Beneluxlanden zouden wel één lijn willen trekken bedrijven (ta? Overeenkomst van VMF met Sovjet-Unie Lubbers beantwoordt Kamervragen In ’74 experiment met arbeidsbureaus „Zelfstandigen niet te zwaar getroffen” 1 Ga nu naar de NMB. Daar ligt een formidabele verrassing voor u klaar. Een posterkalender voor 1974. s Prijsmaatregel niet bij zwakke bedrijven 1 Groot-Brittannië Weer stakingen in Metaalbedrijf gaat waterverontreiniging nu zelf te lijf niet alleen voor werklozen Vakbeweging tegen VAN DER STEE betalen voor goede waardevol voor WEER OPDRACHT VOOR HEEREMA „Friese boeren moeten stroomvoorziening” ontwikkelingslanden” „Vacaturebanken” „Brasil-Export ’73” 13 DINSDAG 6 NOVEMBER 197 3 Nullijn Provinciale commissie President Kon. Ned. Olie: NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK N.V. Ga deze waardevolle kalen der nü halen bij de NMB. Hij ligt voor iedereen klaar die vóór 10 november a.s. bij de NMB een spaarrekening opent met een eerste inleg van minstens ƒ50,-. Een prachtig welkom- geschenk. U mag hem vrijblij vend inzien. Kom gauw eens langs. Twaalf posters in prachtige kleuren Evenzoveel fleurige wand versieringen Getekend door bekende kunstenaars Op fors formaat (40 x 66 cm.) Samen vormen ze een vrolijke kalender. Voorlopig Alleen Kernenergie „Multinationals zijn A EEG-solidariteit is nog twijfelachtig arbeidsbureaus ADVERTENTIE - en t Door nu bij de fabriek een chemische Installatie te bouwen, kan hieraan een einde worden gemaakt. Het is de bedoe ling dat ook de Hengelose Heemaf-fa- briek, evenals Hgzemeyer onderdeel van de Holec-groep, hiervan gebruik gaat maken. De heer Houthuys zei dat een derge lijke tentoonstelling in een democratisch land als België gehouden kon worden, maar ook als bedrog aan de kaak ge steld kon worden. fret ondernemersloon kan ontheffing worden verleend van de prijzenbeschik- king, of deze kan worden verzacht. Dit heeft minister Lubbers van Economische Zaken meegedeeld op vragen van het CHU-Kameriid Van der Mei. tijd moeten blijken of de proef aan de verwachtingen beantwoordt. Een rapport over het experiment zal vermoedelijk begin 1975 verschijnen. DEN HAAG. Als een bedrijfstak of bedrijf in de gevarenzone dreigt te ko men door het negatief worden van de nettowinst de winst na aftrek van Het lijkt wel aannemelijk dat vandaag bij het politieke beraad in het Egmond- paleis in ieder geval een solidariteitsop- stelling van de Beneluxlanden is te ver wachten. Gistermiddag bij het begin van de Europese ministerraad (die slechts één punt op de agenda had: de samen werking bij de ontwikkelingshulp) ont- Hij meent overigens, dat de centrale organisaties weliswaar hebben betoogd dat het grootwinkelbedrijf, de groothan del en het midden- en kleinbedrijf bene den de nullijn komen, maar daarbij niet hebben aangegeven wanneer deze situa tie exact zou worden bereikt. De minister heeft zich al wel bereid verklaard met de centrales van het mid den- en kleinbedrijf te overleggen in hoeverre voor de lagere inkomens bij de zelfstandigen een afzonderlijke regeling mogelijk is. Een en ander zal bekeken worden in het overleg dat zal plaatsvin den om de eind november aflopende prijzenbeschiking w'el of niet te verlen gen. De olievoorziening in Frankrijk, Enge land en Oostenrijk is voorlopig nog ge waarborgd. De speciale adviseur van president Sadat van f Egypte, El Zayat, maakte gisteren na een gesprek met president Pompidou in Parijs bekend dat Frankrijk zich geen zprgen behoeft te maken. De Franse bevolking is echter toch opgeroepen het verbruik van benzi ne en stookolie vrijwillig te beperken. De Britse regering blijft op het stand punt