Overeenkomst moet nog worden goedgekeurd door de achterban Biesheuvel wil niet in CENTRAAL AKKOORD VRIJWEL ROND AR-bestuur Weer Chileense In gebed bij Spanning stijgt weer aan Egyptisch front Treinbotsing bij Kassei; dertien Vluchthelpers in met Arabieren gaan overleggen Neutraliteit van Bonn geen succes Ontploffing op olietanker vluchtelingen aangekomen Schmelzer moet klaagmuur mensen gedood DDR veroordeeld Segretti veroordeeld tot een half jaar Proces eindigt met strenge straffen DINSDAG 6 NOVEMBER 1973 3 Immateriële eisen Drempel Prijsparagraaf Meir terug Bezwaar Geen vetorecht n „Absurd” (Van onze redacteur in Bonn) „Koeler” Schip breekt en zinkt Chanteren Duur I t 1 Wiegel over olieboycot n IS d ir d n >1 d n is IS ir BONN West-Duitsland besloot neutraal te zijn ten aanzien van haar buitenlandse politiek. Wat is hiervan het gevolg Een ruzie met Amerika, die niet is opgelost door Nixons brief aan Brandt over het begraven van de strijdbijl. Minister van defensie Schlesinger, die deze dagen in Den Haag een NAVO-vergadering bijwoont, heeft een afge sproken bezoek aan Bonn afgezegd, omdat hij in Washington niet zou kunnen worden gemist. Is zo iets al het registreren waard, nog sterker geldt dat voor de ergernis over Amerika, die in de Bondsrepubliek aan de oppervlakte is gekomen. Ergerlijk (Van onze redactie economie) DEN HAAG Er komt vrijwel zeker een centraal akkoord. De voor zitters van de centrale werkgevers- en werknemersorganisaties zijn het gistermiddag eens geworden over een stijging van de contractlonen per 1 januari 1974 met 2,5 percent. Deze stijging zal voor de helft in centen en voor de helft in percenten worden uitbetaald, berekend naar de totale loonsom per bedrijf. Ff 1 (Van onze parlementaire redactie) t (Van onze redacteur in Jeruzalem) t i r JERUZALEM. Israel heeft de wei nigen, die sinds het bestand gedemobili seerd waren, weer onder de wapenen geroepen vanwege de stijgende spanning aan het Egyptische front. Met alle oor logsdreigingen uit Egypte, zei generaal heeft. De zaak zit de Westduitsers vooral niet lekker omdat zij voor hun eigen veiligheid en voor hun buiten landse politiek (denk maar aan Ber lijn) onverminderd aangewezen zijn op Amerika. Herzog, de militaire commentator, dat hij de Egyptische dreigementen in de eerste plaats als psychologische oorlog voering beschouwt. AI staat president Sadat onder de druk van zijn opperbevel om weer te gaan vechten, de openlijke dreigingen met de komst van Kissinger in het vooruitzicht wijzen eerder in de richting van het uitlokken van internati onale druk op Israel, aldus generaal Herzog. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Henry Kissinger, heeft zich gisteren optimistisch uitgelaten over de mogelijkheid om bij zijn gesprekken in verscheidene staten in het Midden oosten een oplossing van het Israelisch- Arabische conflict te bereiken. Als eer ste land doet hij Marokko aan. Hij is gisteren daarheen vertrokken. troepen van Arabisch grondgebied en de legitieme rechten van de Palestij- nen eisen.” om zouden Palestjjnenn niet vreed zaam op een brokje Palestina kunnen leven als Israel een beetje meewerkt? Na dit proces weten niet alleen dege nen die voor grof geld mensen uit de DDR helpen vluchten, waar zij aan toe zijn. Omdat er een politiek proces van was gemaakt, waarvoor Westduitse jour nalisten waren uitgenodigd, hebben ook Bonn en West-Berlijn een nieuwe waar schuwing gekregen. 1 j tl t 8 r n SANTA CRUZ DE TENERIFE (REU TER en UPI). De 98.894 ton metende in Liberia geregistreerde olietanker „Go- lar Patricia” is gisteren op 200 kilometer ten noorden van de Canarische eilanden na een explosie in tweeën gebroken en gezonken. n t e e g n !t e 2, De werkgevers behouden het princi piële bezwaar tegen de afbouw van de prijscompensatie bij de hogere inkomens. „Wij zijn van mening, dat door de progressiviteit in de belastingen, de ver deling van de contractloonstijging in centen en percenten, de prijscompensatie Een Spaans passagiersschip heeft 42 overlevenden, onder wie 30 Noren, uit zee opgepikt. Een Spanjaard