal hoge officieren had geselec teerd. Omdat ze me toch niet helemaal wilden passeren, werd ik toen maar bij de floretploeg ingedeeld.” Als mini-organisatie kan de KNAS bij de grote subsidiebazen slechts een licht piepstemmetje laten horen. Desondanks lukt het de bestuurders steeds weer om Nederlandse vertegenwoordigers naar de grote internationale toernooien te krij gen. Zo bezocht Rorik bijvoorbeeld al enige malen de jeugdwereldkampioen schappen, waaronder een trip naar Bue nos Aires, en bereisde Walter heel Euro pa, met een zijsprong naar Zuid-Afrika medio april. Hij boekte daar zijn beste internationale prestatie (tweede), een eti ket dat Rorik plakt op zijn vijfde plaats Twee weken geleden heb ik, onder de titel „Negen passen is geen negen meter”, een pleidooi gehouden voor het meetorsen door de scheidsrechter van een meetlint van 9,15 meter voor het afmeten van de afstand van bal tot muurtje bij een vrije schop. Ik gaf daarbij aan de maten en afstanden van de lijnen van het strafschop- enkele nuttige wenken voor het schatten van die juiste afstand van 9,15 meter. Daarbij maakte ik een gi gantische blunder die me opviel toen ik afgelopen zondag geen tekening maar een echt veld voor me zag! Ik betoogde namelijk dat de afstand tus sen de lange lijn van het strafschop gebied en de lange lijn van het doelgebied elf meter is (dat is juist), maar ik trok de absurde conclusie dat het muurtje „dus” op de kalklijn van het doelgebied moest staan als de bal twee meter buiten het strafschop gebied werd neergelegd. In dat geval zou het muurtje natuurlijk niet elf min twee, is negen meter van de bal af staan, maar elf plus twee, is 13 meter! Daarentegen gaat het Ajax de laatste tijd zonder Cruyff niet zo bijzonder voor de wind, al moeten we dat natuurlijk ook weer niet overdrijven. Tenslotte staan de Amsterdammers nog altijd bovenaan, met twee punten voorsprong, dus zo rampzalig is de situatie nu ook weer niet. Maar toch, het gaat allemaal wat moeizamer. En iedereen is het er daarom over eens dat het vertrek van Cruyff toch zwaarder weegt, harder is aangeko men dan „men” (de overige Ajax- spelers voorop) aanvankelijk heeft verwacht. Dat optimisme was dan gebaseerd op al die wedstrijden dat Ajax bewees ook zonder Cruyff aar dig uit de voeten te kunnen. De bond wil dolgraag uitdijen. En liefst in een marstempo, maar zolang men het grote publiek nog niet weet te bereiken, laat staan te interesseren^ worden de leden per stuk geteld. Janssen: „We proberen in de bond wel meer aan propaganda te doen. Maar een organisa tie met 1200 leden is nauwelijks interes sant voor de publiciteitsmedia. Wij zou den al een stuk opschieten wanneer we alle schermende Nederlanders in onze bond konden krijgen. Want dat is nog lang niet zo. Ik schat dat er op zijn minst drieduizend schermers in ons land zijn. De meesten geven zich echter niet op of worden niet door hun leraar aangemeld.” Onwillige groepen worden bovendien gevormd door een tweetal erkende schermkasten: de studenten en militai ren. Zoals het goede Nederlanders be taamt hebben ook zij hun eigen bondjes hand van de iÉ' van wereldberoemde sabreurs. De natio nale oefenmeester van het sabelteam is een Hongaar, Lajos Nagy terwijl de bond jaarlijks met succes probeert om jonge veelbelovende schermers via het Perry van der Kar-fonds voor een paar weken stage naar Hongarije te krijgen. Rorik en Walter Janssen duelleren op de loper van de dub De Valkeniers. Inzet: v.l.n.r. vader Janssen, Waiter, Rrik en Brigitta. 1 t f rjL' JJ affifta ::Mawia 1 rj] ijk Ja.' - i f ff iHnhnnwpfeiH - ~.a

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 25