staan dat de olieverzorging van het land niet bedreigd wordt. Volgens minis ter van Industrie, Peter Walker, heeft Londen duidelijke toezeggingen van de Arabische staten dat de olieleveranties onaangetast blijven. „Er zijn geen defi nitieve informaties van het tegendeel”, aldus Walker. De regering in Wenen hoopt dat ondanks de schaarste aan brandstoffen de olie vooralsnog niet op de bon hoeft. Minister van Handel Josef Staribacher deelde mee dat hij van de grote oliemaatschappijen de verzekering heeft dat de olievoorziening van Oosten rijk gewaarborgd is. BRUSSEL-KOEWEIT (ANP, Reuter en UPI) De vraag of de EEG zich als geheel solidair zal verklaren met Nederland ten aanzien van de oliecrisis lijkt voorlopig niet positief te kunnen worden beantwoord. Hoe wel de eigenlijke politieke besprekingen in Europees verband van de Ara bische boycot pas vandaag in Brussel zullen beginnen, liet men zich gis teravond in EEG-kringen sceptisch uit over de mogelijkheid tot een ge lijkluidend standpunt te komen. HENGELO (ANP). Het metaalbe drijf Hazemeyer NV in Hengelo (O) gaat de waterverontreiniging te lijf. Da gelijks loost het bedrijf ruim 350.000 liter door metaalsporen vervuild water op het stadsriool. Met name ziet men niet goed zitten dat Frankrijk en Engeland hun goede betrekkingen met de Arabische landen in de waagschaal zullen stellen omwille van een „vaag begrip” als Europese soli dariteit. Die heffing zou met 1 januari a.s. moeten ingaan. Agrariërs die gebruik willen maken van het verzwaarde net van 25 kilowatt, dat binnen zeven jaar verwezenlijkt zou moeten worden, zullen ƒ4000 in een fonds moeten storten. Frankrijk wil, zo heeft premier Pierre Messmer het afgelopen weekeinde doen weten, de eventuele hulp aan Nederland voor zijn geboycotte olievoorziening af hankelijk stellen van een andere uiting van Europese solidariteit, die zich dan speciaal op de stichting van een gemeen schappelijke fabriek voor kernenergie zou moeten richten. De Franse premier heeft ook aange- kondigd dat, bij eventueel gebrek aan medewerking, Frankrijk zo’n fabriek, die vijf miljard gulden zou moeten kosten, eventueel alleen zal financieren. Het werk bij de Britse autofabrie- ken en dagbladen is gisteren voor 24 uur stil komen te liggen als gevolg van een staking die de bond voor technisch en aanverwant personeel had uitgeroepen uit protest tegen een boete van 75-000 pond sterling, die de rechtbank voor industriële betrekkin gen de bond had opgelegd omdat geen gehoor was gegeven aan een öproep zich op een hoorzitting te laten vertegenwoordigen. Zeker 100.000 werknemers, aange sloten bij de 1,4 miljoen leden tellen de bond, hadden aan het stakingspa- ae staking getroffen waren de auto root gehoor gegeven. Het ergst door fabrieken in de Midlands. Een andere staking brak uit bij de posterijen, waar ongeveer 20.000 kan- toorambtenaren het werk neerlegden om kracht aan salariseisen bij te zetten. 4 braken de ministers van Buitenlandse Zaken van de grote lidstaten nog. Opvallend was echter dat minister Van der Stoel, znij Belgische collega van Elslande en de Luxemburgse minis ter van Buitenlandse Zaken Thora wel aanwezig waren. Toen tegen vier uur in de middag ook de secretaris-generaal van de Benelux baron Van Lynden, aan kwam leed het geen twijfel meer dat Van der Stoel bezig was zijn Benelux-colle- ga’s te mobiliseren om een front van Be- nelux-landen te maken als het gevacht om de solidariteit begint. De voorzitters Houthuys en Debunne ACV en ABVV verklaarden dat zij niet zijn tegen de industriële ontwikkeling van onverschillig welk land, maar dat in Brazilië een ontwikkeling wordt gevolgd waarbij geen billijke herverdeling van het nationale inkomen tot stand komt, maar de rijken steeds rijker en de armen steeds armer worden. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De nieuwe minister van Landbouw, de KVP’er A. van der Stee, is niet van plan zich iets aan te trekken van de motie van de CHU’er Kruisinga, die de Tweede Kamer enige tijd geleden heeft aangenomen. In deze motie werd gezegd, dat de landbouw en de zelfstandigen te zwaar worden ge troffen door dit kabinet; er werd om lichtere belastingdruk voor deze sectoren gevraagd. Den Uyl verklaarde eerder deze motie in de prullenbak te zullen werpen. De nieuwe landbouwminister zei gistermiddag: „Die motie was een slag in de lucht. Dus overbodig.” De bewindsman verdedigde zich tij dens een kennismakingsbijeenkomst op zijn ministerie tegen de kritiek van de voorzitter van het Landbouwschap, ir. C. Knottnerus, die meende, dat de benoe ming van Van der Stee onbegrijpelijk is, omdat hij „geen fluit” zou weten van landbouw. „Ik ben dan wel geen speci fieke landbouwdeskundige, maar ik pre tendeer wel enige bestuurlijke ervaring, enig financieel inzicht en enig politiek benul te hebben.” De vroegere staatssecretaris van Fi nanciën wees erop, dat hij zelf welis waar niet uit de landbouw voortkomt, maar dat de tuinders en Visser's ook nooit geklaagd hebben, dat de vroegere miriisters van Landbouw en Visserij niet uit hun sectoren voortkwamen. Volgens hem hoefde dat geen enkel bezwaar te zijn. LEEUWARDEN. Om een blijvende goede stroomvoorziening naar de veelal verspreid liggende boerderijen in de pro vincie Friesland mogelijk te maken, moet het Provinciaal Fries Elektriciteits bedrijf een netverzwaring verwezenlij ken. De kosten daarvoor 52 miljoen zullen, zo heeft een provinciale com missie in een financieringsplan geopnerd, moeten worden betaald uit een fonds dat gevoed moet worden door een extra heffing op alle elektriciteitsrekeningen van de boeren. De minister wijst er verder op dat de bestaande prijzenbeschikking een stij ging van het zogenoemde ondernemers loon (vergoeding voor de arbeid van de ondernemer) niet in de weg staat en dat een stijging van het ondernemersloon gelijk aan de nominale loonsomstijging van de werknemers mogelijk is. Minister Lubbers spreekt de hoop uit, dat zijn antwoord er mede toe zal bijdragen dat de centrale organisatie in het midden- en kleinbedrijf bet Centrale Akkoord zullen kunnen steunen. De Denen staan voor een minder fees telijk Kerstmis nu de Raad voor de Handel de winkeliers heeft gewaar schuwd in verband met de brandstof- schaarste de kerstverlichting niet voor het eind van de maand te ontsteken. De raad waarschuwde tevens dat een totaal verbod op speciale kerstverlichting op handen is. Havenloodsen in staking. De Belgische staatsloodsen hebebn gisteren besloten het werk voor 24 uur neer te leggen uit protest tegen een nieuwe wettelij ke regeling, waarbij volgens hen de vakbondsvrijheid in de openbare dien sten niet meer wordt gewaarborgd. Deze loodsen, die zijn verenigd in het Belgische loodsengilde, vertegenwoor digen slechts een deel van het lood- senkorps in België. GENèVE (ANP). Gerrit Wagner, president van de Koninklijke Nederland se Olie, heeft multinationale onderne mingen gisteren „waardevolle machines voor de economische groei van ontwik kelingslanden” genoemd. Internationale ondernemingen die geen politieke privileges hebben, zijn zo zei Wagner voor een VN-groep „onver- mijdelijkerwijs” verplicht bij te dragen aan de ontwikkeling van een dergelijk land: „als het land niet welvarend is. kunnen de zaken dit ook niet zijn.” Het huidige wantrouwen tegenover