kwam om het leven toen hij van het zinkende schip in de met brandende olie bedekte zee sprong. De oorzaak van de explosie is nog niet bekend. De tanker was waarschijnlijk leeg op weg van Engeland naar Bahrein aan de Perzische Golf. (Van onze redacteur in Bonn) BONN. Drie „vluchthelpers” uit West-Duitsland zijn gistermiddag in de DDR tot zware gevangenisstraffen ver oordeeld in een proces dat nu en dan meer tegen de Bondsrepubliek dan tegen De voorzitters hebben afgesproken dat de contractlonen per 1 januari 1974 met 2,5 percent zullen mogen stijgen. In dit percentage is een drempel van 0,3 per cent gebouwd, waardoor men binnen de loonsomstijging van 10 percent blijft Aanvankelijk hadden de werkgevers niet verder willen gaan dan een con tractloonstijging van 2,25 percent met een drempel van een half percent. De vakbeweging had een stijging van 2,5 percent zonder meer verlangd. Deze con tractloonstijging zal voor de helft in centen en de helft in percenten worden uitbetaald, berekend naar de totale loon som per bedrijf. De vakbeweging heeft voor wat d e prijscompensatie betreft rekening willen houden met zwakke bedrijfstakken en bedrijven, die toch al worden getroffen door de optrekking van het wettelijk minimumloon, de optrekking van de jeugdlonen en de gelijke beloning voor mannen en vrouwen. De vloer van 160 blijft in de prijscompensatie, alleen zal voor zwakke bedrijven een uitzondering worden gemaakt. Hiervoor moet nog een formulering worden gevonden. De werk gevers hadden gisteren voorgesteld een gedifferentieerde vloer in de prijscom pensatie te leggen, variërend van 135 tot 160. DEN HAAG. Mr. B. Biesheuvel, de vorige minister-president en oud-leider van de ARP, heeft afwijzend gereageerd op een verzoek van het huidige bestuur van de Anti-Revolutionaire Partij om kandidaat te zijn als begin volgend jaar een nieuwe voorzitter gekozen moet worden. Biesheuvel was door verschil lende afdelingen als kandidaat naar vo ren geschoven. Bovendien kan Bonn niet op z’n eentje neutraliteit bedrijven, want het behoort tot de Europese club van negen. Het kan niet anders dan soli dair zijn met Nederland, maar brengt daarmee tegelijkertijd zijn toch al bedreigde olievoorziening in nog ro- ter gevaar. Zijn Chileense vrouw, die op het mo ment van zijn vertrek elke dag kon bevallen van haar tweede kind, moest hij achterlaten. Op Schiphol vond in de perskamer een gelukkige hereniging plaats en zag Wagener voor het eerst zijn nu drie weken oude zoon, die niet in het minst onder de indruk op de arm van zijn moeder lag te slapen. In het gezelschap bevonden zich ook de dochter, schoonzoon en kleinzoon van de in het kabinet van Allende zitting gehad hebbende minister Baltra van Handel. Baltra verblijft nog steeds in de Nederlandse ambassade in de hoofdstad Santiago de Chili. De Chilenen hebben vijftien dagen in de Nederlandse ambassade gezeten voor zij vier dagen geleden van de junta toestemming kregen om het land te verlaten. Sommigen van hen bleken in die korte tijd al een aardige kennis van de Nederlandse taal te hebben opgedaan. „Zeg ik het goed, wij zijn met negen tien”, klonk het tot verbazing van de Nederlandse afhalers van het ministerie van CRM na aankomst. De vrouw en zoon van Wagener, die de Nederlandse nationaliteit hebben, werden door de Chilenen niet tot de groep gerekend. Na het beraad erkenden zowel werk gevers als vakbeweging, dat men niet voorbij had willen gaan aan de oproep van de regering om alsnog te proberen tot een vergelijk te komen. De akkoor den die nu zijn bereikt zullen de ko mende dagen goedgekeurd moeten wor den door de verschillende achterbannen. Komt er donderdagavond ook een ver gelijk op alle immateriële punten, dan zal een concept Centraal Akkoord vol gende week met de regering worden besoroken. De werkgevers hebben aan ondertekening de uitdrukkelijke voor waarde verbonden, dat men eerst van de regering wil weten, wat het prijsbeleid voor 1974 zal zijn. De meeste slachtoffers zaten in de laatste drie wagons van de interzonale trein, die volgens ooggetuigen volkomen in