BIJNA HELFT AUTOMOBILISTEN MISTE ZONDAG AUTO Luns valt Benzine en olie met ingang van zaterdag duurder 99 land Minister Schlesing er in ons Chef Generale Staf stapt op na reeks conflicten II ilii VMZ vindt inkomens specialisten te hoog nr ui regering- Den Uyl aan ..Teveel verdiensten uit 7 particuliere praktijk” n 2 I Gratis kopstuk bij Over Midden-Oosten Uit Breda ontvluchte gevangene aangehouden Royal Club tonic 127 voor 119^ DI 2 DINSDAG 6 NOVEMBER 1973 Ook Israel inan Wi Belgen Gedreigd Sc l egen zijn zin zi 1 er u (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Ook aanstaande zondag, 11 november, wordt een „auto loze” dag. De reeds aangekondigde verhoging van de benzine- en olie prijzen zal zaterdag 10 november ingaan. De pompprijs voor benzine wordt met 2,5 cent per liter verhoogd. Zware petroleum wordt maximaal 4,5 cent, gasolie 4 cent en zware stookolie f 12,50 per ton duurder. Snelheidsbeperking Buitenlanders literfles (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Chef Generale Staf luitenant-generaal IJsselstein heeft gisteren een einde gemaakt aan een slepend conflict met de politieke lei ding van het ministerie van Defensie en hevige ruzies tussen hem en kri tische generaals als Meijnderts en Clumpkens. I „Voortrekken” fci gg i- Komende zondag weer Ook Israel zal mogelijk een dag per IJsselstein wil ontslag Weer in btaMUe buitenland 21 11 o 25 Zeer tegen zijn zin in lieeft IJsselstein kort geleden een criticus van de huidige politieke leiding, de generaal Kranen burg, territoriaal bevelhebber Oost, op de vingers moeten tikken, nadat deze openlijk in conflict kwam met minister Vredeling. Ten aanzien van de sympathie die de ondervraagde automobilisten had- Hoog water Laag water WOENSDAG 7 NOVEMBER 18 11 13 15 19 24 18 20 17 10 22 12 25 17 15 13.07 21.02 uur uur (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De conclusies van het rapport over de volksverzekering ziekte kosten van de Federatie VMZ waaro ver wij gisteren reeds berichtten beteke nen dat deze organisatie van ziekenfond sen meent dat specialisten uit particulie re behandelingen te hoge inkomens heb ben. Het rapport meent namelijk dat uit de ziekenfondstarieven een redelijk inko men te behalen is. Dit geldt ook voor tandheelkundigen in het algemeen, zij het dat men meent dat de problemen op dit gebied (het tekort aan tandartsen) niet door middel van een volksverzeke ring op zijn te lossen. Uit de antwoorden bleek voorts dat alle ondervraagden zaterdag vóór de autoloze zondag gemiddeld 37,7 km hadden gereden. Tussen zondagavond 24 uur en maandagmorgen 7.30 uur bleek het gemiddelde 11 km te zijn. lopen zondag autovrij werd verklaard en 54 pet antwoordde „half-enhalf” plannen te hebben. Andere onder vraagden (7 pet) vonden het alleen maar lastig dat ze het zondag zonder auto hadden moeten stellen. en het terugbrengen van de tempratuur van de centrale verwarming in openbare gebouwen tot 20 graden Celsius. Ook werd de geënquêteerde auto mobilisten gevraagd hoeveel zij afge lopen zondag gereden zouden hebben als er geen rijverbod zou zijn ge weest. Dit was gemiddeld 79,9 km. Vóór het uitbreken van het conflict ging van 73 percent de sympathie uit naar de Israelieërs, 6 percent naar de Arabieren, terwijl 21 percent geen voorkeur had. Thans liggen deze per centages: 72 voor Israel, 4 voor de Arabieren en 24 geen voorkeur. Overigens vindt 79 percent van de DEN HAAG. De Haagse gemeente politie heeft gistermiddag een 24-jarige man aangehouden, die vrijdagavond jl. samen met een Belg uit het Huis van Bewaring in Breda was ontsnapt. DEN HAAG. „De Nederlandse re gering ten tijde van de oorlog van 1967 in het Midden-Oosten was misschien iets voorzichtiger dan het kabinet-Den Uyl nu. In buitenlandse politiek in zijn alge meenheid is omzichtigheid, tact en be grip nodig.” 