de industriële reuzen is volgens Wagnet grotendeels toe te schrijven aan een „angst voor het verlies van economische onafhankelijkheid” in veel ontwikke lingslanden. De kosten van de nieuwe zuivering worden op ruim f 250.000 geraamd. Door de maatregelen behoeft Hazemeyer jaar lijks 100.000 minder aan zuiveringslas- ten aan het waterschap Regge en Dinkel af te dragen. Sears Holdings. Het Britse concern Sears Holdings ltd. wil eventueel de rechter inschakelen, als het bestuur van de NV Kemo niet bereid is de onder handse plaatsing van haai- aandelen van nominaal ƒ3 mln.'bij Vroom en Dreesmann ongedaan te maken. Maar Sears zal dit eerst proberen te berei ken via een gesprek met de Kemo- leiding, heeft het Britse concern giste ren laten weten. Schoenfabrieken samen. De schoenfa brieken Jochie B.V te Rijen en Jac Bergmans Holland B.V. (Pinocchio) te Waalwijk gaan samenwerken in hol- dingsverband. De bedrijven fabriceren kinderschoeisel en hebben een binnen- en buitenlandse afzet. Jochie heeft 80, Bergmans-Pinocchio 120 medewerkers. De omzetten van beide bedrijven belo pen tezamen ruim 15 miljoen. DEN HAAG (ANP). Heerema Engi neering Service gaat in opdracht van de Britse Shell grondonderzoek uitvoeren in het noordelijk deel van de Noordzee, in onder andere het Brent Field. Heerema zal hiermee op 1 januari beginnen. Het werk zal zes tot negen maanden in beslag nemen, aldus Heerema. Deze opdracht, een herhaling van di verse vorige, bewijst volgens het bureau de geschiktheid van het gebruikte schip Surveyor, zelfs bij de meest ongunstige weersomstandigheden in de winter in dit deel van de Noordzee. Daarom heeft men besloten, een nieuw schip te laten bouwen, dat nagenoeg gelijk zal zijn aan de Surveyor, om werk voor .andere op drachtgevers te kunnen verrichten. Dit nieuwe schip zal in het voorjaar van 1974 gereedkomen. BRUSSEL (ANP). Woordvoerders van het Algemeen Christelijk Vakver bond en van het Algemeen Belgisch Vakverbond hebben gisteren op een persconferentie in Brussel stelling geno men tegen de Braziliaanse tentoonstel ling „Brasil-Export ’73”, die woensdag in het Sheratonhotel (van ITT) in de Belgi sche hoofdstad wordt geopend. (Van onze parlementsredactie) Heath akkoord. De Britse premier Ed ward Heath gaat akkoord met het voorstel van de Franse president Ge orges Pompidou, voor het einde van dit jaar nog een topconferentie van de „negen” van de EEG te houden. Dit heeft het bureau van de Franse presi dent gisteren meegedeeld. I Tot dusver hebben de overige acht EEG-landen Frankrijk, dat al sedert lang op de oprichting van zo’n Europese atoomindustrie heeft aangedrongen, in de kou laten staan. Op de EEG-confe- rentie zou de Franse minister Joubert dit standpunt dan ook verdedigen. Benoeming direkteuren Lips. De heren ir. L. A. van Gunsteren en ir. S. Th. M. Kremer zijn met ingang van 1 januari 1974 benoemd tot direkteuren van Lips BV. Tesamen met de heren W. Buis en ir. J. Maingay zullen zij de direktie van Lips gaan voeren. Deze voorwaarde, die Parijs nu dus schijnt te willen verbinden a an een oliebijdrage aan Nederland, toont nog maals duidelijk aan in welk moeilijk parket Frankrijk zich momenteel be vindt. De commissie vindt dat de overheid het bedrag moet bijpassen dat eventueel tekort is. Er zal, zo is geraamd, een tekort ontstaan als niet 7000 van de 11000 bestaande agrarische bedrijven van de netverzwaring gebruikmaken. Lichtvaartstaking. Trans World Airlines is gisteren getroffen door een staking van 5.000 personeelsleden, waarbij de overige 1500 leden van het personeel zich hebben aangesloten. De staking heeft tot gevolg gehad dat 421 binnen landse