elkaar werden gedrukt. Het is moge lijk dat in de wrakstukken nog meer slachtoffers zijn. Op een persconferentie heeft de offi cier van justitie, Robert Hafke, meege deeld dat vermoedelijk de blokbeveili- ging niet heeft gewerkt. De eveneens omgekomen machinist van de sneltrein Frankfort-Kassel kon door een onover zichtelijke bocht de stilstaande trein pas op een afstand van 100 meter zien. Hij heeft op het laatste moment nog signalen gegeven, maar kon de botsing niet voorkomen. Het is voor de Westduitsers alle maal des te ergerlijker omdat die neutraliteit niet alleen met oliebelan- gen en afkeer van wapengeweld be hoeft te worden verdedigd. Om weer een Duitser aan het woord te laten: de bekende commentator Sebastian Haffner beschrijft in het jongste nummer van Stern een verandering die zich in de Bondsrepubliek heeft voorgedaan sinds 1967, het jaar van de zesdaagse oorlog in het Midden oosten, toen het nog bijna een zonde was in dit land om tegen Israel te zijn. Heeft de neutraliteit dan tenminste Bonns uitgebalanceerde politiek voor het Midden-Oosten gediend? Voorlo pig lijkt het er niet op. De ambassa deur van Libië heeft in dit gastvrije land nota bene de staatsomroep (De Deutschlandfunk) kunnen benutten om de Bondsrepubliek te chanteren: „Waag het niet de Nederlanders te helpen”. In het jongste nummer van Der Spiegel zegt hij aansluitend: „De Bondsrepubliek is niet werkelijk neu traal. Net zo goed als Bonn het bestaansrecht van Israel benadrukt, moet het de aftocht van Israëlische KASSEL (DPA). Zeker dertien mensen zijn gistermiddag om het leven gekomen toen in Guntershausen bij Kassei in de Westduitse deelstaat Hessen de sneltrein Frankfort-Kassel in volle vaart inreed op de interzonale sneltrein Leipzig-Mönchengladbach. Ambulance- wagens en hefschroefvliegtuigen hebben 25 ernstig en 40 licht gewonden naar ziekenhuizen overgebracht. Voor de bestuursverkiezing zijn er nu twee kandidaten: de huidige waarne mend voorzitter en Tweede-Kamerlid Koningh en het Eerste-Kamerlid prof. Drogendij k. Verwacht wordt dat Koningh met algemene stemmen zal worden ge kozen. Het is dan ook niet uitgesloten dat prof. Drogendijk zich binnenkort zal terugtrekken als kandidaat. De aanklacht past overigens in een reeks Oostduitse acties. Vorige week verklaarde partijleider Honecker dat de vertegenwoordiging van de Bondsrepu bliek in West-Berlijn verder dient te worden verminderd. Daar werd in Bonn scherp op gereageerd („hier blijkt wie in werkelijkheid storen wil”) want in de vorig jaar gesloten overeenkomst van Berlijn is vastgelegd waartoe Bonn in West-Berlijn nog het recht heeft. In Israel werd gisteren gerouwd om de doden uit de jongste oorlog met de Arabische landen. De foto toont vrou wen die deelnemen aan een bijeen komst bij de klaagmuur in Jeruzalem. Een groot aantal joden kwam naar de klaagmuur om te bidden voor de doden en voor de vrede. Donderdag zal over het jaarlijks ver plicht uitbrengen door de onderneming van een sociaal verslag, openbaarheid van inkomens in de onderneming, het zogenaamde bedrijvenwerk en de jonge re werknemers een „constructief ge sprek” worden gevoerd tussen de voor zitters. Het afsluiten van een centraal akkoord is door deze afspraken vrijwel zeker geworden. Premier Den Uyl toon de zich zeer tevreden over dit resultaat. Haffner schrijft over een „koeler” worden jegens volken die zich harts tochtelijk laten leiden door hun na tionale eerzucht. Augstein gaat, in Der Spiegel, ver der: „Als Israel consequent weigert andere dan Israëlische belangen te laten gelden, dan dienen wij de be langen van.de Bondsrepubliek te ver tegenwoordigen. Die laten een politiek partij-kiezen voor Israel niet (meer) toe.” Het eindeffect is dat Amerika geër gerd is, de Arabieren niet tevreden zijn en Israel zich in de steek gelaten voelt, een paar maanden nadat bondskanselier Brandt persoonlijk in Jeruzalem was gaan uitleggen hoe met die afgewogen politiek voor het Midden-Oosten de bijzondere banden tussen Bondsrepubliek en Israel eer der gediend dan geschaad zouden zijn. De eerste oogst uit die