13 14 14 14 14 12 13 15 13 15 6 0 2 22 14 0 o 5 0 0 o 0.1 o o 14 13 6 16 D Wie min Nor Ara einc zei korr min der als naa V Nee ges; nen hoo. zakt Ir Var gezt niet bek Zak bett de Aar de i S TE1 in I lar ten na gez E ove zee het sch zee E bek leeg aan b gev voc var tot der mei der geli zal gen bes ond wa< regi voo I plii vai var zog re spr ziti aki zek de gi lo (Van onze parlementaire redactie) E de 2,5 pen een loor A niet trac een vak pen trac een uitk son- D prij hou bed doo min jeuf mar blij: voo: wor forr gev ged pen tot D piël prij „Wi pro; deli een: 7 5 5 6 12 0 0.5 2 0.2 7 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Llmburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Innsbrück Lissabon Londen Luxemburg Madrid Malage Mallorca Nice Rome Split Wenen Casablanca Istanboel Las Palams New York Tunis week een rijverbod afkondigen, heeft minister van Transport Shimon Peres meegedeeld. Dat zal niet zoals in Neder land een bepaalde dag zijn, maar ieder kan naar eigen keuze een dag bepalen dat hij niet rijdt. Dat wordt dan met een letter op de voorruit vastgesteld. Voor Israel is dit systeem niet nieuw. Uitgangspunt van de Federatie VMZ is slechts een billijker lastenverdeling, maar geen oplossing voor alle kwalen van de gezondheidszorg. Het voorgestane stelsel komt ook niet goedkoper uit. Bo vendien is er sprake van een beperking. De minister gaf de Chef Generale Staf opdracht tot het geven van een dienst bevel („Ophouden met spuien van kri tiek via dienstkanalen”) aan generaal Kranenburg. Van de uitkomst der berekeningen is men bij de Federatie wel enigszins ge schrokken. De gevolgen daarvan zijn zeker niet geheel te overzien. Bij de uitbouw van de AWBZ tot volksverzeke ring zijn er trouwens meer wetswijzigin gen nodig. Bijvoorbeeld ook op fiscaal gebied, omdat de huidige AWBZ-premie (die de werkgever betaalt) aftrekbaar is en de ziekenfondspremie (die werknemer en werkgever samen betalen) niet. 4 2 3 3 3 8 5 3 7 3 1 10 14 5 3 1 7 11 2 1 11 13 13 13 16 16 -2 13 3 19 Tot deze prijsverhoging heeft minister Lubbers (Economische Zaken) gistermid dag besloten, op verzoek van de olie maatschappijen. De aanvraag tot verho ging van de prijzen geschiedde op grond van het feit dat de olieproducerende landen een hogere belasting op ruwe aardolie zijn gaan leggen. Na de oud-voorzitter van het Comité Verenigde Chefs van Staven, generaal Van Rijn, .heeft nu ook IJsselstein ont slag genomen. Voor defensie-insiders komt dit in het geheel niet onverwacht. IJsselstein heeft in april vorig jaar al met ontslag gedreigd toen de generaals- ruzie (Haagse top contra parate-troepen- commandant Meijnderts) speelde. onze buurlanden”. Het is zondag velen een doom in het oog geweest dat auto’s met buitenlandse kentekens onbeperkt en met een snelheid naar eigen goed dunken over de overigens vrijwel verla ten wegen raasden. Minister Westerterp heeft niet de in druk dat het deze week tot verdere distributiemaatregelen van aardoliepro- dukten zal komen. Nederland heeft zon dag bijna twintig miljoen liter benzine bespaard, zei de minister. Er is één percent van de normaal op zondag ver stookte benzine verbruikt. Voorlopig blijft het bij de oproep tot een vrijwillige snelheidsbeperking tot 100 km. In voorbereiding is een besluit om vóór het volgende vakantieseizoen te komen tot een maximum-snelheid van 80 km op niet-autowegen en van 100 km op autowegen. Vooralsnog komt er geen- maximum-snelheid voor autosnelwegen, maar dit is wel in overweging, aldus de minister in de NCRV-actualiteitenru- briek „Hier en Nu”. De kans bestaat dat ook in de Bonds republiek de „autoloze zondag” wordt ingevoerd. Dat zou dan één van de maatregelen zijn uit een al enige tijd klaarliggend pakket, waarmee minister van Economische Zaken Hans Friderichs vermoedelijk woensdag naar