en 36 internationale vluchten niet door gingen. De 5000 hofmeesters en stewardessen zijn in staking gegaan over een kwestie van werktijden. ARNHEM ENSCHEDE SITTARD TERNEUZEN. De Gewestelijke Ar beidsbureaus van Arnhem, Sittard, En schede en Zeeuws-Vlaanderen zullen op 1 januari beginnen met het experiment „Arbeidsbureaus Nieuwe Stijl”. Doel van de proef, die voorlopig een jaar zal duren, is vooral het bevorderen van een harmonische ontwikkeling op de ar beidsmarkt. Dit hebben de directeuren van de vier arbeidsbureaus gisteren meegedeeld. De arbeidsbureaus willen taken gaan afstoten die een optimaal functioneren van het arbeidsbureau als ontmoetings plaats tussen werkgever en werknemer in de weg staan. De werkzoekende krijgt meer kans op ontplooiing van eigen initiatief doordat hij in zgn. „vacaturebanken” de totale vraag op de arbeidsmarkt kan onderzoe ken. Vindt hij een geschikte functie, dan kan hij zelf rechtstreeks in contact tre den met de betreffende werkgever. Met het experiment proberen de ar beidsbureaus af te komen van het image alleen een instituut te zijn voor werklo ze mensen. Het moet een trefpunt wor den van vraag en aanbod op de arbeids markt. Het arbeidsbureau nieuwe stijl maakt het mogelijk voor mensen die een nieuwe werkkring ambiëren, maar die dit nog niet officieel bekend willen heb ben, zonder enige verplichting in de „informatiemolen” naar een passende werkkring te zoeken. Men wil de drem pelvrees die veelal bij midden- en hoger personeel bestaat, wegnemen door een grote mate van anonimiteit bij het zoe ken naar functies te waarborgen. Door het invoeren van een afspraken- en zelfbedieningssysteem en door uitbrei ding van de staf kunnen de arbeidsbu reaus meer aandacht besteden aan het adviseren bij bemiddeling, aan arbeids marktonderzoek en aan contacten met het bedrijfsleven. Enkele van de GAB’s zijn al overgegaan tot het aantrekken van gespecialiseerde adviseurs. Elk van de vier bij het experiment betrokken bureaus heeft vijf gespeciali seerde krachten op het gebied van de arbeidsbemiddeling toegezegd gekregen. Daarnaast worden deze functionarissen gedeeltelijk vrijgesteld van administra tieve werkzaamheden. In Enschede kampt men met het pro bleem dat 40 percent van het totaal van 4500 werklozen langer dan zes maanden zonder werk loopt. Voor deze groep is een stichting in het leven geroepen die vooral meer aandacht wil geven aan parttimefuncties. Het GAB in Arnhem heeft de be schikking over een aantal bemiddelaars voor werkzoekenden die niet alleen kun nen slagen. Zo’n bemiddelaar trekt twin tig minuten uit voor Iedereen die daar behoefte aan heeft. Daarnaast beschikt men over drie beroepenconsulenten die behulpzaam zijn bij beroepskeuze onder meer ten behoeve van scholieren. Voorts zal men speciale aandacht besteden aan oudere werklozen, gehandicapten yrouwen die parttime werk zoeken. Het gemeenschappelijk instituut voor ioegepaste psychologie in Nijmegen zal het experiment wetenschappelijk bege leiden. Uit onderzoekingen zal te zijner AMSTERDAM (ANP). Verenigde Machinefabrieken NV (VMF) heeft met het staatscomité voor wetenschap en techniek van de ministerrraad van de Sovjet-Unie een overeenkomst gesloten inzake technisch-wetenschappelijke sa menwerking, aldus het bedrijf. De overeenkomst omvat de uitwisse ling van technische informatie, het we derzijds houden van lezingen en het verrichten van gemeenschappelijke re search op het gebied van enkele VMF- activiteiten met name ten behoeve van apparatuur voor de lichte industrie, de levensmiddelenindustrie en de energie voorziening. B

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13