zo welo verwogen politiek leverde wrange vruchten op. De Israëlische premier Golda Meir, die gisteren van haar bezoek aan Amerika in Tel Aviv is teruggekeerd, verklaarde dat haar besprekingen met president Nixon en minister van Buitenlandse Za ken, Kissinger, op enkele meningsver schillen na alle kwesties tussen Israel en Amerika met betrekking tot de politiek in het Midden-Oosten hebben opgelost. De speciale adviseur van president Sa dat van Egypte, Zayat, is gisteren door de Franse president Pompidou ontvan gen. Eerder had hij een uur lang gespro ken met de Franse minister van Buiten landse Zaken Jobert. Hij toonde zich zeer tevreden over de loop van dat gesprek. De Israëlische minister van Buiten landse Zaken Eban heeft gisteren in Boekarest met premier Maurer en mi nister van Buitenlandse Zaken Macoves- cu. van gedachten gewisseld over de toestand in het Midden-Oosten. Hierover is slechts meegedeeld, dat de sfeer har telijk was. SCHIPHOL. (ANP) Op Schiphol is een tweede groep Chileense politieke vluchtelingen aangekomen. Onder de veertien volwassenen en zeven kinderen bevond zich de echtgenote van de Ne derlandse ex-priester Joep Wagener. Wagener, die vier jaar in Chili heeft gewerkt, is een maand geleden het land uitgezet. zelf een oneigenlijk gebruik is voor nivellering van inkomens,,. Toch wilden de werkgevers, gezien de economisch moeilijke situatie door de olieboycot, voor 1974 de vakbeweging wel tegemoetkomen door een aftopping toe te passen. Zo werd overeengekomen, dat de prijscompensatie volledig zal worden uitbetaald tot een jaarinkomen van 35.000. Vanf 35.000 tot 45.000 zul len de gestegen prijzen met 0,75 per per cent prijsstijging worden uitbetaald, van af 45.000 tot 60.000 een half percent per percent prijsstijging en boven 60.000 een kwart percent. Tijdens de bijeenkomst van de voor zitters heeft de vakbeweging in het be gin van de gesprekken die een groot aantal malen werden geschorst voor on derling beraad bij de materiële eisen een pakket immateriële punten als on losmakelijk geheel van het totale pakket op tafel gelegd. Donderdagavond zullen de voorzitters nog trachten tot een akkoord te komen over de verplichtingen van het uitbren gen van een sociaal jaarverslag door ieder bedrijf afzonderlijk, de verplich ting dat ieder bedrijf alle inkomens openbaar moet maken, het bedrijven werk van de vakbeweging en de proble men van de werkende jongeren. Werkgevers en vakbeweging kwamen overeen, dat indien de economische situ atie door de olieboycot in 1974 zal ver slechteren, men vroegtijdig bijeen zal komen om de dan ontstane situatie te bespreken. „De werkgevers deskundigen zijn voor wat betreft de gevolgen van de olieboycot somberder dan de regering”, aldus VNO-voorzitter dr. J. Bartels. Bonn heeft alle reden om zorgvuldig te waken voor misbruik van de transit- wegen. Het heeft zijn afkeer van com mercieel opgezette organisaties om vluchtelingen te helpen herhaaldelijk uitgesproken, maar kan onmogelijk gro te activiteit ontplooien om te voorkomen dat Oostduitse burgers uit hun land ontsnappen. Een paar citaten uit commentaren, die hoofdredacteuren van toonaange vende, regeringsgezinde bladen heb ben geschreven. Theo Sommer (Die Zeit) kwalificeert het gedrag van de Amerikaanse regering „tussen onge past en onopgevoed”. Hans Heigert (Süddeutsche Zeitung): „De Amerika nen gedragen zich alsof er geen bondgenootschap bestaat”. Rudolf Augstein (Der Spiegel) schrijft over „een Kissinger, die zijn verachting voor Europa openlijk verkondigt”. De ergernis is gericht tegen een land dat de Europese gemeenschappe lijke markt dwarsboomt, dat geen zinvolle medewerking verleent aan de oplossing van het monetaire pro bleem, dat internationaal vaak over de hoofden van zijn Europese bond genoten heen beschikt en dat nu dus geen neutraliteit accepteert in een kwestie die toch niets met het Atlan tische bondgenootschap te maken Voor de Westduitsers is inmiddels gebleken dat ook met de Russen te praten valt. Toen de tijd van de koude oorlog verstreken was, hebben zij hun hoop op hereniging