de zitting van het kabinet gaat. Regeringswoord voerder Von Wechmar hield gisteren overigens nog een slag om de arm. Hij sloot niet uit dat dit zal gebeuren. Het zou vooral ook van de conferentie in Brussel afhangen. Te denken valt aan de mogelijkheid dat zij die dat wensen (bijvoorbeeld om meer service te hebben) zelf aanvullen de verzekeringen sluiten. Dat moet dan gebeuren bij particuliere verzekeraars, die dus blijven functioneren. Naar volle dige nationalisatie wil het VMZ- bestuur trouwens niet streven. Minister Westerterp, de directeur-ge- neraal voor het Verkeer en de rijksver- keersinspecteurs zijn gisteren in Nijme gen voor beraad bijeengekomen. Het mi nisterie meldde voorts dat er nog geen overleg gaande is om buitenlanders het zelfde rijverbod op te leggen als Neder landers, wanneer zij in Nederland rij den. „Hierover zouden afspraken gemaakt moeten worden met de regeringen van Het is voor Israel een voorzorgsmaat regel, want vooralsnog zijn er geen energieproblemen. De toekomst is wat dht betreft echter hoogst onzeker. De krachtens de prij zenbeschikking verplichte wachttijd van ongeveer een maand is bijna precies aangehouden. De maatschappijen hebben ongeveer half oktober de aanvraag gedaan. De onder- handelingen hebben enkele weken ge duurd. Nu het zich laat aanzien dat afgelopen zondag de eerste van een reeks autoloze zondagen is geweest, streeft het ministe rie van Verkeer en Waterstaat naar een verfijning van de ontheffingsregeling. Economische Zaken heeft nog geen re gelingen in het vooruitzicht voor gedu peerde categorieën. De situatie in de horecabranche e.d. heeft echter wel de aandacht van staatssecretaris Hazekamp. Verfijning van de ontheffingsregeling is in ieder geval nodig. Door het gewel dig grote aantal aanvragen (circa 120.000) dat in een halve week verwerkt moest worden, konden de provinciale verkeersinspecties weinig anders dan „met de botte bijl” te werk gaan. Circa 16.000 aanvragers hebben een ontheffing gekregen, hetzij alleen voor 4 november, hetzij voor de duur van het rijverbod. ondervraagden de houding van de Nederlandse regering ten opzichte van dit conflict niet juist, 9 percent vindt de houding juist en 12 percent heeft geen oordeel. Tenslotte verwacht 41 percent van de geënquêteerden ernstige moeilijk heden binnen zijn groep of bedrijf als de olieboycot langere tijd zal duren, 20 percent denkt dat het wel zal meevallen en 31 percent verwacht geen moeilijkheden. 8 percent weet het nog niet of heeft geen mening. Veertien percent van de onder vraagden heeft zondag van het open baar vervoer gebruik gemaakt en 86 percent deed dat niet. HILVERSUM (ANP). Bijna de helft van de Nederlandse automobi listen (45 pet) heeft de auto op de eerste autovrije zondag gemist. Bijna een evengroot deel (43 pet) heeft de wagen een beetje gemist en 12 per cent heeft het gemis van de auto niets gedaan. Dit is vastgesteld door AVRO’s actualiteitenrubriek Televi- zier na een enquête onder 1500 auto mobilisten. Van alle ondervraagden had een kwart al vaste plannen voordat afge- den voor de bij het conflict in het Midden-Oosten betrokken partijen bleek niet veel veranderd te zijn door de olieboycot. Op voorstel van de commandant Parate Troepen, Meijnderts, zal generaal Clumpkens (één van de „progressieve” aanhangers van Meijnderts) helpen bij de uitwerking van die plannen. Juist het „voortrekken” van deze twee generaals betekende voor generaal IJs selstein de druppel die de emmer deed overlopen. IJsselstein zegt in zijn ontslag- reden dan ook onomwonden dat offi cieren die het defensiebeleid kritiseren volgens hem door de departementale leiding meer aan het woord worden gelaten dan anderen Ook in de jaren vijftig was het auto- en benzineverbruik in Israel gerantsoe neerd. Zou er geen wijziging komen, dan komt een loonsverhoging tot stand en dat is niet de bedoeling. De man werd aangehouden op een contactadres, dat al enige tijd door de politie in de gaten werd gehouden. De aanhouding verliep zonder moeilijkhe den; hij was niet gewapend. Hij is weer overgebracht naar Breda. De man is in het Huis van Bewaring in afwachting van zijn veroordeling voor het in gijzeling houden van een gezin in Deil na een overval in Den Bosch. kia X» ket HeJerlanJseXoetkJ Omdat toen door het kabinet-Biesheu- vel een onafhankelijke commissie-Lan- gemeijer de zaak ging onderzoeken wachtte IJsselstein af. Hij bleef echter uiterst kritisch over de politieke lijn van bezuinigingen op defensie. Deze aanval, die weliswaar met enige omzichtigheid werd gedaan, kwam gister avond van oud-KVP-minister van Bui tenlandse Zaken, mr. J. Luns. Mr. Luns is nu secretaris-generaal van de NAVO. Volgens de oud-bewindsman is het in het buitenlands beleid meer nog dan bij andere takken van het regeringsbe leid gewenst dat men zich in de openbaarheid beperkingen oplegt. Luns deed deze uitspraken in de AVRO-tele- visierubriek „Televizier”. De oud-minister waarschuwde „in zijn algemeenheid” tegen polarisatie en het naar buiten dragen van meningen van extreme groepen door een minister van Buitenlandse Zaken. Daarmee doelde Luns op de „zeer moeilijke positie van minister Van der Stoel vanwege zijn achterban”. van j Nog deze week moeten de Belgen op gewone wegen maximaal 80 kilometer per uur gaan rijden en op de (na zoveel jaar eindelijk gereed gekomen) autosnel wegen maximaal 100 kilometer per uur. Als de oliesituatie geen verbetering te zien geeft krijgen de Belgen bovendien met ingang van 18 november een serie autoloze zondagen, waarop zij van ’s zondags 03.00 uur tot maandag 03.00 uur niet zullen mogen rijden. Andere maatregelen die men in België voorbereidt om het energieverbruik te gen te gaan zijn een vermindering van de verstrekking van brandstof aan vrachtauto’s met vijf percent, een beper king van de levering van olie voor cen- trale-verwarmingsinstallaties, het om schakelen van elektrische centrales op het gebruik van steenkool als brandstof IJsselstein heeft per 1 december zijn ontslag aangeboden. Het verzoek is bij Koningin Juliana in beraad. Generaal IJsselstein vindt dat hij zijn functie niet meer op verantwoorde wijze kan uitoe fenen. Luns zei verder dat de veiligheid van Europa niet in gevaar wordt gebracht door de olieboycot van de Arabische landen. Hij zei niet erg gelukkig te zijn met het gebrek aan solidariteit van de EEG-partners met Nederland in verband met de boycot. w n w zzw wzw w wnw w wnw zw nw o no wzw n w w n w w ono wnw wst n zo zo zzo wst wzw n w zo Directe aanleiding tot het ontslag is het passeren van generaal IJsselstein (ook bevelhebber der landstrijdkrachten) bij het uitwerken van de plannen van diensttijdverkorting. Minister Vredeling van defensie heeft de commandant Eer ste Legerkorps generaal Meijnderts (een bekend criticaster van het beleid van de generale staf in Den Haag) verzocht om voor de defensienota plannen uit te gaan werken. Gloort er toch een sprankje hoop voor naar olie snakkend Nederland? Zi- geunerkoning Koko Petalo heeft meege deeld de hoop te koesteren, binnenkort naar Koeweit te gaan om daar te pleiten voor vermindering van de olieboycot. Petalo meent „als neutraal leider van zigeuners over de hele wereld” meer succes te kunnen hebben dan tot nu toe langs politieke weg bereikt is. Volgens de Arnhemse politie-inspec- teur C. Kant die meer ziet in benzine- distributie dan in de autoloze zondag zou men bij eventuele distributie het uitreiken van benzinebonnen moeten be perken tot automobilisten, die kunnen aantonen dat 1. WA-verzekerd zijn, 2. hun kentekenbewijs in orde is en 3. zij hun wegenbelasting hebben betaald. De gemeente Apeldoorn is gesprek ken begonnen