definitief moeten begraven en hebben erkend dat niet alle naar hun gevoel Duitse grond voor Duitsers kan zijn. Waar in het Centraal Akkoord zal een sobe re prijsparagraaf worden opgenomen, omdat ook de vakbeweging overtuigd is van een sneller stijgen van de prijzen als gevolg van de situatie in het Midden- Oosten. Het aanvankelijke streefcijfer van 5,5 percent als maximale stijging van de prijzen zal niet worden opgeno men. De werkgeversvoorzitters laten de ondertekening van het Centraal Ak koord afhangen van het prijsbeleid dat het kabinet-Den Uyl in 1974 denkt te voeren. Na 10 november hoopt men hierover in het gesprek met de rege ringsdelegatie opheldering te krijgen en daaruit zullen de conclusies worden ge trokken. De heer W. Kok, die namens de drie vakcentrales het woord voerde, zei dat het punt van het hoger personeel buiten de discussies is gehouden. Binnenkort wordt er met de centrale werkgeversor ganisatie een bijzondere vergadering aan gewijd, omdat, aldus de heer Kok, de werkgevers daaraan bijzondere waarde hechten. Tijdens het proces is namelijk ver klaard dat Bonn het misbruik maken van de „transitwegen” tussen Bondsrepubliek en West-Berlijn officieel toestaat en on dersteunt. Die aanklacht is door de wes telijke regering als „absurd” van de hand gewezen. WASHINGTON (REUTER en DPA). De Californische advocaat Donald II. Segretti, die in 1972 tijdens de presi dentsverkiezingen verantwoordelijk is geweest voor „vuile streken” van de Republikeinse Partij, is gisteren in Was hington veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. Gisteren werd bovendien bekendge maakt dat het vanaf 15 november eens zo duur zal zijn om de DDR binnen te komen: 10 mark voor een dag in Oost- Berlijn en 20 mark voor een dag elders in het land. Voor die bedragen ontvangt men aan de grens evenveel Oostduitse marken, die in het land moeten worden besteed. Door de verhoging worden vooral degenen getroffen, die dankzij de Berlijnse overeenkomst en de regeling voor het grensverkeer tussen beide Duitslanden, tegenwoordig familie en vrienden in de DDR mogen bezoeken. (Van onze parlementsredactie) DEVENTER. VVD-fractieleider Wiegel vindt dat de vroegere KVP- minister van Buitenlandse Zaken, dr. Norbert Schmelzer, voor overleg naar de Arabische landen moet gaan om een eind te maken aan de olieboycot. Wiegel zei gisteravond op een politieke bijeen komst van zijn partij in Deventer dat minister van Buitenlandse Zaken Van der Stoel zijn voorganger moet vragen als hoofd van een Nederlandse delegatie naar het Midden-Oosten te gaan. Wiegel vindt de manier waarop de Nederlandse regering nu probeert het gesprek met de Arabische landen te ope nen, niet goed. Alleen een missie op hoog niveau kan volgens de WD-leider zaken doen met de Arabische landen. In Assen heeft het liberale kamerlid Van Aardenne op een WD-bijeenkomst gezegd dat de oliecrisis in Nederland niet alleen is toe te schrijven aan het beleid van de minister van Buitenlandse Zaken. Hij zei dat het verkrijgen van betere olieprijzen weleens de reden van de Arabische boycot kon zijn. Ook Van Aardenne had kritiek op de houding van de regering inzake de oliecrisis. Die mentaliteitsverandering in West-Duitsland is samengegaan met een duidelijke poging tot objectiviteit Israel hield toch de Sinaï niet alleen bezet, maar vestigde er bovendien kibboetsiem en boorde er naar olie. Gisterochtend werd bekend dat ook de werkgevers geen vetorecht aan de Ne derlandse Centrale voor Hoger Personeel (NCHP) willen toekennen. Er was toen geen behoefte aan dit punt op de agenda te handhaven. De voorzitters van de organisaties van ondernemers in het midden- en kleinbedrijf, die aan de gesprekken hebben deelgenomen, stelden hun goedkeuring van het ontwerp cen traal akkoord afhankelijk van het prijs beleid van de regering. de verdachten gericht leek te Lijn. Karl- Heinz Hetzschold kreeg elf en een half jaar, Jens Runge kreeg negen en een half jaar en Hans-Dieter Voss zeven jaar wegens „staatsvijandeljjke mensenhandel”.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3