met technici van de pro vinciale elektriciteitsmaatschappij om vast te stellen hoe de gemeente tot energiebesparing kan komen, naast de autoloze zondag. Rijkswaterstaat gaat zo spoedig mo gelijk de verlichting van de rijkswegen beperken. Dat gaat in nauw overleg met de gemeenten gebeuren. De verlichting van de rijkswegen bedraagt ongeveer vermogen De Nederlandse regering heeft f 150.000 overgemaakt aan het Internati onale Rode Kruis in Genève ten behoeve van de slachtoffers van de oorlog in het Midden-Oosten. Tevens zal een zending medische hulpgoederen ter waarde van 100.000 aan het Internationale Rode Kruis worden geschonken. Dit heeft mi nister Van der Stoel de Kamer meege deeld, eraan toevoegend dat de Neder landse regering tot op heden van Israëli sche zijde geen verzoek heeft bereikt om materiële hulp. Een aantal Nederlandse christende mocratische bestuursleden en fractie voorzitters wonen deze week in Bonn het negentiende congres bij van de Eu ropese Unie van Christen-Democraten. De eenmansfractie van de PPR en PSP in de Bussumse gemeenteraad heeft van de plaatselijke afdeling van beida partijen opdracht gekregen de samen werking met de fractie van de PvdA te beëindigen. De oorzaak van deze breuk moet gezocht worden in de weigering van de PvdA om bij de komende raads verkiezingen te streven naar één ge meenschappelijke progressieve lijst. „Na het uitbreken van de oorlog in het Midden-Oosten zijn geen wapens meer geleverd en ook niet doorgevoerd naar het strijdtoneel”. Aldus minister Van der Stoel, die verder in antwoord op vragen van het PSP-Kamerlid Van der Spek ontkent, dat op Schiphol Boeings 747 zonder kentekens geland zouden zijn om bij te tanken op hun weg naar het Midden-Oosten. En dat is ook niet gebeurd op Gilze-Rijen, aldus de minister. Volgens de heer Van der Spek was dit wél gebeurd en wel op 12, 13 en 14 oktober. 0.42 uur en 8.50 uur en onweer onweer regenbui regenbui regenbui regenbui zw. bew. regenbui I. bew. onbew. sneeuwbui onbew. zw. bew. geh. bew. onbew h. bew. geh. bew. onbew. zw. bew. 1. bew. regen onbew. h. bew. regen zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. onbew. 1 bew. zw. bew. onbe. WOENSDAG 7 NOVEMBER „autoloos Dfe Amerikaanse minister van Defensie James Schlesinger kwam gisterochtend aan op Schiphol. De minister komt naar ons land om deel te nemen aan de halfjaarlijkse conferentie van de nucleaire planninggroep van de NAVO, die vandaag in Den Haag begint. Gistermiddag overlegde Schlesinger met zijn Nederlandse ambtgenoot Vredeling. Onderwerp van gesprek was de rol die luchtafweerraketten hebben gespeeld bij de jongste oorlog in het Midden Oosten. De foto toont minister Schlesinger bij aankomst op Schiphol. Hij werd daar begroet door de Amerikaanse ambassadeur in Nederland, Kingdon Gould (links). de rijkswegen bedraagt vijf percent van het totale van 200 megaWatt, dat voor de verlich ting over het gehele land wordt ge vraagd. Zon op 7.45 uur onder 17.02 uur Maan op 15.11 uur onder 3.47 uur VOORUITZICHTEN VOOR DONDERDAG: Hier en daar een bui, ook opklaringen en plaatselijk nachtvorst. Aantal uren zon: 0 tot 6. Minimum tempe ratuur: 0 tot 4 graden onder normaal. Maxi mum temperatuur: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 80 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 percent. Normale temperaturen tot 11 november: minimum 3, maximum 10 graden. WEERRAPPORTEN Het Westduitse energieprogramma voorziet in de mogelijkheid om, via een „crisiswetje”, de produktie en het ver bruik van brandstof in handen van de regering te leggen. Als daartoe wordt besloten, dan wordt vermoedelijk onder meer ook een algemene snelheidsbeper king tot 100 km ingevoerd. Voorts is de kans groot dat de levering van huis brandolie wordt beperkt.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2